رئیس‌‌جمهور امشب با مردم سخن می‌گوید

 

اجتماع بزرگ حوزویان در محکومیت جنایات تروریستی و کشتار بی‌رحمانه شیعیان مظلوم افغانستان

 

آیت الله اراکی: مقاومت تا پیروزی کامل بر آمریکای جنایتکار و اسرائیل خونخوار ادامه خواهد داشت

 

آیت الله علیدوست: سهم بزرگی از وقایع امروز افغانستان متوجه سران استکبار و ارتجاع منطقه است

 

وزیر امور خارجه: سیاست اقدام در برابر اقدام را در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنیم

 

* جام جم 1400/07/26

** گفت‌و‌گو در بروکسل جایگزین مذاکرات وین نیست

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین طی یک اظهارنظر تازه درباره رایزنی‌ها با موضوع برجام گفت که گفت‌و‌گوها در بروکسل مرحله مقدماتی برای مذاکرات واقعی در وین است. میخائیل اولیانوف در صفحه توییتر خود نوشت: «البته که مذاکرات در بروکسل نمی‌تواند جایگزین مذاکرات وین در مورد برجام شود. لازم به گفتن نیست».

 

* کیهان 1400/07/26

** دیپلماسی نگاه به شرق دست ایران را در مذاکرات هسته‌ای باز کرده است

 

یونی بن مناخیم تحلیل‌گر امور خاورمیانه در پایگاه اطلاع‌رسانی نیوز وان نوشت: اگرچه آمریکا حاضر به پذیرش آزادسازی منابع ارزی ایران قبل از دور جدید مذاکرات وین نشده اما دست ایران در این مسئله باز شده است. بعد از امضای توافقنامه اقتصادی با چین، ایران در حال امضای توافقنامه مشابهی با روسیه است؛ امری که می‌تواند گزینه‌های بیشتری را پیش روی ایران قرار دهد، از این رو در چنین شرایطی شکست مذاکرات وین زیان سنگینی برای ایران نخواهد بود.

 

** «کاظم غریب‌آبادی» معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر شد

 

با حکم ریاست قوه قضائیه، دکتر کاظم غریب‌آبادی به‌عنوان معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه و با حفظ سمت به‌عنوان دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی منصوب شد. غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود که پیش از این مسئولیت معاونت بین‌الملل ستاد حقوق بشر را نیز برعهده داشت.

 

** بحران اعتیاد، خودکشی و فرار در ارتش اسرائیل

 

افزایش بی‌میلی برای حضور در سربازی، فرار از پادگان‌ها، افزایش روحیه دینی در میان عرب‌زبانان یهود و تجاوز و تخلفات جنسی، اعتیاد و خودکشی از بحران‌هایی هستند که به نوشته سایت عبری زبان والا، «ارتش اسرائیل به شدت از آنها رنج می‌برد».

خبرنگار نظامی وبسایت عبری‌زبان «والا» با اشاره به واقعیات دیگری از بحران در قلب نیروی زمینی ارتش صهیونیستی، گفت که فرماندهان نظامی به شدت نگران این وضعیت هستند. طبق گزارش امیر بوخبوط، نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی در شرایطی به سر می‌برد که در دهه‌های گذشته شاهد آن نبوده و به خصوص در مانور اخیر میزان ناکارآمدی آن برای مقاومت غزه و لبنان بر ملا شد.

 

* همشهری 1400/07/26

** درخواست ریاض از تهران برای میانجیگری

 

برخی منابع عراقی ادعا کردند که سعودی‌ها از ایران درخواست کرده‌اند که برای توقف پیشروی نظامی انصارالله یمن در استان مأرب میانجیگری کند. منابع عراقی ادعا کرده‌اند: هیأت سعودی حاضر در عراق از هیأت ایرانی درخواست کرده است تا به‌منظور توقف پیشروی حوثی‌ها در استان مأرب وساطت کند. این منابع گفته‌اند: هیأت ایرانی وعده داده است که درخواست سعودی‌ها را به وزارت خارجه ایران منتقل کند و آن را با مقامات این کشور مورد بررسی قرار دهد.

 

* شرق 1400/07/26

** ایجاد پایگاه ویژه جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران

 

پایگاه خبری «والا» از اسرائیل گزارش داد: «ارتش اسرائیل یک پایگاه اطلاعاتی و تحلیلی برای جاسوسی از فعالیت‌های ایران، به‌ویژه برنامه هسته‌ای این کشور ایجاد کرده است».

یک افسر ارتش اسرائیل مدعی شد این پایگاه با استفاده از ظرفیت‌های خود و امکانات هوش مصنوعی توانسته‌ است اطلاعات زیادی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران جمع‌آوری کند و به‌ علاوه نقشی کلیدی در شناسایی آنچه تحرکات ایران در سوریه عنوان کرده و مقابله با گروه‌های طرفدار ایران در آن منطقه ایفا می‌کند.

 

** نفوذ ایران پشت حوادث اخیر لبنان است

 

نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه هفتگی کابینه، حوادث اخیر در لبنان و همچنین تحولات در عراق را به ایران نسبت داده و مدعی شد نفوذ ایران پشت این ماجراها قرار دارد. نفتالی بنت با بیان اینکه حوادث لبنان و عراق را از نزدیک دنبال می‌کند، افزود: «در هر دو مورد ما شاهد روندی هستیم که تحت تأثیر نفوذ ایران هستند؛ خواه حزب‌الله لبنان باشد یا شبه‌نظامیان شیعه در عراق که در انتخابات اخیر نیز ضربه خورده‌اند».

 

* ایران 1400/07/26

** استانداران امیدآفرینی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند

 

رئیس جمهور در جلسه هیأت وزیران، با تأکید بر ضرورت استفاده از نیروهای جوان، کارآمد و انقلابی در استان‌ها برای پیشبرد اهداف دولت و امور کشور، گفت: استانداران امیدآفرینی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند. آیت‌الله رئیسی با اشاره به انتخاب زین‌العابدین رضوی خرم، محمد صادق معتمدیان و یعقوب علی نظری به ترتیب به عنوان استانداران منتخب آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و خراسان‌رضوی، افزود: استانداران با در نظر گرفتن دغدغه‌های مردم، برنامه‌ای جامع و امیدآفرین مبتنی بر راهکار برای حل مشکلات و البته به عنوان برشی از برنامه کلی دولت در کشور، برای استان محل مأموریت خود تدوین کنند.

 

** برگزاری پنجمین دور گفت‌و‌گوهای سیاسی ایران و اتریش

 

پنجمین دور گفت‌و‌گوهای سیاسی ایران و اتریش به ریاست علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و پتر لاونسکی دبیرکل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد. باقری در این دیدار با اشاره به پیشینه طولانی روابط، آن را سرمایه ارزشمندی برای مناسبات دو کشور خواند. «لاونسکی» نیز بر قدمت روابط ایران و اتریش تأکید کرد و ضمن اشاره به‌ ظرفیت قابل توجه موجود در روابط اقتصادی دو کشور، تمایل شرکت‌های اتریشی برای حضور در بازار ایران را مورد تأکید قرار داد.

 

** وزیر کشور حکم شهرداران 5 شهر را صادر کرد

 

وحیدی وزیر کشور حکم شهرداران دزفول، کرمان، نیشابور، آبادان و قزوین را برای سید محمدحسن عیسی‌زاده، سعید شعرباف تبریزی، سیدحسن میرفانی، حسین حمید‌پور و مهدی صباغی صادر کرد. اهتمام جدی و مسئولانه به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و ارتقای فضای سبز شهری؛ افزایش نشاط و فضیلت‌های معنوی، فرهنگی و اجتماعی؛ توجه ویژه به آبادانی مراکز فرهنگی و مذهبی و ترویج هنجارهای اسلامی؛ تکریم و حسن سلوک با مردم و جلب اعتماد عمومی؛ جلب مشارکت‌های مردمی و نوآوری و خلاقیت در ارائه خدمات و همکاری متقابل با مسئولان ملی و محلی به‌منظور تقویت مدیریت شهری کارآمد از جمله دیگر سیاست‌هایی است که وزیر کشور از شهرداران منصوب شده خواسته است در مسیر آن حرکت کنند.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/26

** اجتماع بزرگ حوزویان در محکومیت جنایات تروریستی و کشتار بی‌رحمانه شیعیان مظلوم افغانستان

 

جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با تجمع در مدرسه علمیه فیضیه کشتار مردم مظلوم افغانستان در دو مسجد ایالت‌های قندوز و قندهار را محکوم کردند. آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، آیت‌الله خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری و جمع کثیری از اساتید و طلاب در این اجتماع حضور داشتند. آیت‌الله اراکی در این اجتماع بزرگ عنوان کرد: حوزه علمیه قم، اساتید و بزرگان با راهنمایی مراجع بزرگوار تقلید امروز در مدرسه فیضیه جمع شده‌اند تا اعلام کنند؛ دشمن بداند که با این جنایت‌ها نمی‌تواند راه حسین و آل حسین7 را سد کند و این راه همچنان ادامه دارد؛ این کشتارها ما را از مسیر مقاومت بازنمی‌دارد و همچنان سردار سلیمانی‌ها و ابومهدی المهندس‌ها ‌در دامن این امت مشغول مقاومت هستند. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: این مقاومت تا پیروزی کامل بر آمریکای جنایتکار و اسرائیل خونخوار ادامه خواهد داشت. وی تأکید کرد: ما از حاکمان افغانستان می‌خواهیم نسبت به مظلومین افغانستان توجهات لازم را داشته باشند؛ ما امروز از کسانی که در این حوادث دچار رنج می‌شوند پشتیبانی می‌کنیم و از مسئولین این کشور می‌خواهیم امنیت مردم را تأمین کنند.

 

** سیستم سیاسی ـ اقتصادی آمریکا فاسد است

 

عضو برجسته مجلس سنای آمریکا با انتقاد از نظام سلامت و توزیع دارو در کشورش، نظام سیاسی ایالات متحده را «فاسد» خواند. برنی سندرز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به عنوان بخشی از نظام سیاسی فاسد و تحت سلطه پول‌های کلان، مافیای دارو صدها میلیون دلار برای لابی گری، کارزارهای تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی هزینه می‌کنند، چرا که می‌خواهند آمریکایی‌ها همچنان جزو کسانی باشند که بالاترین قیمت دارو در جهان را می‌پردازند».

 

* وطن امروز 1400/07/26

** رئیس‌‌جمهور امشب با مردم سخن می‌گوید

 

رئیس‌‌جمهور امشب بعد از خبر ۲۱ شبکه اول سیما در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم سخن می‌گوید. آیت‌الله رئیسی در این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره مسائل و موضوعات مهم کشور و همچنین برنامه‌های دولت سیزدهم برای حل مشکلات با مردم سخن خواهد گفت.

 

** آماده برطرف کردن خلأها برای حمایت از ورزشکاران  هستیم

 

رئیس قوه‌ قضائیه در واکنش به درخواست برخی ورزشکاران برای ایجاد شعب اختصاصی برای رسیدگی به مشکلات و دعاوی حقوقی ورزشکاران تصریح کرد: به دعاوی حقوقی ورزشی به صورت تخصصی رسیدگی خواهد شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در نشست صمیمی با قهرمانان المپیک، پاراالمپیک و جهانی از لزوم حمایت قضایی از ورزشکاران سخن گفت و متذکر شد قوه ‌قضائیه آمادگی دارد خلأ‌های موجود در زمینه حمایت‌های معنوی و حقوقی از قهرمانان ورزشی را با ایجاد سازوکار‌های مناسب با همکاری وزارت ورزش و خود ورزشکاران و قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی برطرف کند.

 

** سرلشکر باقری وارد روسیه شد

 

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان با استقبال رسمی سپهبد سرگئی ایستراکوف، جانشین رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح روسیه وارد فرودگاه ونوکووای مسکو شد. نشست با «سرگئی شویگو» وزیر دفاع و «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و همچنین حضور در نشست‌های تخصصی، بازدید از مراکز آموزشی و صنعتی نظامی و همچنین سفر به سن‌پترزبورگ با انجام بازدیدهای نظامی و دیدار با فرمانده نیروی دریایی این کشور از جمله برنامه‌های هیات عالی‌رتبه نظامی ایران در این سفر ۴ روزه اعلام شده است. تقویت توان دفاعی و نظامی در راستای تعاملات ۲ کشور برای هم‌افزایی و همکاری در عرصه‌های مختلف از دیگر اهداف این سفر اعلام شده است.

 

* جوان 1400/07/26

** مجلس برای محرمانه بودن اموال مسئولان مصوبه‌ای نداشته است

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی روز گذشته گفت: مجلس یازدهم در مورد محرمانه بودن اموال مسئولان هیچ مصوبه‌ای نداشته است و فرآیند تصویب قانون در مجلس کاملاً مشخص است و نمایندگان در این خصوص تصمیمی نگرفتند. این تصمیم مربوط به مجلس هشتم است و در فرآیند دیگری بررسی و تصویب شده است. قالیباف در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اتفاقات اخیر منطقه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان حفظ ثبات و امنیت در سراسر منطقه است و در هر کشوری اراده مردم را فصل‌الخطاب و منشأ رهایی از اختلافات و عامل خنثی شدن توطئه‌ها می‌داند.

 

** بسیج۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای محرومان می‌سازد

 

روز گذشته با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین ۳۰ پروژه تکمیل و بازسازی واحد‌های مسکونی در شمال غرب کشور به بهره‌برداری رسید. رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این مراسم که همراه با هجدهمین مرحله رزمایش کمک‌های مؤمنانه سپاه نینوا بود، تأکید کرد: در مدت چهار سال ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در سراسر کشور برای محرومان خواهیم ساخت. سردار سلیمانی همچنین گفت: طی ۲۱ ماه گذشته با هم‌افزایی بسیج و به همت بسیجیان مخلص در سراسر کشور، بیش از ۱۷ میلیون بسته کمک معیشتی با اعتبار ۲۱ هزار میلیارد تومان برای رزمایش‌های کمک مؤمنانه به همت خود مردم برای اقشار آسیب دیده فراهم شده‌است.

 

** در جنگ نرم باید حالت آفندی داشته باشیم

 

جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص تغییر ماهیت جنگ، از جنگ سخت به جنگ نرم اظهار کرد: در جنگ نرم که از آن به عنوان جنگ رسانه‌ای نیز یاد می‌شود، باید مردم و مخصوصاً جوانان را مسلح کنیم چراکه تا زمانی مسلح نشوند، نمی‌توانند دفاع کنند؛ لذا اگر داده‌های مورد نیاز را داشته باشند به راحتی می‌توانند در این جنگ پیروز شوند. سردار فضلی افزود: البته برای مقابله با جنگ نرم دشمن باید حالت آفندی در نظر گرفته شود چرا که اگر حالت تدافعی و پدافندی در پیش گرفته شود، میزان آسیب‌پذیری افزایش پیدا می‌کند.

 

* آفتاب‌یزد 1400/07/26

** همه دستگاه‌ها موظف به همکاری با معاون اول رئیس‌جمهور شدند

 

رئیس‌جمهور مقرر کرد معاون اول رئیس جمهور، مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های دولت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها را برعهده گیرد. آیت‌الله رئیسی همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها را موظف کرد در خنثی‌سازی تحریم‌ها و تنظیم بازار کالاهای اساسی همکاری کنند.

 

** واکنش مداخله‌جویانه وزیر خارجه انگلیس به حکم نازنین زاغری

 

وزیر امورخارجه انگلیس در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه به حکم دادگاه تجدید نظر نازنین زاغری واکنش نشان داد. لیز تراس در بیانیه خود مدعی شد: تصمیم ایران برای پیگیری اتهامات بی‌اساس علیه نازنین زاغری رتکلیف کاملاً غیرقابل قبول است. هیچ دلیل معتبری برای ادامه حبس زاغری وجود ندارد و او باید به‌طور دائمی آزاد شود. من هر آنچه بتوانم برای کمک به او و خانواده‌اش انجام خواهم داد.

 

* خراسان 1400/07/26

** رشد ۵۲ درصدی تجارت با کشورهای همسایه

 

لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: در نیمه نخست امسال بیش از۴۷ میلیون تن کالا به ارزش۲۲میلیارد و ۵۸۸میلیون دلار بین ایران و ۱۵کشور همسایه تبادل شد که این میزان تجارت (مجموع صادرات و واردات) با کشورهای همسایه در مقایسه با نیمه نخست سال قبل ۳۷ درصد در وزن و ۵۲ درصد در ارزش کالاهای معامله شده افزایش داشته است.

 

* مردم سالاری 1400/07/26

** قدردانی نمایندگان ازدیوان محاسبات

 

۲۷۸ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌در بیانیه‌ای از اقدام دیوان محاسبات برای ارائه گزارش تفریغ بودجه ۹۹ زودتر از موعد مقرر قدردانی کردند.

 

** اعتراضات گسترده در عراق به نتایج انتخابات

 

ساعاتی پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات عراق، شمار زیادی از عراقی‌ها با رفتن به خیابان‌های بغداد مخالفت خود را با این نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات اعلام کردند. تظاهرکنندگان با بستن جاده‌ها و به آتش کشیدن لاستیک‌ها اعتراض خود را به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور اعلام کردند. معترضان در بغداد پرچم‌های حسینی در دست داشته و شعارهای ضد اسرائیلی و ضد آمریکایی سر دادند.

 

* آرمان ملی 1400/07/26

** نامه 160 نماینده به رئیس جمهور

 

۱۶۰ نماینده مجلس خطاب به رئیس جمهور خواستار برنامه‌ریزی دولت و فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای استفاده حداکثری از عضویت ایران در پیمان شانگهای شدند. در این نامه آمده است: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از اهتمام دولت و تلاش ویژه حضرتعالی پیشنهاد می‌دهند در این مسیر و در راستای ابتیاع حداقل سهم ۲.۵ درصدی از تولید ناخالص شانگهای، در احداث و بهره برداری از خط ریل چابهار به آسیای مرکزی دولت محترم کوشش و اهتمام بیشتر را به کار گیرد و ماموریت ویژه‌ای به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای این پروژه حیاتی دهد.

 

* رسالت 1400/07/26

** اقدام در برابر اقدام را در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنیم

 

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در آن حضور داشت، اظهار داشت: وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای به‌صراحت اعلام کرد که سیاست جمهوری اسلامی اقدام در برابر اقدام و عمل در برابر عمل است و آمریکایی‌ها باید حسن نیت و صداقت خود را نشان دهند و ایالات‌متحده حتما بایستی اقدام جدی قبل از مذاکره را انجام دهند، ضمن اینکه بنای تهران آن است که مذاکره را از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، دنبال کنند نه موارد دیگر را. حجت‌الاسلام سلیمی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه در این نشست اعلام کرد که جمهوری اسلامی مسیر مذاکرات هسته‌ای را از مسیر اقتصاد کشور جدا خواهد کرد و به‌هیچ‌وجه اقتصاد را شرطی نخواهیم کرد، ضمن اینکه دولت سیزدهم اقتصاد پایدار را فارغ از مسائل مرتبط با مذاکرات هسته‌ای پیگیری خواهد کرد. عضو هیئت‌رئیسه مجلس تصریح کرد: آقای امیرعبداللهیان در مورد نوع تعامل جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اعلام کرد که ما به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران که در مجلس یازدهم به تصویب رسیده است عمل خواهیم کرد.

 

* قدس 1400/07/26

** اقتصاد ایران را از وابستگی به دلار، آزاد می‌کنیم

 

فاطمی امین، وزیر صمت در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی باید برای فاینانس خارجی‌ها استفاده شود، گفت: به دنبال از بین بردن وابستگی اقتصاد ایران به دلار هستیم.

 

** 60 درصد دانش‌آموزان واکسینه شده‌اند

 

کمرئی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بیش از 60 درصد گروه‌های دانش‌آموزی 12 تا 18 سال واکسینه شده‌اند و بقیه در ادامه واکسینه خواهند شد، گفت: الگوی بازگشایی مدارس با ستاد ملی مقابله با کرونا هماهنگ شده و قرار است روند بازگشایی تدریجی و مدیریت شده دنبال شود.

 

* اطلاعات 1400/07/26

** ایران، شوروی نیست؛ آمریکا دچار اشتباه محاسباتی نشود

 

دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه جان‌هاپکینز در گزارشی به بررسی سیاست‌های اشتباه آمریکا پرداخته و به ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران و پشتوانه‌های مردمی آن اقرار کرده است. در این گزارش به توضیح درباره ۱۰ «سیاست بنیادین» پرداخته شده است:

۱. جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که در قیاس با سایر حکومت‌های انقلابی از نوعی ظرفیت منحصربه فرد برای بقا برخوردار است در نتیجه فشار خارجی خواه از طریق مداخله سخت و یا از طریق تحریم امری به شدت بعید است.

۲. حکومت ایران بازیگرانی عقلانی دارد که تصمیم‌هایشان در سیاست خارجی و داخلی را بر مبنای منافع ملی و بقای حکومت اتخاذ می‌کنند.

۳. جامعه و سیاست ایران از تب انقلاب مذهبی به سمت تحکیم ملی‌گرایی ایرانی حرکت کرده است.

۴. ایران، اتحاد جماهیر شوروی نیست و قرار گرفتن در موضع جنگ سرد و پی گرفتن راهبرد مهار با الگو گرفتن از سیاست‌های آمریکا علیه شوروی، نه مناسب است و نه واقع‌بینانه.

۵. تحریم‌های فشارحداکثری در دوران ترامپ و ترور ژنرال سلیمانی و فخری‌زاده خللی در برنامه هسته ای ایران ایجاد نکرد.

۶. انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران در سال ۲۰۲۱، فرصتی منحصر به فرد پیش روی آمریکا قرار می‌دهد تا با مقامی مذاکره کند که کاملاً از لایه‌های داخلی حکومت است و نماینده جریانی است که مسیر سیاست خارجی و امنیتی ایران را تعیین می‌کند.

۷. بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای باید با مکانیسم‌هایی همراه شود که به شرکت‌های تجاری خارجی اجازه می‌دهد در سرمایه‌گذاری‌هایشان در داخل ایران اطمینان خاطر داشته باشند.

۸. بازگشت به توافق و رفع تحریم‌ها باید نخستین گام از گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در خصوص مسائل مربوط به امنیت منطقه باشد، نه آخرین گام آن.

۹. عدم بازگشت آمریکا به برجام یا نبود مکانیسم‌های ملموس در این توافق در خصوص تجارت اروپا با ایران، تنها موجب بهره‌مندی‌های ژئواستراتژیک و اقتصادی چین خواهد شد.

۱۰. ایالات متحده باید به دقت با متحدان اروپایی و روسیه و چین هماهنگی‌های لازم را انجام دهد تا توافق هسته‌ای بیش از پیش در چارچوب‌های بین‌المللی ریشه بدواند.

 

* اعتماد 1400/07/26

** پهلوگيري ناوگروه ارتش در عمان

 

فرمانده نيروي دريايي ارتش از پهلوگيري ناوگروه رزمي-عملياتي هفتادوهفتم اين نيرو در بندر سلاله كشور عمان خبر داد. دريادار ايراني گفت: هدف پهلوگيري ناوگروه نيروي دريايي ارتش در بندر سلاله، ارسال پيام صلح و دوستي و برقراري امنيت در منطقه و همچنين آشنايي با فرهنگ‌ها و تحكيم روابط دريايي و نظامي كشورهاست.

 

** تاكيد ايران بر برقراري آتش‌بس و حل سياسي بحران يمن

 

ابراهيم محمد الديلمي، سفير يمن با علي‌اصغر خاجي، مشاور ارشد وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، پيرامون آخرين تحولات ميداني، سياسي و بين‌المللي يمن بحث و رايزني كرد. در اين مذاكرات طرفين بر لزوم حفظ تماميت ارضي، استقلال و حاكميت اين كشور تاكيد كردند. در ادامه مشاور ارشد وزير امور خارجه ضمن اشاره بر لزوم حل مشكلات مردم يمن، رفع محاصره ظالمانه را مورد تاكيد قرار داده و تحقق اين امر را در راستاي برقراري آتش‌بس و حل سياسي بحران اين كشور ارزيابي كرد.

 

* شهروند 1400/07/26

** طرح‌های نیمه‌تمام احیای دریاچه ارومیه تکمیل می‌شوند

 

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه بر اتمام و تکمیل اقدامات و طرح‌های نیمه‌تمام و سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه از جمله طرح‌های انتقال آب از حوضه‌های آبریز و اقدامات محقق‌کننده تثبیت دریاچه ارومیه تا پایان امسال تاکید کرد. مخبر تاکید کرد: احیای این دریاچه علاوه بر موضوع محیط‌زیست به سلامت و معیشت مردم و اعتبار و حیثیت نظام جمهوری اسلامی ایران مرتبط است.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**سهم بزرگی از وقایع امروز افغانستان متوجه سران استکبار و ارتجاع منطقه است

 

حوزه/ آیت الله علیدوست در واکنش به اقدامات تروریستی علیه شیعیان مظلوم افغانستان در یادداشتی با عنوان «روزهای سیاه و خونین شیعیان افغانستان» تصریح کرد: نباید شک کرد که سهم بزرگی از این وقایع، متوجه سران استکبار از آمریکا، اسرائیل، ارتجاع منطقه و سازمان‌های جاسوسی منطقه و فرامنطقه است.

عضو جامعه مدرسین در ادامه با تاکید بر نقش مدرسه نماهایی موسوم به مدارس علمی برخی کشورها که در آنها آموزش تکفیر و تفسیق داده می شود در ایجاد اینگونه حوادث تصریح کرد: کسانی که امروز قدرت را در افغانستان در دست دارند در آزمونی سخت قرار دارند. بی تردید بهانه ناتوانی از پیشگیری از این حوادث و عجز از پیگیری و مجازات عاملان این گونه جنایات، توجیهی جز حداقل رضایت این قوم، با کرده‌های آن وحشیانِ پلشت ندارد.

 

**جلسه در بروکسل صرفاً برای ادامه گفتگوها با مورا است نه آغاز مذاکرات برجامی

 

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص برخی نقل‌قول‌ها و برداشت‌ها از سخنان وزیر امور خارجه در جلسه غیرعلنی دیروز مجلس شورای اسلامی مبنی بر آغاز مذاکرات ایران و 1+4 از این هفته توضیحاتی ارائه داد.

سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: همان‌طور که قبلاً اعلام شده بود سفر آقای دکتر باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه به بروکسل صرفاً با هدف ادامه گفتگوها با انریکه مورا معاون جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بر اساس توافق در تهران خواهد بود.

 

**انتخابات اخیر عراق بزرگترین نیرنگ و فریب بود

 

مهر / سخنگوی گردان های حزب‌الله عراق محاکمه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در پی اعلام نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه گذشته در این کشور را خواستار شد. ابوعلی العسکری در بیانیه ای در صفحه توئیتر خود گفت: بار دیگر تاکید می کنیم که مضحکه ای که چند روز پیش با عنوان انتخابات پارلمانی انجام شد بزرگترین نیرنگ و فریب علیه ملت عراق است که مقاومت نظر خود را در مورد آن گقته و مواضعش در دفاع از حقوق مردم را بیان کرده است.

وی افزود: در اینجا تاکید می کنیم که الکاظمی باید بخاطر اقدامات خود و آخرین آنها خیانت برای تقلب در انتخابات با همدستی دشمنان محاکمه شود و باید در سریعترین زمان نسبت به بازستانی حقوق رای دهندگان و نامزدهای آنها اقدام شود در غیر این صورت اوضاع به سمت نامطلوبی پیش می رود.

 

**در صورت درگیری با حزب‌الله انتظار ۲ هزار موشک را داریم

 

ایرنا/ یک نظامی رژیم صهیونیستی اذعان داشت که تل آویو در صورت درگیری با حزب‌الله لبنان انتظار ۲ هزار موشک در روز را دارد. اوری گوردین رییس ستاد فرماندهی جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی به خبرگزاری فرانسه گفت که در ماه مه شهرهایی مانند تل آویو و اشدود بیشترین تعداد موشک را در تاریخ اسرائیل دریافت کردند. گوردین اعتراف کرد که رژیم صهیونیستی روزانه شاهد شلیک بیش از ۴۰۰ موشک بود. این مقام نظامی صهیونیست گفت که در صورت درگیری با حزب‌الله ما انتظار بیش از ۵ برابر این تعداد موشک در روز را از جانب لبنان داریم. وی اضافه کرد که تل آویو روزانه انتظار بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ موشک به سمت فلسطین اشغالی را دارد.

 

**۳ اخلالگر نظام اقتصادی در اصفهان دستگیر شدند

 

تسنیم/ سردار میرحیدری فرمانده انتظامی استان اصفهان از دستگیری ۳ نفر که با برداشت غیر‌مجاز ۱۵۰۰میلیارد‌ ریال از حساب یک مؤسسه قرض‌الحسنه اقدام به خرید ملک، خودرو و سرمایه‌گذاری دربورس کرده بودند، خبر داد.

 

** انگلیس با فصل جدیدی از تروریسم مواجه است

 

باشگاه خبرنگاران/ نیویورک تایمز در گزارشی به چاقوکشی اخیر در انگلیس و به دنبال آن جانباختن «سر دیوید آمس» سناتور پارلمان انگلیس، پرداخت و نوشت: فصل جدیدی از تروریسم پیش‌ِ روی این کشور است. در ادامه این نشریه با بیان آن‌که پلیس لندن اواخر روز گذشته اعلام کرد که براساس قانون مبارزه با تروریسم به آن‌ها فرمان بازداشت فرد مظنون نیز صادر شده است، افزود: «پلیس به طور رسمی این حادثه را تروریستی خوانده است. آن‌ها تاکنون نام مظنونِ بازداشت شده را اعلام نکردند، اما بی‌بی‌سی با استناد به منابع دولتی نام او را «علی حربی علی» نامید و احتمال داد او شهروندی انگلیسی و سومالیایی تبار باشد. »

 

**رشد اقتصادی حیرت انگیز چین همزمان با کرونا

 

باشگاه خبرنگاران / منابع رسمی چین اعلام کردند تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته ۹. ۸ درصد افزایش داشته و به ۱۲ هزار و ۷۹۰ میلیارد دلار رسیده است. در سه ماه سوم سال جاری میلادی رشد اقتصادی چین حدود ۵ درصد بوده که این میزان از میانگین دو سال گذشته بالاتر است. منابع رسمی در چین می‌گویند رشد اقتصادی در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی یکی از دلایل اصلی تاب آوری دولت در مقابل بارندگی‌های شدید و تغییرات ناگهانی آب و هوا و پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی همه گیری کرونا در این کشور بوده است.

 

**زمان همکاری‌ها بین آنکارا و واشنگتن است!

 

باشگاه خبرنگاران/ سفیر ترکیه در واشنگتن، زمان آغاز همکاری میان آنکارا و واشنگتن را نزدیک دانست. مرکان، گفت: اتحاد فرا آتلانتیک با تحولات اخیر در خاورمیانه، شمال آفریقا، حوزه دریای سیاه و آسیا در حال آزمایش است و زمان همکاری‌ها بین ترکیه و آمریکا فرا رسیده است. سفیر ترکیه در واشنگتن با اشاره به اینکه شکاف‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی باعث ایجاد جریان گسترده پناهندگان و افزایش تهدید‌های نامتقارن شده است، افزود: این مسائل هر دو کشور را ملزم می‌کند تا مشارکت خود را مجددا مورد بازبینی قرار دهند.

 

**اخراج سفیر فرانسه از بلاروس

 

باشگاه خبرنگاران/ نیکولاس دلاکست، سفیر فرانسه در بلاروس، روز یک‌شنبه، پس از دستور دولت بلاروس به ترک این کشور، این کشور را ترک کرده است. سخنگوی سفارت فرانسه تاکید کرد: به سفیر فرانسه دستور داده شده بود که تا روز دوشنبه خاک بلاروس را ترک کند، او روز یکشنبه کشور را ترک کرد. رسانه‌های محلی اعلام کرده‌اند که دلیل اخراج  او این بود که دلاکست نتوانسته بود اعتبارنامه خود را به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس ارائه دهد.

 

**نگرانی‌ها درباره اوضاع افغانستان تشدید شده است

 

باشگاه خبرنگاران/ وزیر دفاع اسبق آمریکا گفت:«دلایل مختلفی وجود دارد که نگرانی‌ها بابت تبدیل شدن افغانستان به یک کشور تروریستی را تشدید می‌کند. من فکر می‌کنم یکی از آن  نگرانی‌ها این است که طالبان از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان روابط خود با القاعده را انکار نکرده است.»

رابرت گیتس در ادامه با اظهار نگرانی از نفوذ ایران در افغانستان افزود: «حتی اگر کمک‌های مالی آمریکا به طالبان باعث ادامه نفوذ ما در افغانستان شود، طالبان باز هم از ایران و چین کمک خواهد گرفت.»

 

**برخورد جدی قوه قضائیه  با عوامل تعدی به حقوق مردم و بیت المال

 

صدا و سیما/ رئیس دستگاه قضا گفت: قوه قضاییه با همه کسانی که سد راه مردم و نظام می‌شوند، برخورد و دست تعدی آن‌ها را از حقوق مردم و بیت المال کوتاه خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین ضمن محکوم کردن جنایات تروریسی دو جمعه اخیر در افغانستان افزود: از آقای غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه می‌خواهم این جنایات ضدبشری و همچنین عملیات‌های تروریستی علیه ایران از جمله ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را با کمک وزارت امور خارجه و دادگستری با جدیت پیگیری کند.