• حضور رهبرمعظم انقلاب اسلامی در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا(س)
  • آیت الله العظمی مکارم شیرازی: همه نهادها برای حل مشکلات اقتصادی بسیج شوند
  • پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی
  • آیت الله نمازی : ملت ایران در 22 بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان می دهد
  • آیت الله اعرافی: همه مسئولان برای رفع مشکلات کشور و جوانان تلاش کنند
  • رئیس جمهور سوریه: خواهان حضور فعال‌تر جمهوری اسلامی در بازسازی سوریه هستیم

 

** جام جم 97/11/10
*  ایران کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه است
محمد ایرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت با «مرزوق الغانم» رئیس مجلس کویت دیدار و گفت‌وگو کرد. مرزوق الغانم در این دیدار اظهار کرد: ایران کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه است و ما از همکاری و تبادل نظر مستمر دو مجلس استقبال می‌کنیم. وی افزود: روابط و همکاری نزدیکی بین مجالس دو کشور برقرار است و این همکاری‌ها در قالب نشست‌های بین المجالس بین‌المللی و اسلامی نیز تبلور یافته است.
رئیس مجلس کویت با بیان اینکه همکاری‌های بین پارلمانی در چارچوب مشورت و رایزنی‌های متقابل شکل گرفته، اظهار داشت: آمادگی داریم تا روابط پارلمانی را هر چه بیشتر توسعه و گسترش دهیم.
** همشهری 97/11/10
*  فرانسه انقلابش را با موشک ایران مخفی می‌کند
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: با توجه به شرایط موجود در منطقه و اروپا سران کشور روسیه علیه منافع ایران توافقی نخواهند کرد. سرلشکر سیدحسین فیروزآبادی گفت: با نگاه به روابط عمیق سیاسی و ژئوپلیتیکی که بین ایران و روسیه وجود دارد و رهبران دو کشور چند نوبت بر آن تاکید کرده‌اند، همکاری خوب بین تهران و مسکو برقرار است. وی در رابطه با مطرح شدن موضوع موشک‌های ایران توسط سران کشور فرانسه گفت: صحبت‌هایی که امروز از فرانسه شنیده می‌شود، نیاز دولت این کشور برای پوشاندن انقلابی عظیم است که در فرانسه رخ داده است.
** کیهان 97/11/10
*  خواهان حضور فعال‌تر جمهوری اسلامی در بازسازی سوریه هستیم
رئیس‌جمهوری سوریه در دیدار جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران با تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پس از آزادسازی کامل سوریه، بازسازی این کشور مهم‌ترین اولویت دولت است و ما خواهان حضور و همکاری بیشتر شرکت‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف هستیم.
بشار اسد با تأکید بر اینکه دو کشور در شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌های آمریکا قرار دارند، گفت: ما کمک‌های دولت و ملت ایران در دوران سخت جنگ با تروریسم را هرگز فراموش نمی‌کنیم. سوریه خواهان همکاری متقابل با ایران برای توسعه اقتصادی است و از هیچ اقدامی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.
*  همه نهادها برای حل مشکلات اقتصادی بسیج شوند
آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیرکل تعزیرات استان تهران، با بیان اینکه امروز مسائل اقتصادی ما به کلاف سردرگمی تبدیل شده است، اظهار داشت: عوامل مختلفی دست به دست هم داده که نتیجه آن فشار کم سابقه بر مردم و به‌ویژه طبقات ضعیف است.
آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی قاطعیت داشتن بویژه در مقابل افراد صاحب نفوذ را به مسئولان تعزیرات توصیه و تاکید کرد: اینکه عده‌ای کاسب جزء را به خاطر مسائل کوچکی بگیرند و پرونده‌های زیادی روی هم انباشته شود و به گردن کلفت‌ها و دانه درشت‌ها نپردازند، اینها افتخار و هنر نیست.
استاد برجسته درس خارج حوزه ابراز داشت: تا مادامی که تعزیرات قاطعیت پیدا نکند و جلوی متخلفان عمده را نگیرد فایده‌ای نخواهد داشت؛ اگر کار جهادی در تعزیرات نشود وضع فعلی ما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند. آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم بویژه اقشار متوسط و ضعیف جامعه، یادآور شد: اگر جلوی متخلفان بزرگ گرفته شود، بخش قابل توجه و مهمی از مشکلات اقتصاد کشور حل خواهد شد.
** شرق 97/11/10
*  حصر فعلاً برقرار است
دادستان تهران درباره پرونده حصر گفت: پرونده در دبیرخانه شورای امنیت ملی است و اطلاع رسانی با ما نیست اما اصل حصر فعلاً برقرار است.
او در پاسخ به سوالی درباره پرونده برادر جهانگیری و اینکه آیا پرونده مربوط به بانک گردشگری است یا تجارت کرمان هم مطرح است، گفت: بخشی مربوط به بانک گردشگری است و تحقیقات این پرونده به طور مفصل انجام و به کارشناسی رفته است. بازپرس تصمیم نگرفته است.
جعفری دولت آبادی درباره پرونده حمله کنندگان به سفارت عربستان و حکم پرونده گفت: حکم اجرا شده است.
*  سلاح تحریم علیه مادورو
دولت آمریکا در اقدامی که می‌تواند تنش‌ها میان واشنگتن و کاراکاس را افزایش دهد، شرکت نفت دولتی ونزوئلا را مورد تحریم قرار داد. این اقدام ایالات متحده در راستای تشدید فشار بر نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلاست که مشروعیت او از سوی غرب زیر سئوال رفته. با این تحریم‌ها هفت میلیارد دلار از دارایی‌های بزرگ‌ترین شرکت نفتی ونزوئلا مسدود می‌شود و در سال 2019 هم نمی‌تواند به حدود 11 میلیارد دلار درآمد نفتی خود دسترسی داشته باشد.
** ایران 97/11/10
*  تا یک زمانی می‌توانیم به تعهداتمان در برجام ادامه دهیم
سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در سفر به اروپا درباره تأخیر در اجرای سازوکار اجرایی «اس پی وی» هشدار داد.
او با بیان این‌که همه کشورهای اروپایی امیدوارند این مکانیسم هر چه زودتر شکل بگیرد، افزود: به ما گفته شده مراحل ثبت آن شروع می‌شود و ظرف یکی دو روز آینده قرار است اعلام شود، مگر این‌که آن کسانی که نمی‌خواهند این روابط شکل بگیرد، بتوانند موفق شوند». عراقچی با بیان این‌که منافع ایران در برجام دچار صدمات اساسی شده، گفت: «این گونه نیست که قسمت رفع تحریم‌ها با قسمت هسته‌ای در برجام بر هم تأثیر نگذارد و تا یک زمانی می‌توانیم به تعهداتمان به شکل گذشته ادامه دهیم».
*  عملیات امداد و نجات سیل زدگان از جنوب تا غرب
رئیس جمهوری به وزیر کشور دستور داد تا همه امکانات برای رسیدگی به مشکلات سیل در جنوب و غرب کشور را بسیج کند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی به عبدالرضا رحمانی فضلی تاکید کرد تا ستادی از مسئولان وزارتخانه‌های نیرو، کشاورزی، ستاد مدیریت بحران و دیگر دستگاه‌های مرتبط را تشکیل دهد و روند مدیریت سیلاب‌ها و حوزه‌های آبگیر و همچنین رسیدگی به مناطق سیل زده را از نزدیک نظارت و مدیریت کند. وی همچنین آمادگی کلیه دستگاه‌های ذیربط و تمهید پیش‌بینی‌های لازم برای به حداقل رساندن خسارات و بویژه آمادگی و هماهنگی کامل نیروهای امدادی و هلال احمر را مورد تأکید قرار داد.
** جمهوری اسلامی 97/11/10
*  امضاء 11 سند همکاری اقتصادی – راهبردی میان ایران و سوریه
به منظور تعمیق و گسترش روابط میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه 11 سند و یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور به امضا رسید.
در جریان سفر اسحاق جهانگیری به سوریه، 9 سند و یادداشت تفاهم همکاری در حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان و نخست‌وزیر سوریه امضاء شد و یک موافقتنامه و یک یادداشت تفاهم نیز توسط دکتر جهانگیری و عماد خمیس به امضاء رسید.
*  اسرائیل درنهایت فرو می‌پاشد
یک مورخ برجسته صهیونیستی در اظهار نظری جالب گفته است که ملت فلسطین در نهایت بر رژیم صهیونیستی پیروز خواهند شد و این رژیم 30 تا 50 سال بیشتر دوام نخواهد آورد.
بنی موریس، مورخ سرشناس صهیونیستی در مصاحبه‌ای با روزنامه عبری زبان هاآرتص آینده‌ای تیره و تار برای رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرده است.
موریس عنوان داشت: درحال حاضر اعراب بیشتری در مقایسه با یهودیان بین دریای مدیترانه و اردن زندگی می‌کنند و کل این منطقه ناگزیر به کشوری واحد تبدیل خواهد شد که اکثر جمعیت آن را عرب‌ها تشکیل می‌دهند. اسرائیل همچنان خودش را یک دولت یهودی می‌نامد، حکمرانی ما بر ملتی تحت اشغال و بدون حق و حقوق وضعیتی نیست که بتواند در قرن بیست‌ویک دوام بیاورد و به محض اینکه آنها (فلسطینی‌ها) به حقوق خود دست یابند، دیگر این حکومت یهودی وجود نخواهد داشت.
** وطن امروز 97/11/10
*  مدافعان حرم برای اسلام عزت‌آفرینی کردند
آیت‌الله‌العظمی نوری‌ همدانی در دیدار اعضای کنگره شهدای مدافع حرم استان قم با عنوان «مجاوران کریمه؛ مدافعان عقیله» خاطرنشان کرد: در جبهه مقاومت سنگری شکل گرفت که در یک سوی آن آمریکا، صهیونیست‌ها، عربستان‌سعودی و داعش‌پروران و در سوی دیگر جبهه اسلام ناب و اهل یقین و ایمان قرار داشتند؛ مدافعان حرم اوج قله ایمان را در نظر گرفته بودند. استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه مبانی جهاد و شهادت باید برای مردم تبیین شود، یادآور شد: فضای مدافعان حرم، فضای غلبه خون بر شمشیر است، زیرا این بزرگواران با خون خود برای اسلام عزت‌آفرینی کردند.
*  دستور فرمانده کل سپاه برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان
در پی فراگیری سامانه بارشی در مناطق شمالی و شرق استان خوزستان و بالا آمدن آب رودخانه‌های کارون، دز و کرخه که منجر به سیلاب شدید و آبگرفتگی وسیع در مناطق و روستاهای اهواز، شوش، دشت‌آزادگان، هویزه، دزفول و شوشتر و بروز شرایط بحرانی برای مردم این مناطق شد، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسؤول روابط عمومی کل سپاه از دستور سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و سپاه حضرت ولیعصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف استان خوزستان مبنی بر آمادگی و بسیج نیروها و امکانات برای امدادرسانی و رفع مشکلات و تامین نیازهای مردم شهرها و روستاهای سیل‌زده خبر داد.
** جوان 97/11/10
*  دشمن می‌داند هر تهدیدی با پاسخ دندان‌شکن مواجه می‌شود
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در کنگره ملی شهید حسن باقری با بیان اینکه امروز ایران در منطقه قدرتمند‌ترین کشور است، افزود: در کنار جنگ، این ملت همواره با فشار اقتصادی، تحریم، جاسوسی و عملیات تروریستی مواجه بوده و هست، اما با تمام فشار‌ها همچنان ایستاده و قد خم نکرده است.
وی تأکید کرد: با اینکه امروز ایران به قدرت اول منطقه تبدیل شده است، در عین حال عادلانه رفتار می‌کند و چشمداشتی به خاک هیچ کشوری ندارد، اما دشمنان می‌دانند که اگر نیت تهاجم و تجاوز داشته باشند، پاسخ دندان‌شکنی دریافت خواهند کرد.
*  اتکای‌مان باید به خودمان، منابع و ملت باشد
دکترکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره راهکار خنثی کردن ترفند آمریکا در قبال توافق هسته‌ای میان ایران و دیگر طرف‌های برجام اظهار کرد: تا حدی که می‌شود باید با اروپا همکاری داشت البته این بستگی دارد به اینکه آنان هم تا چه حد بتوانند در این چارچوب با ما همکاری کنند. خرازی تصریح کرد: کشورها به ویژه اروپایی‌ها طبعاً از منافع خود دفاع می‌کنند و ما نباید انتظار داشته باشیم که از منافع ما دفاع کنند. وی افزود: اتکای‌مان باید به خودمان، منابع و ملت باشد تا با قدرت بتوانیم در چارچوب منافع ملی گام برداریم.
** آفتاب یزد 97/11/10
*  مجمع تشخیص در صورت مخالفت با لوایح پالرمو مسئولیتش را بپذیرد
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در صورت مخالفت با لوایح پالرمو و CFT باید مسئولیت تبعات آن را بپذیرد.
علی مطهری در توضیح سرانجام لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: تعیین تکلیف لایحه پالرمو و CFT از اختیار مجلس خارج شده و در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس که با خانه ملت گفت و گو می‌کرد، در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در صورتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت و منفعت کشور را بخواهد، این دو لایحه را تصویب می‌کند تا مشکل غیر ضروری برای کشور ایجاد نشود.
*  برخی این گونه القا می‌کنند که تحریم‌ها اثر زیادی نداشته است
حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در سخنانی به برخی مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم و سنگ‌اندازی دشمنان علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: برخی این گونه القا می‌کنند که تحریم‌ها اثر زیادی نداشته بلکه عدم مدیریت باعث مشکلات اقتصادی شده است، در حالی که هدف دشمنان ایجاد فضای ناامیدی و رویگردانی مردم از مسئولان کشور است.
** رسالت 97/11/10
*  دليل قوام سپاه بسيج است
رئيس مجلس گفت: دليل قوام سپاه، بسيج است. علي لاريجاني در مراسم معارفه فرمانده بسيج قوه مقننه گفت: دليل قوام سپاه، بسيج است؛ زماني که بسيج با بدنه سپاه عجين شد، سپاه قدرت فعلي را کسب کرد.وي با اشاره به اينکه بسيج يک امر فرعي نيست بلکه امري اصلي است و اين نهاد قوام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را ايجاد کرد، ادامه داد: امروز با توجه به شرايط کشور، ريل‌گذاري جديد بسيج مستضعفين اقدام مناسبي محسوب مي‌شود.لاريجاني افزود: علاوه بر آموزش‌هاي عقيدتي که اهميت بسيار زيادي دارد، فراموش نکنيد بسيج بخشي از دفاع کشور است و بايد همواره آماده باشيم.
*  ايران با لهستان برخورد جدي کند
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در واکنش به تغيير عنوان نشست لهستان طبق بيانيه اخير وزارت خارجه آمريکا گفت: آمريکايي‌ها براي تعديل حداقل شکلي در اجلاس لهستان اين تغيير عنوان را لحاظ کرده‌اند که البته نتوانستند نظر ايران را تأمين کنند. فلاحت پيشه در توضيح اقدامات ايران در واکنش به اجلاس لهستان گفت: در وهله اول انتظار برخورد جدي با لهستان وجود دارد. در چنين شرايطي پذيرش ميزباني لهستان براي اجلاس ضد ايراني ضربه جدي به اين رابطه زد. اين اجلاس تمام مي‌شود و مقامات آمريکايي کنار مي‌روند و لهستان باقي مي‌ماند که نمي‌تواند بار اين فضاحت را به دوش بکشد.
** مردم سالاری 97/11/10
*  استعفای دولت فلسطین
نخست‌وزیر دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین رسما استعفای خود و دولتش را تقدیم رئیس تشکیلات خودگردان کرد. «رامی الحمدالله»، نخست‌وزیر فلسطین طی جلسه دیروز کابینه ضمن تقدیم استعفای خود به طور رسمی به «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، تأکید کرد که تا زمان تشکیل دولت جدید به مسؤولیت‌های خود عمل خواهد کرد و به فعالیتش ادامه خواهد داد.
*  نامگذاری خیابانی به نام «ابوبکر البغدادی» در ریاض
نامگذاری خیابانی در ریاض به اسم «ابوبکر البغدادی»، سرکرده داعش موجب جنجال در شبکه‌های مجازی شد. به دنبال این امر، «احمد الحکمی»، در صفحه رسمی توئیتر فرمانداری ریاض عربستان پیامی را منتشر کرد و از مقام محلی خواست نام خیابان مذکور را تغییر دهد. رسانه‌های محلی به نقل از الحکمی اعلام کردند، تنها تشابه اسمی است و مطمئناً مقصود دبیرخانه از این نامگذاری، سرکرده داعش نبوده است.
** آرمان 97/11/10
*  تذکر 73 نفر از نمایندگان به رئیس جمهور
تعداد 73 نفر از نمایندگان در تذکری به رئیس جمهور خواستار جلوگیری سریع از تعطیلی شرکت‌های قطعه‌ساز شدند. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور در نشست علنی مجلس توسط اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است: عزیز اکبریان نماینده مردم کرج به اتفاق 72 نفر دیگر از نمایندگان در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار جلوگیری سریع از تعطیلی شرکت‌های قطعه‌ساز شدند.
** آفرینش 97/11/10
*  پمپئو بار ديگر ايران را به نقض قطعنامه شوراي امنيت متهم کرد
مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا با انتشار پيامي در توييتر خود، ايران را به دليل تهديدهاي موشکي و ناديده گرفتن هشدارهاي جهاني براي انجام اين آزمايش‌ها متهم کرد و مدعي شد: «ايران باوجود تمام هشدارها ماهواره‌هاي خود را به مدار فرستاد، اگرچه اين تلاش‌ها از سوي ايران ناموفق بود. وي همچنين مدعي شد: « اين آزمایش‌ها نقض قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد و توافق‌نامه هسته‌اي به حساب مي‌آيد.»
پمپئو در حساب توييتري خود مدعي شد: ايران با تخطي از دستورهاي جامعه بين‌المللي و قطعنامه شوراي امنيت موشک‌هايي را به فضا پرتاب کرده است. اين پرتاب دوباره نشان مي‌دهد که ايران به دنبال افزايش توانايي‌هاي موشکي خود است که اين موضوع اروپا و خاورميانه را تهديد مي‌کند.
*  ايران پاسخ قدرتمندانه‌اي به سياست‌هاي بين‌المللي ما خواهد داد
رئيس‌جمهور رژيم صهيونيستي تصريح کرد که ايران هرگز در برابر ما ساکت نشده و واکنش سختي نيز در برابر سياست‌هاي ما در صحنه‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي نشان خواهد داد.
رئووين ريولين در دوازدهمين اجلاس سالانه نهاد مطالعات امنيت ملي در تل آويو تصريح کرد: «بعضي‌ها فکر مي‌کنند که طرح‌هاي منطقه‌اي ايران يا متوقف ‌شده‌اند يا توسط اقدامات ما تعديل‌شده‌اند.
به عقيده من، ايران جواب قدرتمندانه‌تري به سياست‌هاي ما در مرزهاي شمالي، هم در سوريه و هم در لبنان خواهد داد. چالش ايران تنها با مرزهاي شمالي ما نيست بلکه با سياست‌هاي ما در صحنه بين‌المللي است.»
** قدس 97/11/10
*  72 نماینده درباره ناکارآمدی زنگنه به سران قوا نامه نوشتند
72 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقادات جدی را نسبت به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفت مطرح کردند. نمایندگان در این نامه تاکید کرده‌‌اند که زنگنه نه‎ تنها اهتمام عملی برای مقابله با تحریم‎ها ازخود بروز نداده است بلکه تقریبا همه روزنه‎های موجود جهت بی‎اثر کردن تحریم‎ها را خواسته یا ناخواسته مسدود کرده است.
*  90 درصد وابستگی صنعت خودرو به خارج کشور را می‌توانیم رفع کنیم
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست شورای اداری استان یزد با بیان اینکه قدرت موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست، گفت: 90 درصد وابستگی صنعت خودرو به خارج کشور را می‌توانیم رفع کنیم. وی با اشاره به حضور ایران در منطقه و مقابله با تروریست‌ها گفت: اکنون به خوبی برای همه مشخص شده که اگر مدافعان و شهدای حرم نبودند و رزمندگان ما به این مناطق نمی‌رفتند، امروز داعش را باید از داخل می‌راندیم چرا که داعش نه تنها مدعی دین ما بود بلکه مدعی سرزمین ما هم بودند و آنها تا مدعی کسب سرزمین تا خراسان بودند.
** خراسان 97/11/10
*  احتمالاً مهلت ایران برای پیوستن به FATF تمدید می‎شود
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به طرح موضوع همه پرسی برای تصویب لایحه CFT، گفت: روال قانونی تصویب لوایح، همه پرسی نیست و مرجع رسیدگی به این موضوع، مجمع تشخیص مصلحت نظام است.حسین مظفر، افزود: به نظر می‎رسد که مهلت بررسی لایحه FATF تمدید شود. اما بالاخره دو هفته آینده این لایحه تعیین تکلیف می‏شود زیرا در جلسه گذشته، مسائل کارشناسی مهمی مطرح شد.
** اعتماد 97/11/10
*  امروز آزادترین کشور دنیا هستیم
سردار نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران در همایش پرچمداران بصیرت گفت: امروز آزادی، وحدت، همدلی، عزت، کرامت و شرافت ما چهل ساله شده است. چهل سالگی انقلاب به اندازه خود پیروزی انقلاب اهمیت دارد. وی افزود: امام (ره) بارها می‌فرمودند که حفظ یک پیروزی به مراتب سخت تر از خود پیروزی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران ادامه داد: این انقلاب برای کشور ایران استقلال، آزادی و مردم سالاری به ارمغان آورد به گونه‌ای که امروز آزادترین کشور دنیا هستیم و مردم حق انتقاد دارند و از چیزی هراس ندارند و به هیچ وجه تهدید نمی شوند. کشور ما چند هزار سال در خفقان بود و انقلاب روحانیت به این خفقان پایان داد و آزادی را به مردم هدیه کرد.
** شهروند 97/11/10
*  آمریکا در «فساد» رکورد زد
شاخص ادراک فساد سالانه در سازمان شفافیت بین‌المللی نشان می‌دهد ایالات متحده برای نخستین بار در یک دهه گذشته در لیست 20 کشور «پاکیزه» قرار ندارد و به پایین‌ترین امتیاز در هفت سال گذشته رسیده است. کشورهای درون شاخص ادراک فساد براساس «پاکیزگی» در حوزه فساد از صفر تا صد امتیاز رتبه‌بندی شدند و کشورهای نزدیک به امتیاز صد «بسیار پاکیزه» محسوب می‌شوند.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
حضور رهبر معظم  انقلاب اسلامی در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا(س)
باشگاه خبرنگاران / در آستانه دهه فجر و چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امروز در مرقد مطهر امام خمینی (ره) حضور یافتند و با قرائت نماز و قرآن، یاد آن عزیز سفر کرده را گرامی داشتند.رهبرمعظم انقلاب اسلامی همچنین با حضور بر مزار شهیدان گرانقدر آیت الله بهشتی، رجایی، باهنر و شهدای حادثه هفتم تیر، علوّ درجات آنان را از درگاه خداوند متعال مسألت کردند.معظم له سپس در گلزار شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و شهدای حج سال ۱۳۶۶ حضور یافتند و با درود به ارواح پاک مجاهدان راه حق، برای استمرار نزول رحمت و نصرت الهی بر ملت بزرگ ایران در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی، دعا کردند.
پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی
اختصاصی/جامعه مدرسین با صدور پیامی درگذشت محمدنبی حبیبی را تسلیت گفت و از شخصیت انقلابی آن مرحوم تجلیل کرد.دربخشی ازاین پیام آمده است:این چهره مبارز و انقلابی در جبهه عمل و اندیشه حقیقتاً پیرو ولایت و روحانیت بود و در منش و رفتار دینی و سیاسی التزام عملی و قلبی به ولایت مطلقه فقیه داشت‌. ایشان عمر پربار خود را در مسیر دفاع از آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران صرف نمود و در دوران مسئولیت‌های اجرایی نیز خدمات شایانی به نظام اسلامی داشت.
ملت ایران در 22 بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان می دهد
رسا / آیت الله نمازی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به تشریح دستاورد‌های انقلاب پرداخت و با بیان اینکه مردم برای چهلمین سال متوالی در 22 بهمن سیلی محکمی به استکبار می زنند، گفت: مسؤولان قدر مردم رابدانند و به آنها خدمت کنند.عضوجامعه مدرسین دمیدن روح غیرت و شجاعت در نسل جوان را از دیگر دستاورد‌های انقلاب اسلامی اعلام و عنوان کرد: امروز اگر در گوشه‌ای از این جهان پهناور حقوق مظلومی پایمال شود جوانان غیرتمند ایران اسلامی احساس مسؤولیت کرده به آن حساسیت نشان می‌دهند.
همه مسئولان برای رفع مشکلات کشور و جوانان تلاش کنند
حوزه/ آیت الله اعرافی در جمع دانش آموزان دبیرستان میعاد قم با اشاره به شخصیت حضرت زهرا(س) گفت: مهمترین بعُد زندگی ایشان، بعُد اجتماعی و همان دفاع از ولایت است ایشان خود را فانی کرد تا اسلام، دین و ولایت باقی بماند. مدیرحوزه‌های علمیه دربخش دیگری ازسخنان خود با بیان این که همه مسئولان برای رفع مشکلات کشور و جوانان تلاش کنند افزود: اگر چه مشکلاتی در کشور از بی تدبیری مسئولین به وجود آمده، ولی قم در طول این مدت سرآمد بوده است و توانسته برکات زیادی برای کشور و مردم مستضعف دنیا ایجاد کند.
با حرکت در راه امام (ره) آسیبی به کشور نمی‌رسد
صدا وسیما/رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت صبح امروزبا حضور درمرقد مطهر امام و بهشت زهرا به مقام امام راحل ومقام شامخ شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادای احترام کردند .رئیس جمهوری در سخنانی ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سال پیروز انقلاب اسلامی گفت: تا زمانی که در راه امام (ره) حرکت می‌کنیم و به سیاست‌های خلف صالح او یعنی مقام معظم رهبری احترام می‌گذاریم هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما آسیب برساند. آقای روحانی در ادامه سخنان خود وحدت و اتحاد را نیاز اصلی امروز کشور دانست و گفت: امام خمینی (ره) ما را به خیلی از امور توصیه می‌کردند، اما بیشترین سفارش ایشان درباره وحدت کلمه بود، امام بار‌ها به ما گفتند از تهدید خارجی نترسید و نمی‌ترسم، اما از اختلاف داخلی شما نگرانم.
حبس ابد و اعدام نمی‌تواند ملت بحرین را متوقف کنند
حوزه/ در پی صدور حکم حبس ابد برای شیخ سلمان، علمای بحرین با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند: نه حکم‌های حبس ابد و نه زندان‌ها و نه تبعید و اعدام نمی توانند حرکت مردم بحرین را متوقف کنند.
ایران و سوریه بانک مشترک در دمشق تاسیس می کنند
ایرنا/ رئیس کل بانک مرکزی که به همراه معاون اول رییس جمهوری به دمشق سفر کرده است از برقراری روابط کارگزاری بانکی بین ایران و سوریه خبر داد و گفت: مجوز تاسیس بانک مشترک ایرانی و سوری در دمشق صادر می شود.به گفته همتی، براساس توافق‌های انجام شده در جریان سفر هیات ایرانی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری کشورمان، رهبری سوریه بر تصمیم کشورش برای توسعه کامل روابط اقتصادی با ایران تاکید و اعلام کرد برای فعالیت شرکت‌های ایرانی در این کشور اولویت ویژه قائل هستند.
وضعیت همکاری‌های بین‌المللی صنعت هسته‌ای ایده‌آل نیست
ایرنا/ رییس سازمان انرژی اتمی خواستار تسریع در مدرن سازی راکتور اراک شد و گفت:«ما گزینه‌های مختلفی داریم که این کار را پیش ببریم. اما امیدوار هستیم که تعلل نکنند و ما را وادار نکنند که بخواهیم از گزینه‌های دیگر استفاده کنیم».صالحی از ارتقای راکتور تهران خبر داد و گفت با ارتقای این راکتور عملا عمر این راکتور بیست سال اضافه می شود و می توانیم رادیوایزوتوپ‌های بیشتر و متنوع تری تولید کنیم.صالحی از کندی کار توسط چینی‌ها در مدرن سازی راکتور اراک گلایه کرد و با اشاره به همکاری‌های بین المللی در زمینه ایمنی هسته‌ای ، آموزش، و همکاری در پروژه گداخت اروپا ، گفت: در مجموع وضعیت همکاری‌های بین المللی صنعت هسته‌ای ایده آل نیست ولی خوب است.
سفر مقام آمریکایی به اروپا برای تحریک بیشتر بروکسل علیه ایران
مهر / وزارت خارجه آمریکا از سفر یکی از دیپلمات‌های ارشد خود به اروپا برای مذاکره در خصوص ایران خبر داد.«ناتان سیلز» (برای مذاکره در خصوص مبارزه با تروریسم به کشورهای دانمارک، سوئد و نروژ سفر می کند.برخی از رسانه‌های آمریکایی با مخابره این خبر هدف از انجام آن را گفتگو درباره ایران اعلام کرده اند.این سفر بعد از آن انجام می شود که آمریکا طی روزهای گذشته به اروپا در خصوص راه اندازی کانال مالی ویژه برای مبادله تجاری با ایران هشدار داده بود.
 ایران هیچ فعالیت مرتبط با توسعه تسلیحات هسته‌ای ندارد
مهر/مدیر اطلاعات ملی آمریکا اذعان کرد: ایران هیچ فعالیت مرتبط با توسعه تسلیحات هسته‌ای ندارد. «دنیل کوتس» در این خصوص گفت: همچنان ارزیابی ما این است که ایران در حال حاضر هیچ فعالیت کلیدی مرتبط با توسعه تسلیحات هسته‌ای که به تولید یک ابزار اتمی منتهی شد، ندارد.وی ادامه داد: ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌‌ای عمل کرده است. ادامه اجرای برجام توسط ایران زمان مورد نیاز تهران برای ساخت مواد هسته‌‌ای لازم برای تولید سلاح هسته‌‌ای را از چند ماه به حدود یک سال افزایش داده است.
سفر هیئت بلند پایه حوزوی به سوریه
حوزه/هیئتی از مسئولین و مدیران حوزه‌های علمیه قم برای شرکت در نشست علمایی سوریه به این کشور سفر کردند. نماينده مقام معظم رهبری در سوريه ضمن تشریح جزئیاتی در خصوص برگزاری چهاردهمین گردهمایی علمای جهان اسلام در سوریه بیان داشت: امروز مردم وملت‌های محور مقاومت اسلامي و دنيا با آگاهي جديدی مواجه هستند واين به بركت پيروزي‌های مقاومت اسلامي است. حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی ادامه داد: وظيفه ما اين است كه از اين فرصت استفاده كنيم تا تمدن اسلامي را بسازيم و پایه گذاری کنیم.
تراز تجاری ۱۰ ماهه ۶۷۸ میلیون دلار مثبت شد
فارس/ گمرک کشورمان گزارش داد، حجم تجارت خارجی در ۱۰ ماهه از ۳۶ میلیارد دلار گذشت و تراز تجاری ۶۷۸ میلیون دلار مثبت شد. همچنین صادرات غیرنفتی ایران در 10 ماهه سال‌جاری از مرز 36 میلیارد دلار گذشت و به 36 میلیارد و 350 میلیون دلار رسید.
تحریک همسایگان ایران راه به جایی نخواهد برد
فارس/فرمانده کل سپاه دربازدید ازجزیره بوموسی از جزیره بوموسی به عنوان قلب تپنده ایران اسلامی یاد کرد و گفت: دشمنان بدانند که این جزایر جزء لاینفک ایران اسلامی بوده و رزمندگان ما از وجب به وجب آن مانند ناموس خود دفاع می کنند.سرلشکر جعفری تاکیدکرد: تحریک همسایگان ایران با هدف اختلاف افکنی اقدامی بی نتیجه از سوی کشورهای فرامنطقه‌ای است که راه به جایی نخواهد برد.