Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره) در ۱۹ بهمن ۵۷ را یکی از شگفتی‌سازی‌های مهم و از عوامل اصلی پیروزی انقلاب و همچنین نشان‌دهنده خطای محاسباتی آمریکایی‌ها برشمردند و گفتند: لازمه استمرار حرکت‌پرشتاب انقلاب،حضور مردم در صحنه، کار و تلاش بی‌وقفه، اتحاد کلمه بخصوص میان مسئولان، اعتماد به وعده الهی و افزایش مؤلفه‌های قدرت ملی در عمل است.رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین قضایای فضاحت‌بار...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز4763
دیروز7451
در هفته35952
در ماه35952
مجموع891829

بازدید کنندگان برخط

13
Online

سلسله گفتارهای حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد حسینی خراسانی  (4)

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

  *ریا ، رؤيا ، رؤيت* در لغت  عبارت است از دیدن، دیده شدن و یا در معرض دید دیگران قرار دادن یک کار .

آیینه را مرآت می گویند چون ابزار دیدن است؛ پرچم را رایت میگویند چون به عنوان نشانه برافراشته می شود تا دیده شود و رأی به معنای نظر را رأی می گویند چون از صاحب نظر برای دیگران به عنوان اندیشه و فکر دیده می شود.  اما ریا در اصطلاح شرعی به معنای خودنمایی و نمایش کاری برای دیگران است؛ همان معنایی که در قرآن به کار رفته است:

  1. بقره، آیه 264؛
  2. نساء؛ آیه 38؛
  3. نساء؛ آیه 142؛
  4. انفال؛ آیه 46؛
  5. ماعون؛ آیه 6.

 

برای مثال:

_ وَ اَلَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ رِئاءَ اَلنّاسِ وَ لا يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ لا بِالْيَوْمِ اَلْآخِرِ وَ مَنْ يَكُنِ اَلشَّيْطانُ لَهُ قَرِيناً فَساءَ قَرِيناً  (نساء: 38)؛

 

_ اَلَّذِينَ هُمْ يُراؤُنَ (ماعون: 6)

 

ریا در قرآن و روایات سبب بطلان و بی اثر شدن عمل شمرده شده است. ریا  از جنس شرک و نفاق است که به شدت نکوهیده شده و ریشه پیدایش آن نداشتن اعتقاد راسخ به یکتایی و یگانگی علم و قدرت ذاتی پروردگار است.

 به اتفاق همه فقها غیر از سید‌مرتضی(ره) بنابر وجهی که در _جواهر جلد ۹ صفحه ۱۸۹_ ذکر شده، ریا هر عبادتی را باطل می‌کند و هیچ موردی از این قاعده استثنا نشده است و تنها  در مورد مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام گاهی گفته و شنیده می‌شود که ریا بی اشکال است و برخی به حدیث معروف: " من بكى أو أبكى أو تباكى في مصيبة الحسين عليه السلام حرمت جسده على النار و وجبت له الجنة "* (بحار/ج 44/ص 308) و مانند آن استناد کرده‌اند.  با این بیان که تظاهر به عزاداری و گریه و سوگواری برای امام حسین علیه السلام چون تعظیم شعائر الهی است ریا در آن اشکالی ندارد.

 پاسخ آن است که جهر و اخفا  و تظاهر و کتمان یعنی آشکار و پنهان انجام دادن عمل هیچ نقشی  در ریایی یا خالصانه بودن آن عمل ندارد. ملاک در عمل خالصانه آن است که "لله تعالی" یعنی  فقط برای خدا باشد. پس عملی که برای مردم یا برای خدا و مردم باشد ریایی است؛ خواه آشکارا و در انظار دیگران انجام بگیرد و یا پنهانی انجام باشد که در این صورت ریا  یک امر قلبی و باطنی است که جز خدا و صاحب عمل آن را نمی دانند.

بنابراین مراسم عزاداری حسین بن علی علیهما السلام به عنوان یک عبادت، آنگاه در پیشگاه خدا پذیرفته می شود و مورد خشنودی قلب پیامبر و خاندان مطهرش واقع می‌شود که صددرصد با اخلاص و به دور از هرگونه ریایی باشد و اصولاً عبادت ریاپذیر نیست و استثنا برنمی‌دارد. با توضیحی که در نکته بعد تقدیم حضور عزیزان خواهد شد.

طلیعه

تصویر مطلبدر هفته‌های اخیر پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید اخبار مربوط به روابط ایران و آمریکا و چگونگی بازگشت آمریکا به برجام در صدر اخبار برخی رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفت و هر روز شاهد خبرهایی درباره شرط و شروط مسئولین جدید کاخ سفید درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام هستیم . این در حالی است که آمریکا برجام را به صورت یک طرفه نقض کرده و به دنبال آن کشورهای اروپائی نیز گرچه در ظاهر عضو برجام مانده‌اند‌ اما در عمل‌هیچ کاری در مقابل بازگشت تحریمهای اعمال شده از سوی آمریکا انجام نداده‌اند و با...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom