Ayeh

رهنمود

article thumbnailحوزه‌ی علمیّه حقیقتاً ظرفیّت‌های بی‌شماری دارد. این دقّتهایی که انسان در مباحث فقهی و در مسائل کم‌اهمّیّت در بین فقها مشاهده میکند -که از لحاظ عملی و از لحاظ جایگاهش در مجموعه‌ی احکام اسلامی خیلی چیز مهمّی نیست- واقعاً شگفت‌آور است؛ یعنی این‌ جور [دقّتهای] عمیق و ریزبین و ژرف‌نگر، در کارهای فقهی ما و در علمای ما وجود دارد؛ خب این خیلی ظرفیّت مهمّی است. این حوزه می‌تواند همه‌ی نیازهای یک نظام اسلامی را، جامعه‌ی اسلامی را برآورده کند. اگر چنانچه نهادسازها -یعنی مثلاً فرض کنید بانک مرکزی یک نهاد...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز367
دیروز881
در هفته3103
در ماه19609
مجموع21089652

بازدید کنندگان برخط

2
Online

آیت الله محمد یزدی درهمایش بزرگ ولایتمداران که پنج شنبه شب مورخ 1395/01/26 در مسجد امام حسن عسکری(ع) واقع در شهرک پردیسان قم برگزار شد، به مسئله تشکیل نظام  اسلامی و حاکمیت ولایت فقیه  اشاره  کرد و گفت: اصل موضوع ولایت فقیه از مسائلی است که مورد اتفاق همه فقها است.


رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه به ریشه یابی حق ولایت فقیه در قرآن  اشاره کرد و بیان داشت: خدا در قرآن  برای پیامبر(ص)سمت رسالت  و مجری  و حاکمیت را تعیین کرده ورسالت به معنای این است که پیامبر پیام  و احکام  دین را مستقیم و یا از طریق امین وحی دریافت کند و به جامعه اسلامی برساند و به خصوص در بحث عبادت که کسی حق کم کردن و زیاد کردن آن را ندارد  حتی شخص رسول اکرم(ص)، چون از مباحث توقیفی به شمار می رود.

آیت الله یزدی با بیان این که بیشتر احکام اسلام  اجتماعی و سیاسی است افزود: همه پیام های اسلام  عبادی نیست، بلکه دستوراتی هم هست که در قرآن بیان شده وبه عنوان احکام سیاسی و اجتماعی و حدود از آن نام برده می شود و اجرای آن نیازمند مجری است و آن مجری  شخص پیامبر(ص) است که عهده  دار ولایت و امامت جامعه  هستند و کسی حق ندارد از دستورات او تخلف کند، یعنی  پیامبر(ص) حق امر و نهی را دارند.

**امامت تکمیل کننده رسالت
ایشان با بیان این که  هیچ کس  جز خدا حق خالقیت ندارد بیان داشت: پیامبر(ص) بعد از رسالت، به حکم قرآن عهده دار ولایت و امامت هم بودند و اگر امامت نبود، رسالت ایشان ناقص می ماند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امامت بالاتر از رسالت است چون پایان ناپذیر و نامحدود است و به همین دلیل حضرت علی(ع) را به عنوان ولی امر و حاکم مسلمین در روز غدیر به اذن خدا منصوب کرده اند، عنوان کرد: ولی امر، حاکم الهی و مجری خدا در جامعه اسلامی است و کسی هم حق مخالفت با برگزیده الهی را ندارد.

آیت الله یزدی  بیان داشت: اداره جامعه اسلامی در زمان غیبت کبری به نواب عام حضرت حجت(عج) که فقها هستند، گذاشته شده است و حتی می توانند حدود و امثال آن را در جامعه اجرا کنند.

**حاکمیت در اسلام تعدد بردارنیست
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه افزود: فقها به عنوان حاکم شرعی به شمار می روند و حاکمیت در اسلام تعدد بردارنیست و تنها یک فقیه، باید توسط فقها به عنوان حاکم انتخاب شود  تا قدرت او بیشتر شود.

وی بیان داشت: حاکمیت به معنای حق ولایت داشتن است و باید همه اطاعت و پیروی کنند و نمونه این حاکمیت در تاریخ انقلاب اسلامی  به وسیله امام راحل مشهود و مشخص شد.

**تا مردم هستند هیچ اتفاقی نمی افتد
رئیس مجلس خبرگان رهبری  به دیدار خود با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: چند روز پیش برای ارائه گزارش ازکمیسیون تحقیق مجلس خبرگان، خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم، نگرانی عجیبی از آینده نظام و انقلاب داشتم  که رهبری فرمودند: «عین همین نگرانی که شما دارید من در زمان امام راحل داشتم و ملاقاتی که با ایشان کردم، امام فرمودند، نگران نباشید برای این انقلاب  و نظام تا مردم هستند هیچ اتفاقی نمی افتد.»


**تسلط خاص مقام معظم رهبری به مسائل فقهی
رئیس شورای عالی  جامعه مدرسین حوزه به درایت فقاهتی رهبر معظم انقلاب هم اشاره کردند و افزودند: رهبر معظم انقلاب تسلط خاصی بر روی مباحث فقهی دارند و به عینه این را بارها شاهد بوده ام.

**اعلمیت تنها در طهارت و صلاة نیست
ایشان با بیان این که اعلمیت در فقه، تنها در مباحث صلاة و طهارت نیست  بیان داشت:  اعلم  کسی است که آنچه مردم نیاز دارند ومسائل روز است مطلع و آگاه باشد، شخص ولی فقیه، باید اعلم در همه موارد باشد چون قرار است به عنوان حاکم  جامعه اسلامی امر و نهی کند.

 آیت الله یزدی  در توصیه به طلاب گفت: طلاب باید آگاه به زمان، هوشیار و مطلع از معنا و تفسیر قانون اساسی و ولایت فقیه و حاکمیت دینی باشند و دنیا طلب نشوند این غیر از درس خواندن است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: امروز کشور بر اساس قوانین اسلامی و حاکمیت ولی فقیه و کسی است که تارک دنیا بوده، در حال هدایت و اداره است.

**یار واقعی امام کیست؟
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که طلاب باید زی طلبگی که همان ساده زیستی و دنیا گریزی است را در زندگی خود رعایت کنند، به پیام آیت الله العظمی سیستانی که گفته بود دنیا به شما در حال رو کردن است و شما نباید به دنیا رو کنید اشاره کرد و بیان داشت: اگر امروزبه  شما گفتند یار امام خوش آمد، نباید گول بخورید، یار واقعی امام کسی است که امروز در سوریه از حرم اهل بیت(ع) دفاع می کند و کسی است که با تمام وجود در حال اداره کردن جامعه اسلامی است و او یک نفر بیشتر نیست.

**پردیسان نیازمند حوزه علمیه است
آیت الله یزدی در ادامه با اشاره به سکونت جمع کثیری از طلاب و روحانیون در شهرک پردیسان بیان داشت: این منطقه باید حوزه علمیه داشته باشد و اساتید برای تدریس به پردیسان آمده  تا طلاب  مجبور نباشند هر روز این مسیر طولانی را برای درس و بحث طی کنند.

**مساجد را با درس و بحث آباد کنید
رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در گذشته مساجد محل درس روحانیون و علما بوده خاطرنشان کرد: در پردیسان مساجد خوبی احداث شده و طلاب می توانند آنها را با برگزاری درس و بحث آباد کنند.

**مهمترین وظیفه طلاب و روحانیون
رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان، مهمترین وظیفه حوزویان را حفظ، حمایت و پشتیبانی از اسلام، نظام، رهبری و قوای سه گانه برشمرد.

طلیعه

article thumbnailدر هفته‌های اخیر دو سفر بین‌المللی که اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه و بین‌المللی را به خود جلب کرد. اولین و مهم ترین این سفرها، سفر بشار اسد رییس جمهور سوریه به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب بود که رسانه‌ها از آن به عنوان دیدار پیروزشدگانی یاد کردند که با مقاومت، ایستادگی و فداکاری توطئه سرنگونی سوریه را خنثی کردند و در برابر توطئه بزرگی پیروز شدند که علیه سوریه، کشورها و ملت‌های منطقه و نیز محور مقاومت طراحی شده بود. این سفر با...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom