Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از مردم قم، حملات موشکی به دو پایگاه امریکا در عراق را یک سیلی خواندند و با تأکید بر اینکه مقابله اصلی باید در جهت پایان دادن به حضور فساد برانگیز و ویرانگر امریکا در منطقه باشد، گفتند: از برکات عظیم شهادت و معنویت حاج قاسم سلیمانی قیامتی بود که در شهرهای ایران و عراق در مراسم های تشییع به‌پا شد. این بدرقه ها، زنده بودن انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان کشید و من در مقابل آنچه روح بزرگ آن شهید عزیز برای ایران و منطقه به ارمغان آورد، سر تعظیم فرود...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1277
دیروز1778
در هفته3055
در ماه33086
مجموع128386

بازدید کنندگان برخط

16
Online

حضرت آیت الله حاج شیخ عبدالله خائفی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز چهارشنبه 4 دی ماه 1398 در پایان درس خارج فقه خود، نکاتی اخلاقی را بیان فرمودند که جهت استفاده عموم منتشر می گردد:


اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم


فی الغرر و الدرر عن علی علیه السلام: «عَجِبتُ لِمَن یَجهَل نَفسَه کیفَ یَعرِف ربَّه«غرر الحكم و درر الكلم‏، ص461»


سیر و سلوک الی الله تعالی و راه یافتن به سوی الله تعالی باید موافق با شرع باشد. باید موافق با احکام و تکالیف الاهیه باشد. به گونه ای که اگر موافق با شرع نبود، ضلال و گمراهی است.

 

یعنی هم خود گمراه است و هم دیگران را و مجتمع را به گمراهی می‌کشاند. در مورد نفس، روایاتی از امیرالمومنین (ع) در غرر و درر آمدی هست.

 

حضرت می‌فرماید: «عجبت لمن یجهل نفسه کیف یعرف ربه» من در تعجب و در شگفتم از کسی که به نفس خود جاهل هست؛ شناختی از نفس خود ندارد و نمی داند در نفسش چه تُحَفی نهفته است؛ نمی‌داند در نفسش چه نعمتهای الهی نهفته است؛ نمی‌داند که عظمت الله در نفسش هست؛ نمی‌داند که الله تعالی در نفسش تجلی کرده است؛ او وقتی اینها را نداند، چگونه رَبّ خویش را می‌شناسد؟!


در جای دیگر، حضرت می‌فرماید: «أعظمُ الحِکمةِ مَعرفةُ النَّفسِ» بالاترین حکمت، معرفت و شناخت نفس است.


اگر ما صد ها سال حکمت بخوانیم، فلسفه بخوانیم، فقه و اصول بخوانیم، بر همه دانشهای عالم تسلط پیدا کرده باشیم؛ لکن اگر به نفس خود آشنایی پیدا نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد. با فضیلت‌ترین حکمت، معرفت نفس و شناخت نفس است.


باز در جای دیگر می‌فرماید: « أفضلُ‏ العَقلِ‏ مَعرفةُ المَرءِ نفسِه، فَمَن عَرَف نفسَه عَقِل و مَن جَهِلَها ضَلَّ «غرر الحكم و درر الكلم‏، ص207»


با فضیلت‌ترین عقل، آن است که هرکسی نفس خویش را بشناسد که اگر نفسش را نشناخت، جاهل است و عاقل نیست. هر قدر بگویند این از عقلای عالم است، لکن چون به نفس خود مسلط نیست و نفس خود را نشناخته، این جاهل است و عاقل نیست.


در جای دیگر می‌فرماید: «مَن عَرَف نفسَه تَجرَّدَ «غرر الحكم و درر الكلم‏، ص582»


هرکسی که به نفس خود آشنایی و شناخت پیدا کند، تَجَرَّد. یعنی تَجرَّد عَن العَلایِقِ الدنیوی. او اگر به نفسش شناخت داشته باشد، مجرد از علایق دنیا خواهد بود و به علایق دنیا پشت پا می‌زند.


بنابراین اگر بخواهیم عاقل باشیم، اگر بخواهیم افضل حکمت را داشته باشیم، اگر بخواهیم مجرد از علایق دنیا باشیم، باید به نفس خود مسلط باشیم و به نفس خود آشنایی داشته باشیم و شناخت کامل در نفس داشته باشیم .


و صل الله علی محمد و آله الطیبین طاهرین.

طلیعه

تصویر مطلبهفته گذشته شاهد جنایت تازه آمریکای جنایتکار در ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی بودیم. جمعه شب 13 دی‌ماه 98 و در پی حمله پهپادی نیروهای آمریکایی به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد، سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به‌همراه ابومهدی المهندس معاون حشد شعبی عراق و هشت تن دیگر از همراهان (چهار تن عراقی و چهار تن ایرانی) به شهادت رسیدند. این عملیات تروریستی که بطور واضح ناقض قوانین بین المللی بود شرایط بحران را در خاورمیانه وارد فاز جدیدی کرد. سردار سلیمانی که ستون و نماد...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom