Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2859
دیروز3229
در هفته6088
در ماه9436
مجموع1875828

بازدید کنندگان برخط

3
Online

  • آیت الله العظمی مکارم شیرازی: حجاج ایرانی به مقدسات کشور میزبان احترام بگذارند
  • رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم
  • آیت الله خاتمی: تحقیر متکبر سیره پیامبر(ص) است؛ حق ترامپ همین بود
  • آیت الله حسینی بوشهری: محتوای مناسبی باید در فضای مجازی برای مخاطبان تولید شود
  • آیت الله اعرافی: خدمت به جامعه در ذات حوزه است
  • حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی خراسانی: افراد بی‌حجاب به‌صورت آشکار به احکام الهی بی‌احترامی می‌کنند

 

** جام جم 98/3/25
*  مدارک و اعترافات نزارزاکا را منتشر می‌کنیم
دادستان کل کشور با انتقاد از نزارزاکا گفت: اسناد، مصاحبه‌ها و فیلم‌های این پرونده موجود است و در صورت ادامه یافتن اقدامات ناجوانمردانه این فرد، قوه قضائیه مستندات موجود را منتشر خواهد کرد تا مشخص شود چه کسی دروغ می‌گوید. حجت‌الاسلام جعفر منتظری گفت: فردی که با وساطت دولت لبنان و حزب‌الله از آزادی مشروط برخوردار شده به جای تشکر از نظام جمهوری اسلامی و قوه قضاییه نباید این گونه برخورد می‌کرد.
** همشهری 98/3/25
*  مجلس وزیر ارتباطات را خواست
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در صحن علنی به سوالات بیت الله عبداللهی، نماینده اهر و محمود نگهبان سلامی، نماینده خواف و رشخوار پاسخ می‌دهد.
همچنین سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قرار است به سوالات بهرام پارسایی و عبدالکریم حسین زاده، نمایندگان شیراز و نقده و محمد رضا صباغیان بافقی نماینده مهریز پاسخ دهد.
** کیهان 98/3/25
*  ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار نخست‌وزیر ژاپن:
- جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را به هیچ وجه تکرار نخواهد کرد زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد.
- ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما درخصوص آنچه از رئیس‌جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد. مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چارچوب گفت‌وگو با نخست‌وزیر ژاپن است زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم، اگرچه گلایه‌هایی نیز وجود دارد.
- مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند.
- جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱+۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟
- ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد.
- ما این حرف را اصلاً باور نمی‌کنیم که آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود.
*  تحقیر متکبر سیره پیامبر(ص) است؛ حق ترامپ همین بود
امام جمعه موقت تهران گفت: حضرت آقا به نخست‌وزیر ژاپن که گفت من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به شما برسانم، فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم بدهم و نخواهم داد. این سبک دستور پیامبر(ص) است. متکبرین را باید تحقیر کرد. حق ترامپ همین بود. پیامبر(ص) فرمودند که «وقتی متکبران را دیدید، در برابرشان تکبر ورزید و باید تحقیرشان کرد» این رفتار آقا عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا بود.
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های‌ نماز جمعه تهران ادامه داد: آبه به نقل از ترامپ گفت که آمریکا قصد تغییر رژیم ایران را ندارد. رهبری فرمودند که در این چهل سال همه رؤسای جمهور آمریکا همین قصد را داشتند اما نتوانستند، ترامپ هم نمی‌تواند. آمریکایی‌ها بدانند که هر که با حق درافتاد، ورافتاد. ترامپ را یارای مقابله با نظام دینی و حق نیست.
*  خدمت به جامعه در ذات حوزه است
آیت‌الله اعرافی ابراز داشت: ذات انقلابي در همه حوزه با درجات و مراتب مختلف وجود دارد. ما در متن تربيت حوزوي بايد فداكاري، مجاهدت و روح انقلابي را مد نظر قرار دهيم؛ افرادي مانند شهيد خرسند اين افتخار را داشته‌اند كه پيشگام اين جانفشاني و فداكاري باشند.
مدير حوزه‌هاي علميه با تأكيد بر اينكه حوزويان نبايد از روحيه مجاهدت و انقلابي غفلت كنند اظهار داشت: هر كس به حوزه وارد مي‌شود بايد خود را براي خدمت مجاهدانه و فداكاري و جانفشاني در راه اسلام و انقلاب آماده كند. اين نكته را بايد بدانيم كه خدمت به جامعه در ذات روحانيت وجود دارد؛ در تاريخ صدها ساله حوزه، روحانيان و مراجع، علما و بزرگان خود را در خدمت مردم و گره‌گشاي مشكلات آنها مي‌ديدند. امروز هم حوزه همانگونه است و بيش از گذشته بايد باشد.
** شرق 98/3/25
* فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود
بانک جهانی با پیش بینی کاهش یافتن اثر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران درسال آینده اعلام کرد اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.
بانک جهانی در گزارش اخیر خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده است اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه و اقتصاد ایران، در سال آینده از رکود خارج شود.
این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی 4.5 درصد پیش بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال‌ آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی 0.9 درصد را تجربه کند.
بانک جهانی در این گزارش نوشته است: «پیش بینی می‌شود در پی کاهش یافتن اثر تحریم‌های کنونی آمریکا، فعالیت اقتصادی در ایران طی سال 21-2020 افزایش یابد.
** ایران 98/3/25
*  ایران انفجار نفتکش‌ها را مشکوک خواند
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران حادثه رخ داده برای دو نفتکش در دریای عمان را مشکوک توصیف کرد و در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «در حالی که آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن در حال ملاقات با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی بود، گزارش‌هایی از حملاتی به نفتکش‌های مرتبط با ژاپن منتشر شد.»
وزیر خارجه ایران در موضع دیگری ضمن رد اتهام‌‌زنی‌های بی سند مقام‌های امریکایی به ایران درباره تحرکات «تیم ب» هشدار داد. ظریف در پیام تازه توئیتری خود نوشت:«ایالات متحده بدون ارائه شواهد واقعی یا ضمنی، فوراً اتهام‌هایی علیه ایران زده است؛ موضوعی که روشن می‌کند تیم «ب» در حال حرکت به سمت طرح ثانویه خود است: بر هم زدن دیپلماسی شامل اقدامات آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن و لاپوشانی کردن تروریسم اقتصادی خود علیه ایران.»
*  ایران و امریکا آماده گفت و گو نیستند
رئیس جمهوری امریکا در پیامی توئیتری با قدردانی از سفر آبه به تهران ادعا کرد که برای رسیدن به توافق میان دو کشور همچنان زود است. دونالد ترامپ، در پیامی توئیتری نوشت: «با اینکه از سفر نخست‌وزیر آبه شینزو به ایران برای دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای قدردان هستم اما احساس می‌کنم که همچنان حتی برای گمانه‌زنی درباره حصول توافق زود است. نه ما آماده‌ایم؛ نه آنها.»
** جمهوری اسلامی 98/3/25
*  حمایت کشورهای عضو سازمان شانگهای از برجام
کشورهای عضو سازمان شانگهای در اعلامیه پایانی نوزدهمین اجلاس خواهان انجام تعهدات امضاکنندگان برجام شدند.
در بخشی از این اعلامیه آمده است: کشورهای عضو باور دارند که اجرای استوار برنامه جامع اقدام مشترک برنامه هسته‌ای ایران باید در اولویت و در انطباق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل باشد و تمامی مشارکت کنندگان را به انجام اکید تعهداتشان برای اجرای جامع و موثر این سند فرا می‌خوانند.
نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای 23 و 24 خرداد با حضور سران 11 کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.
*  تهران آماده ارائه همه تسهیلات برای فعالیت‌ اقتصادی شرکت‌ها و دولت‌های عضو سازمان شانگهای است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی با تاکید بر این که بهره گیری از این فرصت‌ها می‌تواند در کشورهای عضو جهش اقتصادی ایجاد کند، تصریح کرد که تهران آماده ارائه همه تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی شهروندان، شرکت‌ها و دولت‌های عضو این سازمان است.
رئیس جمهور در نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان همچنین برجام را دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه خواند و اظهارداشت: دولت آمریکا طی دو سال گذشته با استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.
** وطن امروز 98/3/25
*  تحریم‌های آمریکا تروریسم اقتصادی است
نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در دیدار با «آرمیدا آلیسجابانا»، دبیر جدید اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا که نماد تروریسم اقتصادی است، اظهار داشت: همکاری‌های ایران با سازمان ملل متحد با قوت هر چه بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و ایران در این راستا به ایفای نقش قابل ملاحظه منطقه‌ای خود که بیانگر اهمیت و جایگاه ایران در مناسبات بین‌المللی است ادامه خواهد داد.
** جوان 98/3/25
*  شرق با ایران ادامه می‌دهد
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور در دیدار با رئیس جمهور چین در حاشیه نوزدهمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های در بیشکک قرقیزستان، با ابراز خرسندی از روند اجرای توافقات دو کشور، تأکید کرد: روابط با چین همواره برای ایران راهبردی بوده و خواهد بود.
رئیس جمهور چین نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات مستمر مقامات دو کشور، گفت: پکن روابط با ایران را در مسیر راهبردی پیش خواهد برد و توسعه می‌دهد.
همچنین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با رئیس جمهوری کشورمان با تأکید بر نقش برجسته ایران در حل وفصل بحران سوریه اعلام کرد که روابط اقتصادی تهران و مسکو در جهات مختلف در حال توسعه است و مسکو مصمم به توسعه همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران است.
* هشدار حماس به کشور‌های عربی
حازم قاسم، سخنگوی حماس اعلام کرد: جنبش حماس از کشور‌های عضو اتحادیه عرب درخواست دارد که در کنفرانس منامه شرکت نکنند. عدم مشارکت کشور‌های عربی در کنفرانس منامه، نشان از پایبندی آن‌ها به آرمان فلسطین است.
حازم قاسم تأکید کرد: عدم مشارکت گسترده کشور‌های عربی در کنفرانس بحرین موضع فلسطینی‌ها نسبت به معامله قرن را تقویت می‌کند. سخنگوی حماس خاطرنشان کرد: شرکت در کنفرانس منامه در تعارض با مواضعی است که اتحادیه عرب در نشست‌های مختلف ابراز کرده است.
** آفتاب یزد 98/3/25
*  تاکید پوتین بر لزوم نابودی کامل تروریسم در سوریه
رئیس‌جمهور روسیه در نشست سران سازمان همکاری شانگهای بر لزوم تضمین نابودی کامل تروریسم در سوریه به ویژه در استان ادلب تاکید کرد. ولادیمیر پوتین، گفت: ما به نتایج واقعی در جنگ علیه تروریسم در سوریه دست یافتیم و تروریست‌ها را با کمک به دولت سوریه شکست دادیم. وی افزود: روند حل و فصل سیاسی شاهد پیشرفت است و تلاش برای تشکیل کمیته قانون اساسی ادامه دارد.
*  فشار اقتصادی بر مردم ایران را درک می‌کنیم
سفارت انگلیس با انتشار بیانیه‌ای از سوی سفرای E3(انگلیس، فرانسه و آلمان) به همکاری متخصصان و نمایندگان اروپایی با همتایان ایرانی آن‌ها بر سر تسهیل اجرایی شدن اینستکس اشاره و بر تعهد طرف‌های اروپایی مسئول در این زمینه تاکید کرد. در این بیانیه آمده است: ما فشار اقتصادی را که مردم ایران با آن مواجه هستند درک می‌کنیم. ما متعهد هستیم که با ایران همکاری کنیم تا اجرایی کردن اولین تبادل اینستکس هر چه زود تر محقق شود. تبادلات این چنینی متخصصان بهترین راه برای حرکت در تحقق هدف مشترکمان برای تسهیل تجارت قانونی و روابط اقتصادی با ایران است. با در نظر گرفتن موارد اشاره شده، هر دو طرف بر سر راهکاری برای تسریع بخشیدن به این روند توافق کرده‌اند.
** رسالت 98/3/25
*  آمريکا و موساد مظنون اصلي ناامن کردن صادرات نفت هستند
حسين اميرعبداللهيان دستيار ويژه رئيس مجلس در امور بين الملل در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت: «سرويس‌هاي امنيتي آمريکا و موساد مظنون اصلي ناامن کردن صادرات نفت خليج فارس و درياي عمان هستند.»وي در ادامه توئيت خود نوشت: «حماقت عربستان، امارات و بحرين نيز آتش افروزي در منطقه را تقويت کرده است. جمهوري اسلامي ايران با قدرت از منافع ملي خود و ثبات منطقه حمايت، دشمنان را نااميد و کاخ سفيد را به عقب مي‌راند.»
** مردم سالاری 98/3/25
*  هشدار سخنگوی دولت به کشورهای منطقه!
سخنگوی دولت نسبت به وقوع انفجار دو نفتکش مرتبط به ژاپن در دریای عمان به شدت ابراز نگرانی و تاسف کرد. علی ربیعی با بیان اینکه «همه کشورهای منطقه باید مراقب باشند تا در تله فریب کسانی که از بی ثباتی در منطقه سود می‌برند نیفتند»، تاکید کرد: دولت ایران آماده همکاری‌های امنیتی، منطقه‌ای برای تضمین امنیت از جمله در آبراه‌های استراتژیک است.
*  رئیس کمیسیون خارجی مجلس فرانسه در راه تهران
رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی فرانسه به زودی به تهران سفر خواهد کرد.
‌خانم «ماری دوسارنز» رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی فرانسه در سفر آتی خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. بهرام قاسمی سفیر ایران در پاریس در آستانه سفر این مقام فرانسوی گفت: ‏ دیپلماسی پارلمانی، موثرترین روش برای افزایش تعامل و ایجاد فضای درک، تفاهم و شناخت هر چه بیشتر میان ملت‌های برخوردار از دموکراسی، توسعه سیاسی و نهاد پارلمان بر آمده از آرای مردم است.
** آرمان 98/3/25
*  دولت کارگزار مناسبی برای امور اقتصادی نیست
رئیس قوه مقننه گفت: هنوز دولت از نظر اقتصادی خیلی فربه است و در حقیقت دولت کارگزار مناسبی برای امور اقتصادی نیست. علی لاریجانی با اشاره به اینکه حل مساله بیکاری در کشور رونق تولید است، اظهارکرد: برای رونق تولید هم باید زیرساخت و بسترها فراهم شود و هم اینکه مشارکت مردم ایجاد شود. وی افزود: اگر می‌خواهیم مشکل اشتغال حل شود باید همه با هم یکصدا شویم و کار اقتصادی را به مردم واگذار کنیم.
*  سوئیس، حافظ منافع ایران در کانادا
دو کشور ایران و سوئیس در پایان چهارمین دور گفت‌وگوهای جامع سیاسی خود در برن، بیانیه‌ای را در مورد نتایج این گفت‌وگوها منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: هیات ایرانی خاطرنشان ساخت که تحریم‌های زورمدارانه یکجانبه اقتصادی نقض آشکار حقوق بشر است. دو هیات آخرین تحولات مربوط به برجام را مورد بررسی قرار داده و بر ضرورت اجرای کامل تعهدات توسط تمامی طرف‌ها تاکید کردند. دو هیات همچنین به تبادل نظر درخصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخته و علاقه‌مندی خود را نسبت به ادامه گفت‌وگوهای دو‌جانبه با هدف تقویت صلح و امنیت فراگیر و همه‌جانبه ابراز داشتند. سیدعباس عراقچی و پاسکال بریسویل توافقی را در زمینه تقبل حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در کانادا توسط سوئیس به امضا رساندند. این توافق شامل خدمات کنسولی نمی‌شود.
** آفرینش 98/3/25
*  تقابل با ايران به نفع آمريکا نيست
«سنتکام» واحد فرماندهي مرکزي آمريکا که از سوي ايران يک گروه تروريستي اعلام شده است؛ از اعزام ناوشکن «يواس‌اس ميسون» به درياي عمان در واکنش به حادثه‌اي که روز گذشته براي 2 فروند نفتکش اتفاق افتاد؛ خبر داد.با اين حال، «ارل براون» سخنگوي سنتکام طي بيانيه‌اي تاکيد کرد واشنگتن تمايلي براي ورود به درگيري جديد در سطح خاورميانه ندارد.در بخشي از اين بيانيه مي‌خوانيم: از منافع خود دفاع مي‌کنيم اما جنگ با ايران در راستاي تأمين منافع راهبردي آمريکا و همچنين جامعه بين‌الملل نيست.
*  آبه در سفر به ايران خواستار آزادي زندانيان آمريکايي شد
يک منبع دولتي ژاپن گزارش داد که «شينزو آبه» نخست‌وزير ژاپن در جريان سفر اخير خود به ايران، به درخواست «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري ايالات متحده خواستار آزادي آمريکايي‌هاي زنداني در ايران شده بود.
** قدس 98/3/25
*  هشدار به دیپلمات‌های خارجی میانجی‌گر
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نوشت: ایران منعی برای آمد و شد دیپلماتیک ندارد مشروط بر اینکه آورده‌ای نقد داشته باشد. دیپلمات‌ها باید بدانند که ایران نقض عهد نکرده و زبان تهدید و تحریم اثری نخواهد داشت. مردم ایران منتظر پاسخی روشن به بدعهدی‌ها هستند نه صرفا گفت و گو.
* وحدت داخلی و کمک کشورهای دوست، عامل پیروزی
دفتر آیت الله العظمی سیستانی به مناسبت پنجمین سال صدور فتوای تشکیل حشدالشعبی و جهاد کفایی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش، بیانیه‌ای صادر کرد.
در بیانیه دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی آمده است: در روز سیزدهم ژوئن 2014 یعنی پنج سال پیش، از این مکان مقدس، ندای مرجعیت عالی دینی وفتوای مشهور ایشان مبنی بر وجوب دفاع کفایی صادر شد، اگر عراقی‌ها با هم متحد نمی‌شدند و صفوف خود را یکپارچه نمی‌کردند و گروه‌های سیاسی هم اختلافات خود را کنار نمی‌گذاشتند و نیز اگر همکاری کشورهای دوست و برادر نبود، پیروزی (بر داعش) محقق نمی‌شد.
** خراسان 98/3/25
*  حجاج ایرانی به مقدسات کشور میزبان احترام بگذارند
آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار سرپرست حجاج ایرانی با بیان این که حجاج ایرانی به مقدسات کشور میزبان احترام بگذارند، افزود: عربستان سعودی باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که حجاج با احترام به سرزمین وحی اعزام شوند و در این زمینه مشکلی متوجه آنان نشود. این مرجع تقلید گفت: همه ما باید بدانیم مسئله حج از مسائل سیاسی دولت‌ها جداست، حج یک فریضه با ویژگی‌های خود به شمار می‌آید و نباید آن را با مسائل سیاسی دولت‌ها دخالت داد، البته طرف سعودی نیز این قضیه را فهمیده و این دو موضوع را از هم جدا کرده است که در حج سال گذشته شاهد این موضوع بودیم.
** اعتماد 98/3/25
*  شکایت ایران در صورت تحریم اینستکس
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:‌در صورتی که آمریکا نسبت به تحریم اینستکس اقدام کند به سازمان‌های بین‌المللی شکایت خواهیم کرد.
علاءالدین بروجردی در واکنش به گزارش بلومبرگ مبنی بر تلاش آمریکا برای تحریم نهاد مالی متناظر ایران اینستکس، گفت: آمریکا با وجود تمام شعارهایی که سر می‌دهد در نهایت هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، ما در طول چهل سال گذشته مورد تحریم‌های مختلف آمریکا واقع شدیم لذا این نوع اظهارات جدید نیست. او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در هیچ عرصه‌ای درمانده نشده و همیشه با مقاومت و تلاش توانستیم نیازهای خود را تامین کنیم.
** شهروند 98/3/25
*  رهبر معظم انقلاب آمریکا را خلع سلاح کرد
حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «پاسخ‌های صریح مقام معظم رهبری به معنای پایان دیپلماسی نیست، بدین معناست که اختلافات فی ما بین با هر نسخه‌ای حل نمی‌شود. آمریکایی‌ها عملا یک رژیم مذاکره مهم مثل برجام را برهم زدند و در حال حاضر نیز ایران اطمینانی به این دولتمردان ندارد. پیام ایران داده شده و در درجه اول ما باید همین پیامی را که برای مدیریت امنیت در منطقه داده‌ایم، در دستور کار قرار دهیم تا طرف‌های متقابل فضای چالش را ایجاد نکنند. آمریکا در زمینه نفس مذاکره خلع سلاح شده است و ما منتظر گام بعدی آنها هستیم.»
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
محتوای مناسبی باید در فضای مجازی برای مخاطبان تولید شود
تسنیم / آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یک پدیده مبارک در سطح کشور به شمار می‌آیند، اظهار داشت: هدف اصلی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ایجاد ارتباط با نسل جوان است که این مهم یکی از ضرورت‌های امروز جامعه است.عضو جامعه مدرسین درادامه با اشاره به اینکه روزانه بخش عمده‌ای از زمان افراد در فضاهای مجازی به سر می‌رود گفت: باید محتواهای مناسبی برای ارائه این مخاطبان تولید شود.وی با بیان اینکه اوقات فراغت جوانان نقش تاثیرگذاری در رشد شخصیت فرهنگی و اجتماعی آنان دارد، خاطر نشان کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ویژه برنامه‌های متنوع و پر محتوایی برای اوقات فراغت جوانان طراحی واجرا کنند.
مقاومت همراه با حکمت، عزت و مصلحت نتیجه بخش خواهد بود
حوزه/ آیت الله ابوالقاسم علیدوست، بیان داشت: صحبت‌های رهبر معظم انقلاب در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) راجع به مسأله مقاومت بسیار مهم است.وی افزود: فراتر از دستورات دینی که بر مقاومت تأکید دارند، از نظر عقلی هم اگر انسان در زندگی شخصی و فردی خود مقاومت نداشته باشد، پیروز نخواهد شد و پیروزی نهایی در گرو مقاومت و تحمل سختی ها است. عضو جامعه مدرسین با بیان این که هر ملتی اگر مقاومت همراه با حکمت، عزت و مصلحت داشته باشد، پیروز خواهد شد، خاطرنشان کرد: مکتب امام(ره) و انقلاب اسلامی نیز با داشتن همین اصول به پیروزی در مقابل دشمنان رسید و عزت به دست آورد.
مکتب مقاومت انقلاب اسلامی ایران را پیروز کرد
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین رجبی، اظهار داشت: این که مسأله مقاومت در مکتب و اندیشه امام خمینی(ره) و نظام اسلامی مطرح می‌شود، ریشه‌های متعددی در قرآن دارد. عضو جامعه مدرسین با بیان این که مکتب و روحیه مقاومت انقلاب اسلامی ایران را پیروز کرد، گفت: تجربه ثابت کرده هر ملتی که روحیه مقاومت خود را از دست داد، قطعا شکست خورد.وی پیروزی انقلاب اسلامی را نتیجه مقاومت مردم دانست و تصریح کرد: امروز ایران اسلامی به جایگاهی رسیده است که سردمداران غربی نیز به این مطلب اذعان دارند که دلیل پیروزی‌های ایران وجود روحیه مقاومت و ایستادگی است.
افراد بی‌حجاب به‌صورت آشکار به احکام الهی بی‌احترامی می‌کنند
حوزه/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی خراسانی با بیان این‌که نباید در جامعه اسلامی شاهد بی‌حجابی باشیم، اظهار داشت: حجاب یکی از مسائلی است که همه مذاهب و فرق دینی درباره آن اتفاق‌نظر داشته و به آن اهمیت می‌دهند.وی بابیان این‌که حجاب از دین جدا نیست، ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم که عهد و پیمان‌ها و حدود و قوانین الهی در انظار عمومی به‌طور آشکار شکسته می‌شود به‌طوری‌که برخی از افراد در جامعه حجاب خود را رعایت نمی‌کنند.وی افزود: در بسیاری از موارد این اقدامات توسط افرادی فریب‌خورده و احیاناً ناآگاه که تحت تأثیر جریان‌های مروج فرهنگ بی‌حیایی در جهان هستند، صورت می‌پذیرد که موردپسند عموم مردم نیست.
واکنش به اظهارات وزیر دولت امارات علیه ظریف
صدا و سیما/سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات وزیر دولت امارات علیه ظریف واکنش نشان داد. موسوی در فضای مجازی نوشت: کسانی که از ابتدا نه اعتبار داشتند نه مشروعیت و نه استقلال و همه دلخوشی شان خرید امنیت پوشالی از غرب است و نگاه غرب به آنان گاو شیرده، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران که حتی با یک نوشته در فضاي مجازي آب در لانه مورچگان می‌ریزند سکوت کنند. «انور قرقاش» در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي نوشته بود: اشاره ظریف به «تیم B» مسخره است؛ مقبولیت او روز به روز کاهش می‌یابد.
عضویت صدها پلیس آمریکایی در گروه‌های نژادپرست و ضداسلامی
مهر/ نتایج یک بررسی نشان می‌دهد صدها افسر پلیس فعال و بازنشسته در آمریکا و همین طور کارمندان قضائی این کشور در گروه‌های خصوصی ضداسلامی، خشونت گرا و نژادپرست فیس بوک عضویت دارند. بررسی که در این زمینه توسط سازمان خبری ریویل به سفارش مرکز گزارش‌های تحقیقاتی ایالات متحده انجام شده، نشان می‌دهد کارکنان بیش از ۵۰ اداره پلیس و مرکز قضائی در آمریکا در این گروه‌های تندروی فیس بوکی عضویت داشته اند.
ایران جزء بیست کشور جهان از لحاظ تولید علم
باشگاه خبرنگاران /دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره نقشه جامع روابط بین الملل علمی کشور اظهار کرد: برای پیشبرد نقشه جامع روابط علمی و بین المللی کشور ستاد مخصوصی تشکیل شده و پیگیری موضوع به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واگذار شده است. حجت الاسلام والمسلمین عاملی با اشاره به توسعه حوزه علم و فناوری ایران بیان کرد: اکنون رشد علمی ایران در جوامع بین المللی قابل مشاهده است و توانسته‌ایم در رتبه بندی‌های معتبر علمی و بین المللی مقام‌های بالای علمی را کسب کنیم.وی افزود: ایران در رتبه هجدهم جهان از لحاظ تولید علم ایستاده و در میان کشورهای منطقه هم رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
موضع‌گیری آمریکا در قبال حادثه دریای عمان ایران‌هراسی آشکار است
تسنیم/وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای، نگرانی مقامات مسکو از تحریکات پیرامون حادثه حمله به تانکرهای نفت‌کش در دریای عمان را اعلام کرده وموضع‌گیری دولت آمریکا در این رابطه را «ایران‌هراسی» نامید و از همه طرفین درگیر خواست تا خویشتنداری کرده و از هر گونه نتیجه‌گیری زودهنگام درباره علت وقوع این حادثه خودداری کنند. روسیه از دولت ایران هم به‌خاطر کمک به نجات 11 ملوان روسی خدمه کشتی‌های نفتکش خارجی قدردانی کرد.
انگلیس، ایران را به دست داشتن در حادثه دریای عمان متهم کرد
باشگاه خبرنگاران/ جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، در اظهاراتی بی‌اساس ایران را به دست داشتن در حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان متهم کرد.او در اظهاراتش گفت: تقریبا اطمینان داریم که یکی از شاخه‌های نیرو‌های مسلح ایران نفتکش‌ها در دریای عمان را هدف قرار داده است!وزیر خارجه انگلیس همچنین از تهران خواست آنچه را وی «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه خوانده است، فورا متوقف کند.
آمریکا پشت حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان است
تسنیم/معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به اتهام‌زنی واشنگتن به تهران در خصوص حادثه انفجار دو فروند نفتکش در دریای عمان، خود آمریکا را عامل اصلی این حادثه خواند. « آل حبیب» در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِن. اِچ. کِی» ژاپن با اشاره به همزمانی این حادثه با سفر «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور به ایران و دیدار با رهبر انقلاب اسلامی توضیح داد: «کسی پشت این ماجرا است تا آن را به گردن ایران بیاندازد. (و آن کس نیز) ایالات متحده است».
گسترش سپرضدموشکی آمریکا امنیت جهان را به خطر انداخته است
تسنیم/رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیانیه پایانی نشست روز جمعه خود در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، تاکید کردند که گسترش یک جانبه و نامحدود سامانه‌های دفاع ضدموشکی آمریکا در سایر کشورها، عامل بی ثبات کننده بشمار رفته و آسیب جدی به امنیت بین المللی وارد کرده است. به عقیده آنها تامین امنیت یک کشور در سایه به خطر انداختن امنیت سایر کشورها، اقدامی غیر قابل قبول است.در این بیانیه تاکید شده که کشورهای عضو سازمان شانگهای قصد دارند همکاری‌ها در جهت خلع سلاح هسته‌ای، کنترل تسلیحات، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و واکنش سیاسی-دیپلماتیک به چالش‌ها در زمینه رژیم عدم گسترش را ادامه دهند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom