روز چهارشنبه 11 دی‌ماه 1398 جمعی از مسئولین ارشد مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با حضور در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با آیت‌الله حسینی بوشهری، نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفتگو کردند.


در این دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری ضمن خوش‌آمد گویی به حضار از  جمله آیت الله رمضانی، با اشاره شخصیت ایشان ابراز داشت: جنابعالی را فردی مفید و مؤثر در این جایگاه می‌دانم و امیدوارم باصلابت و بدون تنش مجمع به وظایف ذاتی خود عمل کند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به شکل‌گیری مجمع تقریب افزود این مجمع از برکات ارزشمند انقلاب اسلامی است و باعث شعف و خرسندی شیعیان جهان شد و باب خیری گشوده شد که باید از این فرصت نهایت استفاده را داشت.

عضو خبرگان رهبری سپس موضوع شکل‌گیری داعش را مطرح کردند و افزودند: پدیده داعش مانع سرعت تبلیغ و رشد اسلام شد و با گذشت زمان پرده از چهره آنان برداشته شد و بسیاری متوجه تفاوت این تفکر افراطی با تفکر شیعی و اسلام ناب شدند و در  این رابطه مجمع تقریب وظیفه دارد که عقلانیت شیعه را مدّ نظر قرار داده و درباره آن تبلیغ کند. ایشان همچنین حضور طلاب غیر ایرانی جهت تحصیل در ایران را یک فرصت دیگر دانست که باید به این ظرفیت نیز توجه داشته کافی داشته باشیم چرا که تنها فضای عقلانی فعلی در جهان اسلام ایران عزیز است.

نائب رئیس جامعه مدرسین در ادامه این نشست همچنین اظهار داشت:  معنویت شیعه به پشتوانه تفکر و معارف اصیل شیعه است و اگر شیعه ی واقعی به دنیا معرفی شود فضای فکر جهان تشیع فراگیر می‌شود و در این مسیر منافاتی بین مجمع تقریب و مجمع جهانی اهل‌بیت نیست و وظیفه هر دو تبلیغ عقلانیت شیعه است باید دقت کرد که در این چندساله کجاها خوب کار کردیم و در چه مواردی ضعف داشتیم تا بتوانیم بهتر و اثرگذارتر عمل کنیم.

ایشان با اشاره به تبلیغ شیعه در ایام حج افزودند: حضور جدی و اثرگذار مجمع تقریب در ایام حج بسیار مهم است نه اینکه افراد را شیعه کنیم، بلکه شبهات را به وسیله مبلغین خبره، روشنگری کنند و شبهات پاسخ داده شود و نگاه و افکار منفی نسبت به تشیع را از بین ببرند و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه وظایف حوزه در قبال مجمع را مهم ارزیابی کرده و افزودند حوزه‌های علمیه در بعد پژوهشی و تبلیغی می‌توانند به مجمع یاری برسانند و همچنین در تأمین و اعزام مبلغ و شناسایی افراد مستعد و زبان‌آموزی به آن‌ها باید اقدام و همکاری صورت گیرد. در بحث پژوهش دنیای امروز دنبال منطق و بیان روشن و مستدل است؛ باید رساله‌ها و مطالب گذشته بازنگری و به‌روزرسانی شود و طبق فضای امروز تدوین و چاپ شود و به صورت دقیق و کوتاه پاسخ‌های علمی و مستدل تهیه گردد.

امام جمعه شهر مقدس قم شناسایی چهره‌های شاخص در کشورهای مختلف و معرفی آن‌ها را یادآور شد و ابراز داشت: چهرهای شاخص از جنس و ملیت خود افراد شناسایی و معرفی کنید و نسبت به کشورهایی مثل هند ورود داشته باشید چرا که دشمنان دیانت در هر شکل و قالبی را هدف قرار داده‌اند.

ایشان در پایان با ابراز خرسندی از این نشست و اقدامات مجمع جهانی تقریب، اظهار امیدواری کرد که همه دست‌اندرکاران و اساتید در تحقق اهداف و برنامه‌های پیش رو موفق و سربلند باشند. انشاء الله

شایان‌ذکر است در ابتدای این دیدار آیت الله رمضانی، دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف این مجموعه از جمله فعالیت‌های تبلیغی و پژوهشی، تألیفات، سایت مجمع، تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای به زبان های مختلف و ...  ارائه نمودند. ایشان حوزه را مرجع تبیین معارف اهل‌بیت ارزیابی کرده و افزود حوزه علمیه می‌تواند کمک شایانی در این زمینه به مجمع داشته باشد.