Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1035
دیروز1446
در هفته2481
در ماه27521
مجموع2170532

بازدید کنندگان برخط

10
Online

آیت‌الله رئیسی: دولت مردمی به بازار ثبات می‌بخشد

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین: اتحاد و همدلی نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست‌جمهوری بی‌نظیر بود

آیت‌الله خاتمی: دفاتر نظارت استانی چشم شورای نگهبان هستند

آیت الله رجبی: برنامه‌های تحولی قوه قضاییه با جدیت بیشتری از سوی رییس جدید پیگیری شود

رئیس مجلس شورای اسلامی: حقوق کارگران سکوهای نفتی افزایش می‌یابد


* جام جم 1400/04/09
** توافق با ایران نیازمند رفع مشکلات فنی و موانع سیاسی است

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در‌خصوص مذاکرات وین گفت: برای دستیابی به توافق باید همچنان بر مشکلات فنی و موانع سیاسی چشمگیر غلبه و تصمیمات شجاعانه و قوی گرفت. وی افزود: گفت‌وگوها در حال حاضر به‌ویژه در مورد هسته‌ای به پیشرفت قابل‌توجهی منجر شده است. با این حال برای دستیابی به توافق باید تصمیمات شجاعانه گرفته شود زیرا در حال رسیدن به حساس‌ترین موضوعات هستیم. ما معتقدیم که این مذاکرات باید به‌سرعت از سر گرفته شود. این دپیلمات فرانسوی گفت: فرانسه همراه با شرکای اروپایی خود با هدف دستیابی به توافقی رضایت‌کننده، به ‌طور کامل متعهد به این مذاکرات است.

* همشهری 1400/04/09
** وزرای اقتصادی روحانی به دیدار رئیسی رفتند

بیژن زنگنه و علیرضا رزم‌حسینی وزیران نفت و صنعت با حضور در دفتر آیت الله رئیسی با وی دیدار کردند. وزرای نفت و صمت در این دیدار‌ها که به‌صورت جداگانه برگزار شد، گزارشی از اقدامات این وزارتخانه‌ها و مسائل و چالش‌های مهم حوزه نفت و انرژی ارائه کردند. رئیس جمهور منتخب نیز در این دیدار با زنگنه بر استفاده همه‌جانبه از ظرفیت‌های موجود حوزه نفت و انرژی در کشور برای بهبود شرایط زندگی مردم تأکید کرد.

** شکایت نمایندگان از 2وزیر

عباس مقتدایی، نایب‌ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: به‌علت ترک فعل و ناکارآمدی موجود، شخصا از وزیر جهادکشاورزی و وزیر صمت به کمیسیون اصل 90 شکایت کردم و خواستار برگزاری جلسه در اسرع وقت شدم. مقتدایی مطرح کرد: همچنین شکایت جمعی از وزیر جهادکشاورزی و وزیر صمت را با همراهی سایر همکاران در قالب اعمال ماده234 رقم زدیم و این شکایت به‌زودی به هیأت رئیسه مجلس ارسال می‌شود.

* کیهان 1400/04/09
** دولت مردمی به بازار ثبات می‌بخشد

آیت‌الله رئیسی در دیدار وزیر صمت با تشکر از اظهار محبت و گزارشی که از وضعیت این وزارتخانه ارائه کرد، اظهار داشت: دولت مردمی به دنبال آن است که با اقدامات فوری به بازار ثبات بخشد تا وضعیت بازار برای همه مردم قابل پیش‌بینی باشد.
وی همچنین خاطر نشان کرد که دولت با هدایت، حمایت و نظارت بر چرخه تولید تا توزیع و مصرف کالا، تلاش خواهد کرد آرامش نسبی بر بازار حاکم شود و مردم به راحتی بتوانند کالاهای اساسی مورد نیازشان را تأمین کنند.
رئیس‌جمهور منتخب این نکته را هم متذکر شد که با طراحی برنامه‌های بلندمدت برای جلوگیری از تلاطم و تکانه‌ها در بخش صنعت و تجارت، فعالان این حوزه‌ها می‌توانند در فضایی شفاف، سالم و رقابتی فعالیت نمایند.

** مقر موساد در اربیل هدف قرار گرفت 3 افسر موساد به هلاکت رسیدند

مقاومت عراق یک پایگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی را در مرکز اقلیم خود مختار کردستان عراق هدف قرار‌دادند و در این حمله، سه افسر موساد را به هلاکت رساندند. عصر دیروز یک پایگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی در اربیل هدف حملۀ راکتی قرار گرفت و بر اثر این حمله، سه افسر رژیم صهیونیستی به هلاکت رسیدند. سران تل‌آویو و اربیل هنوز به این اتفاق، واکنش نشان ندادند. این حمله، همزمان با سفر «یائیر لاپید» وزیر خارجه کابینه جدید رژیم صهیونیستی، به امارات صورت گرفته است. رژیم صهیونیستی در کردستان عراق فعال است و در این منطقه علیه کشورمان جاسوسی می‌کند.

* شرق 1400/04/09
** مشکلات در وین حل‌شدنی است

مقام اروپایی نسبت به حل موانع موجود در وین ابراز امیدواری کرد. این دیپلمات اروپایی معتقد است «موانع» بر سر راه احیای توافق هسته‌ای ایران می‌تواند «حل» شود. انریکه مورا، هماهنگ‌کننده نشست‌های وین گفت: «امیدوارم مذاکرات بین‌المللی منجر به محدودیت مجدد در برنامه هسته‌ای ایران شود، اما ممکن است زمان بیشتری لازم باشد». مورا گفت: «من معتقدم می‌توان از موانع عبور کرد. به‌همین‌دلیل ما جمع شده‌ایم؛ برای مذاکره درباره روش‌های مختلف و من معتقدم موفق خواهیم بود».

** اکنون توپ در زمین ایران است

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که توپ اکنون در زمین ایران است و خواهیم دید که چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند. به گزارش الجزیره، آنتونی بلینکن گفت: «در مذاکرات غیرمستقیم با ایران از برخی موانع عبور کردیم اما همچنان اختلافات بنیادین وجود دارد». وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: «توپ اکنون در زمین ایران است و خواهیم دید که چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند و ما نمی‌دانیم که رهبر ایران آماده بازگشت به تعهدات هسته‌ای است یا خیر».

** تکذیب فشار برای حضور در دولت سیزدهم

سخنگوی دولت در واکنش به طرح مباحثی مبنی بر رایزنی و فشار برخی دولتمردان دوازدهم برای حضور در دولت سیزدهم گفت: «عباراتی مانند فشار کاملا نادرست است و در پاسخ صریح به این سؤال باید بگویم نه. این بسیار طبیعی است که رئیس‌جمهور منتخب چنانچه تشخیص داده و برای همکاری با هر مسئول فعلی نظری داشته باشد، آن افراد مخیر به تصمیم‌گیری هستند».
ربیعی افزود: «اگر دولت طرف مشورت در این نوع رایزنی‌ها قرار بگیرد، حتما بی‌طرفانه و دلسوزانه نظرات خود را به مسئولان دولت آینده خواهد داد اما اینکه دولت افرادی را به رئیس‌جمهور منتخب پیشنهاد کرده باشد، تکذیب می‌کنم. سخنگوی دولت تأکید کرد: «میان رئیس‌جمهور و رئیس‌جمهور منتخب تا جایی که من اطلاع دارم درباره کابینه دولت سیزدهم اصلا صحبتی نشده است.

* ایران 1400/04/09
** تبریک رئیس‌ جمهور کره جنوبی به رئیس جمهور منتخب

رئیس‌ جمهوری کره جنوبی با ارسال پیامی ضمن تبریک به آیت‌الله رئیسی ابراز امیدواری کرد روابط دوستانه دو کشور در دولت سیزدهم بیش از پیش تقویت شود. «مون جائه این» در پیام تبریک خود ابراز امیدواری کرده است دو کشور که ۶۰ سالگی روابط دیپلماتیک خود را در سال بعد جشن می‌گیرند، در دوره تصدی ریاست جمهوری توسط رئیسی، روابط دوستانه‌ای را که تا به حال داشته‌اند، بیش از پیش تقویت کنند.

** نگرانی نهاد امریکایی از روابط چین و ایران

یک نهاد پژوهشی امریکایی با اشاره به زمینه‌های مختلف گسترش همکاری‌ها میان ایران و چین، این همکاری را در تقابل با نظام بین‌المللی تحت رهبری امریکا دانسته است. پایگاه اینترنتی کمیسیون بررسی روابط اقتصادی-امنیتی امریکا و چین در گزارشی با ابراز نگرانی از روابط روبه پیشرفت ایران و چین نوشت: روابط چین و ایران در یک همکاری محدود عمل گرایانه ریشه دارد اما در سال‌های اخیر توسعه یافته و به شراکتی رسیده که بیشتر در تقابل با نظام بین‌المللی تحت رهبری امریکاست. در ادامه این گزارش با بیان اینکه پکن مخالفت تهران با امریکا را تقویت کننده نفوذ رو به افزایش چین می‌بیند ادعا شده که یک گواه آن اشاعه اطلاعات نادرست ضد امریکایی چین توسط ایران در طی شیوع بیماری همه‌گیر کرونا بوده است. همچنین در این گزارش آمده است: چین علیرغم کاهش چشمگیر تعامل اقتصادی‌اش با ایران به خاطر پایبندی جزیی به تحریم‌های امریکا، جایگاه خود را به‌عنوان شریک اقتصادی ارشد ایران حفظ کرده است. با این وجود، ترفندهای متعددی که چین به کار می‌بندد، به آن اجازه داده است همچنان با تخطی از تحریم‌های امریکا، نفت ایران را بخرد. چین همچنین با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های انرژی و یکپارچگی منطقه‌ای ایران به‌دنبال ارتقای دسترسی آینده‌اش به انرژی و مواد خام ایران است.

** دولت سیزدهم در تأمین کالاهای اساسی مشکلی نخواهد داشت

دویست و سی و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری گفت: عوارض اقتصادی ناشی از محدودیت‌های پاندمی کرونا موجب افزایش قیمت‌های جهانی در تمامی کالاها بویژه کالاهای اساسی شده است و از سوی دیگر خشکسالی هم تولید برخی محصولات را کاهش داده است از این‌رو دولت با برآورد واقع بینانه، پیش بینی‌های لازم را انجام داده و با وجود همه مشکلات بویژه دو مانع بزرگ کرونا و جنگ اقتصادی، اجازه نخواهد داد، دولت سیزدهم در آغاز فعالیت خود با مشکلی در زمینه تأمین کالاهای اساسی روبه‌رو شود.
روحانی با بیان اینکه با مقاومت مردم امروز شاهد طلیعه‌های امیدبخش شکست جنگ اقتصادی دشمن و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران هستیم، گفت: با آزادسازی منابع ارزی کشور که به ناحق و غیرقانونی در کشورهای مختلف بلوکه شده است، ان شاءالله شاهد به ثمر نشستن مقاومت ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی و اعتراف دشمن به ناکارآمدی تحریم‌ها خواهیم بود.رئیس‌جمهوری افزود: نحوه هزینه منابع ارزی آزاد شده می‌بایست به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که بسرعت و سهولت جریان تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید داخلی کشور افزوده شود و مناسبات بانکی بین‌المللی در مسیر رونق تولید کشور تقویت شود.وی استفاده از منابع ارزی برای تسریع واکسیناسیون عمومی چه از طریق تولید داخل و چه از طریق واردات واکسن را با توجه به اهمیت واکسیناسیون همه افراد جامعه در سریع‌ترین زمان ممکن مورد تأکید قرار داد.

** دلتای هندی در نزدیکی‌ دروازه‌های پایتخت!

کارشناسان حوزه سلامت هشدار می‌دهند موج پنجم کرونا با فاصله اندک از پیک چهارم در برخی از شهرها خیز برداشته است و شیوع گسترده گونه جدید ویروس کرونا معروف به کرونای دلتای هندی، نگرانی‌هایی بین مردم بخصوص در برخی از مناطق کشور ایجاد کرده است. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که هم اینک 63 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
رئیس مؤسسه تحقیقات ویروس شناسی گفت: «با گسترش ویروس دلتا از جنوب کشور به‌سمت مرکز این واریانت در حال تبدیل شدن به سویه غالب در کشور است و پایش‌های ژنومیک نشان از این دارد که ویروس دلتای هندی با قدرت سرایت‌پذیری بالا تهران و دیگر استان‌ها را درگیر خود می‌کند.

* وطن امروز 1400/04/09
** موضوع نیروگاه اتمی بوشهر تأثیری بر مذاکرات وین ندارد

اولیانوف در گفت‌‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک اظهار داشت: اختلافات احتمالی روسیه و ایران در نیروگاه هسته‌ای بوشهر نمی‌تواند بر روند مذاکرات درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که هم‌اکنون در وین در جریان است، تأثیر بگذارد. نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در ادامه تصریح کرد: چنین گمانه‌‌زنی‌هایی واقعیت ندارد. اگر مشکلی در روابط بین نهادهای اقتصادی به وجود آید، این نمی‌تواند بر روند مذاکرات وین بر سر احیای برجام تأثیر بگذارد. پیش از این برخی رسانه‌ها ادعا کرده بودند تهران و مسکو در نیروگاه هسته‌ای بوشهر در رابطه با مسائل مالی اختلاف‌نظر دارند که گفته می‌شود می‌تواند بر روند مذاکرات وین تأثیرگذار باشد.

** نقطه کور راداری نداریم

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: توانمندی‌های راداری ما در حدی است که نقطه کور راداری در کشور وجود ندارد و تا کیلومترها خارج از مرز هم رصد می‌شود. امیر علیرضا صباحی‌فرد گفت: پدافند هوایی، ستون فقرات تأمین امنیت آسمان کشور است. اساسا هر کشوری که خواهان حفاظت از قلمرو هوافضای خود باشد نیاز به شبکه یکپارچه دفاع هوایی دارد و هر کشوری متناسب با سطح توان نظامی خود از این امکانات برخوردار است.

* جوان 1400/04/09
** لیست‌سازان لیاقت حضور در کابینه را ندارند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه لیست‌سازان تقلبی برای کابینه سیزدهم لیاقت حضور در دولت را ندارند، گفت: سهم‌خواهی برای تشکیل کابینه سیزدهم برخلاف شرع و مصالح ملی است. پورابراهیمی با اشاره به برخی لیست‌سازی‌ها برای تحمیل برخی افراد به کابینه سیزدهم، گفت: باید به دولت منتخب فرصت دهیم تا با بهره‌گیری از همه فرصت‌ها و سلایق، کابینه‌ای هماهنگ با رئیس‌جمهور که توانایی پاسخگویی در مورد عملکرد آن‌ها را داشته باشد، تشکیل دهد. وی افزود: رویکرد فراجناحی آیت الله رئیسی می‌تواند مسیر جدیدی را در تاریخ انقلاب پدید آورد. به این معنا که هر کسی در کشور از ظرفیت‌های لازم برای مدیریت برخوردار است می‌تواند به کابینه راه یابد.
پورابراهیمی توصیه کرد: همه کسانی که در ستاد‌های آیت‌الله رئیسی کمک کردند اجازه دهند وی با نگاه کارشناسی، علمی، مبتنی بر جریان انقلاب بتواند بدون سهم خواهی افراد کابینه خود را معرفی کند، هر گونه سهم خواهی برای تشکیل کابینه سیزدهم برخلاف شرع و مصالح ملی است.

* آفتاب‌یزد 1400/04/09
** انتقال اولین گروه محکومان زندانی ایرانی از توکیو به تهران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو از اجرای موافقتنامه تبادل محکومین بین دو کشور و انتقال سه‌نفر از زندانیان ایرانی به کشور خبر داد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن اعلام کرد: با همکاری وزارت دادگستری و معاونت کنسولی وزارت امور خارجه ایران و وزارتین خارجه و دادگستری ژاپن و همچنین تلاش و پیگیری سفارت کشورمان در توکیو، صبح دیروز موافقتنامه تبادل محکومین بین دو کشور با عزیمت اولین گروه سه نفره محکومان زندانی ایرانی به مقصد تهران اجرایی گردید.

** هشدار نماینده مردم تهران نسبت به برخی اقدامات پایانی دولت

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است که برخی اقدامات در پایان دولت تقسیم غنائم و ایجاد حیاط خلوت برای نورچشمی‌هاست و نسبت به آن هشدار داد. مالک شریعتی در تذکری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مدعی شد: خبرهایی از دولت می‌رسد که در روزهای پایانی اقداماتی در حال انجام است. در ابتدای دولت یازدهم انتقادهایی به برخی رویه‌ها در دولت گذشته وجود داشت که مثلا برای تاسیس دانشگاهی اعتباراتی اختصاص یافته که افراد در آن جایگاه‌ها برای خود حیاط خلوتی داشته باشند اما همین رویه نادرست که به آن انتقاد وجود داشت در حال حاضر در حال انجام است. وی با بیان این‌که «در شرایطی که ما برای بودجه‌های پژوهشی، علمی و آموزشی مشکل داریم وزارت نفت، پارک فناوری و نوآوری نفت را تاسیس کرده که خلاف رویه تاسیس این مراکز درباره آن عمل شده و مبالغ زیاد و امکانات زیادی به آن اختصاص یافته است» ابراز عقیده کرد: در واقع در حال درست کردن حیاط خلوتی برای نورچشمی‌ها هستند. شریعتی هم‌چنین با بیان این‌که «سازمان بازرسی نسبت به این موضوع اخطار داده و آن را خلاف دانسته است» اظهار کرد: ما نیز اعمال ماده ۲۳۴ در این زمینه را ثبت کردیم چرا که باید با این تصمیمات مقابله شود. وی یادآور شد: یکی از اقدامات دیگر تعیین سفرا و افرادی به عنوان مسئولین سفارتخانه‌هاست که نوعی تقسیم غنائم است ما نسبت به این موضوع هشدار می‌دهیم و قطعا با آن برخورد جدی خواهد شد.

* خراسان 1400/04/09
** نورنیوز نوشت:

مهدی چمران، منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران، ضمن تأکید مجدد بر این که هنوز گزینه‌ یا گزینه‌ای برای شهردار تهران مدنظر منتخبان ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران نیست، اظهار کرد: قطعاً در زمان‌بندی مشخص و پس از استقرار شورای شهر تهران در دوره بعد، شهردار تهران مشخص خواهد شد.

** حقوق کارگران سکوهای نفتی افزایش می یابد

علی بابایی کارنامی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی، گفت: کارگران حوزه نفت از بیژن زنگنه گلایه دارند چرا که پرداخت حقوق مشروع آن ها را تضییع کرده است.رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از طرف دیگر مصوبه مجلس مربوط به ۱۵ برابر حداقل حقوق کارکنان است که باید اجرا شود اما آن ها کارگران را به خیابان می‌فرستند که چرا حداقل حقوق ۲۱ برابر در مجلس مصوب نشده است. قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: درباره این موضوع یک اصلاحی در قانون بودجه بود که در کمیسیون مربوط و دولت درخصوص آن بحث و قرار شد بخشی که مربوط به حقوق کارگران سکوهای نفتی و ماموریت آن هاست، کاهش پیدا نکند و این افراد افزایش حقوق متناسبی را داشته باشند بنابراین این کار در حوزه وزارت نفت در حال انجام است. طی روزهای گذشته خبرهایی از اعتراض کارکنان شرکت های نفتی مطرح شده بود که از محدودیت افزایش حقوق خود براساس قانون بودجه امسال گلایه داشتند.

* رسالت 1400/04/09
** کفعمی رئیس سازمان بسیج دانشجویی شد

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در حکمی، محمدحسین کفعمی را به سمت ریاست سازمان بسیج دانشجویی کشور منصوب کرد. کفعمی پیش‌ازاین معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج دانشجویی بود. پیش‌ازاین محمدجواد نیک‌روش مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی کشور را بر عهده داشت.

** تخریب ۷۲ خانه و آوارگی ده‌ها فلسطینی طی سه ماه

نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد در نامه‌های جداگانه به دبیرکل این سازمان، رئیس شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی، درباره خطرات حملات خشونت‌بار و نژادپرستانه رژیم صهیونیستی هشدار داد. «ریاض منصور» نماینده فلسطین در سازمان ملل در نامه‌های جداگانه به دبیرکل سازمان ملل، رئیس شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی از تخریب ۷۲ ساختمان و آوارگی ۷۸ شهروند فلسطینی طی تنها سه ماه خبر داد.وی گفت که درنتیجه تخریب خانه‌های فلسطینیان طی سه ماه گذشته ۷۸ شهروند فلسطینی آواره شده‌اند که ۴۷ نفر آن‌ها کودک و ۱۵ نفر زن هستند و خسارت‌هایی نیز به ۳۵۷ نفر وارد آمده است. منصور همچنین در نامه‌های خود آورده است که حدود ۲۱۸ خانواده فلسطینی شامل ۹۷۰ نفر ازجمله ۴۲۴ نفر نیز پرونده‌هایی در دادگاه اسرائیلی در خصوص تخلیه خانه‌هایشان دارند.

* مردم سالاری 1400/04/09
** شایعات مربوط به تفکیک اسامی آرای باطله کذب است

مشاور وزیر کشور تاکید کرد: شایعات مربوط به تفکیک اسامی آرای باطله کاملا کذب بوده و آرای باطله شامل آرای سفید و با نام‌های متفرقه است که حجم آرای سفید بیش از دو برابر آرای با نام بوده است. جمعه ای افزود: تنها مرجع اعلام جزئیات انتخابات وزارت کشور است.
گفتنی است حمیدرضا ترقی مدعی شده بود: از مجموع ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار رای باطله، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار رای با نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر به صندوق ریخته شد که البته با توجه به عدم وجود ایشان به عنوان کاندیدا، به عنوان آرای باطله منظور شد.

* آرمان ملی 1400/04/09
** دعوت رئیسی از 6 کاندیدا

عبدالناصر همتی کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم از دعوت آیت الله رئیسی از همه نامزدها برای یک دیدار خبر داد. وی در توئیتی نوشت: به دعوت جناب آقای رئیسی همه نامزدها با ایشان ملاقات دارند، یادآور خواهم شد که اصلاح حکمرانی اقتصادی، رفع سریع تحریم‌ها، صیانت از آزادی شبکه‌های اجتماعی و حقوق اساسی شهروندان از اهداف راهبردی ام برای دولت بود. در موارد کم توجهی دولت بعد به این اهداف، نقد و مطالبه گری خواهم داشت.

** افتتاح سفارت اسراییل در ابوظبی

وزیر خارجه اسرائیل به همراه «نورا الکعبی» وزیر فرهنگ و جوانان امارات با برپایی مراسم آیینی سفارت این رژیم در ابوظبی را افتتاح کردند. در این مراسم، «مزوزا» که نماد دینی یهود در ورودی‌های اماکن است، در سفارت اسرائیل در ابوظبی نصب شد. لاپید در توئیتی مدعی شد: «این یک لحظه تاریخی است و همچنین یک یادآوری است که تاریخ توسط انسان تعیین می‌شود. این توسط افرادی تعیین می‌شود که تاریخ را می‌دانند ، اما مایل به تغییر آن هستند.»

* اعتماد 1400/04/09
** هشدار يونسي درباره نفوذ موساد در بخش‌هاي مختلف كشور

وزير سابق اطلاعات از نفوذ موساد در بخش‌هاي مختلف كشور ابراز نگراني كرد.حجت الاسلام علي يونسي گفت: 10 سال اخير متاسفانه نفوذ موساد در بخش‌هاي مختلف كشور به حدي است كه جا دارد همه مسوولان جمهوري اسلامي براي جان خودشان نگران باشند. متاسفانه سازمان‌هاي امنيتي و اطلاعاتي به جاي اينكه آنها را شناسايي كنند به جان خودي‌ها افتاده‌اند. يونسي گفت: غفلت از موساد سبب شده كه نفوذ كند و اين‌گونه ضربه بزند. به گونه‌اي كه صريحا مسوولان جمهوري اسلامي را تهديد كند.

* اطلاعات 1400/04/09
** باید برجام را به مسیرش بازگردانیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که برجام باید به مسیر خود بازگردانده شود. جوزپ بورل در بخشی از یادداشت خود درباره روابط این اتحادیه با روسیه، به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره و تاکید کرد که این توافق باید به مسیر درست خود بازگردانده شود.وی در این یادداشت که روی وب سایت سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده است، با اشاره به اینکه “روسیه یک بازیگر مهم در عرصه جهانی است و در نقاط مختلفی از دنیا حضور سیاسی دارد، نوشت: من همچنین به ایران و برجام فکر می‌کنم؛ توافقی که روسیه هم عضوی از آن است و باید آن را به مسیر قبلی اش بازگردانیم.*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

** اتحاد و همدلی نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست جمهوری بی نظیر بود

اختصاصی/ آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا انتخابات ریاست جمهوری اخیر را یکی دیگر از رخدادهای مهم انقلاب اسلامی ارزیابی کرد و گفت: دشمنان انقلاب اسلامی کم سابقه ترین توطئه و دشمنی را برای رأی ندادن مردم با همه روشهای ممکن به کار بردند اما دیدیم که مردم بزرگوار ما با همه سختی و مرارتی که در معیشت و اقتصاد خود دارند پای کار آمدند و یکبار دیگر این نظام و این انقلاب را حمایت کردند و یک شکست تلخ نصیب دشمن شد.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین درادامه با تقدیر از فعالیتهای خالصانه ای که بخشهای مختلف نظام به ویژه نیروی انتظامی و دیگر نهادهای نظامی و انقلابی در برگزاری این انتخابات متقبل شدند گفت: جبهه انقلاب در این حماسه یک اتحاد و همدلی بی نظیر را به نمایش گذاشت که به جرأت می توان گفت در طول دوران چهل ساله انقلاب اسلامی کم سابقه بوده است و همه به میدان آمدند تا بار دیگر این نظام مقدس را یاری کنند.

**دفاتر نظارت استانی چشم شورای نگهبان هستند

ایسنا / آیت‌الله خاتمی، در جریان سفر به استان ایلام، طی سخنانی در جمع سرپرستان دفاتر شهرستانی نظارت انتخابات، گفت: دفاتر نظارت در حقیقت چشم شورای نگهبان هستند چرا که اعضای شورای نگهبان نمی‌توانند خودشان در استان‌ها حضور یافته و کار نظارت را انجام دهند لذا این دفاتر تشکیل شد تا به عنوان چشم‌های امین، کسانی که کاندیدا می‌شوند را مورد ارزیابی قرار دهند.عضو جامعه مدرسین درادامه افزود: انتظار برخورد امینانه از دفاتر نظارت انتظار بحقی است و مسئولان نظارت که بار مسئولیت را به دوش دارند باید به زیرمجموعه‌های خود بگویند که همه باید امین باشند و نباید واقعیت به هیچ وجه تحریف شود.

**برنامه های تحولی قوه قضاییه با جدیت بیشتری از سوی رییس جدید پیگیری شود

رسا / آیت الله رجبی، ضمن تجلیل از عملکرد مطلوب آیت الله رئیسی در قوه قضاییه به انتظارات مردم از رییس جدید قوه قضاییه پرداخت وگفت: خط و مشی و طرح های نوینی که در مدت ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضاییه تدوین شده است، اما برخی از این برنامه ها هنوز به صورت کامل اجرایی نشده، از این رو باید رییس جدید قوه قضاییه برنامه های تحولی این قوه را با جدیت بیشتری پیگیری کند.عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه باید برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی از اولویت های رییس جدید قوه قضاییه باشد، افزود: رییس قوه قضاییه باید به هر میزانی که می تواند اقداماتی برای پیشگیری از وقوع جرم و خلاف در جامعه انجام دهد و جلوی زمینه های وقوع جرم و بزهکاری را بگیرد.


**دبیرکل سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های ایران شد

تسنیم / دبیرکل سازمان ملل از دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا همه تحریم های ایران را همان طور که در توافقنامه هسته‌ای برجام مورد موافقت قرار گرفته، لغو کند. گوترش در گزارشی به شورای امنیت همچنین از آمریکا خواسته است تا معافیت‌های مربوط به تجارت نفت با ایران را تمدید کند و به طور کامل معافیت‌های مربوط به پروژه‌های منع گسترش سلاح های اتمی را تمدید کند. 15 عضو شورای امنیت قرار است سه شنبه درباره گزارش دو سالانه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه 2015 برجام بحث و تبادل نظر کنند.درخواست گوترش از واشنگتن در شرایطی مطرح شده است که مذاکرات درباره احیای برجام از چند ماه قبل آغاز شده است.

**مجوز تزریق دومین واکسن ایرانی کرونا صادر شد

فارس / وزیر بهداشت در آیین اجرای طرح ادغام طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت با اشاره به تقابل طب ایرانی با طب مدرن، گفت: این جبهه آرایی دو گروه در مقابل یکدیگر موجب لگدمال شدن حقیقت می شد. دکتر نمکی همچنین با اشاره به صدور مجوز مصرف دومین واکسن ایرانی کرونا، گفت: فاز سوم آزمایش بالینی واکسن پاستور به عنوان دومین واکسن ایرانی کرونا انجام شده است و ما امروز توانستیم از کمیسیون قانونی مصرف اضطراری این واکسن را بگیریم و این واکسن نیز به مجموعه واکسن های ملی ما پیوست.

**طرح قانونگذارآمریکایی برای جلوگیری ازرفع تحریم‌ها علیه ایران

فارس/ یک قانونگذار در مجلس نمایندگان آمریکا طرحی پیشنهاد کرده که خواستار جلوگیری از رفع تحریم‌ها علیه ایران است. کریس استورات این طرح را در قالب یک متمم پیشنهادی برای اضافه شدن به «لایحه اعتبارات خدمات مالی» ارائه کرده است. برخی از کارشناسان مسائل تحریم با ارائه تصویری از طرح ارائه شده توسط استوارت نوشته‌اند قانونگذاران آمریکایی خواستار جلوگیری از رفع تحریم‌ها علیه ایران،در تمامی شرایط‌های احتمالی شده‌اند.یک تحلیلگر نوشته است:«این طرح، علاوه بر آنکه بازگشت آمریکا به برجام را مسدود می‌کند خواستار تسلیم شدن ایران در برابر ۱۲ مطالبه فرضی مایک پامپئو است.»

**دیوان محاسبات مامور تهیه گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا شد

فارس / سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: درخواست تفحص از نحوه هزینه کرد یک میلیارد یورو برای مبارزه با بیماری کرونا با حضور مسئولان وزارت بهداشت بررسی و دیوان محاسبات مامور تدوین گزارشی در این باره شد.محمدمهدی مفتح با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای مقابله با شیوع کرونا برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی تصریح کرد: طی این مدت تعدادی از نمایندگان نسبت به نحوه هزینه‌کرد این مبلغ انتقاداتی داشته‌اند که امروز مسئولان حاضر در جلسه توضیحاتی را در این مورد ارائه کردند.

**آمادگی ایران برای کمک به تدوین اصول و هنجارهای فضای سایبری

ایسنا / نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایران آمادگی دارد برای تدوین اصول و هنجارهای مورد نیاز فضای سایبری به مجمع عمومی سازمان ملل کمک کند تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی امنیت فضای سایبری برگزار شده بود با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد روند نگران کننده‌ای از اتهام زنی‌های سیستماتیک برخی از کشورها علیه کشورهای دیگر و انتساب انجام حملات سایبری یا فعالیت‌های مشابه در فضای سایبری را به آن‌ها شاهد بوده ایم، دلیل این اتهام زنی‌ها را صرفا انگیزه‌های سیاسی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران، خود یکی از قربانیان حملات سایبری از طریق ویروس مخرب رایانه‌ای استاکس نت است که توسط آمریکا و اسرائیل به طور مشترک برای آسیب به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز ایران ساخته شده بود.

**با بمباران تل‌آویو به هرگونه ترور پاسخ می‌دهیم

تسنیم / دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت که مقاومت به هرگونه عملیات ترور پاسخ قاطع می دهد.
زیاد النخاله با اشاره به دستاوردهای جنگ اخیر در غزه گفت: آن زمان که صهیونیستها هر وقت اراده می‌کردند به غزه حمله کنند سپری شده است.وی افزود: بیشتر سلاح هایی که مقاومت فلسطین در غزه به کار می گیرد ساخت داخل است و ما همیشه سعی می کنیم ابزارهای قدرت را در اختیار داشته باشیم و ملتمان را به مبارزه با دشمن تشویق می کنیم.

**تاکید دبیر کل عصائب اهل حق بر مقابله با آمریکا

فارس/ دبیر کل جنبش اهل الحق عراق در واکنش به حملات آمریکاییها به نیروهای حشد الشعبی در مرز سوریه و عراق گفت: در آماده‌باش کامل هستیم و قدرت پاسخ به دشمن را داریم. قیس خزعلی با اشاره به اینکه مقاومت همچنان بر تصمیم خود برای مقابله با آمریکاییها و افزایش عملیات‌ها علیه اشغالگران است افزود: پاسخ ما به گونه‌ای است که دشمن انتظارش را ندارد؛ نه از حیث جا و مکان نه از حیث نوع سلاح.

**تمرین دریایی امنیت پایدار در دریای خزر آغاز شد

ایرنا/تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ نیروی دریایی ارتش از صبح امروز در آب‌های دریای خزر آغاز شد. این تمرین دریایی در گستره‌ای به وسعت حدودا ۷۷ هزارکیلومترمربع در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اجرا و طی آن سناریوهای آفندی و پدافندی برای حراست از آب‌های سرزمینی کشورمان و حفظ خطوط مواصلاتی اجرا می‌شود.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom