نتایج نظرسنجی دانشگاه مریلند افزایش محبوبیت رئیسی به 78 درصد نگاه منفی به آمریکا 85 درصد

 

آیت‌الله رئیسی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تأکید کرد: آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای رفع اختلافات جهان اسلام

 

آیت الله حسینی خراسانی: جنایات آمریکا با هدف موجه سازی حضور نظامی در افغانستان صورت می گیرد

 

آیت‌الله اراکی: تقریب بین مذاهب اسلامی مقدمه وحدت جهان اسلام است

 

حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی: در مبانی دینی به حفظ منابع طبیعی بسیار اهمیت داده شده است

 

* جام جم 1400/07/28

** اعضای برجام به تعهدات خود عمل کنند

 

وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته‌باشد حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهدگشت. امیرعبداللهیان به مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و افزود: مذاکرات اخیر معاون سیاسی وزارت خارجه با انریکه مورا مثبت بوده‌است و هفته آینده در بروکسل به این گفت‌وگو‌ها ادامه خواهندداد. وی ضمن اشاره به موضوع تبادل زندانیان عنوان کرد: ما موضوع زندانیان را کاری انسان‌دوستانه می‌دانیم و مایل نیستیم این موضوع به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد.

 

* کیهان 1400/07/28

** شرایط بسیار خوبی در عرصه روابط نظامی بین روسیه - ایران برقرار است

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان با مثبت ارزیابی کردن سفر خود به روسیه، گفت: روابط ایران و روسیه در همه‌ زمینه‌ها در مسیر تعمیق و تحکیم هرچه بیشتر پیش می‌رود و در عرصه نظامی و دفاعی نیز شرایط بسیار خوبی بر مناسبات دوجانبه حکمفرماست. سرلشکر باقری ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر خود به مسکو درباره اهداف سفر به این کشور گفت: کشور روسیه طی سال‌های طولانی به‌ویژه در سال‌های اخیر، همکاری‌های زیادی را با جمهوری اسلامی داشته است. ایران و روسیه همکاری‌های دو جانبه نظامی و همکاری مشترک برای اعاده حاکمیت قانونی دولت سوریه داشته‌اند و در حوزه‌های دیگر نیز همکاری‌هایی صورت گرفته است.

 

** نگرانی تل‌آویو از گرم شدن روابط ایران و کشورهای عربی

 

یک روزنامه عبری‌زبان گزارش داد که «با گرم‌ شدن روابط ایران و چند کشور عربی معتدل در منطقه»، نگرانی در اراضی ‌اشغالی حکم‌فرما شده است که این یعنی تل‌آویو شرط‌بندی خود درباره پیوستن کشورهای عربی به ائتلاف ضدایرانی را باخته است. به نوشته اسرائیل هیوم، کابینه تل‌آویو عامل این گرمای روابط را با سیاست‌های آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای که آن را «منفی» تلقی می‌کند، مرتبط می‌داند. در ادامه گزارش یادشده آمده است: «در اسرائیل این مسئله با نگرانی بسیاری دنبال می‌شود و این تنها بر اعتماد فزاینده ایرانیان به عرصه منطقه‌ای و جهانی دلالت ندارد بلکه نشان می‌دهد که آنها متوجه شده‌اند که خروج آمریکا از منطقه برای آنها عرصه را برای اقدام و اثرگذاری بیشتر می‌کند.»

 

** سرعت واکسیناسیون در ایران غربی‌ها را شگفت‌زده کرد

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه یک حماسه ملی در کشور برای مبارزه با کرونا ایجاد شد، گفت:‌ سرعت واکسیناسیون در ایران، غربی‌ها را کاملا شگفت‌زده کرده است. عین‌اللهی همچنین با بیان اینکه طبق برآورد دانشمندان نه تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد، گفت: ما این نگرانی را داریم و می‌دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبارزه با بیماری کرونا در موج ششم را داریم. وی با تاکید بر اینکه هنوز واکسیناسیون ما کافی نیست و برای آنکه خیالمان راحت شود حتما باید به 80 درصد مردم دو دز واکسن تزریق شود، افزود: بنابراین پروتکل‌ها همچنان باید رعایت شوند.

 

* همشهری 1400/07/28

** بودجه 5/1‌ میلیارد دلاری صهیونیست‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران

 

کانال‌۱۲ اسرائیل اعلام کرد که این کشور رقمی بالغ بر 1.5میلیارد دلار را به تقویت توانمندی‌های نظامی خود به‌منظور حمله به تاسیسات اتمی ایران اختصاص داده‌ و این بودجه قرار است صرف تهیه و تقویت انواع هواپیما و جنگنده، پهپادهای جمع‌آوری اطلاعات و تسلیحات خاصی شود که در حمله احتمالی به ایران به‌کار می‌رود. بخشی از این بودجه ممکن است صرف ماهواره‌هایی شود که در جمع‌آوری اطلاعات از تاسیسات هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخشی از بودجه نیز احتمالا صرف تسلیحات بخصوصی می‌‌شود که برای نفوذ به تاسیسات زیرزمینی ایران لازم است.

 

* شرق 1400/07/28

** شناسنامه سیاسی هر استان تدوین می‌شود

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: شناسنامه سیاسی هر استان تدوین می‌شود تا ارزیابی دقیقی از وضعیت سیاسی استان‌ها صورت گیرد. محسن اسلامی با اشاره به اینکه وزارت کشور بر دو بال موضوعات و مأموریت‌های سیاسی و امنیتی حرکت می‌کند، گفت: تمشیت امور سیاسی از وظایف خطیر و اصلی وزارت کشور است و با توجه به مسئولیت سنگین وزارت کشور در امر سیاست داخلی، تلاش‌مان بر این خواهد بود که با استفاده از حوزه کارشناسی و بهره‌گیری از نظرات نخبگان، مأموریت‌های محوله سیاسی وزارت کشور را پیش ببریم.

 

** شکایت ترامپ از کمیته تحقیق کنگره

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا از کمیته کنگره که درباره حمله ششم ژانویه به کنگره آمریکا تحقیق می‌کند، شکایت و ادعا کرد درخواست اعضای آن برای سوابق کاخ سفید در دوران وی غیرقانونی است. این شکایت همچنین جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را به حقه سیاسی متهم می‌کند.

 

* ایران 1400/07/28

** آمادگی ایران برای رفع اختلافات جهان اسلام

 

رئیس جمهور در آیین گشایش سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، تقریب و وحدت امت اسلامی را تأکید امام راحل و رهبر معظم انقلاب، و یک حرکت راهبردی در جهان اسلام دانست و گفت: تلاش برای وحدت امت اسلامی باید از سوی علمای دینی با جدیت و قاطعیت پیگیری شود. آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه بیداری اسلامی که به برکت مجاهدت‌ها و خون شهیدان ایجاد شده، نباید به سردی گراید، اظهارکرد: همه باید برای حفظ و تقویت آن تلاش کنیم. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهد آزادگان و مستضعفان، همواره این آمادگی را دارد که به عنوان ملجأ و پناه، برای رفع تنازع‌ها و اختلافات در امت اسلام اقدام کند، اظهارکرد: دست دوستی همه کشورهای اسلامی و همه کسانی را که دغدغه دین، مردم و امت اسلامی دارند، می‌فشاریم.

 

** اقدام مناسب برای تبادل زندانیان در اولویت قرار گیرد

 

دادستان کل کشور در دیدار عبدالستار محمد، وزیر دادگستری عراق و هیأت همراه گفت: جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی عراق روابط بسیار نزدیک و ارتباط تنگاتنگی دارد. حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه به اهتمام بیشتری برای گسترش روابط نیازمندیم گفت: انتظار ما این است که دستگاه قضایی عراق با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تعاملی بیش از گذشته داشته باشد. یکی از این موارد و تعاملات به تبادل زندانیان مرتبط است که از عراق در ایران یا از ایران در عراق، محکوم و زندانی هستند. انتظار داریم بعد از پایان این سفر اقدام مناسب برای تبادل زندانیان در اولویت قرار گیرد. او همچنین گفت: انتظار داریم میان دو کشور ارتباطات بیشتری در زمینه برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر داشته باشیم.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/28

** سازمان ملل همواره از برجام حمایت کرده است

 

دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه کشورمان ضمن ابراز امیدواری جهت موفقیت مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: سازمان ملل همواره از برجام حمایت کرده است و پس از خروج ترامپ، دنبال راهی برای بازگرداندن وضعیت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام بوده است. گوترش همچنین اظهار داشت: سازمان ملل متحد ضمن تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان، بر تشکیل دولتی فراگیر که شامل همه اقوام و اقلیت‌های افغانستانی باشد تاکید دارد.

 

** آمریکا و اسراییل باید مسئول اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل باشند

 

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل آخرین دیدگاهها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت منطقه‌ای، امنیت سایبری و نظام خلع سلاحی سازمان ملل متحد را در نشست اختصاصی کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل تبیین کرد. بلوجی با توجه به اهمیت عرصه سایبری و اقدامات آمریکا برای نظامی کردن عرصه سایبری و حملات سایبری آمریکا و رژیم اسرائیل تاکید کرد که تل‌آویو و واشنگتن باید مسئول اقدامات خلاف حقوق بین الملل خود باشند. وی تاکید کرد که سایبر به عنوان میراث مشترک بشریت باید صرفا عرصه‌ای صلح آمیز بماند و کاربرد غیر مسئولانه آن مطمئنا باعث ناامنی و بی‌ثباتی خواهد شد.

 

* وطن امروز 1400/07/28

** قوه قضائیه عدم اجرای طرح جامع مالیاتی را پیگیری کند

 

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور در نحوه تهیه و اجرای طرح جامع مالیاتی روز گذشته در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار داشت. بعد از قرائت این گزارش و همچنین اظهار‌نظر علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رئیسه مجلس، قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره عملکرد سازمان امور مالیاتی در اجرای طرح جامع مالیاتی گفت: قوه‌ قضائیه در رسیدگی به همه موارد اعلامی که قابل پیگیری است اقدام کند.

 

** ادعای برقراری تماس‌هایی میان ایران ‌و مصر

 

یک منبع آگاه مصری در گفت‌وگو با روزنامه سعودی الشرق الاوسط ادعا کرد قاهره به طور شبه‌مداوم و غیرعلنی پیام‌هایی از سوی تهران در راستای از سرگیری روابط دریافت می‌کند. این منبع تاکید کرد: تماس‌های بدون واسطه طی ۲ ماه گذشته میان ایران و مصر انجام شده اما نمی‌توان گفت این تماس‌ها سیاسی است، زیرا در سطح کارشناسان و متخصصان ۲ کشور بود، این تماس‌ها مقدماتی و همزمان با مذاکرات میان قاهره و آنکارا بود.

 

* جوان 1400/07/28

** ایران بازیگری فعال و نقش آفرین در تحولات منطقه است

 

وزیر دفاع روسیه در دیدار با رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح کشورمان از سفر رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح و اعضای هیئت بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران به روسیه ابراز خرسندی کرد و گفت: همکاری‌های نظامی و دفاعی دو کشور در مسیری هموار و با سرعت در حرکت است. ارتشبد سرگئی شایگو با قدردانی از نقش ارزنده ایران در مبارزه با تروریسم بین‌الملل و بازگشت امنیت به سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران بازیگری فعال و نقش آفرین در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و مسکو به توسعه روابط با ایران در همه عرصه‌ها علاقه‌مند است.

 

** دفاع مقدس بخشي از هويت ملي است

 

معاون هماهنگ كننده ارتش، امنيت و آرامش امروز كشور را مرهون رشادت‌هاي غيورمردان ايران در دوران دفاع مقدس دانست و گفت: دفاع مقدس بخشي از هويت ملي است. دريادار سياري در آيين تجليل از فرماندهان پيشكسوت دوران دفاع مقدس ارتش نسل جوان امروز را نسلي متفاوت از نسل دوران دفاع مقدس خواند و ادامه دارد: دستاوردهاي دفاع مقدس براي كشور گنجينه و سرمايه‌اي ارزشمند است كه بهره گرفتن از ظرفيت‌هاي يادگاران هشت سال جنگ و نيروهاي باتجربه مي‌تواند به ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در بين نسل جوان امروز كمك كند.

 

** طرح اصلاحی مجلس برای حذف محرمانگی دارایی مسئولان

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از تدوین اصلاحیه طرح دو فوریتی در زمینه شفافیت اموال مسئولان خبر داد و گفت: در صورت تصویب این اصلاحیه، ماده ۵ این طرح در مورد محرمانه بودن اموال مسئولان حذف می‌شود. بابایی کارنامی با تأکید بر لزوم پرهیز از مسائل حاشیه‌ای اظهار کرد: اموال مسئولان باید همانند بقیه مردم شفاف باشد و خط‌کشی بین مردم و مسئولان وجود ندارد و از اساس این مرزبندی نادرست است.

 

* آفتاب‌یزد 1400/07/28

** طرح مجلس برای ورود ۶۰تا ۸۰هزار خودرو خارجی در نیمه اول سال 1401

 

نماینده مردم سقز در مجلس با اشاره به آخرین تحولات پیرامون مصوبه واردات خودرو گفت: در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر صمت نمایندگان بر روی مواضع قبلی خود در خصوص ضرورت واردات خودرو در بحث ماده 4 طرح ساماندهی بازار خودرو پافشاری و اعلام کردند، واردات خودرو به نفع رقابتی شدن بازار، پایان انحصار و تعدیل قیمت خودرو است. بهزاد رحیمی با اشاره به تشکیل کمیته ویژه برای ساماندهی بحث واردات خودرو گفت: از نیمه نخست سال۱۴۰۱ می توان بحث واردات خودرو را آغاز کرد. با اجرای مصوبه مجلس بین 60تا 80 هزار خودروی خارجی با گزاره‌هایی که در طرح گنجانده شده وارد کشور می شوند.

 

* خراسان 1400/07/28

** سخنان وزیر کشور درباره Fatf و اظهارات علی‌اف

 

وزیر کشور درباره اظهارات بی‌پایه رئیس جمهور آذربایجان مبنی بر اینکه «ارمنستان به‌مدت 30 سال با کمک ایران، مواد مخدر به اروپا قاچاق می‌کرده است»، گفت: «این اظهارات را هیچ‌کس در دنیا تأیید نمی‌کند.» وحیدی افزود: «این ادعا خوب نیست، نه با حُسن همجواری سازگار است و نه با یک سیاست‌ورزی درست تطابق دارد، یک نوع بحران‌آفرینی است.» وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که اقتصاد مواد مخدر از جمله اقتصادهای مهم در دنیاست و به راحتی و به سادگی از سوی کسانی که از آن منتفع می شوند کنار گذاشته نخواهد شد، خاطرنشان کرد: «مافیای جهانی به راحتی جریان پولشویی را در دنیا اداره می‌کند و اقتصاد پررونقی را از این نظر سامان می دهد. وحیدی تصریح کرد: «همین آقایان که «اف‌ای‌تی‌اف» را تشکیل داده‌اند و می‌گویند همه سیستم‌های بانکی در دست ماست چرا مانع اقتصاد مواد مخدر نمی‌شوند؟ با مشاهده این روند، حق داریم به آن‌ها بدبین باشیم.»

 

** تنش آبی شدید در ۸ شهر بزرگ کشور

 

وزیرنیرو بدون این‌که از شهرها نام ببرد،گفت: هشت شهر بزرگ کشور در تنش آبی شدید قرار دارند و هم‌اکنون فقط ۱۸ میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور ذخیره شده است. محرابیان اظهار کرد: سال گذشته آبی که ۲۷ روز است از آن عبور کرده‌ایم، خشک‌ترین سال در ۵۲ سال گذشته بوده و شرایط سختی را تجربه کردیم. محرابیان تصریح کرد: نسبت به ۵۰ سال گذشته ۳۷ درصد کاهش بارش داشتیم و درحالی‌که امکان ذخیره‌سازی ۵۰ میلیاردمتر مکعب آب را در سدهای کشور داریم.

 

* مردم سالاری 1400/07/28

** تحریم‌های دارویی آمریکا علیه ایران نقض حقوق بشر است

 

جمعی از کارشناسان و گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در گزارشی با اشاره به مشکلاتی که برخی بیماران در ایران برای دسترسی به دارو و تجهیزات درمانی مورد نیاز خود در نتیجه تحریم‌های آمریکا با آن مواجهند، تاکید کردند که این تحریم‌ها مانع برخورداری این بیماران از حقوق بشر، به ویژه حق سلامت می‌شود. این کارشناسان در ادامه آورده‌اند: ممانعت از دسترسی افراد به تجهیزات درمانی، نقض آزادی انسان‌ها برای برخورداری از حق سلامت بوده و در صورتی که به درد و رنج بیشتر آنها منجر شود کاملا غیر انسانی است، حتی اگر غیر عمد باشد.

 

** چانه‌زنی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با وزیرخارجه عراق

 

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با فواد حسین، وزیر خارجه عراق در ابوظبی دیدار و رایزنی کرد. بنا بر اعلام طرف عراقی، این دو درخصوص آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و همچنین روابط ایران و آمریکا و راه‌های فعال کردن «گفت وگوهای مقدماتی که پیش از این انجام‌شده بود»، بحث و تبادل نظر کردند.

 

* آرمان ملی 1400/07/28

** گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و قطر

 

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفت‌وگوی تلفنی داشت. وزرای امور خارجه دو کشور در این گفت‌وگوی تلفنی علاوه بر رایزنی در خصوص توسعه بیشتر مناسبات دوجانبه ایران و قطر در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی، همچنین برای توسعه تعاملات تجاری بخش‌های خصوصی تبادل نظر نمودند. مسائل و تحولات جاری در منطقه و حوزه خلیج فارس و تشریک مساعی در مسیر حفظ و تأمین بهتر صلح و ثبات و امنیت در خلیج فارس از دیگر موضوعات مورد مذاکره وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر در این گفت‌وگوی تلفنی بود.

 

** پاسخ وزارت کشور به میرسلیم

 

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس گفت: قانون فصل الخطاب است و از نماینده تهران درخواست دارم با مراجعه به قانون، از فضاسازی‌های منفی علیه مجموعه وزارت کشور اجتناب کند. محمدجواد کولیوند با اشاره به انتشار متن منسوب به مصطفی میرسلیم نماینده تهران در یکی از رسانه‌ها که در آن متن ادعا شده است؛ وزارت کشور با توجه به اینکه مجری انتخابات بوده، نباید اجازه می‌داد تعدادی از افراد وارد شورا شوند؛ گفت: در طول فرایند انتخابات، وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور کلیه مصوبات قانونی، مکاتبات مراجع قانونی و دستورالعمل‌های انتخابات را به دقت رعایت کرده است.

 

* رسالت 1400/07/28

** امروز شکست‌های پی‌‌‌در‌پی آمریکا در منطقه را می‌بینیم

 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان عقب‌نشینی‌های آشکار دشمنان و قدرت‌های بزرگ را از منطقه شاهد هستیم، گفت: این روزها به‌نوعی عقب‌نشینی و ماه‌های آخر حضور آمریکا در عراق را به‌نحوی ملاحظه می‌کنیم؛ شکست آن‌ها را در پروژه خطرناک لبنان می‌بینیم؛ شکست اهداف دشمن در جبهه سوریه را شاهدیم؛ شکست هدف‌ها و حرکات دشمن در تحریم ایران را مشاهده می‌کنیم و شکست دشمن در محاصره سیاسی و اقتصادی نظام ما را به‌خوبی می‌بینیم. سرلشکر سلامی در گلزار شهدای کرمان افزود: امروز آثار اعتمادبه‌نفس و پیروزی در جبهه اسلام و جبهه مقاومت بیش از گذشته نمایان است و ما نمادهای پیروزی و نشانه‌های عقب‌نشینی و شکست دشمن را به‌خوبی می‌بینیم.

 

* قدس 1400/07/28

**  افزایش محبوبیت رئیسی به 78 درصد نگاه منفی به آمریکا 85 درصد

 

نتایج نظرسنجی جدید دانشگاه مریلند و مرکز افکارسنجی «ایرانپل» در آمریکا جالبی منتشر شد. بنا بر این نظرسنجی حمایت مردمی از توافق هسته‌ای برجام به شدت کاهش یافته است. به شکلی که حمایت 75 درصدی مردم از برجام در نظرسنجی قبلی این دو مجموعه به حدود 49 درصد رسیده است.

این نظرسنجی که تنها چند هفته پس از تحلیف آیت‌الله رئیسی انجام شده، حمایت بی‌سابقه‌ای از رئیس‌جمهور جدید را نشان داد. ۷۸ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند نظرشان نسبت به رئیس‌جمهور جدید بسیار مطلوب (۴۵ درصد) و تاحدی مطلوب (۳۳درصد) است. همچنین در نظرسنجی فعلی، در نظرسنجی فعلی، نتایج برعکس شده و محبوبیت روحانی به تنها ۲۰ درصد سقوط کرده است.

در مورد تصورات از ایالات متحده، ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان عنوان کردند که تصور آنها نسبت به آمریکا «تاحدی نامطلوب» (۹.۴ درصد) یا «بسیار نامطلوب» (۷۵.۹ درصد) بوده است.

افزایش حمایت از روابط ایران با شرق و اعتقاد به تداوم سیاست‌های خصمانه بایدن در قبال ایران از دیگر محورهای این نظرسنجی است.

از هر ۱۰ شرکت‌کننده، هفت نفر برنامه موشکی ایران را با عبارت «خیلی مهم» توصیف و از آن دفاع کردند. ۲۰درصد نیز گفتند برنامه موشکی ایران «تا حدودی مهم» است.

بنا بر گزارش مریلند در این نظرسنجی عملاً هیچ شواهدی از نارضایتی گسترده از نظام ایران که برخی مفسران آمریکایی ادعا می‌کنند در آستانه فروپاشی یا نزدیک آن است، یافت نشد.

 

* اعتماد 1400/07/28

** درخواست رافائل گروسي براي ديدار فوري با وزير خارجه ايران

 

مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نسبت به گفت‌وگو با وزير خارجه كشورمان ابراز تمايل كرد. رافائل گروسي به فايننشال‌تايمز گفت: من نتوانسته‌ام با وزير خارجه جديد ايران گفت‌وگو داشته باشم. من بايد در سطح سياسي اين تعامل را داشته باشم. اين مهم لازم‌الاجرا است. بدون آن ما نمي‌توانيم يكديگر را درك كنيم.

 

* اطلاعات 1400/07/28

** برگزاری نشست مشترک وزارت اقتصاد و نمایندگان مجلس

 

مشکلات استان‌ها در حوزه وظایف ‌و مأموریت های وزارت امور اقتصادی و دارایی در نشست مشترک وزیر اقتصاد و معاونان این وزارتخانه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی شد. در این نشست دکتر خاندوزی وزیر اقتصاد به همراه معاونان و مدیران این وزارتخانه با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه این نمایندگان و راه‌حل‌های آنها را در حوزه وظایف ‌و مأموریت‌های این وزارتخانه از جمله مسائل مالیاتی، گمرکی، بانکی، اموال تملیکی و غیره بررسی کردند.

 

** صادرات گاز مایع ایران رکورد ۲ ساله را شکست

 

نشریه «هلنیکس شیپینگ» در گزارشی اعلام کرد صادرات گاز مایع ایران از ژوئیه تا سپتامبر (تیر تاشهریور) به بالاترین حد خود در طول دو سال گذشته رسیده است. به گزارش این نشریه، منابع تجاری آگاه اعلام کردند که محموله‌های صادراتی گاز مایع LPG ایران در ماه اکتبر (آبان) به ۴۴۰ تا ۴۵۰ هزار تن خواهد رسید. این در حالی است که در ماه سپتامبر صادرات گاز مایع ایران که عمدتا به سمت بازار آسیا روانه می‌شود، به رقم ۵۵۶ هزار تن رسیده بود و انتظار می‌رود در ماه نوامبر (آذر)دوباره افزایش یابد.

 

* شهروند 1400/07/28

** ورود ۶ میلیون واکسن دیگر به کشور

 

بیست‌وهشتمین محموله واکسن کرونا تهیه‌شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی ۶ میلیون دوز واکسن، در فرودگاه امام خمینی; به وزارت بهداشت تحویل داده شد. همتی رئیس جمعیت هلال‌احمر با تأکید بر اینکه تلاش‌ها برای واردات واکسن همچنان ادامه دارد گفت: «با همراهی و همکاری خوب مسئولین در دستگاه‌های کشور و مدیریت معاون اول رئیس‌جمهوری، طی ۱۰ روز گذشته جمعیت هلال‌احمر ۵ محموله به میزان ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور کرد.»

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**حوزه‌های علمیه باید متناسب با اقتضائات روز حرکت کنند

 

رسا/ آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مراسم گرامیداشت تولیت مدرسه مروی، مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی با تأکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید متناسب با اقتضائات روز حرکت کنند گفت: حوزه‌های علمیه علی‌رغم تلاش فراوان و دستاورد‌های ستودنی اما در پاسخگویی به جامعه فاصله دارند و باید برای شرایط امروز بیشتر تلاش کنند. عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: تنوع قلمرو‌های مدیریتی آیت‌الله مهدوی کنی شگفت انگیز است و از تولیت یک حوزه تا ریاست یک دانشگاه، اصول و ویژگی‌های مدیریت را حاصل کرد و در همه فراز و فرود‌ها که در دنیا جلوه گری می‌کند سلامت خود را حفظ کرد و نشان داد شاگرد برجسته‌ای در مکتب امیر مؤمنان است؛ اینکه با وجود جلوه گری‌های دنیا فریب نخورید را حوزه باید به شما یاد دهد.

 

**تقریب بین مذاهب اسلامی مقدمه وحدت جهان اسلام است

 

رسا/ آیت‌الله اراکی در دومین نشست از سلسله نشستهای کنفرانس وحدت اسلامی با اشاره به اینکه بدون شک وحدت در جهان اسلام از واجبات شرعی‌است که بر همه واجبات دیگر مقدم است؛ اظهار کرد: تقریب بین مذاهب اسلامی مقدمه وحدت جهان اسلام است. عضو جامعه مدرسین با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد مفهوم همراه با رسول خدا6 بودن، گفت: آنچه که از آیات قرآن و سنت پیامبران و نبی اکرم6 بر می‌آید این است که معیت با رسول اکرم6 بلکه من الرسول اکرم بودن از اهم واجبات شرعیه است و قوام شکل‌گیری امت اسلامی به این امر وابسته است. وی تاکید کرد: من الرسول بودن وحدت آفرین است و دلها را یکی می‌کند، وی با بیان اینکه هدف تقریب نزدیک کردن همه افراد جامعه اسلامی به سبیل الرسول است، گفت: تقریب به این معناست که همه جامعه اسلامی بیایند و من الرسول باشند و به خانه رسول بپیوند.

 

**جنایات آمریکا با هدف موجه سازی حضور نظامی در افغانستان صورت می‌گیرد

 

رسا/ آیت‌الله حسینی‌خراسانی، ضمن محکومیت حوادث تروریستی و کشتار مردم افغانستان، کشتار شیعیان در مسجد قندوز و قندهار افغانستان را جنایتی ضد ارزش‌های انسانی و مایه رنجش هر انسان آزاده‌ای با هر مذهب و آیینی دانست و افزود: نباید سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در قبال این جنایت‌ها سکوت کنند و باید این نهادها، اعلام برائت و بیزاری از حوادث تروریستی داشته و برای برخورد با عاملان این گونه جنایت‌ها اقدامات مؤثر انجام دهند. عضو جامعه مدرسین درادامه ابراز داشت: این گونه جنایت‌ها و کشتارهای شیعیان با پشتیبانی‌های استکبار جهانی در جهت ناامن سازی کشور افغانستان صورت می‌گیرد تا اینکه به گمان خود، حضور نظامی آمریکا را در افغانستان موجه ساخته و این امر را سبب برقراری امنیت در این کشور جلوه دهند.

 

**در مبانی دینی به حفظ منابع طبیعی بسیار اهمیت داده شده است

 

اختصاصی/ حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی در دیدار با نماینده ولی فقیه و مدیرکل منابع طبیعی استان قم ضمن تبیین جایگاه منابع طبیعی، آب و خاک در دستورات دینی گفتند: در مبانی دینی اسلام به حفظ منابع طبیعی بسیار اهمیت داده شده است. معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین در ادامه با بیان روایتی از نبی مکرم اسلام اظهار داشتند: در روایتی پیامبر اکرم 6 به کوه احد سلام کرده و در پاسخ بعضی از اصحاب گفتند: این‌ها زینت‌های خدای متعال بر روی زمین هستند که باید آن‌ها را حفظ کرده و برای آن‌ها احترام قائل شویم. ایشان در ادامه به نقش علما و خطبا در تشویق مردم در حفاظت از منابع طبیعی اشاره کرده و اظهار داشتند: در زمینه حفظ منابع طبیعی بزرگان دین و صاحبان تریبون می‌توانند نقش بسزایی داشته که در این زمینه ما آمادگی داریم با همکاری اداره کل منابع طبیعی نسبت به این مهم که همان ترویج حفظ منابع طبیعی می‌باشد اقدام نماییم.

 

**در انتخابات مخالفان حضور آمریکا هدف قرار گرفته شدند

 

تسنیم/ مسئول دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت که نیروهای حامی حشد شعبی و مخالفان حضور آمریکا در عراق، در انتخابات اخیر از سوی خارج هدف قرار گرفته شدند. سالم العبادی در ادامه اظهار داشت: ما پیش از این درباره نقش امارات و نقش آمریکا برای هدف قرار دادن  مخالفان حضور نیروهای آمریکایی در عراق و در رأس آنها حشد شعبی و حامیانش هشدار دادیم. پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند. برخی شخصیت‌های حزبی و سیاسی عراق نیز دخالت‌های امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور را تایید کردند.

 

**عاملان ترور سردار سلیمانی باید محاکمه شوند

 

فارس/ معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر ایران در پیامی در توییتر به دیدار خود با وزیر دادگستری عراق اشاره کرد. غریب آبادی در این پیام توییتری نوشت: «در دیدار با وزیر دادگستری عراق بر تسریع شناسایی و محاکمه عاملان و آمران ترور شهید سلیمانی و همراهانشان و تشکیل هرچه سریع‌تر اولین نشست کمیته تحقیقات مشترک تأکید کردم». غریب آبادی اضافه کرد: «همچنین، درخصوص تعاملات دوجانبه حقوقی و قضائی و حقوق بشری و ضرورت رسیدگی به مشکلات اتباع گفتگو کردیم».

 

**مردم سوریه نظامیان آمریکایی را وادار به عقب نشینی کردند

 

فارس/ مردم روستای «حامو» در حومه جنوبی القامشلی از ورود گشتی آمریکایی به روستایشان جلوگیری کردند یک منبع محلی گفت که اهالی روستا با مسدود کردن مسیر ورود کاروان نظامی آمریکا مرکب از چندین خودرو به داخل روستا آن را وادار به تغییر مسیر و عقب نشینی از مناطق تحت کنترل ارتش سوریه در حومه القامشلی کردند. حدود یک ماه پیش نظامیان آمریکایی در سوریه ده‌ها نفر از عناصر داعش را که در زندان‌های شبه نظامیان کرد تحت حمایتشان در منطقه القامشلی بودند به یکی از پایگاه‌های آمریکا در الشدادی در جنوب الحسکه منتقل کردند.

 

**عدم دسترسی طالبان به دارایی بانک مرکزی افغانستان

 

ایسنا/ معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت او وضعیتی را نمی‌بیند که طالبان که در ماه اوت در افغانستان به قدرت رسید، بتواند به ذخایر بانک مرکزی افغانستان که عمدتا در ایالات متحده است، دسترسی یابد. طالبان بارها از ایالات متحده خواسته است تا بیش از ۹ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان را که خارج از این کشور نگهداری می‌شود، آزاد کند چرا که افغانستان برای مهار بحران اقتصادی عمیق تلاش می‌کند. با این حال والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در کمیته بانکداری سنا گفت: معتقدیم که ضروری است که ما تحریم‌های خود را علیه طالبان حفظ کنیم، اما در عین حال راهی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه مشروع به مردم افغانستان بیابیم. این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می‌دهیم.

 

**تلاش ارمنستان در ساخت بزرگراه راهبردی با ایران

 

باشگاه خبرنگاران/ وزیر توسعه منطقه‌ای و زیر ساخت‌های ارمنستان از تلاش این کشور برای ساخت بزرگراه راهبردی با ایران با مشارکت‌ شرکت‌های روس خبر داد. گنل سانوسیان در اظهاراتی در حاشیه هشتمین مجمع بین منطقه‌ای ارمنستان و روسیه به مشارکت‌های شرکت‌های روس در برخی پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: ارمنستان انتظار دارد شرکت‌های روسی در مناقصه احداث بزرگراه راهبردی شمال به جنوب منتهی به ایران شرکت داشته باشند. وزیر توسعه منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان همچنین از علاقه ایران برای مشارکت در این پروژه راهبردی، خبر داد.

 

**موقعیت ایران قوی‌تر از گذشته شده  است

 

باشگاه خبرنگاران/ جان کاوالیک، رئیس شورای اقتصادی آمریکا و کوبا در واکنش به اظهارات مغرضانه مجری BBC اعتراف کرد: موقعیت ایران قوی‌تر از گذشته شده و تحریم‌ها این کشور را کارآمدتر کرده است؛ دولت‌های اوباما، ترامپ و بایدن در برابر ایران هیچ موفقیتی کسب نکردند!"