Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز479
دیروز1311
در هفته4543
در ماه29583
مجموع2172594

بازدید کنندگان برخط

3
Online

آیت الله حسینی بوشهری: هر رای از جانب مردم تیری بر قلب دشمن است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی: شرکت در انتخابات تکلیفی الهی اجتماعی و پشتوانه‌ای برای تحقق عزت و استقلال کشور خواهد بود

آیت الله مقتدایی: مردم با هر سلیقه و تفکری، برای حمایت از نظام در انتخابات شرکت کنند

آیت الله اعرافی: شورای نگهبان کار فراقانونی نمی‌کند

آیت الله حسینی خراسانی: شرکت در انتخابات مقدمه واجب است 
* جام جم 1400/03/26
** ۱۲ عضو اخوان‌المسلمین به اعدام محكوم شدند

دادگاهی در قاهره حكم اعدام ۱۲ عضو اخوان‌‌المسلمین، از جمله دو رهبر این سازمان را تایید كرد.

* همشهری 1400/03/26
** با نامزدها

عبدالناصر همتی: * من تلاش خواهم کرد از نخبگان و شایستگان در میان اصلاح‌طلبان و چهره‌های دانشگاهی در کابینه کمک بگیرم. * همکاران بر اساس کاربلدبودن انتخاب خواهند شد تا بتوانند به درد مردم بخورند و به مردم خدمت کنند.

آیت الله رئیسی: * پیشنهادهای اهالی فرهنگ می‌تواند منشأ تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دولت باشد و این تعاملات در آینده ادامه خواهد داشت.

محسن رضایی: * پرداخت حقوق مادام‌العمر به مادران مهربان سرزمینم از افتخارات دولت ما خواهد بود. * وی از چک یارانه ۴۵۰هزار تومانی با شعار «حق مردم در جیب مردم» رونمایی کرد.

سعید جلیلی: * طرح تحول سلامت پر از ایراد بود. مسئله سلامت فقط وظیفه وزارت بهداشت و درمان نیست و همه دستگاه‌ها باید در این زمینه نقش خود را ایفا کنند.

محسن مهرعلیزاده: * معیشت و گذران زندگی مردم نخستین اولویت امروز مردم است. مردم خیلی به‌سختی زندگی می‌کنند، اما نجابت می‌کنند و حرفی به زبان نمی‌آورند. * کشور ما کشوری غنی از همه لحاظ است.

علیرضا زاکانی: * در دولت اقدام و اصلاح، شهرستان‌ها محور تحول در کشور محسوب می‌شوند. * هدفگذاری دولت من بر تمرکززدایی و توجه ویژه به شهرستان‌ها از طریق بازیابی آمایشی در کشور و فهم درست موقعیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: *دولت سلام، دولت مناطق محروم و مناطقی مانند استان خراسان شمالی است که به لحاظ امکانات و اشتغال عقب مانده‌اند؛ باید دست استان‌ها را از زیر سنگ تهران برداریم. * استان خراسان شمالی با وجود مناطق مرزی می‌تواند دریچه‌ای برای توسعه اقتصادی کشور باشد.

* کیهان 1400/03/26
** ایران باید فعالیت موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند

سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با صدور بیانیه‌ای علاوه بر موضع‌گیری علیه آنچه تهدیدهای چین و روسیه خوانده‌اند، در رویکردی گستاخانه از ایران خواسته‌اند که همه فعالیت‌های مربوط به برنامه موشکی بالستیک خود را متوقف کند. اجلاس سران ناتو در مقر این پیمان در بروکسل بلژیک روز دوشنبه (۱۴ ژوئن) با حضور جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، و برای نشان دادن حمایت مجدد آمریکا از این پیمان برگزار شد.
**ایران به زودی تولیدکننده بزرگ واکسن کرونا در جهان می‌شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران تا پایان تابستان امسال، یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن کرونا در جهان می‌شود. نمکی افزود: با پیگیری‌های مجدانه یک سال اخیر توانستیم راه ۲۰ ساله را بپیماییم و از امروز شاهد توزیع واکسن تولید داخل باشیم. وی ادامه داد: از هفته آینده هم دومین گروه واکسن ایرانی مجوز توزیع گرفته و همین‌طور گروه‌های بعدی واکسن ایرانی یکی یکی مجوز گرفته و توزیع خواهد شد. وی ادامه داد: درخصوص واکسن‌های خارجی که به خاطر بدعهدی‌های کشورهای خارجی طرف قرارداد با ایران با کمبود مواجه شدیم، مشکل رفع شده و از این هفته مشکلی برای توزیع نخواهیم داشت.
وی تصریح کرد که برای نخستین بار پس از شیوع کرونا و با رعایت شیوه‌نامه‌ها به صورت حضوری برای افتتاح طرح‌های حوزه بهداشت و درمان ورود می‌کنیم.

**شرکت در انتخابات دفاع از حرم جمهوری اسلامی است

۳۳۶ نفر از همسران معظم شهدای مدافع حرم و امنیت بیانیه‌ای درخصوص انتخابات ریاست جمهوری صادر کردند. این بیانیه شرکت در انتخابات را دفاع از حرم جمهوری اسلامی دانسته و خاطرنشان کرده است: هنوز داغ شهادت مرد میدان، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در دل‌ها زنده است. وصیتش یادمان است: «جمهوری اسلامی حرم است». حالا زمان عمل به وصیت اوست زمان دفاع از این حرم رسیده. در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی حرم است و شرکت در انتخابات، دفاع از حرم جمهوری اسلامی است.

* شرق 1400/03/26
** باید «محوریت تغییرات براساس نظر مردم» استمرار یابد

ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری:
ـ مشارکت بالا و غافلگیرکننده مردم در پای صندوق‌های رأی می‌تواند همه جریان‌های مخالف ایران را در برابر اراده شکست‌ناپذیر مردم تسلیم کند.
ـ دولت موارد متعدد توهین، اتهام، افترا را احصا کرد و انتظار داشت که براساس قانون انتخابات و همچنین ماده ۳۰ قانون اساسنامه صداوسیما فرصت پاسخ‌گویی داده شود که متأسفانه تنها در چهار مورد غیر مهم آن هم به شکل محدود و به‌صورت ضبط قبلی و کنترل‌شده فرصت پاسخ‌گویی داده شد و چون عملا زمینه ایجاد شفافیت و معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی‌شد، دولت ترجیح داد از سایر ظرفیت‌های رسانه‌ای استفاده کند.
ـ آنچه مهم است، استمرار بنیاد «محوریت تغییرات براساس نظر مردم» است.
ـ مشکل ما در این مناظره‌ها، فقط نام‌نبردن از تحریم نبود؛ بلکه مشکل آن است که برخی حتی ماهیت تحریم را نمی‌شناسند. آنها یا درکی از تحریم ندارند یا عامدانه اثرات تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند.
ـ دولت با دو استراتژی وظیفه خود در قبال فضای مجازی را با قدرت دنبال کرده است؛ نخست ایجاد امنیت برای فعالیت در این فضا و اقدامات زیرساختی در توسعه فضای مجازی.

* ایران 1400/03/26
** سند جنایت جنگ اقتصادی منتشر شود

در دویست و سی و سومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گزارش شاخص‌های کلان اقتصادی پس از دوره فشار حداکثری و جنگ اقتصادی و شوک حاصل از کرونا و اثرات این دو عامل برون‌زا بر اقتصاد کشور ارائه شد. رئیس جمهوری با اشاره به این گزارش تصریح کرد: لازم است برای آگاهی همگان سند جنایت تحمیل جنگ اقتصادی و اعمال کنندگان تحریم‌های فراگیر و بی‌سابقه منتشر شود تا همه دنیا از جنایت ضد بشری دولت ترامپ علیه ملت ایران آگاه شوند. حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به عوارض جنگ اقتصادی و تأثیر آن بر توسعه اقتصادی کشور و زندگی و معیشت عامه مردم گفت: تحریم و جنگ اقتصادی باید به عنوان جنایتی خاموش علیه بشریت شناخته و ثبت شود و ایران به عنوان قربانی این اقدام غیر انسانی سند جنایت تحریم کنندگان را به جهانیان ارائه خواهد کرد.

**آخرین نظرسنجی درباره مشارکت در انتخابات

مرکز افکارسنجی ایران (ایسپا) در آخرین نظرسنجی خود از جامعه آماری‌اش درباره مشارکت کردن یا نکردن در انتخابات پیش‌رو پرسیده که بر‌اساس آخرین برآورد بعد از برگزاری سومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری میزان مشارکت در انتخابات ۴۲ درصد محاسبه شده است. همچنین در پاسخ به این پرسش که «اگر الان انتخابات برگزار شود به چه کسی رأی می‌دهید؟» از میان افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند، ۶۰.۶ درصد ابراهیم رئیسی، ۸ درصد محسن رضایی، ۳.۵ درصد سعید جلیلی، ۳.۷ درصد عبدالناصر همتی، ۳.۱ درصد امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، ۳ درصد علیرضا زاکانی و ۰.۷ درصد محسن مهرعلیزاده را برگزیده‌اند. ۱۷.۴ درصد به این سؤال پاسخ ندادند.

* جمهوری اسلامی 1400/03/26
** ایران و عمان بر توسعه همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند

دستیار ارشد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی در دیدار وزیر خارجه عمان، استمرار همکاری‌های دوجانبه و توسعه آن در زمینه‌های مختلف را مورد تاکید قرار دادند و به بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک پرداختند. "علی اصغر خاجی" و "بدر بن حمد البوسعیدی" در این دیدار ضمن تبادل دیدگاه درباره مسائل کنونی، دو طرف بر روابط دوستانه دو کشور تاکید کردند.

**افتتاح و کلنگ‌زنی 21 طرح صنعت آب و برق در استان یزد

21 طرح صنعت آب و برق با اعتبار 6405 میلیارد تومان در سفر وزیر نیرو به استان یزد در قالب یازدهمین پویش هرهفته_الف_ب_ایران، افتتاح و کلنگ‌زنی شد. از 21 طرح صنعت آب و برق در استان یزد، 15 طرح با سرمایه‌گذاری 676 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی 6 طرح صنعت آب و فاضلاب نیز با اعتبار 5729 میلیارد تومان آغاز شد. بر این اساس، طرح آبرسانی به 70 روستا در استان یزد و طرح تصفیه‌خانه و تاسیسات جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و آب شیرین‌کن بافق با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

* وطن امروز 1400/03/26
** برای حفظ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، در انتخابات شرکت می‌کنیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور پیامی انتخابات را ضامن امنیت ملی، اقتدار و استحکام نظام ارزیابی کرد. متن پیام آیت‌الله آملی‌لاریجانی به شرح ذیل است: همه مستحضرند که ارکان این نظام بر انتخابات استوار شده و حضور مردم در عرصه انتخابات، ضامن امنیت ملی، اقتدار و استحکام نظام است. اختلاف سلایق و گلایه‌ها نباید موجب فراموشی مصالح کلی نظام و نقشه دشمنان گردد. برای حفظ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، در انتخابات شرکت می‌کنیم.

**ایران از محورهای گفت‌وگوهای پوتین و بایدن است

دستیار کرملین درباره محور گفت‌وگوهای امروز «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا گفت که ۲‌طرف قصد دارند در نشست ۱۶ ژوئن (۲۶ خردادماه) خود در شهر «ژنو» سوییس درباره تمام مسائل مهم از جمله مسائل دوجانبه حل نشده، ثبات راهبردی و درگیری‌های منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند. «یوری یوشاکف» همچنین بیان کرد رؤسای‌جمهور روسیه و آمریکا قصد دارند به مسائل منطقه‌ای از جمله ایران بپردازند و در این باره توضیح داد: «موضوعات منطقه‌ای چون اوضاع خاورمیانه (غرب آسیا)، سوریه، لیبی، افغانستان، ناگورنو- قره‌باغ، شبه‌جزیره کره، موضوع هسته‌ای ایران و اوکراین نیز مورد بحث قرار خواهند گرفت که البته ممکن است موضوعات دیگری نیز مطرح شود».
**سفر «آویو کوخاوی» به واشنگتن برای رایزنی درباره ایران
رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی برای گفت‌وگو درباره ایران و فلسطین به آمریکا سفر می‌کند. آویو کوخاوی که ابتدا قرار بود حدود یک ماه پیش به آمریکا سفر کند، شنبه آینده به واشنگتن خواهد رفت تا با مقامات این کشور دیدار کند. این مقام صهیونیستی قرار است درباره موضوع فلسطین، لبنان و آنچه حضور ایران در سوریه عنوان شده است، رایزنی کند.

* جوان 1400/03/26
** شورای نگهبان کار فراقانونی نمی‌کند

عضو شورای نگهبان و کاندیدای انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان درباره اینکه «آیا شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، نگران مشارکت نبود؟»، گفت: مشارکت حداکثری مورد توجه شورای نگهبان است، اما اقدامات فراقانونی، کار شورای نگهبان نیست. زمانی که بحث مشارکت حداکثری مطرح می‌شود، یک مقدار و در مرز‌هایی که قابل گذشت و اغماض است، تأثیر می‌گذارد، اما شورای نگهبان کار فراقانونی نمی‌کند. آیت الله اعرافی افزود: هر فردی که به کشور و آینده ایران علاقه دارد، حتی اگر نقد و اشکالی دارد، نباید فکر کند که دوری از صندوق رأی می‌تواند مشکلات را حل کند. همه ارکان قدرت ما به صندوق‌های رأی مردم اتکا دارد. هم حل مسائل داخلی و هم حل مشکلات ما در جایگاه بیرونی و بین‌المللی، مبتنی بر مشارکت قوی است و امیدواریم جامعه و به خصوص نسل جوان ما بتوانند به تحلیل جامعی برسند و حضور مؤثری در انتخابات از خود نشان دهند.

**وصول ۳۰ هزار ميليارد تومان از ۱۱ ابربدهكار بانكي

اسماعیلی سخنگوي دستگاه قضا در نشست خبري:
ـ رسيدگي به پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي اولويت قوه قضائيه است و تا زماني كه مفاسد باشد حتماً امر رسيدگي را ادامه مي‌دهيم؛ هيچ تغييري در روند رسيدگي‌ها انجام نشده‌است.
ـ در پرونده ۱۱ متخلف بانك مركزي و شهرداري سابق، در مجموع با پيگيري قوه قضائيه بالغ بر ۳۰ هزار ميليارد تومان از مطالبات بانك‌ها وصول شده‌است.
ـ اينكه برخي كانديداها در مناظرات گفتند، علت تعطيلي واحدهاي دولتي كه توسط قوه قضائيه بازگشايي شدند، ‌احكام قوه قضائيه بوده درست نيست و يك درصد واحدها پرونده قضايي داشتند.
ـ در پرونده انتشار فايل صوتي وزير امورخارجه از افراد متعددي كه مرتبط با پرونده بودند به عنوان مطلع تحقيق شد. برخي كه در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج و برخي ديگر هم كه در مظان اتهام بودند، تفهيم اتهام شدند و قرار تأمين براي آنها صادر شده و با قرار تأمين آزادند.
ـ در ارتباط با پرونده هواپيماي اوكراين رسيدگي‌هاي فني، دقيق، كارشناسانه و همه جانبه روي اين پرونده انجام و كيفرخواست پرونده به دادگاه ارجاع داده شده و به زودي جلسات دادگاه برگزار مي‌شود.
ـ پرونده قطع برق به سازمان بازرسي كل كشور ارجاع شده و هنوز نتيجه بررسي‌هاي اين سازمان نهايي نشده است. اگر خروجي اين سازمان مستلزم تعقيب برخي از مديران باشد قطعاً اين كار انجام مي‌شود.

**هيچ معضل و مشكل امنيتي نداريم

وزير كشور گفت: تا الان هيچ معضل و مشكل امنيتي نداشته‌ايم و پيش‌گيري‌هاي لازم صورت گرفته است. همه دستگاه‌هاي احراز هويت و تعرفه‌ها ارسال شده است. در اين هشت سال كه ما انتخابات را اجرا كرده‌ايم هيچ جا كمبود تعرفه نداشته‌ايم. رحمانی فضلی با اشاره به فعاليت‌هاي وزارت كشور در انتخابات بيان داشت: در نشست با استانداران تأكيد شد، در اين دو سه روز باقي مانده بتوانيم انتخاباتي مطمئن، قانوني، سالم و اين دوره بهداشتي داشته باشيم كه همه اينها موجب اطمينان بخشي و اعتمادزايي براي مردم عزيز ما باشد.

* خراسان 1400/03/26
** فیلم منتشر شده از من ناقص است

وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد در پستی اینستاگرامی در خصوص اظهاراتش درباره رد صلاحیت آیت الله هاشمی گفت: «فیلم منتشر شده در فضای مجازی بخشی از نظرات این جانب در خصوص فرایند تایید صلاحیت‌ها در سال ۹۲ بوده که ناقص بیان شده است. با توجه به اطلاعات دقیقی که دارم، شورای نگهبان به یک گزارش استناد نمی کند و بعد از بررسی نهایی صلاحیت‌ها را اعلام می‌کند.» حجت الاسلام مصلحی به تازگی گفته بود، هاشمی رفسنجانی با ابراز دلایل او در شورای نگهبان ردصلاحیت شد چون رای بالایی داشت و به مصلحت نظام نبود که در انتخابات حاضر باشد.
**پیش‌بینی تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و امارات تا پایان سال
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات گفت: براساس توافق ها و پیش‌بینی‌های انجام شده تا پایان سال جاری حجم تجارت بین دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید. به گفته  فرزانگان، تجارت ایران و امارات هم اینک حدود ۱۵ میلیارد دلار است و هر دو طرف به دنبال افزایش صادرات و واردات هستند به طوری که بر اساس برنامه ها تا سال ۲۰۲۵ می توانیم به مبادلات حدود ۳۰ میلیارد دلار دست پیدا کنیم.

* اعتماد 1400/03/26
** پيش‌ بيني رشد اقتصادي بيش از  ۲ درصد در سال جاري

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران گفت: پيش‌بيني سازمان‌هاي جهاني حاكي از رشد اقتصادي بيش از ۲ درصدي در سال جاري براي كشور است. مسعود خوانساري افزود: اين عدد با توجه به شرايط موجود در كشور رشد بالايي نيست اما مي‌تواند بر موفقيت كسب وكارها و كاهش بيكاري دركشور تاثير بگذارد.


**ذخايركالايي كشور در  وضعيت مناسبي است

وزير صمت در جلسه ستاد تنظيم بازار اظهار كرد: با وجود مشكلات و محدوديت‌هاي شديدي كه در اين مدت بر كشور تحميل شد اما توانستيم با همكاري و همت بخش‌ خصوصي و اتخاذ سياست‌هاي مناسب در دولت با واردات كالاهاي اساسي و مواد اوليه، شرايط قابل قبولي را در بخش توليد و صادرات ايجاد كنيم. رزم‌حسيني گفت: با وجود همه مشكلات و محدوديت‌ها، شرايط تامين كالا و ذخاير كشور مناسب است.


* رسالت 1400/03/26
** اجرای بزرگ‌ترین عملیات همزمان مبارزه با مراكز غیرمجاز

در یك عملیات از پیش طراحی‌شده، بیش از 2 هزار دستگاه غیرمجاز رمزارز كه در مراكز متعددی نصب شده بودند، كشف و جمع‌آوری شد. رجبی مشهدی با اعلام این خبر گفت: این برنامه یكی از بزرگ‌ترین عملیات‌های همزمان از پیش طراحی شده بود كه با اخذ گزارش‌های مردمی و هماهنگی 35 شركت توزیع نیروی برق در 26 استان، با همكاری مشترك عوامل حراستی و فنی، نیروی انتظامی و مراجع قضائی به انجام رسید.

* مردم سالاری 1400/03/26
** جبهه اصلاحات ایران کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد

آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران از آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران خبر داد: «در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ ۲۴ خرداد ماه موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن تغییر در موضع پیشین جبهه رای نیاورد». بر این اساس جبهه اصلاحات ایران کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد.

**ابراز تأسف و اعتراض بانک مرکزی از اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره ابربدهکاران بانکی


بانک مرکزی در نامه‌ای به قوه قضائیه ضمن تاکید بر اهمیت موضوع پرونده‌های ابر بدهکاران بانکی تشکیل این پرونده‌ها را نتیجه پیگیری‌های کمیته فرا دستگاهی مطالبات غیرجاری بانکها در بانک مرکزی دانست. بانک مرکزی با ذکر این نکته که تعامل مناسب و نزدیک بانک مرکزی و قوه قضائیه در سطح مقامات ارشد دو نهاد زمینه نیل به توفیقات فراوانی را فراهم آورده، مراتب گله‌مندی شدید خود را از اظهارات سخنگوی قوه قضائیه و نادیده انگاشتن زحمات و اقدامات شبانه‌روزی بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور و سایر سازمان‌ها در این زمینه که موجبات نگرانی مردم نسبت به عملکرد دستگاه‌های مسئول را فراهم می‌کند، ابراز کرده است.

**تاکید وزیرجنگ اسرائیل بر همکاری با آمریکا علیه ایران

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با نماینده جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد. بنی گانتس در این دیدار بر ضرورت تداوم همکاری رژیم صهیونیستی با واشنگتن برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.


* آرمان 1400/03/26
** جشن ملّی و مردمی بر پا کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی موفقیّت پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا را تبریک گفت. در پیام علی اکبر صالحی آمده است: شایسته است تا به شکرانه این نعمت عظیم و به منظور تعظیم و تکریمِ مجاهدت های همه عزیزانِ فعّال در این عرصه، جشنی ملّی و مردمی بر پا نماییم و ناز برفَلَک و حُکم بر ستاره کنیم.

**تکذیب انتصاب رئیس قوه قضائیه

مشاور رئیس دیوان عالی کشور شایعاتی مبنی بر انتصاب حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم به عنوان رئیس بعدی دستگاه قضا را نادرست خواند. فرید فرهمند با اشاره به «محتوای مطالب منتشره و با توجه به اینکه آیت‌ا... رئیسی به رغم نامزدی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همچنان رئیس قوه قضائیه بوده و تا پایان رای گیری هیچ چیز مشخص نیست» گفت: منتشرکننده چنین خبری هدفش نمایشی جلوه دادن انتخابات و بی احترامی به آرای مردم است.  وی در ادامه با بی‌پایه و اساس خواندن چنین اخباری تاکید کرد: این موضوع با توجه به نزدیکی زمان انتخابات، موجب تضعیف انتخابات و سوءاستفاده بدخواهان است.  

* قدس 1400/03/26
** شرکت در انتخابات واجب عینی است

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت مشارکت در انتخابات، در پاسخ به استفتایی که پرسیده شده بود، آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی؟ تأکید کردند: شرکت در انتخابات واجب عینی است.

* شهروند 1400/03/26
** ورود 2 میلیون دوز واکسن وارداتی تا چند روز آینده

رئیس جمعیت هلال‌احمر از ورود دو میلیون دوز واکسن وارداتی تا چند روز آینده خبر داد. همتی گفت: متأسفانه چند هفته‌ای در بحث واردات واکسن وقفه‌ای ایجاد شده بود. قرار بود این محموله روز دوشنبه وارد کشور شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و امیدواریم فردا بحث بارگیری آن انجام شده و به‌زودی وارد کشور شود.


* اطلاعات 1400/03/26
** نتایج انتخابات در سریع‌ترین زمان اعلام می‌شود


سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت این ستاد با استفاده از فناوری‌های نوین در تجمیع و شمارش آرا در تلاش است نتایج را در سریعترین زمان ممکن به اطلاع مردم ایران برساند. موسوی ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری، اطلاعات همزمان به شورای نگهبان هم ارسال می‌شود و تجمیع بین شورای نگهبان و وزارت کشور انجام و نتیجه به اطلاع مردم ایران اعلام خواهد شد. چینش شعبه‌ها با انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای خبرگان رهبری، مجلس و شوراهای اسلامی خواهد بود و طبق همین فرایند شمارش آرا و اعلام نتایج به همین ترتیب است.

 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی


**شرکت در انتخابات تکلیفی الهی، اجتماعی و پشتوانه‌ای برای تحقق عزت و استقلال کشور خواهد بود


حوزه/ آیت الله العظمی مکارم شیرازی با صدور پیامی در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ گفتند: ملت آگاه و مؤمن ایران اسلامی با انتخابات پیش رو در مرحله حساس تاریخی قرار دارند. قرائن و نشانه‌ها حاکی از آن است که کوتاهی در این امر ممکن است آسیب های جدی و جبران‌ناپذیری به مصالح کشور وارد کند. از این‌رو شرکت در انتخابات تکلیفی الهی، اجتماعی و پشتوانه‌ای برای تحقق عزت و استقلال کشور خواهد بود.در ادامه این پیام آمده است:از خداوند متعال خواستارم که مردم با ایمان و عزیز ایران را یاری نموده و مشکلات و مضیقه‌های آنان را مرتفع گرداند
.
**هر رای از جانب مردم تیری بر قلب دشمن است

مهر/ آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه حضور حداکثری در انتخابات هم برای دوستان و هم برای دشمنان انقلاب اسلامی دارای پیام است، گفت: دشمنان بدانند که مردم ما در همه صحنه‌ها در میدان حضور دارند و دوستداران بدانند که مردم هیچ گاه نمی‌پسندند غایب از میدان باشند. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به اینکه ایران اسلامی دشمنان زیادی دارد، افزود: با انتخابات پیشرفت حاصل می‌شود پس مردم نقش خود را کوچک نشمارند؛ اگر نقشی نداشتند دشمن این همه تلاش برای دلسرد کردن آنان انجام نمی‌داد پس هر رأی مردم تیری است که بر قلب دشمن می‌نشیند.آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: آنچه برای ملت ما و کسانی که در دنیا ناظر رفتار ما هستند، مهم است حضور حداکثری است که چشم جهانیان را خیره کند.

**مردم با هر سلیقه و تفکری، برای حمایت از نظام در انتخابات شرکت کنند

ایرنا /آیت الله مقتدایی با دعوت از آحاد ملت ایران برای حضور باشکوه در انتخابات ۲۸ خرداد گفت: مردم ایران در شرایط حساس کنونی با هر سلیقه و تفکری که دارند با حضور در صحنه انتخابات و انتخاب فرد اصلح، باعث افزایش عزت واقتدار نظام اسلامی و یاس و احساس ناامیدی  در دشمنان انقلاب شوند.عضو جامعه مدرسین  افزود: برخی افراد به دلایلی ذهنیت هایی پیدا کردند ودر فضای مجازی نیز اظهار می کنند که در انتخابات شرکت نمی کنیم و رای نمی دهیم، ممکن است ناراحتی هایی هم داشته باشند ولی معتقدم همین افراد به دلیل عرق و غیرت دینی و عشق به نظام اسلامی، روز ۲۸ خرداد در صحنه حاضر خواهند شد و رای می دهند و نظر آنها تغییر خواهد کرد.

**شرکت در انتخابات مقدمه واجب است

رسا/آیت الله حسینی خراسانی با اشاره به مشارکت حداکثری در انتخابات گفت: در شرایط کنونی مشارکت در انتخابات اعلام حمایت از رهبری و نظام اسلامی است و پشت کردن به صندوق های رأی تضعیف رهبری و نظام اسلامی است.عضو جامعه مدرسین با اشاره به وجوب عقلی و شرعی حضور در انتخابات خاطرنشان کرد: بی تردید امروز مشارکت در انتخابات مقدمه یک واجبی است که حفظ نظام است و مقدمه واجب عقلا و شرعا واجب می باشد و اگر در انتخابات شرکت نشود با توجه به فضایی که فراهم آمده و شرایطی که دشمن ایجاد کرده، تضعیف نظام قلمداد می شود و تضعیف نظام حرام و معصیت است و این مستند فرمایش فقهای بزرگ روزگار ما است.

**بمباران غزه تلاشی ناموفق برای جلوگیری از مقاومت اهالی قدس است

ایرنا/سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد چهارشنبه در واکنش به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در توییتی نوشت: بمباران غزه توسط صهیونیست‌ها تلاشی ناموفق برای جلوگیری از مقاومت مردم فلسطین در قدس است. وی در ادامه نوشته است: این حملات با هدف سرپوشی بر وضعیت سردرگمی بی سابقه رژیم صهیونیستی در سازماندهی راهپیمایی به اصطلاح «راهپیمایی پرچم» صورت گرفت.سخنگوی حماس در پایان تأکید کرده است که ملت فلسطین و نیروهای شجاع مقاومت از حقوق و مقدسات خود تا اخراج اشغالگران از خاک خود دفاع خواهند کرد.

**فلسطینی‌ها حماس را برای رهبری، شایسته‌تر از تشکیلات خودگردان می‌دانند

فارس/مرکز پژوهش‌های سیاسی فلسطین با انجام یک نظرسنجی بین مردم این کشور، به این نتیجه رسیده است که پیروزی‌های حماس در مقابله با رژیم صهیونیستی، ‌تحول گسترده‌ای را در نزد افکار عمومی علیه تشکیلات خودگردان و رهبران آن به نفع «حماس» و مقاومت مسلحانه ایجاد می‌کند.براساس این نظرسنجی، بیشتر فلسطینی‌ها با تصمیم تشکیلات خودگردان برای به تعویق انداختن انتخابات در فلسطین مخالف هستند و حدود 70 درصد آنها خواهان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاستی هستند و معتقدند که «حماس» برای رهبری ملت فلسطین شایسته تر است.براساس این نظرسنجی بیش از 53 درصد فلسطینی‌ها حماس را برای رهبری فلسطین شایسته‌تر می‌دانند و فقط 14 درصد جنبش فتح به رهبری «محمودعباس» را شایسته این موضوع می‌دانند.

**مذاکرات وین نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد

ایلنا/«دومینیک راب» وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارش آژانس مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران، گفت: «تنها این ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نیست که به ۱۶ برابر سقف تعیین شده در برجام رسیده است، بلکه همچنین فعالیت سانتریفیوژها و تولید اورانیوم فلزی نیز هست که جای نگرانی عمیق دارد».وی افزود که همه طرف‌ها بر سر لزوم بازگشت ایران به رعایت کامل تعهدات برجامی خود اتفاق‌نظر دارند.راب همچنین گفت که این مذاکرات نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد.

**تظاهرات کارکنان بهداشت‌ودرمان فرانسه در اعتراض به کمبود دستمزدها

ایرنا/پس از اعتصاب و تظاهرات کادر بهداشت و درمان ازجمله کارکنان بخش مراقبت های ویژه، تکنیسین های اتاق عمل و آزمایشگاه، پرستاران، روانشناسان و ... در ماه های اخیر در فرانسه، صدها نفر از کارکنان نظام سلامت بار دیگر در بسیاری از شهرهای فرانسه از جمله پاریس، بوردو و لیل به خیابان ها آمده و خواستار افزایش حقوق و جذب نیرو شدند.  فرماندهی پلس شمار تظاهرکنندگان را ۵۵۰ نفر اعلام کرده است.مدیر بخش بهداشت اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفت: به رغم افزایش ۱۸۳ یورویی به حقوق ماهانه کارکنان بیمارستان ها و خانه های سالمندان، نارضایتی ها همچنان تداوم دارد.

**سودان از نتایج توافق عادی‌سازی با اسرائیل ناراضی است

فارس/یک شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی به نقل از منابع مطلع گزارش داد دولت سودان از محقق‌نشدن وعده‌های توافق سازش با این رژیم، ناراضی و سرخورده شده است..کان‌نیوز در ادامه این گزارش گفت: «منابع آگاه به جزئیات، به ما گفتند که دولت سودان از اسرائیل مأیوس و ناراضی شده زیرا امیدوار بودند روابط و همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه‌های کشاورزی و فناوری داشته باشند. آنها همین احساس را نیز نسبت به آمریکایی‌ها دارند.»

**مذاکرات درباره برجام بعد از انتخابات در ایران ادامه می‌یابد

تسنیم/"میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، اعلام کرد که رایزنی‌ها درباره احیای توافق هسته‌ای با ایران، پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور ادامه خواهد یافت.این دیپلمات بلندپایه روس در پاسخ به این سئوال که آیا به عقیده وی روند مذاکرات در وین متوقف شده، توضیح داد: «چنین ارزیابی از مذاکرات اشتباه است و با واقعیات مطابقت ندارد، برای اینکه روند مذاکرات در حال پیشرفت است، هرچند این روند به سرعتی که در ابتدا انتظار می‌رفت، پیش نرفته است.»

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom