Ayeh

رهنمود

تصویر مطلب** حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راه پیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را دو آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته ی مجلس، حضور پرشور و آگاهانه ی همه ی مردم در انتخابات ۲ اسفند را در حل مشکلات داخلی و بین المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هر کس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ی ظهور برسد. رهبر معظم انقلاب...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز625
دیروز1433
در هفته2058
در ماه9348
مجموع238760

بازدید کنندگان برخط

6
Online

لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَي الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ: بايد از ميان شما گروهى باشند كه به خير دعوت كنند و امر به معروف و نهى از منكر كنند. اينان رستگارانند.


دهه اول ماه محرم الحرام به عنوان دهه امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است. این دو فریضه الهی که در آیات و روایات مختلف مورد تاکید قرار گرفته اند اهمیتشان چنان است که همه واجبات الهي در جامعه، در پرتو امر به معروف و نهي از منكر احيا می‌شود.

در اصل هشتم قانون اساسی تصریح گشته است: «در جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏ دعوت‏ به‏ خير، امر به‏ معروف‏ و نهي‏ از منكر وظيفه‏ اي‏ است‏ همگاني‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ يكديگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرايط و حدود و كيفيت‏ آن‏ را قانون‏ معين‏ می‌كند. "والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولياء بعض‏ يأمرون‏ بالمعروف‏ و ينهون‏ عن‏ المنكر"».

از سویی سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) در بخشى از وصیتنامه خود که هنگام حرکت از مدینه خطاب به برادرشان محمد حنیفه نوشته اند فلسفه قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرده‌اند: «و اني لَم أَخرُج أَشِراً وَ لابَطراً وَ لامُفسِداً وَ لاظالِماً و اِنَّما خَرَجتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فِي امّة جدّي أُرِيدُ أَن آمُر بِالمَعرُوفِ وَ أَنهي عَنِ المُنكَرِ وَ أَسيرَ بِسيرَةِ جَدّي وَ أبي علي بن ابي‏طالب».

من نه از روي خودخواهي و يا براي خوشگذراني و نه براي فساد و ستمگري از شهر خود بيرون آمدم، بلكه هدف من از اين سفر، امر به معروف و نهي از منكر و خواسته‏ام از اين حركت، اصلاح مفاسد امت و احياي سنت و قانون جدم، رسول خدا(ص) و راه و رسم پدرم، علي بن ابي طالب عليه السلام است.»

بنابراین مساله امر به معروف و نهى از منکر بعنوان یکى از مهمترین برنامه‌هاى شریعت وزیربناى نظام اسلامى و عامل اجرایى قوانین این آیین مقدس به شمار مى‌آید. لذا روحانیون و مبلغین که نقش مهم و اساسی در اشاعه ارزش‌های دینی و توسعه فرهنگ حسینی در جامعه دارند باید از ظرفیت این ایام که بهترین فرصت برای ترویج این دو فریضه در جامعه است بیشترین بهره را ببرند. باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب در زمینه احیای درست این دو فریضه فراموش شده در جامعه تلاش شود. باید در کنار عزاداری برای سید و سالار شهیدان، به ترویج این دو فریضه که تأمین کننده امنیت و آرامش اجتماعی و زمینه‌ساز تعالی انسان و جامعه اسلامی هستند اهتمام ورزید. باید مفاسد جامعه را بشناسیم و راه صلاح و فساد را برای مردم تبیین کنیم. ان شا الله تعالی.(خ-1304)

طلیعه

تصویر مطلب** انقلاب اسلامی ایران انقلابی دینی و کاملا مردمی بوده و هست. این دو ویژگی که از ابتدا، از مهمترین پایه‌های قدرت این انقلاب بوده است، اکنون در چله دوم انقلاب اسلامی همچنان قدرت بخش و اثر گذار است. انقلاب اسلامی در زمانه ای به وقوع پیوست که هر دو ابرقدرت حاضر در جهان تلاش داشتند اندیشه و گفتمان خود را در جوامع مختلف بسط دهند و با یارگیری و جذب ملت‌ها و دولتها به سمت خود پایه‌های سلطه جهانی خود را گسترش دهند . انقلاب اسلامی به هردوی این اندیشه‌ها " نه" گفت و با تکیه به قدرت خدا وارد میدان شد....
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom