Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز893
دیروز1135
در هفته893
در ماه29657
مجموع2037574

بازدید کنندگان برخط

2
Online

حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری تاکید کردند: لزوم برنامه ریزی راهبردی اقتصادی برای کشور


سخنگوی سازمان انرژی اتمی: نبرد ما در صنعت هسته‌ای کشور ادامه دارد و با استقامت در این عرصه به پیروزی دست خواهیم یافت


رییس جمهور: جهت‌گیری اقتصاد در مسیر مانع زدایی و پشتیبانی از تولید است


رییس قوه قضاییه: مسئولان باید پاسخگوی تأخیر در اجرای تصمیمات کرونایی باشند


آیت الله اعرافی: زمینه مشارکت پرشکوه و قوی ملت در انتخابات فراهم شود* جام جم 1400/01/24
** واکنش آژانس، آمریکا و اتحادیه اروپا به حادثه نطنز


فردریک دال، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی در گفت‌وگویی به سانحه رخ داده در تاسیسات غنی‌سازی نطنز اشاره کرده و گفت: ما از گزارش رسانه‌ها درباره نطنز باخبریم و با مقامات ایران در این‌باره در‌تماسیم.
همچنین سخنگوي اتحادیه اروپا در واکنش به این حادثه اعلام کرد این اقدام ممکن است اقدامی تخریبی باشد. سخنگوي اتحادیه اروپا افزود: هرگونه تلاش برای ممانعت از گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران را نمی‌پذیریم. در ادامه این واکنش آمده است: ابهامات موجود در رابطه با حادثه نطنز باید به‌طور عمیق و فوری شفاف‌سازی شود. سخنگوي اين اتحادیه در ادامه خاطرنشان کرد: مساله توافق هسته‌ای ایران باید از طریق گفت‌وگو حل شود نه عملیات هجومی.

* همشهری 1400/01/24
** اجازه نمی‌دهیم صهیونیست‌ها انتقام موفقیت‌ها در مسیر لغو تحریم‌ها را از مردم ایران بگیرند


وزیر امورخارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با متهم کردن رژیم صهیونیستی به تلاش برای ایجاد مانع در مسیر رفع تحریم‌های ظالمانه، گفت که نباید در دام طراحی مکارانه صهیونیست‌ها افتاد. ظریف گفته است که صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام موفقیت‌ها در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند، اما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت. وی گفته است که مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی صراحتا گفته بودند اجازه پیشرفت در رفع تحریم‌های ظالمانه را نخواهند داد و اکنون تصور می‌کنند به هدف خود می‌رسند، اما پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت. وزیر امورخارجه همچنین اضافه کرده است که نطنز قوی‌تر از گذشته با استفاده از ماشین‌های پیشرفته‌تر ساخته خواهد شد و اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد.


* کیهان 1400/01/24
** نبرد ما در صنعت هسته‌ای ایران ادامه دارد


سخنگوی سازمان انرژی اتمی با ‌اشاره به حادثه تروریستی مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) گفت: صنعت هسته‌ای آنقدر عمق و نفوذ دارد و بیدی نیست که با این بادها بلرزد؛ قطعا ما در این صنعت پیروز هستیم. کمالوندی افزود: نبرد ما در صنعت هسته‌ای کشور ادامه دارد و با استقامت در این عرصه به پیروزی دست خواهیم یافت. وی بیان کرد: با امکانات و تخصص توام با تعهد و دلسوزی و ایثار فعالان صنعت هسته‌ای کشور، پیروزی در این عرصه قطعی است و تردیدی ندارم که به اهداف خود می‌رسیم.


**بخش قابل‌توجهی از خرابکاری‌های نطنز ظرف چند روز آینده جبران می‌شود


رئیس سازمان انرژی اتمی اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز را «خرابکاری» خواند و گفت: این حادثه‌ای نبود که اتفاقی روی داده باشد و سیستم‌های امنیتی به این مسئله ورود پیدا کردند. صالحی اظهار کرد: دشمن دلش می‌خواهد یأس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است. وی ادامه داد: دشمنان در گزارش‌هایی که می‌دهند، می‌گویند 9 ماه فعالیت‌های هسته‌ای را در نطنز عقب انداخته‌ایم، اما من به شما می‌گویم، ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل توجهی از خرابکاری‌هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد. وی تاکید کرد: این کشور باز نمی‌ایستد و هر کاری کنند ما با قوت و قدرت جلو می‌رویم. بهترین نوع بازدارندگی حفظ نشاط، روحیه و آمادگی است تا به دشمن نشان دهیم که این ملت تسلیم‌ناپذیر است.


**موج تازه ناآرامی‌ها در شهرهای آمریکا


در پی وقوع دور تازه اغتشاشات در برخی از شهرهای آمریکا، گروه‌های راست افراطی، طرفداران «جنبش جان سیاهپوستان اهمیت دارد» و نیروهای پلیس به جان هم افتادند. همزمان، رسانه‌ها از قتل یک جوان سیاهپوست به دست پلیس نژادپرست آمریکا خبر می‌دهند. دیروز رسانه‌ها گزارش دادند که طرفداران گروه‌های نژادپرست و ضد نژادپرست در برخی شهرهای آمریکا با هم درگیر شدند و پلیس نیز برای سرکوب اعتراضات، وارد عمل شده است.فراخوان اعضای گروه‌های سفیدبرترپندار و نژادپرست پس از آن صورت گرفت که رئیس‌جمهور آمریکا ۶ دستور اجرایی برای کنترل مالکیت و حمل سلاح در این کشور صادر کرده است.


* شرق 1400/01/24
** ایران یکی از محورهای سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل


یک مقام وزارت خارجه آمریکا از سفر وزیر امور خارجه این کشور به بروکسل خبر داد و گفت که ایران یکی از موضوعات مطرح در گفت‌وگوهای او خواهد بود. یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور این هفته دوباره سفری به بروکسل خواهد داشت تا درباره موضوعاتی از جمله ایران، افغانستان و فعالیت‌های روسیه در قبال اوکراین رایزنی کند.


* ایران 1400/01/24
** جهت‌گیری اقتصاد در مسیر مانع زدایی و پشتیبانی از تولید است


نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در سال 1400 بعد از ظهر دوشنبه، با حضور سران سه قوه و اعضا تشکیل شد. رئیس جمهوری در این نشست جهت‌گیری اقتصاد کشور در سال جدید را در مسیر مانع‌زدایی و پشتیبانی همه‌جانبه از تولید بر‌اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری دانست و برتلاش شورای‌عالی در ایجاد هماهنگی بین قوا و تسهیل و تقویت تولید ملی در شرایط دشوار مقابله با تحریم‌های اقتصادی تأکید کرد.


**در اسرع وقت راه حلی برای آزاد‌سازی منابع ایران پیدا می‌کنیم


نخست‌وزیر کره جنوبی با علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. لاریجانی در این دیدار درخصوص پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی خطاب به نخست‌وزیر این کشور اظهار داشت: منابع ما نزد بانک‌های کشور شما امانت بوده و دولت شما باید سعی کند نسبت به این موضوع امانتدار باشد. نخست‌وزیر کره جنوبی نیز قول داد در اسرع وقت راه حلی برای آزاد‌سازی منابع ایران توسط دولت کشور متبوع خود پیدا کند. وی همچنین بر ضرورت توسعه روابط درازمدت دو کشور در همه زمینه‌ها تأکید کرد.


* وطن امروز 1400/01/24
** اتحادیه اروپایی ۱۱ فرد و نهاد ایرانی را تحریم کرد


اتحادیه ‌اروپایی در بیانیه‌ای به بهانه واهی نقض حقوق بشر اعلام کرد ۸ فرد و ۳ نهاد ایرانی را تحریم کرده است. در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای شورای اروپا منتشر شده، آمده است این تحریم‌ها در ارتباط با ناآرامی‌های آبان ۱۳۹۸ در ایران است. سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار غلامرضا سلیمانی‌ رئیس سازمان بسیج، سردار حسین کرمی فرمانده یگان ویژه ناجا، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، سردار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه خوزستان و لیلا واثقی فرماندار شهر قدس از جمله اشخاص تحت تحریم قرار گرفته هستند. زندان اوین، زندان فشافویه و زندان رجایی‌شهر هم در لیست تحریمی اتحادیه اروپایی قرار گرفته است.


**از دولت عراق درباره پیگیری ترور شهید سلیمانی انتظار بیشتری داریم


دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار همتای عراقی گفت:‌ اطلاعات موثقی وجود دارد که آمریکا با حمایت از داعش و جابه‌جایی آنها در مناطق مختلف عراق، در تلاش برای زمینه‌سازی تداوم حضور خود در این کشور است. شمخانی در دیدار الاعرجی تاکید کرد: تسریع در اجرای قانون پارلمان عراق درباره خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات‌ساز خواهد شد. وی با بیان اینکه ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقش آمریکا در تقویت تروریسم تکفیری را کاملا آشکار و اثبات کرد، گفت: پیگیری محاکمه و مجازات آمران و عاملان این جنایت تروریستی از اولویت‌های همکاری‌های امنیتی ۲ کشور است و در این زمینه از دولت عراق با توجه به میزبانی شهید قاسم سلیمانی انتظار بیشتری داریم.


**همزمانی مذاکرات وین و خرابکاری دشمن را نمی‌توان تصادفی خواند


امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به حادثه اخیر در سایت هسته‌ای نطنز واکنش نشان داد. متن مطلب دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل به شرح زیر است: جناب آقای دکتر کمالوندی عزیز، بی‌تردید دشمنان نخواهند توانست دانش و فناوری پیشرفته ایرانی را به عقب بازگردانند. همزمانی مذاکرات وین و خرابکاری دشمن را نمی‌توان تصادفی خواند. بارها پنجه‌های خون‌آشام دشمن را در پس دستکش مخملی میز مذاکرات آزموده‌ایم. سلامت و پاینده باشید.


* جوان 1400/01/24
** سئول منابع ایران را هرچه سریع‌تر آزاد کند


رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار «چانگ سیه کیون» نخست‌وزیر کره‌جنوبی با بیان اینکه کشور‌های آسیایی باید همکاری‌های همه‌جانبه از جمله صنعتی، فناوری و فرهنگی را اولویت قرار دهند و پیشتازان صلح و پیشرفت دنیا باشند، افزود: از سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران خرسندیم. اما متأسفانه فعلاً کره‌جنوبی جایگاهی در مناسبات اقتصاد خارجی ایران ندارد و روابط اقتصادی و سیاسی که در بالا‌ترین سطوح قرار داشت تنزل کرده است. قالیباف با بیان اینکه همه ملت‌های دنیا از جمله ملت متمدن و با فرهنگ ایران، دوستان خود را در روز‌های سخت می‌شناسند و با انتقاد جدی از اقدام بانک‌های کره در مسدود کردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود افزود: انتظار ما از نخست‌وزیر کره‌جنوبی این است که راه‌حل‌های فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه دهد و پول‌های بلوکه جمهوری اسلامی آزاد شود. انتظار مردم ایران از طرف کره‌جنوبی برآورده نشده است.


**شناسایی هویت عامل اختلال در سیستم برق نطنز


یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات به «نورنیوز» گفت: هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است. او افزود: اقدامات لازم برای دستگیری عامل اصلی اختلال در سامانه برق مجتمع نطنز در دست انجام است. این مقام مطلع با اشاره به گزارش گروه فنی بررسی‌کننده حادثه تصریح کرد: چگونگی ایجاد اختلال در سیستم برق‌رسانی نیز از سوی گروه فنی مشخص شده و از دیروز مجموعه اقدامات لازم برای بازگرداندن سالن آسیب‌دیده به مدار فعالیت مجدد آغاز شده است.


**معاهده همکاری میان روسیه و تهران تمدید می‌شود


به گزارش اسپوتنیک امروز در تهران وزیر امور خارجه روسیه با وزیر امور خارجه، رئیس‌جمهور ایران و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار دارد و هدف نهایی از این دیدار‌ها تمدید، توسعه و ارتقای معاهده روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه است. بر اساس این معاهده که شامل ۲۱ ماده است دو کشور متعهد می‌شوند در صورت تجاوز نظامی کشوری ثالث طرفین هیچ نوع مساعدت نظامی یا غیرنظامی به طرف ثالث نداشته باشند، همچنین طرفین در ارتقا و توسعه استفاده صلح‌جویانه از انرژی هسته‌ای و احداث نیروگاه‌های اتمی به یکدیگر کمک کنند. در ادامه این معاهده توافقاتی بر سر چگونگی استفاده از دریای خزر، تبادلات فرهنگی، اقتصادی و تجاری انجام شده که اکنون ۲۰ سال از تمدید هر پنج سال آن می‌گذرد.


**دکترین رفتار سیاسی مبنای فعالیت سپاه است


حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی در جمع تعدادی از مسئولان سیاسی نیرو‌های مسلح با اشاره به تدوین دکترین رفتار سیاسی سپاه گفت: از مجموعه معاونت سیاسی به ویژه برادر با سابقه و ارزشمند سردار دکتر جوانی قدردانی و تشکر می‌کنم؛ هم زحمت تدوین دکترین رفتار سیاسی سپاه را کشیدند و هم در چارچوب آن عمل کرده و موفق هم عمل کردند. نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه با بیان اینکه مواضع معاون سیاسی سپاه، موضع مجموعه سپاه است، تصریح کرد: در مسائل سیاسی هماهنگی خوبی در سپاه وجود دارد و دکترین رفتار سیاسی مبنای فعالیت سپاه است.


* آفتاب یزد 1400/01/24
** پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق آزاد می‌شود


دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید که با وجود شرط دشواری که دولت عراق بر سر راه شرکت‌ها گذاشته اما پول‌های ایران در عراق امکان جابجایی پیدا کرده‌اند. حسینی اظهار کرد: «در سال‌های گذشته یکی از بهانه‌هایی که دولت عراق در تسویه‌نکردن پول‌ حاصل از صادرات ایران داشت، تحریم‌های آمریکا بود اما در هفته‌های گذشته، گشایش‌هایی در این زمینه رخ داده و حتی صحبت از دادن یک مهلت ۱۲۰ روزه به عراق مطرح شده است.»


* خراسان 1400/01/24
** اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، گرفتار توفان موج چهارم نمی‌شدیم


وزیر بهداشت گفت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می‌شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در توفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون‌یافته نمی‌افتادیم. در این زمینه مکتوبات زیادی دارم که جزو اسناد طبقه‌بندی‌شده است و بنا ندارم منتشر کنم. نمکی در بخشی دیگر از سخنان مبسوطش گفت: من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستاده ام و در بهاری که قول دادم، واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.


**همه باید سعی کنیم در انتخابات حضور مؤثر داشته باشیم


جمعی از نمایندگان مجلس با حضور در دفتر دکتر سعید جلیلی به گفت وگو درباره انتخابات سال ۱۴۰۰ پرداختند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه ضمن بیان نکات مهمی درباره مباحثی نظیر شکستن رکود سیاسی، اهمیت مشارکت حداکثری، خواهان حضور حداکثری نیروهای انقلابی در صحنه انتخابات شد. جلیلی گفت: به نظر من این تحلیل که حضور فعال و موثر تنها مربوط به کسانی است که نامزد انتخابات هستند، با نگاه انقلابی تعارض دارد. همه ما در مقطعی مانند انتخابات باید سعی کنیم حضور موثر داشته باشیم.


* اعتماد 1400/01/24
** بخشي از پاسخ ايران به حمله به نطنز غيرآشكار خواهد بود


سخنگوي وزارت خارجه درباره خرابكاري در نطنز گفت: براساس منشور ملل متحد و بند ۵۱ منشور حق دفاع مشروع براي جمهوري اسلامي ايران محفوظ است. اين يك تروريسم هسته‌اي بود كه مي‌توانست به فاجعه انساني بينجامد و ذيل جنايت عليه بشريت قرار مي‌گيرد. خطيب‌زاده تأکید کرد: پاسخ‌هاي مختلفي بايد به اين اقدامات رژيم اشغالگر قدس داده شود. برخي پاسخ‌ها به مراجع بين‌المللي خواهد بود. وزير خارجه و نمايندگي ما پيگير اين موضوع است و به زودي اين اقدامات اعلام مي‌شود. حتما برخي اقدامات در مسير غيرآشكار خودش انجام خواهد شد كه شايد هيچگاه گفته نشود.


* رسالت 1400/01/24
** مسئولان باید پاسخگوی تأخیر در اجرای تصمیمات کرونایی باشند


رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، تصریح کرد: آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی‌تری کرده و موجب افزایش خسارت‌های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضا می‌کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه‌ای لحاظ شود. آیت الله رئیسی گفت: زمان‌شناسی در هر کاری مهم است و درجایی که با جان و زندگی و معیشت مردم مرتبط است، مهم‌تر می‌شود و این سؤال جدی مردم از مسئولان تصمیم‌گیر است که چرا با تأخیر با موج جدید کرونا مقابله شد که شاهد اشکالات و خسارات آن هستیم و حتماً باید در این خصوص پاسخگو باشند.


**عملیات گسترده پهپادی و موشکی ارتش یمن در عمق خاک سعودی


نیروهای مسلح یمن طی بیانیه‌ای از عملیات گسترده پهپادی و موشکی در عمق خاک سعودی خبر داد. در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری شبکه «المسیره» منتشر شد، آمده است: عملیات ۳۰ شعبان در عمق خاک سعودی در واکنش به تشدید تجاوز و محاصره ظالمانه علیه یمن با ۱۷ پهپاد و موشک بالستیک انجام شد و طی آن با ۱۰ پهپاد از نوع «صماد ۳» پالایشگاه‌های شرکت آرامکو در دو منطقه جده و الجبیل هدف قرار گرفت. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه اعلام کرد که مراکز حساس نظامی در دو منطقه خمیس مشیط و جازان نیز با پنج پهپاد از نوع قاصف ۲K و دو موشک بالستیک از نوع «بدر ۱» هدف قرار گرفت.


* مردم سالاری 1400/01/24
** اسرائیل به دنبال عامل درز خبر حمله به کشتی ساویز


جروزالم پست نوشت: مقامات امنیتی اسرائیل خواستار تحقیق درمورد چگونگی درز اطلاعات عملیات حساس ارتش این رژیم علیه ایران، به رسانههای خارجی شده‌اند. در ادامه این مطلب آمده است: نیویورک تایمز اخیرا گزارش داد که اسرائیل به امریکا گفته که مسئول حمله روز سه شنبه به کشتی ایرانی «ساویز» است. هاآرتص و دیگر رسانه‌ها گزارش داده‌اند فردی که جزئیات عملیات را درز داده است از خبرنگار خواسته بوده که انتشار مطلب را به تاخیر بیاندازد، چراکه ارتش اسرائیل تصمیم گرفته بوده که عملیات را یک روز به تاخیر اندازد.


**موضع گیری نتانیاهو علیه برجام همزمان با انفجار نطنز،

صفحه نخست وزیری رژیم صهیونیستی در توییتر با نقل قول از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم که در مراسمی برای مقامات امنیتی، اطلاعاتی و نظامی سخنرانی می‌کرد، نوشت: مبارزه با ایران، با هسته‌ای شدن آن، با نیروهای نیابتی آن و مسلح شدن آن یک ماموریت بسیار بزرگ است. هیچ اطمینانی نیست که وضعیت فردا مانند امروز باشد.


* آرمان 1400/01/24
** سید حسن خمینی تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 ندارد


حجت الاسلام سید یاسر خمینی در خصوص احتمال کاندیداتوری یادگار امام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری 1400، اظهار کرد: حاج حسن آقا با تردید در حال مشورت و بررسی جوانب امر بودند تا اینکه طی ملاقاتی، رهبر انقلاب کاندیداتوری ایشان در انتخابات را به صلاح ندانستند و از ایشان خواستند که در شرایط فعلی به این عرصه ورود نکنند. وی تصریح کرد: با توجه به این توصیه، طبیعی است که تصمیم ایشان روشن است و اخوی یقینا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارند. 


**ظرفیت‌های فناوری می‌تواند جایگاه ایران را ارتقا دهد


وزیر نفت ضمن تأکید بر ضرورت همکاری با جهان برای تقویت توان ملی گفت: باتوجه‌به ظرفیت فناوری مطمئنم ایران می‌تواند حرف‌های با اهمیتی بیش‌از خود نفت و منابع طبیعی برای گفتن در منطقه داشته باشد. بیژن زنگنه گفت: بدون حضور در جریان رقابت‌های طبیعی جهان ما نمی‌توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم. امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما به‌طور حتم باید به آن توجه کنیم.


* قدس 1400/01/24
** کوتاه از انتخابات


ـ عبدالرضا داوری، مشاور سابق احمدی نژاد در مصاحبه‌ای تأکید کرد: احمدی‌نژاد از اواخر سال ۹۶ به بعد، مرتب به ما می‌گفت جمهوری اسلامی سه ماه، حداکثر 6 ماه دیگر سقوط می‌کند.
ـ حسین دهقان نامزد انتخابات در گفت‌وگویی تأکید کرد: در صورت حمایت اصلاحطلبان یا اصولگرایان، حتما استقبال می‌کنم اما به نفع کسی کنارنخواهم کشید.
ـ امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس با اعلام اینکه قرار است برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند، گفت: به همین دلیل از هیئت اجرایی انتخابات استعفا کردم.


* شهروند 1400/01/24
** مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود


معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به پاسخگوبودن در یک مرجع دیگر نیست، خاطرنشان کرد: «گاهی هزینه‌های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم‌پاسخگویی افراد و دستگاها برای کشور فاجعه‌بار است.» جهانگیری افزود: «باید بررسی شود و دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی به دست نیاورده است، بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود.»


* اطلاعات 1400/01/24
** مراسم انس با قرآن کریم با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود


در طلیعه ماه مبارک رمضان بهار قرآن، مراسم انس با قرآن کریم با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی از طریق ارتباط تصویریِ حسینیه امام خمینی(ره) با مصلای تهران برگزار خواهد شد. این مراسم از ساعت ۱۷ روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ (بدون حضور جمعیت) آغاز می‌شود و تعدادی از قاریان و اساتید قرآنی به تلاوت کلام‌الله می‌پردازند. این مراسم به صورت زنده از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی قرآن پخش خواهد شد.


**رویکرد یکجانبه در قبال برجام بی‌فایده است


وزیر امور خارجه پاکستان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را گامی مثبت و رو به جلو خواند و افزود: هرگونه اقدام یکجانبه در قبال برجام بی‌فایده و هیچ نتیجه خوبی نداشته است. «شاه محمود قریشی» در سفر رسمی خود به آلمان طی نشست مطبوعاتی مشترک با «هایکو ماس» همتای آلمانی در برلین، گفت: پاکستان به عنوان همسایه جمهوری اسلامی ایران، خواهان پایداری صلح و ثبات است و رویارویی چیزی نیست که ما به دنبال آن باشیم.*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**یقین به معاد باید در عمل انسان ظاهر شود

 

رسا /آیت الله العظمی مظاهری در درس اخلاق خود با بیان اینکه افراد متقی دو صفت دارند که یکی عقیدتی و در رابطه با خدا و ایمان به خداوند است، گفت: صفت دیگر متقین عملی است، رابطه با مردم و رابطه با خدا از نظر عبادت کردن خداوند، متقین عبادات را در جامعه زنده می‌کنند و این از صفات و ویژگی‌های آنها است. رییس حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: آنچه که انسان کمتر به آن توجه دارد معاد عملی است، یعنی اگر کسی حقیقتا به آخرت و بهشت و جهنم عقیده دارد باید بر طبق آن عمل کند، اگر عمل نکند یعنی به صورت عملی اعتماد به آخرت و معاد ندارد، اگر به همین اندازه که شب اول قبر وجود دارد عقیده داشته باشیم می‌دانیم که باید توشه‌ای داشته و با خود ببریم.

 

**لزوم برنامه ریزی راهبردی اقتصادی برای کشور

 

اختصاصی/ حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با معاون اقتصادی کميته امداد امام خمينی (قدس سره) تأکید کردند: نبايد موج مشکلات جامعه بر مديران و کسانی که به‌ هرحال تريبونی در اختیاردارند تأثیر بگذارد که چه ‌بسا ضرر آن از خود مشکلات موجود بيشتر باشد.رئيس شورای عالی جامعه مدرسين دربخش دیگری از سخنان خود ريل‌گذاری اقتصادی را امری لازم برشمرده و گفتند: صرف‌نظر از انتخابات پيش رو بايد يک برنامه جامع و ثابت در مسير اقتصادی کشور انجام پذيرد؛ نه این‌که هر رئیس‌جمهوری که بر سرکار می‌آيد کشور را به سمت و سويی ديگر ببرد. ایشان همچنین خطاب به فعالان و نظريه‌پردازان اقتصادی بر لزوم برنامه ریزی راهبردی اقتصادی تأکید کرده و گفتند: پرونده اين انتخابات تا چند ماه ديگر بسته می‌شود اما مسئله ريل گذاری که به آن اشاره کردم بايد در يک برنامه بلندمدت انجام پذيرد تا مدیران عالی اجرایی در راستای تحقق آن برنامه جامع حرکت کنند.

 

**زمینه مشارکت پرشکوه و قوی ملت در انتخابات فراهم شود

 

حوزه/آیت الله اعرافی در دیدار اعضای شورای شهر قم گفت: شهری چون قم که زیارتی، سیاحتی، علمی، بین المللی، حوزوی و تاریخی است، باید از نگاه کلان، آینده نگرانه، عمیق و دقیقی برخوردار بوده، در تمام تصمیم‌گیری‌ها شاخص‌ها و ممیزات شهر به خوبی مورد توجه قرار گیرد.مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود، نظارت را مهمترین پایه شکل گیری شورای شهر توصیف نمود و اذعان داشت: در انتخابات هر رأی ملت در اقتدار، پیشرفت و پیشبرد کشور موثر است؛ باید بیش از پیش زمینه مشارکت پرشکوه و قوی ملت و خلق حماسه‌ای دیگر در انتخابات را مورد توجه قرار دهیم.

 

**غریب‌آبادی: غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده است

 

تسنیم/ سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، توضیحاتی را درخصوص برنامه ایران برای واکنش به خرابکاری در مرکز غنی‌سازی شهید احمدی روشن ارائه کرد.غریب‌آبادی گفت: مسئولیت این خرابکاری به‌عهده رژیم صهیونیستی و حامیان آن می‌باشد. وی افزود: تجربه نشان داده است که ایران اسلامی پس از این اقدامات مذبوحانه، قوی‌تر از قبل ظاهر شده است. وی با تأکید بر این‌که غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده است، گفت: فرایند جایگزینی ماشین‌های آسیب‌دیده آی.آر.یک با 50 درصد قدرت غنی‌سازی بیشتر بلافاصله آغاز گردید و ماشین‌های جدید نیز در این مجموعه نصب خواهند شد.غریب‌آبادی ادامه داد: علاوه بر این، در واکنش به این‌ اقدام خرابکاری، چند اقدام فنی مهم دیگر نیز برنامه‌ریزی شده است که این هفته به اطلاع آژانس خواهد رسید.سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین از ارسال نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص خبر داد و گفت: از وی خواسته شده تا ضمن اتخاذ موضعی شفاف در این زمینه، این اقدام تروریستی را محکوم کند.

 

**راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها طبق قانون به‌عهده مجلس است

 

تسنیم/ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا طی سخنانی درباره نگرانی‌هایی که در بحث عدم رعایت سیاست قطعی نظام مبنی بر لزوم رفع همه تحریم‌های هسته‌ای و راستی‌آزمایی دقیق از این مسئله در مذاکرات وین وجود دارد تأکید کرد: فارغ از هر نتیجه‌ای که مذاکرات وین داشته باشد، اساس راستی‌آزمایی اقدامات آمریکایی‌ها باید توسط مجلس صورت گیرد و دولت صلاحیت راستی‌آزمایی در این حوزه را ندارد.زاکانی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های مجلس یازدهم این است که پس از لازم الاجرا شدن قانون هسته‌ای، مراحل اجرای آن را به‌دقت دنبال کرد و یک نظارت دقیقی را مورد نظر قرار داد.

 

**حمله به تاسیسات نطنز برنامه‎ هسته‎ای ایران را متوقف نمی‌کند

 

تسنیم / مدیر سابق سازمان اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرد که اختلال در جریان برق نطنز ناشی از یک حمله سایبری بوده و در صورتی که ایرانی‌ها سیستم برق اضطراری داشته باشند، مشکل بزرگی برای آن‌ها ایجاد نخواهد شد و این حمله تنها یک پیام به تهران خواهد بود. عاموس یادلین» گفت: طی روزهای آینده جزئیات بیشتری از این حمله برملا خواهد شد.با این حال، عاموس یادلین اذعان کرد که ایران دانش کافی برای ازسرگیری برنامه هسته‌ای خود صرف نظر از خسارت‌های ناشی از این حمله را دارد.وی بار دیگر تاکید کرد که فشارهای حداکثری دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا بر ایران برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور نه تنها نتیجه‌بخش نبود، بلکه نتیجه معکوس هم داشت.

**کاخ سفید مدعی شد: هیچ نقشی در حادثه نطنز نداشته‌ایم

 

تسنیم/ سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری مدعی شد که کشورش هیچ دخالتی در حادثه نطنز نداشته است.جنیفر ساکی گفت: «ایالات متحده به هیچ صورتی [در حادثه نطنز] دخالت نداشته است. ما هیچ چیز برای افزودن به گمانه‌زنی‌های مطرح شده درباره علل و پیامدهای آن نداریم».وی ادامه داد: «در حال حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر بروز هرگونه تغییر در مسیر گفتگوهایی که قرار است این هفته در خصوص توافق هسته‌ای با ایران [برجام] برگزار شود، وجود ندارد.همچنین لوید آستین وزیر دفاع آمریکا که در سرزمین‌های اشغالی به سر می‌برد نیز با اعلام اینکه در خصوص حادثه نطنز چیزی برای گفتن ندارد، از اظهارنظر در خصوص این حادثه خودداری کرد.

 

**توسعه روابط با ایران از اولویت های سیاست خارجی روسیه است

 

ایرنا / وزیرامور خارجه فدراسیون روسیه در آستانه سفر به ایران با بیان اینکه روابط تهران و مسکو در حوزه های مختلف از جمله سیاسی ، تجاری و اقتصادی در حال تحکیم است،گفت که توسعه روابط با ایران از اولویت های سیاست خارجی روسیه است.لاوروف در ادامه اظهار داشت: از دیدگاه ما مشکل اصلی این است که واشنگتن نمی تواند از خط مشی معیوب خود مربوط به حفظ سلطه جهانی که از اوایل سالهای ۱۹۹۰ پس از فروپاشی اتحاد شوروی آغاز شد، صرف نظر نماید و امروز برای همه واضح است که چنین سیاستی مطلقا غیرسازنده است.

 

**تولید واکسن ایران برکت احتمالا از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز می‌شود

 

ایرنا/رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، با تاکید بر روند مطلوب تولید انبوه واکسن" کوو ایران برکت" گفت: فاز اول آماده سازی تولید واکسن با ظرفیت سه میلیون دوز به اتمام رسیده و پیش بینی می شود از اردیبهشت تولید این واکسن ایرانی آغاز شود.محمد مخبر ادامه داد: با افزایش تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا به ۱۲ میلیون دوز در ماه، بخش عمده ای از نیاز کشور در این زمینه تامین خواهد شد.وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه واکسیناسیون عمومی با واکسن ایران برکت از خرداد ماه امسال آغاز شود، گفت: با همه توان در این مسیر در حرکت هستیم.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom