Ayeh

تصاویر اعضای جامعه

kabi.jpg

رهنمود

تصویر مطلب** حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راه پیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را دو آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته ی مجلس، حضور پرشور و آگاهانه ی همه ی مردم در انتخابات ۲ اسفند را در حل مشکلات داخلی و بین المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هر کس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ی ظهور برسد. رهبر معظم انقلاب...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز357
دیروز1386
در هفته3147
در ماه38408
مجموع180409

بازدید کنندگان برخط

3
Online

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن مهاجرنیا در پنجمین جلسه کرسی آزاداندیشی با اشاره به ویژگی‌های گفتمان‌سازی، اظهار کرد: خروجی گفتمان انقلاب‌اسلامی اساساً در قالب گفتمان تمدنی نمود پیدا می‌کند و به همین دلیل با تمدن‌سازی عجین شده است.


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در پنجمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» در دانشگاه طلوع مهر قم برگزار شد، با اشاره به تبیین بیانیه گام دوم به مثابه ایدئولوژی، اندیشه، نظریه سیاسی، راهبرد مقاومت و فقه حکومتی، گفت: بیانیه به مثابه گفتمان سیاسی، موضوع بسیار مهمی است که در مرکز ثقل آن اصل «نظریه نظام انقلابی» در فرآیند سه‌گانه؛‌ پیشاانقلاب، گام اول در پساانقلاب و گام دوم در فراروی انقلاب قرار دارد و مسیر این فرآیند معطوف به گفتمان تمدنی انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه با تبیین مفهوم گفتمان افزود: گفتمان مجموعه افکار، آرا، اعمال و رفتارهایی است که وجودشان در کنار هم یک هویت و یک سبک زندگی و یک الگویی از نظام دانایی را درست می‌کند و بیانیۀ گام دوم را می‌توان با همین چارچوب ارزیابی کرد و آن را به مثابه یگ گفتمان مدنظر قرار داد. در متن بیانیه، انقلاب‌اسلامی با همۀ اصول، مبانی، اهداف و ساختار و کارکردهایش به‌عنوان یک گفتمان مطرح شده است.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه گفتمان‌ها هیچ‌گاه انحصاری نیستند، گفت: تا می‌گوییم گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان ضدش هم به ذهن می‌آید. گفتمان‌ها اساساً وقتی به‌وجود می‌آیند که ضدشان را هم‌راه خود داشته باشند. گفتمان انقلاب‌اسلامی هم که به‌وجود آمد، در مقابلش، گفتمان لیبرالیسم وگفتمان سوسیالیسم، وجود داشت و آنها با هم رقابت می‌کردند و همان طوری که در بیانیه هم آمده بعد از مدتی گفتمان سوسیالیسم به تاریخ پیوست و برند رقابت با تمام گفتمان لیبرال دموکراسی غرب بر دوش گفتمان انقلاب اسلامی افتاد.

غیریّت‌سازی؛ از ویژگی‌های گفتمان

مهاجرنیا با بیان اینکه وقتی می‌گوییم تفکری به گفتمان تبدیل شده است، یعنی ویژگی‌هایی همراه خود داشته است، گفت: یک گفتمان زمانی گفتمان است که تمام مفاهیم، تمام اعمال و رفتار و همه دارای‌اش در کنار هم یک مفهوم و یک پیام را مخابره کند؛ یعنی همه این‌ها مکمل هم باشند.

وی ادامه داد: محور گفتمانی بیانیه، انقلاب‌اسلامی است که گذشته، آینده، برندها، امتیازها، کاستی‌ها، معنویت‌، عدالت، اخلاق‌، علم و پژوهش و سبک زندگی متناسب با آن ترسیم شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: از ویژگی‌های گفتمان این است که در دسترس باشد، یعنی مفاهیم و عناصر و عرصه‌های فکری و ساختاری و کارکردی آن، مقبولیت افکار مختلف را داشته باشد. مفاهیم آن رمزآلود و رازآلود نباشد و انقلاب اسلامی در گام نخست خود این شاخصه را احراز کرده است.

مهاجرنیا افزود: ویژگی بعدی گفتمان این است که غیریّت‌سازی می‌کند؛ یعنی با مفصل‌بندی و تعیین حدود و ثغور و مرزهای هویتی خود، غیر خود را شناسایی و به مثابه رقیب به رسمیت می‌شناسد. مثلاً در مقابل گفتمان اسلام، گفتمان کفر و نفاق قرار دارد، در مقابل نظریه نظام انقلابی، نظریه نظام سکولار قرار دارد.

گفتمان‌سازی انقلاب با تمدن‌سازی عجین شده است

وی در ادامه گفت: یکی از چیزهایی که دال مرکزی بیانیه را تعیّن و تشخص می‌بخشد، برندها و امتیازات گفتمانی ای است که در طول چهل سال گذشته تبدیل به هویت این انقلاب شده‌اند و در نقش خطوط مرزی انقلاب ثبت شده‌اند. در بیانیه به برخی از این برندها اشاره شده است؛ انقلاب چهل ساله، نظریه نظام انقلابی، پیوند میان دین و سیاست، سازگاری انقلابی‌گری با نظم سیاسی مستقر، مبارزه انقلاب در قالب اسلام و استکبار، ساختارسازی و نظام‌سازی مدرن، راهبرد مقاومت چهل ساله، ابتناء انقلاب بر هدایت و نصرت الهی، رهبری بی‌بدیل الهی و نورانی امام راحل(ره)، عدالتخواهی، حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی، معنویت‌گرایی و اخلاق‌محوری که همه اینها برندهای گفتمانی انقلاب اسلامی هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: هیچ انقلابی در دنیا نتوانست یک نظریه نظام‌واره انقلابی ارائه بدهد و خودش چهل سال آن را تدوام ببخشد. هیچ انقلابی به پای شعارهای جاودانه خود باقی نماند و نتوانست بعد از چهل سال ادعا کند که شعارهای انقلاب ما جاودانه هستند، زیرا آن انقلاب ها ریشه در فطرت جاودانه انسانی و الهی ندارند. امروز در علوم سیاسی نه تنها انقلاب‌ را مقدس نمی‌دانند بلکه نوعی مریضی و بی ثباتی در جامعه می‌دانند. اما انقلاب ما با شعارهایش و اهداف و کارکرد ضداستبدادی و استعماری اش، مقدس است زیرا ریشه در فطرت جاودانه انسانی و الهی دارد.

استاد مهاجرنیا با اشاره به ماجرای تقابل دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب بر سر شعار آزادی و عدالت گفت: شعار آزادی در انحصار جریان اصلاح‌طلب و شعار عدالت‌محوری در انحصار جریان اصولگرا قرار داشت و به صورت آشتی‌ناپذیر جلوه می‌کرد، اما مقام معظم رهبری بر اساس همان ایده اصولگرای اصلاح‌طلب که قبلاً مطرح کرده بود، در گفتمان نظریه نظام انقلابی خود در بیانیه، آزادی و عدالت را در کنار هم و با اعتقاد به ریشه فطری آنها، جزء شعارهای جاودانه انقلاب اسلامی معرفی می‌کند.

وی در پایان افزود: در گفتمان انقلاب اسلامی، تمدن‌سازی از اهداف بسیار مهم تلقی می‌شود. تمدن از آن چیزهایی است که مقام معظم رهبری آن را پایه تاریخ انقلاب اسلامی و آخرین حلقه از اهداف انقلاب اسلامی معرفی کردند. انقلاب اسلامی در گام اولش دنبال همین بود و این جزء برنامه‌های جدی گام دوم است؛ چراکه خروجی گفتمان انقلاب‌اسلامی اساساً در قالب همین گفتمان تمدنی نمود پیدا می‌کند، شما اگر بگویید ما گفتمان داریم، اما تمدن نداریم، مثل این است که کسی بگوید: من کارخانه تولیدی دارم؛ ولی هیچ جنسی تولید نمی‌کنم. وقتی شما بگویید ما انقلاب شکوه‌مند چهل‌ساله درست کردیم؛ ولی محصول تمدنی، عناصر تمدنی، عنصر فرهنگ، عنصر مادی و معنوی‌اش در بیرون مشخص نیست، می‌گویند: این چه انقلابی است؟ بنابراین، گفتمان‌سازی برای انقلاب با بحث تمدن‌سازی عجین شده است.

یاران قدیم

haramp.jpg

طلیعه

تصویر مطلب** انقلاب اسلامی ایران انقلابی دینی و کاملا مردمی بوده و هست. این دو ویژگی که از ابتدا، از مهمترین پایه‌های قدرت این انقلاب بوده است، اکنون در چله دوم انقلاب اسلامی همچنان قدرت بخش و اثر گذار است. انقلاب اسلامی در زمانه ای به وقوع پیوست که هر دو ابرقدرت حاضر در جهان تلاش داشتند اندیشه و گفتمان خود را در جوامع مختلف بسط دهند و با یارگیری و جذب ملت‌ها و دولتها به سمت خود پایه‌های سلطه جهانی خود را گسترش دهند . انقلاب اسلامی به هردوی این اندیشه‌ها " نه" گفت و با تکیه به قدرت خدا وارد میدان شد....
مطالب بیشترطلیعه  

شورای عالی حوزه

مرکز مدیریت حوزه های علمیه

مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علیمه قم

دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین

دانشگاه قم

Template Design:Jameeh modarresin Qom