Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبمن به این سه کشور اروپایی هم اعتماد ندارم!  آمریکا با ما دشمن است؛ این دشمنی هم با شخص این حقیر یا با شخص سردمداران نظام نیست، با مجموعه‌ی نظام اسلامی است که امروز ملّت ایران، این نظام را پذیرفته و در راه او دارد حرکت می‌کند؛ این دشمنی یک چنین دشمنی‌ای است. دولت آمریکا و نظام آمریکایی، از آغاز پیدایش جمهوری اسلامی با او دشمن بود و بد بود و ‌درصدد براندازی بود. حتّی دولت قبل -دولت اوباما- که هم در نامه به بنده، هم در اظهارات می‌گفتند که ما در صدد براندازی نیستیم، دروغ می‌گفتند؛ آنها هم در صدد براندازی بودند؛ براندازی...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز912
دیروز1621
در هفته5512
در ماه2533
مجموع385386

بازدید کنندگان برخط

4
Online

  • ستاد انتخابات جامعه مدرسین کاندیداهای این نهاد حوزوی را معرفی کرد
  • حضرت آیت‌الله یزدی:مدرسین حوزه‌های علمیه نقشی تعیین کننده در عرضه فرا سرزمینی دین مبین اسلام دارند
  • آیت‌الله اعرافی: حرکت در پرتو رهنمودهای رهبری تنها راه‌حل مشکلات است
  • آیت‌الله حسینی خراسانی: دستاوردهای انقلاب اسلامی به درستی برای مردم بیان شود
  • آیت‌الله مروی: نظام حاکم بر ساختار حوزه علمیه رهاورد تجربه هزار ساله است
  • وزیر نیرو: ظرفیت تولید برق پس از انقلاب اسلامی 12 برابر شده است

* جام جم 98/11/18

** اصلاح‌طلبان در شُرف وحدت اصولگرایان در مسیر تفرقه

همزمان با انتشار اخباری مبنی بر ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب برای ارائه فهرست واحد، زمزمه‌هایی از تفرقه در بین اصولگرایان به گوش می‌رسد. به دنبال خروج جبهه پایداری و پافشاری این حزب برای ارائه فهرستی جداگانه از سایر گروه‌ها و احزاب نیروهای جبهه انقلاب، برخی احزاب و چهره‌های دیگر نیز در اعتراض به این موضوع خواستار لیست جداگانه شدند. در همین رابطه شنیده‌ها حاكی است كه برخی افراد با فشار بر محمدباقر قالیباف، خواستار ارائه فهرست جداگانه توسط وی شدند. با این حال قالیباف معتقد است نبود وحدت نیروهای انقلاب منجر به شكست این جبهه در انتخابات مجلس خواهد شد. ائتلاف نیروهای انقلاب از چندی قبل با سازوكاری كه رسما اعلام كرده بود، فهرست ۹۰ نفره خود را مشخص كرد و قرار بود تا دیروز فهرست نهایی ۳۰ نفره را اعلام كند.

در همین حال مرتضی آقاتهرانی، دبیركل جبهه پایداری با بیان این‌كه بیش از دو سوم فهرست شورای ائتلاف و این جبهه مشتركند، گفت: اگر شاخص‌های اصولی معیار قرار گیرند، می‌شود از ۲۲ نامزد مشترك به مشتركات بیشتری رسید. آقاتهرانی در دیدار جمعی از فعالان فضای مجازی و موسسات رسانه‌ای گفت: طی ماه‌های گذشته جلسات صمیمانه متعدد و توام با مباحثات طلبگی با عزیزان و بزرگواران شورای ائتلاف و به ‌ویژه دكتر حداد عادل داشتیم و شاخص‌ها و مبانی و معیار نامزدهای اصلح و طرحمان برای وحدت انقلابیون را با دوستان و احزاب گوناگون شورای ائتلاف در میان گذاشته‌ایم.

** بیانات رهبر انقلاب نقشه راهی است برای انتخاباتی سالم

عباسعلی كدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در مطلبی در فضای مجازی نوشت: بیانات رهبر معظم انقلاب نقشه راهی است برای انتخاباتی سالم، رقابتی و با مشاركت گسترده شهروندان فارغ از نگاه سیاسی كه می‌تواند تشكیل مجلسی قوی و كارآمد را در پی داشته باشد.

* همشهری 98/11/18

** سرایت ضایعات مغزی به سیاستمداران کاخ سفید

سردار حسین دهقان، مشاور مقام معظم رهبری در صنایع دفاعی طی اظهاراتی با اشاره به موضوع معامله قرن که اخیرا از سوی رئیس جمهور آمریکا به رسمیت شناخته شده است،‌گفت: ضایعات مغزی سربازان آمریکایی در عین الاسد به نوعی در موضوع معامله قرن به سیاستمداران آمریکایی هم سرایت کرده است و آنها متوجه نشدند که به رسمیت شناختن چنین جنایتی تنها سرعت محو شدن رژیم غاصب صهیونیستی را از منطقه افزایش خواهد داد. این اقدام تنها از ذهن معیوب ترامپ می‌توانست به جریان بیفتد و بنده معتقدم ترامپ و دولتش از هر دشمنی برای آمریکا خطرناک‌تر است.

* کیهان 98/11/18

** حرکت در پرتو رهنمودهای رهبری تنها راه‌حل مشکلات است

امام جمعه قم گفت: گروه‌ها و احزاب باید پیشتاز تمکین به قانون و مروج قانونمداری باشند و بر همین اساس در عرصه انتخابات حضور یابند. آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم افزود: اگر مجلسی قوی، خدمتگزار، امین و دور از آسیب‌ها می‌خواهیم باید به هدایت‌های رهبر معظم انقلاب توجه داشته باشیم.

وی اظهار داشت: دشمن تلاش می‌کند تا مردم را از انتخابات مأیوس کند و امنیت کشور را با مخاطره مواجه نماید لذا ملت در برابر این آزمون مهم وظیفه دارد که هوشیارانه این خطر را از کشور دور کند و بدانند حتی یک رأی بیشتر نیز به همان اندازه امنیت کشور را ارتقا و تضمین می‌کند. مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه دشمن همه امکانات خود را برای نابودی ایران به میدان آورده است تصریح کرد: عقل سلیم حکم می‌کند که باید دلخوری‌ها و گله‌ها را به زمان دیگری موکول کرد و برای حفظ کشور به میدان آمد و آزمون 22 بهمن و دوم اسفند ماه را با سربلندی پشت سر گذاشت.

** ظرفیت تولید برق پس از انقلاب اسلامی 12 برابر شده است

رضا اردکانیان وزیر نیرو در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما با بیان اینکه پس از انقلاب تعداد سدها ۱۰ برابر، تصفیه خانه‌های آب، شش برابر و تصفیه خانه‌های فاضلاب ۵۸ برابر و ظرفیت تولید برق ۱۲ برابر شده است، اظهار داشت: در سال ۵۷، هفت هزار و ۲۴ مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشور بود که اکنون به ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات افزایش یافته است.

* شرق 98/11/18

** دیدار احتمالی بن سلمان و نتانیاهو

روزنامه عبری زبان اسرائیل الیوم، با انتشار خبری در وب سایت خود، به نقل از یک منبع دیپلماتیک عربی که آن را «بلند پایه» خوانده، نوشت: تماس‌های محرمانه زیادی میان مقامات واشنگتن، اسرائیل، مصر و عربستان برای آماده سازی مقدمات دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمد بن سلمان، ‌ولیعهد عربستان، طی چند هفته آتی در قاهره در حال انجام است.

* ایران 98/11/18

** ارزیابی متفاوت اقتصاددان امریکایی از وضعیت ایران

«استیو ‌هانکه» اقتصاددان امریکایی در دانشگاه «جانز ‌هاپکینز» که روی تورم در اقتصادهای مختلف دنیا تحقیق می‌کند، پیش‌بینی وقوع «اَبَرتورم» در ایران را رد کرد و گفت: برعکس اقتصاد ایران در یک سال اخیر روند با ثباتی را طی می‌کند و ارزش پول ملی ایران باثبات است. این استاد اقتصاد با نگارش مطلبی در نشریه «نشنال ریویو»، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران هیچ گاه حتی در آستانه اَبَرتورم نیز قرار نگرفته است، نوشت: «برایان هوک» نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران، اخیراً ادعا کرد که تحریم‌های امریکا علیه ایران باعث ایجاد «ابر تورم» در این کشور خواهد شد.

 اقتصاد ایران تنها در اکتبر سال  2012 (1391) به آستانه ابرتورم نزدیک شد، اما وارد دوره ابرتورم نشد و امروز، ایران حتی نزدیک به آستانه ابرتورم هم قرار ندارد.این استاد اقتصاد امریکایی افزود: «در واقع از سال جدید میلادی، ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی (دلار) در بازار سیاه بسیار پایدار بوده است و نرخ رسمی تورم سالانه 38.6 درصد است. و طبق جدیدترین ارزیابی‌های من، نرخ تورم ایران در حال کاهش است.»

** رصد لحظه‌ای ماهواره «ظفر» امکان پذیر شد

رئیس سازمان فضایی ایران از امکان رصد موقعیت لحظه‌ای ماهواره «ظفر» از طریق سایت «فضاجو» توسط نخبگان فضایی کشور خبر داد.

مرتضی براری با اشاره به‌شمارش معکوس برای پرتاب ماهواره سنجشی «ظفر» گفت: طی ۶ سال گذشته متخصصان ما در حال گذر از گام اول (مدار تحقیقاتی) به گام دوم (مدار عملیاتی) بودند. در این روند زیرساخت‌های لازم از قبیل ماهواره، ماهواره‌بر، پایگاه پرتاب، مرکز کنترل و هدایت، ایستگاه زمینی و آزمایشگاه‌ها ارتقا داده شده است و تلاش می‌کنیم گام‌های بعدی با سرعت بیشتر برداشته شود.

* جمهوری اسلامی 98/11/18

** تعدی به معترضان از سوی هر گروهی محکوم است

آیت‌الله العظمی سیستانی مرجعیت عالی دینی عراق در بیانیه‌ای که توسط «سید احمد صافی» امام جمعه و نماینده ایشان در کربلا قرائت شد،‌تعدی به معترضان از سوی هر جناح و گروهی را محکوم کرد.

در این بیانیه مرجع عالی دینی عراق به دو رویداد مهم در هفته جاری یعنی خشونت‌های اخیر در برخی شهرهای عراق نظیر نجف و روند تشکیل دولت اشاره کرد. در این بیانیه بار دیگر بر لزوم دوری از خشونت و مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات تاکید شده است. آیت‌الله العظمی سیستانی در این بیانیه هر گونه تعدی به تظاهر کنندگان مسالمت‌آمیز از سوی هر جناحی را محکوم می‌کردند. مرجع دینی عراق تاکید کرده است که حکومت جدید باید از اعتماد مردم برخوردار باشد و بتواند اوضاع را آرام کند و اقتدار دولت را بازگرداند و اقدام‌های ضروری برای اجرای انتخابات زودهنگام را انجام دهد.

** نامه 107 نماینده دموکرات به ترامپ در مخالفت با معامله قرن

107 نماینده دموکرات آمریکا در نامه‌ای به ترامپ «مخالفت شدید» خود را در خصوص طرح معامله قرن اعلام کردند. 107 تن از نمایندگان حزب دموکرات آمریکا دیروز در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور طرح «معامله قرن» را موجب اشغالگری همیشگی در کرانه باختری دانستند. در این نامه آمده است: «طرح صلح ترامپ منجر به تشکیل کلونی‌های فلسطینی نشین جدا از هم خواهد شد و به تشکیل کشور فلسطین منتهی نمی‌شود.»

** بزودی اطلاعات جدیدی درباره حمله به عین‌الاسد منتشر می‌کنیم

سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه تمامی کدها و فرکانس‌های گلوبال هاوک آمریکایی رمزگشایی و این پهپاد برای ایران کاملا بی اثر شده است از انتشار اطلاعات جدید از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکایی عین‌الاسد در آینده‌ نزدیک خبر داد.

* وطن امروز 98/11/18

** نماینده باید در برابر دشمن شجاع و چابک باشد

خطیب دیروز نماز جمعه تهران گفت: دشمن می‌بیند مردم با هر سلیقه پای صندوق می‌آیند. احترام گذاشتن به صندوق‌ها از آثار توجه به 22 بهمن است.

آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های دیروز  نمازجمعه تهران اظهار کرد: همان طور که رهبری فرمودند مردم باید به نمایندگان مومن به خدا و مملکت و خانواده‌های شهیدان و مومن به اینکه فقر نباشد، سلاح باشد و فساد نباشد رأی دهند. نماینده باید در برابر دشمن، شجاع و جدی و چابک و پرکار باشد. نماینده باید دلسوز باشد. دلش بسوزد. نظام ما که از 3 قوه، بلکه قوه چهارم؛ مجمع تشخیص برخوردار است باید تحت قانون مشکلات را رفع کند. از بیکاری و سهل‌انگاری باید ترسید.

* جوان 98/11/18

** اصلاح‌طلبان مشغول تنظیم لیست

- پس از هجمه‌های گسترده از سوی اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان به دلیل آنچه آن‌ها «ردصلاحیت گسترده این طیف» می‌نامیدند، برخی اخبار رسمی از فعالیت احزاب سیاسی اصلاح‌طلب در سراسر کشور از جمله در تهران برای بستن لیست‌های انتخاباتی حکایت دارد!

- اصلاح‌طلبان که در دوره‌های قبل تجربه تحریم انتخابات را در کارنامه خود دارند، اما در ادامه، یواشکی به این اقدام خسارت‌بار پایان دادند، گویی این بار تصمیم ندارند بار دیگر مهر «تحریم انتخابات» همسو با جریان‌های ضدانقلاب و معاند بر پیشانی آن‌ها بخورد.

- محمد رضا راه چمنی، دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی خبر از ائتلاف 12 حزب اصلاح طلب تحت عنوان «اصلاح طلبان پایتخت» داد. توئیت اخیر مصطفی کواکبیان،‌ دبیر کل حزب مردم سالاری هم نشان می‌دهد. وی به دنبال ارائه لیستی اصلاح طلبانه در تهران است.

** ترور شهید سلیمانی پایان حضور امریکا در منطقه را رقم زده است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه خبری المیادین لبنان گفت که اقدام تروریستی ترامپ در ترور شهید سلیمانی پایان حضور امریکا در منطقه را رقم زده است. ظریف در بخشی از این مصاحبه گفت: دولت آمریکا آنقدر شجاعت ندارد که در برابر یک فرمانده بجنگد و باید این فرمانده را از طریق یک اقدام تروریستی بزدلانه شهید کند. وی افزود: شما باید با یک فرمانده نظامی در میدان نبرد بجنگید نه به صورت یک اقدام بزدلانه عمل کنید. وزیر خارجه ایران اضافه کرد: من فکر می‌کنم امریکا در چند هفته گذشته اقداماتی کرده که ماهیت خود را در منطقه به ما بهتر نشان داده است.

** ایران در نانو بالاتر از کشور‌های اروپایی

سعید سرکار دبیر ستاد فناوری نانو ایران گفت: ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام کشور‌های اروپایی قرار گرفته در صورتی که سایر کشور‌ها سرمایه‌های هنگفتی روی نانو داشته‌اند. ایران نسبت به سایر کشور‌ها سرمایه‌گذاری کمتری روی نانو داشته، ولی به پیشرفت‌های خوبی رسیده است.

* آفتاب یزد 98/11/18

** سفیر انگلیس به تهران بازگشت

«رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در تهران یک ویدیو به زبان فارسی در صفحه اینستاگرام منتشر کرد تا خبر بازگشت خود را اعلام کند. سفر مک‌ایر به لندن پس از آن رخ داد که وی دی ماه سال جاری در یک تجمع غیرقانونی حضور پیدا کرده بود.

مک‌ایر در ویدیو منتشر شده می‌گوید: «من اخیراً از لندن به تهران برگشتم. این سفر مهمی بود که از قبل برنامه‌ریزی شده بود.» سفیر انگلیس افزود: «من با وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد کشورمان دیدار داشتم و با آنها درباره چگونگی پیش برد موضوعاتی صحبت کردم که برای ایران و انگلیس مهم هستند.»

این مقام دیپلماتیک انگلیسی همچنین درباره سیاست لندن درباره برجام مدعی شد: «انگلیس قصد دارد با همکاری کشورهای ایران، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و بکارگیری مکانیزم حل اختلاف به راه حلی رو به جلو دست یابد تا هم نگرانی بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران رفع شود و هم به دغدغه‌های تهران برای منتفع شدن از امتیازهای اقتصادی برجام رسیدگی شود.»

* خراسان 98/11/18

** هرکس با هر انگیزه‌ای، انتخابات را تضعیف کند در جبهه دشمن قرار می‌گیرد

آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت انتخابات گفت: هرکس با هر انگیزه‌ای جریان انتخابات را زیر سوال ببرد، بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد، با تضعیف جریان انتخابات در جبهه دشمن قرار می‌گیرد.

** آمریکا مجبور است تلفات عین الأسد را اعلام کند

سردار شکارچی سخنگوی ارشد ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: تلفات سنگینی به آن‌ها در حمله به عین‌الأسد وارد شده و مجبور هستند در روز‌های آینده به این تلفات اعتراف کنند و نمی‌توانند تلفات سنگین را مخفی نگه دارند. وی همچنین گفت: در هواپیمای آمریکایی که در افغانستان سقوط کرد سرنشینان آن به جز خدمه پرواز، همه فرماندهان و طراحان ترور در این منطقه بودند که همه از بین رفتند.

* رسالت 98/11/18

** کاندیداهای جامعه مدرسین در انتخابات میاندوره‌ای خبرگان

ستاد انتخابات خبرگان جامعه مدرسین در اطلاعیه‌ای کاندیداهای این نهاد عالی حوزوی را برای انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان معرفی کرد. متن اطلاعیه به شرح زیر است: با فرا رسیدن هفدهم بهمن ماه و آغاز زمان تبلیغات کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری به این وسیله ضمن دعوت عموم مردم عزیز به شرکت با شکوه در انتخابات، اسامی کاندیداهای جامعه مدرسین به تفکیک حوزه‌های انتخابیه به اطلاع عموم مردم عزیز می‌رسد:

- استان قم: حضرت آیت‌الله محمد یزدی (دامت برکاته)

- استان خراسان رضوی: حضرت آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی (دامت برکاته)

- استان فارس: حضرت آیت‌الله لطف‌الله دژکام (دامت برکاته)

- استان تهران: حضرات آیات علی مومن‌پور، عباسعلی اختری و غلامرضا مصباحی مقدم (دامت تاییداتهم)

- استان خراسان شمالی: ‌حضرت آیت الله غلامرضا فیاضی (دامت تاییداته)

* مردم سالاری 98/11/18

** ایران آماده کمک به حل اختلافات ترکیه و سوریه است

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع اوضاع در «ادلب سوریه»، گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای ضامن روند آستانه، آماده است از مساعی جمیله خود برای رفع اختلافات کنونی سوریه و ترکیه درباره وضع ادلب استفاده کند.

مجید تخت روانچی افزود: وضع این منطقه، وخیم است و باید تلاش کرد بحران از کنترل خارج نشود. مبارزه با تروریست‌ها باید ادامه یابد و در عین حال، باید از زندگی غیر نظامیان محافظت بیشتری شود و این مسئله‌ای است که ما همواره بر آن تاکید کرده‌ایم و در همه اسناد نهایی روند آستانه نیز تصریح شده است.

** چتر امنیتی آمریکا برای گوآیدو

فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ونزوئلا گفت: هر گونه اقدام از سوی کاراکاس علیه رهبری اپوزیسیون این کشورپیامدهایی شدید برای دولت کاراکاس در پی خواهد داشت.

**  اعتراض به عادی سازی روابط سودان با اسرائیل

ساکنان استان خارطوم پایتخت سودان پس از نماز جمعه در تظاهراتی، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

* آرمان 98/11/18

** برخورد‌‌‌ با کشف حجاب د‌‌‌ر ‌خود‌‌‌رو

سرد‌‌‌ار حسين اشتري فرماند‌‌‌ه نيروي انتظامي از اجراي طرح ناظر يک د‌‌‌ر کشور خبر د‌‌‌اد‌‌‌ و گفت: به واسطه اجراي اين طرح با افراد‌‌‌ي که د‌‌‌ر خود‌‌‌رو کشف حجاب مي‌کنند‌‌‌، برخورد‌‌‌ قانوني صورت مي‌پذيرد‌‌‌ د‌‌‌ر حالي که با همکاري مرد‌‌‌م با اين خود‌‌‌روهاي متخلف برخورد‌‌‌ قانوني صورت مي‌پذيرد‌‌‌ چراکه معتقد‌‌‌ هستيم اين عمل ناشايست يک هنجارشکني محسوب مي‌شود‌‌‌.

* آفرینش 98/11/18

** هواپيماي مسافربري ايران هنگام حمله هوايي اسراييل به سوريه نجات يافت

وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که رژيم صهيونيستي در حملات هوايي خود به سوريه از پوشش و سپر هواپيماهاي غيرنظامي استفاده مي کند تا عملکرد سامانه هاي پدافند هوايي سوريه را مختل کند.

ايگور کوناشينکوف سخنگوي وزارت دفاع روسيه در بيانيه‌ای گفت: ششم فوريه (پنجشنبه) ساعت دو بامداد، چهار جنگنده اف16 نيروي هوايي اسرائيل بدون ورود به حريم هوايي سوريه، با هشت موشک هوا به زمين، اطراف دمشق پايتخت اين کشور را هدف قرار دادند و پدافند هوايي سوريه نيز با قدرت اين حملات را دفع کرد.

وي افزود: همزمان با حمله جنگنده هاي اسرائيلي به اطراف دمشق و نزديک فرودگاه بين المللي اين شهر، يک فروند هواپيماي مسافربري مدل ايرباس320 با 172 مسافر از مبدا تهران آماده فرود در فرودگاه دمشق بود.کوناشينکوف در ادامه اظهار کرد: به لطف عمليات فني برج مراقبت فرودگاه دمشق و عملکرد فعال سيستم کنترل ترافيک هوايي، هواپيماي مسافري از منطقه شليک ضد موشک ها دور و خارج شد و به جاي فرودگاه دمشق با امنيت در فرودگاه پايگاه روسي حميميم به زمين نشست.

** سرکرده القاعده در يمن کشته شد

«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا طي بيانيه‌اي مدعي شد که «قاسم الريمي» سرکرده القاعده در شبه جزيره عرب طي عملياتي نظامي در يمن کشته شد. وي گفت که الريمي توسط نيروهاي آمريکايي کشته شده است.ترامپ در اين بيانيه مدعي شده است که با قتل الريمي، آمريکا به غلبه بر چالش‌ها و تهديدهايي که اين گروه‌ها براي امنيت ملي آمريکا ايجاد مي‌کنند، نزديک شده است.

* اعتماد 98/11/18

** تاييد صلاحيت 2 اصلاح‌طلب ديگر

صلاحيت محمدعلي افشاني، عضو حزب اعتماد ملي و محمدحسن مقيمي، استاندار سابق تهران از نامزدهاي جبهه اصلاح‌طلبان براي انتخابات مجلس توسط شوراي نگهبان تاييد شدند. اسماعيل گرامي‌مقدم، سخنگوي حزب اعتماد ملي پيش از اين از تاييد صلاحيت محمدعلي افشاني، عضو ارشد اين حزب و تشكل سياسي خبر داده‌ بود.

او گفت: «ديروز به آقاي محمدعلي افشاني اعلام شده كه صلاحيت‌شان تاييد شده است.» گرامي‌مقدم همچنين درباره احتمال تغيير حوزه انتخابيه محمدرضا خبار از تهران به كاشمر نيز گفت: «دقيقا اطلاع ندارم اما آقاي خباز قاعدتا بايد تغيير حوزه بدهد؛ چراكه طبق مصوبه شوراي ‌عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان امكان ليست‌دهي در تهران وجود ندارد.»

* شهروند 98/11/18

** تکرار درخواست وزیر خارجه کانادا از ظریف درباره «جعبه سیاه»

وزیر امور خارجه کانادا در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ایران بار دیگر درخواست کشورش برای خروج جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از ایران و تحلیل آن در کشوری دیگر را مطرح کرد.

** احتمال تمدید معافیت‌های انرژی عراق برای واردات از ایران

برخی منابع به نشریه‌ای آمریکایی اطلاع دادند که واشنگتن به احتمال قوی معافیت‌های عراق برای واردات انرژی از ایران را تمدید خواهد کرد.

خبرگزاری اسپونتیک به نقل از «وال استریت ژورنال» مدعی شد که آمریکا قصد دارد معافیت تحریمی واردات انرژی عراق از ایران را دوباره تمدید کند. یک منبع به نشریه وال استریت ژورنال اطلاع داده است: «ما می‌خواهیم فشار حداکثری بر ایران حفظ شود، اما این کار نباید به ضرر ثبات اقتصادی همسایگان آن کشور انجام شود.»

* اخبار خبرگزاری‌های و سایت‌های اینترنتی

** مدیریت حوزه مانع نهال فروشی شود

رسا/ حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفت: یك طلبه با استعداد مسؤولیت دارد در حوزه بماند و خلأ مرجع و استاد را در آینده پر كند و وظیفه ما این است طلبه فاضل را شناسایی و حمایت كنیم. وی اظهار داشت: مدیریت حوزه‌های علمیه باید به گونه ای باشد که مانع نهال فروشی حوزه شود، بارها به عرض دوستان رسید که اگر الان خدایی نکرده خروجی نجف را از ما بگیرند تمام حوزه‌های علمیه سراسر جهان تشیع تعطیل می‌شود چرا که مهمترین کتب درسی حوزه‌های علمیه در نجف تولید شده است اما خروجی نجف مدیون مدیریت و عقلانیت «سید مرتضی» است.

** مدرسین حوزه‌های علمیه نقشی تعیین کننده در عرضه فرا سرزمینی دین مبین اسلام دارند

اختصاصی/ حضرت آیت‌الله یزدی در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، به تشریح نقش مؤثر بنیانگذار انقلاب اسلامی پرداخت و نقش «ولایت فقیه» را محور اصلی و مبنای فکری جهت تقویت و توسعه وحدت اسلامی عنوان کرد و افزود: وقتی تمامی مسلمین، دشمن مشترکی دارند، می‌توان با دین واحد اسلامی، به مبارزه با این دشمنان رفت و مرزهای جغرافیایی، مانع از این امر نخواهند شد. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با قدردانی از تلاشهای انجام شده در دوران مسئولیت حجت الاسلام شهریاری در «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی– نور» و «دستگاه قضائی»، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای ایشان، عنوان کرد : تشکیل اتحادیه اسلامی می‌تواند به صورت فراسرزمینی، دین مبین اسلام را برجهانیان عرضه نماید و در این راه، نقش مدرسین حوزه‌های علمیه می‌تواند تعیین کننده باشد. دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به راه اندازی اتحادیه اسلامی، تشکیل این نهاد را گامی به سوی تقویت و توسعه‌ی وحدت امت اسلامی برشمرد و با تبیین آرمان امام راحل(ره) و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر ضرورت اشاعه تفکرات فراجغرافیایی کشورهای مسلمان با مبنای «امت واحده اسلامی»، تأکید کرد.

** نظام حاکم بر ساختار حوزه علمیه رهاورد تجربه هزار ساله است

حوزه/ آیت‌الله مروی گفت: نظام خاصی برساختار حوزه‌های علمیه حاکم است و این نظام رهاورد تجربه هزار ساله بوده که امروز می‌توانیم با ابداع و ابتکار مزیت‌ها را استخراج و ارتقاء بخشیده و به طرف کارآمدی بیشتر گام برداریم. عضو جامعه مدرسین افزود: یکی از مزیت‌های مهم ارتباط وسیع و اشراف علمی و تربیتی اساتید با شاگرد بوده است. این قدر این اشراف در حوزه‌های علمیه شیعه قوی بوده که شخصیت‌هایی مانند سید مرتضی حتی در سفرها، سعی می‌کرده شاگردان را همراه خود ببرد. وی گفت: یکی از اسباب رشد علمی حوزه توجه به همین اشراف علمی استاد بر شاگرد بوده است. اگر چه شرایط امروز حوزه با گذشته فرق کرده، ولی این وسیع بودن حوزه‌ها دلیل بر عدم اشراف استاد بر طلبه نمی شود.

** دستاوردهای انقلاب اسلامی به درستی برای مردم بیان شود

حوزه/ آیت‌الله حسینی خراسانی در جمع کارکنان مرکز خدمات ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر گفت: ما درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی به درستی اطلاع رسانی نکرده‌ایم و از سوی دیگر دشمنان شیطنت می‌کنند و طوری وانمود می‌کنند که انقلاب دستاوردی نداشته است. وی تصریح کرد: فراموش نمی‌کنیم که در آغازین روزهای انقلاب مستشاران نظامی آمریکایی در کشور حضور داشتند و در حقوق خود ردیفی را به عنوان حق توحش دریافت می‌کردند. عضو جامعه مدرسین گفت: عزت ملت ایران قبل از انقلاب به اندازه‌ای بود که ما را ملتی وحشی ارزیابی می‌کردند و شاه مملکت نیز این حق را به طور رسمی پذیرفته بود.

** معامله قرن؛ عامل تشدید نژادپرستی صهیونیست‌ها

صداوسیما/ نخست وزیر مالزی معامله قرن را محکوم کرد. ماهاتیر محمد در سخنانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس اتحادیه پارلمان‌های حامی قدس در مالزی گفت: طرح صلح ترامپ (معامله قرن) فقط باعث تشدید نژادپرستی صهیونیست‌ها خواهد شد. ماهاتیر محمد افزود: ما اجرای منشور سازمان ملل متحد درباره حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین را خواستار هستیم. نخست وزیر مالزی گفت: اگر ما در قبال رفتار‌های نژادپرستانه اسرائیل سکوت کنیم یعنی این که مسیر (صهیونیست‌ها) را رفته‌ایم.

** جلسه فوق العاده شورای معاونین حوزه برگزار شد

حوزه/ پس از دیدار اعضای شورای عالی حوزه با رهبر معظم انقلاب، شورای معاونین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه جلسه فوق العاده‌ای را برگزار کرد که مصوباتی در آن به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش «آماده سازی نقدهای انجام شده نسبت به الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت جهت ارسال خدمت مقام معظم رهبری»، «ارتباط و تعامل مؤثر حوزه با هنرمندان، شاعران و ادبا»، «تدوین طرح تشکیل مؤسسه یا سازمان وقف حوزه»، «تدوین طرحی برای تأمین هزینه پروژه‌های تبلیغی»، «ارزیابی مجدد موضوع کمک هزینه حمایتی مقام معظم رهبری از طلاب»، «تدوین و ارائه طرح هجرت دائمی یا موسمی فضلا و اساتید به بلاد»، «تدوین و ارائه طرح تقویت ارتباط و تعامل مدیریت حوزه با فضلای جوان و بهره گیری از استعدادهای برتر حوزه»، «پیگیری موضوع استعدادهای برتر حوزه» و... از جمله مصوبات شورای معاونین در رابطه با دیدار اعضای شورای عالی حوزه با رهبر معظم انقلاب بوده است.

** آمریکا باید فورا عراق را ترک کند

باشگاه خبرنگاران/ نایب رئیس پارلمان عراق در واکنش به دخالت‌های سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد ایالات متحده به دنبال توطئه در عراق است. پیش از این سفارت آمریکا در عراق در بیانیه‌ای از دولت عراق و نیرو‌های امنیتی این کشور خواست تا جلوی عناصر مسلح ناشناس را که در نجف با معترضان درگیر شدند را بگیرد. در بیانیه دفتر کعبی خطاب به آمریکا آمده است: «پیش‌تر به شما گفته بودیم که در امور داخلی عراق دخالت نکنید؛ چرا که مردم عراق به خوبی به حجم توطئه‌ها و نقشه‌های شما واقف است و می‌داند که شما به دنبال خیر و نیکی آن‌ها نیستید.» نایب رئیس پارلمان عراق اعلام کرد: «آمریکا باید تحرکات عملی و جدی را برای خروج فوری نیروهایش از خاک عراق انجام دهد.»

** ایران تسلیم خواسته‌های واشنگتن نمی‌شود

فارس/ دیپلمات‌های اروپایی در مصاحبه‌ای به امیدواری‌هایی در دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای براندازی نظام ایران اشاره کرده‌اند. مقام‌های اروپایی علی‌رغم اذعان به اینکه ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا تحت فشار قرار گرفته با دیدگاه دولت ترامپ مبنی بر اینکه حکومت ایران در آستانه سقوط است یا اینکه تهران ممکن است مجبور به پذیرش فهرست خواسته‌های واشنگتن شود هم‌نظر نیستند. یک منبع اروپایی که نخواسته نامش فاش شود به المانیتور گفته است: «ما فکر می‌کنیم ایران قادر است مقادیر زیادی سختی را جذب کنند.»

** دادگاه نیجریه محاکمه شیخ زکزاکی را از سر گرفت

فارس/ دادگاهی در نیجریه محاکمه «شیخ ابراهیم زکزاکی»، رهبر جنبش اسلامی نیجریه را آغاز کرده است. در جلسه استماع دادگاه شیخ زکزاکی که پنجشنبه برگزار شد به او اجازه داده شد به پزشکانش دسترسی داشته باشد. طبق این گزارش، دسترسی پزشکان به شیخ زکزاکی بعد از آن صورت گرفت که وکلای او استدلال کردند پزشک شیخ در زندان اعتراف کرده قادر نیست به شرایط پزشکی ایشان رسیدگی کند. یکی از چشم‌های رهبر جنبش اسلامی نیجریه بینایی‌اش را از دست داده و چشم دیگر ایشان نیازمند درمان است. رئیس تیم حقوقی شیخ زکزاکی گفت که وضعیت سلامت ایشان و همسرش در زندان وخیم شده است.

** سفیر آمریکا در اروپا اخراج شد

فارس/ رئیس‌جمهور آمریکا ساعتی بعد از اخراج یک مقام ارشد شورای امنیت ملی این کشور، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را نیز به بهانه مشابه ادای شهادت علیه وی در جریان بررسی پرونده استیضاح در مجلس نمایندگان، اخراج کرد. بر این اساس، ساندلند با صدور بیانیه‌ای درباره اخراج خود گفت: «امروز به من گفته شد که رئیس‌جمهور قصد دارد فوراً مرا، به عنوان سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، فرا بخواند».

طلیعه

تصویر مطلبشورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز جمعه 30 خرداد پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی در مورد دسترسی بازرسان به دو تاسیسات اتمی در ایران را با اکثریت آرا پذیرفت. در این رای گیری، 25 کشور رای موافق به قطعنامه دادند، 2 کشور (روسیه و چین) رای مخالف و 7 عضو نیز رای ممتنع دادند. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom