Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز454
دیروز1311
در هفته4518
در ماه29558
مجموع2172569

بازدید کنندگان برخط

3
Online

آمریکا: هیچ تضمینی نمی‌دهیم که دوباره از برجام خارج نشویم

 

رهبر معظم انقلاب دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت کردند: برای پاسداشت افتخار ملی منتظر واکسن ایرانی ماندم

 

آیت‌الله خاتمی: ملت در انتظار تحول است

 

آیت‌الله فاضل لنکرانی: حماسه انتخابات موجب ناکامی دشمنان و تلالو امید در قلوب ملت شد

 

حجت‌الاسلام و المسلمین فرخ‌فال: آینده‌ای روشن پیش روی ملت ایران اسلامی قرار دارد

 

* جام جم 1400/04/05

** كانادا صلاحیت ارائه گزارش‌ درباره سانحه هوایی‌ در ایران را ندارد

 

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه با اشاره به گزارش دولت كانادا مبنی بر عمدی نبودن سانحه سقوط هواپیمای اوكراینی، نسبت به سوءاستفاده سیاسی این كشور از این موضوع هشدار داد. بهاروند افزود: بخشی از گزارش كه انتقاد به گزارش سانحه تیم بررسی جمهوری اسلامی ایران است از حیث فنی، بی مبنا و لذا غیرقابل‌قبول است. ایران قبل از انتشار و در فرصت قانونی، پیش‌نویس گزارش خود را برای كشور‌ها فرستاد و آنها نیز نظر خود را در خصوص این گزارش برای تهران ارسال كردند. معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه تصریح كرد: كانادا صلاحیت ارائه گزارش‌ درباره سانحه هوایی‌ در ایران را ندارد.

 

* همشهری 1400/04/05

** به ایران می‌آیم

 

نخست‌وزیر عراق در مصاحبه‌ای با شبکه العراقیه گفت: روابط ما با رئیس‌جمهور منتخب ایران عالی است. مدتی پیش او به عراق سفر کرد و دیداری بسیار خوب با هم داشتیم. درباره آینده روابط بین 2 کشور تبادل نظر کردیم و من مشتاق حمایت از این روابط و کار برای توسعه آن هستم. مصطفی الکاظمی تصریح کرد: ما با ایران روابط همجواری تاریخی طولانی داریم و قطعا به نفع 2کشور است که در جست‌وجوی مشترکات و منافع باشند. سیاست دولت عراق ساختن روابط خوب با همه است. نخست‌وزیر عراق افزود: رئیسی از من برای دیدار در تهران دعوت کرد و در جست‌وجوی فرصت و زمانبندی صحیحی برای پاسخ‌دادن به این دعوت هستیم.

 

* کیهان 1400/04/05

** رهبر معظم انقلاب دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت کردند

 

رهبر معظم انقلاب صبح دیروز دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت کردند. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پس از تزریق واکسن ضمن تشکر از همه دست‌اندرکارانی که با دانش، تجربه و کوشش علمی و عملی خود کشور را از این افتخار ملی و کار آبروبخش برخوردار کردند، با ‌اشاره به اصرارهایی که از چند ماه قبل برای تزریق واکسن به ایشان وجود داشت، خاطرنشان کردند: من اولاً مایل نبودم از واکسن غیر ایرانی استفاده کنم بنابراین گفتم منتظر واکسن ایرانی می‌مانم چرا که باید این افتخار ملی را پاس بداریم. رهبر معظم انقلاب گفتند: علاوه‌بر اصرار به استفاده از واکسن ایرانی، تأکید داشتم که دریافت واکسن در نوبت طبیعی خود انجام شود که امروز بحمدالله افراد بالای ۸۰ سال و هم‌سن بنده، اغلب واکسن را دریافت کرده‌اند. ایشان همچنین بر ضرورت ثبت اسناد علمی و انتشار مقالات مربوط به واکسن تأکید کردند و افزودند: در کنار تولید قوی، سریع و بهنگام واکسن، اسناد و مقالات علمی آن را نیز برای آگاهی دنیا از کار بزرگ خود آماده و منتشر کنید.

 

** هیچ تضمینی نمی‌دهیم که دوباره از برجام خارج نشویم

 

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در اظهارنظری گستاخانه گفته ضمانتی درباره عدم خروج مجدد از برجام در کار نیست. این مقام آمریکایی گفته توافق در مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای برجام امکان‌پذیر است اما برخی «اختلافات جدی» باقی مانده‌اند که بایستی حل شوند. وی که ‌اشاره‌ای به نامش نشده گفته آمریکا در «آینده‌ای نه چندان دور» به دور هفتم مذاکرات وین خواهد رفت. او همچنین گفته مذاکرات بر سر بازگشت به برجام برای مدت نامحدود ادامه نخواهد داشت. او گفت چنانچه طرف‌ها نتوانند اختلافات باقیمانده بر سر برجام را حل و فصل کنند آمریکا باید با طرف‌های دیگر این توافق، درباره تصمیمات آتی همفکری کنند.

 

** ۲۳ سال حبس برای افشاکننده نام برخی عوامل مرتبط با ترور سردار سلیمانی

یک دادگاه در ایالات متحده آمریکا، یک مترجم زن آمریکایی به نام «مریم طه تامپسون» را که با پنتاگون کار می‌کرد و ادعا شده که به دادن اطلاعات به یک فرد مرتبط با جنبش حزب‌الله لبنان اعتراف کرده‌، به ۲۳ سال زندان محکوم کرد. این مترجم اسامی شماری از خبرچینان ارتش آمریکا در عراق را پس از ترور سردار شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی، به یک فرد مرتبط با حزب‌الله لبنان لو داده است.

 

* شرق 1400/04/05

** واکنش وزارت خارجه آمریکا به اظهارات واعظی

 

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهارات اخیر مطرح‌شده از سوی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران درباره موافقت حاصل‌شده در مذاکرات وین درباره لغو برخی تحریم‌ها را رد کرد و گفت: هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در وین با لغو تحریم‌ها علیه ایران موافقت نکرده‌اند. این سخنگو این موضوع را رد کرد که آمریکا موافقت کرده است تحریم‌های اعمال‌شده در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در زمینه بیمه، نفت و صنعت کشتی‌رانی و برخی افراد ایرانی را لغو کند. وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت «اقدامات مربوط به تحریم که آمریکا باید انجام دهد» بخشی از مذاکراتی هستند که ایران و آمریکا برای بازگشت به توافق چندجانبه هسته‌ای در آن مشارکت دارند.

 

** حادثه هواپیمای اوکراینی «عامدانه» نبود

 

بعد از گذشت 18 ماه از سقوط هواپیمای اوکراینی، دولت کانادا گزارشی از نتایج تحقیقات مستقل خود درباره این حادثه را منتشر کرده است. در این گزارش آمده است: درحالی‌که تیم جرم‌شناسی هیچ درکی دال بر این ندارد که سرنگونی پرواز PS752 عامدانه بوده است، این موضوع به‌هیچ‌وجه ایران را از مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه تبرئه نمی‌کند. در این گزارش آمده است که ایران نتوانسته است «توضیحات موثقی را درباره چگونگی و چرایی» سرنگونی این هواپیما توسط یک شاخه نظامی‌اش ارائه دهد. این گزارش مدعی است با توجه به مجموع اطلاعاتی که در دسترس است، تیم جنایی به این نتیجه رسیده که یک‌سری از اقدامات و اهمال‌ها توسط مقامات غیرنظامی و نظامی ایران وضعیت خطرناکی را ایجاد کرد که راجع به خطرات پیش‌تر مشخص‌شده سهل‌انگاری شده است.

 

* ایران 1400/04/05

** اگر برخی مسائل، تشریفات و بوروکراسی‌ها نبود، تحریم امروز تمام شده بود

 

رئیس جمهور در هفتاد و پنجمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید و در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت در حوزه گازرسانی شهری، روستایی و صنعتی، پیشرفت 25 برابری در گازرسانی به مناطق مختلف کشور، خودکفایی در بنزین و گازوئیل،‌ توجه به محیط زیست، تحقق وعده آب و برق رایگان، خداحافظی با مدارس کپری، اتصال 98 درصدی روستاهای کشور به شبکه ارتباطات پرسرعت کشور، گسترش شبکه بهداشت، گسترش شبکه راه‌ها و توسعه عظیم مدارس و آموزش را از دستاوردهای پرافتخار دولت تدبیر و امید برشمرد. حجت الاسلام و المسلمین روحانی این دستاوردها را پاسخی دندان‌شکن به تحریم‌کنندگان ایران توصیف کرد و گفت: اگر برخی بوروکراسی‌ها از جمله بوروکراسی پارلمانی نبود تاکنون تحریم هم تمام شده بود.

 

** تذکر جهانگیری به وزیر بهداشت

 

انتشار مطلب اهانت‌آمیز مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذا و دارو به منتقدان روند توزیع واکسن کرونا و گران بودن قیمت واکسن ایرانی نسبت به واکسن خارجی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، و استفاده از واژه «پفیوز» واکنش‌های بسیاری، از جمله واکنش معاون اول رئیس‌جمهوری را در پی داشت. جهانگیری در پی نوشتی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوشت: جناب آقای دکتر نمکی، واکسیناسیون رایگان عمومی دغدغه‌ای همگانی و انتظاری بحق است که بخشی از آن با واردات و بخشی دیگر با تولید داخلی به‌صورت همزمان در حال انجام است. نباید به تقابل نادرست این دو اقدام دامن زد و در عین حال شایسته نیست که به ابهام‌ها و یا حتی انتقادها در رسانه‌ها و افکار عمومی با کم تحملی و اهانت برخورد کرد. لازم است در این خصوص اقدام مناسب انجام شود.

 

* جمهوری اسلامی 1400/04/05

** افزایش پوشش شبکه گازرسانی  ایران به 95 درصد

 

وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری اظهار کرد: وزارت نفت با اتکا به افزایش 2.5 برابری برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال 92 تاکنون و مجموعه اقدام‌های انجام شده در زمینه توسعه شبکه انتقال و گازطبیعی موفق شد تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی را از 14 هزار در سال 92 به نزدیک 35 هزار روستا در سال 99 که معادل 2.5 برابر است، برساند. زنگنه افزود: با اقدام‌های انجام شده پوشش گازرسانی کل کشور اکنون به 95.1 درصد رسیده که رقمی بی‌نظیر در دنیاست.

 

** آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو و معافیت‌ها را تمدید کند

 

دبیر کل سازمان ملل در یازدهمین گزارش خود در مورد اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت، اظهار داشت: از تعاملات دیپلماتیک اخیر و در مورد کمیسیون مشترک در مورد این توافق برجسته انجام می‌شود، دلگرمم چرا که فرصتی را برای ایران و آمریکا فراهم می‌کند تا به اجرای کامل و موثر برجام و قطعنامه 2231 بازگردند. آنتونیو گوترش تصریح کرد: از ایالات متحده درخواست می‌کنم تحریم‌های مندرج در این طرح را لغو و معافیت‌ها در رابطه با تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران و پروژه‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در چارچوب برجام را تمدید کند.

 

* وطن امروز 1400/04/05

** هفته پرکار مجلس با حضور ۵ وزیر دولت

 

وزرای کشور، نفت، نیرو، ارشاد و صنعت این هفته با حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس پاسخگوی سوالات نمایندگان مجلس خواهند بود. رحمانی‌فضلی در جلسه کمیسیون اجتماعی حضور می‌یابد و به سوالات نمایندگان پاسخ می‌دهد. وی همچنین برای ارائه گزارش درباره فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها حاضر می‌شود. مسائل و مشکلات کارکنان صنعت نفت با حضور زنگنه در کمیسیون انرژی بررسی می‌شود. روز دوشنبه رزم‌حسینی در کمیسیون صنایع و معادن حضور می‌یابد. روز سه‌شنبه صالحی در کمیسیون فرهنگی حضور می‌یابد و به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ می‌دهد. اردکانیان نیز روز سه‌شنبه در کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست به سوالات تعدادی از نمایندگان پاسخ می‌دهد.

 

** حادثه روز چهارشنبه احتمالاً خرابکارانه بوده است

 

یک مقام آگاه در قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) درباره حادثه روز چهارشنبه در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی گفت: این حادثه به هیچ وجه حمله پهپادی نبوده، بلکه احتمالا یک اقدام امنیتی خرابکارانه بوده است. وی افزود: این موضوع ارتباطی به حوزه مسؤولیتی قرارگاه پدافند هوایی کشور ندارد.

 

* جوان 1400/04/05

** درباره شرایط بازگشت به توافق با ایران اختلاف داریم

 

وزیر خارجه امریکا درباره ایران گفت: اختلافات با ایران درباره شرایط بازگشت به تعهدات و توافق هسته‌ای وجود دارد و ما زمانی به توافق می‌رسیم که ایران به تعهدات خود در توافق عمل کند. آنتونی بلینکن مدعی شد، اگر ایران به دنبال جنبه‌های دیگر برنامه هسته‌ای که در برجام ممنوع شده است برود این یک «نقطه» خواهد بود؛ جایی که بازگشت به برجام دیگر خیلی سخت خواهد شد. اما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم. نمی‌توانم تاریخی برای آن ذکر کنم چرا که مسئله اضطراری این موضوع را بیشتر می‌کند.

 

* آفتاب‌یزد 1400/04/05

** احتمال آغاز دور جدید مذاکرات وین از این هفته

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین آغاز دور جدید مذاکرات درخصوص احیای برجام از این هفته را محتمل دانست. میخائیل اولیانوف در توییتی نوشت: «غریزه‌ام به من می‌گوید که مذاکرات وین بر سر احیای برجام از هفته آینده یعنی حداکثر تا ۴ جولای ازسر گرفته خواهند شد و حتی ممکن است زودتر نیز این اتفاق بیفتد. این مسئله قطعی نیست اما احتمال بالایی دارد.»

 

* خراسان 1400/04/05

** کابل 6 ماه دیگر سقوط می کند

 

وال استریت ژورنال با استناد به یک ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی، احتمالا ظرف 6 تا ۱۲ ماه پس از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی از این کشور سقوط خواهد کرد. آمریکا که سال ۲۰۰۱ پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر وارد افغانستان شد، ماه آوریل خروج نیروهایش را اعلام کرد و گفت تا بیستمین سالگرد حملات یازده سپتامبر این خروج تکمیل می‌شود. با این حال، در شرایطی که آمریکا پایگاه‌‌های نظامی خود را به دست نیروهای کابل داده، طالبان هم تحرکاتش را در ولایت‌‌ها و مناطق بی‌حفاظ شده آغاز کرده است.

 

* رسالت 1400/04/05

** امنیتِ جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه‌ای دولت جدید است

 

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران در گفت‌وگوی تلفنی «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر دولت قطر با وی با تقدیر از تبریک دولت و ملت قطر، گفت: پیوندهای میان دو ملت ایران و قطر چنان قوی و مستحکم است که تکانه‌های مختلف نتوانسته است خللی در آن وارد کند. آیت الله رئیسی ارتقای مناسبات دوجانبه در دوران فشار و تحریم را ضامن پایداری روابط دو کشور دانسته و تأکید کرد: «امنیت جمعی» بخش اصلی «دکترین سیاست خارجی منطقه‌ای» دولت جدید است که می‌تواند «صلح و ثبات» را برای کشورهای منطقه و «آرامش و رفاه» را برای ملت‌ها به ارمغان بیاورد. وی تأکید کرد: «ثبات و پایداری امنیت جمعی» در گرو به صفر رساندن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه‌ای است.

 

** ورود محموله یک‌میلیون دُزی واکسن کرونا به ایران

 

معاون فنی گمرک گفت: محموله‌ای حاوی یک‌میلیون دُز واکسن کرونا وارد ایران شده است. جمال ارونقی آخرین وضعیت ورود واکسن کرونا به ایران را نیز اعلام کرد و گفت که از نیمه بهمن پارسال تاکنون 18 مرحله واکسن وارد ایران شده که ۹ مرحله حاوی ۹۲۰ هزار دُز از روسیه و ۹ مرحله دیگر از سایر کشورها بوده است. طبق گفته ارونقی، با محموله ورودی اخیر، مجموع واکسن وارداتی به ایران به ۷ میلیون ۸۴۷ هزار و ۸۰۰ دُز می‌رسد.

 

* مردم سالاری 1400/04/05

** بازی ترودو با پرونده هواپیمای اوکراینی

 

نخست وزیر کانادا با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی در توییتی نوشت: خانواده و عزیزان قربانیان پرواز PS752 لیاقت دریافت پاسخ دارند و ما از تمام تدابیر لازم برای اجرای عدالت استفاده خواهیم کرد. جاستین ترودو در ادامه با ادعای اینکه مقامات نظامی ایران مسئول حادثه برای هواپیمای اوکراینی هستند، در توییت دیگری نوشت: ایران باید پاسخ‌هایی به عزیزان قربانیان و جهان ارائه دهد. کانادا تلاش می‌کند به طور کامل برای ساقط کردن هواپیما و آسیبی که ایران به خانواده‌ها و قربانیان زده تاوان بگیرد و خواهان جوابگویی کامل در بسترهای بین‌المللی است.

 

** تاکید مسکو بر نقش ایران در امنیت افغانستان

 

وزیر دفاع روسیه تصریح کرد برقراری صلح و ثبات در افغانستان بدون حمایت‌های ۲ کشور ایران و پاکستان امکان‌پذیر نیست. سرگئی شویگو در نهمین کنفرانس مسکو درباره امنیت بین‌الملل گفت بدون حمایت‌های ایران و پاکستان، برقراری صلح و ثبات در افغانستان امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان که به صورت مجازی در این نشست شرکت داشت با اشاره به اینکه مردم افغانستان با تمام وجود از آغاز مذاکرات روند صلح در این کشور حمایت می‌کردند، گفت: ما امیدواریم ایران نیز به این روند ملحق شود.

 

** کشف بیش از ۶۰۰ گور بی‌نشان کودکان بومی در کانادا

 

رسانه‌های محلی کانادا از کشف بیش از ۶۰۰ گور بی‌نام و نشان کودکان بومی در نزدیکی مدرسه شبانه روزی کاتولیک برای کودکان بومی در غرب کانادا خبر دادند. یک گروه بومی کانادایی از کشف این گورها درساسکاچوان خبر داده و اعلام کرده است: در سال‌های ۱۹۶۰ ممکن است این گورها سنگ و نشانه داشته‌اند اما نمایندگان کلیسای کاتولیک این نشانه‌ها را حذف کرده‌اند و اکنون این گورها بی‌نام و نشان هستند.

این تحقیقات به دنبال کشف بقایای اجساد ۲۱۵ دانش آموز در یک مدرسه بومی دیگر در کملوپس در بریتیش کلمبیا انجام می‌شود.

 

* آرمان ملی 1400/04/05

** تخفیف به بعضی‌ مجازات‌ها

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در زمان ریاست آقای رئیسی در قوه قضائیه شاهد حبس‌زدایی و احکام جایگزین حبس بودیم، چقدر ضرورت دارد که در زمان رئیس بعدی دستگاه قضا نیز این موضوع ادامه پیدا کند؟ گفت: در قانون مشخص شده است که به بعضی از مجازات‌ها تخفیف داده شود و مجازات‌ها را تقلیل داد و براساس آن عمل خواهد شد. وی اضافه کرد: قانون، همان قانون است و براساس همین قانون عمل خواهد شد.

 

* قدس 1400/04/05

** پنتاگون خواستار بودجه برای مقابله با ایران شد

 

وزیر دفاع آمریکا از نمایندگان کنگره خواست تا لایحه بودجه این وزارتخانه را برای مقابله با آنچه چالش از ناحیه چین، روسیه، کره شمالی و ایران نامیده شد، تصویب کنند. لوید آستین در کمیته خدمات نیروی مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: بودجه این نیروها، حضور نیروها و توانایی‌های ضد تروریستی در خاورمیانه و آسیای جنوبی را تأمین می‌کند تا از پس تهدیدهای نه تنها ایران بلکه شبکه‌های تروریستی همچون داعش و القاعده و در آفریقا همچون الشباب برآید.

 

** ده‌ها صهیونیست در حادثه مشکوک فلوریدا مفقود شدند

 

منابع خبری آمریکایی خبر دادند ساعت ۶ صبح روز پنجشنبه به دلایلی نامعلوم یک مجتمع مسکونی در ایالت فلوریدا آمریکا فرو ریخته است که در پی این حادثه، ده‌ها تن مفقود شده‌اند. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرده 20 تن از مفقودی‌های حادثه فروریختن مجتمع مسکونی در فلوریدا آمریکا، از ساکنان فلسطین اشغالی هستند و تابعیت اسرائیلی دارند. بر اساس گزارش منابع آمریکایی، در پی این حادثه ۵۵ واحد آپارتمانی تخریب شده و بین ۵۱ تا ۹۹ نفر سرنوشت مشخصی ندارند.

 

* اعتماد 1400/04/05

** ايران بايد تصميم نهايي را بگيرد

 

«ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه بعد از ديدار با «آنتوني بلينكن» وزير خارجه امريكا در يك نشست خبري مشترك درباره مذاكرات وين گفت: وارد قسمت سخت مذاكرات شده‌ايم و منتظر تصميم نهايي ايران در زمينه بازگشت به برجام هستيم. با اينكه پيشرفت‌هايي در مذاكرات وين حاصل شده اما هنوز برخي موانع در مسير احياي توافق هسته‌اي ايران باقي مانده است.

 

* اطلاعات 1400/04/05

** نیروی دریایی سپاه در کنار مردم است

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست با استاندار هرمزگان درباره رفع مشکلات مردم مناطق سیلزده هرمزگان اظهار داشت: وظیفه اصلی ما در نیروی دریایی سپاه حفظ و حراست از تمامیت ارضی و دفاع از مرزهای آبی کشور است . سردار تنگسیری افزود: اما هرگاه برای مردم عزیز کشور مشکلی به وجود بیاید ما در کنار آنها هستیم و برای کمک به مردم تلاش می‌کنیم تا دغدغه آنها کاهش یابد.

 

** تسهیل پرداخت بدهی‌های عراق به ایران با لغو تحریم واکسن کرونا

 

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه عراق در هفته‌های گذشته قول پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا را به ایران داده بود، خاطرنشان کرد: با لغو تحریم آمریکا علیه کشور در زمینه واکسن کووید ۱۹، عراق بهانه ای برای به تاخیر انداختن در پرداخت بخشی از بدهی خود نداشت. حسینی اظهار داشت: لغو تحریم های آمریکا راه را برای دریافت بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در عراق باز کرده است تا این کشور بدون درگیری با مشکلات تحریم، بدهی خود را بابت خرید برق و گاز پرداخت کند.

 

** داعش همصدا با رژیم صهیونیستی علیه حماس اعلان جنگ کرد

 

«ابی حمزه القرشی» سخنگوی گروه تروریستی داعش در پیامی صوتی جنبش حماس را مرتد توصیف کرد و خواستار قیام این گروه تروریستی علیه جنبش حماس به خاطر رابطه‌اش با ایران شد.

 

* شهروند 1400/04/05

** اینترنت ملی یک واژه جعلی است

 

وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره اینترنت ملی که این روزها بسیار درباره آن صحبت می‌شود، گفت: «اینترنت ملی یک واژه جعلی است و کسانی که آن را به کار می‌برند، دنبال خیانت کردن در کشور هستند. اگر اینترنت نباشد، نمی‌توانیم هیچ سرویسی ارایه دهیم». آذری جهرمی افزود: «عده‌ای در کشور دنبال این مسأله هستند، اما آدم‌های اثرگذار نیستند. نظام حکمرانی کشور سندهایی دارد که بر اساس آنها توسعه انجام می‌شود، بنابراین به این واژه‌های جعلی و بی‌مبنا نباید توجه کرد».

 

** کنترل ۸۰ درصد از خاک افغانستان را به دست گرفتیم

 

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امارت اسامی افغانستان گفت که آنها هم اکنون کنترل ۱۶۳ منطقه از افغانستان را در دست دارند. شاهین گفت: «تنها مرکز افغانستان توسط دولت کابل کنترل می‌شود، اما مناطق اطراف آن در کنترل ما است». وی مدعی شد که با احتساب مناطق تحت کنترل باید گفت که بیش از ۸۰درصد سرزمین افغانستان در اختیار نیروهای ما است.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**ملت در انتظار تحول است

 

فارس/آیت الله خاتمی با اشاره به انتخاب آیت الله رییسی به عنوان  ریاست جمهوری گفت: این که هفته گذشته رقابت ها تمام شد و الان زمان رفاقت است، اولاً این کاندیدای محترمی که رأی آورده، رئیس‌جمهور همه است چه آنهایی که به او رأی دادند، چه آنهایی که به او رأی ندادند. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: ملت در انتظار تحول است. از بسترهای تحول، مجموعه مدیریتی شایسته برای کشور است. چه کابینه، چه مسئولان دیگر در رده‌های مختلف، استاندارها، فرماندارها، مدیرکل ها، این مجموعه مدیریت است که می تواند تحول ایجاد کند. این مجموعه با چند ویژگی می‌تواندتحول‌آفرین باشد:دیندار و متعهد باشند، متخصص و کاربلد باشند، انقلابی باشند و باورمند به ارزش‌های انقلاب باشند، لیاقت مدار باشند، ولایت‌مدار باشند، قطع امید از خارج داشته باشند، در دسترس مردم باشند هرطور که می توانند، حضوری، مجازی، که مردم بتوانند با آن ها درد دل کنند.

 

**حماسه انتخابات موجب ناکامی دشمنان و تلالو امیددرقلوب ملت شد

 

حوزه/ آیت الله فاضل لنکرانی پیروزی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ را به وی تبریک گفت.عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه انتخاب جنابعالی توسط ملت رشید و انقلابی ایران نقطه عطفی در تاریخ انقلاب با عظمت اسلامی است افزود:این انتخاب که حماسه‌ای درخشان است، موجب ناکامی دشمنان و تلألؤ امید در قلوب ملت ایران و همه علاقه‌مندان به این نهضت شد. وی درادامه تصریح کرد:انتظار همه آن است که با توکل به خداوند متعال و استعانت از دعای ولی الله الأعظم(عجل الله) و ارواح طیبه شهداء بتوانید قدم‌های بزرگی در تحکیم اسلام عزیز و تثبیت نظام مقدس و رفع نگرانی‌ها و مشکلات این مردم نجیب بردارید. استاد حوزه قم همچنین افزود: إن شاء الله بتوانید تحولی را در مجموعه کشور به وجود آورده و رقیب اصلی خود که همان «فساد» است را برای همیشه ریشه کن فرمایید.

 

**آینده‌ای روشن پیش روی ملت ایران اسلامی قرار دارد

 

رسا/ رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به مشارکت پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت:وقتی این مشارکت مردمی را با کشورهای مشابه می سنجیم، مشارکت خود را مطلوب و اصلاً قابل مقایسه با دیگر کشورها نمی دانیم و به همین خاطر باید از ملت عزیز تقدیر و تشکر کرد.حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال با تاکید بر اینکه رأی مردم رأی به نظام و مقبولیت نظام است تصریح کرد: ریاست جمهوری به گونه ای عمل کند که در مجامع بین المللی عزت مردم ایران حفظ شود، وی همچنین  با اشاره به آینده روشن برای انقلاب و ملت ایران اسلامی گفت: دولت منتخب باید با کفایت و صلابت و با اطاعت کامل از ولایت فقیه به قول هایی که به مردم داده شد عمل کند و ملت شریف ایران شیرینی ثمره این انتخابات را احساس کنند و از بحران های اقتصادی که برای ملت شریف به وجود آمده رهایی یابند.

 

**نبرد شمشیر قدس قدرت مقاومت را نشان داد

 

 تسنیم/ نایب‌رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه با بیان اینکه برخی در تلاش برای به بن‌بست کشاندن فرآیند آشتی و وحدت ملی برای خوش‌خدمتی به دشمن هستند، اعلام کرد آنان که در نبرد شمشیر قدس پیروز شدند، قادر به تحقق وحدت ملی میان فلسطینیان هستند.الحیه ، تصریح کرد: فلسطین اکنون به بهبودی اوضاع داخلی و تحقق وحدت ملی نیاز دارد و نباید به توهم مذاکرات با دشمن دل خوش کند.

 

** ایران الزامی برای انجام درخواست آژانس ندارد

 

تسنیم/ سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام مبنی بر اینکه ایران به نامه آژانس درباره تمدید تفاهم دوجانبه برای ادامه نظارت مشروط بر تأسیسات هسته‌ای خود پاسخی نداده است، اعلام کرد که ایران الزامی ندارد که این درخواست آژانس را اجرا کند.غریب‌آبادی تصریح کرد: هرچند تفاهم فنی مشترک سه‌ماهه میان آژانس و ایران صورت گرفت، اما باید توجه داشت که مبنای این تفاهم، تسهیل مذاکرات سیاسی و کمک به موفقیت آن در جهت مختصات مدنظر کشورمان بود و نه الزام ایران نسبت به اجرای خواست آژانس. بر اساس تصمیم ایران، نقش آژانس صرفاً در حد یک مجری است.

 

** پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات وزرای خارجه آمریکا و فرانسه

 

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات وزرای امور خارجه آمریکا و فرانسه مبنی بر اینکه منتظر تصمیم ایران در خصوص بازگشت به برجام هستند، تأکید کرد که آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده است و اکنون باید برای بازگشت به آن تصمیم بگیرد.خطیب زاده یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده است که بخواهد به برجام برگردد، بلکه این آمریکاست که باید تصمیم خود را بگیرد و با لغو تحریم‌های غیرقانونی و اجرای مؤثر تعهدات قطعی خود، به برجام بازگردد.

 

 **اگر پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران ادامه یابد بازگشت به برجام سخت‌تر میشود

 

فارس/ وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد، پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند به مانعی غیرقابل عبور تبدیل شود. بلینکن افزود:«اگر این ادامه یابد، اگر آنها به چرخش سانتریفیوژهای پیشرفته با سطح بالاتر و بالاتر ادامه دهند ما به نقطه‌ای می‌رسیم که به صورت عملی بازگشت به پارامترهای توافق هسته‌ای اولیه را بسیار سخت می‌کند..بلینکن که جمعه در پاریس حضور داشت در کنفرانس خبری مشترک با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه گفت: «باید برجام را به جعبه‌ای که در آن بود برگردانیم. اختلافات با ایران درباره شرایط بازگشت به تعهدات و توافق هسته‌ای هنوز پابرجاست و امیدواریم شروع دوباره مذاکرات طی روزهای آینده آن را حل کند. ما زمانی به توافق می‌رسیم که ایران به تعهدات خود در توافق عمل کند.»

 

** آلمان استفاده از پرچم و نماد جنبش حماس را ممنوع کرد

 

فارس/ همزمان با تشدید فشارها علیه فعالیت‌ حامیان گروه‌های مقاومت اسلامی در غرب، آلمان رسما استفاده از پرچم و نماد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)‌ را ممنوع کرد. با گذشت بیش از یک سال از اقدام برلین در «تروریستی» خواندن جنبش حزب‌الله لبنان و انتشار اخباری اخیرا درباره قصد آلمان برای ممنوع کردن استفاده از پرچم جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، این کشور، دیروز(جمعه)، رسما استفاده از نمادهای حماس را ممنوع کرد.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که پرچم‌ها و سمبل‌های حماس اخیرا در سطح گسترده‌ای از خاک آلمان به ویژه در جریان تظاهرات اخیر علیه اشغالگران اسرائیلی به اهتزاز در آمد.

 

**آمریکا و ترکیه به اقدامات خصمانه علیه سوریه ادامه می‌دهند

 

ایسنا/ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنانی بر پایبندی دولت این کشور به راه حل سیاسی مبتنی بر گفت‌وگوی ملی سوری ـ سوری تاکید کرد.بسام صباغ، ادامه داد: آیا نیروهای آمریکایی اجازه دارند که از مرزهای عراق و سوریه عبور کرده و نفت و گندم سوری‌ها را غارت کنند؟این مقام سوری همچنین تاکید کرد: نیروهای اشغالگر آمریکایی و ترکیه‌ای با همکاری ابزارهای خود از شبه نظامیان جدایی طلب گرفته تا نهادهای تروریستی به اقدامات خصمانه خود علیه سوری‌ها ادامه می‌دهند.

 

**واشنگتن: موضعمان در قبال جولان تغییری نمی‌کند

 

ایسنا/ وزارت خارجه آمریکا اخبار منتشر شده درباره احتمال لغو تصمیم به رسمیت شناختن "حاکمیت" اسرائیل بر جولان اشغالی را تکذیب کرد.در پی انتشار این خبر عومر بارلیو، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: حتی اگر آمریکا هم "حاکمیت" اسرائیل بر ارتفاعات جولان را لغو کند، این ارتفاعات تحت "حاکمیت" اسرائیل باقی خواهد ماند.از سوی دیگر یائیر لاپید ، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت که بلندی های جولان "بخشی جداناپذیر از اسرائیل است". وی افزود، کسانی که سعی در انتشار شایعات این چنینی دارند "به امنیت ما آسیب می رسانند."

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom