Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز922
دیروز1135
در هفته922
در ماه29686
مجموع2037603

بازدید کنندگان برخط

3
Online

رئیس‌کل بانک مرکزی:بسته پیشنهادی اروپا دروغ بود / خبری از آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره نیست


با دستور رئیس‌جمهورنخستین نمونه قطار ملی مترو در پایتخت رونمایی شد


آیت الله شب زنده دار:فیوضات معنوی خود را با تحلیل‌ها و گمان‌های انتخاباتی نابجا از بین نبرید


آیت الله اراکی:مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صددرصد احکام اسلام در تمام زمینه‌هاست


آیت الله مروی:تعامل و همگراهی حوزه علمیه قم و خراسان ضروری است 
*جام جم 1400/01/21
** آزادی کشتی کره‌ای با نگاه مثبت دادستان

سخنگوی وزارت خارجه درباره آزادی کشتی کره‌ای گفت: در پی تکمیل تحقیقات در مورد تخلف کشتی کره‌ای و بنا به درخواست مالک و دولت کره برای آزادی کشتی، دستور آزادی کشتی از سوی دادستان محترم صادر شد. عدم سوءسابقه ناخدا و کشتی در زمینه تخلف در منطقه، زمینه نگاه مثبت دادستان محترم را فراهم کرد.
خطیب‌زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با سواحل طولانی در خلیج فارس و دریای عمان، بر رعایت کامل مقررات دریایی از جمله مقررات‌ ناظر بر حفظ محیط زیست تاکید دارد و هرگونه تخلف در این زمینه را رصد و پیگیری می‌کند.

*همشهری 1400/01/21
** ادامه تقابل بهارستان با پاستور

مجلس یکشنبه یا سه‌شنبه هفته جاری موضوع شکایت از رئیس جمهور را به رأی نمایندگان می‌گذارد. به‌گفته احمد امیرآبادی، عضو هیأت رئیسه، تعداد شکایت‌‌ها از رئیس جمهور به 13مورد رسیده و اگر نمایندگان در صحن مجلس به آن رأی مثبت دهند پرونده به قوه‌قضاییه خواهد رفت.
13موردی که نمایندگان به‌عنوان مصادیق استنکاف رئیس‌جمهوری از اجرای قانون مطرح کردند از قانون «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» مصوب سال94 آغاز می‌شود و آخرین آن قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» است. نمایندگان معتقدند که دولت قانون توقف اجرای پروتکل الحاقی را طبق تفسیر خود اجرا کرده است.

*کیهان 1400/01/21
** بسته پیشنهادی اروپا دروغ بود خبری از آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره نیست

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره پولهای ایران در کره گفت: مسئول دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، بانک مرکزی است و هر خبری هم به غیر از بانک مرکزی اعلام شود، صحت ندارد. این اتفاق هنوز برای منابع ایران نیفتاده است.
البته باید این را هم گفت که هفت میلیارد دلار مورد پیگیری قرار می‌گیرد، چون این پولها حق ایران و بانک مرکزی است. همتی همچنین در خصوص بسته پیشنهادی اروپا برای ایران موسوم به اینستکس اظهار داشت: اینستکس یک موضوع فیک (دروغ) بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

*شرق 1400/01/21
** مذاکرات برجام نقش مهمی در آزادسازی دارایی‌های ایران دارد

یک مقام وزارت امور خارجه کره‌جنوبی هم‌زمان با آزادسازی کشتی توقیف‌شده کره‌ای ازسوی ایران اعلام کرد: پیشرفت در مذاکرات مربوط به برجام، تأثیر مثبتی در موضوع آزادسازی وجوه بلوکه‌شده ایران دارد. خبرگزاری یونهاپ بدون اشاره به نام این مقام وزارت امور خارجه کره‌جنوبی، در واکنش به آزادسازی کشتی کره‌ای از‌سوی تهران افزود: «کره‌جنوبی درباره وجوه بلوکه‌شده ایران در بانک‌های سئول با شرکای آمریکایی و اروپایی و همچنین کشورهایی که در حال مذاکره با تهران برای بازگرداندن توافق هسته‌ای برجام هستند، از نزدیک مشاوره گرفته است».

** تا تحریم‌ها هست، فعالیت هسته‌ای ایران کاهش هم پیدا نمی‌کند

معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با پرس‌تی‌وی گفت: تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ‌یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند». عراقچی با بیان اینکه نشانه‌هایی بروز کرده است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند، گفت: «ولی ما هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم و هنوز مذاکرات به جمع‌بندی نرسیده است».
وی دیداری نیز با رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته و گروسی را در جریان روند گفت‌وگوها قرار داده است و نیز درباره مسائل دیگر بین ایران و آژانس نیز هماهنگی شده است. به گفته عراقچی، در ‌صورتی‌که نشست‌های برجامی به نتیجه‌ای برسد، آژانس به‌عنوان ناظر برنامه هسته‌ای ایران نیز وظایف و دستور کاری خواهد داشت.

*ایران 1400/01/21
** تقویت چندجانبه‌گرایی اولویت سیاست خارجی ایران است

رئیس‌جمهوری کشورمان در دهمین اجلاس سران همکاری اقتصادی 8 کشور در حال توسعه که به‌صورت مجازی برگزار شد، تقویت چندجانبه‌گرایی را اولویت‌ مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی هدف غایی همه تلاش‌های جمعی و مشروع کشورهای در حال توسعه را دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم و کسب جایگاه مناسب در روابط بین‌المللی دانست.
وی با بیان اینکه امروز در کنار بلیه کرونا، یکجانبه‌گرایی و تروریسم اقتصادی چهره جامعه جهانی را لکه‌ دار کرده است، افزود: این اقدامات نه تنها دولت‌های حاکم و ملت‌های مستقل را به‌طور غیرقانونی و نامشروع، هدف قرار داده‌اند بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است.

** درخواست روسیه از ایران درباره وضعیت حقوقی دریای خزر

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای قزاقستانی خود گفت: روسیه انتظار دارد که ایران در اسرع وقت کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را که به امضای پنج کشور حاشیه دریای خزر در سال ۲۰۱۸ رسیده، تصویب کند.
کنوانسیون تاکنون توسط چهار کشور ترکمنستان (دسامبر ۲۰۱۸)، قزاقستان و جمهوری آذربایجان (فوریه ۲۰۱۹) و روسیه (اکتبر ۲۰۱۹) تصویب شده است.

*جمهوری اسلامی 1400/01/21
** رونمایی از نخستین نمونه قطار ملی مترو

طرح‌های ملی دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان‌های تهران، البرز و قزوین با فرمان رئیس‌جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در شصت و یکمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، طرح تولید واکسن آنفلونزای فصلی(انسانی)، طرح تولید قطار ایرانی هفت واگنه مترویی با رونمایی از اولین قطار تولید شده در تهران، خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو6، آزمایشگاه ملی قوای محرکه، ناحیه نوآوری شریف و خط تولید 5 محصول زیست فناوری در تهران شامل واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی پیشگیری از سالمونلا، کرم اگزما پروبیوتیک، توکسین بایندر 4 جزئی پروبیوتیک و استارتر لبنی را از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی افتتاح و رونمایی کرد. برای افتتاح این پروژه‌ها 3 هزار و 462میلیارد تومان هزینه شده که برای 7 هزار و 595 نفر اشتغالزایی به همراه دارد.

** تعدادی از نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته‌ای بازدید کردند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: به منظور نظارت میدانی مجلس بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، چهارشنبه و پنجشنبه گذشته، 12 نفر از نمایندگان، عمدتا از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو بازدید کردند.
عمویی گفت: در نظارت میدانی از این چهار سایت هسته‌ای روشن بود که صنعت هسته‌ای کشورمان بالنده و پویاست و جوانان دانشمند ایرانی با همت عالی خود درحال پیشبرد علم و فناوری ایران هستند. سازمان انرژی اتمی هم گام‌های اساسی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برداشته است.

*وطن امروز 1400/01/21
** بازگشت پیکرهای پاک 63 شهید دفاع‌مقدس به وطن

پیکرهای مطهر تازه تفحص شده ۶۳ شهید دفاع‌مقدس پنجشنبه از طریق مرز شلمچه به کشور بازگشت. فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آیین تحویل این پیکرها در شلمچه گفت: پیکرهای این شهدا پس از ۲ ماه تلاش مستمر در مناطق فکه، شلمچه، جزایر مجنون و شرق دجله پیدا شد. سردار باقرزاده افزود: این شهدا در عملیات‌های والفجر مقدماتی، خیبر، بدر، کربلای ۵، کربلای ۸ و تک دشمن در شلمچه در سال ۶۷ به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

** سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به ایران ۲۲ و ۲۳ فروردین

«چون‌سی‌کیونگ» نخست‌وزیر کره‌جنوبی در روزهای ۲۲ و ۲۳ فروردین برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران و گفت‌وگو درباره موضوعات دوجانبه از جمله موضوع محدودیت‌های غیرقانونی ایجاد‌ شده برای دسترسی به منابع بانک مرکزی در این کشور به تهران سفر خواهد کرد. گفتنی است نخست‌وزیر کره‌جنوبی در این سفر علاوه بر مذاکره با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد. همچنین دیدار دوستانه با علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری نیز با توجه به پیشینه روابط ۲ مقام ایرانی و کره‌ای در برنامه این سفر قرار دارد.

 ** نقض برجام از زمان اوباما کلید خورد

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در دیدار با شفیق دیوب، سفیر جمهوری عربی سوریه در تهران گفت: سوریه در خط مقدم جبهه مقاومت است و جمهوری اسلامی ایران با قدرت در کنار سوریه خواهد ماند.
امیرعبداللهیان با اشاره به سیاست غیرسازنده و مداخله‌جویانه آمریکا در منطقه و جهان افزود: اصرار آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران پدیده جدیدی نیست. حاکمان کاخ سفید فقط ماسک خود را تغییر می‌دهند، ولی آشکارا پیمان‌شکنی و خیانت می‌کنند. وی افزود: بی‌تردید اوباما در زمان خود نقض برجام را کلید زد. ترامپ نامتعادل که محصول لیبرال‌- دموکراسی شکست‌خورده آمریکا بود نیز چهره واقعی آمریکا را نشان داد.

*جوان 1400/01/21
** همكاري نيروهاي مسلح ايران و تاجيكستان تأثير مثبتي در امنيت منطقه خواهد داشت

سپهبد شيرعلي ميرزا وزير دفاع كشور تاجيكستان با حضور در محل ستاد كل نيروهاي مسلح با رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح ديدار و گفت وگو كرد. سرلشكر باقري پس از اين ديدار در جمع خبرنگاران درباره توافقات ديدار با وزير دفاع جمهوري تاجيكستان گفت: در اين دیدار پايه‌های توسعه روابط نظامي دو كشور گذاشته شد.
همچنين مقرر شد تا گروه كاري مشتركي بين نيروهاي مسلح دو كشور ايجاد شود تا آينده روابط نظامي و دفاعي دو كشور را ترسيم و برنامه ريزي كند. وی افزود: قطعاً همكاري نيروهاي مسلح ايران و تاجيكستان در ارتقاي امنيت و ثبات در منطقه و توسعه نيروهاي مسلح تاجيكستان و استفاده از تجارب دو كشور تأثير مثبتي خواهد داشت.

** پاسخ عاملان حمله به كشتي ساويز را خواهيم داد

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح درباره هدف قرارگرفتن كشتي ايراني ساويز گفت: پس از انجام تحقيقات در خصوص حادثه كشتي ايراني ساويز بدون ترديد به عاملان آن پاسخ خواهيم داد. تا زمان مشخص شدن تحقيقات و شرايط حادثه كشتي ساويز نمي توانيم هيچ واكنشي نشان دهيم.
سردار شکارچی ادامه داد: هيچ يك از كشورهاي حوزه خليج فارس را در حادثه كشتي ساويز در درياي سرخ متهم نمي كنيم. وی افزود: امريكا و رژيم صهيونيستي همپيماناني در خليج فارس و در كل منطقه دارند كه در واقع با آنها همكاري مي كنند. بدون شك ايالات متحده در تمام تلاشها براي تضعيف و آسيب رساندن به ايران سهيم است.

*آفتاب یزد 1400/01/21
** وزیر کشور به کرونا مبتلا شد

پیگیری‌های خبرنگار فارس حاکی از آن است که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به بیماری کرونا مبتلا شده است. بر اساس این گزارش، وزیر کشور در جلسات کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا حضور نداشته است. پی‌گیری‌ها نشان می‌دهد، عدم حضور رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسات نیز به دلیل بیماری بوده است.

*خراسان 1400/01/21
** ضرب الاجل ایران به آمریکا در پایان نشست وین

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد همه تحریم‌های ترامپ بدون توجه به تمایزات و نام‌گذاری‌های بی‌منطق و خودسرانه، ضد برجام بوده است و باید رفع شود. او تنها مسیر و گام موجود برای حفظ توافق هسته ای را بازگشت کامل به تعهدات آمریکا دانست و گفت: ایران بعد از راستی‌آزمایی سریع، اقدام متقابل خواهد کرد.
در همین زمینه نیز یک مقام ایرانی به کیودوی ژاپن گفت: آمریکا فقط تا پایان مهلت سه ماهه در توافق ایران با آژانس(5خرداد) فرصت دارد تا تحریم‌ها علیه ایران را بردارد. درصورتی که تا پنجم خرداد تحریم ‎ها لغو نشود تمامی دوربین‎‌های آژانس نصب شده در تاسیسات هسته ای ایران برچیده خواهد شد واطلاعاتش نیز پاک می‌شود.

** واکنش آیت‌الله‌ اعرافی به یک شایعه

مدیرحوزه‌های علمیه شایعات موجود در فضای مجازی و منتسب به خود را تکذیب کرد. آیت‌الله‌ اعرافی گفت: این مطالب «کاملاً تکذیب می‌شود.»
در فضای مجازی برخی کانال‌ها شایعه کرده بودند با استعفای آیت‌الله‌ رئیسی، رئیس قوه قضاییه، آیت‌الله‌ اعرافی رئیس جدید دستگاه قضا خواهد شد.

*رسالت 1400/01/21
** قانون جهش تولید مسکن می‌تواند موتور پیشران تولید و اشتغال باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح جهش تولید و تأمین مسکن در مجلس، نوشت: قانون تحول‌آفرین جهش مسکن، می‌تواند موتور پیشران تولید و اشتغال در کشور باشد. قالیباف در حساب کاربری خود در توییتر، نوشت: تعهد دادیم نام سال برای مجلس زینت تابلوها و سخنرانی‌ها نشود.
‌وی تأکید کرد: مجلس در همین چند روز ابتدای سال، قانون «جهش تولید مسکن» برای تولید سالانه یک‌میلیون واحد مسکن را تصویب کرد. براساس این قانون، زمین‌های دولتیِ احتکارشده پس از شفاف‌سازی، وارد چرخه تولید مسکن برای مردم خواهند شد.

** رژیم صهیونیستی مانع واکسینه شدن فلسطینیان می‌شود

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی گفت که رژیم صهیونیستی در واکسینه کردن ساکنان فلسطین اشغالی تبعیض سیستماتیک در پیش‌گرفته است.
در گزارش این سازمان جهانی آمده است که پنج میلیون ساکن کرانه باختری و نوار غزه از دریافت واکسن کرونا محروم هستند و اقدام رژیم صهیونیستی برخلاف قوانین بین‌المللی مربوط به رفتار رژیم‌های اشغالگر است.

*مردم سالاری 1400/01/21
** پایان ثبت نام انتخابات میان دوره ای خبرگان

دبیر ستاد انتخابات کشور در گزارش تجمیعی نهایی، از ثبت نام ۸۸ نفر داوطلب انتخابات میان دورهای مجلس خبرگان رهبری در پایان بازه زمانی هفت روزه ثبت نام خبر داد.
موسوی گفت: در ادامه، تعداد داوطلبان حضور در انتخابات میاندوره مجلس خبرگان رهبری را به تفکیک حوزه‌های انتخابیه اعلام کرد: در مجموع ثبت نام ۵۴ نفر در استان تهران، ۱۲ نفر در استان خراسان رضوی، ۱۴ نفر در استان قم و هشت نفر در استان مازندران قطعی شد. مدیرکل انتخابات وزارت کشور، در خصوص تبلیغات داوطلبان میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: کسانی که صلاحیتشان در شورای نگهبان تایید شود، از ۱۵ روز قبل از روز رای گیری، یعنی از روز ۱۳ خرداد ماه تا ۲۶ خرداد ماه به مدت ۱۴ روز می‌توانند تبلیغات داشته باشند.

*آرمان ملی 1400/01/21
** پزشکیان خواستار تشکیل ستاد جنگ شد

نماینده مجلس با انتقاد از روش در پیش گرفته دولت برای مبارزه با کرونا خواستار تشکیل ستاد جنگ شد. مسعود پزشکیان گفت: روش مبارزه ما با کرونا حالت شل کن سفت کن دارد. اگر در ابتدای کرونا یک ماه قم و شهرهای درگیر را قرنطینه و حالت حکومت نظامی ایجاد می‌کردند کرونا در کشور پخش نمی شد. یک هفته تعطیل کردن و یک هفته رها کردن کرونا صدمه و ضرر طولانی مدتی برای کشور دارد. دولت چه کار می‌کند که اگر تعطیل نکنند مشکلی پیش بیاید، کل دولت را تعطیل کنند هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
وی افزود: باید با دستور رهبر انقلاب ستاد جنگ تشکیل شود، سه قوه و نیروهای مسلح همه باید تدبیر کنند و با این ویروس که حالت تهاجمی دارد مقابله کنند.

** گفت وگوی ایران و اوپک درباره بازگشت به بازار نفت

رئیس هیات عامل و دبیرکل اوپک درباره بازگشت ایران به بازار نفت درصورت حصول توافق، گفت وگو و تبادل نظر کردند.
امیرحسین زمانی نیا پس از دیدار با محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین درباره محور این دیدار اظهار کرد: دبیرکل اوپک در این دیدار اظهار امیدواری کرد که در نتیجه مذاکرات کنونی درباره برنامه هسته ای ایران که در وین ادامه دارد شرایط غیرعادلانه ای که بر ایران تحمیل شده است پایان یابد و تحریم‌ها برطرف شود.

*قدس 1400/01/21
** کوتاه از انتخابات

ـ محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان در کنگره انجمن روزنامه نگاران زن گفت: جریان اصلاح طلبی اپوزیسیون نظام نیست و اصلاح طلبان در دام عملیات روانی رقیب قرار نمی گیرند.
ـ سعید محمد نامزد انتخابات در توییتی نوشت: دولت جوان انقلابی در زمین سنگلاخ برخی سیاسیون بی تقوا در حال جوانه زدن است. هر چند درختان فرتوت این جوانه را احاطه کرده اند ولی باران رحمت خدا و آفتاب زیبای ولایت برای رویش آن کافی است.
ـ حجت الاسلام پورمحمدی عضو شورای وحدت اصولگرایان درباره یکی شدن و ادغام شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت، گفت: با شورای ائتلاف گفت وگوهای زیادی انجام داده ایم و به همراهی و همدلی این دو شورا کاملاً خوشبین هستم، ولی این موضوع از نظر تشکیلاتی هنوز نهایی نشده است.

*اعتماد 1400/01/21
** صالحي كانديداتوري خود را در انتخابات تكذيب كرد

صالحي رييس سازمان انرژي اتمي در واكنش به برخي گمانه‌زني‌ها درباره قصد وي براي كانديداتوري در انتخابات سيزدهمين دوره رياست‌جمهوري تاكيد كرد: «قصد و برنامه‌اي براي كانديداتوري در انتخابات ندارم.»

*اطلاعات 1400/01/21
** سردار سلیمانی را اسطوره و قهرمان خود می‌دانیم

روزنامه‌نگار ارشد و مجری محبوب برنامه‌های تلویزیونی در پاکستان با تمجید از مقاومت ملت ایران در برابر زورگویی‌های آمریکا، نقش فرمانده شهید سپاه قدس در جنگ علیه تروریسم در منطقه را مهم برشمرد و اعلام کرد: ما سردار قاسم سلیمانی را قهرمان و اسطوره خود می‌دانیم.
«مبشر لقمان» در دیدار «جعفر روناس» رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر «لاهور» افزود: رمز مقاومت و ایستادگی ایران در برابر زورگویی‌های غرب و آمریکا به تاریخ چند هزار ساله آن برمی گردد زیرا ملت ایران هیچگاه به کشورهای دیگر تعرض نکرده اما همیشه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

** راه حل مشکلات، بازگشت به مردم است

‌یادگار امام در دیدار با اعضای شورای سیاسی مجمع ایثارگران گفت: هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی افزود: انتخابات «شامل» یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اول آن این است که بساط تنگ نظری و حذف برداشته شود. «تقسیم بر دو کردن» نیروهای کشور باعث ترفیع چاپلوسان و متملقانی می‌شود ‌که اتفاقا به سخنانی که می‌گویند هم باور ندارند.

*شهروند 1400/01/21
** گازرسانی به‌ منطقه سیستان به‌زودی تکمیل می‌شود

وزیر نفت اعلام کرد که گازرسانی به منطقه سیستان به‌زودی تکمیل و تلاش می‌شود اگر موانعی هم وجود دارد، رفع شوند. زنگنه با بیان اینکه بخش مهمی از زابل شبکه دارد و از طریق سی‌ان‌جی (گاز طبیعی فشرده) تأمین می‌شود، افزود: «بی‌شک این گاز برای مردم به‌ویژه صنایع و گلخانه‌ها برای کشت اهمیت دارد و به امید خدا در مرحله بعد از آن برای صادرات به افغانستان استفاده خواهیم کرد.»
وی تأکید کرد: «پس از ماه مبارک رمضان سفری به جنوب استان هم خواهیم داشت تا از نزدیک مشکلات و موضوعات مربوط به روند گازرسانی در این حوزه بررسی شود. »


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**فیوضات معنوی خود را با تحلیل‌ها و گمان‌های انتخاباتی نابجا از بین نبرید

 

رسا/ آیت‌الله‌ شب زنده دار، در جلسه درس اخلاق،  به شرح چگونگی کسب آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: نخستین دستورالعمل در روایات این است که در زمان پایانی ماه شعبان افراد به فعالیت‌هایی که مفید و مثمر ثمر است، روی بیاورند و کارهای بیهوده را رها کنند. عضو جامعه مدرسین در ادامه ضمن توصیه به تقوای الهی با بیان اینکه در آستانه و ایام حساس انتخابات 1400 قرار داریم، گفت: گاهی سخنان، گمان‌ها و تحلیل‌های نابجا نسبت به نامزدهای انتخاباتی سبب می‌شود تمام معنویات و فیوضات انسان در ماه شعبان و رمضان از بین برود.

**مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه هاست

 رسا/ آیت الله اراکی  در جلسه مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا گفت: مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه هاست. ما نیازمند اجرای احکام اسلامی به صورت کامل هستیم، ما باید اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، فرهنگ اسلامی و... کامل داشته باشیم. عضو جامعه مدرسین ابراز داشت: دولت آینده در ابتدا باید در سیاست‌های داخلی و خارجی، احکام اسلام را اجرا نموده و حوزه‌های علمیه نیز آماده است تمام نیازهای حکومتی را در عرصه ارائه طرح بر اساس اسلام تقدیم نماید. عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: حوزه علمیه قم در تمام عرصه‌ها پاسخگوست و از دولت آینده انتظار داریم سیاست‌های اجرایی او بر مبنای احکام اسلامی باشد.

**تعامل و همگراهی حوزه علمیه قم و خراسان ضروری است

حوزه/ آیت‌الله‌ مروی، در دیدار با حجت‌الاسلام سید حمید علوی آزیر، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، به اهمیت مسئله توجه به مدیر و استاد در مدارس اشاره و این دو عنصر اصلی را از علل موفقیت‌های حوزه علمیه برشمرد و گفت: علاوه بر اینکه پرورش مدیران و اساتید موفق برای حوزه‌های علمیه لازم است، باید دقت کرد که تدریس به نگاه شغل محور تبدیل نشود، زیرا این امر یک رسالت بزرگ است. عضو جامعه مدرسین در ادامه ارتباط بیشتر میان دو حوزه خراسان و قم را لازم دانست و با اشاره به ضرورت همگرایی در دنیای امروز، ضمن حفظ مرزها، بر همگرایی دو حوزه علمیه قم و خراسان تاکید کرد. وی در ادامه با بیان اینکه آموزش و پرورش از یکدیگر جدا نیست، اظهارکرد: در کنار این مسئله، موضوع تهذیب نیز یک امر مهم بوده و استاد می‌بایست در درس به مطالب اخلاقی بپردازد.

**آژانس اتمی از اقدام جدید ایران در کارخانه ساخت صفحات سوخت اصفهان خبر داد

فارس/ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تحولی دیگر در برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران خبر داده است. خبرگزاری رویترز بامداد شنبه گزارش داد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۷ آوریل (۱۸ فروردین) تایید کرده است که در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان، ایران شش صفحه سوخت قراضه تابش نشده برای رآکتور تحقیقاتی تهران را ذوب کرده است که این صفحات سوخت شامل ۰. ۴۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد U-235 است. بر اساس ادعای خبرگزاری رویترز، در گزارش آژانس آمده است: «(در این فرآیند) محلول نیترات اورانیل استخراج شده و به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل شده است». در این گزارش آمده است که ایران قصد دارد با فرآوری بیشتر این مواد به تولید مولیبدن بپردازد که کاربردهای غیرنظامی زیادی از جمله اهداف پزشکی دارد.

**اتحادیه اروپا در ویرانی عراق نقش داشت

فارس/ نماینده ایرلندی پارلمان اروپا در پیامی در توییتر از اقدام اتحادیه اروپا در کمک به آمریکا در ویرانی عراق انتقاد کرد. میک والاس در این پیام توییتری نوشت: «اتحادیه اروپا به ویرانی عراق کمک کرد و هم اکنون باید به بازسازی آن کمک کند. این کمترین چیزی است که ما به آنها بدهکار هستیم و چیز دیگری که به آنها بدهکار هستیم این است که باید گفتن حقیقت درباره اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده را آغاز کنیم. وی چندی پیش نیز از دورویی اتحادیه اروپا درباره حمایت از تحریم‌ها علیه سوریه و ونزوئلا انتقاد کرده و نوشته بود: «حمایت اتحادیه اروپا از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ونزوئلا و سوریه دلخراش است.»

**نامه رژیم صهیونیستی به شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران

فارس/ نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به شورای امنیت ملل متحد مدعی شد ایران مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا را نقض کرده است. طبق گزارش روزنامه جروزالم‌پست، نماینده رژیم صهیونیستی خواستار تحقیق درباره موارد نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط ایران شده است. این قطعنامه سال ۲۰۱۵ برای تأیید توافق هسته‌ای برجام صادر شد. در بخشی از این نامه آمده است: «ما قویاً از شورای امنیت می‌خواهیم این موارد ادامه‌دار نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط ایران را محکوم کند و از اعضای این شورا می‌خواهیم به تهدیدهای آشکار ایجاد شده به دلیل برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و اشاعه تسلیحاتی توسط این رژیم پاسخ دهند.

**آمریکا ترجیح می‌دهد با ایرانی‌ها مستقیم مذاکره کند

تسنیم/ یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا مذاکرات وین در خصوص برجام را «سازنده» توصیف کرد و در عین حال اظهار داشت که «اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۱۷، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند. وی که نخواست نامش فاش شود، افزود: «ما منتظر اظهارات روز شنبه ایران هستیم که نشان می‌دهد آیا تصمیمات این کشور سازنده خواهد بود یا خیر. مقام مسئول وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد که «فشار حداکثری آمریکا برای جلوگیری از رفتارهای ایران در منطقه با شکست مواجه شده است». وی اظهار داشت که «آمریکا ترجیح می‌دهد مذاکرات مستقیما با ایرانی‌ها داشته باشد، اما مخالفت آنها با این مسئله، کار ما را سخت خواهد کرد».

**آمریکا پیشنهادهای جدی به ایران داد

ایرنا/ در حالی که ایران در صورت لغو تحریم‌های آمریکا بر توقف اقدامات جبرانی خود تاکید دارد، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد: واشنگتن در گفت‌وگوهای وین ایده‌های "بسیار جدی" در مورد چگونگی احیای توافق هسته‌ای به ایران ارائه داد اما منتظر است تهران نیز از خود جدیت نشان دهد. این مقام دولت آمریکا که نام وی بیان نشده است بامداد امروز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران مدعی شد: تیم ایالات متحده ایده بسیار جدی مطرح کرده و برای بازگشت به تعهدات برجامی خود جدیت نشان داده است، اگر ایران نیز به تعهدات خود بازگردد. مقام آمریکایی افزود، ایالات متحده منتظر "پاسخ متقابل" ایران است.

** ۶۳ داوطلب انتخابات مجلس خبرگان در قم نام‌نویسی کردند

ایرنا/ فرماندار قم گفت: با پایان مهلت هفت‌روزه شرکت در دومین انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، در مجموع ۶۳ تَن برای چهار حوزه انتخابیه استان‌های قم، خراسان رضوی، مازندران و تهران؛ نام‌نویسی خود را در فرمانداری قم نهایی کردند. "مرتضی حیدری" در ادامه اظهار داشت: از این تعداد ۳۶ تن برای تهران، ۱۴ تن برای قم، هفت تن برای خراسان رضوی و ۶ تن برای مازندران ثبت نام کردند. با توجه به ارتحال آیات محمدعلی تسخیری، سید هاشم بطحایی گلپایگانی و  ابراهیم امینی نجف‌آبادی در حوزه انتخابیه استان تهران و آیات محمدتقی مصباح یزدی، محمد یزدی و نورالله طبرسی در حوزه انتخابیه استان‌های خراسان رضوی، قم و مازندران؛ انتخابات میاندوره‌ای برای تعیین جایگزین آنان در این استان‌ها برگزار می‌شود.

**حمله انصارالله به فرودگاه بین‌المللی "أبها" در عربستان

ایسنا/ نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله حمله پهپادی را به اماکن حساس در فرودگاه بین المللی أبها انجام دادند. یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که عصر جمعه نیروهای هوایی ارتش با یک فروند پهپاد نوع "قاصف ۲k" حمله را انجام دادند و هدفگیری دقیق بود. وی افزود: این حمله در چارچوب پاسخ مشروع به تشدید تجاوزات و محاصره همه جانبه یمن از سوی کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی صورت گرفت. بامداد جمعه نیز ارتش یمن با یک پهپاد نوع قاصف ۲k آشیانه هواپیماهای جنگی عربستان را در فرودگاه جیزان هدف قرار داد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom