16 آذر 1400 ساعت 03:53

در سال ۱۳۵۷ به همت امام خمینی (ره) انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به پیروزی رسید.
از آن تاریخ بیش از ۴۰ سال می گذرد و همگان حوزه علمیه قم را مهد این انقلاب با برکت می دانند. حال که مجددا رئیس جمهوری حوزوی قدرت را به دست گرفته است لازم است به این سوال پاسخ گوییم که آیا حوزه علمیه در قبال حکومت وظیفه‌ای دارد یا نه؟ و اگر بله این وظیفه چیست؟ و این رابطه چگونه باید باشد؟ و حوزه قم در عمل به این وظیفه تا چه اندازه موفق عمل کرده است؟

هویت حوزه عبارت است از مرکز پرورش عالمان دینی که پس از فراگیری آموزه های دینی برای ترویج و دفاع از دین وارد میدان می‎‌شوند تا از ارزشهای دینی حفاظت کنند و تفاوتی هم نمی کند فقیه باشد، فیلسوف باشد، مفسر باشد یا متکلم هدف حفظ ارزشهای دینی است.

و در مقابل جمهوری اسلامی همانطور که رهبر معظم‌ انقلاب بیان می کنند حکومت ارزشهای دینی است :« جمهوری اسلامی حکومت ارزش هاست،حکومت اسلام است، حکومت شرع است، حکومت فقه است، نه حکومت افراد روحانی. ... حکومت جمهوری اسلامی، حکومت ارزشهای دینی است.[۱]»

پس اگر از این منظر به حکومت نگاه کنیم در میابیم که هدف حوزه های علمیه با حکومت اسلامی قرابت دارد چرا که هدف حوزه حفظ ارزشهای دینی است و حکومت اسلامی یکی از این ارزشهای دینی بشمار می رود ازاین رو حفظ حکومت اسلامی به عنوان یک ارزش دینی ضرورت میابد. از یک جهت نظام برای پر کردن ضعفهای نظری و علمی خود محتاج حوزه های علمیه است از طرف دیگر این نظام بر اساس اسلام و با هدف نهادینه کردن فرهنگ دینی شکل گرفته است لذا هیچ عالمی دینی نمی تواند نسبت به آن بی‌تفاوت و یا بیگانه از آن باشد.

با توجه به مقدمه ای که در بالا اشاره کردیم ارتباط وسیقی بین حوزه و حکومت اسلامی آشکار می‌شود در ادامه این یادداشت تلاش خواهیم کرد با مراجعه به بیانات امام خامنه ای عزیز نوع این ارتباط را مشخص کنیم.

 

لینک مطلب

امروز322
دیروز1591
در هفته1913
در ماه10732
مجموع2097087

بازدید کنندگان برخط

2
Online

بالای صفحه