Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز924
دیروز1446
در هفته2370
در ماه27410
مجموع2170421

بازدید کنندگان برخط

6
Online

دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی: انتشار اخبار کذب علیه مردم سیستان و بلوچستان برای ضربه زدن به وحدت است

 

دکتر مخبر رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خبر داد؛ تحویل ۵۰ میلیون دوز واکسن «کوو ایران برکت» تا پایان شهریور ارسال کمک‌های ویژه ضدکرونا به سیستان و بلوچستان به ارزش ۲۰ میلیارد تومان

 

پیام تبریک آیت‌الله حسینی بوشهری به رئیس قوه قضاییه: سابقه درخشان و تجربه گرانبهایتان روزهای روشنی را در مبارزه با فساد و پیگیری رویکرد تحولی موجود نوید می‌دهد

 

آیت الله مقتدایی: رییس جدید دستگاه قضا اشراف کاملی بر مشکلات کشور و سیستم قضایی دارد

 

آیت الله عبدالهی: رییس جدید قوه قضاییه سند تحول را با قوت بیشتری دنبال کند

 

 

*جام جم 1400/04/13

** مجلس مانع لغو تحریم‌ها نیست

 

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس در واكنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر این‌كه علت عدم رفع تحریم‌ها بروكراسی پارلمانی است، گفت: «مجلس شورای اسلامی نه‌تنها مانع رفع تحریم‌ها نشده است، بلكه با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران، نشان داد كه به دنبال رفع كامل تحریم‌ها‌ست.» حیدری بیان كرد: «البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند كه روند برجام و مذاكرات باید در یك زمان مشخص انجام شود، نه این‌كه مذاكرات چندین سال استمرار داشته باشد.» وی تاكید كرد: «ما معتقدیم كه لغو تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران باید در یك چارچوب مشخص و در یك زمان مشخص انجام شود. ما مخالف فرسایشی‌شدن مذاكرات و زمانبر شدن گفت‌وگوهای برجامی هستیم.»

 

*همشهری 1400/04/13

** اعتراض نماینده سقز

 

نماینده سقز و بانه، از کشته‌شدن 4کولبر طی 2هفته اخیر خبر داد. رحیمی گفت: این کولبران با میانگین سنی ۳۰سال، شهروندان مریوان، بانه، سردشت و جوانرود بودند. او تأکید کرد: کشته‌شدن این کولبران در حالی است که قول‌هایی مبنی بر عدم‌شلیک به کولبران داده شده بود. وی افزود: سربازان هنگ مرزی اساسا منکر کشتن کولبران می‌شوند و می‌گویند که این کولبران به قصد خرابکاری آمدند و ضدانقلاب هستند.‌ اما کولبران مشخص هستند زیرا اسلحه ندارند، لباس محلی تنشان هست و کارشان هم معلوم است. افراد غیرکولبر هم بین آنها تردد نمی‌کنند اما بعضا توجیه هم می‌کنند که چون شب بود فکر کردیم که اینها دشمن هستند لذا به آنها شلیک کردیم.

 

*کیهان 1400/04/13

** دیدار جمعی از وزرا و مسئولان با رئیس‌جمهور منتخب تأکید آیت‌‎الله رئیسی بر استفاده از تجارب گذشته

 

وزرای دفاع، جهاد کشاورزی و ارتباطات، روسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی با حضور در دفتر آیت‌‎الله رئیسی به‌صورت جداگانه با رئیس‌جمهور منتخب دیدار کردند.

امیر حاتمی وزیر دفاع در دیدار خود گزارشی از اقدامات و دستاوردهای وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف از جمله میزان آمادگی دفاعی کشور در مقابله با تهدیدات ارائه کرد.

وزیر جهاد کشاورزی هم با تبریک پیروزی آیت‌الله رئیسی گزارشی از اقدامات این وزارتخانه و وضعیت کشاورزی و مهم‌ترین چالش‌ها و مسیرهای پیش روی دولت سیزدهم برای تأمین نیازهای اساسی مردم از جمله گندم، مرغ و گوشت ارائه کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در دیدارش با رئیس‌جمهور منتخب، با تبریک انتخاب آیت‌الله رئیسی از وضعیت و اقدامات این وزارتخانه به منتخب ملت گزارش داد.

آیت الله رئیسی نیز با تشکر از اظهار محبت وزرای دفاع، جهاد و ارتباطات و گزارش عملکرد وزارتخانه‌هایشان، استفاده از تجارب و همکاری همه بخش‌ها برای پیشبرد برنامه‌ها و مأموریت‌های دولتش در خدمتگزاری به مردم و بهبود وضع موجود را مورد تأکید قرار داد.

نوبخت در دیدار با آیت ‎الله رئیسی ضمن تبریک انتخاب ایشان به‌عنوان هشتمین رئیس‌جمهور گزارشی از وضعیت کشور و چالش‌های پیش‌روی دولت سیزدهم در حوزه‌های گوناگون ارائه کرد.

آیت الله رئیسی با تشکر از اظهار محبت رئیس سازمان برنامه و بودجه و گزارش وی درباره اقدامات این سازمان و شرایط کشور، بر لزوم تحول همه‌جانبه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تأکید کرد و گفت: دولت مردمی به‌دنبال آن است که با تغییر برخی ساختارها و رویکردها، توزیع عادلانه و مدیریت بهینه امکانات و اتکا به توان داخل وضع موجود را به نفع مردم تغییر دهد.

کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی نیز در دیدار با رئیس‌جمهور منتخب، گزارشی از چالش‌های حوزه پولی و بانکی و وضعیت ارزی کشور ارائه کرد.

رئیس‌جمهور منتخب نیز با تشکر از ابراز محبت رئیس کل بانک مرکزی و گزارش وی درباره نظام پولی و بانکی کشور، بر لزوم هماهنگی تیم اقتصادی دولت برای رفع مشکلات این حوزه تأکید کرد.

 

** ارسال کمک‌های ویژه ضدکرونا به سیستان و بلوچستان به ارزش ۲۰ میلیارد تومان

 

دیروز طی مراسمی با حضور رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام، محموله ویژه امدادی و اضطراری ضدکرونایی شامل انواع اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی برای کمک به مردم سیستان و بلوچستان به این استان ارسال شد.

رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام در حاشیه این برنامه گفت: به دنبال اعلام وزارت بهداشت درخصوص آغاز موج جدید شیوع کووید ۱۹ در کشور و اعلام نیاز برای تجهیزات در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان، محموله بسیار ویژه‌ای به ارزش حدودی ۲۰ میلیارد تومان را از امروز به این مناطق ارسال و اعزام می‌کنیم. مخبر درخصوص جزئیات این محموله اظهارداشت: دو میلیون ماسک، سه هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده، ۵۰ هزار کیت تشخیص، ۱۰۰ هزار بسته معیشتی و پروتئینی، ۵۰ عدد تی‌ وپس، یک عدد اکسیژن‌ساز بیمارستانی به ارزش ۲.۵میلیاردتومان، هزار و 300 گان پزشکی و جراحی، سه هزار دُز داروی ضدکرونای رمدسیویر بخشی از این محموله می‌باشد.

همچنین رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام در حاشیه این مراسم اظهار داشت: پس از اخذ مجوز مصرف اضطراری واکسن برکت، اجازه تولید انبوه آن را پیدا کردیم و تاکنون نزدیک به دو میلیون و 700 هزار دُز واکسن کرونا تولید کرده‌ایم که 400 هزار دُز آن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و دو میلیون باقیمانده نیز در حال گذراندن آزمایش‌هایی است، به محض این‌که این تست‌ها پشت سر گذاشته شود، این واکسن‌ها نیز به وزارت بهداشت تحویل داده می‌شود.

مخبر تأکید کرد: ما تا پایان شهریور قطعاً بیش از 50 میلیون دُز واکسن کوو ایران برکت را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

 

*شرق 1400/04/13

** معاون گروسی در روزهای آتی عازم ایران می‌شود

 

خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد هفته آتی، معاون مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو درباره همکاری ایران با آژانس به تهران خواهد آمد. لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در توییتر نوشت: «طبق گزارش رویترز، بازرسان قرار است تا هفته آتی دسترسی مناسبی به نطنز داشته باشند. متوجه شدم که یک مقام ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران دیدار با او برای مذاکرات را در اواخر ژوئن قبول نکرده بود، قرار است هفته آینده به ایران برود». نورمن ادامه داد: «برخی دیپلمات‌ها گمان می‌کنند بر اساس بازخوردی که معاون رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس، هفته آینده در تهران خواهد گرفت، ممکن است در روزهای آتی گزارشی درباره رخدادهای متعدد به شورای حکام آژانس داده شود».

 

** آمریکا درباره حملات اخیر به ایران پیام داده است

 

روزنامه واشنگتن‌پست مدعی شد آمریکا درباره حملات اخیر در سوریه و عراق به تهران پیامی داده است. این روزنامه نوشت: «آمریکا از طریق برخی کانال‌های دیپلماتیک به ایران اطلاع داده که حملات اخیر در سوریه و عراق با هدف افزایش تنش نبوده، بلکه برای ایجاد بازدارندگی انجام شده است». این روزنامه همچنین نوشته است: «آمریکا به ایران اعلام کرده است به هرگونه حملات شبه‌نظامیان نزدیک به ایران در عراق پاسخ خواهد داد، حتی اگر این حملات منجر به کشتن نیروهای آمریکایی نشود».

 

*ایران 1400/04/13

** انتشار اخبار کذب علیه مردم سیستان و بلوچستان برای ضربه زدن به وحدت است

 

دفتر آیت‌الله العظمی نوری همدانی در اطلاعیه‌ای مطلب منتسب به این مرجع تقلید در فضای مجازی درخصوص علت موج همه‌گیری کرونا در استان سیستان و بلوچستان را تکذیب کرد. در این اطلاعیه‌ آمده ‌است: در پی انتشار مطلبی در فضای مجازی مبنی بر اینکه آیت‌الله العظمی نوری همدانی (دامت برکاته) اخیراً در درس خارج فقه یا در یکی از ملاقات‌ها،  فرمودند: علت موج جدید و همه‌گیری بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان به جهت کفاره گناهان اهالی (برادران اهل سنت) آن استان می‌باشد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بی‌تردید این گونه اخبار کذب از سوی شبکه‌های معاند و دشمنان نظام و انقلاب و روحانیت خصوصاً مرجعیت شیعه و مردم چه شیعه و چه برادران اهل سنت می‌باشد تا بتوانند از این مسیر به وحدت حاکم در بین شیعه و سنی ضربه وارد کنند.  باز نشر این گونه اخبار که کذب بودنش به خوبی روشن می‌باشد خلاف تقوا و اخلاق می‌باشد، لازم به ذکر است که درس خارج معظم له از ابتدای بیماری کرونا تعطیل بوده و در 10 روز اخیر که متأسفانه منطقه سیستان و بلوچستان و تا حدودی کل کشور دچار فراگیری پیک جدید بیماری منحوس کرونا گردید ایشان هیچ گونه ملاقات یا سخنرانی و مصاحبه‌ای نداشته‌ است و طبیعتاً دیدگاه‌ها و سخنرانی‌های ایشان در سایت خودشان منعکس می‌شود.

 

** شرایط از لحاظ واکسن کرونا از هفته آینده بهتر می‌شود

 

حجت الاسلام و المسلمین روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه متأسفانه امروز در یک شرایط خاص کرونایی قرار گرفته‌ایم و با افزایش مجدد شیوع این بیماری مواجه هستیم، گفت: متأسفانه ما این ایام مسائلی داشتیم که به شیوع کرونا کمک کرد، انتخابات و بخصوص انتخابات شوراها که گزارش‌هایی که به ما رسید، آن میهمانی‌هایی که می‌دادند و سفره‌هایی که در برخی جاها می‌انداختند، متناسب با پروتکل‌ها نبود. و با افزایش تجمع‌ها ما امروز شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه متأسفانه این ویروس همچنان داروی قطعی برای درمان ندارد، گفت: خوشبختانه ویروس کرونا واکسن‌پذیر است. در موضوع واکسن در کشور شرایط روز به روز بهتر می‌شود، البته باید واکسن بیشتری در اختیار داشته باشیم. اگر کشورهایی که با آنها قرارداد بسته‌ایم و حتی پول آن را هم پرداخت کرده‌ایم واکسن را در اختیار ما می‌گذاشتند الان شرایط بهتری داشتیم. پول کواکس را پرداخت کردیم و قرار بود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز را به ما تحویل دهد ولی از آن قولی که به ما داده عقب است و مقدار کمی را به ما داده‌اند. اگر مابقی برسد می‌تواند به ما کمک کند. او با بیان اینکه روند تأمین واکسن از خارج و تولید واکسن داخلی در حال بهتر شدن است، گفت: امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون را توسعه دهیم و شرایط مناسب‌تری را در هفته‌های بعد داشته باشیم.

 

*وطن امروز 1400/04/13

** مجلس به دنبال فیلترینگ نیست

 

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: مجلس به دنبال این است که در این طرح با در نظر گرفتن شرایطی از اطلاعات، کسب‌و‌کار و امنیت افراد در فضای مجازی صیانت و حفاظت کند. مجلس به دنبال حفاظت از اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی است که به عنوان کاربر در فضای مجازی حضور دارند. رشیدی‌کوچی افزود: درخواستی که از مردم دارم این است که توجه داشته باشند هیچ جای این طرح بحث فیلترینگ یا محکوم کردن افرادی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند، نیامده است و مردم به نظرات افراد مغرض توجه نکنند.

 

*جوان 1400/04/13

** حمله به زیدآبادی پس از پاسخ به آیت الله رئیسی

 

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در برابر هجمه‌های همفکرانش علیه خود به دلیل تعامل همفکرانه با آیت الله ابراهیم رئیسی از خود دفاع کرده است. زیدآبادی از جمله افرادی بود که اعلام کرد در روز‌های اخیر از دفتر رئیس‌جمهور منتخب، با او تماس گرفته‌اند و جویای نظرات او به شکل مکتوب در موضوعات مختلف شده‌اند. او پس از این موضوع مورد انتقاد شدید برخی همفکرانش در فضای مجازی قرار گرفت، چنانکه به قول خود «بعضاً تا حد همکاری با شکنجه‌گرانم متهم شده‌ام!»

حالا زیدآبادی در یک متن تلگرامی از خود دفاع کرده است. او با بیان اینکه «سال‌های سال یکی از اعتراضات امثال من به زمامداران کشور این بوده است که چرا حاضر به شنیدن حرف‌های ما نیستند» نوشته: «اکنون فردی که در مقام ریاست جمهوری قرار گرفته است، به هر علتی، از من و شمار بسیاری از منتقدان صریح‌اللهجۀ وضع موجود، درخواست کرده است که اگر انتقاد و پیشنهاد و راه‌حلی داریم به طور مستقیم در اختیار دفترش قرار دهیم.»

زیدآبادی با بیان اینکه، چهار طریق: سکوت و بی پاسخ گذاشتن، به رسمیت نشناختن، موجود بودن نظرات در آثارمان و چهارم هم اینکه بگوییم، باشد! من پیشنهاداتم را به صورت موجز و مرتب به شما منتقل می‌کنم، واکنش برابر چنین درخواستی بوده است، اضافه کرده: «من ترجیحم این است که پیشنهادات و انتقاداتم مورد توجه قرار گیرد و حتی‌المقدور به کار گرفته شود تا بلکه کشورم از این وضعیت اسفبار گامی به جلو بردارد، بنابراین طریق چهارم را منطقی‌تر یافتم.»‌

 

** صحت انتخابات میان دوره ای خبرگان تایید شد

 

موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور از تائید صحت انتخابات دومین میان دوره  پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حوزه های انتخابیه تهران، خراسان رضوی، مازندران و قم، از سوی شورای نگهبان، خبر داد. دومین  انتخابات میان دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، 28 خرداد در  4 استان تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران برگزار شد و مراتب تائید صحت انتخابات میان دوره مجلس خبرگان رهبری در هر چهار استان، در نامه‌ای از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام شد.

 

*آفتاب یزد 1400/04/13

** طالبان پیروز جنگ در افغانستان است

 

رئیس سابق ارتش انگلیس در پی افشای اینکه احتمالا همه سربازان انگلیسی تا روز یکشنبه از افغانستان خارج خواهند شد، گفت، طالبان در جنگ با غرب در این کشور «غلبه یافته است». ژنرال لورد دانات، در مطلبی در نشریه تلگراف نوشت، ماموریت این بوده که به مردم افغانستان نسبت به یک زندگی «صلح‌آمیز‌تر و میانه‌رو تر» حق انتخاب داده شود. او گفت: نهایتا نیروهای طالبان غلبه یافته‌اند و مردم آن کشور از شانس انتخاب یک روش زندگی بهتر محروم شده‌اند. به شکلی تراژیک، فروافتادن به آشوب جنگ داخلی به شدت محتمل به نظر می‌رسد. لورد دانات اظهار کرد: ارتش ملی افغانستان ظاهرا اراده برای جنگیدن را از دست داده و سربازان بسیاری دارند پستهایشان را ترک می‌کنند و دیگر این ارتش مورد پشتیبانی قدرت هوایی اساسی بین‌المللی نیست.

 

*خراسان 1400/04/13

** حمله به کشتی  متعلق به شرکت اسرائیلی با سلاح ناشناخته

 

شبکه المیادین اعلام کرد که یک کشتی باری متعلق به شرکتی اسرائیلی در شمال اقیانوس هند هدف گرفته شد. این کشتی که با  نامCSAV TYNDALL و با پرچم لیبریا از جده عربستان سعودی به امارات متحده عربی حرکت می کرد و متعلق به شرکت اسرائیلی  Zodiac Maritime بود ،با سلاحی ناشناخته هدف قرار گرفته است. شبکه خبری المیادین نوشت : این کشتی  متعلق به شرکت «زودیاک ماری»ومالک آن «ایال عوفر» است.ایال اوفر یکی از ثروتمندان صهیونیستی و جزو 200 ثروتمند اول جهان است. شبکه خبری الحدث وابسته به عربستان سعودی نیز مدعی شد که این حمله با یک موشک ساعت 10 به وقت گرینویچ انجام شده است.هدف قرار گرفتن کشتی باری متعلق به رژیم صهیونیستی دومین حادثه در چندماه گذشته است که برای کشتی‌های رژیم صهیونیستی رخ می دهد، پنجم فروردین ماه نیز یک کشتی باربری متعلق به شرکتی اسرائیلی که از تانزانیا عازم هند بود، در دریای عرب دچار سانحه شد. تا لحظه تنظیم این خبر هیچ کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و نمی‌توان با قاطعیت اعلام کرد که چه کسی پشت این حمله قرار دارد.

 

*رسالت 1400/04/13

** امیدواریم شاهد استمرار تحول در قوه قضائیه باشیم

 

آیت‌الله جنتی، طی پیامی انتصاب حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه تبریک گفت. متن پیام رئیس مجلس خبرگان رهبری بدین شرح است:

جناب حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای «دامت‌تأییداته»

انتصاب جنابعالی به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران که نشان از اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» به آن جناب و لحاظ سوابق انقلابی و تجربه گران‌سنگ شما در امور قضائی است ان‌شاءالله برای نظام اسلامی و قوه قضائیه، مبارک و مایه خیر و برکت باشد.

اینجانب ضمن تبریک این انتصاب شایسته و آرزوی دوام توفیقات جنابعالی و همکاران خدوم دستگاه قضائی، امیدوارم تمام تلاش خود را برای پیشبرد هر چه بیشتر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تحقق مطالبات مقام معظم رهبری که در حکم معظم له بر آن‌ها تأکید شده، مبذول دارید تا شاهد استمرار تحول و ارتقای آن قوه جهت خدمت‌رسانی به مردم شریف ایران اسلامی باشیم.

 

*آرمان ملی 1400/04/13

** درخواست کواکبیان از آیت الله رییسی

 

مصطفی کواکبیان در توئیتر نوشت: در پاسخ به تماس دفتر جناب رئیسی جهت ارایه پیشنهادات با آرزوی موفقیت برای ایشان، نشست مورخ ۲۷ آبان۱۳۹۸ فراکسیون دیپلماسی با حضور ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس دهم را یادآور شدم و در پایان پیگیری ایشان را برای انتشار دلایل و مستندات عدم احراز صلاحیتم از سوی شورای نگهبان خواستار شدم.

 

*ابتکار 1400/04/13

** بروکراسی نظام اداری ایران از عوامل مخل توسعه کشور است

 

معاون اول رئیس‌جمهوری، بوروکراسی موجود در نظام اداری ایران را از عوامل مخل توسعه کشور دانست و گفت: تهیه و تدوین اسناد متعدد در کشور باعث شده است تا برخی از طرح‌ها و برنامه‌ها متوقف شوند. جهانگیری در نهمین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور با اشاره به گزارش دبیرخانه ستاد در باره وضع اجرای نظامنامه پیوست فرهنگی طرح‌های مهم و کلان کشور، گفت: لازم است تهیه پیوست فرهنگی برنامه‌ها و طرح‌ها مشتمل بر شاخص‌های شفاف و قابل ارزیابی با چارچوبی دقیق باشد تا دستگاه‌های مجری طرح‌های کلان به صورت دقیق و روشن وظایف و تکالیف خود را بدانند.

 

*اعتماد 1400/04/13

** از گفت‌وگو با تهران استقبال مي‌كنيم

 

وزير امور خارجه عربستان گفت كه كشورش از گفت‌وگو با تهران استقبال مي‌كند. فيصل بن فرحان اظهار داشت: موضعي كه عربستان و ايران در جريان گفت‌وگوهاي خود ظرف چند ماه گذشته در عراق داشتند، مثبت بود. وزير خارجه سعودي ابراز اميدواري كرد كه اين گفت‌وگو منجر به گشوده شدن صفحه جديدي در روابط دوجانبه ميان ايران و عربستان شود. وي همچنين با تكرار مواضع قبلي رياض اظهار داشت: حمايت ايران از گروه‌هاي شبه نظامي و طرف‌هاي تاثيرگذار غيردولتي در منطقه و در مقدمه آنها حوثي‌ها در يمن و حزب‌الله در عراق، بزرگ‌ترين عامل نگران‌كننده براي كشورش در حال حاضر به شمار مي‌رود. بن فرحان تاكيد كرد: رياض مايل است تا تغيير قابل توجه و ملموسي در خط‌مشي ايران در اين خصوص مشاهده كند. وزير خارجه عربستان در پاسخ به اين سوال كه عربستان تحت تاثير چه شرايطي اسراييل را به رسميت خواهد شناخت، گفت: بازگشت اسراييل و فلسطين به ميز مذاكرات هم‌اكنون در اولويت سياست‌هاي خارجه سعودي قرار دارد، زيرا صلح و ثبات تنها با حل و فصل موضوع كشمكش اصلي در منطقه تحقق خواهد يافت به گونه‌اي كه دستيابي فلسطينيان به كشورشان به پايتختي بيت‌المقدس را تضمين كند و به آنها اجازه دهد تا در شرايط شرافتمندانه زندگي كنند.

 

*اطلاعات 1400/04/13

** ایران با رفع تحریم ها در کوتاه ترین زمان به بازار نفت بازمی گردد

 

زنگنه وزیر نفت با تاکید بر این‌که تصمیم اوپک پلاس تاثیری بر اراده ایران برای افزایش صادرات نفت ندارد، گفت: هر زمان که تحریم ها برداشته شود، در حداقل زمان ممکن به بازار نفت باز می گردیم و تولید را حداقل به پیش از تحریم ها می رسانیم.

 

*شهروند 1400/04/13

** نیروگاه بوشهر وارد مدار شد

 

سخنگوی صنعت برق گفت: «نیروگاه اتمی بوشهر پس از برطرف‌شدن مشکلات از امروز وارد مدار خواهد شد.» رجبی‌مشهدی افزود: «هزار مگاوات توان این نیروگاه که حدود ١١ روز از مدار خارج شده بود، به کمک شبکه برق کشور خواهد آمد.» او ادامه داد: «نیروگاه اتمی بوشهر نیز همانند سایر نیروگاه‌های حرارتی بعد از مدتی فعالیت نیاز به تعمیرات و برطرف‌کردن مشکلات فنی دارد که این امر صورت گرفت و نیروگاه پس از برطرف‌شدن مشکلات فنی از امروز به مدار تولید وارد خواهد شد.»

 

*مردمسالاری 1400/04/13

** گلباران محل شهادت مسافران هواپیمای ایرباس ۶۵۵

 

مراسم گرامیداشت شهادت مظلومانه مسافران هواپیمای مسافربری ایرباس‌۶۵۵ که با حمله ناجوانمردانه ناوگان دریایی آمریکا به شهادت رسیدند، در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش برگزار شد. در این مراسم با گلباران محل شهادت مسافران هواپیمای ایرباس‌۶۵۵ توسط بالگردهای هوادریای نیروی دریایی ارتش و تعدادی از یگان‌های شناور منطقه یکم امامت نداجا، به مقام شامخ شهدای این حادثه ادای احترام شد. صبحگاه ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷؛ ویلیام راجرز، ناخدای ناو وینسنس در حالی با شلیک ۲موشک، هواپیمای مسافربری ایران با ۲۹۸ خدمه و مسافر را در آب‌های خلیج‌فارس مورد هدف قرار داد و موجب شهادت تمامی سرنشینان آن شد که در‌ آن هواپیما ۶۶ کودک زیر ۱۳‌سال و ۵۳ زن حضور داشتند.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**تبریک آیت الله حسینی بوشهری به رئیس جدید قوه قضائیه

 

اختصاصی/آیت الله حسینی بوشهری با صدور پیامی انتصاب حجت الاسلام و المسلمین اژه ای به سمت ریاست قوه قضائیه را تبریک گفت.در بخشی از پیام رئیس جامعه مدرسین آمده است: قوه قضاییه – به حق – نهادی راهبردی در این کشور می‌باشد که حُسن اداره آن، موجب احیای امید و افزایش اعتماد مردم به نظام اسلامی می‌ شود.بر این باوریم که سابقه‌ درخشان حضرتعالی و تجربه‌گرانبهایتان در عرصه قضایی، روز‌های روشنی را در مبارزه با فساد و پیگیری رویکرد تحوّلی موجود و ارتباط وثیق با مردم و اعتناء به گزارش‌های مردمی نوید می‌دهد.در این پیام تاکید شده است:گسترش عدالت، احیای حقوق عامه، تأمین آزادی‌های مشروع، نظارت بر حُسن اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم و بالأخره مبارزه قاطع و مستمر با فساد و اِفساد، مسئولیت عظیم و خطیر سکان‌دار دستگاه قضایی کشور است.

 

**رییس جدید دستگاه قضا اشراف کاملی بر مشکلات کشور و سیستم قضایی دارد

 

ایرنا/آیت الله مقتدایی با اشاره به اینکه رییس جدید دستگاه قضا اشراف کاملی بر مشکلات کشور و سیستم قضایی دارد، گفت: ایشان به دلیل سوابق طولانی و درخشان و آشنا بودن با چالش‌ها و مشکلات قضایی،  انتخاب شایسته‌ای برای ریاست دستگاه قضاست. عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: آقای اژه ای سالها در دستگاه قضایی درسمت های مختلف مشغول فعالیت بود و بر امور مربوط به قضاوت و مسائل مهم قضایی، اشراف کامل دارد و امیدواریم که بتواند برنامه تحول در قوه قضائیه را با قوت ادامه دهد.وی تعامل با سایر قوا و مبارزه با فساد را بسیار مهم دانست و تصریح کرد:  با توجه به قاطعیت آقای محسنی اژه ای رییس جدید قوه قضائیه، ایشان هم در اعتلای جایگاه دستگاه قضایی و هم مبارزه با فساد و تعامل با سایر قوا موفق خواهد بود.

 

**رییس جدید قوه قضاییه سند تحول را با قوت بیشتری دنبال کند

 

.رسا/ آیت الله عبداللهی با اشاره به تغییر و تحولات قوه قضاییه در زمان ریاست آیت الله رئیسی گفت: رهبر معظم انقلاب در رهنمودهای اخیر خود تأکید کردند که قوه قضاییه در این چندین سال اخیر توجه ویژه ای به مأموریت اصلی خود داشته است عضو جامعه مدرسین ضمن تقدیر از خدمات آیت الله رئیسی در قوه قضاییه، گفت: رییس جدید قوه قضاییه سند راهبردی تحول را با قوت بیشتری دنبال کند. وی بیان کرد: ادای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین و جلوگیری از تبعیض و گسترش عدالت از وظایف اصلی قوه قضاییه بود و در این چند سال اخیر گام های اساسی در این زمینه ها برداشته شده است.

 

**اعتراف هيل: تحريم ايران نه زمانِ ترامپ جواب داد و نه در دوران بايدن

 

فارس/ وبگاه وابسته به کنگره آمريکا گزارش کرد که سياست «فشار حداکثري» عليه جمهوري اسلامي در دوران رياست‌جمهوري ترامپ کارساز نبود و در دوران بايدن نيز جواب نمي‌دهد. پايگاه اطلاع‌رساني «هيل» طي گزارشي به قلم «برايان بومن» دستيار برنامه «سياست غرب آسيا» در کميته دوستان در قانونگذاري ملي، ضمن انتقاد از اقدامات تحريک‌آميز اخير دولت «جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا در حمله به گروههاي مقاومت عراق و سوريه ، تأکيد کرد که ديپلماسي تنها راه مناسب براي رويارويي با مسئله هسته‌اي ايران است. هيل سپس گزارش کرد که دولت «جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا بدون بازگشت سريع به برجام، با خطر يک بحران هسته‌اي روبه‌رو است که مي‌تواند بسرعت به جنگي مخرب تبديل شود و هيچ «راه سومي» وجود ندارد.

 

** واکنش روسيه به زياده‌خواهي غرب در احياي برجام

 

تسنیم/نماينده روسيه در سازمان های بین المللی در وین در واکنش به صحبت‌هاي «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه در اين خصوص که غرب مسائل ديگر را مانند برنامه موشکي ايران و مسائل منطقه‌اي پيش مي‌کشد، نوشت: هدف توافق شده گفت‌وگوهاي وين، احياي برجام در شکل اوليه آن است. نه چيزي بيشتر نه چيزي کمتر.وزير خارجه روسيه پيشتر در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي بحريني خود ضمن اشاره به رونمايي قريب‌الوقوع از نسخه‌ جديدي از مفهوم امنيت جمعي در خليج فارس، تأکيد کرد موضع ايران در قبال پرونده هسته‌اي منصفانه است اما غرب تلاش مي‌کند تعهدات جديدي را به تهران تحميل کند.

 

 **حماس: اسرائيل نمي‌تواند معادلات را تغيير دهد

 

فارس / سخنگوي جنبش مقاومت حماس با بيان اينکه بمباران نوار غزه توسط صهيونيست‌ها هم نمي‌تواند معادلات را تغيير داده يا واقعيت‌ها را بر مقاومت فلسطين تحميل کند، از انتخاب رئيس دفتر حماس در کرانه باختري خبر داد. «صفا»، قاسم در اين‌باره گفت: «بمباران نوار غزه توسط صهيونيست‌ها، تلاشي ناموفق براي متوقف‌کردن تلاش مردم ما براي بازيابي حقوق خود است».حازم قاسم در بخش ديگري از صحبت‌هايش از انتخاب «صالح العاروري» به عنوان رئيس دفتر اين جنبش در کرانه باختري خبر داد.العاروري يکي از سران ارشد مقاومت فلسطين و معاون دفتر سياسي جنبش حماس است که در تأسيس گردان‌هاي القسام به‌عنوان شاخه نظامي اين جنبش نيز نقش مهمي ايفا کرده است.

 

**بازار کشورهاي همسايه بايد در تسخير کالاي ايراني باشد

 

تسنيم / وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي بالاي صادراتي خراسان رضوي، بازار کشورهاي همسايه بايد در تسخير کالاي ايراني باشد. رزم حسيني در حاشيه بهره برداري از يک مجموعه توليدي در کاشمر اظهار داشت: خراسان رضوي ظرفيت‌هاي صادراتي بسيار بالايي دارد و بايد از زمينه‌هاي داخلي استان براي رونق توليد بهره گرفت.

 

**ايران در زمينه صادرات برق و گاز به عراق کوتاهي نکرده است

 

تسنيم / «مصطفي الکاظمي»، نخست‌وزير عراق نشستي اضطراري با استانداران با حضور اعضاي کميته حل بحران برق برگزار کرد.وي در اين نشست بر پايبندي عراق به پرداخت بدهي‌هاي بابت واردات برق و گاز از ايران تاکيد کرد و گفت: تهران درباره صادرات برق و گاز به عراق کوتاهي نکرده است.نخست وزير عراق گفت: طي روزهاي اخير شاهد قطع برق بوديم. چه کسي شبکه برق را هدف قرار مي‌دهد؟ اين عمليات خرابکارانه عليه شبکه انتقال انرژي با انگيزه سياسي است يا تروريستي؟وي گفت: دولت تاوان سياست‌هاي اشتباه و وصله پينه‌دار و اتلاف بيت‌المال طي 17 سال گذشته در همه زمينه‌ها به خصوص در حوزه انرژي را مي‌پردازد. اين مسئوليت تاريخي و اخلاقي ماست و بايد با مردم صريح حرف بزنيم به ويژه پس از آنکه دولت‌هاي متوالي از بيم خشم افکار عمومي با مردم صريح سخن نگفتند، واقعيت آن است که همه اعم از دولت‌ها و سياسون اين مسئوليت را برعهده دارند.

 

**رژيم صهيونيستي مسئول پيامدهاي ناشي از افزايش تنش‌ها در غزه است

 

مهر / «فوزي برهوم» سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي حماس به تجاوز نظامي شب گذشته جنگنده‌هاي رژيم صهيونيستي به نوار غزه واکنش نشان داد.بر اساس اين گزارش، وي در اين خصوص گفت: اقدام صهيونيست‌ها در بمباران غزه تلاشي نافرجام براي تحميل معادلات جديد به مقاومت فلسطين بود. طبيعتاً اين اقدامات نمي‌تواند مقاومت را از ادامه مسيري که در آن قرار گرفته است، باز دارد.سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي حماس در ادامه سخنان خود يادآور شد: مردم فلسطين از اشکال مختلف مقاومت براي رويارويي با رژيم صهيونيستي بهره برداري خواهند کرد و دست از دفاع از اراضي و مقدسات خود نخواهند کشيد.

 

**ايران از منافع ملت افغانستان دفاع مي‌کند

 

.مهر/ امير گل شاهين، رئيس کميسيون فرهنگي پارلمان افغانستان با وحيد جلال‌زاده، رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي ديدار و گفتگو کرد. رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس گفت: سياست اصولي ايران حمايت از روند صلح و مذاکرات بين‌الافغاني بدون مداخله خارجي است و حضور نيروهاي نظامي خارجي در منطقه باعث گسترش ناامني است.جلال‌زاده همچنين بر آمادگي مجلس شوراي اسلامي در خصوص افزايش ميزان و سطح رايزني ميان کميسيون هاي مجالس دو کشور از جمله کميسيون فرهنگي به منظور تبادل تجربيات در زمينه‌هاي قانونگذاري، گسترش روابط فرهنگي و اجتماعي تاکيد کرد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom