Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1482
دیروز1854
در هفته1482
در ماه5097
مجموع436273

بازدید کنندگان برخط

5
Online

  • رئیس جمهور: انگلیس تبعات ناامنی دریایی را درک خواهد کرد
  • آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: دانشگاه باید کانون دانش و تقوا باشد
  • آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان در اعمال وظیفه قانونی خود به صف بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود
  • آیت‌الله اراکی: کانال مالي اروپايي‌ها فريبي بيش نيست
  • سردار رحیم صفوی: در صورت حمله دشمن پاسخی سخت می‌دهیم
  • دیپلمات اروپایی: آمریکا و فرانسه برای وقت‌کشی تقسیم کار کرده‌اند

 

** جام جم 98/4/20
*  عاشق اسرائیل و آماده تحریم ایران هستم
بوریس جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا و کاندیدای پیشتاز تصاحب مقام نخست وزیری این کشور گفت: در صورتی که پیروز انتخابات شود ممکن است تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کند.
او در مصاحبه با روزنامه جوییش نیوز، خود را یک صهیونیست پرشور و عاشق اسرائیل توصیف کرد و گفت: حتما از فلسطین اشغالی دیدن خواهد کرد.
این سیاستمدار محافظه کار بریتانیایی درباره ایران گفت بر متعهد ماندن به توافق هسته‌ای مصر است اما وقتی ناظران بین‌المللی تایید کنند که ایران از مفاد برجام تخطی کرده است، تحریم‌هایی را علیه تهران لحاظ می‌کند.
وی با بیان اینکه پیش از اعمال تحریم علیه ایران، باید منتظر تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، گفت: پیشنهاد بسیار قدرتمند من به ایرانی‌ها این است که از این جنون دست بردارند و گام‌های بیشتری که بندهای آن توافق را نقض می‌کند برندارند و سلاح هسته‌ای نسازند.
** همشهری 98/4/20
*  زمان اولین دادگاه «نجفی» مشخص شد
نخستین جلسه دادگاه پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم شهردار پیشین تهران روز شنبه 22 تیر در دادگاه کیفری یک تهران به صورت علنی و به ریاست قاضی کشکولی برگزار می‌شود.
** کیهان 98/4/20
*  آمریکا و فرانسه برای وقت‌کشی تقسیم کار کرده‌اند
یک دیپلمات اروپایی می‌گوید آمریکا و فرانسه برای وقت‌کشی علیه ایران تقسیم کار کرده‌اند.
یک دیپلمات اروپایی به شرط عدم افشای نام به خبرگزاری فرانسه گفت: ما به دنبال خرید زمان هستیم. لازم است ایران را در ازای ژست‌های نمادین از طرف آمریکا با خودمان همراه کنیم.
*  رفع مشکلات واحدهای تولیدی در قوای سه گانه پیگیری می‌شود
رئیس قوه قضائیه گفت: پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی و امور رونق تولید در اولویت کاری قوای سه گانه است. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جمع کارگران و نمایندگان شرکت‌های صنعتی استان مرکزی افزود: کشور در سالی که با عنوان رونق تولید نامگذاری شده باید استفاده از ظرفیت‌های داخلی را ارجح دانسته و حمایت کارآفرینان را برجسته کند.
وی ادامه داد: قوه قضائیه براساس رسالتی که در عدالت دارد درخصوص مسائل قضائی شرکت‌های صنعتی اراک تیمی را متشکل از دادستان کل کشور و رئیس سازمان بازرسی زیر نظر معاون اول قوه مأمور بررسی پرونده‌ها و روند خصوصی‌سازی کرده تا مشکلات در حد امکان حل شود.
** شرق 98/4/20
*  نرخ بیمه کشتی‌ها به مقصد خلیج فارس 10 برابرشد
آنتونی گورنی، ‌مدیر عامل شرکت کشتیرانی آردمور می‌گوید: در دو ماه گذشته به دنبال حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز، قیمت بیمه کشتی‌ها واقعا 10 برابر شده است. از ماه می‌ تا کنون شش نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز و البته یک هواپیمای بی‌سرنشین متجاوز به آب‌های ایران مورد هدف قرار گرفتند.
*  دنبال توافقی با ایران هستیم که مورد تایید کنگره باشد
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: آمریکا دنبال توافق جدید با ایران است که کنگره آمریکا نیز آن را تایید کند.
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌در گفت و گو با شبکه الجزیره گفت: آمریکا دنبال توافقی تایید شده از سوی کنگره این کشور با ایران است تا جایگزین توافق هسته‌ای سال 2015 شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته از آن خارج شد.
هوک همچنین به الجزیره گفته: ممکن است آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند.
** ایران 98/4/20
*  اروپا از اقدامات امریکا ابراز نگرانی کند نه از ایران
سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس در نشست فوق‌العاده شورای حکام به اعضای اروپایی برجام و اتحادیه اروپا توصیه کرد به جای ابراز نگرانی از اقدامات ایران، از اقدامات امریکا ابراز نگرانی کنند.
کاظم غریب‌آبادی با انتقاد از اینکه این جلسه با درخواست ایالات متحده امریکا برگزار می‌شود، شورای حکام را برای بررسی تحولات پیرامون برجام فاقد صلاحیت دانست و گفت: «تحولات اخیر هیچ ارتباطی با موضوعات مرتبط پادمانی و چارچوب مأموریتی شورای حکام ندارد. موضوعات مرتبط با اجرای برجام، در سازوکارهای تعیین شده آن مورد مشورت قرار خواهند گرفت.»
*  انگلیس تبعات ناامنی دریایی را درک خواهد کرد
حجت‌الاسلام حسن روحانی، اقدام انگلیس در توقیف کشتی نفتکش ایرانی را بسیار کودکانه، سخیف و اشتباه توصیف و اظهار کرد: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریا هستند و امیدواریم این کار را ادامه نداده و تکرار نکنند، چرا که تکرار آن موجب ناامنی در جهان شده و به زیان همه خواهد بود. او این اقدام را عملی نیابتی و درعین حال بسیار سخیف و غلط خواند و تأکید کرد: انگلیسی‌ها در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند، در حالی که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند، چرا که این سرزمین متعلق به اسپانیا است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه اقدام انگلیسی‌ها به زیان آنان است، تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد و به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.
** جمهوری اسلامی 98/4/20
*  شرط خروج تهران و واشنگتن از بحران، لغو تحریم‌های ضدایرانی است
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در یادداشتی که در روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» منتشر شد، شرط خروج از بحران میان ایران و آمریکا را لغو تحریم‌های ضدایرانی واشنگتن دانست.
«علی اکبر صالحی» در این یادداشت با تشریح چهار دهه اختلافات عمیق ایران و آمریکا و دشمنی‌های واشنگتن علیه ملت ایران نوشت: این مساله برای هیچکس پوشیده نیست که آمریکا و جمهوری اسلامی ایران از 40 سال پیش تاکنون دچار اختلاف‌های عمیقی هستند. به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی؛ دلیل اصلی این دشمنی، ناشی از چشم انداز سیاسی متفاوت دوکشور است، تهران و واشنگتن دنیا را با رویکرد متفاوتی می‌بینند.
*  شورای حکام نمی‌تواند درمورد برجام تصمیم‌گیری کند
وزیر امورخارجه کشورمان، موضع جمهوری اسلامی ایران درباره برجام و مذاکرات را همچنان صریح و روشن اعلام کرد و گفت: هیچ گاه تحت فشار مذاکره امکانپذیر نیست، باید فشارها و تروریسم اقتصادی علیه ایران را متوقف کنند و پس از آن برای اجرای برجام می‌توان صحبت کرد.
ظریف همچنین درباره جلسه شورای حکام گفت: جالب است کشوری که برجام را نقض و پاره کرده برای اقدامی که در داخل برجام است و ارتباطی هم با پادمان و پروتکل الحاقی ندارد؛ تقاضای تشکیل جلسه می‌دهد. اقدامی که از نظر آنها نقض برجام است.
** وطن امروز 98/4/20
*   کاهش تعهدات برجام  راهبرد غیرقابل تغییر ایران است
«امانوئل بن» مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه با «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون سازوکارهای اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در برجام و مسائل منطقه‌ای و دوجانبه با وی گفت‌وگو کرد.
علی شمخانی در این دیدار با انتقاد از بی‌عملی کشورهای اروپایی برای اجرای تعهدات‌شان در برجام و فقدان اراده کافی برای مقابله با اقدامات تخریبی آمریکا در این توافقنامه چندجانبه اظهار داشت: باتوجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یک ساله اجرای تعهدات یک‌طرفه از سوی ایران، تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یک‌طرفه به پایان رسیده است.
شمخانی اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیرقابل تغییر ایران برشمرد و گفت: این مسیر در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت.
*  آژانس غنی‌سازی 5/4 درصد را تأیید کرد
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بعد از نمونه‌برداری، غنی‌‌سازی 5/4 درصدی ایران را تأیید کرد.
بهروز کمالوندی خاطرنشان کرد: ما 3 ایستگاه برای غنی‌‌سازی داریم. ایستگاه اول غنی‌‌سازی برای رآکتور‌های قدرت است که غنای آن هم مختلف است.
ما تا 5/4 بالا رفتیم و در ایستگاه اول ما 67/3 را کنار گذاشتیم و بالا رفتیم. 2 ایستگاه دیگر هست. از ۵ درصد به ۲۰ و بعد از ۲۰ بالاتر می‌رود برای استفاده پیشران. وقتی به ما اختیار دادند اینها را رعایت نکنیم اصل، نیاز سازمان انرژی اتمی بود. ممکن است نیاز پیشران داشته باشیم ولی نیاز امروز نیست.
** جوان 98/4/20
*  در صورت حمله دشمن پاسخی سخت می‌دهیم
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی در آیین بزرگداشت شهدای اقتدار و گرامیداشت 1530 نفر از شهدا و جانبازان و آزادگان منطقه 9 تهران با بیان اینکه روند افول قدرت آمریکا و صهیونیست‌ها شتاب گرفته است، افزود: ‌در40 سال گذشته ایران اسلامی هر سال قوی‌تر شده است و در مقابل قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی افول کرده و آنها هر سال ضعیف‌تر شده‌اند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال برقراری صلح منطقه‌ای و جهانی بوده است اما در مقابل تجاوزگری پاسخ‌های قاطعی داده‌ایم، ما هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را در داخل آب‌های سرزمین خود سرنگون کردیم بدون آنکه واشنگتن بتواند اقدامی کند.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا یاد آور شد: ملت ایران صلح طلب بوده و به دنبال امنیت منطقه و جهان است ولی اگر دشمن به ما حمله‌ای کند به آنها پاسخی سخت و پشیمان کننده خواهیم داد و همه می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران یک قدرت منطقه‌ای است.
*  شورای نگهبان در اعمال وظیفه قانونی خود به صف بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در نطق پیش از دستور خود خاطر نشان کرد: شورای نگهبان ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام اسلامی است و وظیفه مهم سلامت قانون بر عهده این نهاد است.
دبیر شورای نگهبان وظیفه مهم دیگر این شورا را نظارت بر انتخابات بر شمرد و تاکید کرد: همواره شورای نگهبان سه اصل رعایت شرع مقدس، قانون و اخلاق را مد نظر قرار داده و در زمینه نظارت بر انتخابات نیز همین گونه عمل کرده و می‌کند.
دبیر شورای نگهبان در همین زمینه تاکید کرد: فقها و حقوقدانان شورای نگهبان در اعمال وظیفه‌شان وارد صف بندی‌های سیاسی و جناحی نمی‌شوند و نظر شخصی خود را اعمال نمی‌کنند بلکه ملاک آنها عمل به وظیفه قانونی است.
** آفتاب یزد 98/4/20
*  «آبه شینزو» بار دیگر با «حسن روحانی» دیدار می‌کند
«آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن قرار است بار دیگر با حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در ماه سپتامبر سال جاری میلادی دیدار کند.
قرار است دیدار مذکور در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به انجام برسد.به گفته منابع آگاه، تاریخ دقیق ملاقات پس از انتخابات مجلس مشاوران ژاپن در ۲۱ جولای (۲۱ تیر) تعیین می‌شود.گفتنی است، طرفین در ۱۲ ژوئن سال جاری میلادی در تهران با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده بودند.
*  ترامپ برای پیروزی در انتخابات به دنبال توافق با ایران است
دومینیک دو ویلپن نخست وزیر اسبق فرانسه گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کاملاً تلاش می‌کند که با ایران به توافق برسد؛ چرا که وی می‌خواهد به افکار عمومی نشان دهد قادر است برای مردم آمریکا پیروزی دیپلماتیک به همراه آورد.
وی افزود: به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان زیادی باقی نمانده است و ترامپ به دنبال توافق با ایران است.
** رسالت 98/4/20
*  ارتش و همه ما بايد به شهدايمان افتخار کنيم
يادداشت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درباره شهداي عزيز ارتش جمهوري اسلامي ايران که در ابتداي کتاب زندگينامه داستاني شهيد مدافع حرم سرهنگ مجتبي ذوالفقارنسب نگاشته شده است، منتشر شد.
فرمانده کل قوا در ابتداي اين کتاب اينگونه نوشته‌اند:
شهيد عزيز آقاي مجتبي ذوالفقارنسب و هر فداکار مانند آن عزيز، مايه سربلندي کشور و ملت و سرباز حقيقي اسلام و قرآنند. ارتش جمهوري اسلامي ايران و همه ما بايد به کساني چون شهيد ذوالفقارنسب افتخار کنيم.
سلام‌الله عليه و علي جميع الشهداء. سيدعلي خامنه‌اي
اين يادداشت در جريان مراسم رونمايي از تازه‌ترين کتب ارتش با حضور جمعي از فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي در فرهنگسراي ارسباران منتشر شد.
*  کانال مالي اروپايي‌ها فريبي بيش نيست
آيت‌الله محسن اراکي دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي با بيان اينکه کانال مالي اروپايي‌ها شوخي تلخي است، اظهار کرد: کانال مالي اروپايي‌ها فريبي بيش نيست.وي با طرح اين سوال که ما چند بار بايد فريب بخوريم، ادامه داد: در برجام فريب خورديم و ديديم که چگونه فريب است؛ با توجه به آيات و روايات مومن از يک سوراخ دوباره گزيده نمي‌شود.
وی با بيان اينکه طرف مقابل به برجام متعهد نبودند، يادآور شد: عجيب است که آن‌ها ما را مواخذه مي‌کنند که چرا به برجام متعهد نبوديم!دبير کل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي با تاکيد بر اينکه ما به برجام ملتزم بوده و هستيم، خاطرنشان کرد: کاهش تعهدات ايران در چارچوب برجام صورت گرفته است و آن‌ها حق هيچ گونه ادعايي عليه متن برجام را ندارند.
وی با اشاره به تلاش آمريکا براي برگزاري جلسه فوري تخطي ايران از برجام در شوراي آژانس بين المللي اتمي تاکيد کرد: اين اقدام آمريکا کاملا مسخره است چرا که آن‌ها از برجام خارج و اين تعهدنامه بين‌المللي را زير پاگذاشتند.
** مردم سالاری 98/4/20
*  هشدار تخت روانچی درباره اجرای گام سوم ایران
نماینده کشورمان در سازمان ملل با تاکید بر اینکه ایران در برجام باقی مانده است، گفت که اروپایی‌ها باید برای حفظ این توافق تلاش بیشتری انجام دهند در غیر این‌صورت تهران به اقدامات خود ادامه خواهد داد.
مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی تصریح کرد که اروپایی‌ها باید خسارات اقتصادی ایران در نتیجه تحریم‌های آمریکا را جبران کنند، چراکه در غیر این‌صورت تهران به اقدامات خود برای عبور از محدوده‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد. روانچی در ادامه تاکید کرد: ما تاکنون در توافق بوده‌ایم و از دیگر طرف‌ها می‌خواهیم که در برجام باقی بمانند، اما اگر اروپایی‌ها به وعده‌های اصلی‌شان مبنی بر تضمین برخورداری ایران از منافع اقتصادی برجام عمل نکنند، ایران وارد گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود می‌شود.
** آرمان 98/4/20
*  حامل پیام آمریکا نیستم
امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار با شمخانی گفت: من به عنوان میانجی به ایران نیامده‌ام و حامل هیچ‌گونه پیامی از سوی آمریکا برای تهران نیستم. وی با اشاره به آگاهی فرانسه از قدرت تاب‌آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که طی ۴۰ سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است خاطر نشان کرد: علی رغم میل، اراده و اقدامات آمریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران طی ۲۰ سال گذشته در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است.
مشاور رئیس جمهور فرانسه گفت: با توجه به نقش و اثرگذاری غیر قابل انکار ایران درمنطقه ، پاریس علاقه‌مند به تداوم گفت‌وگو و همکاری با ایران برای مدیریت بحران‌های جاری در سوریه، یمن، عراق و لبنان است.
*  افزایش 23 درصدی صادرات غیر نفتی از پارس جنوبی
صادرات مواد غیر نفتی از گمرک پارس جنوبی در سومین ماه سال در مقایسه با خرداد سال گذشته از نظر وزنی 23 درصد افزایش نشان می‌دهد.
گزارش‌های گمرکی حاکی از آن است که صادرات محصولات مواد غیر نفتی از اداره کل گمرک پارس جنوبی با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکایی از لحاظ وزنی و ارزی روند افزایش داشته است؛ به طوری که در خرداد امسال صادرات مواد غیر نفتی از نظر وزن 23 درصد و از حیث ارزش دو درصد رشد نشان می‌دهد.
** آفرینش 98/4/20
*  برنامه حفاظتي آمريکا از نفت‌کش‌ها در خليج‌فارس شکست خواهد خورد
انديشکده استراتفور با اشاره به دلايل مختلف پيش‌بيني کرده که برنامه آمريکا براي حفاظت از مخازن نفتي و نفت‌کش‌ها در خليج‌فارس به‌منظور جلوگيري از حمله احتمالي ايران، شکست خواهد خورد.
آمريکا در پاسخ به تنش‌هاي اخير با ايران که به حمله به نفت‌کش‌ها نيز متهم شده است، برنامه‌اي براي تأمين امنيت تردد نفت‌کش‌ها در منطقه را کليد زد. اين طرح که «برنامه سنتينل» نام دارد، بر اعزام کشتي‌ها و هواپيماهاي جنگي و نصب دوربين‌ها و تجهيزات نظارتي بر کشتي‌هايي مبتني است که از تنگه هرمز عبور مي‌کنند.
*  میزان صادرات نفت ایران اطلاعات جنگی محسوب می‌شود
وزیر نفت گفت: هیچ دیدار خصوصی با وزیر نفت عربستان نداشتم و فقط احوال پرسی کردیم و اما حدود 7،8 ساعت در جلسه اوپک با هم دعوا کردیم.
بیژن نامدار زنگنه در حاشیه نشست هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص اعلام اطلاعات فروش نفت ایران در رسانه ملی اظهار داشت: پیش‌تر هم گفتم با چه نیتی برخی اطلاعات داده می‌شود. البته اطلاعات درست نیست و اینکه باز نشر می‌شود هم کار خوبی نیست.
وی ادامه داد: اطلاعات مربوط به صادرات نفت با توجه به اینکه در جنگ هستیم، اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و هر کس می‌خواهد آن را منتشر کند باید با هماهنگی باشد؛ چرا که به منافع ملی آسیب می‌زند.
** قدس 98/4/20
*  5 نامزد حقوقدان شورای نگهبان مشخص شدند
سید امیر حسین قاضی زاده، عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد: محمد دهقان،‌علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد حسن صادقی مقدم و عبدالمجید مرتضوی به عنوان گزینه‌های پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان قرار است به مجلس معرفی شوند.
قاضی زاده هاشمی درباره زمان ارسال نامه به مجلس اظهار داشت: پیرو تماس حوزه پارلمانی قوه قضائیه نامه به خانه ملت ارسال شده است که ان‌شاء‌‌الله پس از طی شدن مراحل اداری در دستور کار مجلس قرار خواهد گرد.
*  تاکید انصارالله و حزب‌الله بر وحدت ضد استکباری
هیئتی از اعضای انصارالله یمن و حزب الله لبنان در دیداری که در بیروت داشتند، نشست بحرین را فرصتی برای محور آمریکایی – صهیونیستی – سعودی دانستند و بر وحدت موضع فلسطینی برای مقابله با این پروژه‌ها تاکید کردند. دو طرف در ادامه بر گزینه مقاومت و بسیج همه امکانات برای مقابله با «طرح شوم معامله قرن» تاکید کردند.
«ماهر عوید» معاون دبیر کل انصارالله و «حسن حب‌الله» عضو شورای سیاسی حزب الله لبنان و «عطاء الله حمود» مسئول روابط فلسطینی (در جنبش حزب‌الله) از حاضران در این نشست بودند.
** اعتماد 98/4/20
*  ضرب الاجل مقتدی صدر به نخست وزیر عراق
جریان صدر به ریاست مقتدی صدر اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق و کابینه آن یکسال برای اصلاحات اساسی و مبارزه با فساد فرصت دارد و عملکرد او سالانه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
«سلام الشمری» از فراکسیون پارلمانی سائرون وابسته به جریان صدر عراق به ریاست مقتدی صدر گفت: مردم عراق خواستار اصلاحات ملموس سریع پیش از ورود به مسیری است که دولت و رئیس آن را به سختی بیندازد.
این نماینده پارلمان عراق تاکید کرد: فراکسیون سائرون تنها یک سال به عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور فرصت می‌دهد و پس از آن عملکرد دولت را در این زمان ارزیابی خواهد کرد.
** شهروند 98/4/20
*  انگلیس به فحاشی ترامپ پاسخ داد
پس از این که ترامپ در توییتی ترزا می نخست وزیر انگلیس را احمق خواند و سفیر انگلیس در واشینگتن را نیز کودن خطاب کرد، ‌وزیر خارجه انگلیس در سخنانی از ترامپ خواست ادب را رعایت کند.
جرمی هانت در پاسخ به سخنان ترامپ از عملکرد سفیر انگلیس در آمریکا دفاع کرده و گفت: «سفرای آمریکا نیز سعی می‌کنند در گزارش‌هایشان به مقامات بالا صادق باشند و سفیر ما هم این گونه است، بنابر این باید در روابط دو کشور همواره جانب ادب رعایت شود.»
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
دانشگاه باید کانون دانش و تقوا باشد
رسا/ آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار رؤسای دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور، مسؤولیت دانشگاه‌ها و فرهنگیان کشور را بسیار مهم، حساس و دقیق دانست. این مرجع تقلید با تاکید بر این که دانشگاه باید کانون علم، دانش و تقوا باشد، گفت: دانش بدون تقوا به جایی نخواهد رسید، ضربه‌هایی که می‌خوریم از عالمان و دانشمندان بدون تقوا است. وی تصریح کرد: اگر خدایی ناکرده دانشگاه فاسد باشد دانشگاهیان و دانشجویان درست تربیت نخواهند شد، شما بدانید مسؤولیت سنگینی در پیشگاه خدای متعال و مردم این کشور دارید، بنابراین باید کاملا مراقب باشید.
خواهران طلبه باید برای تبلیغ تربیت شوند
حوزه/ حضرت آیت‌الله سبحانی در دیدار با مدیران استانی حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه از برکات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) گسترش و توسعه حوزه‌های علمیه خواهران است گفتند: اگر برادران باید عالم، مبلغ و نویسنده باشند، خواهران نیز می‌توانند مانند برادران این مسیر را بپیمایند. ایشان تأکید کردند: حدود ۸۰ درصد خواهران طلبه را باید برای تبلیغ و ۲۰ درصد را برای فقه و اجتهاد تربیت کنیم چراکه نیاز ما به تبلیغ بیشتر است و همچنین مدت زمان تربیت یک مبلغ کمتر است. ایشان با بیان اینکه گفتار همجنس به همجنس اثرگذاری بیشتری دارد عنوان کردند: باید برنامه‌ریزی شود تا مبلغان خواهر با قران و حدیث آشنا شوند و کلام اسلامی را فرابگیرند تا بتوانند به شبهات و سوالات پاسخ بدهند، سخنرانی کنند و در میان بانوان به تبلیغ بپردازند.
فرانسه به دنبال کاهش تنش میان ایران و آمریکا
مهر/ وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرده که کشورش در تلاش برای کاهش تنش در روابط ایران و آمریکاست. وزیر امور خارجه فرانسه در سخنانی در مجلس سنای این کشور گفت که آمریکا با وجود آنکه از برجام خارج شده، می‌تواند به ترغیب گفت وگو با ایران برای کاهش تنش‌های فزاینده کمک کند.لودریان اقدام ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در پاسخ به خروج آمریکا از برجام را «واکنش بد به تصمیمی بد» توصیف کرد.
آمریکایی‌ها در تحریم مغز و فکر جوانان ما ناتوانند
صدا و سیما/ معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها در این سال‌ها از هیچ تحریمی فروگذار نکردند، اما در تحریم مغز و فکر جوانان ما ناتوانند. جهانگیری افزود: استعدادهای بسیار زیادی در جوانان کشور وجود دارد که باید بروز پیدا کند تا ایران در مسیر خوبی قرار گیرد. وی افزود: امروز در دوران جدید و در دوران انقلاب صنعتی اگر تلاش نکنیم عقب می‌مانیم و سهم اقتصاد دیجیتال در دنیا رو به افزونی است.
به جای پس گرفتن حقوق نجومی‌بگیران از اعتبارات وزارتخانه به خزانه واریز کرده‌اند
فارس/ نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه مدیران وزارت‌خانه‌ها به جای اینکه از نجومی بگیر حقوق اضافی را بگیرند و به خزانه برگردانند، از اعتبارات وزارتخانه‌ کم کرده‌ و به بیت المال بر می‌گردانند که این موضوع، تخلفی مضاعف است. حاجی دلیگانی‌ با اشاره به حقوق‌های غیرقانونی ۴۰ و ۵۰ میلیون تومانی، با انتقاد از وجود حقوق‌های نجومی افزود: یک سالی است که سوالی را از وزیر مربوط پرسیده و به کمیسیون تخصصی آن ارسال کرده‌ایم اما این کمیسیون و معاونت نظارت مجلس اقدامی را در این خصوص انجام نداده‌اند.
آمریکایی‌‌ها خطا کنند با موشک نابودشان می‌کنیم‌‌
تسنیم/ معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان "اگر ناوهای آمریکا در محدوده ما دست از پا خطا کنند موشک ما می‌تواند همان ناو هواپیمابر را بزند"، گفت: پایگاه‌های نظامی آمریکا ‌زیر برد موشک‌های ماست‌. سردار نجات ، با اشاره به اینکه گام دوم صرفاً یک بیانیه نیست اظهار داشت: این متن، یک سند راهبردی برای آینده انقلاب اسلامی است که راه روشنی برای این کشور ترسیم کرده است.
ایران می‌تواند هرکاری که خواست انجام دهد
ایسنا/ هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، در توییتی نوشت: از زمانی که دولت دونالد ترامپ تهدید کرد که از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های بیشتری اعمال می‌کند، مشخص بود که ما اهرم فشارمان را از دست خواهیم داد و ایران می‌تواند هر کاری که می‌خواهد انجام دهد. مطابق با آنچه که انتظار می‌رفت، ایران پایش را فراتر از محدودیت غنی‌سازی توافق هسته‌ای گذاشته است. وی در توییت دیگری گفت: با خروج از توافق هسته‌ای، دولت آمریکا ائتلاف بین‌المللی که در مهار کردن ایران متحد بود را از بین برد و حال ایران بار دیگر در حال افزایش توانایی‌های هسته‌ای خود است.
طرح فرانسوی‌ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران
فارس/ یک رسانه آمریکایی مدعی شده فرانسه در حال ارزیابی‌ گزینه‌هایی برای کاستن از تنش‌ها میان ایران و آمریکا و نجات توافق هسته‌ای برجام است. پایگاه خبری پالتیکو با اشاره به سفر اخیر «امانوئل بون»، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه به تهران برای حفظ توافق هسته‌ای به نقل از دیپلمات‌های اروپایی می‌نویسد یکی از گزینه‌هایِ در دستِ بررسی، طرحی موسوم به «توقف در برابر توقف» است. در این طرح پیشنهادی قرار است آمریکا در ازای توقف اقدامات بیشتر از سوی ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، اعمال تحریم‌های بیشتر را به منظور آغاز گفت‌وگوها متوقف کند.
روسیه در مسئله ایران با آمریکا اختلاف نظر دارد
فارس/ معاون وزیر خارجه روسیه در پایان مذاکراتش با «دیوید هِیل» معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا، گفت طرفین در موضوع ایران و ونزوئلا اختلاف نظر جدی دارند. وی افزود: «با این وجود، در برخی از حوزه‌ها، ما با اختلاف نظر جدی با ایالات متحده روبرو شده‌ایم، خصوصا در ارتباط با ایران و هرآنچه با وضعیت کنونی حول این کشور و آن منطقه وجود دارد». همچنین وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد این آمریکاست که توافق هسته‌ای ایران را شدیدا نقض کرده است.
حمایت آمریکا از تروریست‌ها در تعارض با امنیت منطقه‌ است
فارس/ دستیار ویژه رئیس مجلس در دیدار با عدنان محمود، سفیر سوریه با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: سوریه در مسیر تقویت امنیت پایدار و حفظ تمامیت ارضی به خوبی عمل کرده است و جمهوری اسلامی ایران به حمایت‌های خود از سوریه تا دستیابی منطقه به صلح و امنیت و ایجاد ثبات پایدار در این کشور ادامه خواهد داد. امیرعبداللهیان افزود: حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از تروریست‌ها در تعارض با امنیت منطقه‌ است. سفیر سوریه در تهران، نیز درسخنانی تحولات به وقوع پیوسته در منطقه را به نفع ایران، سوریه و جبهه مقاومت دانست و از تلاش‌های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در برقراری ثبات و امنیت در کشورش و منطقه قدردانی نمود.
نشست شورای حکام آژانس عقب‌نشینی آمریکادر برابر ایران را درپی دارد
مهر/ در حالی که نشست اضطراری شورای حکام آژانس اتمی به درخواست آمریکا درباره گام‌های اول و دوم برجامی ایران در حال برگزاری است، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی فاش کرد: آنچه آمریکا از این نشست به دست می‌آورد الزام به عقب نشینی واشنگتن در برابر چین و روسیه و سایر کشورها است؛ چرا که آنها دولت امریکا را مقصر بحران کنونی و تنش آفرینی‌های اخیر می‌دانند. بلومبرگ می‌افزاید: تلاش‌های دیپلماتیک نیز به همین دلیل به اقدام منسجمی علیه ایران منتهی نخواهد شد.این در حالیست که آمریکا بیش از یک سال پیش به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد و از توافق هسته ای بین‌المللی با ایران نیز خارج شد.
برنامه هسته‌ای ایران، تلاش برای اخاذی است!
مهر/ آمریکا در بیانیه‌ای خطاب به نشست اضطراری شورای حکام آژانس اتمی ادعا کرد: توسعه برنامه هسته‌ای ایران، تلاش برای اخاذی است! آمریکا ادعا کرد: دلیل معقولی برای اینکه ایران برنامه هسته ای خود را توسعه دهد، وجود ندارد!! از ایران می‌خواهیم تا گام‌های هسته‌ای اخیر خود را به عقب برگرداند.

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom