Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به مناسبت هفته‌ی دولت در ارتباط تصویری با رئیس‌جمهور و اعضای دولت، سال آخر فعالیت دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره‌ی مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی، تأکید کردند: باید با جدیت کامل، موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات، همت بیشتر گماشت.
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1349
دیروز1782
در هفته1349
در ماه46265
مجموع528249

بازدید کنندگان برخط

3
Online

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، حضرت آیت الله یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  با اشاره به جایگاه مهم علم در اسلام اظهار داشتند: «در روایات ما به خصوص درکتاب شریف کافی به طور مفصل درباره اهمیت و فضیلت علم بحث شده است. به عنوان نمونه در روایتی داریم که: اُطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَى اللَّحْدِ و یا در حدیث دیگر حضرت رسول فرمودند: طَلَبُ اَلْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ»

رییس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه گفتند: «حالا که خوشبختانه زمان دروس تحصیلی فرا رسیده است، امیدوارم آقایان محصلین و مدرسین که از دروس و کلاس های حضوری و مجازی استفاده می کنند، قدر عمرخودشان را بدانند و فرصت ها را مغتنم بشمارند» ایشان افزودند: «در روایات آمده که « اِنْتَهِزُوا فُرَصَ اَلْخَيْرِ فَإِنَّهَا تَمُرُّ مَرَّ اَلسَّحَاب ، فرصتهاى خیر را غنیمت شمارید، همانا آنها چون ابر مى گذرند». انسان یکبار به خودش می آید و می بیند تعطیلات تمام شده و سال جدید فرا رسیده است. و یا گاهی می‌بیند که عمر خود را بیهوده هدر داده است بدون آنکه توانسته باشد استفاده لازم را برده باشد. پس شخص محصل باید فرصت ها را غنیمت بشمارد و در هرمقطعی که هست برنامه های شورای عالی را مدنظر داشته باشد و برنامه خودش را براساس آن بچیند.»


ایشان بر لزوم برنامه ریزی مناسب برای بهره برداری بیشتر از فرصت تحصیل تاکید کردند و افزودند: «خوشبختانه مدارس ما که زیر نظر مدیر و معاون آن مدرسه اداره می‌شوند، بهتر می توانند برنامه ریزی کنند اما طلابی که در سطوح آزاد یا مثلا متاهل هستند، باید مراقب باشند که فرصتشان بیهوده تلف نشود.»


حضرت آیت الله یزدی با تاکید بر لزوم مراقبت و رعایت شئون طلبگی گفتند: «درست است که طلبه ها بخاطر لباسی که به تن دارند، به نوعی اسلام را تبلیغ می کنند اما به هرحال باید آن چیزی را که مایه اصلی تبلیغ اسلام است به درستی به دست بیاورند. آداب معاشرت با مردم و آداب اجتماعی را رعایت کنند. هرحرفی را نزنند و هرمکانی نروند. البته انسان آزاد است اما طلبه بخاطر لباس و روحانی بودن نباید همه جا برود. باید شأن لباس را حفظ کرد بخصوص کسانی که شناخته شده هستند »


ایشان رابطه محصل و مدرس را بسیار مهم دانستند و تاکید کردند: « رابطه بین استاد و شاگرد نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. هرچه رابطه محصل و مدرس دوستانه‌تر و عاطفی‌تر باشد و مدرس هم نگاه پدرانه به محصل داشته باشد، تاثیر آن بر روح و روان محصل بیشتر خواهد بود.»


ایشان با تاکید بر اینکه مسئولان و مدیران و اساتید مدارس باید مانند پدر، بر محصلان و طلاب نظارت داشته باشند، افزودند: «بنده شنیده ام در زمان آیت الله حائری که طلبه ها کم بودند ایشان حتی در رنگ لباس و جوراب طلبه ها هم نظر داشتند و در نماز شب آنها هم به طریق اولی نظر داشتند. ایشان دقت می کردند که شأن لباس بخاطر رنگ آن زیر سوال نرود و شئون طلبگی رعایت شود.»


حضرت آیت الله یزدی در ادامه سخنانشان طلاب را به مطالعه و مباحثه توصیه کردند و گفتند: «درکتاب آداب المتعلمین آمده است که طلبه باید پیش مطالعه داشته باشد و بعد از درس هم مباحثه کند و در تقریر وقت بگذارد. حتی در سوال کردن از استاد هم آداب را رعایت کند. همچنین در زمان تعطیلات طلبه باید از کتب متفرقه که مربوط به درسش است، مخصوصا از کتب اخلاقی هم استفاده کند. »


ایشان همچنین در سفارشی به مدرسین حوزه های علمیه ، گفتند: «خود مدرس پیش و بیش از دیگران باید نظم را رعایت کند، سروقت حاضرشود و قدر زمان و فرصت کلاس  را بداند. برای وقت محصل ارزش قائل شود و بداند که محصل از او الگو برداری می کند و از او یاد می گیرد.»

طلیعه

تصویر مطلب«اقتصاد کشور را مطلقاً به تحوّلات خارجی نباید پیوند زد» این تذکری بود که حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با هیئت دولت در دوم شهریور ماه مطرح کردند و چنین پیوندی را «خطای راهبردی» دانستند. در کنار این موضوع معظم له به تشریح موضوعات اقتصادی‌پرداختند و تولید را به عنوان راه حل  اصلی رفع مشکلات  اقتصادی معرفی و تبیین کردند.  کشور ما از جمله کشورهایی است که علاوه بر موقعیت خاص جغرافیایی طبیعی از ظرفیت‌های مادی و منابع سرشاری‌برخورداراست. این ویژگی در پیوند با فرصت‌هایی چون نیروی انسانی...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom