Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌‌الله العظمی خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه در آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه، مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در محرم امسال را پر رونق‌تر از هر سال دانستند و خاطرنشان کردند: این حقیقت پر معنا نشان می‌دهد که پیوند مردم با اهل‌بیت علیهم‌السلام یک پیوند مستحکم است و برغم انبوه تبلیغات دشمنان علیه مقدسات و با وجود انواع سرگرمی‌ها و جاذبه‌های گوناگون برای جوانان، با فرا رسیدن محرم، امواج عظیم مردمی که اغلب نیز جوانان هستند به سمت خیمه حسین‌بن‌علی علیه‌السلام حرکت...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز502
دیروز730
در هفته2652
در ماه15012
مجموع21239266

بازدید کنندگان برخط

6
Online

  • بيانيه پاياني پنجمين اجلاسيه منطقه‌اي جامعه مدرسين با علماي و روحانيت  استانهاي يزد، كرمان  و سيستان بلوچستان
  • سپاس بي كران حضرت پروردگار را كه در توفيقي ديگر جامعه مدرسين حوزه علميه قم در دارالعباده يزد ، ميزبان جمع كثيري از علما و فضلاي محترم بلاد از استان هاي يزد، كرمان، سيستان و بلوچستان شد تا در جمعي با شكوه و طي دو روز به بررسي معضلات موجود و ارائه راهكارهاي لازم بپردازند و برگ زرين ديگري را در دفتر خدمات خويش رقم زنند.

 

ضمن تشكر فراوان از همه شركت كنندگان – بويژه علما و فضلاي محترم بلاد و اعضاي محترم جامعه مدرسين – و با گرامي داشت ياد و خاطره علماي گرانقدر خطه يزد – بويژه شهيد محراب مرحوم آيت الله صدوقي و فرزند فقيد ايشان حجت الاسلام والمسلمين محمدعلي صدوقي – توجه همگان را به نكات ذيل جذب مي نمايد:
1. بي ترديد حركت پرشتاب كاروان انقلاب اسلامي، مرهون درايت، كارداني و رهبري كم نظير امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) و اطاعت مردم شريف ايران از اصل مترقي ولايت فقيه است. از اين رو حوزه هاي علميه ضمن حمايت و پشتيباني از نظام اسلامي و ولايت مطلقه فقيه، نقش بي بديل رهبري در مهار فتنه ها را مي ستايند و همگان را به حمايت و اطاعت بي چون و چرا از مقام معظم رهبري ، و نيز تجليل از علماي راستين و روحانيت ايثارگر و فداكار – بويژه مراجع معظم تقليد – دعوت مي نمايند.
2. آنچه امروز از اهميت فراوان برخوردار است حفظ روحيه همدلي و وحدت ميان روحانيت اصيل و انقلابي براي ايفاي بهتر و مؤثرتر نقش خود در اجتماع، و ضرورت مبارزه  فراگير و جدي حوزه هاي علميه با پديده تهاجم فرهنگي دشمن و انديشه هاي باطل و جريان هاي انحرافي ، و گسترش فرهنگ معنويت بويژه در ميان جوانان است. از اين رو حوزه هاي علميه بايد بكوشند تا با بصيرت بيشتر و تلاش افزون تر، پيرايه هاي باطل و جريان هاي انحرافي را از درخت تنومند انقلاب اسلامي بزدايند و جوانان را به آينده روشن و سرشار از معنويت رهنمون شوند.
3. حوزه هاي علميه استانهاي مختلف كشور – بويژه استان هاي يزد، كرمان ، سيستان و بلوچستان – ظرفيت ها و استعدادهاي نهفته فراواني دارند و پيشينه درخشان آنها و نيز حضور عالمان فرهيخته در اعصار گذشته، حكايت از آن دارد كه مي توان فردايي روشن و درخشان تر را نصيب آنها كرد. اين مهم از طرق مختلف – بويژه با تشويق فضلا و بزرگان حوزه علميه قم به هجرت سوي اين استانها و نيز تقويت شوراهاي مديريت استان ها  و استقلال بخشي به آنها – امكان پذير است. از اين رو لازم است مسئولان محترم حوزه هاي علميه نسبت به اين امور اهتمام ويژه داشته باشند.
4. امر تبليغ، از رسالت هاي مهم علميه است كه امروزه ابعاد تازه اي يافته است. ورود شبهات فراوان از سوي فرقه هاي ضالّه، نيازهاي فرهنگي استان هاي محترم كشور، و گسترش فضاهاي مجازي و پايگاه هاي اينترنتي، تلاش مضاعف مسئولان فرهنگي و حوزه هاي علميه را طلب مي كند. از اين رو لازم است ضمن توجه به نيازهاي تبليغي – بويژه در استان هاي محروم – سياستگزاري ها در اين عرصه با دقت و شتاب بيشتري همراه شود و رسيدگي به امور مبلغان، در اولويت قرار گيرد و معضلات موجود به مشكل جامع مرتفع گردد.
5.مسئله تحول در حوزه هاي علميه و توجه به نيازهاي مهم جهان اسلام و ايجاد حوزه پاسخ گو از مباحث بسيار مهم امروز حوزه هاي علميه است كه همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامي و مراجع معظم تقليد بوده است. از اين رو لازم است كه حوزه هاي علميه، اين مباحث پراهميت را تا حصول نتيجه دنبال نمايند و به منويات رهبري و علماي اعلام در اين عرصه ها جامه عمل بپوشانند.
6. توجه به مشكلات عمومي و معضلات معيشتي مردم عزيز و زدودن گرد فقر و محروميت از چهره مناطق مختلف كشور – بويژه سه استان يزد، كرمان، سيستان و بلوچستان – ا ز خواسته هاي اصلي مردم و روحانيت از مسئولان است. از اين رو شايسته است قواي سه گانه، ضمن تعامل مثبت براي حل مشكلات مردم، بويژه اقشار آسيب پذير ، تلاش وافر خود را براي مبارزه با مفساد اقتصادي به كار گيرند. همچنين ضمن ابراز تأسف از تخلفات مالي و اداري پيش آمده در ماجراي اختلاس از بانك صادرات ايران ، پيگيري مسئولان ذي ربط تا قطع كامل دست هاي خائن به بيت المال ، و تلاش براي جامه عمل پوشاندن به فرمان 8 ماده اي مقام معظم رهبري در مبارزه با مفاسد اقتصادي را به طور جدي از همة مسئولان محترم خواستاريم.
7. امواج خروشان بيداري اسلامي، كشورهاي منطقه را فراگرفته ، رژيم هاي خودكامه و وابسته را سرنگون ساخته، ديكتاتورها و خائنان به اسلام را به ورطه نابودي كشانده ، و مقامات امريكا و انگليس و رژيم صهيونيستي را غافلگير كرده است. بي ترديد اين امواج عظيم كه با نظر داشت به حركت ملت عزيز ايران و پيروزي انقلاب اسلامي شكل گرفته، در آينده، خروشان تر خواهد شد و چنان كه رهبر معظم انقلاب آن را نويد دادند – به قلب اروپا كشيده خواهد شد. از سوي ديگر، كشتار فجيع مسلمانان در كشورهاي اسلامي – بويژه مردم مظلوم بحرين – باحمايت آمريكا و اسرائيل و متأسفانه برخي از رژيم هاي منطقه، و سكوت مجامع بين المللي، دل هر انسان آزاده اي را به درد آورده است. در اين ميان، نقش عالمان و انديشمندان اسلامي و حوزه هاي علميه در هدايت اين جريان ها و حمايت از آنها و تحليل وضعيت منطقه اهميت فراوان و راهبردي خواهد داشت؛ بويژه آنكه با پيش رو بودن ايام حج و راهپيمايي برائت از مشركين – فرصتي مغتنم در اختيار عالمان و فرهيختگان عالم اسلام براي توجه دادن همگان به تعاليم قرآن كريم و پيامبرگرامي اسلام (ص) نسبت به وظايف مسلمانان قرار گرفته است.
8. پيروزي هاي فراوان ملت شريف ايران در عرصه هاي جهاني و نيز پيشرفت هاي بزرگ علمي و معنوي، به بركت خون شهيدان گلگون كفن انقلاب اسلامي، رهبري حكيمانه امام راحل و مقام معظم رهبري، تلاش خستگي ناپذير علما ، بزرگان و مراجع فقيد تقليد بوده است. به روح امام، شهدا، و همه عالمان فداكار درود مي فرستيم، طول عمر را براي رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي از خداوند خواستاريم و بي صبرانه طلوع پر فروغ خورشيد مهدوي، حضرت حجت بن الحسن(عج) را انتظار مي كشيم.
در پايان از همه دست اندركاران اين اجلاسيه با شكوه، بويژه اعضاي محترم جامعه مدرسين، و نيز علما و مسئولان محترم استان يزد سپاسگزاريم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
سيد هاشم حسيني بوشهري
دبير پنجمين اجلاسيه منطقه اي جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

طلیعه

article thumbnailدر روزهای اخیر اخبار مربوط به حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو از جمله اتفاقات مهم در عرصه بین الملل بوده است که در این باره نکاتی چند قابل ذکر است :1 - بامداد شنبه 23 شهریور رسانه‌های خبری عربستان از حمله به دو پالایشگاه شرکت نفت «آرامکو» در شهرهای «بقیق» و «هجره حریص» در شرق این کشور خبر دادند. ساعاتی بعد انصارالله یمن مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و اعلام کرد در صورتی که عربستان سعودی به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات‌بعدی یمنی‌ها روزبه‌روز...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom