Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در ارتباط تصویری با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح در دانشگاه افسری امام علی علیه‌السلام، لازمه‌ی حفظ اقتدار و هویت ملی و تأمین منافع ملی را محاسبه‌ی صحیح و عقلانی از تهدیدها و ظرفیتها در مسائل مربوط به «قدرت دفاعی»، «استحکام و ثبات اقتصادی» و «توانایی و قوام فرهنگی» دانستند و تأکید کردند: مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به شرط «تلاش شبانه‌روزی مسئولان» و «مدیریت قوی، جامع و خسته‌نشو» و «تمرکز بر تولید داخلی و چشم امید...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1009
دیروز1521
در هفته6198
در ماه29558
مجموع561376

بازدید کنندگان برخط

6
Online

بيانيه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت شروع سال تحصيلي 92 – 1391 حوزه‌هاي علميه
مورخ 16/06/1391


بسم الله الرحمن الرحیم

بحمدالله سال تحصیلی حوزه‌های علمیه آغاز مي‌شود و شور و شوق تحصیل علوم دینی و تهذیب اخلاقی سراسر حوزه‌های علمیه را فرا گرفته است. شروع دروس حوزه‌های علمیه یاد‌آور نام عالمان مجاهدی است که در طول تاریخ با رشادت فراوان، ‌از حریم اسلام و کیان تشیع پاسداری کردند و ضمن صبوری در برابر ناملایمات به رسالت حقیقی خویش عمل نمودند؛ چه بسیار عالمان فرهیخته‌ای که جان مبارک خود را در راه تعالی اسلام عزیز اهدا کردند و چه بسیار روحانیان مبارزی که تلخی روزگار را چشیدند اما از هدف خود چشم نپوشیدند . اکنون در آغاز سال تحصیلی جدید ضمن گرامي‌داشت یاد و خاطره همه علمای حماسه آفرین سلف و نیز عالمان و مجاهدان عصر حاضر و در رأس آنان امام عظیم الشأن حضرت روح الله الموسوی الخمینی – رحمة الله علیه – نظر همگان را به نکات زیر جلب می نماییم:


1. رسالت امروز حوزه های علمیه حراست از کیان اسلام و تشیع، ‌مبارزه علمی و عملی با توطئه های دشمنان اسلام و خنثی ساختن کید منافقان و مزدوران ، پاسخ به شبهات علمی و پرسش های نسل جوان، هدایت جامعه به سمت معرفه الله و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفظ دستاوردهای آن است؛ نظام مقدس جمهوری اسلامی همان درخت تنومندی است که با خون شهیدان گلگون کفن انقلاب آبیاری شده و با مجاهدت عالمان و فرزانگان و آحاد ملت شریف ایران تاکنون در برابر همه توطئه‌ها و تهدیدها ایستاده است. حوزه علمیه به عنوان مصدر این رودخانه خروشان و مادر دلسوز این حقیقت خدا آرمان، لازم است ضمن تعامل مشفقانه و تلاش خردمندانه، از ‌ارزش های انقلاب اسلامی و از اصل مترقی ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب اسلامی حمایت نماید.

2. بی تردید،‌ماندگاری حوزه علمیه پویا بدون همدلی و همراهی استادان محترم و حوزويان با مدیریت آن امکان‌پذیر نیست. اهتمام اساتید محترم حوزه‌های علمیه به اجرای دقیق برنامه‌های شوراي عالي و مدیریت حوزه، و تلاش برای استحکام علمی و عملی حوزه‌ها در سایه شاگرد پروری روش‌مند و روز‌آمد و توجه به امر تهذیب و اخلاق در کنار تحصیل و تدریس به پدید آمدن حوزه علمیه منسجم و مورد رضایت امام زمان – عجل الله تعالی فرجه الشریف – خواهد انجامید. از این‌رو اساتید محترم نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف حوزه های علمیه دارند که امید است این مهم در سال جاری با همت و شتاب بیشتر همراه شود.

3. طلاب عزیز و جوان، سرمایه های علمی و معنوی حوزه های علمیه و امیدهای آینده جهان اسلام‌اند. اکنون که در عصر بیداری اسلامی قرار داریم، ‌چشم جهانیان به حوزه‌های علمیه خیره مانده تا سرمایه‌های آن بتوانند در آینده‌ای روشن، دل‌های مشتاق اسلام و معنویت را از زلال حقایق نورانی آن بهره‌مند سازند. چنین است که هر چه کوشش و تلاش طلاب عزیز در تحصیل علم و تهذیب اخلاق بیشتر باشد، آرزوها دست یافتنی‌تر و افق فرا رو روشن‌تر و امید بخش‌تر خواهد بود. آنچه نباید لحظه ای از آن غفلت شود‌، نظم در امور و دقت عمل در فراگیری دروس، و تقوی و بصیرت در اخلاق و رفتار است. توجه به نصایح خردمندانه و رهنمودهاي مقام معظم رهبري ، مراجع عظام، علمای اعلام و اساتید بزرگوار حوزه‌های علمیه و تبعیت از برنامه‌ها و  قوانین مدیریت محترم حوزه، ‌حرکت علمی و عملی طلاب را شتاب می‌بخشد و فضایی آکنده از علم و اخلاق را در حوزه های علمیه حاکم می‌سازد.

4. بی‌تردید هر تحول مطلوبی در سایه مدیریت منسجم و کار آمد رقم خواهد خورد. این مهم نیز جز با تعامل پیوسته شوراي عالي و مدیریت محترم حوزه با علمای اعلام و اساتید بزرگوار و بهره‌مندی از ارشادات و هدايت‌هاي رهبري و مراجع معظم تقلید – حفظهم الله تعالی – و توجه به نقش آنان در اداره حوزه میسر نخواهد شد. از این رو لازم است مدیریت محترم ضمن توجه به آنچه گفته شد‌، و نیز حفظ ارتباط مستمر خود با بدنه حوزه‌های علمیه رسالت خود را به خوبی ایفا نماید. در این میان،‌ارائه دروس متناسب با نیازهای جامعه- از جمله توجه به فقه حکومتی‌، اهتمام به امر تهذیب و اخلاق در مدارس علمیه ،‌حفظ اصالت‌های حوزه و تقویت مبانی فقه سنتی و جواهری از مهم ترین امور است. و البته اين مهّم نبايد باعث فراموشي موضوع تحول شود. از این رو نقش مدیریت حوزه در جدا ساختن مرز ابداع ها از بدعت‌ها‌، ‌و تحول خواهی از اصالت گریزی بسیار مهم خواهد بود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ‌ضمن تبریک فرا رسیدن سال تحصیلی حوزه‌های علمیه ‌به مراجع معظم تقلید، ‌علمای اعلام و اساتید محترم، ‌اعضای فعلی و پیشین شورای عالی و مديريت حوزه و‍ فرداً فرد طلاب عزیز، برای همگان سالی توام با توفیق و سعادت را آرزو دارد. آرزوی حقیقی همه طالبان علم و فضیلت،‌ طلوع آفتاب مهدویت، و ظهور منجی عالم بشریت،‌ حضرت بقیة الله الاعظم – عجل الله تعالی فرجه الشریف- است.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد يزدي
رئيس شوراي عالي جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
شانزدهم شهريور 1391- نوزدهم شوال المكرم 1433

طلیعه

تصویر مطلبدر چند هفته اخیر بین دو کشور همسایه شمالی ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، جنگی بر سر مسئله قدیمی اختلاف بر سر مالکیت «قره باغ» آغاز و باعث بروز نگرانی‌هایی در منطقه و حتی دنیا شده است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه این دو کشور نیز در این مدت تلاش کرده تا طرفین را به حل مشکلات از طریق گفت‌و‌گو ترغیب نماید اما برخی تحولات از جمله ورود رژیم صهیونیستی، ترکیه و گروه‌های تروریستی تکفیری به این جنگ باعث بروز نگرانی‌هایی شده است. شلیک گاه و بی‌گاه گلوله و خمپاره به خاک ایران در این معرکه نیز موضوعی...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom