Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1136
دیروز1862
در هفته4881
در ماه8496
مجموع439672

بازدید کنندگان برخط

3
Online

یکی از مهم ترین اتفاقات اخیر که آینده مسائل خاورمیانه را متاثر خواهد کرد ناکامی حزب عدالت و توسعه در کسب حد نصاب آرا جهت تشکیل دولت بود. در انتخابات اخیر پارلمان ترکیه، حزب اردوغان برای اولین بار طی 13 سال اخیر، نتوانست اکثریت کرسی‌های مجلس را تصاحب کند و برای انتخاب کابینه دولت نیازمند ائتلاف با سایر احزاب شد.

در این انتخابات، احزاب عدالت و توسعه، خلق جمهوری‌خواه، حرکت ملی، و دموکرات خلق‌ها به ترتیب  حدود 41، 25، 16 و 13 درصد آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات پارلمانی این کشور را به دست آوردند. حزب عدالت و توسعه در این سالها فارغ از مشکلات داخلی همچون مسائل کردها و تبدیل کردن ترکیه به بزرگترین زندان خبرنگاران جهان، در حوزه سیاست خارجه دچار تناقض‌های بسیاری بود که در نهایت هم دچار نوعی انزوای سیاسی گشت  واین موضوع در کنار مخالفت‌های درونی علیه سیاست‌های دولت توانست اعتماد مردم نسبت به حزب حاکم را کاهش دهد.


در عرصه بین الملل، ترکیه تلاش‌های بسیاری کرد تا خود را بیشتر به جهان بشناساند و به نوعی ترکیه را  اروپای خاورمیانه معرفی کند و در این راستا هر چند موفقیت‌هایی نیز بدست آورد ولی اوج ناکامی اردوغان و دوستانش را باید در از دست دادن دولت‌های برخاسته از بیداری اسلامی در تونس و مصر دانست. ظرفیت چند ده ساله اخوان‌المسلمین که یکی از امید‌های اردوغان برای افزایش نفوذ سیاسی تلقی می‌شد ظرف مدتی کوتاه بر باد رفت و دولت‌های نزدیک به اردوغان یکی پس از دیگری سقوط کردند تا رویای سرمداران حزب حاکم به کابوس تبدیل شود.

در ادامه ناکامی‌ها تصمیم غلط و خصمانه ترکیه در قبال حمایت از معارضین سوریه که به تازگی نیز اسناد و فیلم‌های مرتبط با آن منتشر شده است تیر خلاصی برای انزوای مطلق این کشور در عرصه سیاست‌های منطقه‌ای بود. قطعا یکی از دلایل پیروزی احزاب کرد را باید در نارضایتی استان‌های مرزی از کمک ترکیه به بحران سوریه جست و جو کرد. همه این اتفاقات در کنار حمایت ترکیه از رقیب همیشگی خود عربستان در حمله به مردم مظلوم یمن که به علت کاهش اقتدار سیاسی صورت پذیرفت، پایه‌های اعتماد ملی به دولت حاکم را کاهش داد و در کنار سیاست‌های ناقص درونی پس از 13 سال اقتدار حزب عدالت و توسعه در هم شکست. این اتفاق تاثیر بسزایی بر اوضاع منطقه و به خصوص شرایط حمایتی از تروریسم خواهد گذاشت و زنگ خطر‌ها در مورد بیداری افکار عمومی ملت‌های مسلمان را به صدا در خواهد آورد. (خ-1258)

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom