Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز919
دیروز1135
در هفته919
در ماه29683
مجموع2037600

بازدید کنندگان برخط

3
Online

پرواز و تصویربرداری پهپادهای ایران برفراز ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج‌فارس


رئیس مجلس شورای اسلامی: سپاه از زمان تأسیس قوی‌ترین پشتیبان مردم بوده است


آیت‌الله خاتمی: مسؤولان مذاکره کننده بدانند که خط ولایت، لغو همه تحریم‌ها است


آیت‌الله موسوی اصفهانی: مسلمان جامع و کامل کسی است که دیگران را امر‌به‌معروف و نهی از منکر نماید


سخنگوی وزارت‌خارجه: راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا و طرف‌های برجام دشوار است 
* جام جم 1400/02/04
** راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا و طرف‌های برجام دشوار است

سخنگوی وزارت‌خارجه گفت: راستی‌آزمایی اقدامات ایران بسیار ساده است، چراکه آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی مرجع بررسی و راستی‌آزمایی این مساله است و به‌سادگی می‌تواند اقدامات ایران را مورد بررسی قرار دهد اما در مقابل راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا و دیگر طرف‌های برجام کاری دشوار است. خطیب‌زاده افزود: همان‌گونه که آژانس صرف اعلامیه‌های ایران روی کاغذ را نمی‌پذیرد و بر راستی‌آزمایی حضوری و فیزیکی تأکید دارد، ایران نیز نمی‌خواهد تحریم‌ها صرفا روی کاغذ رفع شوند و از این رو خواهان آن است که رفع تحریم‌ها را به‌صورت عملی مورد راستی‌آزمایی قرار دهد و شاهد آن باشد که تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف ازجمله مبادلات مالی، بانکداری، فروش نفت، بیمه، حمل‌ونقل و هرچیز دیگر مربوط به تعهدات ایالات متحده، واقعا رفع شده باشند.

* همشهری 1400/02/04
** صهیونیست‌ها فهمیده‌اند که آینده‌ای ندارند

معاون هماهنگ‌‌کننده سپاه در واکنش به حوادث اخیر در سرزمین‌های اشغالی، گفت: صهیونیست‌ها خیلی تلاش کردند حوادثی را که اتفاق افتاد، لاپوشانی کنند اما شدت انفجار به‌صورتی بود که همه متوجه آن شدند و صدها هزار نفر قارچ انفجاری را مشاهده کردند. سردار نقدی افزود: اتفاقاتی که در جنوب فلسطین اشغالی افتاد قابل کتمان نبود لذا وقتی کسی شرارت می‌کند، نباید انتظار داشته باشد که شرارتش به‌خودش بر‌نگردد. وی ادامه داد: البته این حوادث در قبال وضعیت پیچیده‌ای که رژیم صهیونیستی با آن مواجه است، مسائل کوچکی است. آنها وضع اجتماعی گره‌خورده‌ای دارند و در اداره کشور بلاتکلیف هستند و با آینده‌پژوهی که انجام داده‌اند، متوجه شده‌اند که آینده‌ای ندارند.

* کیهان 1400/02/04
** پرواز و تصویربرداری پهپادهای ایران برفراز ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج‌فارس

در حالی که برخی منابع خبری چهارشنبه شب از پرواز پهپادهای سپاه ایران بر فراز یک فروند ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس خبر دادند، شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» نیز گزارش داد که پهپادهای ایران تصاویر دقیقی را از یک ناو هواپیمابر آمریکا در آب‌های خلیج فارس گرفته‌اند. به گزارش پرس‌تی‌‌وی، سپاه ایران چهارشنبه فیلمی را در نمایش پیشرفت‌های خود در زمینه ساخت پهپادها منتشر ساخته است. این فیلم توسط دسته پروازی چهار پهپادی ضبط‌شده و جزئیات دقیقی را از تجهیزات نظامی و هواپیماهای مستقر در عرشه ناو هواپیمابر آمریکا به تصویر کشیده است. در این فیلم تصویر یک کشتی دیگر آمریکا نیز مشاهده می‌شود.

** فناوری موشکی و پهپادی ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است

فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه مدعی شد که تهدید ایران در زمینه موشک‌های بالستیک قابل توجه بوده و از لحاظ کمی نیز پیشرفت داشته است. کنت مک‌کنزی وی افزود: موشک‌های کروز و فناوری پهپادی ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است و در زمینه هسته‌ای نیز، ایران در حال حاضر چیزی که غیر قابل بازگشت نباشد، انجام نداده است.

* شرق 1400/02/04
** تغییر روش غنی‌سازی ۶۰ درصدی از قبل پیش‌بینی شده بود

درپی انتشار گزارش جدیدی ازسوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر اینکه آژانس در روز گذشته راستی‌آزمایی کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی در زنجیره «IR6» انجام می‌شود و زنجیره ماشین‌های «IR4» هم‌زمان به غنی‌سازی ۲۰‌درصدی اختصاص یافته است، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: «این تغییر روش، موضوع تازه‌ای نبوده و به‌طور‌کامل مرتبط با اقدامات و تصمیمات فنی است». غریب آبادی افزود: «این تغییر در پرسشنامه اطلاعات طراحی که از سوی ایران به آژانس در هفته قبل ارائه شد نیز از قبل پیش‌بینی شده بود».

** دیدار معاون ظریف با مقامات دادگاه‌های بین‌المللی

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با کریستف برناسکنی، دبیرکل سازمان کنفرانس حقوق بین‌الملل خصوصی لاهه (HCCH) در مقر این سازمان در شهر لاهه هلند ملاقات کرد. در این دیدار، بهاروند بر اهمیت اسناد تدوین‌شده در چارچوب سازمان مذکور برای تسهیل مبادلات و روابط بین افراد و شرکت‌ها و همچنین برای توسعه اقتصادی کشورها تأکید کرد. وی همچنین با هافمنسکی رئیس دیوان بین‌المللی کیفری ملاقات کرد. در این دیدار بهاروند و قاضی هافمنسکی آخرین تحولات دیوان بین‌المللی کیفری از جمله قضایای افغانستان و فلسطین اشغالی مطروحه در دیوان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

* ایران 1400/02/04
** قابل درک نیست که کسی ایرانی و مسلمان باشد اما از برداشتن تحریم‌ها خوشحال نشود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تحریم‌های ضد انسانی و ظالمانه ترامپ در همه جا تأثیرگذار بوده است، گفت: عده‌ای با این موضوع آشنا نیستند و با تعیین درصد می‌گویند 30 درصد مشکلات به‌خاطر تحریم و 70 درصد به‌دلیل مشکل مدیریت است، درحالی که نمی‌دانند تأثیرات تحریم بر کشور چه میزان بوده و اگر نتوانیم مواد اولیه را وارد کنیم، تولید به طور کامل متوقف می‌شود. حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه برای من قابل درک نیست که چطور فردی می‌تواند ایرانی و مسلمان باشد اما از برداشتن تحریم‌ها علیه ملت ایران خوشحال نشود، گفت: هر زمان که ببینیم طرف مقابل ما آماده اجرای قانون و مقررات شده، لحظه‌ای صبر نخواهیم کرد و وقتی ببینیم حق مردم را می‌توانیم بگیریم، یک لحظه صبر نمی‌کنیم، حال اگر عده‌ای ناراحت هستند، مهم نیست.

** خرابکاری در نطنز آورده‌ای برای نتانیاهو نداشت

یک روزنامه امریکایی در گزارشی نوشت: حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران که به اسرائیل نسبت داده می‌شود، اختلافات بین نتانیاهو و جو بایدن را افزایش داده است. در گزارش واشنگتن پست آمده است:این حمله که یک اقدام خرابکارانه آشکار پیش از دور دوم مذاکرات بود، نتوانست ادامه مذاکرات را متوقف کند، اما این کار ممکن است مسأله روابط ایالات متحده و اسرائیل را برای بایدن به مسأله‌ای شخصی تبدیل کند، زیرا اعتبار وی به مذاکرات ایران گره خورده است.

* جمهوری اسلامی 1400/02/04
** امنیت ملی را دستمایه رقابت سیاسی قرار ندهید

وزارت امور خارجه در پاسخ به هجمه‌ها و تخریب‌ها علیه دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره‌کننده در بیانیه‌ای اعلام کرد:
ـ این روزها و در حالی که فرزندان این آب و خاک سخت در تلاشند تا از فرصتی که به یمن مقاومت همه‌جانبه ملت بزرگ ایران به دست آمده، برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بهره گیرند، اقلیتی کوچک ولی پرهیاهو، غافل از اینکه در یک بزنگاه تاریخی علیه خواست و منافع ملت قدم برمی‌دارند، هر آنچه در توان دارند را برای هدف قراردادن نمایندگان ایران در رویارویی دیپلماتیک وین، به میدان آورده‌اند.
ـ هیهات از این همه بی‌تقوایی عزت‌سوز و در خوشبینانه‌ترین حالت، کم‌اطلاعی و ساده‌دلی بیش از حد این جریان که از پول بیت‌المال ارتزاق می‌کند و از رانت‌های وسیع رسانه‌ای برای انتشار دروغ‌های شاخدار خود در جهت رسیدن به گندم خیالی ری استفاده کرده و از آبرو و عزت ملت بزرگ ایران خرج می‌کند.
ـ به یاری خدا به زودی بخشی از اسناد غیرمحرمانه مذاکراتی برجام منتشر خواهد شد.
ـ برادرانه به تمامی جریان‌ها و منتقدانی که شاید به گفت‌وگوهای وین نگاهی انتخاباتی و سیاسی داشته باشند، توصیه می‌کنیم، سیاست خارجی و امنیت ملی را دستمایه رقابت سیاسی قرار نداده و در تلاش برای تخریب تلاش وزارت امورخارجه اعتبار کشور را به بازی نگیرند.

* وطن امروز 1400/02/04
** بیانیه ارتش به مناسبت سالروز تأسیس سپاه پاسداران

روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران همزمان با سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: کارنامه درخشان این نهاد انقلابی در 4 دهه گذشته مؤید تلاش مخلصانه و مومنانه کارکنان خدوم سپاه با تفکر انقلابی و ولایتمداری برای حفظ و حراست از انقلاب و دستاوردهای آن است و امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران و مجموعه نیروهای مقتدر مسلح کشورمان دست در دست یکدیگر چون ید واحده، سربلندی نظام و یأس و ناامیدی دشمنان را رقم ‌زده‌اند.

** برای عدم ترک برجام تضمین نمی‌دهیم

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره احتمال تضمین واشنگتن درباره پایبند ماندن به توافق هسته‌ای با ایران گفت: «درباره تضمین کتبی، فکر می‌کنم روشن است که چنین تضمینی وجود ندارد». این دیپلمات آمریکایی که بدون فاش شدن نامش به سوالات پاسخ می‌داد، افزود: «اگر دولت بایدن به درک مشترکی با ایران و دیگر اعضای 1+5 برسد و تصمیم بگیرد به برجام برگردد، با حسن‌نیت خواهد بود و بدون دلیل از آن خارج نخواهد شد. اما چیزی تحت عنوان تضمین وجود نخواهد داشت». وی توضیح داد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران تفاهماتی فنی دارند. همچنین انتخابات ایران [نزدیک] است و به همین دلیل صاحب‌نظران از رسیدن به توافق تا میانه ماه مه ‌صحبت می‌کنند. رسیدن به توافق تا آن زمان را رد نمی‌کنم. امید ما این است که در اسرع وقت به آن دست یابیم و با نهایت سرعتی که بتوانیم پیش می‌رویم».

* جوان 1400/02/04
** گروه‌های مقاومت هر لحظه شما را به افول نزدیک‌تر می‌کنند

جانشین جدید فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در مراسم گرامیداشت شهید سردار سیدمحمد حجازی اظهار داشت: اگر فرماندهی سردارانی چون شهید حاج‌قاسم سلیمانی و شهید سیدمحمد حجازی در مناطق اشغال‌شده نبود، آمریکای جهانخوار و رژیم غاصب صهیونیستی، مجالی به امت اسلام نمی‌دادند و کشورها را یکی پس از دیگری درمی‌نوردیدند. سردار فلاح‌زاده تأکید کرد: رژیم غاصب صهیونیستی بداند گروه‌های مقاومت در جای‌جای کره خاکی در کنار مقرهای شما قرار دارند و هر لحظه شما را به افول نزدیک‌تر می‌کنند. خون شهید حجازی و شهید سلیمانی در رگ‌های امت اسلام در سراسر جهان به جوش آمده و دست از مبارزه برنخواهند داشت.

** دادسرای «کارنکنان» برای ترک فعل‌ها باید ایجاد کرد

رئیس قوه قضائیه در جلسه «هم‎اندیشی با اساتید، صاحب‎نظران و مدیران شبکه بانکی برای بررسی حقوقی و قضایی موانع تولید در حوزه بانکی»، حمایت از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را نیاز جدی امروز کشور دانست و گفت: همه بخش‎ها از دستگاه‌های اجرایی تا نظام بانکی و سیستم حقوقی و قضایی باید با اقدام و عمل در مسیر تحقق شعار سال حرکت کنند. آیت‌الله رئیسی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: گاهی برخی ترک فعل‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد که انجام یک فعل به آن اندازه مشکل‌زا نیست و به نظر می‌رسد باید در کنار دادسرای کارکنان دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد و به ترک فعل‌های مسئولان و دست اندرکاران که با عدم انجام به موقع وظیفه در زمان خود فرصت‌سوزی می‌کنند، رسیدگی کنیم.

* خراسان 1400/02/04
** طرح تشکیل وزارتخانه «آب و محیط زیست»

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی گفت: طرح تشکیل وزارتخانه‌های «انرژی، آب و محیط‌زیست» از سوی جمعی از نمایندگان تدوین و در جلسه علنی اعلام وصول شد. طبق این طرح، دو بخش آب و برق در وزارت نیرو جدا می‌شوند؛ در واقع حوزه آب زیرنظر وزارتخانه «آب و محیط زیست» و حوزه برق نیز زیرنظر «وزارت انرژی» قرار خواهد گرفت. بیگی‌نژاد افزود: این طرح با توجه به اهمیت مقوله انرژی و آب در اقتصاد ایران و عدم مدیریت متمرکز در این دو حوزه، تدوین شده است.

** شرط محسن هاشمی برای نامزدی

نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره حضور احتمالی محسن هاشمی در انتخابات گفت: ظاهرا وی برای حضور در انتخابات دو شرط اطمینان از احراز صلاحیت و معرفی به عنوان گزینه جبهه اصلاحات را مطرح کرده است.

* رسالت 1400/02/04
** درگیری سپاه با یک گروهک تروریستی در مریوان

روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه از درگیری رزمندگان این قرارگاه با عناصر یک گروه تروریستی در شهرستان مریوان خبر داد. روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) در این اطلاعیه اعلام کرد: در این درگیری دو تن از عناصر این گروه تروریستی ضدانقلاب به هلاکت رسیدند و تعدادی از آنان نیز زخمی شده و اعضای باقی‌مانده با توجه به شرایط منطقه متواری شدند. بنا بر اعلام روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا، در این درگیری دو نفر از رزمندگان غیور اسلام به فیض عظمای شهادت نائل شدند.

* مردم سالاری 1400/02/04
** تمجید وزیرخارجه پاکستان از روابط تهران و اسلام آباد

وزیر امور خارجه پاکستان پس از سفر به ایران در بیانیه‌ای ویدیویی به موضوعات مطرح‌شده در مذاکراتش با مقامات ایران و نتایج این سفر پرداخت. شاه محمود قریشی گفت که روابط دوستانه میان دو کشور پس از سفرش عمق بیشتری یافته است و در مسیر تاثیرگذاری و همکاری پیش می‌رود. وی افزود که دیدارهایش با حسن روحانی رئیس جمهور، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بر تقویت روابط دوجانبه و ارتقای روابط میان ملتهای دو کشور متمرکز بوده است.

** نارضایتی و انتقاد اسرائیل از روند احیای برجام

سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در یک جلسه شورای امنیت اظهاراتی را علیه توافق هسته‌ای ایران مطرح کرد. گلعاد اِردان گفت: همان طور که می‌دانید، اسرائیل در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد. ما تنها کشوری در جهان هستیم که حکومت ایران آن را تهدید به نابودی می‌کند. او ادامه داد: ایران برای اسرائیل دربرگیرنده تهدیدهایی برای موجودیت آن است. به همین خاطر است که خودمان را مقید به هیچ توافقی نخواهیم دانست که کاملا به رفع تهدیدها علیه موجودیت اسرائیل منجر نشود.

* آرمان ملی 1400/02/04
** پویش دعوت از آیت‌ا... رئیسی

سایت رجانیوز نزدیک به جبهه پایداری ضمن اعلام خبر راه افتادن پویش دعوت از «آیت‌الله رئیسی» برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری نوشت: پویش دعوت از سیدابراهیم رئیسی توسط جمعی از فعالان دانشجویی و اساتید حامی وی در دانشگاه تهران راه‌اندازی شده است. اعضای این پویش معتقدند آیت‌الله رئیسی، گزینه اصلح برای انتخابات ۱۴٠٠ است.

** اظهارات خلاف رستم قاسمی درباره یمن

روابط عمومی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر رستم قاسمی «وزیر اسبق نفت و کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری» در ارتباط با کمک نظامی و حضور مستشاران نظامی ایران در یمن با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اظهارات منتشر شده در این مصاحبه برخلاف واقعیت و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در یمن است. روابط عمومی وزارت امور خارجه با یادآوری مراجع رسمی در جمهوری اسلامی ایران برای اعلام مواضع کشور تاکید کرد: حمایت جمهوری اسلامی ایران از یمن یک حمایت سیاسی است و کشورمان از روند مسالمت‌آمیز بحران یمن و تلاش‌های سازمان ملل برای حل سیاسی این جنگ خانمان‌سوز حمایت می‌کند.

* قدس 1400/02/04
** سپاه از زمان تأسیس قوی‌ترین پشتیبان مردم بوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از زمان تأسیس در هر مشکلی از سیل و زلزله و بیماری تا مقابله با جنگ‌افروزی و تهدیدهای بی‌امان دشمنان، قوی‌ترین پشتیبان مردم بوده است. قالیباف تأکید کرد: کارنامه رشادت قهرمانانی چون جهان‌آرا، خرازی، باقری، باکری، همت، کاظمی و سلیمانی و... به روشنی ثابت می‌کند که «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود».

** کوتاه از انتخابات

ـ پایگاه خبری رکنا به نقل از سایت احزاب آنلاین از قطعی شدن نامزدی آیت‌الله رئیسی در انتخابات 1400 پس از دیدار با رهبر معظم انقلاب خبر داد.
ـ سعید جلیلی در صفحه توییتر خود نوشت: از «سرهنگ و حقوقدان» تا «جنگ و مذاکره» دوقطبی‌های موهومی است که برای فریب مردم ساخته می‌شود.
 ـ میرزایی نیکو نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم گفت: جواد ظریف در مکاتباتش با رهبری چندین بار قسم و آیه آورده که برای انتخابات نخواهد آمد. البته ممکن است بعدها جاهایی سفارش کنند یا فشار بیاورند که ایشان بیاید اما تا امروز خودش این کار را نکرده است.

* آفتاب‌یزد 1400/02/04
** اختصاص ۳۰ میلیون دلار از اموال ایران در کره برای خرید واکسن کرونا

رئیس اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی گفت: ۷ میلیارد دلار از منابع ایران در کره جنوبی مسدود شده که ۳۰ میلیون دلار از آن برای خرید واکسن کرونا پرداخت شده است و امیدواریم با روند مثبتی که در پیش گرفته شده به زودی خبرهای امیدوارکننده‌ای در این باره به اطلاع مردم برسانیم. حسین تنهایی درباره اجرایی شدن تفاهمنامه میان دو کشور گفت: تاکنون درصد اندکی از آن‌ها انجام شده است، مقرر شده بود یک میلیارد دلار بدهی این کشور به صورت نقدی به ایران پرداخت شود، اما تاکنون در عمل شاهد اجرای آن نبوده‌ایم.

** حشد الشعبی منحل نخواهد شد

مسئول دفتر امنیتی گردان‌های حزب‌الله عراق نسبت به مذاکرات برنامه‌ریزی شده میان بغداد و واشنگتن واکنش نشان داد. وی ابو علی العسکری خاطرنشان کرد: حشد الشعبی هیچگاه منحل نخواهد شد و اگر هم این اتفاق رخ بدهد مقاومت مجاهدان را جذب خود خواهد کرد.

* اعتماد 1400/02/04
** رياض خواستار توافقي «قوي‌تر» با ايران شد

«عبدالله بن يحيي المعلمي» نماينده دايم عربستان در سازمان ملل متحد در بخشي از سخنراني خود در جريان نشست مجازي روز گذشته شوراي امنيت از ايران خواسته از آنچه آن را تنش خوانده، بپرهيزد و «امنيت و ثبات منطقه را بيش از اين به خطر نيندازد» و «به صورت جدي» وارد مذاكرات هسته‌اي جاري شود. رياض بر «لزوم دستيابي جامعه بين‌الملل به يك توافق با عوامل‌ تعيين‌كننده قوي‌تر و طولاني‌تر» تاكيد كرده و همچنين ضمن اتهام‌ز‌ني به ايران مبني بر تلاش براي دستيابي به سلاح هسته‌اي و توسعه قدرت‌هاي لازم در اين خصوص، خواستار «پايش و زير نظر گرفتن [اقدامات ايران]» شده است.

* اطلاعات 1400/02/04
** تشکر ‌آیت‌الله موحدی کرمانی ‌از یادگارگرامی امام

رئیس شورای سیاستگذاری جامعه روحانیت مبارز با تقدیر از تمکین حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی به نظر مقام معظم رهبری درباره عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: مسأله تمکین ایشان خیلی جای تشکر دارد و از ایشان هم انتظاری غیر از این نمی‌رود. آیت‌الله موحدی کرمانی در واکنش به خط خبری برخی رسانه‌های مدعی اصولگرایی علیه حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، گفت: من فردی را نمی‌شناسم که اصولگرا و پایبند به اصول انقلاب باشد و این مشی را نسبت به برادر عزیزمان حاج حسن آقا داشته باشد. کشور ما کشوری نیست که بتواند این دروغ‌ها را تحمل کند. از نظر من هرکس این نسبت‌ها را به ایشان داده توطئه تخطئه است.‌

** تلاش می‌کنیم مردم از مراسم‌ شب‌های قدر بهره‌مند شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح برنامه ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در این باره روز شنبه آینده تصمیم‌گیری می‌شود و ما تلاش می‌کنیم که برای برگزاری شب‌‌های قدر پروتکل‌هایی را اعلام کنیم تا مردم بتوانند از فرصت معنوی این شب‌ها استفاده کنند. رئیسی افزود: وضعیت ادامه محدودیت‌های کرونایی بعد از تصمیم گیری در کمیته تخصصی، روز شنبه آینده اعلام خواهد شد.

* شهروند 1400/02/04
** اولویت دولت تأمین واکسن مورد نیاز از خارج است

رئیس دفتر رئیس جمهوری اولویت نخست دولت را تأمین واکسن‌های مورد نیاز از خارج عنوان کرد و گفت: «طبق وعده داده‌شده همه تلاش دولت این است تا واکسن داخلی در فصل بهار و اوایل تابستان تولید شود و مورد استفاده قرار بگیرد.» واعظی درباره شفافیت توزیع واکسن‌های وارداتی و وضعیت واکسن‌های تولید داخل کشور گفت: «شفافیت در استفاده از واکسن‌هایی که الان در حال تزریق هستیم امر بسیار مهمی است و برای همین رئیس جمهوری به وزارت بهداشت دستور داد به طور مرتب در این زمینه اطلاع‌رسانی کند.»

 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**مسؤولان مذاکره کننده بدانند که خط ولایت لغو همه تحریم ها است

رسا/ آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه عده‌ای در ایام انتخاباتی، دوگانه «مذاکره و نفی مذاکره» را مطرح می‌کنند، تصریح کرد: این گزینه دروغ است؛ ملت بزرگ ایران می‌بینند که مذاکره چه عایده‌ای داشت؛ گرانی‌های روز افزون و سرسام آور و لجام گسیخته از همان عواید است؛ امروز عده‌ای روشی را که دنبال می‌کنند، ترغیب به مذاکره است، مذاکره‌ای جواب نداده، نمی‌دهد و نخواهد داد. نایب رئیس جامعه مدرسین راهبرد دشمنان را براندازی جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و ابراز داشت: تنها راه حل مشکلات کشور و عامل عقب نشینی دشمن، مقاومت و ایستادگی است؛ مسؤولان مذاکره کننده باید توجه داشته باشند که خط ولایت، لغو همه تحریم ها است.

**مسلمان جامع و کامل کسی است که دیگران را امربه معروف ونهی از منکر نماید

حوزه/ آیت‌الله موسوی اصفهانی گفت: مسلمان جامع و کامل کسی است که علاوه بر آگاهی نسبت به عقاید و اخلاق اسلامی، در بخش احکام نیز نسبت به همه احکام الهی، اعم از واجبات و محرمات و حتی مکروهات و مستحبات مراقبت کامل داشته باشد. عضو جامعه مدرسین افزود: فرد مومن در مرحله اول باید خود را ساخته و سپس دیگران را به عنوان امر به معروف و نهی از منکر که جز افعال واجب در اسلام است، به رعایت آن دعوت و ترویج کند. وی با تاکید بر لزوم تقویت عقاید و مراقبت از اخلاق، یادآور شد: انسان باید در حد امکان به دنبال دور کردن صفات رذیله از وجود خود باشد و مراقبت صد در صدی در رابطه با انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات را سرلوحه خود قرار دهد.

**پایان ۲ ماه دروغ پردازی رسانه‌های غربی علیه ایران

تسنیم/ سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ فلای ارمنیا پس از ۵۱ روز و رفع تقص فنی امروز ایران را به مقصد ارمنستان ترک کرد. ذیبخش با اشاره به جوسازی رسانه‌های بیگانه مبنی بر ناپدید شدن هواپیمای بوئینگ 737 فلای ارمنیا در آسمان ایران، افزود: اقدامات لازم به منظور رفع نقص فنی بر روی هواپیمای مذکور که به دلیل فنی و به صورت برنامه ریزی نشده در فرودگاه مهرآباد به زمین نشسته بود، توسط تیم فنی کشور ارمنستان و با مساعدت‌های سازمان هواپیمایی کشوری ایران و هماهنگی مستمر با هواپیمایی کشوری ارمنستان به عمل آمد.

**گزارش هاآرتص از ۲ خواسته مهم مقامات اسرائیلی از آمریکا در رابطه با برجام

تسنیم/ وب سایت روزنامه صهیونیستی هاآرتص گزارش داد، انتظار می‌رود «آویو کوخاوی» رئیس ستاد ارتش اسرائیل که قرار است هفته آینده با مقامات ارشد پنتاگون دیدار کند دو خواسته مهم تل آویو در رابطه با توافق هسته‌ای (برجام) مطرح کند. بر اساس این گزارش ملاحظه اول در رابطه با «بند غروب» برجام است که بر اساس آن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران طی یک دهه پایان می‌یابد. خواسته دوم یا پیشنهاد اصلاحی دیگر شامل افزایش نظارت بین‌المللی و کنترل بر تحقیق و توسعه ایران و غنی سازی اورانیوم می‌شود. پیشتر پایگاه خبری اکسیوس چهار روز قبل گزارش داد، مقامات موساد و اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسیده‌اند که مذاکرات وین منجر به بازگشت آمریکا به برجام خواهد شد.

**انصارالله اقدامات خصمانه صهیونیستها در قدس اشغالی را محکوم کرد

مهر/ دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با صدور بیانیه‌ای، اقدامات خصمانه و غیر انسانی صهیونیست‌ها علیه نمازگزاران فلسطینی در قدس اشغالی را محکوم کرد. جنبش انصارالله در بخشی از بیانیه خود ضمن اعلام حمایت از جوش و خروش فلسطینیان در مقابله با تجاوزات صهیونیست‌ها در قدس اشغالی تأکید کرد: «صهیونیست‌ها باید بفهمند که ما یک امت واحد هستیم و در مواضع خود مشترکیم و فلسطین و قدس موضوع و قبله نخست جهان اسلام و عربی است»

**آمریکا باید از یک اشتباه تاریخی پرهیز کند

مهر/ معاون رئیس جمهور آذربایجان از دولت ایالات متحده خواست تا از ارتکاب به یک اشتباه تاریخی پرهیز کند. در میانه انتشار اخباری دال بر قصد «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه» در جریان جنگ جهانی دوم، «حکمت حاجی‌اف» معاون رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز جمعه از ایالات متحده خواست تا از ارتکاب به این اشتباه تاریخی پرهیز کند. حاجی اف گفت که دولت باکو همواره با طرح‌ها برای به رسمیت شناختن این «ادعای جعلی ارامنه» مخالفت کرده است.

**مخالفت اسرائیل تأثیری بر بازگشت آمریکا به برجام نخواهد داشت

مهر/ سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری خود به این پرسش که آیا مخالفت اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام، موضع واشنگتن را نسبت به پیوستن مجدد به این توافق هسته‌ای تحت الشعاع قرار خواهد داد، پاسخ منفی داد. ساکی در این باره گفت: «در حال حاضر مذاکرات به شکل غیر مستقیم جریان دارد و این یک ظرفیت دیپلماتیک به سمت توافق هسته‌ای است. می‌دانیم که چالش وجود دارد و ما در حال تشویق همه طرف‌ها به تداوم مذاکره هستیم».
سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود: «ما اسرائیل را به عنوان یکی از طرف‌های کلیدی این بحث در کنار خود نگه می‌داریم و قصدمان را با آنها در میان می‌گذاریم. ما این کار را در دیدار آتی هم انجام خواهیم داد»

**القاعده همچنان تهدیدی علیه نظامیان آمریکایی است

مهر/ وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که به کنگره این کشور ارائه شد، این ادعا را مطرح می‌کند که القاعده از طریق رابطه با طالبان، همچنان تهدیدی علیه نظامیان آمریکایی و ناتو مستقر در افغانستان به شمار می‌آید.
در این گزارش، ادعا می‌شود که به رغم توانایی برای حمله به نظامیان آمریکایی، القاعده در مقایسه با گذشته، بسیار ضعیف شده و تمرکز آنها بیشتر روی بقای خودشان است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که «فرانک مک کنزی» مدعی شد که ارتش افغانستان بدون حمایت آمریکا دچار فروپاشی خواهد شد.

**ژاپن با فرانسه و آمریکا رزمایش برگزار می‌کند

مهر/ سه کشور ژاپن، فرانسه و آمریکا قرار است برای نخستین بار رزمایشی با حضور نیروهای زمینی خود برگزار کنند که گمان می‌رود با هدف به چالش کشیدن برتری چین انجام می‌شود. این رزمایش قرار است از ۱۱ ماه میلادی می‌(۲۱ اردیبهشت)، در جنوب ژاپن آغاز شود. این رزمایش در اوج تنش‌های دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی و در حالی برگزار می‌شود که دولت توکیو به دنبال ایفای نقش بیشتر در تحولات بین المللی از جمله در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک است.

**تظاهرات بحرینی‌ها علیه آل خلیفه

مهر/ مردم بحرین بار دیگر دست به برگزاری تظاهرات علیه آل خلیفه زدند. بحرینی‌ها در جریان این تظاهرات شعارهایی را علیه آل خلیفه و آل سعود سر دادند. بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان در تظاهرات مذکور خواستار آزادی هرچه سریع‌تر زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه شدند. تظاهرات کنندگان بحرینی از شیوع گسترده کرونا در زندان‌های آل خلیفه به شدت احساس نگرانی می‌کنند. از زمان فراگیری ویروس کرونا، شمار زیادی از زندان سیاسی به دلیل اهمال پزشکی عامدانه آل خلیفه به این ویروس مبتلا شده اند.

**افزایش نگرانی‌ها از تحرکات ریاض و ابوظبی در آستانه انتخابات عراق

صداوسیما/ افزایش رفت و آمد بغداد با برخی دولت‌های حاشیه خلیج فارس در آستانه انتخابات سراسری در عراق؛ باعث نگرانی طیفی از نخبگان سیاسی این کشور شده که منتقد سیاست‌های فرقه‌گرایانه رژیم سعودی و امارات متحده در منطقه هستند.
سفر اخیر الکاظمی نخست‌وزیر عراق به سعودی و امارات در ظاهر به انعقاد چند تفاهم‌نامه منجر شد و این دو کشور وعده دادند نقش خود را در فرآیند بازسازی عراق افزایش دهند. آن‌ها در حالی وعده داده‌اند ۶ میلیارد دلار در عراق سرمایه‌گذاری کنند که هنوز دیناری از وعده‌های قبلی وصول نشده است!

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom