Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج، فریضه‌ی حج را مجموعه‌ای استثنائی و ممتاز از ارزشهای مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضروری نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکین در حج، تأکید کردند: هر حاجی ایرانی باید با رفتار و گفتار و متانت خود، به ملیت، هویت و جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد. در این دیدار که در آستانه‌ی آغاز اعزام زائران بیت‌الله الحرام انجام شد، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حج را نمونه‌ی کوچکی از جامعه‌ی اسلامی برتر و...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1416
دیروز1709
در هفته6545
در ماه15243
مجموع21211856

بازدید کنندگان برخط

15
Online

نگاهى به پاسخ برخى نمايندگان محترم مجلس شوراى اسلامى به بيانيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم
در تاریخ 21/4/1379
بسم الله الرحمن الرحیم 

بى‏شك حفظ و پايدارى نظام مقدس جمهورى اسلامى ايران كه پس از سالها مبارزه و تلاش ملت غيور ايران به رهبرى مقتدرانه حضرت امام خمينى (ره) و حمايت بى‏شائبه روحانيت و علماى بزرگوار حوزه‏هاى مقدس خصوصاً قم مقدس به ثمر رسيد، امرى است واجب و در عين حال حساس كه سهل‏انگارى در آن موجب خسران و پشيمانى براى اسلام و مسلمانان خواهد شد.
 جامعه مدرسين حوزه علميه قم به عنوان رسمى‏ترين و در عين حال اصلى‏ترين پايگاه حوزه كه حضرت امام(ره) درباره آن فرمود: «به فرزندان انقلابيم بگوئيد اگر جذب جامعه مدرسين نشوند در آينده دچار اسلام آمريكايى خواهند شد». در قم همواره در طول سالهاى قبل از انقلاب اسلامى، پشتيبان عليه ظلم و فساد و براندازى نظام ستم‏شاهى و نيز بعد از انقلاب با حمايت از ولايت فقيه كه استمرار راه انبياء است همواره نقش بسزائى در مسائل مختلف كشور و جهان اسلام داشته است.
 بنابراين ما جمعى از طلاب حوزه علميه قم برخود واجب دانستيم در دفاع از اين دژ مستحكم اسلام عزيز نكاتى را پيرامون نامه نمايندگان محترم مجلس خطاب به جامعه محترم مدرسين داشته باشيم.
 پاسخ تعدادى از نمايندگان محترم مجلس شوراى اسلامى به بيانيه جامعه مدرسين از اين رو كه تلاش شده بود با لحنى مؤدبانه به پاسخ بپردازد شايسته تقدير است و اميد كه در گفتمان سياسى جامعه ما به تدريج هتاكى و تخريب جاى خود را به ادب در نقد بدهد. مواردى از اين پاسخ مورد نقد است كه ذيلاً تقديم مى‏شود:
 1 - اظهار اميدوارى شده است كه «جامعه مدرسين همه اركان نظام را از حلاوت نقد و امر به معروف و نهى از منكر خويش بهره‏مند سازد». خوشبختانه اين اميد تحقق يافته و شاهد آن دهها نامه خصوصى محترمانه‏ى است كه از آغاز پيروزى انقلاب تاكنون براى مسئولان محترم نظام فرستاده‏اند و نيز تذكرات شفاهى فراوان. لكن از آنجا كه اصلاحيه قانون مطبوعات بطور علنى به عنوان يك طرح در مجلس مطرح شد و با قيد يك فوريت تقديم مجلس گرديد، بيانيه دلسوزانه جامعه مدرسين نيز علنى انتشار يافت.
 2 - در پاسخ آمده است كه «شأن و مرتبت جامعه مدرسين اجّل از ورود در جناح بنديهاى سياسى وجانبدارى جناحى است». سخن ما اينست كه اولاً جانبدارى جناحى چيست؟ آيا در جايى كه مقام معظم رهبرى «مدظله» به صراحت موضع گرفته‏اند حمايت از چنين موضعى جانبدارى جناحى محسوب مى‏شود؟ معظم له بارها ازوضعيت مطبوعات بويژه برخى از روزنامه‏ها ابراز نارضايتى كردند تا آنجا كه برخى از آنها را پايگاه دشمن ناميدند اصلاحيه قانون مطبوعات مصوب مجلس پنجم در حقيقت گامى براى جلوگيرى از نفوذ پايگاه دشمن در مطبوعات بود. آيا حمايت از اين موضع جناحى است؟ ما معتقديم حمايت از مواضع ولايت، موضعى فراجناحى است گرچه ترجيع بند برخى از قلم بدستان آن است كه طرفدارى از ولايت را هم موضعى جناحى قلمداد مى‏كنند و ثانيا شأن و مرتبت مجلس شوراى اسلامى هم اجل ازموضع گيريهاى جناحى است، مجلسيان محترم نمايندگان همه مردم‏اند نه جناح خاصى از اين رو نبايد از لوايح و طرحهاى آنها صبغه مصلحت جناحى به شام رسد بلكه بايد مصلحت عموم مردم را ملاحظه نمايند.
 3 - در پاسخ آمده است «انتظار ما و همه مردم اين است كه در مواقع دشوار و سخت روزگار، مدرسين محترم حوزه علميه قم با پيشتازى از حقوق ملت دفاع كنند و تثبيت آزادى‏هاى مشروع و امنيت سياسى، قضائى، اقتصادى، فرهنگى و اجتماعى را مدد رسانند».
 انتظارى است بجا، اما سخن اينست كه آيا دفاع از برخى ازمطبوعاتى كه لبه تيز هجمه آنها مقدسات نظام و انقلاب اسلامى است، اين دفاع از حقوق ملت است؟ ملت كيانند؟ آنها كه شما را به نمايندگى برگزيدند كيانند؟ بى ترديد آنان دلباختگان اسلام و يا كسانى هستند كه نظام اسلامى را پذيرفته و در سايه آن زندگى مى‏كنند. آيا اين ملت مسلمان راضى است كه در مطبوعه‏هايى كه در حقيقت با يارانه‏اى كه حق آنهاست به دين، خدا و قرآن، ولايت فقيه، امام اهانت شود؟ هرگز. دفاع از اين مطبوعه‏ها دفاع از آزاديهاى مشروع نيست بلكه دفاع از آزادى غير مشروع است چرا كه قانون اساسى در اصل بيست و چهارم آزادى نشريات ومطبوعات را مشروط به آن كرده است كه اخلال بر مبانى اسلامى نداشته باشند.
 پيشينه درخشان جامعه مدرسين نشان مى‏دهد كه پيشتاز دفاع از حقوق ملت و آزاديهاى مشروع بوده است. به آنان كه در دوره ظلمانى ستمشاهى مبارزه كردند، زندان و تبعيد را به جان خريدند و با تحمل اين رنجها با استبداد مبارزه كردند انگ ضديت با آزادى و حقوق ملت نمى‏چسبد.
 4 - در پاسخ آمده است «سامان بخشى معاش مردم محتاج ملزوماتى است كه امنيت و آزادى از مهم‏ترين آنهاست». آرى آزادى از مهم ترين ملزومات سامان بخشى معاش مردم است اما كدام آزادى؟ آزادى اهانت به ارزشها؟ آزادى شكستن حدود و حريم مقدسات نظام؟ آزادى در ترويج بى و بندبارى ؟
 مطمئنيم امضاء كنندگان اين پاسخ، اينگونه آزادى‏ها را ملزوم سامان بخشى معيشت مردم نمى‏دانند. آزادى كه ملزوم امر فوق است همان است كه در قانون اساسى آمده است و آن محدود به اسلام و در حدود دين است و توقيف مطبوعاتى كه به استناد قانون انجام گرفته هيچگونه شائبه ناامنى در بين مردم بوجود نمى‏آورد. آرى اين كار فضا را براى قلم بدستانى كه حرمت قلم را شكسته و به همه حريمهاى مقدس تاختند ناامن مى‏كند كه
بسوزند شاخ درختان بى بر                           سزا خود همين است مربى برى را
و شأن فرزندان فداكار انقلاب و جنگ اجّل است كه مطبوعه‏اى آنچنانى تريبون آنها باشد.
 5 - در پاسخ آمده است «به اعتقاد ما جز با استقرار قانون و پايان دادن به برخى حركات خودسرانه كه به نام قانون اما در جهت خلاف آن انجام مى‏شود نمى‏توان به حل و فصل مشكلات كشور همت گماشت» آرى صلاح كشور در پاى بندى به قانون است اما در عمل نه در شعار و اينكه كسانى كار يك نهاد قانونى (قوه قضائيه) را عملى خود سرانه و در جهت خلاف قانون بخوانند در شأن نمايندگان محترم مجلس شوراى اسلامى كه قوه مقننه نام گرفته است نيست.
 6 - در پاسخ آمده است «اصولاً با وجود شوراى محترم نگهبان چه جاى دغدغه و نگرانى است آنهم از سوى جامعه مدرسين محترم حوزه علميه قم». آرى شوراى نگهبان جايگاه قانونى خود را دارد ونهادهاى حوزه‏اى و غير حوزه‏اى وظيفه خود را. هر كدام بايد به وظيفه خود عمل كنند اما روح سخن اينست كه چه تضمينى است كه اگر همين اصلاحيه را شوراى محترم نگهبان رد كرد موج اهانتها و فعاليتها به آن شوراى محترم روانه نشود؟
 مگر ما آنهمه اهانتها به شوراى نگهبان بويژه در انتخابات اخير مجلس شوراى اسلامى را فراموش كرده‏ايم. بى‏ترديد اگر شوراى محترم نگهبان ا ين اصلاحيه را رد كند دهها برابر بيش از اهانتهائى كه طى يك هفته اخير به بهانه پاسخ به بيانيه جامعه مدرسين به اين نهاد شد به آن شورا خواهد شد. در هر حال اميدواريم نمايندگان محترم امضاء كننده اين پاسخ، شوراى نگهبان را فصل الخطاب مصوبه‏هاى خود قرار داده و با پذيرش نظر آن شوراى محترم از دغدغه‏هاى عموم متدينين و بويژه جامعه محترم مدرسين بكاهند.
 در پايان بر اين نكته تاكيد مى‏كنيم كه ما به همراه امام بزرگوار مجلس محترم شوراى اسلامى را در رأس امور مى‏دانيم و براى تمام نهادهاى قانونى ارج و ارزش قائليم ليكن اين باور را نيز داريم كه حرمت امام زاده را بايد متولى آن نگهدارد.
 بى‏ترديد مواضع اسلامى و ارزشى و اصولى مجلسيان محترم و پاى بندى عملى آنها به رهنمودهاى مقام معظم رهبرى بر عظمت جايگاه مهم اين نهاد قانونى خواهد افزود.

و السلام علكيم و رحمه الله و بركاته‏
سه شنبه 21 تيرماه 1379

طلیعه

article thumbnailبیش از یک ‌سال از خروج یک‌طرفه آمریکا از معاهده‌ی برجام می‌گذرد. در این مدت جمهوری اسلامی ایران فرصتی طولانی به اروپا داد تا اقداماتی را در جهت انجام تعهداتشان نسبت به برجام انجام دهد. فرصت و دوره‌ای که رئیس جمهوری کشورمان از آن به صبر استراتژیک تعبیر کرده است. در یک جمع بندی کلی در مرور توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به کلیه‌ی تعهداتش طبق برجام عمل کرده اما این طرف مقابل است که به وظایف و تعهدات خود عمل نکرده و حتی در جهت مخالف آن گام برداشته است.اکنون برای زنده ماندن توافق هسته ای بحث...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom