Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1139
دیروز1862
در هفته4884
در ماه8499
مجموع439675

بازدید کنندگان برخط

2
Online

 روز 13 آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، تظاهرات 13 آبان 1357 دانش آموزان و شهادت جمعی از آنها در دانشگاه تهران، که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی است که شاید نتوان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.


تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در پی اعتراض ایشان به تصویب کاپیتولاسیون صورت گرفت. کابینه علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی (کاپیتولاسیون) را به صورت یک لایحه قانونی در هیأت دولت تصویب کرد. چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به افشای این اقدام ننگین پرداختند.

 در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شده ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد. در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت‌سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود داشتند. در این میان دانش‌آموزان روز 13 آبان 1357، به سمت دانشگاه تهران حرکت کرده و در آنجا تجمع کردند. ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان جمعیت پرتاب کردند؛ اما اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

همانگونه که در ابتدای این سرمقاله اشاره شد، تسخیر لانه جاسوسی از دیگر مناسبت‌های تاریخی 13 آبان می‌باشد. در ابتدای انقلاب دانشجویان پیرو خط امام، با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان طی یک راهپیمایی به سمت سفارت آمریکا رفته و آنجا را به تصرف کامل درآوردند. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. با توجه به این مناسبت‌های تاریخی، روز 13 آبان به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شد.

امسال در حالی به 13 آبان نزدیک می‌شویم که در آستانه اجرای برجام قرار گرفته‌ایم. در ماه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب بارها بر اصل استکبارستیزی و ریشه‌های قرآنی آن و لزوم ایستادگی در مقابل نفوذ دشمنان مخصوصا آمریکا تاکید ورزیده‌اند. لذا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری نباید فراموش کرد که مذاکرات ما با آمریکا صرفا در برهه‌ای از زمان و در موضوع هسته‌ای و جهت برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه غرب بود و الا ایران اسلامی در موضوعات دیگری مانند مسایل منطقه نگاهی کاملا متفاوت با نگاه آمریکا دارد و نیازی به مذاکره با آنها در این موضوعات نمی‌بیند.  (خ-1271)

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom