Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز234
دیروز1136
در هفته2524
در ماه26417
مجموع1996641

بازدید کنندگان برخط

4
Online

آیت‌الله رئیسی: سازمان تعزیرات باید نقش مؤثرتری در برقراری ثبات معیشت مردم ایفا کند

 

در اولین جلسه شورای عالی قوه قضائیه بیان شد: ۱۰ دستور مهم رئیس قوه قضائیه

 

آیت الله اراکی: امروز عزت و قدرت در کشورهای محور مقاومت محقق شده است

 

آیت الله غروی: با هماهنگی قوا کارها بهتر پیش می‌رود

 

عبدالباری عطوان: فرار خفت باری در انتظار نظامیان آمریکا در عراق و سوریه است

 

 

*جام جم 1400/04/22

**بایدن آمریکا را به لبه نابودی کشانده است

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یک سخنرانی در کنفرانس CPAC در دالاس در جمع هوادارانش گفت: ما با کمک همه شما دوباره چپ افراطی، سوسیالیست‌ها، مارکسیست‌ها و تئوریسین‌های نژادی را شکست خواهیم داد! ما دوباره مرزهای آمریکا را امن خواهیم کرد و آزادی‌بیان و آزادی‌انتخابات را دوباره تضمین خواهیم کرد و آمریکا را دوباره با عظمت می‌کنیم. ترامپ در ادامه سخنرانی خود اظهار کرد که بایدن، آمریکا را به لبه نابودی کشانده است.

 

*همشهری 1400/04/22

**10 دستور مهم رئیس قوه قضائیه

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس جدید قوه قضاییه در نخستین جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه پس از انتصابش، 10 دستور خطاب به معاونان و مسئولان عالی قضایی برای بهبود عملکرد قوه قضاییه در خدمت‌رسانی به مردم صادر کرد.

  1. بازرسی ویژه ظرف 3 هفته مشکلات مردم را در مراکز قضایی احصا و راه‌حل ارائه کند.
  2. رئیس حوزه ریاست ظرف یک هفته گزارشی از مصوبات بر زمین مانده سفرها ارائه کند.
  3. رئیس حوزه ریاست سازوکارهای پیشنهادی برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را طراحی کند.
  4. دادستان کل کشور ظرف 3 هفته راهکارهای تقویت و بهبود همکاری با نیروهای امنیتی و انتظامی برای کشف توطئه‌ها، جلوگیری از نفوذ و تعقیب باندهای سازمان‌یافته را ارائه دهد.
  5. عملکرد ۷ هزار نمایندگی قوه قضاییه در دستگاه‌های مختلف کشور بررسی شود.
  6. معاونت اول دستگاه قضایی سازوکار همکاری قوه قضاییه با سایر قوا به‌خصوص کمک به دولت را طراحی کند.
  7. به حل مشکلات پرسنل دستگاه قضا رسیدگی شود.
  8. دادستان انتظامی قضات ظرف 2ماه، نیروهای مستعد ولایتمدار، انقلابی و با روحیه جهادی درون قوه قضاییه را برای استفاده در سطوح مختلف مدیریتی شناسایی و معرفی کند.
  9. رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه دلیل عدم‌استفاده همه‌جانبه از ظرفیت‌های موجود در حوزه فناوری‌ها را بررسی و عنوان کند چگونه می‌توان این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد.
  10. معاونت راهبردی بر فرایند اجرای سند تحول در زمانبندی مشخص خود نظارت داشته باشد و مشکلات اجرای سند را احصا و پیشنهاد‌های خود را برای رفع نواقص و ارتقای سند ارائه دهد.

 

*کیهان 1400/04/22

**طرح «ممنوعیت مذاکره با آمریکا بدون اجازه مجلس» اعلام وصول شد

 

بر اساس طرح «ممنوعیت مذاکره مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی با مقامات آمریکا» که به صورت عادی اعلام وصول شده است، هرگونه شروع به مذاکره یا مذاکره مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی ایران با مقامات آمریکایی بدون اجازه و تصویب مجلس شورای اسلامی ممنوع می‌‌شود. تخلف از احکام این قانون مستوجب مجازات تعزیری درجه چهار (حبس بیش از پنج تا ده سال، جزای نقدی بیش از یکصد و هشتاد میلیون ریال تا سیصد و شصت میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و عمومی) خواهد بود.

 

**به پایان مذاکرات وین نزدیک شده‌ایم

 

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری:

ـ در وین، همه هیئت‌ها اذعان دارند که پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفته و همگی بر جدیت خود برای ادامه مسیر و دستیابی به یک توافق برای احیای برجام تفاهم دارند.

ـ آنچه در کشورمان مورد اجماع همه می‌باشد، این موضوع است که اولا تحریم‌های آمریکا باید به صورت موثر برداشته شود و ثانیا مطالبات فرابرجامی ارتباطی به این توافق ندارد.

ـ آمریکا به عنوان ناقض برجام می‌بایست تضمین‌های لازم را بدهد. ما در مذاکرات وین، چارچوب منافع ملی، صرفا اهداف مشخص شده از سوی مسئولان عالیه نظام را دنبال می‌کنیم.

ـ به پایان مذاکرات وین نزدیک شده‌ایم، اما به طور حتم برای دولت‌های دوازدهم و سیزدهم آنچه اهمیت دارد دستیابی به منافع عالیه مردم است و زمان در اینجا اهمیت ثانوی دارد. بدیهی است هرچه این مهم، سریعتر به نتیجه برسد آثار رفع تحریم‌ها زودتر در کشور نمایان می‌شود.

ـ آمریکا با اقدامات تحریمی یکجانبه، تنها به کشورهای هدف صدمه نمی‌زند بلکه با ادامه این سیاستها ، موسسات و شرکتهای آمریکایی را نیز از بازارهای جهانی محروم می‌سازد.

 

*شرق 1400/04/22

**پادشاه عمان و پادشاه عربستان با محوریت ایران دیدار کردند

 

هیثم بن‌طارق، پادشاه عمان، در سفری به عربستان با ملک‌سلمان، پادشاه عربستان و محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کرد. در بیانیه‌ای که پس از این دیدار درباره محورهای این گفت‌وگو منتشر شد، آمده است که رهبران عمان و عربستان در این دیدار در مورد یمن گفت‌وگو کردند و بر همکاری با یکدیگر درخصوص موضوعات مختلف دوجانبه تأکید کردند. همچنین دو طرف تأکید کردند هر دو کشور باید درباره موضوع هسته‌ای و موشکی ایران با یکدیگر همکاری کنند و خواهان مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه شدند.

 

**دیدار جهانگیری با رئیس قوه قضائیه

 

معاون‌اول رئیس‌جمهور با حضور در دفتر رئیس جدید قوه قضائیه با او دیدار کرد. جهانگیری در این دیدار با تبریک انتصاب حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای از سوی مقام معظم رهبری و سوابق مدیریتی او در این قوه، برای رئیس جدید دستگاه قضا در این مسئولیت مهم آرزوی موفقیت کرد. رئیس قوه قضائیه نیز در این دیدار با تشکر از اظهار محبت رئیس‌جمهور و معاون اول وی و تأکیدشان بر همکاری دولت دوازدهم با دستگاه قضا، گفت: همکاری و هم‌افزایی قوای سه‌گانه موجب کاهش مشکلات مردم در شرایط کنونی کشور خواهد شد. ‌

 

*ایران 1400/04/22

**بیش از ۳۷۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده را احیا کردیم

 

رئیس جمهوری با تأکید بر اجرای تعهدات دولت در بخش مسکن مهر، گفت: در این دولت در مجموع ۳۷۵ هزار و ۲۳۲ واحد در بافت فرسوده احیا شده است. حجت الاسلام و المسلمین روحانی در هشتادمین برنامه افتتاح طرح‌های ملی برای بهره‌برداری از طرح‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: در مجموع ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی در سراسر کشور افتتاح شد و بسیار خوشحالم که در دولت دوازدهم تلاش مضاعفی برای مسأله مسکن به وجود آمد. وی گفت: یکی از وعده‌های وزیر راه به مردم، تحویل مسکن مهر بود که تکمیل شد و رو به پایان است. امیدوارم در روزهای پایانی پرونده جمع شود و مردم بتوانند برمبنای وعده‌هایی که به آنها داده شده و پول‌هایی که داده‌اند به مسکن برسند.

 

**مواضع سخنگوی طالبان درباره ایران

 

سخنگوی طالبان گفته است: ایران همسایه‌ ما است و ارزش‌های مشترک با یکدیگر داریم. از این نظر باید رابطه‌ای حسنه‌ با ایران و برپایه‌ اعتماد داشته باشیم. برای یک فضای پر اعتماد تلاش خود را خواهیم کرد اما اینکه طرف ایرانی به ما اعتماد کند به خودش ربط دارد، چون ما به آنها در این ‌باره گفته‌ایم. ذبیح‌الله مجاهد افزوده است: در اسلام قلعه به مرز ایران نزدیک شده‌ایم و با سربازان ایرانی رابطه‌ دوستانه داشتیم. هیأت ما هم برای گفت‌وگو در تهران بود و این یک زمینه‌سازی به حساب می‌آید که به آنها یقین بدهیم ما دوست آنها هستیم. وی همچنین گفته: افغانستان و جمهوری اسلامی ایران دو کشور جدا هستند. از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم به مسائل داخلی کشور ما کاری نداشته باشند.

 

*جمهوری‌اسلامی 1400/04/22

**افتتاح 51 هزار و 230 واحد مسکونی با حضور تصویری رئیس‌جمهور

 

رئیس جمهور در هشتادمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید فرمان افتتاح رسمی طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی را در سراسر کشور صادر کرد. 51 هزار و 230 واحد مسکونی شامل، 28 هزار و 518 واحد مسکونی، طرح اقدام ملی مسکن در قالب انبوه‌سازی، واگذاری گروهی زمین، مشارکت خصوصی و بازآفرینی شهری محلات هدف در کشور، 22 هزار و 712 واحد مسکونی مهر در سطح کشور، 61 پروژه و شروع عملیات اجرایی 62 طرح روبنایی و زیربنایی طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر در شهرهای جدید کشور، پروژه‌هایی بود که با اعتبار 24 هزار و 119 میلیارد تومان به افتتاح رسیدند.

 

*وطن امروز 1400/04/22

**راستی‌آزمایی در عرف جهانی 6 ماه زمان می‌خواهد

 

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: راستی‌آزمایی در عرف جهانی حدود 6 ماه زمان می‌خواهد. فریدون عباسی با اشاره به نظر مقام معظم رهبری که همه تحریم‌ها باید همان اول برداشته شود بعد راستی‌آزمایی کنیم، گفتَ: این راستی‌آزمایی در عرف جهانی حدود 6 ماه زمان می‌خواهد و اگر بخواهیم به تعهدات برجامی برگردیم باید ببینیم قطعات هواپیما می‌آید؟ فروش هواپیما انجام می‌شود؟ با ما قرارداد می‌بندند؟ کشتیرانی ما آزاد و بیمه کشتی‌ها انجام می‌شود؟ تحریم بانک مرکزی و بانک‌های کشور برداشته می‌شود؟ این راستی‌‌‌آزمایی‌ها زمان می‌برد و اینطور نیست که به سرعت یا چند روزه مشخص شود.

 

**برگزاری مذاکرات میان ایران و مصر در قاهره

 

روزنامه العربی الجدید به نقل از برخی منابع مصری مدعی شد اخیرا مذاکراتی میان ایران و مصر با هدف بهبود روابط میان ۲ کشور و رسیدن به رویکردهای نزدیک درباره برخی پرونده‌های منطقه‌ای انجام شده است. این منابع گفته‌اند هفته گذشته قاهره میزبان یک هیات ایرانی بوده است و این هیات با مسؤولان عالی رتبه سازمان اطلاعات مصر دیدار و در رابطه با مسائل حساس میان ۲ کشور که منجر به بحران روابط شده است، بحث و رایزنی کرده‌اند. این منابع گفته‌اند هدف از برگزاری این مذاکرات ایجاد روابط کامل میان ۲ کشور نیست بلکه ایجاد روابط متوازن از طریق کانال‌های روشن و دائمی با هدف همکاری‌های دوجانبه درباره مسائل مختلف و برای جلوگیری از هرگونه درگیری است.

 

**کمک به دولت و مجلس، اولویت کاری شورای ائتلاف نیروهای انقلاب است

 

غلامعلی حدادعادل در بخشی از جلسه وبیناری مسؤولان شورای مرکزی، رؤسا و دبیران شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با بیان اینکه این شورا یک تشکیلات کاملا مردمی و انقلابی است، کمک به مسؤولان دولتی در سطوح و عرصه‌های مختلف در کنار کمک به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و منتخبان مردم در شوراهای اسلامی شهرها را اولویت کاری شورای ائتلاف برشمرد و تاکید کرد این کار باید با دقت و جدیت کامل به سرانجام برسد.

 

*جوان 1400/04/22

**سازمان تعزیرات باید نقش مؤثرتری در برقراری ثبات معیشت مردم ایفا کند

 

وزیر دادگستری با حضور در دفتر رئیس‌جمهور منتخب، با آیت‌الله رئیسی دیدار و گفتگو کرد. آوایی گزارشی از آخرین وضعیت برنامه‌ها و اقدامات وزارتخانه تحت مدیریت خود ارائه کرد. آیت‌الله رئیسی نیز در این دیدار، با اشاره به ضرورت تنظیم بازار و برقراری ثبات و آرامش در معیشت و سفره مردم و نقش سازمان تعزیرات در این زمینه گفت: این سازمان باید با همکاری سازمان‌های نظارتی در زمینه مقابله با گران‌فروشی و قاچاق کالا نقش مؤثرتری ایفا کند. رئیس‌جمهور منتخب افزود: باید ضمن آسیب‌شناسی اقدامات و وضعیت فعلی سازمان تعزیرات، طرح تحولی برای این سازمان تدوین شود تا ساختار، جایگاه و فرآیند‌های آن اصلاح شده و بهبود یابند.

 

**مهم‌ترین مشکل کشور سوءمدیریت است

 

نشست بررسی طرح گرمسیری غرب کشور به ریاست رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر نیرو، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا، معاون سازمان برنامه و بودجه و سایر مسئولان مرتبط با این پروژه و همچنین مجریان طرح گرمسیری غرب کشور برگزار شد. قالیباف در این نشست به موضوع نظام بهره برداری از پروژه‌های ملی اشاره و تأکید کرد: مشکل امروز ما در کشور تأمین اعتبارات و پول نیست بلکه مهم‌ترین مسئله ما سوءمدیریت و نظام بهره برداری است. کشور ما شرایطی دارد که به هر نحوی که شده می‌توان اعتبارات را از محل‌های مختلف تأمین کرد، اما مسئله اصلی ما در کشور ضرورت کنار گذاشتن روش‌های سنتی و استفاده از تجربیات روز دنیا برای حوزه نظام بهره برداری است.

 

**در سراب غرب، دوستان دوران سختی را رنجاندیم

 

وزیر امورخارجه دولت دوازدهم پس از هشت سال، در آخرین و بیست و دومین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه در خصوص برجام، وضعیت مذاکرات جاری (مذاکرات وین) را تشریح کرد؛ گزارشی که اولین اعتراف دیرهنگام او از یک سو به خوش خیالی درباره غرب است که ظریف آن را «سراب سرازیر شدن شرکت‌های غربی به ایران» نامید و از سوی دیگر رنجاندن دوستان دوران سخت. رنجشی که به عقیده وزیر امورخارجه اگر اتفاق نمی‌افتاد، ترامپ برای فشار حداکثری با مانع جدی مواجه می‌شد.

در گزارش بیست و دوم وزارت خارجه به مجلس در خصوص مذاکرات وین هم آمده است: بر اساس چارچوبی که تاکنون در مذاکرات وین به دست آمده است، در صورت حصول توافق و بازگشت امریکا به برجام، کلیه تحریم‌هایی که وفق برجام رفع شده بودند، مجدداً رفع خواهند شد. علاوه بر این، کلیه تحریم‌های ترامپ که در صورت استمرار عضویت امریکا در برجام، نمی‌توانستند وضع شوند (ولو به بهانه‌های دیگر) نیز رفع خواهند شد.

 

*آفتاب‌یزد 1400/04/22

**روابط ایران و عراق در دولت آقای رئیسی عمیق‌تر و گسترده‌تر خواهد شد

 

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد دیدار کرد. خانم جِنین پلاسخارت در این دیدار آخرین تحولات سیاسی، امنیتی و انتخابات آتی مجلس عراق را با ایرج مسجدی مورد بررسی قرار داد. سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان این دیدار ضمن تاکید بر عمق روابط تهران، بغداد گفت: دولت آتی ایران نیز حامی تقویت و گسترش روابط تهران، بغداد است. در دولت آقای رئیسی روابط میان ایران و عراق عمیق‌تر و گسترده‌تر خواهد شد.

 

**با دولت بایدن درخصوص برجام اختلاف نظر داریم

 

یک دیپلمات سعودی با بیان اینکه عربستان و آمریکا درباره احیای برجام با یکدیگر رایزنی‌هایی داشته‌اند، گفت: با دولت بایدن اختلاف‌هایی درخصوص توافق با ایران داریم. فهد ناظر گفت: ما نگرانی‌های خود را درخصوص بازگرداندن برجام اولیه ابراز کرده‌ایم، هرچند همان موقع نیز از این توافق حمایت کردیم. وی در ادامه با تکیه بر ادعاهای ساختگی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: ما از هر چیزی که تضمین کند ایران به دانش و یا تکنولوژی ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند، پشتیبانی می‌کنیم.

 

*خراسان 1400/04/22

**رئیس جمهور منتخب با اعضای پایداری دیدار نداشته است

 

حجت الاسلام آقاتهرانی عضو جبهه پایداری، درباره چینش احتمالی کابینه آیت‌الله رئیسی در دولت سیزدهم اظهار کرد: رئیسی تا امروز جلسه‌ای با اعضای پایداری در این باره نداشته است، ولی این طیف هم به شکل طبیعی همان طور که عمومی از همه خواسته شده بود افراد مناسب را برای کابینه معرفی کنند، چند نفر را معرفی کرده‌اند، ولی تشخیص و انتخاب با خود رئیس جمهور است.

 

**منظور از دولت سایه، سایه‌ مردم بر سر دولت است

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار مجازی با جمعی از جوانان و فعالان انقلابی استان خوزستان، گفت: آنچه از ادامه فعالیت دولت سایه انتظار می‌رود این است که این حرکت، حرکتی فراگیر، عمومی و فراتر از تکیه به چند نفر باشد. جلیلی گفت: اگر می‌گوییم دولت سایه، منظور سایه‌ مردم بر سر دولت است. رصد، پایش و بررسی جدی بودجه‌های اختصاص یافته در زمینه‌های مختلف، زمینه‌ساز تایید، تصحیح یا تکمیل فعالیت‌ها و روند اداره هر استان خواهد بود.

 

*مردم سالاری 1400/04/22

**گزارش عملکرد دستگاه‌ها در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا ارائه شد

 

وزیر کشور در نامه‌ای به رئیس جمهوری گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی، در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا را ارائه داد. رحمانی فضلی در نامه‌ای به حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ضمن ارائه گزارش درباره تعداد جلسات، مصوبات آن و همچنین میزان اجرایی شدن آنها در دستگاه‌های مختلف، از رئیس جمهوری درخواست کرد تا با تاکید خود به ارگان‌های ذی‌ربط، این دستگاهها در اجرای مصوبات ابلاغی، نسبت به ارائه پاسخ مربوط به اجرای مصوبات به این قرارگاه تسریع کنند تا گزارش اجرایی شدن کامل مصوبات ستاد ملی، به موقع جمع‌بندی و پرونده مربوط به جلسات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا دردولت دوازدهم، تا قبل از جابجایی دولت مختومه شود.

 

*رسالت 1400/04/22

**۷۶هزار و ۸۳۵ طرح ناتمام در کشور وجود دارد

 

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان این‌که 76هزار و 835 طرح ناتمام صنعتی و معدنی در کشور وجود دارد گفت: بر اساس آخرین رصد‌های ما حدود 4هزار طرح در کشور راکد مانده است که به‌دلایل مختلف عزمی برای اتمام آن‌ها وجود ندارد. سعید زرندی با بیان اینکه وجود طرح‌های نیمه‌تمام به‌معنی عقب ماندن طرح‌ها نیست گفت: هر طرحی برای رسیدن به بهره‌برداری مراحل و زمان‌بندی دارد، اما آنچه مطلوب نیست، طرح‌هایی است که راکد مانده است و به‌دلایل مختلف عزمی برای اتمام آن‌ها وجود ندارد. وی تأکید کرد: طرح‌هایی که در طول یک سال میزان پیشرفت خود را اعلام نکرده‌اند، در طرح‌های راکد دسته‌بندی می‌شوند، که بر اساس آخرین رصد‌های ما، حدود 4 هزار طرح هستند.

 

*آرمان ملی 1400/04/22

**کنایه تند به سهم‌خواهی‌ها از رئیس جمهور منتخب

 

نایب‌رئیس فراکسیون نیروهای مردمی انقلاب در مجلس در توئیتی به موضوع سهم‌خواهی از دولت آینده از سوی برخی افراد اشاره کرد. میرتاج‌الدینی در توئیتی نوشت: دولت سیزدهم باید دولتی انقلابی، منسجم، مکتبی، ولایی و جوانگرا باشد، نه به‌سان یک شرکت تعاونی که افرادی از هر گروه براساس سهم در آن حضور داشته باشند! موضوع سهم‌خواهی از دولت آینده، شدیدا محکوم است.

 

**معرفی ۲۳۰ وزیر سابق به «سامانه یاران»

 

 مشارکت دو گروه از معرفی‌کنندگان سامانه یاران قابل توجه است: ۴۲۵۱ نفر از معرفی کنندگان از معلمان و ۹۲۵ نفر هم از صنعت گران بودند. استان‌های تهران، خوزستان، فارس و خراسان رضوی بیشترین مشارکت را داشتند. بر اساس آخرین آمار‌های اعلام شده، تاکنون ۲۲۵۰ نفر از معرفی‌شدگان و به تعبیری گزینه‌های پیشنهادی به «سامانه معرفی مدیران» را اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و نیز ۲۳۰ نفر را وزرای سابق، معاونان پیشین ریاست جمهوری و معادل آن تشکیل می‌دهند.

 

*قدس 1400/04/22

**ادغام بانک‌ها وزیر اقتصاد را به مجلس کشاند

 

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس، وزیر اقتصاد را به دلیل حاشیه‌ها و گزارش‌های بانک‌های ادغامی در بانک سپه به مجلس فراخواند. رسیدگی به اعتراض سهامداران درباره نحوه کارشناسی سهام و تسویه با سهامداران خرد این بانک‌ها و بی‌توجهی به معیشت کارکنان بانک‌های ادغامی از جمله محورهای جلسه مجلس با دژپسند است.

 

**بازگشایی مدارس با رعایت دستورالعمل‌ها

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه کمتر از ۵ درصد از مبتلایان کرونا در دنیا مربوط به سنین زیر ۱۸ سال هستند، گفت: معلمان و رانندگان سرویس مدارس در مرداد واکسینه می‌شوند و مدارس با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، برای سال تحصیلی ۱۴۰0-۱۴۰1 بازگشایی خواهند شد. رئیسی افزود: آموزش و پرورش باید حضوری باشد و نیاز است به سمت بازگشایی مدارس برویم.

 

*اطلاعات 1400/04/22

**دولت آینده پیوستن ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر را پیگیری کند‏

 

دادستان کل کشور گفت: یکی از مباحث مهم بین دولت‌های کشور‌های ساحلی دریای خزر، رژیم حقوقی این دریا است که جمهوری اسلامی ایران مقدمات کار را برای پیوستن به این کنوانسیون فراهم کرده، اما هنوز به مرحله امضاء نرسیده است. حجت الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که هرچه سریعتر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد گفت: پیوستن ایران به این کنوانسیون برای صیانت از محیط زیست آن وهمکاری با ۴عضو دیگر ضروری است.

 

**رایزنی ایران و سوئد درباره پایان بحران یمن ‌

 

«پیتر سمنه بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار آخرین تحولات در صحنه‌های داخلی و خارجی یمن بررسی شد. طرفین در این دیدار، در باره زمینه‌های همکاری مشترک ایران و سوئد برای کمک به حل بحران این کشور و راه‌های پایان بخشیدن هر چه سریعتر به فاجعه انسانی در یمن، رایزنی و تبادل نظر کردند.

 

*شهروند 1400/04/22

**نیاز واقعی به مسکن در سال ۵۰۰ هزار واحد است

 

اسلامی وزیر راه‌وشهرسازی در‌ آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه‌وشهرسازی که با حضور ویدیوکنفرانسی رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود، گفت: «با توجه به بررسی‌ها و ثبت‌نام‌ها، در حال حاضر نیاز واقعی به مسکن سالانه ٥٠٠ هزار واحد است که در این دولت توانستیم ظرفیت تولید مسکن را برقرار کنیم. »

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**با هماهنگی قوا کارها بهتر پیش می‌رود

 

برنا/ آیت‌الله غروی در رابطه با جلسه اخیر رئیس جمهور منتخب با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: آقای رییسی به جامعه مدرسین تشریف آوردند و در جلسه شورای مرکزی شرکت کردند. برخی از صحبت‌ها جنبه ساختاری و برخی جنبه اقتصادی داشت، نکات خوبی در رابطه با مشکلات معیشتی مردم مطرح شد. وی درادامه تصریح کرد: از نظر احساس هماهنگی، اینطور به نظر می‌آید که در این دوره قوا با هم هماهنگ هستند و کارها بهتر پیش خواهند رفت و همکاری بیشتر خواهد بود، این حدس مطرح است ولی باید در عمل دید. البته نباید شرایط سخت کشور را از نظر دور دید. عضو جامعه مدرسین همچنین اظهار کرد: اگر دولتی که بر سر کار می‌آید وزرای قدرتمندی معرفی کند و مجلس کمک کند و مثل یک شرکت تعاونی سهم خواهی وجود نداشته باشد و براساس تعهد و تجربه و بر این اساس، دولتی پر تحرک و پر جنب و جوش و جهادی بر سر کار بیاید کارها بهتر از این خواهد بود که ما ملاحظه می‌کنیم و دولت دولتی موفق خواهد بود.

 

**امروز عزت و قدرت در کشورهای محور مقاومت محقق شده است

 

حوزه/ آیت‌الله اراکی در چهاردهمین نشست وحدت اسلامی – لندن که به ‌صورت مجازی با حضور شخصیت‌هایی از اندیشمندان جهان اسلام برگزار شد با اشاره به موضوع هویت جامعه اسلامی، گفت: هویت هر جامعه بر اساس منشأ خود و اراده‌ای که آن را به حرکت و ارتباط با دیگران رهنمود می‌کند شکل می‌گیرد. عضو جامعه مدرسین دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: کسانی که به دنبال ایجاد روابط با این رژیم جنایتکار هستند و به دنبال پیروی از یهود ونصاری هستند تا عزت خود را تأمین کنند طبق آیات قرآن کریم همه منافق هستند و باید بدانند که هیچگاه به عزت حقیقی نخواهند رسید . وی در پایان با اشاره به قدرت محور مقاومت، بیان داشت: امروز عزت و قدرت در کشورهای محور مقاومت محقق شده است، عزت امروز در غزه مقاوم، در لبنان پیروز، در عراق و سوریه و یمن مقاوم است، عزت حقیقی امروز در جمهوری اسلامی و کشورهایی است که در برابر طاغوت ایستاده‌اند.

 

**زمان خروج آمریکایی‌ها فرارسیده است

 

تسنیم/ حشدالشعبی عراق از خنثی‌سازی یک عملیات تروریستی در جنوب سامراء در استان صلاح‌الدین خبر داد. نیروهای حشدالشعبی در جریان این عملیات موفق شدند یک مقر اقامت داعش و سلاح‌های متعلق به تروریست‌های داعشی را در منطقه الصراة از توابع ناحیه یثرب در جنوب سامراء کشف کنند. همچنین "محمود الربیعی" عضو دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل‌الحق عراق گفت: وقت آن رسیده است که خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شود. وی افزود: این منطقی نیست که حضور آمریکایی‌ها در عراق ادامه یابد در حالی که آنها امنیت عراق را به‌بازی می‌گیرند.

 

**هم به ایران فشار می‌آوریم و هم دنبال همکاری هستیم

 

تسنیم/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص مواضع اتحادیه اروپا در قبال ایران گفت: اتحادیه اروپا یک سیاست متوازن را در قبال ایران دارد که هرگاه لازم بداند، در بسیاری حوزه‌ها ایران را تحت فشار سیاسی قرار خواهد داد، اما همزمان هرگاه لازم باشد دنبال همکاری خواهد بود؛ مثلاً در زمینه توافق هسته‌ای. جوزپ بورل که روز گذشته مدعی شده بود که مواضع ضدایرانی نخست‌وزیر اسلوونی در نشست گروهک تروریستی منافقین موضع رسمی اتحادیه اروپا نیست، بار دیگر در این خصوص گفت: «اظهارات او [نخست‌وزیر اسلوونی] نشان‌دهنده موضع اتحادیه اروپا نیست. من هیچ حرفی درباره نظرات نخست‌وزیر اسلوونی ندارم. خود او مسئول [اظهاراتش] است».

 

** فرار خفت باری در انتظار نظامیان آمریکا در عراق و سوریه است

 

تسنیم/ یکی از تحلیلگران سرشناس جهان عرب با اشاره به افزایش حملات مقاومت عراق و سوریه به پایگاه‌های نظامی آمریکا، سرنوشت بدی را برای نظامیان آمریکایی طی ماه‌های آتی پیش بینی کرد. «عبدالباری عطوان» می‌نویسد: این مقدمه‌ای برای کاهش خسارات آمریکا و خروج آن از سوریه و عراق است، مشابه آنچه در افغانستان رخ داد. این در راستای استراتژی جدید خروج تدریجی از منطقه خاورمیانه و تمرکز بر خطر فزاینده چین برای آمریکا در شرق آسیا و کل دنیاست. این تحلیلگر جهان عرب آورده است: گروه‌های مقاومت سوریه و عراق به طور مشترک، آمریکا را مجبور به فرار خفت بار از اراضی سوریه و عراق در ماه‌های آتی خواهند کرد و شواهد متعددی وجود دارد که حاکی از این است که حملات آتی تلفاتی به نیروهای آمریکایی در این پایگاه‌ها مشابه سالهای 2009 و 2010 و هنگامی که مقاومت علیه نیروهای آمریکایی به فرماندهی ژنرال «پترائوس» در اوج خود قرار داشت، وارد خواهد کرد.

 

** آمریکا: آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

 

تسنیم/ "ند پرایس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور آماده هفتمین دور مذاکرات وین است. وی افزود که به محض تعیین تاریخ، نماینده ویژه آمریکا و هیئت مربوطه آماده بازگشت به وین هستند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آمادگی داریم بدون محدودیت زمانی به دور هفتم مذاکرات غیرمستقیم با ایران برگردیم. این ایران است که باید برای دور هفتم مذاکرات تصمیم بگیرد. پرایس گفت که آمریکا ضرب‌ الاجلی برای مذاکرات وین تعیین نکرده اما آنتونی بلینکن وزیر خارجه گفته است که تأخیر افتادن در ادامه مذاکرات و پیشرفت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای می‌تواند بر تصمیم آمریکا بر بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 تأثیرگذار باشد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه روز دوشنبه گفت که باتوجه به پیشرفت‌های حاصله می‌توان این ارزیابی را ارائه نمود که به پایان مذاکرات وین نزدیک شده‌ایم.

 

** نفوذ به عمق ساختار رژیم صهیونیستی

 

تسنیم/ مرد اسرائیلی که در انتخابات قبلی کنست در لیست موشه یعلون رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی قرار داشت، جاسوس از آب در آمد. در ضربه جدید رسانه‌ای‌شده به ساختار امنیتی رژیم اسرائیل رسانه‌های عبری‌زبان فاش کردند، فردی که به‌اتهام جاسوسی برای ایران در اسرائیل دستگیر شده است، یکی از اعضای لیست انتخاباتی موشه یعلون در انتخابات گذشته بوده است. در این خبر آمده است: یعقوب ابوالقیعان تاجر اسرائیلی ساکن منطقه بئر السبع متهم به انتقال اطلاعاتی به طرف‌های خارجی برای ارسال آن به ایران شده است که بخشی از این اطلاعات مربوط به برنامه‌ها و محل حضور بنی گانتس وزیر جنگ اسرائیل است.

 

 **برجام باید در سریعترین زمان احیا شود  ایران حرف از «تضمین» نزند!

 

فارس/ رئیس موسسه کنترل تسلیحاتی آمریکا گفت: واقعا کسی نمی‌تواند اکنون این تضمین را به ایران دهد که رئیس جمهور بعدی آمریکا به برجام پایبند خواهد ماند یا خیر! دانیل کیمبال افزود: طرفین (ایران و آمریکا) باید بر اساس تعهد و نه تضمین وارد مذاکره و عمل شوند. مذاکرات اکنون به مرحله حساسی رسیده و احیای برجام نیز در دسترس است. واشنگتن می‌تواند به تهران اطمینان دهد که اگر به تعهدات خود در ذیل این توافق بازگردد، تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران نیز برداشته خواهد شد. ایران نیز می‌تواند به صورت متقابل این اطمینان را به آمریکا بدهد که در صورت برداشته‌شدن تحریم‌ها، به تعهدات خود در برجام باز می‌گردد. در این میان، باید از اقداماتی که مذاکرات را وارد پیچیدگی یا گره‌های ناخواسته کند اجتناب کرد.

 

** برخی از عاملان ترور رئیس‌جمهور هائیتی مخبران سابق پلیس آمریکا بوده‌اند

 

فارس/ چندین نفر از افراد دخیل در عملیاتی که به ترور رئیس‌جمهور هائیتی منجر شد قبلاً مخبران دستگاه‌های مجری قانون در آمریکا بوده‌اند. وبگاه شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از افراد مطلع به این پرونده نوشته دست‌کم یکی از افرادی که توسط پلیس هائیتی دستگیر شده قبلاً جزو مخبران «اداره مبارزه با مواد مخدر» آمریکا بوده است. این اداره در یک ارتباط ایمیلی با سی‌.ان.ان، مسئله مذکور را تأیید کرده است. » ژوونل موئیز» رئیس‌جمهور هائیتی چهارشنبه در منزلش هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و ترور شد. دولت هائیتی گفته دست‌کم ۲۸ نفر در این عملیات ترور مشارکت داشته‌اند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom