Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز960
دیروز1446
در هفته2406
در ماه27446
مجموع2170457

بازدید کنندگان برخط

5
Online

گزارش رئیس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب در 4 محور «اجرای سند تحول »، «مبارزه با فساد» «احیای حقوق عامه» و «مردمی شدن »

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان ارشد قوه قضائیه: آقای رئیسی امید مردم را به دستگاه قضایی احیاء کرد انتخابات حماسه بود و برنده ملت ایران است

آیت‌الله حسینی خراسانی: رییس جدید قوه قضاییه رویکرد آیت‌الله رئیسی را دنبال کند

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء عراق: مقاومت به هر حمله پاسخ دوچندان می‌دهد

سخنگوي هيئت رئيسه مجلس: مراسم تحليف رئيس جمهور منتخب ۱۴مرداد برگزار مي‌شود

 

 

* جام جم 1400/04/08

**واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال با واکسن ایران- کوبا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مراحل واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و در صورتی که نتایج بالینی آن با موفقیت همراه شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌توان برای واکسینه کردن این افراد از آن استفاده کرد. رئیسی با اشاره به این‌که هیچ‌گونه کمبودی در زمینه دوز دوم واکسن‌هایی که تزریق شده وجود ندارد، افزود: از هفته آینده قریب به یک میلیون و ۷۰۰هزار دوز واکسن ایرانی و خارجی به‌صورت هفتگی به‌دست ما خواهد رسید و این روند شش هفته ادامه پیدا خواهد کرد.

* همشهری 1400/04/08

**گزارش رئیس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب

در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه، پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، رئیس قوه قضاییه در 4 محور «اجرای سند تحول در قوه قضاییه»، «مبارزه با فساد»، «احیای حقوق عامه» و «مردمی شدن قوه قضاییه»، به بیان گزارش یکساله از عملکرد خود و همکارانش پرداخت.

آیت‌الله رئیسی تسهیل کار قضات، تسریع دادرسی‌ها، کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها، کاهش آمار تخلفات درون قوه قضاییه، بازگرداندن بیش از ۹۰هزار میلیارد تومان به خزانه کشور، قطعی شدن احکام مجرمان پرونده‌های کلان اقتصادی، رفع تصرف از هزاران هکتار از اراضی ملی در سال گذشته، توجه به مسائل محیط‌زیستی، اجرای طرح کاداستر و تقویت ارتباطات مردمی را از نتایج 4 محور گفته‌شده برشمرد.

* کیهان 1400/04/08

**آقای رئیسی امید مردم را به دستگاه قضایی احیاء کرد

حضرت آیت‌الله ‌العظمی ‌خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه:

ـ شهید آیت‌الله بهشتی عالمی ‌متفکر و نظریه‌پرداز، شخصیتی برجسته و حقیقتاً انقلابی، مؤمن، متشرع و بسیار مؤثر بود.

ـ این قاتل‌ها (منافقین) امروز با حمایت فرانسه و دیگر کشورهای مدعی حقوق بشر آزادانه فعالیت می‌کنند که انسان از وقاحت غربی‌ها در ادعاهای حقوق بشری و دادن‌تریبون و حمایت از این ‌تروریست‌ها حیرت می‌کند.

ـ زنده شدن امید و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضا مهم‌ترین اثر حرکت جهادی دو سال اخیر در قوه قضائیه است که هیچ چیزی با آن برابری نمی‌کند.

ـ رویکرد تحولی در قوه قضائیه باید با شدت و حتی پرشتاب‌تر ادامه یابد.

ـ کسانی که به‌طور حقیقی و نه برای هیاهو یا مقاصد دیگر به امر به معروف و نهی از منکر عمل می‌کنند باید مورد حمایت قرار گیرند.

ـ اکثریت عظیم قضات و کارکنان دستگاه قضا، «مؤمن، شریف، پاکدامن و مسئولیت‌پذیر» هستند و گاهی نیز درباره میزان فساد در قوه افراط و جنجال می‌شود اما باید با تعداد کمِ عناصر فاسد هم به شدت و قاطعانه برخورد شود.

ـ حضور در میان مردم از جمله نقاط قوت آقای رئیسی بود که مسئولان بعدی دستگاه قضا نیز باید این کار بسیار خوب و ضروری و پر برکت را ادامه دهند.

ـ این انتخابات حقاً و انصافاً یک حماسه بود.

ـ فعالیت هزاران دستگاه تبلیغاتی از جمله رسانه‌های آمریکایی، انگلیسی و برخی کشورهای مرتجع و روسیاه و به‌کارگیری تعدادی از عناصر خائن ایرانی برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات در دنیا بی‌سابقه بود.

ـ آنها به برخی بهانه‌ها مانند مشکلات معیشتی یا بعضی حوادثی که بعداً رخ داد مانند بحث احراز یا عدم احراز صلاحیت‌ها نیز امید بسته بودند.

ـ بنده ممکن است با بعضی از نظرات شورای محترم نگهبان مثلاً در‌باره یکی دو مورد یا کمتر و بیشتر موافق نباشم اما اعضاء محترم این شورا را افراد متشرع، پرهیزگار و مقید به وظیفه دینی می‌دانم که بر طبق قانون و وظیفه دینی عمل می‌کنند.

ـ با وجود همه این مسائل، مردم با صفوف پر شور و اظهارات پرانگیزه خود از ساعات اول صبح، حماسه عظیم و واقعی آفریدند و مشت محکمی‌بر سینه تحریم‌کنندگان و مخالفان و معارضان انتخابات زدند.

ـ آرای باطله ابداً به معنای جدایی آنها از نظام نیست، بلکه بر عکس است.

ـ انتخابات آمریکا در چشم همه دنیا مفتضح شد حالا همان مفتضحین بعد از چند ماه زبان درآورده و از انتخابات ایران ایراد می‌گیرند در حالی‌که آنها با آن افتضاح، دیگر نباید یک کلمه راجع به انتخابات حرف بزنند.

**اظهارات مداخله‌جویانه فرانسه

وزارت خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله‌جویانه در خصوص تفاهم فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از ایران خواست هر چه سریع‌تر دسترسی کامل آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود را فراهم کند.

این وزارتخانه اعلام کرد: ایران باید به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داده و فوراً دسترسی کامل (به تاسیسات هسته‌ای) را برای این نهاد فراهم کند. وزارت خارجه فرانسه در ادامه از اینکه ایران توافق نظارت با آژانس را تایید نکرده، ابراز تاسف کرد.

* شرق 1400/04/08

**پیشنهاد تهران برای نشست سه‌جانبه ایران، افغانستان و پاکستان

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با محمدابراهیم طاهریان، نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد». در این بیانیه آمده است: «آقای طاهریان با اشاره به اهمیت اجماع منطقه‌ای و تقویت روابط میان سه کشور، طرح برگزاری نشست سه‌جانبه وزرای خارجه افغانستان، ایران و پاکستان را مطرح کرد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «وزیر امور خارجه ضمن صحبت درباره ضرورت تقویت اجماع منطقه‌ای برای موفقیت روند صلح، طرح نشست سه‌جانبه را در اصول مورد تأیید قرار داده و برگزاری این نشست را برای تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص موفقیت روند صلح مفید توصیف کرد.

* ایران 1400/04/08

**افتتاح رسمی ۵ طرح فناورانه

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری در هفتاد و ششمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، دستور افتتاح رسمی ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را از طریق ویدیوکنفرانس صادر کرد. رصدخانه ملی کاشان، خانه‌های خلاق در کاشان و تهران، نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان صادراتی ایران ساخت، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری و کارخانه‌های نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه طرح‌هایی هستند که با هزینه‌ای بالغ بر ۳۸۴ میلیارد تومان اجرا شده و دیروز به شکل رسمی به بهره‌برداری رسیدند. با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای هزار و ۱۹۵ نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود.

**رقم‌های فعلی قاچاق قابل قبول نیست

وزیر کشور از کاهش رقم قاچاق نسبت به سال‌های قبل بر اساس آمار سال 1398 خبر داد اما گفت هنوز این رقم قاچاق برای اقتصاد ما قابل قبول نیست.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه یکی از راه‌ها و روش‌های کنترل قاچاق سامانه‌ها هستند، گفت: برای کنترل قاچاق ما باید بتوانیم همه کالاها و خدمات را از مبدا به مقصد تحت نظر داشته باشیم و همه گردش مالی و گردش ارز را تحت نظر داشته باشیم و این فقط با سامانه‌ها امکان‌پذیر است.

* جمهوری اسلامی 1400/04/08

**اگر تحریمها لغو شود، ذخایر ارزی ایران به 140میلیارد دلار می‌رسد

یک مؤسسه بین‌المللی مالی مستقر در پاریس در گزارشی اعلام کرد با احیای برجام و رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ذخایر ارزی کشورمان تا سال 2023 میلادی (1402) دو برابر خواهد شد و اقتصاد ایران نیز شاهد رشد متوسط خواهد بود.

این گزارش می‌گوید اگر تحریم‌ها لغو شوند، ذخایر ارزی ایران تا دو سال آینده به 140 میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین اگر برجام احیاء شود، رشد اقتصادی کشور در سال جاری 3.5 درصد و برای سال‌های 2022 و 2023 میلادی (1401 و 1402) نیز هرکدام حدود چهار درصد خواهد بود. این نهاد مالی بین‌المللی ادامه داده اگر تحریم‌ها لغو نشوند، رشد اقتصادی ایران در سال جاری حدود 1.8 درصد خواهد بود.

* وطن امروز 1400/04/08

**تأکید رئیس مجلس بر ضرورت هماهنگی مجلس و دولت

رئیس مجلس با بیان اینکه نخستین کار مجلس در مسیر تنقیح قوانین ممانعت از تولید قوانین بیشتر است، بر جلوگیری از ادامه این چرخه باطل تأکید کرد و گفت: ضرورت امروز مجلس اصلاح قوانین در حوزه‌های مختلف اقتصادی همچون تجارت، معدن، مالیات، نقدینگی و بانکداری است، لذا باید این مسائل را در دستور کار قرار دهیم.

قالیباف بر ضرورت هماهنگی میان مجلس و دولت در حوزه‌های مختلف همچون «برنامه» و «تعیین کابینه» تأکید کرد و گفت: از آنجا که در روزهای حساس و سرنوشت‌سازی به سر می‌بریم باید به این موضوعات توجه ویژه‌تری داشت.

**پیام بن‌سلمان به بنت برای مقابله جدی با ایران

وبگاه سعودی لیکس نوشت: ولیعهد عربستان در پیامی به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خواستار مقابله جدی با ایران شده است. برخی منابع عالیرتبه سعودی در گفت‌وگو با وبگاه سعودی لیکس تاکید کردند محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان در پیامی روی کار آمدن نفتالی بنت به عنوان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را تبریک گفته است.

وی ضمن تبریک به دولت جدید رژیم صهیونیستی تاکید کرده است به تفاهمات خود با این رژیم که در زمان نخست‌وزیری نتانیاهو انجام شده، کاملا پایبند است. بن‌سلمان در این پیام اظهار امیدواری کرده دولت نفتالی بنت با جدیت درباره مساله ایران تعامل کند و برای مقابله با آنچه تهدیدات ایران در منطقه خوانده، تلاش کند.

* جوان 1400/04/08

**مراسم تحليف رئيس جمهور منتخب۱۴مرداد برگزار مي‌شود

سخنگوي هيئت رئيسه مجلس گفت: پس از برگزاري مراسم تنفيذ حكم رئيس جمهور منتخب از جانب مقام معظم رهبري، مطابق اصل ۱۲۱ قانون اساسي، مراسم تحليف آيت‌الله رئيسي روز پنجشنبه ۱۴مرداد در سالگرد صدور فرمان مشروطيت در محل مجلس شوراي اسلامي برگزار خواهد شد.

موسوی افزود: در مراسم تحليف رئيس جمهور منتخب، علاوه بر رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، رئيس قوه قضائيه و اعضاي شوراي نگهبان كه طبق قانون اساسي بايد در جلسه حضور داشته باشند، از برخي مقامات و شخصيت‌هاي داخلي خارجي نيز دعوت به عمل آمده است.

**درباره پاک شدن اطلاعات دوربین‌های آژانس تصمیمی اتخاذ نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره مذاکرات وین و بحث تفاهم فنی با آژانس و اینکه بعد از چند روز از پایان دور ششم آیا همچنان امیدوار هستید که دور بعدی دور پایانی باشد، گفت: «قانون مجلس درباره تعهدات و وظایف دولت کاملاً روشن است و در همین چارچوب حرکت شده است.»

خطیب‌زاده تأکید کرد: «موضوع توافق فنی با آژانس و چگونگی ادامه یا چگونگی عدم ادامه آن موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است. چه درباره ادامه یا عدم ادامه آن و همچنین درباره پاک شدن اطلاعات هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است و به محضی که اتخاذ شود، اطلاع رسانی خواهد شد.»

* آفتاب‌یزد 1400/04/08

**آمریکایی‌ها غیرمسئولانه از افغانستان فرار کردند

سید رسول موسوی، دستیار وزیر امورخارجه و مدیر کل غرب وزارت امور خارجه، در توییتی با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان نوشت: فرار غیرمسئولانه! ورود مسئولانه! آمریکایی‌ها غیر مسئولانه از افغانستان فرار کردند و کشور را در آستانه جنگ داخلی قرار دادند. ضروری است دولت، طالبان، مجاهدین و همه نیروهای ملی افغانستان با ورود مسئولانه به موضوع آینده افغانستان و اتخاذ تصمیمات شجاعانه، کشور را نجات دهند.

* خراسان 1400/04/08

**هنوز۵۱۷ مورد از تحریم‌های ایران باقی است

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان این که رئیس‌جمهور می‌گوید، همه مشکلات ما برای رفع تحریم‌ها حل شده که این حرف کاملاً نادرست است، افزود: بسیاری از تحریم‌های ایران باقی مانده و اگر بخواهم به صورت دقیق بگویم هنوز ۵۱۷ مورد تحریم باقی مانده است.

حجت‌الاسلام ذوالنوری تصریح کرد: بخشی از این تحریم‌ها، تحریم مربوط به اشخاص است. علاوه بر این، بسیاری از تحریم‌های مربوط به مؤسسات، نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌های تأثیرگذار در فعالیت‌های اقتصادی کشورمان هنوز پابرجاست و هم اکنون ۵۱۷ مورد تحریم در لیست قرمز داریم.

**اصلاح طلبان نتوانستند در حد انتظار مردم ظاهر شوند

محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: جریان اصلاحات نیاز به خون و نگاه تازه ای دارد. اصلاح طلبان در این هشت سال نه در دولت، نه در مجلس و نه در مدیریت شهری نتوانستند در حد انتظار مردم و بدنه اجتماعی خود حاضر شوند.

* رسالت 1400/04/08

**فاجعه سردشت گواهی برغیرقابل اعتماد بودن سازمان‎های بین المللی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سالروز بمباران شیمیایی سردشت، با اشاره به فاجعه سردشت و نقش کشورهای اروپایی وآمریکا در زمینه حملات شیمیایی رژیم بعث به ایران در طول جنگ تحمیلی،گفت: این فاجعه گواهی بر غیرقابل اعتماد بودن غرب و سازمان‎های بین‌المللی است.

سردار جلالی افزود: بعد از جنگ جهانی دوم و به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی و بروز عوارض ناگوار ناشی از آن، کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی بسیاری برای منع کشورها از به‌ کارگیری سلاح‌های شیمیایی تصویب شد و کشورهای زیادی از جمله کشور ما نسبت به این قوانین و کنوانسیون‌ها اعلام پایبندی کردند.

**65 درصد فرانسوی‌ها دوباره به انتخابات «نه» گفتند

دومین دور انتخابات منطقه‌ای فرانسه با مشارکت حدود ۳۵ درصدی شهروندان برگزار شد. تمام منتخبان راست و چپ میانه، جمهوری‌خواهان و حزب سوسیالیست در مقام خود ابقا شدند.

اجتماع ملی، حزب راست افراطی مارین لوپن در هیچ منطقه‌ای پیروز نشد و حزب جمهوری به پیش امانوئل ماکرون شکست بزرگی خورد. این انتخابات ۱۰ ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲، عرصه سیاست فرانسه را با ابهام‌ها و پرسش‌های بسیاری مواجه کرده است.

* مردم سالاری 1400/04/08

**نگرانی درباره ادغام بوکوحرام و داعش

اعضای گروه بوکوحرام چند هفته پس از کشته شدن رهبر این گروه با شاخه گروه تروریستی داعش در غرب آفریقا پیمان بستند. در ویدئویی که منتشر شده، گروهی از نیروهای بوکوحرام در نیجریه پیوستن خود به گروه تروریستی داعش را اعلام می‌کنند. این تصاویر نگرانی ناظران از افزایش نفوذ گروه تروریستی داعش به بوکوحرام در شمال شرق نیجریه پس از مرگ ابوبکر شیکائو در ماه گذشته را افزایش می‌دهد. اگر گروه تروریستی داعش بتواند نیروهای بوکوحرام را جذب کند، می‌تواند به حملات خود علیه ارتش نیجریه متمرکز شود.

* آرمان ملی 1400/04/08

**ادعای پلوسی درباره ایران

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا عملیات هوایی پنتاگون در منطقه مرزی عراق - سوریه را واکنشی «هدفمند و مناسب» به یک تهدید «جدی و خاص» توصیف کرد. بیانیه نانسی پلوسی، پس از حملات هوایی ایالات متحده علیه تاسیساتی در منطقه مرزی عراق - سوریه منتشر شد که به ظن آن‌ها مورد استفاده «گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران» قرار داشت.

**تاکید بر مجازات‌های جایگزین حبس

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: حضور قضات در زندان‌ها را در فرآیند اصلاح و تربیت مددجویان امری ضروری می‌دانم. چه بسا لازم است همکاران قضایی ما با حضور در زندان‌ها، همانند یک پزشک، روند درمانی محکومان و نتیجه تاثیرات نسخه درمانی را بررسی کنند.

حاج‌محمدی افزود: ۴۴ درصد از محکومان به‌طور مستقیم و ۲۶ درصد نیز غیرمستقیم مربوط به جرائم مواد مخدر هستند و این یعنی ۷۰ درصد آمار زندانیان کشور؛ در بسیاری از این پرونده‌ها می‌توان از مجازات جایگزین حبس استفاده کرد و حتما زندان مکان و درمان مناسبی برای معتادین نیست.

* قدس 1400/04/08

**ایران در میان ۱۰ کشور سازنده تلسکوپ جهان قرار گرفت

بهره‌برداری از پنج طرح ملی دانش‌بنیان در استان‌های کشور دیروز آغاز شد که ساخت تلسکوپ از جمله این طرح‌ها است. رصدخانه ملی ایران به همت دانشمندان و مهندسان ایرانی طراحی و به اجرا درآمده است. تمام اجزا و تجهیزات تلسکوپ و گنبد این رصدخانه ساخت ایران است و با اجرای این طرح، ایران جزو 10 کشور سازنده تلسکوپ در جهان قرار گرفت.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره تلسکوپ ساخت ایران گفت: این، طرحی بسیار عظیم و واقعاً یک فخر ملی برای تمامی پروژه‌های علمی کشور است؛ بیش از 70 درصد عملیات اجرایی آن در چهارسال گذشته انجام شده است.

* اعتماد 1400/04/08

**اين حمله پيام مهم به ايران بود

وزير امور خارجه ايالات متحده امريكا درباره حملات هوايي اين كشور در مرز عراق و سوريه اظهارنظر كرد. آنتوني بلينكن اين حملات را اقدامي «ضروري، مناسب و آگاهانه» توصيف كرد و مدعي شد هدف اين حملات كاستن از خطرات تشديد تنش‌ها بوده است. وی گفت فكر مي‌كند اين حمله پيامي مهم و قوي به «شبه‌نظاميان تحت حمايت ايران» ارسال مي‌كند.

* اطلاعات 1400/04/08

**باید سهم ایران را از بازار نفت پس بگیریم

جلسه شورای عالی انرژی دیروز به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. جهانگیری در این جلسه با تاکید بر این که افزایش ظرفیت تولید و فروش نفت یکی از عوامل قدرت کشور است، افزود: ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰ درصد از سهم تولید جهانی نفت را در دست داشت اما پس از پیروزی انقلاب به دلیل اختلاف نظرهای مدیریتی و توطئه و تحریم های ظالمانه دشمنان علیه ایران این سهم به ۴درصد کاهش یافته است. وظیفه ملی ماست که با افزایش سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی های جدید و بهره‌گیری از ظرفیت های داخلی بار دیگر سهم ایران را از بازارهای نفت جهان به دست آوریم.

**رونمایی از کیت ایرانی تشخیص مواد مخدر «کاشف یار»

فرمانده نیروی انتظامی از کیت ایرانی تشخیص موادمخدر مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (کاشف یار) رونمایی کرد.

‎سردار اشتری در این مراسم اظهار داشت: این کیت تشخیص اقدامی مطلوب و مؤثر برای تشخیص موادمخدر در صحنه است که در اختیار همه همکاران در مبادی ورودی و خروجی برای انجام آزمایش‌های اولیه و سریع و برخورد مأموران در صحنه به کار گرفته خواهد شد. وی تأکید کرد: کیت ایرانی تشخیص موادمخدر دقت و سرعت عمل را بالا خواهد برد و حقوق شهروندی در آن نیز در نظر گرفته می‌شود.

* شهروند 1400/04/08

**عدم رهاسازی حقابه محیط‌زیستی هامون‌ها ایران و افغانستان را تهدید می‌کند

وزیر نیرو گفت: «در صورت عدم رهاسازی حقابه محیط‌زیستی هامون‌ها و خشک شدن آنها، تبعات منفی زیست‌محیطی و کاهش سطح سلامت ناشی از تشدید طوفان‌های گردوخاک و نیز تبعات اقتصادی- اجتماعی این امر، گریبانگیر همه‌ مردمی که در این منطقه در هر دو سوی مرز زندگی می‌کنند، خواهد شد.»

اردکانیان تأکید کرد: «خشکی هامون‌ها همان‌قدر که منطقه سیستان در ایران را تهدید می‌کند، منطقه نیمروز و هلمند را نیز در آن سوی مرز تهدید می‌کند و طوفان‌های گردوخاک برخاسته از تالاب‌های خشکیده در ایران، تحت شرایط جوی طبیعی منطقه، به آسمان افغانستان گسیل شده و ساکنان ولایت‌های مرزی افغانستان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**رییس جدید قوه قضاییه رویکرد آیت‌الله رئیسی را دنبال کند

رسا/ آیت‌الله حسینی‌خراسانی با اشاره به عملکرد مطلوب آیت‌الله رئیسی در ریاست قوه قضاییه، گفت: آیت‌الله رئیسی در هر پست و مسؤولیتی قرار داشتند، در راستای تحقق سیاست‌های کلی نظام و انقلاب اسلامی گام برداشته است. نماینده خبرگان با بیان اینکه باید رییس جدید قوه قضاییه رویکرد آیت‌الله رئیسی را دنبال کند، گفت: جامعه ما نیاز به رییس قوه قضاییه ای مردمی و عدالت محور دارد. وی با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی، قوه قضاییه را با روحیه جهادی و انقلابی مدیریت کرده، افزود: آیت‌الله رئیسی مبارزه با فساد را از درون قوه قضاییه آغاز کرد و برخورد قاطع با مفسدان بزرگ اقتصادی داشت، از این رو این روحیه مردمی و فساد ستیزی ایشان سبب رضایتمندی مردم شده است.

 

فقه شهید بهشتی، پویا، پایا، منضبط و روشمند بود

ایکنا/ آیت‌الله علیدوست با بیان اینکه فقه شهید بهشتی، پویا، پایا، منضبط و روشمند بود، گفت: همان طور که جای ایشان در سپهر سیاست کشور خالی می‌نماید و اگر بود خلأیی را پر می‌کرد، در سپهر فقاهت هم اگر بود وجودش کاملاً ملموس بود. عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه حضور مؤثر و مدیریت فعال ایشان در پیروزی انقلاب و بعد از آن فرصت کمتری برای درس و بحث طلبگی در اختیار ایشان قرار داد، افزود: به باور بنده اگر ایشان به شهادت نرسیده بود قطعا جزء رهبران فکری جامعه بود. ایشان شخصیتی بود که هرگز از انضباط فکری و فقهی خارج نشد؛ یعنی اظهار نظر فقهی غیرمنضبط نمی‌کرد و براساس روابط شناخته شده اجتهاد، فقاهت خود را نشان داد و طوری نبود که فقه ژورنالی و غیرمنضبط ارائه کند.

 

مقاومت به هر حمله پاسخ دوچندان می دهد

تسنیم/ دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در پیامی رزمندگان تیپ 14 الحشدالشعبی را فرزندان سیدالشهداء7 خواند و تصریح کرد: هدف قرار دادن این مرزبانان مجاهد، ثابت کرد که دولت خرفت آمریکا دنباله‌روی همان دولت نادان سابق است. حجت‌الاسلام والمسلمین الکعبی با دعوت از کلیه دستگاه‌های نظامی برای پشتیبانی از مقاومت در احیای سیادت و تمامیت ارضی کشور، به اشغالگران متجاوز وعده داد که مقاومت نظامی حرف آخر را در میدان جنگ می‌زند و عراق را سربلند می‌کند.

 

صدهاهزار موشک، اسرائیل را تهدید می‌کنند

تسنیم/ ژنرال اسرائیلی "یتسحاک بریک" گفت که صدهاهزار موشک که بسیاری از آنها بسیار دقیق هستند و کلاهک‌های جنگی دارند اسرائیل را تهدید می‌کنند. وی افزود: برد این موشک‌ها صدها کیلومتر است که در جنگ آینده تهدیدی برای جبهه داخلی اسرائیل به‌شمار می‌رود. اظهارات این ژنرال صهیونیست در حالی مطرح شده است که نیروهای مقاومت فلسطین در جنگ 12روزه با رژیم صهیونیستی توانایی پیشرفته‌ای را در تعیین اهداف و برد موشک‌های خود نشان داده و معادله جدیدی را در بازدارنگی و عقب‌نشینی دشمن رقم زدند. گفته می‌شود که گروه‌های فلسطینی در جریان جنگ 12روزه حداقل 3500 موشک از نوار غزه به‌سمت اسرائیل شلیک کردند.

 

 آمریکا 2کاروان تجهیزات نظامی به  سوریه فرستاد

فارس/ آمریکا ۲ کاروان مرکب از ۶۰ خودروی حامل تجهیزات نظامی و لجستیک را از عراق به پایگاه‌های غیرقانونی خود در استان الحسکه در شمال شرق سوریه فرستاد. بر اساس این گزارش کاروان نخست شامل ۴۰ خودرو از جمله کامیون‌های سرپوشیده یا حامل یخچال و همچنین تریلی‌های حامل کانتینر بود و شماری از خودروهای زرهی گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه هم آن را پشتیبانی می‌کردند . این کاروان به سمت شهر رمیلان در شمال شرق استان الحسکه( در شمال شرق سوریه) حرکت می‌کرد. سانا گفت: کاروان دوم شامل ۲۰ کامیون حامل مواد لجستیک و تجهیزات بوده و آن هم عازم رمیلان بود.

 

 انتقاد قانونگذاران آمریکایی از بایدن

فارس/ قانونگذاران آمریکایی از رئیس‌جمهور این کشور به دلیل عدم مشورت با کنگره جهت صدور دستور حمله به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه انتقاد کردند. رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند صدور دستور حمله به مواضع حشد الشعبی در عراق و سوریه انتقاد قانونگذاران هم‌حزبی «جو بایدن» از او به دلیل عدم مشورت با کنگره را به همراه داشته است. به نوشته پایگاه خبری-تحلیلی «پولیتیکو»، بایدن در هر دو موردی که دستور صدور حمله به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه را صادر کرده به اختیاراتش ذیل بند ۲ قانون اساسی آمریکا برای قانونی بودن  تصمیمش استتناد کرده است.

 بیانیه کاخ سفید درباره دیدار ضدایرانی بایدن و رئیس رژیم صهیونیستی

فارس/ کاخ سفید با صدور بیانیه‌‌ای در خصوص محتوای دیدار «جو بایدن» و «روون ریولین» رئیس جمهور ایالات متحده و رئیس رژیم صهیونیستی در کاخ سفید، بر حمایت قاطعانه واشنگتن از تل‌آویو تأکید کرد. کاخ سفید در این بیانیه‌ نوشت: رئیس‌جمهور بایدن، حمایت بی‌دریغ خود از امنیت اسرائیل و تعهدش به تعمیق همکاری بین دو کشور در تمامی زمینه‌ها اعلام کرد. کاخ سفید در ادامه به محور گفت‌وگوهای بایدن و ریولین اشاره کرد  و نوشت: «رهبران (بایدن و ریولین)، در خصوص چالش‌های بسیار زیادی که منطقه با آن روبرو است از جمله تهدیدی که ایران به همراه دارد، بحث کردند. رئیس‌جمهور (بایدن) تأکید کرد که در دولت وی، ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد و به رئیس‌جمهور ریولین اطمینان داد که ایالات متحده برای مقابله با فعالیت‌ شرورانه ایران و حمایت این کشور از نائبان تروریست که پیامدهای مخربی برای منطقه دارند، مصمم است».

 

آمریکا حمله راکتی به مواضع خود را تأیید کرد

فارس/ یک سخنگوی ائتلاف موسوم به «عزم راسخ» بامداد سه‌شنبه حمله راکتی به مواضع این ائتلاف در دیرالزور سوریه را تأیید کرد. شامگاه دوشنبه منابع خبری از جمله پایگاه خبری «صابرین نیوز» از حمله شدید راکتی به پایگاه میدان نفتی «العمر» در «دیر الزور» در خاک سوریه و نزدیک مرز با عراق خبر دادند. رسانه‌ها گزارش داده بودند دست‌کم هشت فروند راکت به سمت مقرهای ائتلاف آمریکایی در میدان نفتی العمر شلیک شد. برخی منابع خبری گزارش داده بودند چند خودرو زرهی آمریکا در این حمله آسیب دیدند.

 

 بن سلمان دستور اعدام پسر عمویش را صادر کرد

فارس/ اندیشکده مطالعات خلیج فارس (مستقر در واشنگتن) نوشت که دادگاه نظامی عربستان سعودی حکم اعدام «فهد بن ترکی بن عبدالعزیز» پسر عموی محمد بن سلمان و فرمانده سابق نیروهای ارتش سعودی در یمن را به اتهام «خیانت بزرگ» صادر کرده است. این اندیشکده به نقل از یکی از نزدیکان «فهد بن ترکی» نوشت که یکی دیگر از اتهامات او «تلاش برای کودتا علیه ملک سلمان و پسرش محمد بن سلمان» است. طبق این گزارش پسر عموی بن سلمان و فرمانده سابق ائتلاف سعودی در یمن در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ به همراه پسرش که در آن زمان معاون استانداری «الجوف» بود، به جرم «فساد مالی» بازداشت شدند.

 

آغاز رزمایش آمریکا و ۳۱ کشور دیگر در دریای سیاه

مهر/ واشنگتن و متحدانش در راستای سیاست تنش و تقابل با روسیه، از روز دوشنبه، رزمایشی مشترک را در دریای سیاه آغاز کردند. بزرگترین رزمایش مشترک آمریکا و متحدان این کشور تحت عنوان «نسیم دریا  در حالی در دریای سیاه آغاز می‌شود که از ورود غیرقانونی ناوشکن انگلیسی به آب‌های سرزمینی روسیه و شلیک هشدار آمیز این کشور، بیش از چند روز نمی‌گذرد. علیرغم انتقادات و هشدارهایی که از جانب روسیه نسبت به برگزاری این رزمایش مطرح شده بود؛ از دیروز، مجموع ۳۲ کشور از جمله اعضای ناتو، این رزمایش را در آب‌های دریای سیاه آغاز کردند. آمریکا و اوکراین در رأس رزمایش نسیم دریا هستند که طبق زمانبندی اعلام شده توسط ارتش آمریکا، قرار است دو هفته به طول بینجامد. وزارت امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که رزمایش مشترک اوکراین و ناتو تحریکی در جهت ایجاد بی ثباتی مداوم در امتداد مرزهای روسیه است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom