Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز961
دیروز1135
در هفته961
در ماه29725
مجموع2037642

بازدید کنندگان برخط

4
Online

میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام مبارک باد


پیام تشکر رهبر معظم انقلاب از پیام‌های تسلیت آقایان نصرالله و هنیه: همواره در قضیه فلسطین با برادران مجاهد فلسطینی همدل و همراهیم


آیت الله جنتی: در بررسی صلاحیت‌های ریاست‌جمهوری با دقت هرچه بیشتر عمل می‌کنیم


آیت‌الله فاضل لنکرانی: بیانیه گام دوم برای نسل کنونی و آینده بیان شود


بزرگ‌ترین مقر دولت فراری یمن در مأرب به تسلط انقلابیون درآمد 
* جام جم 1400/02/08
**پیام قدردانی رهبر معظم انقلاب از سیدحسن نصرالله و اسماعیل هنیه

رهبر معظم انقلاب در پیام‌های جداگانه‌ای به آقایان سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان و اسماعیل هنیه رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) از پیام‌های تسلیت آنان به‌ مناسبت درگذشت سردار مجاهد سیدمحمد حجازی تشکر و برای مجاهدان حزب‌الله و حماس، و ملت فلسطین آرزوی توفیق و سلامتی کردند. در پیام حضرت آیت‌الله ‌العظمی ‌خامنه‌ای به دبیر کل حزب‌الله آمده است:
پیام تسلیت مهربانانه و برادرانه‌ جناب‌عالی را به‌ مناسبت درگذشت تأسف¬‌بار سردار مجاهد سیّدمحمّد حجازی رضوان‌الله‌علیه دریافت کردم و از ابراز محبت شما متشکرم. آن مرحوم عمری در حال جهاد فی‌سبیل‌الله گذرانید و در حال جهاد فی‌سبیل‌الله به لقاءالله پیوست، و این سرگذشت مبارک و غبطه‌انگیزی است. رحمت خدا بر او باد. خداوند جنابعالی را در کنف حمایت خود حفظ کند و برکات وجود شما را برای اسلام و مسلمین مستدام بدارد. حقیر همیشه دعاگوی شمایم و به همه‌ برادران حزب‌الله سلام می‌رسانم.
در پیام به هنیه نیز آمده است:
از پیام محبت‌آمیز جنابعالی به‌ مناسبت درگذشت سردار مجاهد سیّدمحمّد حجازی رحمه‌الله‌علیه متشکرم. آن مرحوم با جهاد زندگی کرد و در حال جهاد به لقاءالله پیوست. ما همواره در قضیه فلسطین با برادران مجاهد فلسطینی همدل و همراهیم و خود را در یک سنگر می‌دانیم و از خداوند قادر حکیم نصرت ملت فلسطین را مسألت می‌کنیم. خداوند شما را در این راه پر اجر و پر افتخار کمک فرماید. به برادران در حماس سلام می‌رسانم.

* همشهری 1400/02/08
**ورود دادستانی به ماجرای انتشار فایل صوتی ظریف

دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای خبر داده است که پیرو انتشار فایل صوتی طبقه‌بندی‌شده وزیر امورخارجه در شبکه‌های رسانه‌ای معاند خارج از کشور، دادسرای عمومی و انقلاب تهران پرونده قضایی در این زمینه از حیث جنبه عمومی جرم با دستور دادستان تهران، تشکیل داده است. این اطلاعیه می‌افزاید، اتهام اصلی مطرح در این پرونده انتشار و قرار دادن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده کشور در اختیار افراد فاقد صلاحیت است که حسب مورد طبق ماده‌۵۰۱ قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری، مباشران و معاونان این اعمال تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند و برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.

* کیهان 1400/02/08
**در بررسی صلاحیت‌های ریاست‌جمهوری با دقت هرچه بیشتر عمل می‌کنیم

دبیر شورای نگهبان به موضوع مهم انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات در نظام اسلامی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و همه باید نسبت به انتخابات که سرنوشت کشور را می‌سازد، حساس باشند و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن، تلاش کنند. آیت‌الله جنتی با بیان اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، فعالیت جریان‌های مختلف سیاسی در کشور جهت حضور در این عرصه مهم بیشتر می‌شود. وی با تأکید بر اینکه بخش مهمی از فرآیند برگزاری انتخابات که همان بررسی صلاحیت‎های داوطلبان و نظارت بر اجراست بر دوش شورای نگهبان است، تأکید کرد: بررسی و احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات امر بسیار مهمی است که ان‌شاءالله با توجه به مرّ قانون این وظیفه را مثل گذشته با دقت هرچه بیشتر انجام خواهیم داد.

**پیشنهاد حضور یک نماینده مجلس در مذاکرات وین

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه مذاکرات وین نباید فرسایشی شود، گفت: فرسایشی شدن مذاکرات فرآیند غلطی است و ما تجربیات تلخی در دوره‌های قبل در این زمینه داشتیم. آصفری با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده ایرانی باید از تجربیات تلخ گذشته در برجام درس بگیرد، اظهار داشت: معتقدم اگر قرار است توافقی در وین صورت گیرد باید یک نماینده از مجلس شورای اسلامی هم در این مذاکرات حضور داشته باشد. وی افزود: ما در دوره‌های قبل هم بارها بر روی این موضوع تأکید کردیم، اما متاسفانه فرصتی ایجاد نشد.

**بزرگ‌ترین مقر دولت فراری یمن در مأرب به تسلط انقلابیون درآمد

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانسته‌اند در ادامه پیشروی‌های خود به سمت شهر مأرب بر «الطلعه الحمراء» بزرگترین و مهم‌ترین مقر نیروهای دولت مستعفی یمن تسلط پیدا کرده و تلفات سنگینی بر نیروهای «منصور‌هادی» تحمیل کنند. روزنامه لبنانی الاخبار در این باره نوشت «این تحول نظامی بزرگ ظرف چند ساعت و با پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت شرق الطلعه الحمراء و با سقوط تعدادی از مواضع مهم در همان جبهه و درست پس از تسلیم شدن تیپ ۱۲۵ نیروهای منصورهادی محقق شده است».


* شرق 1400/02/08
**توضیحات معاونت قوانین مجلس درباره ادعای سازمان برنامه‌و‌بودجه

معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره ادعای سازمان برنامه‌و‌بودجه مبنی‌بر بی‌اطلاعی از اصلاحات جداول بودجه ۱۴۰۰ ارائه داد. متن توضیحات معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است: «با توجه به انتشار مطلب خلاف‌واقع ازسوی سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور مبنی‌بر اینکه این سازمان در جریان تغییرات جداول بودجه نبوده است، لازم به ذکر است که درباره بودجه سال جاری طبق روال سنواتی پس از تصویب قانون، جداول در نشست‌های هیئت‌رئیسه کمیسیون تلفیق با سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور براساس احکام قانون بودجه مصوب مجلس و بندها و اجزای آن اصلاح می‌گردید که درخصوص قانون بودجه ۱۴۰۰ نیز طبق همین روال اقدام شده است و پس از اصلاح ارقام مندرج در جداول در انطباق با مصوبات مجلس، جداول اصلاح شده و برای دولت ارسال گردید. البته درباره بودجه ۱۴۰۰ برخلاف سنوات قبل بنا بر مذاکرات به‌عمل‌آمده با معاون امور مجلس ریاست محترم جمهوری مقرر شد که جداول با امضای ریاست مجلس ارسال شود».

* ایران 1400/02/08
**دستور شناسایی سارقان صدای ظریف

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی:
ـ انتشار فایل صوتی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امری ناشایست، توطئه‌آمیز و قابل پیگرد است و در رسته «ربایش اسناد توطئه‌ای علیه دولت، نظام، انسجام داخلی، نهادهای کارآمد و سرافراز در میدان‌ها و علیه منافع ملی» دسته‌بندی می‌شود.
ـ رئیس‌جمهوری به وزارت اطلاعات دستور داده است عوامل انتشار این فایل را شناسایی کنند.
ـ سردار قاسم سلیمانی که پیوندی بین نسلی و باعث افزایش سرمایه اجتماعی نظام مقدس ما بوده است همواره برای ما جاودان بوده و همه ما برای دقایقی برای ترور ظالمانه این شهید گریسته‌ایم.
ـ همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ما و روسیه به‌نفع صلح و امنیت و به‌نفع دو ملت بوده است و این اتفاقات توطئه‌آمیز، آسیبی به دیدگاه استراتژیک ما نخواهد زد.
ـ دولت معتقد است انتخابات باید در موعد مقرر، سالم و با فراهم شدن زمینه برای حضور همه سلایق و گرایش‌ها برگزار شود.

**جزئیات بیشتر مذاکرات ایران و‌عربستان

القدس العربی چاپ لندن نوشت: با وجود انکارها، منابع عربی تأکید می‌کنند که در تاریخ نهم ماه جاری، نشستی در پایتخت عراق بین ریاض و تهران انجام شده است. در ادامه این مطلب آمده است: پیش از نشست مذکور، نخست‌وزیر عراق به عربستان سفر کرده و به نظر می‌رسد یک هیأت امنیتی ایرانی نیز در بغداد بوده که پیامی را به طرف سعودی رسانده است. الکاظمی با ولیعهد سعودی محمد بن سلمان تماس گرفته تا موافقت ایران با برگزاری نشستی با حضور هیأت سعودی در بغداد را اعلام کند. بر اساس این گزارش مذاکرات شامل چهار عنصر اصلی شده، اول، پرونده یمن و قدرت گرفتن حوثی‌ها که حالا در شرایط پیشروی در جبهه مأرب هستند و دوم، پرونده لبنان، که شاهد یک فروپاشی و تجزیه تهدید کننده است، سوم، پرونده توافق هسته‌ای ایران و مذاکرات وین و چهارم، امنیت آب های خلیج فارس.

* جمهوری اسلامی 1400/02/08
**شرط ضروری بازگشت آمریکا به برجام؛ لغو یکجای تحریم‌ها

نشست سه جانبه هماهنگی میان روسای هیات‌های ایران، روسیه و چین در آستانه از سرگیری نشست‌های کمیسیون مشترک برجام دیروزدر محل‌ نمایندگی دائم کشورمان در وین برگزار شد. در این نشست، طرف‌ها با مرور آخرین وضعیت گفت‌وگوها درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران، خواستار لغو یکجای تحریم‌های آمریکا به عنوان یک شرط ضروری برای بازگشت این کشور به برجام شدند. روسای هیات‌های جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین اشتراک نظر کامل سه هیات و ضرورت تداوم رایزنی و هماهنگی جدی به صورتی منظم و مستمر میان سه کشور در این مذاکرات را مورد تاکید قرار دادند.

**آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران

مرحله دوم واکسیناسیون عمومی کرونا از دیروز بطور همزمان در سراسر کشور با واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا آغاز ‌شد. رئیسی معاون امور بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور گفت: در مرحله دوم واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال بر علیه کرونا، یک میلیون و 147 هزار سالمند تا دوشنبه هفته آینده واکسینه می‌شوند.

* وطن امروز 1400/02/08
**دولت از فشارهای دشمن به مردم سوءاستفاده سیاسی کرد

 رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما دنبال برد- برد در مذاکرات هسته‌ای نیستیم و نباید هم باشیم و اصلا چرا باید دشمن در مذاکرات هسته‌ای از ما ببرد. فریدون عباسی با اشاره به دوگانه مذاکره- معیشت اظهار داشت: سال 92 با در دست گرفتن دستگاه اجرایی و تجاربی که کسب کردند، آمدند و کشور را در مذاکرات هسته‌ای تحت فشار گذاشتند و دوقطبی مذاکره- معیشت را راه‌ انداختند. مانند دوقطبی صنعت- معیشت که سال 92 آن را پیگیری کردند؛ متأسفانه این جریان از فشارهایی که دشمن به مردم آورده بود سوءاستفاده سیاسی کرد.

**می‌خواهند در آستانه انتخابات جامعه را دوقطبی کنند

حجت‌الاسلام ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مواضع اخیر رئیس‌جمهور در زمینه مذاکرات وین گفت: این نوع حرف ‌زدن‌های آقایان روحانی و ظریف برای دوقطبی‌سازی جامعه است که وقتی دلار 3700 تومانی را به 30 هزار تومان رسانده‌اند و سکه، مسکن، خودرو و بورس را هم به این وضعیت کشانده‌اند، در آستانه انتخابات با فرافکنی و قلب واقعیت، می‌خواهند یک قطب جدید را به نفع خودشان ایجاد کنند.

**آزادسازی پول‌های بلوکه در عراق در حال انجام است

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: بانک‌های عراقی همکاری مفید و قابل قبولی با بانک مرکزی ایران دارند و همین همکاری‌ها منجر به دور زدن تحریم‌ها و در نتیجه انجام معاملات ارزی شده است. یحیی آل‌اسحاق بیان کرد: هم‌اکنون آزاد کردن پول‌های بلوکه‌شده هم از طریق حواله ارزی یا همان پول نقد انجام می‌گیرد و هم از طریق واردات کالا از عراق به ایران که البته مورد دوم بیشتر از مورد اول است.

* جوان 1400/02/08
**تقدیر الهی فعلاً این است که از آن دیدار شوق‌انگیز محروم باشم

مقام معظم رهبری در پیامی به برنامه «دیدار ماه» که به منظور بزرگداشت هر ساله دیدار ایشان با شعرا برگزار می‌شود، از دلتنگی خود برای این دیدار سخن گفتند. متن این پیام به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم، به جناب آقای قمی بگویید: فروکاستن جلسه شیرین و با صفای همیشگی به یک دیدار دورادور تصویری، دل مشتاق را که آرام نمی‌کند، هیچ، کام انسان را هم به‌نحوی تلخ می‌کند. تقدیر الهی فعلاً این است که حقیر از آن دیدار شوق‌انگیز محروم باشم. می‌توان با نگاه شاعرانه این جور حوادث را ناز دستگاه حکمت الهی شمرد و بر احساس نیاز و اظهار نیاز افزود یا به قول صائب: نسازد لن‌ترانی-، چون کلیم – از طور مأیوسم/ نمک‌پرورده عشقم، زبان ناز می‌دانم. چند نفر از شاعران عزیز هم در نامه به این حقیر، اظهار لطف فراوان کرده و همان درخواست را مطرح کرده‌اند. سلام و تشکر مرا به آن‌ها برسانید و همین پاسخ را بدهید.»

**دوگانه‌ای در اجرای سیاستهای نظام وجود ندارد

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در حساب توئیتری خود سیاست‌های قطعی نظام در میدان و دیپلماسی را حاصل گفت‌وگوهای اقناعی ارزیابی کرد و نوشت: «سیاست‌های قطعی نظام در میدان و دیپلماسی حاصل گفت‌وگوهای اقناعی و پنهان از نگاه زهرآلود نامحرمان و دشمنان بوده و هست. دوگانه‌ای در اجرای بدون تنازل این سیاست‌ها که منبعث از اصول قطعی انقلاب اسلامی است وجود ندارد».

* آفتاب یزد 1400/02/08
**اتهام‌زنی جدید سفیر آمریکا در بغداد علیه ایران

سفیر آمریکا در بغداد، در گفتگو با یک شبکه سعودی ضمن تاکید بر اینکه حضور نیروهای آمریکایی در عراق به خواست دولت این کشور است و قصدی برای افزایش این نیروها وجود ندارد، به اتهام‌زنی علیه گروه‌های مقاومت در عراق و ایران پرداخت. «متیو تولر» با استفاده از واژه شبه‌نظامیان به جای گروه‌های مقاومت، در ادامه اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد: «طرف‌هایی که منافع ما را در عراق هدف قرار می‌دهند، وابسته به ایرانند. سلاح‌های استفاده شده برای هدف قرار دادن منافع ما در عراق، ساخت ایران است.»

* خراسان 1400/02/08
**تکذیب دیدار مقامات ایرانی و امریکایی در بغداد

باربارا اسلاوین روزنامه نگار مشهور آمریکایی و عضو ارشد شورای آتلانتیک در توئیتی خبر از دیدار شمخانی و ویلیام برنز رئیس سازمان سیا داد و نوشت: «خب، این خبر تازه از یک شخص بلندپایه به دستم رسید: جلسه ای در بغداد بود اما بین برنز و شمخانی، مشاور امنیت ملی ایران. یک سعودی ناشناس هم حضور داشت. تصور می‌کنم که موضوع بحث فراتر از توافق هسته ای و یمن و غیره بود».
سخنگوی وزارت خارجه ایران شایعه دیدار مقامات ایرانی و امریکایی در بغداد را تکذیب کرد و این موضوع را «خبرسازی زرد» نامید.

**احتمال حمله به یک کشتی سعودی در بندر ینبع

وبگاه «درایاد گلوبال» متخصص در امور امنیت دریایی، از احتمال حمله به یک کشتی سعودی در بندر «ینبع» واقع در غرب عربستان خبر داد. با این حال، وزارت دفاع سعودی مدعی شد یک قایق انتحاری کنترل از راه دور را در دریای سرخ و در مجاورت بندر «ینبع» رهگیری و منهدم کرده‌ است.

* رسالت 1400/02/08
**۶۵۰ کیلومتر راه‌آهن نیمه نخست امسال افتتاح می‌شود

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور گفت: ۵ پروژه ریلی به طول ۶۵۰ کیلومتر در ۶ ماه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد. خطیبی گفت: راه‌آهن یزد- اقلید به طول ۲۷۵ کیلومتر، راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر، راه‌آهن همدان- سنندج به طول ۱۵۰ کیلومتر، راه‌آهن زاهدان- خاش به طول ۱۵۰ کیلومتر و محور ریلی رشت- کاسپین به طول ۳۵ کیلومتر به ترتیب در سال جاری تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

* مردم سالاری 1400/02/08
**از نقش محوری عراق در منطقه استقبال می‌کنیم

وزیر امور خارجه در حساب توییتری خود با اشاره به دیدار و گفت وگوهای خود با مقامات و شخصیتهای عراقی نوشت: از نقش محوری عراق در منطقه استقبال می‌کنیم. ظریف نوشت: گفت‌وگوهای عالی در عراق با برهم صالح رییس جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رییس مجلس، فواد حسین وزیر خارجه و رهبران ارشد جریانهای سنی و شیعی؛ اولویت ایران همسایگان آن است. رییس دستگاه دیپلماسی پس از نشستی با چهره‌های دانشگاهی عراق، در اقلیم کردستان عراق هم با مقامات اقلیم دیدار و گفت‌وگو کرد.

**اعتراض اسرائیل به دیده‌بان حقوق ‌بشر

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در واکنش به گزارش اخیر دیدهبان حقوق بشر سازمان ملل که در آن مقامات این رژیم را به آپارتاید و ظلم و ستم علیه فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی متهم کرده بود، این گزارش را »غیر منطقی و دروغین« خواند!

* آرمان ملی 1400/02/08
**ظریف به کمیسیون امنیت ملی می‌رود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دعوت وزیر امور خارجه برای ارائه توضیحات در مورد فایل صوتی منتشر شده در اولین جلسه این کمیسیون بعد از تعطیلات خبر داد. ذوالنوری تصریح کرد: سوال این است که چرا از چنین فایل صوتی مراقبت نشده و منتشر شده است.

* قدس 1400/02/08
**درباره حملات اسرائیل در سوریه هیچ گفت‌وگویی با ظریف نداشتم

 وزیر خارجه ایران در یک فایل صوتی مدعی شد وزیر خارجه دولت اوباما به وی اطلاع داده که رژیم صهیونستی، منافع ایران در سوریه را دستکم ۲۰۰ مرتبه مورد حمله قرار داده است. جان کری این اظهارات را رد کرد و در پیامی توییتری نوشت: می‌توانم به شما بگویم که این داستان و این اتهامات بی هیچ شک و شبهه‌ای نادرست است. این هرگز اتفاق نیفتاد، چه در دوره وزارتم و چه بعد از آن.

**کوتاه از انتخابات

ـ روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: حسین دهقان و رستم قاسمی از نامزدهای احتمالی اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ در دیدارهایی با مولوی عبدالحمید، وعده رفع تبعیض دادند. به نوشته این روزنامه سعید محمد نیز رایزنی‌هایی برای این دیدارها آغاز کرده است.
ـ رستم قاسمی ضمن انتشار یک بیانیه حماسی اعلام نامزدی کرد و گفت: آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد. من اگر انتخاب شوم، خودم فرمان مذاکره را بدست می گیرم و با اقتدار مذاکره می کنم.

* اعتماد 1400/02/08
**ایران در حال محک زدن دولت بایدن است

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: چین ، روسیه، ایران، کره‌شمالی و طالبان در افغانستان همگی قصد محک زدن بایدن را دارند. در بخشی از این گزارش که مربوط به ایران می‌شود، نویسنده تاکید می‌کند که با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران، مذاکرات در‌خصوص احیای برجام، اهمیت پیدا می‌کند. طبق گزارش وال استریت ژورنال، در یکصد روز دوم ریاست‌جمهوری بایدن، جهان به دنبال محک زدن رهبران جدید امریکا هستند. این گزارش سپس توضیح داد که رقبای امریکا ظاهرا در حال حاضر در جست‌وجوی محدودیت‌های ريیس‌جمهور جدید امریکا و همچنین سیاست خارجی بایدن هستند.

* اطلاعات 1400/02/08
**ادعای عمدی بودن حادثه هواپیمای اوکراین مستند نیست

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری:
ـ. همه بررسی‌های دقیق، فنی و قضایی حکایت از غیر عمدی بودن حادثه هواپیمای اوکراینی دارد و ادعا‌های مطرح شده در این باره مستند نیست.
ـ ادعای برخی نامزدهای احتمالی انتخابات مبنی بر خروج بابک زنجانی از کشور صحت ندارد. بخشی از اموال و دارایی بابک زنجانی به وزارت نفت ارسال شده است و تیم قوی تلاش می کند تا تعیین تکلیف اموال او را در خارج از کشور انجام دهند.
ـ نظر آیت الله رئیسی(رئیس قوه قضائیه) برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری قبلا اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلا اتفاق جدیدی رخ نداده است.
ـ بیش از ۱۸هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی مانند اراضی هفت سنگان قزوین ، تپه سرخه لواسان ، اراضی فشم و اراضی کلاک ، شهرک صنعتی قم و بخشی از اراضی قزوین و… به بیت المال بازگشته است.

**نشست مشترک دولت ومجلس برای حمایت اثربخش از بازار سرمایه‌

جلسه بررسی راهکارهای بهبود وضعیت بازار سرمایه در حضورمحمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.‌ در این جلسه علاوه بر محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و محسن علیزاده نماینده مجلس در شورای عالی بورس، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس حضور داشتند و به تشریح پیشنهادات دولت در موضوع بازار سرمایه پرداختند.‌ قالیباف در این نشست، با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی بازار سرمایه تاکید کرد: پیشنهادات مطرح شده برای رونق بازار سرمایه کافی نیست و باید تقویت شود.‌ وی افزود: هرگونه پیشنهادی باید هم راستا با هدف بازگشت اعتماد به بازار سرمایه و رونق این بازار و حمایت از سرمایه‌گذاری بلندمدت باشد.

**اسرائیل رژیم جنایتکار و نژادپرست است، سران آن باید محاکمه شوند

دیده‌بان حقوق بشر در یک گزارش ۱۲۳ صفحه‌ای، رژیم صهیونیستی را رژیم آپارتاید توصیف کرد و از دیوان کیفری بین‌المللی، خواستار محاکمه مسئولان اسرائیلی شد. دیده‌بان حقوق بشر خواستار تحریم مقام‌های رژیم صهیونیستی شد. طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر مقام‌های اسرائیلی به جنایات آپارتاید و آزار و ستمگری علیه فلسطینیان مرتکب شده‌اند.

* شهروند 1400/02/08
**صدای پای کرونای هندی نزدیک است

وزیر بهداشت گفت: «با موج فراگیر ویروس موتاسیون یافته انگلیسی به‌عنوان موج چهارم در سراسر کشور همکاران ما با شرایط بسیار ویژه‌ای مواجه شدند.» نمکی اظهار کرد: «متأسفانه دیشب گزارش پیدا کردیم که در یکی از استان‌های جنوبی برای اولین‌بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم.» وی ادامه داد: «در زمینه ویروس هندی هم صدای پایش را نزدیک‌تر کنار خودمان می‌شنویم. تمام تبعه هندی و پاکستانی که وارد شدند را بررسی می‌کنیم».


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**بیانیه گام دوم برای نسل کنونی و آینده بیان شود

حوزه/آیت الله  فاضل لنکرانی در آیین رونمایی از کتاب تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: انقلاب ما یک انقلاب ایدئولوژیک و فکری است. یعنی پیش از آنکه مساله مبارزه با طاغوت را در راس علل انقلاب قرار دهیم، بحث حکومت الله و حکومت صالحان مطرح است. ما مدعی نیستیم که حکومتی که الان داریم مصداق کامل همان وعده است ولی آن را مقدمه آن وعده می دانیم.  عضو جامعه مدرسین درادامه بیان کرد: کسی غیر مقام معظم رهبری نمی توانست این چنین گذشته و حال و آینده نظام را برای نسل کنونی بیان کند. این بیانیه باید برای نسل کنونی و آینده بیان شود. پایه پیاده شدن این بیانیه تحکیم دین است و اگر از دین غفلت کنیم و از اخلاق و معنویت صرف سخن بگوییم و آن را در پرتوی دین مطرح نکنیم، مشکلات زیادی ایجاد می شود

**تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری کلید خورد

فارس/ عضو هیأت رئیسه مجلس از کلید خوردن تحقیق و تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری خبر داد و گفت: آقای آشنا بداند که حتی بعد از پایان یافتن دولت باید پاسخگوی مسئولیت خود و نفوذ در این مرکز باشد.حاجی دلیگانی با اشاره به انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف از سوی تلویزیون اینترنشنال عربستان سعودی گفت: انتشار این فایل صوتی که قرار نبود منتشر شود آن هم از سوی یک رسانه ضد نظام نشان از عمق نفوذ در مراکز حساس دولت دارد.وی افزود: آقای حسام‌الدین آشنا به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که مصاحبه با ظریف و دیگر وزرای دولت با مسئولیت ایشان انجام شده باید پاسخگوی درز این اطلاعات باشد و بداند که این حوادث تهدیدکننده امنیت ملی کشور است و وی باید پاسخ دهد که این تهدید از کجا نشأت می‌گیرد.

**10 سال انفصال از خدمت در انتظار وزیری که نتواند نمایندگان مجلس را قانع کند

فارس/ به تازگی طرحی در مجلس در دستور کار قرار گرفته است که در صورت تصویب، هرکدام از وزرا که اکثریت نمایندگان حاضر در مجلس حداقل ۳ بار از پاسخش به سوال و یا سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانع نشوند، پس از اتمام دوران وزارت از نامزدی در موارد مشخص، به مدت ده سال محروم است.

**۲۲۰ نماینده کنگره خواستار تشدید مواضع بایدن علیه ایران شدند

فارس/ در ادامه سیاست‌های خصمانه دولت قبلی آمریکا علیه تهران، بیش از ۲۲۰ تن از نمایندگان کنگره آمریکا به بهانه حمایت از مردم ایران از قطعنامه‌ای حمایت کردند که خواستار تشدید مواضع دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران می‌شود.طبق این گزارش، «تام مک کلینتوک» نماینده جمهوری‌خواه حامی قطعنامه فوق با ژست حمایت از مردم ایران گفت: «قطعنامه HR ۱۱۸، یک پیام حقیقتاً فوری را به دولت بایدن در اولین یکصد روز (ریاست‌جمهوری) ابلاغ می‌کند مبنی بر این که کنگره از این دولت می‌خواهد تا رژیم فاسد ایران را برای جنایت علیه مردمش و تداوم حمایت از تروریسم جهانی پاسخگو نگه دارد.»

**آمریکا به همکاری با بن سلمان ادامه می‌دهد

ایسنا/ وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به رغم نقش بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی،روزنامه نگار منتقد سعودی به کار با عربستان و ولیعهد این کشور ادامه خواهد داد. آنتونی بلینکن، ادامه داد: ما باید به کار با عربستان که هنوز در بسیاری از مسائل با ما شریک است ادامه دهیم .از جمله مسائلی که ما تلاش می‌کنیم آن را انجام دهیم ، همانطور که خودتان می‌دانید پایان دادن به جنگ در یمن است.  وی افزود: "به نظر می‌رسد که ولیعهد در آینده، مدت طولانی زمامدار عربستان خواهد بود و ما باید با رهبرانی در سراسر جهان همکاری کنیم که گاهی رفتاری کرده‌اند که ما مخالف آنها هستیم یا بعضاً آنها را مذموم می‌دانیم. اما ما این کار را برای منافع و ارزش‌های خود انجام می‌دهیم. "

**ادعای رژیم صهیونیستی درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

ایسنا/ ارتش رژیم صهیونیستی طی بیانیه‌ای مدعی شد: شامگاه سه شنبه یک پهپاد وابسته به حزب‌الله لبنان را پس از آن که وارد حریم هوایی "اسرائیل" شد، سرنگون کردند.در این گزارش به جزئیات بیشتری اشاره نشده است.همچنین حزب‌الله لبنان هنوز در این مورد اظهارنظری نکرده است.

**واکنش آمریکا به گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره رژیم صهیونیستی

ایسنا/ واشنگتن در موضعی جانبدارانه گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره سیاست تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی را رد کرد. جن ساکی ، سخنگوی کاخ سفید در جریان کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد: "دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود گفته که مقامات اسرائیلی دو جنایت علیه بشریت یعنی آپارتاید و آزار و اذیت را درحق فلسطینیان مرتکب شده‌اند. این اصطلاح (آپارتاید که سازمان در بیانیه خود به کار برده است) دیدگاه ما را منعکس نمی‌کند.وی افزود: «ایالات متحده هر ساله تحقیقاتی را در مورد حقوق بشر انجام می‌دهد و گزارشی در این باره منتشر می‌کند اما وزارت امور خارجه هرگز اصطلاحی مانند این را به کار نمی‌برد.»

**آمریکا از کارکنان غیرضروری سفارتش در افغانستان خواست کابل را ترک کنند

ایسنا/ وزارت خارجه آمریکا به تعداد قابل توجهی از کارکنان باقیمانده سفارت خود در کابل دستور داد تا افغانستان را ترک کنند. اقدام جدید این وزارتخانه در حالی انجام می‌شود که ارتش ایالات متحده روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را سرعت بخشیده است. دستور جدید شامل خروج تمامی پرسنل می‌شود، البته با قائل شدن استثنا برای کسانی که «شغل‌شان ایجاب می‌کند به لحاظ فیزیکی در افغانستان حضور داشته باشند».
وزارت خارجه آمریکا همچنین در دستورالعمل به‌روز شده خود گفته است که شهروندان آمریکایی نباید به افغانستان سفر کنند و کسانی که آن‌جا هستند باید در اسرع وقت با پروازهای تجاری موجود خاک  این کشور را ترک کنند.جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که تمامی نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شوند.

**پسر کروبی: ۵ روز پیشتر فایل صوتی را داشتم

تسنیم/ محمدتقی کروبی در صفحه اینستاگرامی‌ خود نوشت که من فایل صوتی ظریف را چند روز پیش از انتشار آن در ایران اینترنشنال از طریق یکی از دوستان خارج از کشور دریافت کرده بودم و با یک روز فاصله همین فایل را از دوست دیگری هم دریافت کردم و متوجه شدم این فایل مثل آب روان در حرکت است و در حال دست به دست شدن میان جمعی از فعالان سیاسی. یک روز‌ بعد شنیدم که این فایل صوتی در اختیار چهره‌های شناخته شده و سرشناس اصلاح‌طلب داخل هم قرار گرفته است.

**«رابرت مالی» برای گفت‌وگوی بیشتر درباره ایران عازم غرب آسیا شده است‎

تسنیم / «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید گفت که «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران «به منظور انجام رایزنی‌های بیشتر درباره ایران عازم خاورمیانه شده است». وی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر فلسطین اشغالی مدعی شد که واشنگتن متعهد به تشویق رعایت حقوق بشر در اسرائیل، کرانه باختری و غزه است.پیش از این، رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران «عبداللطیف الزیانی» وزیر خارجه بحرین و نمایندگان کشورهای شورای همکاری شرکت کننده در این نشست را در جریان آخرین تحولات مربوط به مذاکرات وین درباره پرونده هسته ای و تلاش های صورت گرفته طرف‌ها در این خصوص قرار داده بود.

**شلیک تیرهای هشدار کشتی آمریکایی پس از نزدیک شدن قایق‌های نظامی ایران

تسنیم / ارتش آمریکا مدعی شد که کشتی این کشور پس از آنکه 3 قایق سپاه پاسداران در خلیج فارس به آن نزدیک شدند، تیرهای هشدار شلیک کرد.
ارتش آمریکا همچنین اعلام کرد که قایق های سپاه پاسداران ایران پس از شلیک گلوله های هشدار دهنده به فاصله‌ای امن منتقل شدند. وزارت دفاع آمریکا نیز مدعی شد که قایق‌های تندروی سپاه پاسداران در آب‌های بین‌المللی خلیج‌فارس، بدون توجه به اخطار رادیویی ناوهای آمریکایی، تا فاصله 60 متری آن‌ها پیش رفته‌اند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom