Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از بسیجیان، ضمن تبیین اساس تشکیل بسیج به‌عنوان یک نهاد تبدیل‌کننده‌ی تهدیدها به فرصتها و تشریح گسترده‌ی فعالیتها و خدمات شجره‌ی طیبه‌ی بسیج در عرصه‌های مختلف جنگ سخت و نرم، به حرکت پُرشکوه ملت بزرگ ایران در یک هفته‌ی گذشته اشاره کردند و با تشکر عمیق از این حرکت قدرتمندانه تأکید کردند: ملت ایران با این حرکت، توطئه‌ی وسیع، بسیار خطرناک و برنامه‌ریزی‌شده‌ی دشمن را نابود کرد.  رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان به حرکت عظیم و پُرشکوه ملت...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1508
دیروز7019
در هفته1508
در ماه51482
مجموع59661

بازدید کنندگان برخط

32
Online

 آیت الله رضا استادی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز پنج شنبه 7 آذرماه 1398، در نشست علمی مروری بر اندیشه ها و میراث قرآنی شهید قاضی نورالله شوشتری که در سالن شیخ طوسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم برگزار شد با انتقاد از استفاده از عناوین دانشگاهی برای طلاب و روحانیان گفت: استفاده از عناوین دانشگاهی همانند دکتر در مورد طلاب اشتباه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: هر روحانی که منبری یا استاد معروفی می شود برای وی عنوان دکتر استفاده می کنند در حالی که این افراد در حوزه علمیه بزرگ شده اند و عنوان دکتری برای دروس دانشگاهی است که باید از آن جلوگیری کرد و رهبر معظم انقلاب نیز بیان کرده اند حوزه باید به صورت جداگانه مدرک دهد و کاری به دیگران نداشته باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که شهید قاضی نورالله شوشتری فردی جامع بوده است، اظهار کرد: سه گونه کتب تفسیری وجود دارد گاهی کتاب تفسیر، تفسیر روایی است که چنین کتابی را نمی توان تفسیر دانست بلکه فقط روایات را جمع کرده است؛ نوع دیگر تفسیر نیز عرفانی و نوع آخر نیز تفسیر جامع است که تمامی موارد در آن یافت می شود؛ گفته شده فردی که می خواهد وارد تفسیر شود باید به بیش از 15 علم آگاه باشد که مرحوم قاضی چنین کاری کرده یعنی جامع بوده است.

استاد درس خارج حوزه علیمه قم ادامه داد: آثار شهید شوشتری نشان می دهد که بیست رشته را آموخته و در زمان ما فردی که تفسیر جامع را بیان می کند حضرت آیت الله جوادی آملی است که وی برای تفسیر خود فلسفه، حدیث، کلام و ادبیات را مشاهده می کند.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل طلبگی از شهید مطهری شنیدم زمانی که رسائل را مطالعه می کنید بررسی کنید که سخنان جدیدش چه بوده است که در زمینه تفسیر نیز باید این گونه عمل کرد زیرا بسیاری از تفاسیر ما فقط نقل است.

آیت الله استادی با طرح سؤالی مبنی بر دلیل انتخاب تفسیر بیضاوی از سوی شهید شوشتری گفت: اهل تسنن گرچه از کتاب های اهل تشیع استفاده نمی کنند اما تشیع مراجعات فراوانی به کتاب اهل تسنن داشته و حتی در برخی موارد کتاب اهل تسنن به عنوان کتاب درسی انتخاب شده است که از آن موارد کتاب تفسیر بیضاوی است در نتیجه شهید شوشتری برای روشنگری این کتاب را انتخاب کرده است.

وی افزود: البته این تفسیر نظم ندارد و مسلسل نیست و اگر کتاب به این صورت در اختیار مردم قرار گیرد مناسب نخواهد بود بلکه باید کتاب تفسیر بیضاوی نیز چاپ شود تا مطالعه کننده بداند که کتاب تفسیر بیضاوی چه مطلبی را بیان کرده که شهیدشوشتری آن را توضیح داده یا نقد کرده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: کار خدا بوده است که به دل آقای مرعشی انداخته تا در حفظ میراث شیعه تلاش کند زیرا براساس شنیده ها حتی برخی مراجع تقلید در گذشته به فکر حفظ میراث و کتاب های خطی نبوده اند؛ البته تمامی کتاب ها باید در اختیار دیگران نیز قرار گیرد که در غیر این صورت سودی نخواهد داشت؛ بنده بارها پیشنهاد داده ام پس از فروش کتابها با خریداران تماس گیرند و پیگیری کنند که کتاب را مطالعه کرده اند یا فقط برای زینت چنین کاری کرده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که دیده نشده است شهید شوشتری به بزرگان عامه جسارتی کرده باشد، اظهار کرد: برخی کتاب های شهید شوشتری حتی در مصر به دستور الازهر به چاپ رسیده است که چنین موردی نشان می دهد وی به هدفش رسیده است که روشنگری کرده و به بیان حقایق می پردازد بدون این که به فردی جسارت شود که امروزه نیز باید این گونه عمل کرد.

 

طلیعه

تصویر مطلباجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی سوخت از بامداد روز جمعه 24 آبان ماه باعث ایجاد حاشیه‌ها و اعتراضاتی در کشور شد که در این باره نکاتی قابل ذکر است :1 - ضرورت اصلاح قیمت بنزین یک امر اجتناب‌ناپذیر بوده و به عنوان یک اقدام راهبردی نمی توان در اجرای اصل آن شبهه ای وارد کرد گرچه شاید برخی اشکالات به شیوه اعلام و نحوه اعمال آن وارد باشد. در این رابطه با نگاهی به قیمت و میزان مصرف سوخت در دیگر کشورها و مقایسه آن با ایران می توان به ضرورت اجرای این طرح پی برد. چندی پیش پایگاه خبری بلومبرگ...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom