Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبمن به این سه کشور اروپایی هم اعتماد ندارم!  آمریکا با ما دشمن است؛ این دشمنی هم با شخص این حقیر یا با شخص سردمداران نظام نیست، با مجموعه‌ی نظام اسلامی است که امروز ملّت ایران، این نظام را پذیرفته و در راه او دارد حرکت می‌کند؛ این دشمنی یک چنین دشمنی‌ای است. دولت آمریکا و نظام آمریکایی، از آغاز پیدایش جمهوری اسلامی با او دشمن بود و بد بود و ‌درصدد براندازی بود. حتّی دولت قبل -دولت اوباما- که هم در نامه به بنده، هم در اظهارات می‌گفتند که ما در صدد براندازی نیستیم، دروغ می‌گفتند؛ آنها هم در صدد براندازی بودند؛ براندازی...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز89
دیروز1415
در هفته89
در ماه7689
مجموع390542

بازدید کنندگان برخط

5
Online

  • دعوت آیت‌الله العظمی مکارم‌ شیرازی از مردم برای حضور گسترده در انتخابات
  • رهبر معظم انقلاب در دیدار پرشور جمعی از مردم تبریز تاکید کردند: مردم در انتخاب نمایندگان دقت کنند برخی از آنها نوکر و کلفت آمریکا شدند
  • دعوت جامعه مدرسین از مردم برای حضور پرشور در انتخابات
  • آیت‌الله شب زنده دار: مجلسی کارآمد و قوی تشکیل دهیم
  • آیت‌الله فاضل لنکرانی: شرکت در انتخابات وظیفه شرعی و ملی و قانونی است
  • حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی: مجلسی در تراز انقلاب تشکیل دهیم

* جام جم 98/11/30

** اشرف غنی برای بار دوم رئیس‌جمهور افغانستان شد

 نتایج نهایی بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد که بر اساس آن محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی توانسته برای بار دوم در این انتخابات پیروز شود. رییس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک نشست خبری گفت، محمد اشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد از آرا برنده انتخابات است. بر اساس اعلام این کمیسیون، اشرف غنی ۹۲۳ هزار و ۵۹۲رای از مجموع یک میلیون و ۸۲۳ هزار و ۴۸ رای معتبر را برده است.

** شورای نگهبان از پیروزی هیچ جناحی منتفع نمی‌شود

دبیر شورای نگهبان در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در پیامی به ناظران شورای نگهبان در سراسر كشور تاكید كرد: برگزاری یك انتخابات سالم و پرشور بدون تعامل سازنده و همكاری با دستگاه‌های مسؤول، امكانپذیر نخواهد بود و همه‌ ناظران شورای نگهبان باید با نظارت دقیق و بدون مداخله در روند برگزاری انتخابات، هیات‌های اجرایی را در برگزاری یك انتخابات سالم و قانونی یاری سازند. آیت‌ا... جنتی در بخش دیگری از این پیام با بیان این‌كه شورای نگهبان به عنوان داور ملی و بی‌طرف در انتخابات، از پیروزی و شكست هیچ جناحی منتفع یا متضرر نمی‌شود، تصریح كرد: كلیه ناظران به دور از نگاه‌های سیاسی و جناحی، باید مُرِّ قانون را اعمال كرده و از برداشت‌های سلیقه‌ای اجتناب كنند.

* همشهری 98/11/30

** گزارش‌های مردمی به شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توییتی نوشت: در سامانه مردم ناظر گزارش‌های مردمی از تخلفات در امر انتخابات دریافت کرده‌ایم. وی در این باره خاطرنشان کرد: مواردی که قابلیت پیگیری داشته و همراه با مستندات متقنی توسط گزارشگران ارائه شده، جهت بررسی و اقدامات قانونی لازم ارجاع شده است.

** تکذیب خبر تایید صلاحیت مطهری

پس از انتشار اخباری مبنی بر تایید صلاحیت علی مطهری و 25 کاندیدای شاخص از سوی هیات نظارت بر انتخابات، شورای نگهبان این خبر را تکذیب و اعلام کرد: ‌اخبار مربوط به تایید صلاحیت تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی کذب است و نظر شورای نگهبان درباره نمایندگان رد صلاحیت شده تغییری نکرده است.

* کیهان 98/11/30

** مردم در انتخاب نمایندگان دقت کنند، برخی از آنها نوکر و کلفت آمریکا شدند

رهبر معظم انقلاب در دیدار پرشور جمعی از مردم تبریز تاکید کردند:

-  تنها راه مأیوس شدن دشمنان، قوی شدن ایران است و یکی از مصادیق ایرانِ قوی، مجلسِ قوی است، مجلسی که بتواند با تصویب قوانین لازم و با هدایت دولت‌ها به مسیر مطلوب، کشور را مصونیت ببخشد.

- یک رکن قوی بودن مجلس حضور هرچه بیشتر مردم در پای صندوق‌های رأی است.

- تأثیرات مجلس فقط محدود به چهار سال نیست بلکه مجلس قوی و یا مجلس ضعیف و خودباخته با تصمیمات خود می‌توانند تأثیرات بلندمدتی بر کشور بگذارند.

- همه کسانی که دوستدار اسلام، انقلاب، نظام اسلامی و ایران هستند باید در انتخابات شرکت کنند و انتخاب خوب و درست انجام دهند.

- باید برای مجلس شورای اسلامی، افراد «باایمان»، «شجاع»، «کارآمد»، «وظیفه‌شناس»، «پرانگیزه»، «وفادار به اسلام، مردم، انقلاب و کشور»، «سرسخت در مقابل دشمنان» و «دل نبسته به دنیا و مطامع مالی» برگزیده شوند.

- آمریکا می‌خواست با ترور سردار عزیز ما که تأثیرات عمیقی در منطقه داشت، بر منطقه مسلط شود اما ماجرا بر عکس شد و راهپیمایی بزرگ ضدآمریکایی در بغداد، مسائل سوریه و حلب و قضایای دیگر منطقه، درست نقطه مقابل خواست آنها را رقم زد، بنابراین یک هدف از یاوه‌گویی‌ها اخیر آنها، جبران این انفعال است.

- شکوه و جلال تایتانیک مانع از غرق آن نشد، آمریکا هم غرق خواهد شد.

** رئیس قوه قضائیه از هیچ کاندیدا و لیستی حمایت نکرده است

پاسخ غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا به برخی شبهات مطرح شده:

- برخلاف شایعات مطرح شده، ریاست قوه قضائیه به هیچ عنوان از هیچ فرد، لیست یا جریانی حمایت نمی‌کند و لیست و کاندیدایی ندارد.

- ملاقات و مراجعاتی شده ولی رئیس دستگاه قضا گفته‌ که در امر تهیه لیست و تأیید صلاحیت‌ها به لحاظ رعایت شأن قوه قضائیه ملاحظه‌ای را نمی‌پذیرد و از ورود به این موضوع معذور است.

- با تایید احکام پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت‌های محیط زیستی در دادگاه تجدید نظر، متهمان این پرونده به حبس‌های چهار تا 10 سال محکوم شدند.

- تحقیقات پرونده طبری به اتمام رسیده است، پیش بینی‌های لازم انجام شده تا در صورت صدور کیفرخواست قبل از پایان سال، جلسات محاکمات آغاز می‌شود.

* شرق 98/11/30

** وزیر خارجه عراق خواستار استفاده نکردن از این کشور برای حمله به سایر کشورها شد

وزیر خارجه عراق در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر لزوم استفاده نکردن از خاک عراق برای حمله به کشورهای دیگر تاکید کرد. محمد علی الحکیم، وزیر خارجه عراق و جوسب بوررل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کردند. محمد علی الحکیم در این دیدار بر اهمیت احترام به حاکمیت عراق از سوی همه طرف‌ها و استفاده نکردن از این کشور برای حمله به کشورهای دیگر تاکید کرد و خواستار حمایت از تلاش‌های عراق برای تبدیل شدن به عامل ثبات و توافق و هماهنگی در منطقه و جهان شد.

* ایران 98/11/30

** علاوی در یک قدمی تشکیل دولت جدید عراق

محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف عراق با معرفی 19 پست وزارتی در یک قدمی تشکیل دولت جدید عراق قرار گرفته و تنها معرفی سه پست وزارتی دیگر تا رسیدن به این هدف باقی مانده است که در روزهای آینده این مهم اتفاق خواهد افتاد. بنا بر گزارش خبرنگار المیادین به نقل از یک منبع علاوی قرار بود، دیروز سه‌شنبه ترکیب دولت خود را تقدیم پارلمان عراق کند اما رهبران سیاسی از او خواستند، پس از مشخص شدن تکلیف سه پست باقی مانده، این کار را بکند.

** دعوت آیت‌الله‌العظمی مکارم‌ شیرازی برای حضور در انتخابات

آیت‌الله العظمی مکارم‌ شیرازی از مراجع تقلید از همگان برای حضور گسترده در پای صندوق‌های رأی دعوت کرد و گفت: عقل می‌گوید که باید در انتخابات حضوری گسترده و پرشور داشته باشیم و ثابت کنیم ایران کشوری مستقل و نظام اسلامی نظامی پایدار و باصلابت است. آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تأکید بر اینکه چشم‌مان بر حقایق بسته نیست و مردم واقعاً بابت گرانی و مسائل اقتصادی و جوانان به دلیل بیکاری و مشکلات ازدواج و مسکن تحت فشار هستند، یادآور شد: گرفتاری‌های مردم را می‌دانیم و معتقدیم برخی از این مشکلات غوغا می‌کند اما تأکید می‌کنیم انسان باید درخصوص انتخابات هوشیارانه عمل کند. وی تصریح کرد: بر همه لازم است که روز جمعه در انتخابات شرکت کنند و ان شاءالله نتیجه خوبی هم گرفته خواهد شد.

* جمهوری اسلامی 98/11/30

** مسلمانان آلمان خواستار حفاظت در برابر گروه‌های افراطی شدند

مسلمانان آلمان در پی کشف و خنثی سازی طرح حمله یک گروه تروریستی راستگرا به مساجد، از پلیس خواستند که برنامه حفاظتی و امنیتی بیشتری در برابر نیروهای افراطی ضد اسلامی اتخاذ کنند. به گزارش روزنامه گاردین، جوامع مسلمان در آلمان پس از دستگیری اعضای یک گروه افراطی و راستگرا که گمان می‌رود در حال طرح ریزی حملات گسترده به مساجد در سراسر کشور بودند، خواستار حمایت بیشتر پلیس شدند.

** دکل 72 فتح در شرکت ملی حفاری ایران رونمایی شد

دکل 72 فتح با حضور وزیر نفت در سایت بازسازی شماره یک شرکت ملی حفاری ایران رونمایی شد. بیژن زنگنه با حضور در سایت بازسازی شماره یک شرکت ملی حفاری ایران، از آخرین دستاوردهای جهاد دانشگاهی استان خوزستان در حوزه صنعت نفت تحت عنوان دکل 72 فتح دیدن و از آن رونمایی کرد. قابلیت دکل 72 فتح، حفاری در عمق 20 هزار فوت است که سازه آن 150 فوت ارتفاع دارد و مجهز به تاب درایور به قدرت 500 تن است که علاوه بر این سه دستگاه پمپ گل از نوع رفت و برگشتی نیز دارد. دانش فنی ساخت دکل‌های حفاری با قدرت سه هزار اسب بخار در جهاد دانشگاهی بومی سازی شده و این در حالی است که از سه قرارداد ساخت این نوع از دکل‌ها تا کنون تعداد 2 دکل به شرکت ملی حفاری ایران تحویل داده شده است.

* وطن امروز 98/11/30

** نتیجه تعدد لیست‌ها چیزی جز شکست نیست

رئیس سابق شورای شهر تهران با صدور بیانیه‌ای در آستانه انتخابات مجلس، تاکید کرد: لیست «ایران سربلند» یا لیست «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» اگرچه کمی دیر ارائه شد اما می‌تواند فصل‌الخطاب باشد. در بخشی از بیانیه مهدی چمران آمده است: در این روزها که ارائه لیست‌های متنوع و گیج‌کننده مردم، به صورت فراگیر و شاید برای عده‌ای تکلیف یا به‌مثابه هویت سیاسی تبدیل شده است، می‌توان افراد یا گروه‌های سیاسی را آزمود. دادن یک فهرست جدید هنر نیست، پاشیدن تخم ناامیدی هنر نیست، دست یازیدن به یک مجلس قوی و توانمند برای رسیدن به «ایران سربلند» مهم است. نتیجه این لیست‌های مختلف چیزی جز شکست نیست.

** احتمال برقراری پرواز مستقیم اسرائیل به عربستان

میکی زوهر، رئیس فراکسیون لیکود در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) از احتمال برقراری پرواز مستقیم از اراضی اشغالی به عربستان سعودی خبر داد. شبکه خبری «روسیاالیوم» به نقل از زوهر گزارش داد تلاش خواهد کرد مسلمانان حاضر در اراضی اشغالی فلسطین، بتوانند با پروازهای مستقیم، از تل‌آویو عازم عربستان شوند، نه از طریق اردن. وی تأکید کرد در این زمینه، پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است و این مسأله، با مداخله بنیامین نتانیاهو حل خواهد شد.

* جوان 98/11/30

** ۹۰ درصد تجهیزات دفاعی ما ساخت داخل است

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به توانمندی نیرو‌های مسلح در تهیه و تولید تجهیزات دفاعی گفت:۹۰ درصد نیازمندی‌های نیرو‌های مسلح در قالب ۷۷۰ محصول در داخل کشور و توسط متخصصان و دانشمندان صنعت دفاعی تولید می‌شود و در اختیار نیرو‌های مسلح قرار می‌گیرد. امیر سرتیپ حاتمی در مراسم هشتمین همایش مسئولان و مدیران ارتباطات مردمی نیرو‌های مسلح که به میزبانی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره سردار پر افتخار سپاه اسلام و سیدالشهدای مقاومت، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، همایش مسئولان ارتباطات مردمی نیرو‌های مسلح را فرصت مغتنمی‌در جهت ارائه خدمات به خانواده بزرگ نیرو‌های مسلح دانست.

** یکی از کشور‌های مرتجع منطقه ۳ هواپیما سلاح به تروریست‌های جیش الظلم داده است

سردار سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان ابعاد حمایت‌های عربستان سعودی از تروریست‌های جیش الظلم تأکید کرد: یکی از کشور‌های مرتجع منطقه تاکنون دست کم سه هواپیما سلاح و تجهیزات در اختیار تروریست‌های جنوب شرق کشور قرار داده است.

* آفتاب یزد 98/11/30

** روسیه می‌تواند میانجی میان ایران و عربستان باشد

سفیر سابق روسیه در ایران بر نقش مسکو در میانجی‌گری میان ایران و عربستان تاکید کرد. الکساندر ماریاسوف، سفیر سابق روسیه در ایران گفت: روسیه می‌تواند درصورتی که ایران و عربستان بخواهند به عنوان میانجی برای ایجاد گفت‌وگو میان تهران و ریاض باشد. وی در ادامه افزود: روسیه همواره آمادگی خود را برای میانجی‌گری میان کشورهایی که علاقمند باشند را اعلام کرده است.

** اتحادیه اروپا ۸ تاجر و ۲ نهاد سوری را تحریم کرد

اتحادیه اروپا هشت تاجر سوری و دو نهاد مربوط به این تاجران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. در بیانیه‌ای که شورای اروپا در همین رابطه صادر کرد آمده است: "فعالیت‌های این دو نهاد به طور مستقیم به نفع نظام سوریه بوده است."اقدامات و تحریم‌های محدود‌کننده اتحادیه اروپا علیه نظام سوریه از سال ۲۰۱۱ شروع شد و فهرست تحریم‌ها در حال حاضر شامل ۲۷۷ شخصیت و ۷۱ حوزه تجاری می‌شود.

* خراسان 98/11/30

** تا بازپس گیری کل اراضی سوریه ادامه می‌دهیم

دو روز پیش اسد در سخنانی تاکید کرد: ارتش سوریه به عملیات آزادسازی ادلب و حلب صرف نظر از حباب‌های صوتی که از شمال (اشاره به ترکیه) می‌آید ادامه خواهد داد. این عملیات تا بازپس گیری کل اراضی جمهوری عربی سوریه ادامه می‌یابد.

** حمله پرمخاطره ترامپ

وندی شرمن، نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با اشاره به اقدام آمریکا مبنی بر ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی مدعی شد: این اقدام احتمالا جلوی نفوذ ایران در منطقه را گرفت اما حمله‌ای مخاطره‌آمیز بود که ایران و آمریکا را به مرز جنگ کشاند. به نظر من ترامپ ریسک بسیار بزرگی کرد.

* رسالت 98/11/30

** افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مورد تأثیر FATF بر افزایش قیمت ارز گفت: جلسه FATF روز چهارشنبه برگزار می‌شود و افزایش قیمت ارز هیچ ربطی به این موضوع ندارد. وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت:‌ میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات از ابتدای امسال تاکنون 22 میلیارد دلار بوده است این در حالی است که در سال گذشته یک مقدار در بازگشت ارز حاصل از صادرات با مشکل مواجه بودیم.دژپسند بیان داشت: بنابراین دولت تصمیم گرفت تا استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرات را موکول به بازگشت ارز حاصل از صادرات کند.

* مردم سالاری 98/11/30

** تصمیم نجبا برای حمله به آمریکا

روزنامه صهیونیستی «اورشلیم پست» در گزارشی به‌قلم «سِث جی فرانتزمن» تهدید مقاومت اسلامی نُجَباء مبنی بر انتقام‌گیری قریب‌الوقوع از اشغالگران آمریکایی را مورد توجه قرار داد. در این گزارش که با تیتر «نُجَباء عراق از آغاز شمارش معکوس برای حمله به نیروهای آمریکایی خبر داد» منتشر شده، آمده است: جنبش نُجَباء با انتشار پیامی در حساب توییتری سخنگوی خود، نظامیان آمریکایی حاضر در عین‌الاسد و سایر پایگاه‌ها را تهدید کرد که «ما از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تریم».

** از سرگیری پروازهای فرودگاه حلب

وزیر حمل و نقل سوریه از سرگیری فعالیت فرودگاه بین‌المللی حلب را اعلام کرد و گفت، روز چهارشنبه اولین پرواز از دمشق به حلب انجام خواهد شد.

* آرمان 98/11/30

** عفو و تخفيف 531 محکوم تعزيراتي

سخنگوي سازمان تعزيرات حکومتي اظهارکرد: به مناسبت فرارسيدن سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران، تعداد 2 هزار و 315 نفر از محکومين محاکم عمومي و انقلاب، سازمان قضائي نيروهاي مسلح و سازمان تعزيرات حکومتي از سراسر کشور مورد عنايت مقام معظم رهبري (مدظله العالي) قرار گرفتند. سيدياسر رايگاني گفت: در عفو رهبري به مناسبت چهل و يکمين سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، 531 نفر از محکومين سازمان تعزيرات حکومتي مشمول عفو يا تخفيف مجازات شده‌اند که با دستور رئيس سازمان، اين موارد براي اعمال به ادارات کل اجرايي سراسر کشور ابلاغ شد.

** سیاست ترامپ در حال شکست خوردن است

مشاور امنیت ملی پیشین دولت آمریکا که روز دوشنبه در دانشگاه دوک سخنرانی می‌کرد، ضمن قدردانی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، گفت که او به وعده‌اش برای تحت فشار قرار دادن حکومت ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی و روش‌های دیگر عمل نکرده است. جان بولتون با بیان اینکه سیاست ترامپ در حال «شکست خوردن» است، گفت: «من فکر نمی‌کنم ترامپ مطابق شعار فشار حداکثری پیش می‌رود. من فکر نمی‌کنم که ما در حال اجرای سیاست فشار حداکثری بر ایران هستیم. فکر می‌کنم که در دوره من روش‌های بی‌شماری برای اعمال فشار وجود داشت و باید این کار را می‌کردیم.»

* آفرینش 98/11/30

** ادعاهاي بي‌اساس وزير جنگ رژيم صهيونيستي عليه ايران

وزير جنگ رژيم صهيونيستي به بيان ادعاهاي بي‌اساس عليه ايران پرداخت. «نفتالي بنت» وزير جنگ رژيم صهيونيستي در مورد ايران مدعي شد: ما نشانه‌هاي اوليه را مشاهده کرديم که ايران در حال کاهش حضور خود در سوريه است. وي در ادامه افزود: آنها براي استقرار در سوريه و تضعيف ما، نيرو اعزام مي‌کنند. ولي ما تهديدها را به فرصت تبديل مي‌کنيم. ما از توانمندي‌هاي اطلاعاتي و توانمندي‌هاي عملياتي برخوردار هستيم. ما با صداي بلند و واضح به ايران مي‌گوييم از سوريه خارج شويد در سوريه هيچ چيزي براي شما نيست. بنت هم چنين افزود: ما در حال تغيير حالت از استراتژي تدافعي به استراتژي تهاجمي هستيم.

** دلار به زير 14 هزار تومان برمي‌گردد

همتی رئيس کل بانک مرکزي ضمن بيان اينکه ايران به احتمال قوي به ليست سياه FATF نمي‌رود، گفت: تصميم اين اجلاس تاثيري در بازار ارز ندارد و برخي از اين فضا سوءاستفاده مي‌کنند در حاليکه نرخ دلار به زير 14 هزار تومان برمي‌گردد و افرادي که قصد ورود به بازار ارز را دارند توصيه کرد که ريسک دارايي‌هاي خود را در نظر بگيرند. عبدالناصر همتي گفت: آن تاثيري که همه فکر مي‌کنند اتفاق نخواهد افتاد و فکر نمي‌کنم اين تصميم اشتباه را بگيرند.

* قدس 98/11/30

** فلسطین الیوم: مردم تونس در محکومیت توطئه معامله قرن و برای حمایت از مردم سوریه و فلسطین، پویشی در راستای تحریم کالاهای آمریکایی به راه انداختند.

** آناتولی: با وجود گذشت نزدیک به چهار سال از کودتای نافرجام جولای 2016، دولت آنکارا حکم بازداشت 328 نفر از اعضای ارتش و وزارت دادگستری را به ظن همکاری با گروه «فتو» صادر کرد.

* اعتماد 98/11/30

** امريكا مانع مذاكره عربستان با ايران شد

منابع فرانسوي به نقل از مقامات سعودي اعلام كردند پس از آنكه ارتش و كميته‌هاي مردمي يمن در سپتامبر ۲۰۱۹ تاسيسات نفتي «آرامكو» را هدف گرفتند، رياض تمايل خود براي مذاكره با ايران را نشان داد اما امريكا اين موضوع را رد كرد و مانع از آن شد. بر اساس گزارش روزنامه لبناني‌ «البناء» اين منابع افزودند: امريكايي‌ها به سعودي‌ها گفتند پس از آغاز تظاهرات در عراق، لبنان و ايران امور بهتر خواهد شد و نظام ايران در وضعيت سختي قرار دارد بنابراين نيازي به مذاكره با تهران نيست. اين منابع فرانسوي به نقل از مقامي سعودي اعلام كردند: عربستان معتقد است كه مذاكره ميان سعودي و ايران روي توافقي فراگير امكان‌پذير است، توافقي كه شامل پرونده‌هاي متعدد در منطقه از جمله پرونده يمن و لبنان باشد.

** تمجيد وزير خارجه كويت از مذاكره با ظريف

«خالد الجارالله» معاون وزير خارجه كويت گفت كه تماس بين اين كشور و مقامات ايران برقرار است و مسوولان ايراني به كويت سفر مي‌كنند و اين به نفع منطقه است. الجارالله افزود كه وزيران خارجه كويت و ايران در حاشيه نشست كنفرانس امنيتي مونيخ، رايزني مثبتي داشته و اوضاع منطقه و روابط دوجانبه بررسي شد. طبق گزارش شبكه الجزيره اين مقام كويتي درباره قطر نيز تاكيد كرد كه ميانجي‌گري كشورش براي حل بحران در روابط بين قطر و 4 كشور عربي(عربستان، مصر، امارات و بحرين) همچنان ادامه دارد. او گفت كه ما از استمرار اين اختلافات دچار يأس شديم.»

* شهروند 98/11/30

** ژاپن «خطر سفر به ایران» را برداشت

وزارت خارجه ژاپن هشدار «خطر سفر به ایران» را حذف و نقشه امنیتی ایران را از حالت اخطارآمیز خارج کرد. ژاپن پس از پاسخ نظامی ایران به آمریکا و سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شهروندانش را از سفر به ایران منع و به اتباعش که در ایران حضور داشتند، توصیه کرد سفر به ایران را متوقف کنند و در اسرع وقت به کشور برگردند.

** قصد پایان دادن به تظاهرات را نداریم

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که قصد برای پایان دادن به تظاهرات مردمی وجود ندارد. عبدالکریم خلف، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، وجود هر گونه نیت را برای پایان دادن به تظاهرات تکذیب کرد. او گفت تظاهرات حقی است که قانون اساسی آن را تضمین کرده است. خلف افزود: نیروهای امنیتی قصد ندارند پس از رای پارلمان عراق به دولت محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف این کشور، به تظاهرات پایان دهند. پیش‌تر محمد توفیق علاوی از تظاهر کنندگان خواسته بود تا زمان محقق شدن مطالبات‌شان به اعتراضاتشان ادامه دهند.

* اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی

** دعوت جامعه مدرسین از مردم برای حضور پرشور در انتخابات

اختصاصی/ جامعه مدرسین در بیانیه‌ای با دعوت از مردم برای حضور پرشور در انتخابات تاکید کرد: «انتخابات در سراسر کشور یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در کشور ما در بهترین و سالم‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شود. براین اساس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ملت عزيز ايران را به حضور فعال در جهادِ سياسی انتخابات دعوت می‌کند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «شکل‌گیری یک مجلس قوی، طالب رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی، زمینه را برای حل مشکلات فراهم می‌کند. در تعاملات بین‌المللی نیز یک مجلس مقتدر، پشتوانه دیپلماسی و سیاست خارجی عزتمند است و نخواهد گذاشت طرح‌های استعماری تحمیلی از سوی سازمان بین‌المللی زیر چتر نفوذ آمریکا وارد سیستم حکمرانی ما شود و همه این‌ها با حضور آگاهانه مردم در انتخاب نمایندگانی مؤمن، دارای روحیه جهادی و اعتقاد عمیق به اخلاق اسلامی و پیشرفت و عدالت تأمین خواهد شد.»

** شرکت در انتخابات وظیفه شرعی و ملی و قانونی است

حوزه/ آیت‌الله فاضل لنکرانی با اشاره به اهمیت انتخابات در کشور گفت: «اصلاً در یک کشوری که حکومت اسلامی هم وجود ندارد اگر حضور در انتخابات سرنوشت امنیت کشور را رقم بزند اگر به عقل مراجعه کنیم عقل چه می‌گوید؟ می‌گوید مسلم است که نباید کسی بی‌تفاوت باشد. آنها که قاعده ملازمه را قبول دارند «کل ما حکم به العقل حکم به الشرع» پس شرع هم باید بگوید لازم است. کسانی هم که قاعده ملازمه را قبول ندارند لازم نیست که بگوییم شرع تابع عقل بشود. از راه این‌ که ما قطع داریم شارع بر اساس این ملاک، حکم صادر می‌کند باید حضور در انتخابات را یک وظیفه شرعی دانست ولو کار به عقل هم نداشته باشیم. پس هم دلیل روایی و هم دلیل عقلی و هم آیات قرآن بر این امر دلالت می‌کنند.»

** مجلسی کارآمد و قوی تشکیل دهیم

رسا/ آیت‌الله شب زنده دار با اشاره به روایتی درباره لزوم اهتمام به امور مسلمین گفت: یکی از امور مسلمین در زمان حاضر انتخاب نماینده است. وی افزود: انتخاب نماینده تنها به شخص انتخاب کننده و انتخاب شده باز نمی‌گردد بلکه به امور مسلمین یک کشور و فراتر از کشور باز می‌گردد و انسان نمی‌تواند نسبت به اصل شرکت بی تفاوت باشد، اصل شرکت فوایدی دارد و نشان می‌دهد که شرکت کنندگان نظام را قبول دارند. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه بتوانند به وظیفه الهی خود به نحو شایسته عمل کنند و شاهد تشکیل مجلسی کارآمد، خدا ترس و مفید برای نظام اسلامی باشیم.

** مجلسی در تراز انقلاب تشکیل دهیم

رسا/ حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی با اشاره به این که شرکت در انتخابات به مثابه تعیین سرنوشت کشور است، گفت: طبق فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی «مجلس در رأس امور است» و ما اگر به این سخن عنایت داشته باشیم بدون شک نسبت به شرکت در انتخابات و تلاش برای ساختن مجلسی انقلابی احساس مسؤولیت خواهیم کرد. عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه مجلس نقش محوری در اقتدار کشور دارد بیان کرد: اگر در انتخاب‌هایمان دقت کنیم و با تفکر و تعقل رأی دهیم، بدون شک مسؤولانی در تراز گام دوم انقلاب اسلامی به عرصه های مدیریتی راهی خواهیم کرد.

** درخواست گوترش از ایران، روسیه و ترکیه برای یافتن راهکار در سوریه

فارس/ دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان کمک ایران، روسیه و ترکیه برای خاتمه درگیری‌های طولانی مدت در سوریه شد. «آنتونیو گوترش» در گفت‌وگو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت که جهان کنونی به دلیل هرج و مرج‌های موجود آشوب زده شده است. وی با اشاره به مشکلات ملت سوریه بابت ناآرامی‌های طولانی مدت در این کشور، آتش بس فوری در سوریه را خواستار شد.

** قدرت گروه‌های عراقی فراتر از تصور آمریکاست

ایرنا/ سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق گفت: قدرت و توانایی گروه‌های مقاومت عراقی برای اخراج نظامیان آمریکایی، فراتر از تصور واشنگتن است. «سید جعفر الحسینی» در گفت‌وگو با شبکه المیادین افزود: آمادگی‌ها برای مقابله با آمریکایی‌ها از سال‌های گذشته کامل شده است. وی اضافه کرد: مبارزه و رویارویی با نظامیان آمریکایی بویژه در منطقه القائم، همیشگی بوده اما اعلام نمی‌شد.

** آمریکا ادعای حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی را تکرار کرد

 ایرنا/ نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بار دیگر ادعای اثبات نشده حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی را تکرار کرد و مدعی شد ایران چشم انداز راه حل سیاسی در یمن را تضعیف می‌کند. «کلی کرافت» ادامه داد: ما از تشدید مداوم تنش میان حوثی‌ها و ائتلاف تحت رهبری سعودی و از دست رفتن پیشرفت احتمالی به سمت یک راه حل سیاسی نگران هستیم. ما از طرفین می‌خواهیم که خویشتنداری کنند و مسیر تنش زایی را مسدود سازند.

** روسیه تحریک لفظی آمریکا علیه ایران را مخرب دانست

ایرنا/ معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد تنها راه توقف جنگ یمن، بهبود شرایط منطقه خلیج فارس و برقراری گفت‌وگو میان دولت‌های عربی با ایران را اقدامات دیپلماتیک بی‌طرفانه دانست و گفت تحریک لفظی ضد ایران، مخرب و غیرسازنده است. ولادیمیر سافرنکوف در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع یمن برگزار شد، افزود: به جای اینکه انگشت اتهام را به این و آن بگیریم، ما باید به کار دیپلماتیک بی طرفانه روی آوریم و از اقدامات مارتین گریفیث با حرف و عمل، حمایت کنیم. وی ادامه داد: معتقدیم که تحریک لفظی ضد ایران، مخرب و غیرسازنده است.

** ترور«سردارسلیمانی» توسط آمریکا نقض قوانین بین‌المللی بود

مهر/ «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، ترور سردار سلیمانی از سوی دولت آمریکا را نقض حقوق بین الملل عنوان کرد. اگنس کالامارد که در برنامه گفتگوی بی بی سی حضور داشت، در ادامه گفت: در منشور سازمان ملل متحد آمده است که ما باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از درگیری نظامی انجام دهیم و استفاده از قوای نظامی باید به موارد بسیار نادر محدود شود. وی در این ارتباط گفت: ترور (سردار) سلیمانی معیارهای مربوط به استفاده فراسرزمینی از قدرت نظامی توسط یک دولت را به طور کامل زیرپا گذاشت. در این حادثه یک مقام دولتی هدف گرفته شد در حالی که در گذشته بازیگران غیردولتی هدف قرار می‌گرفتند و این اقدام نقض فاحش نرم‌ها و قواعد بین‌المللی بود.

** آمریکا و طالبان در آستانه امضای توافقنامه خروج نیروها

مهر/ یک منبع آگاه اعلام کرد که آمریکا و گروه طالبان در آستانه امضای یک توافقنامه برای خروج نظامیان آمریکا از خاک افغانستان هستند. این منبع آگاه در گروه طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «تمام مقدمات نهایی شده‌اند و شورای رهبری پیامی دال بر پیشروی در گفتگوها را به تیم مذاکره کننده طالبان مخابره کرده است».

** نیروهای سوریه بر ۹۰ درصد این کشور مسلط شده‌اند

مهر/ وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: نیروهای سوریه بر ۹۰ درصد این کشور مسلط شده‌اند. این درحالیست که ارتش سوریه در روزهای گذشته در نبرد با تروریست‌های تحت حمایت ترکیه در این کشور به ویژه در استان ادلب و غرب حلب به پیروزهای چشمگیری رسیده است.

** تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث ۹ هزار واحد مسکونی در شمال قدس اشغالی

تسنیم/ وزارت مسکن رژیم صهیونیستی و شهرداری شهرک های صهیونیست نشین طرحی را برای ساخت و احداث ۹ هزار واحد مسکونی در شمال قدس اشغالی ارائه کرده است. این طرح روی زمینی به مساحت 1200 جریب اجرا خواهد شد و شامل بین 6 تا 9 هزار واحد مسکونی جدید خواهد بود که به صورت غیرقانونی احداث می‌شود.

طلیعه

تصویر مطلبشورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز جمعه 30 خرداد پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی در مورد دسترسی بازرسان به دو تاسیسات اتمی در ایران را با اکثریت آرا پذیرفت. در این رای گیری، 25 کشور رای موافق به قطعنامه دادند، 2 کشور (روسیه و چین) رای مخالف و 7 عضو نیز رای ممتنع دادند. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom