Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز308
دیروز1136
در هفته2598
در ماه26491
مجموع1996715

بازدید کنندگان برخط

3
Online

با تشکیل کمیته‌ای از رؤسای دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی رئیس جمهور منتخب قبل از تشکیل دولت مبارزه با فساد را کلید زد

 

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار رئیس‌جمهور منتخب: مردم ستون دین و شایسته خدمت بی‌منت هستند

 

حجت الاسلام و المسلمین آشتیانی: تولید، اشتغال و معیشت مردم در اولویت کار دولت آینده باشد

 

کشف چهارمین گور دسته‌جمعی کودکان در کانادا

 

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)خبر داد: تحویل هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت

 

 

* جام جم 1400/04/23

** تحویل هر هفته یک میلیون و ۲۰۰هزار دوز واکسن برکت

 

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، در آیین امضای تفاهم‌نامه تأمین و توزیع ۲۷ هزار ویلچر بین افراد دارای معلولیت مناطق محروم از تحویل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت به وزارت بهداشت از هفته اول مرداد و به‌صورت هفتگی خبر داد. مخبر با اشاره به راه‌اندازی خط دوم تولید واکسن از اوایل مرداد ادامه داد: «با راه‌اندازی این خط‌، تعداد واکسن‌های تولیدی‌مان به حداقل دو میلیون دوز در هفته خواهد رسید و همان‌طور که وعده دادیم تا پایان شهریور حداقل ۵۰ میلیون دوز واکسن کوو ایران برکت تولید خواهیم کرد. »

 

* همشهری 1400/04/23

** مکلف به همکاری همه‌جانبه با دولت جدید هستیم

 

ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری:

ـ با وجود همه‌ تنگناها و محدودیت‌ها، دولت تدبیروامید موفق شد در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، یکی از دوران طلایی اقتصاد ایران در نیم‌قرن اخیر را رقم بزند.

ـ خروج آمریکا از برجام دیوانه‌وار بود و عامل نابسامان شدن شرایط اقتصادی ۳ سال اخیر کشور شد.

ـ دولت تا روز آخر به وظایف خود بی‌کم و کاست و با همه توان و قدرت ادامه خواهد داد.

ـ دولت تمام تلاش خود را برای انتقال مطلوب دولت به رئیس‌جمهور منتخب و دولت آینده به‌کار گرفته و اعضای دولت گزارش‌های لازم را ارائه کردند. دولت خود را مکلف به همکاری همه‌جانبه با رئیس‌جمهور منتخب می‌داند.

ـ تمام اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان در برجام به سرعت بازگشت‌پذیر هستند.

ـ اگر دیگر طرف‌های برجام به وظایف قانونی خود عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز هرچه سریع‌تر انتظارات قانونی مبتنی بر محدودیت‌ها در توافق برجام را محقق خواهد کرد.

ـ جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر نیات انسان‌دوستانه آماده تبادل همه زندانیان سیاسی در مقابل آزاد کردن همه زندانیان ایرانی در سراسر جهان است که با دستور و خواست آمریکا محبوس شده‌اند، اما این دولت آمریکا بود که با اصرار بر گروگانگیری ایرانیان از نشستن پای میز مذاکره امتناع کرد. این مذاکرات در جریان است.

ـ تاکنون هیچ شواهدی درخصوص امنیتی‌بودن صدای انفجار در پارک ملت، ‌از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ارائه نشده است. این حادثه به هیچ عنوان شبیه خرابکاری‌های اخیر نیست.

 

* کیهان 1400/04/23

** رئیس جمهور منتخب قبل از تشکیل دولت مبارزه با فساد را کلید زد

 

رئیس‌جمهور منتخب قبل از تشکیل دولت، کمیته‌ای را برای مبارزه با فساد تشکیل داده است؛ کمیته‌ای که روز گذشته اولین جلسه آن با حضور روسای دستگاه‌های نظارتی و اطلاعات کشور برگزار شد. وزیر اطلاعات، رئیس‌سازمان اطلاعات سپاه، رئیس‌دیوان محاسبات، معاون سازمان بازرسی کل کشور، رئیس‌کمیسیون اصل نود مجلس و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از اعضای حاضر در این جلسه بودند. بنا بر گزارش‌های منتشره، قرار است تا پیش از زمان رسمی استقرار دولت جدید، اعضای این کمیته براساس آسیب‌شناسی‌ها و تجارب پیشین خود در مبارزه با فساد، راهکارهای اجرایی برای ایجاد تحول در سازوکارهای فسادزای دولت و اقدامات اولویت‌دار را پیشنهاد کنند.

آیت‌الله رئیسی در این جلسه با‌ اشاره به اینکه یکی از انتظارات مردم از دولت جدید ریشه‌کنی فساد است، اظهار داشت: آغاز این کار تا زمان استقرار دولت نباید به تاخیر بیفتد و زمینه‌های آن از الان باید فراهم شود تا در روز نخست تشکیل دولت، اقدامات عینی را آغاز کنیم.

 

** حجت‌الاسلام «محمد مصدق» معاون اول قوه قضائیه شد

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد مصدق» به عنوان معاون اول قوه قضائیه منصوب شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد مصدق» از سال ۱۳۹۵ تا اوایل ۱۳۹۸ معاون اول دادستان کل کشور، از سال ۹۱ تاکنون معاون دادستان کل ویژه روحانیت و از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ معاون حقوقی قوه قضائیه بود و در اردیبهشت ۱۴۰۰ به عنوان رئیس ‌دیوان عدالت اداری منصوب شده بود.

 

** نیمی از مردم آمریکا به سختی شکم خود را سیر می‌کنند

 

سناتور برجسته دموکرات آمریکا و نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در جدیدترین حمله خود به اقلیت یک درصدی آمریکا و در واکنش به سفر میلیاردرهای آمریکایی و انگلیسی به فضا، از نابرابری‌های موجود بین اقشار مختلف مردم انتقاد کرد. برنی سندرز طی توئیتی نوشت: «اینجا در کره زمین و در ثروتمندترین کشور کره زمین، نیمی از مردم ما در پرداخت هزینه‌های زندگی ناتوان هستند. مردم به سختی شکم خود را سیر می‌کنند و با مشقت برای معاینات پزشکی به مطب می‌روند، اما در کمال تعجب ثروتمندترین افراد جهان به فضا سفر می‌کنند. بله، اینک وقت آن رسیده است که از میلیاردرها مالیات بگیریم».

 

* شرق 1400/04/23

** دعوای لفظی نتانیاهو و بنت بر سر ایران

 

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر سابق اسرائیل در واکنش به انتقاد نفتالی بنت، نخست‌وزیر فعلی اسرائیل مدعی شد: «فعالیت ما سال‌ها برنامه هسته‌ای ایران را متوقف و خنثی و متلاشی کرد. همه واقعیت را می‌دانند». وی با اشاره به دولت بنت-لاپید گفت: «کسانی که واقعیت را در مورد فعالیت ما می‌دانند ایرانی‌ها هستند؛ چراکه آنها انتظار داشتند دولت شما جایگزین دولت ما شود. همه می‌دانند چرا!». پیش از این بنت از رویه نتانیاهو در مورد ایران انتقاد کرده بود. وی در‌این‌باره گفت: «هیچ فردی در تاریخ اسرائیل نبوده که به اندازه نتانیاهو درباره ایران حرف زده و لفاظی کرده ولی در عمل این‌قدر ناچیز اقدام کرده باشد».

 

** انتقاد سفارت ایران در بلژیک از اظهارات دبیرکل ناتو

 

سفارت ایران در بلژیک در بیانیه‌ای از اظهارات اخیر دبیرکل ناتو انتقاد کرد. سفارت ایران در بلژیک در این بیانیه آورده است: «مسلم است که ایران یک عضو کاملا پایبند معاهده ان‌پی‌تی و همچنین عضو معاهده منع به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی و معاهده منع به‌کارگیری تسلیحات بیولوژیکی است که کاملا آنها را اجرا می‌کند». در بخش آخر این بیانیه آمده است: «بیان‌کردن چنین اظهاراتی در کنار نماینده رژیمی که نه‌تنها به قوانین بین‌المللی حقوق بشر اهانت کرده و حقوق بشر بنیادین افراد را نقض می‌کند، بلکه از طرف دیگر سازوکارهای منع اشاعه تسلیحات و خلع سلاح را تمسخر می‌کند، فقط یک تناقض بدون شرح ناراحت‌کننده است. ما از دبیرکل می‌خواهیم آنچه از آن سخن می‌گوید را به ویژه برای این «متحد» ناتو اعمال کند و از آن دعوت کند که ان‌پی‌تی و دیگر وسیله‌های خلع سلاح کشتارجمعی را بپذیرد و از بیان چنین اظهارات گمراه‌کننده‌ای علیه ایران خودداری کند».

 

* ایران 1400/04/23

** اتصال کلیه سامانه‌ها به سامانه جامع تجارت تا پایان تیرماه نهایی شود

 

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر لزوم اتصال کلیه سامانه‌ها به سامانه جامع تجارت تا پایان تیرماه تأکید و اذعان کرد که این اقدام باید هرچه سریعتر نهایی شود. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در دویست‌وچهل و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تأکید کرد: «راه‌اندازی سامانه جامع تجارت کشور، ساختار لازم برای شفافیت و جلوگیری از معطلی کالا و ریشه کنی فساد و سوء‌استفاده رانت‌جویانه را فراهم کرده است و ضروری است اتصال کلیه سامانه‌ها بویژه سامانه گمرک به سامانه جامع تا پایان تیرماه نهایی شود. » رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های تأمین کالاهای اساسی و افزایش ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل درجهت تسریع در انتقال کالا، گفت: «همکاری همه دستگاه‌ها در جهت تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات کشور ضروری است. »

 

** نامه‌نگاری بحرین با ایران

 

وزیر خارجه بحرین مدعی ارسال نامه‌هایی به جمهوری اسلامی ایران شد و افزود: «ارتباط با ایران به‌عنوان کشور همسایه برای ما مهم است و در این زمینه، نامه‌هایی به این کشور فرستاده شده که تا به حال بی‌پاسخ مانده است. » «عبداللطیف الزیانی» با اینکه از ادعای نامه‌نگاری بحرین به ایران و بی‌پاسخ ماندن نامه‌ها از سوی جمهوری اسلامی، خبر می‌داد در سخنانی متناقض مدعی شد: «اگر ایران قدم‌هایی برای اطمینان‌سازی بردارد ما حاضر به گفت‌وگو با این کشور هستیم و دو کشور چین و روسیه نیز تلاش‌هایی در این زمینه داشته‌اند. »

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/04/23

** مردم ستون دین و شایسته خدمت بی‌منت هستند

 

رئیس‌جمهور منتخب با آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی در دماوند دیدار و گفت‌وگو کرد. آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی در این دیدار ضمن بازخوانی فرازهایی از نهج‌البلاغه، مردم را در نظر حضرت علی(ع) دو دسته دانسته و گفت: حضرت اگر چه رفتار و کردار مردم کوفه را نکوهش می‌کنند اما در نامه مهمی که به مالک اشتر می‌نویسند، مردم را همچون نماز، ستون دین و شایسته خدمت بی‌منت معرفی می‌کنند. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود که قرآن تأکید دارد که زیر بار هر صلحی نباید رفت. برخی سازش‌ها هست که ظاهرش سازش اما باطنش سوزش است و لذا به دستور قرآن نباید زیر بار آنها رفت.

آیت‌الله رئیسی نیز در این دیدار گفت: یکی از الزامات به فعلیت رساندن ظرفیت‌های کشور برای پیشرفت و آبادانی، این است که نگاه‌های شخصی و جناحی کنار گذاشته شود و هر کسی می‌تواند در مسیر پیشرفت و تحول کشور اثرگذار باشد، به میدان بیاید.

 

** سخنگوی وزارت امور خارجه با دولت و مردم عراق همدردی کرد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پی حادثه دلخراش آتش‌سوزی در بیمارستان الحسین ناصریه، با دولت و مردم عراق، به‌ویژه خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد. خطیب‌زاده آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه هرگونه مساعدت درمانی و پزشکی از سوی ایران در این زمینه را نیز اعلام کرد.

در حادثه آتش‌سوزی دوشنبه در بخش قرنطینه‌ بیماران کرونایی بیمارستان آموزشی امام حسین(ع) در شهر الناصریه استان ذی‌قار در عراق بیش از ۶۰ نفر از شهروندان عراقی جان خود را از دست دادند. رسانه‌ها از احتمال افزایش تلفات به بیش از ۹۰ نفر خبر داده‌اند.

 

* وطن امروز 1400/04/23

** نگاه ویژه به همسایگان و آسیا اولویت سیاست خارجی رئیسی است

 

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل نگاه ویژه به همه همسایگان و آسیا را اولویت سیاست خارجی رئیس‌جمهور منتخب دانست. امیرعبداللهیان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «با مروری بر سوابق، عملکرد و مواضع رئیس‌جمهور منتخب، در نگاه دکتر رئیسی، سیاست خارجی متوازن، روابط فعال و پویا با شرق و غرب عالم و نگاه ویژه به همه همسایگان و آسیا اولویت سیاست خارجی است».

 

** مسکو از حضور ایران در رژه بزرگ دریایی روسیه خبر داد

 

وزیر دفاع روسیه دیروز از حضور کشتی‌های نظامی ایران در رژه بزرگ نیروی دریایی این کشور خبر داد. «سرگئی شویگو» درباره رژه دریایی بزرگ روسیه در تاریخ ۲۵ جولای گفت: این رژه شامل تمام نیروهای حاضر در ناوگان‌های دریایی ارتش این کشور، قایق‌های نیروهای امنیت مرزی، کشتی‌های ترابری و هواپیماهای ویژه نیروی دریایی این کشور می‌شود. بر این اساس، وی همچنین توضیح داد که ۵۴ کشتی جنگی و ناوچه‌ از جمله شناورهای کشورهای مختلف شامل ایران، هند و پاکستان بزودی وارد آب‌های «سن‌پترزبورگ» می‌شوند.

 

* جوان 1400/04/23

** برخورد حکیمانه و مهربانانه با مردم اعتماد عمومی را بالا می‌برد

 

فرمانده نیروی انتظامی به همراه معاونان و جمعی از مسئولان عالیرتبه این نیرو با حضور در دفتر رئیس قوه قضائیه با وی دیدار کردند. سردار اشتری در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد بخش‌های مختلف نیروی انتظامی پرداخت و از آمادگی کامل این نیرو برای گسترش همکاری‌هایش با دستگاه قضایی در کشف و برخورد با جرائم سازمان‌یافته، کشف و انهدام باند‌ها و شبکه‌های نفوذ و فساد، پیشگیری از وقوع جرم و دیگر حوزه‌های مأموریتی ناجا خبر داد. در این دیدار حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای نیز با مهم و گسترده خواندن مأموریت‌های ناجا و تقدیر از جانفشانی‌های خادمان مردم در این نیرو، گفت: نیروی انتظامی از مهم‌ترین دستگاه‌های مرتبط با قوه قضائیه است که مانند دادسرا‌ها در خط مقدم مراجعات مردمی قرار دارد و برخورد حکیمانه و مهربانانه اش با مردم در ایجاد آرامش در دل‌ها و افزایش اعتماد و رضایت عمومی نسبت به حاکمیت نقش به سزایی دارد.

 

** کشف چهارمین گور دسته‌جمعی کودکان در کانادا

 

چهارمین گور دسته جمعی در منطقه‌ای در ایالت بریتیش کلمبیا کانادا کشف شد، گوری که بقایای ۱۶۰ کودک دفن شده متعلق به یک کلیسا در جزیره کوپر در آن است. از اوایل خرداد امسال که زنجیره کشف گور‌های دسته جمعی شروع شده، این چهارمین مورد از این دست است.

 

* آفتاب‌یزد 1400/04/23

** کمک مالی ۲۲ میلیون یورویی بشردوستانه اتحادیه اروپا به ایران و پاکستان

 

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که مبلغ ۲۲میلیون یورو کمک بشردوستانه را به ایران و پاکستان اختصاص داده است. این بسته حمایتی به کسانی که از بحران‌های انسانی مانند شیوع همه گیر کووید-۱۹ و بلایای طبیعی و مرتبط به تغییرات آب و هوایی در منطقه آسیب‌دیده‌اند، کمک خواهد کرد. اختصاص ۱۵ میلیون یورو به حمایت از سازمان‌های با فعالیت بشردوستانه در ایران، بر کمک به آسیب پذیرترین ایرانیان و افغان‌ها متمرکز خواهد بود. بخشی از این مبلغ به حمایت از ایران در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، از جمله از طریق فراهم کردن تجهیزات و امکانات ضروری پزشکی اختصاص خواهد یافت.

 

** شرایط کرونایی تهران تا ۲ هفته آینده بهبود نمی‌یابد

 

دکتر زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به روند افزایشی کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه آخرین آمارها نشان می‌دهد که با فرایند رو به رشد در شاخص‌های کرونا مواجه هستیم، گفت: قطعا شرایط تهران طی دو هفته آتی رو به بهبود نمی‌رود که به آمار کفه‌ای برسیم‌. پیش‌بینی می‌کنم تا انتهای هفته بازهم افزایش رشد آماری در شاخص‌های بستری و مراجعه سرپایی خواهیم داشت و هفته آینده در مورد شاخص مرگ و میر قدرت اظهار نظر و تحلیل بیشتری خواهیم داشت.

 

* خراسان 1400/04/23

** تعیین سخنگوی جدید شورای نگهبان

 

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، درباره این‌که آیا قرار است از سمت سخنگویی خداحافظی کند گفت: ان‌شاءا. . . قولی را که به مردم داده بودیم و در سال گذشته گفته بودیم که امسال سال آخر فعالیت در این سمت است؛ عملیاتی می‌کنیم. بهتر است جوان‌ها در این عرصه بیایند و سکاندار این مسئولیت شوند و ان‌شاءا. . . طرح نو و فکر نو داشته باشند. فردا(امروز)در جلسه شورای نگهبان، انتخابات برگزار و سخنگوی جدید تعیین می‌شود.

 

* مردم سالاری 1400/04/23

** پایان رسیدگی به شکایات از نتایج انتخابات شوراها

 

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور از پایان زمان بررسی شکایات مطروحه در خصوص انتخابات شوراها در هیات عالی استانها و جمع بندی نهایی گزارشات در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات تا ۳۱ تیرماه خبر داد. کاظمی با اشاره به فرآیند بررسی شکایات وارده در خصوص نتایج انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: تعداد معدودی درخواست ابطال نتایج انتخابات را داشتند که به هیات مرکزی ارسال شده است. وی تصریح کرد: از شنبه آینده جلسات جمع بندی نهایی گزارشات در هیات مرکزی آغاز و آمار نهایی تا روز ۳۱ نیز اعلام خواهد شد.

 

* رسالت 1400/04/23

** عزم جدی سپاه برای کمک به رفع چالش آب

 

فرمانده کل سپاه با بیان این‌که پدیده خشکسالی و کم‌آبی موضوعی است که زندگی مردم را در این روزها تحت تأثیر قرار داده است گفت: دانشگاه جامع امام حسین(ع) اقدام ارزشمندی را در حوزه غلبه بر مشکل کم‌آبی و بی‌آبی انجام داده است که در روزهای آینده از این دستاورد بزرگ رونمایی خواهد شد. سرلشکر سلامی از عزم جدی برای کمک به رفع چالش آب در کشور خبر داد و تأکید کرد: هدف اصلی و آرمان بزرگ ما برخورداری از ایرانی امن، ایمن، مرفه و پیشرفته است تا هموطنان عزیز ما در امنیت و آرامش و آسایش زندگی کنند.

 

** تجدید میثاق شورای نگهبان با شرع و قانون

 

شورای نگهبان به مناسبت 26 تیر، سالروز تأسیس شورای نگهبان بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «اعضای شورای نگهبان ضمن تقدیر و ارج نهادن به مجاهدت‌ها و تلاش‌های حضرت امام(ره) و یاران صدیقش با میثاقی مجدد با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ایمدظله‌العالی امید واثق دارند همانند گذشته در ایفای نقش خطیر خود در دفاع از شرع مبین اسلام و قانون اساسی به احسن وجه کوشا و در مسیر انقلاب اسلامی همچنان ثابت‌قدم باشند».

 

* آرمان ملی 1400/04/23

** اهدای واکسن آسترازنکا به ایران

 

موتگی وزیر امور خارجه ژاپن اعلام کرد که کشورش در مجموع ١١ میلیون دز واکسن آسترازنکا را برای اهدا به ١٥ کشور، از جمله ایران، در نظر گرفته است که در آینده نزدیک آنها را ارسال خواهد کرد. رضا زبیب مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه نیز در توییتی نوشت: ژاپن امروزاعلام کرد ۲/۹ میلیون دز واکسن به جمهوری اسلامی ایران هدیه می‌کند. این نتیجه بیش از یک ماه تلاش و بخشی از وعده افزایش واردات است. تلاش برای ورود سریع‌تر محموله با کمک وزارت بهداشت است. خبرهای بهتر در راه است.

 

** قاتلان شهید رضایی‌نژاد توانسته‌اند فرار کنند

 

شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد در جدیدترین نوشته خود درباره جزئیات شهادت همسرش؛ تلویحا اشاره کرده که تروریست‌ها توانسته‌اند فرار کنند و دستگیر نشده‌اند، این در حالی است که وزیر اطلاعات وقت در سال ۹۱ مدعی شده بود تیم ترور دستگیر شده‌اند.

 

* قدس 1400/04/23

** تولید نیروگاه‌های حرارتی کشور ۱۴ درصد افزایش یافت

 

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور از ابتدای سال تاکنون با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز ۱۰۶ میلیون مگاوات ساعت انرژی گذشت. نمازی افزود: میزان تولید نیروگاه‌های حرارتی در بازه زمانی مشابه سال گذشته حدود ۹۳ میلیون مگاوات ساعت بوده است.

 

* اعتماد 1400/04/23

** جنبش عدم تعهد جبهه‌اي متحد در مقابله با يكجانبه‌گرايي ايجاد كند

 

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در نشست ميان دوره‌اي مجازي وزيران امور خارجه جنبش عدم تعهد اظهار داشت: چالش‌هاي فزاينده جهاني كه امروز با آنها مواجه هستيم، بيش از پيش نياز به اقدام جمعي گسترده‌تر در سطح بين‌المللي در دوران خيزش يكجانبه‌گرايي و حمايت‌گرايي را تقويت كرده است. ظریف با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران تعهد خود را به چندجانبه‌گرايي به عنوان يكي از اصول يك سياست خارجي قدرتمند به نمايش گذاشته است، اظهار داشت: ماجراجويي يك‌جانبه مفرط ايالات متحده، از جمله مهم‌ترين چالش‌هايي است كه تقريبا هريك از ما، به نحوي، با آن مواجه بوده‌ايم. وي خاطرنشان كرد: براي دفاع از چندجانبه‌گرايي، رد و ممانعت از هرگونه منافع و برتري فرضي برآمده از اقدامات يك‌جانبه غيرقانوني و همچنين رد هرگونه فشار در تضاد با حقوق بين‌الملل و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، ضروري است. جنبش عدم تعهد جبهه‌اي متحد در مقابله با يكجانبه‌گرايي ايجاد كند.

 

* اطلاعات 1400/04/23

** برنامه‌های نیروی زمینی ارتش برابر مطالبات رهبری انجام می‌شود‌

 

فرمانده نیروی زمینی ارتش در یازدهمین جشنواره مالک اشتر با حضور فرماندهان، نفرات برتر و خانواده‌های معظم شهدا با تاکید بر این که اصول فرماندهی در نیروی زمینی ارتش بر سه اصل ولایت محوری، عدالت محوری و شایسته سالاری بنا شده است، افزود: ولایت‌محوری یعنی تمام برنامه‌ها و طرح‌های نزاجا براساس خواست و مطالبات مقام معظم رهبری انجام شود. سرتیپ حیدری با بیان این که اشراف موجب می‌شود تا تمامی زوایای برنامه‌ها توسط فرمانده مورد ارزیابی قرار گیرد، تاکید کرد: امروز فرمانده معظم کل قوا با نظری واسع و دید عمیق به کارهایی که در سطح نیروهای مسلح انجام می‌شود نگاه می کنند و کاملا اشراف دارند، تاکید ما در نیروی زمینی ارتش انجام کارهای بزرگ و برابر مطالبات ایشان است.

 

** ائتلاف سعودی راهی جز پذیرش شکست در یمن ندارد

 

وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن وابسته به انصارالله در سخنانی بابیان اینکه مدیریت جنگ تاریخی و سرنوشت‌ساز علیه این کشور دیگر در دست متجاوزان نیست، بلکه فرماندهان و رهبران انقلابی کشورش دست برتر را دارند، اعلام کرد: ائتلاف سعودی راهی جز پذیرش شکست در یمن ندارد. «محمد ناصر العاطفی» گفت: یمن دارای امکانات دفاعی و هجومی در سطوح مختلف آموزشی، تسلیحاتی و تاکتیکی است.

 

* شهروند 1400/04/23

** اعلام آمادگی هلال احمر ایران برای امدادرسانی و ارسال اقلام امدادی به عراق

 

در پی آتش‌سوزی بیمارستان آموزشی امام حسین(ع) ناصریه در کشور عراق، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر ایران در تماس تلفنی با دکتر یاسین احمد عباس، رئیس هلال احمر عراق ضمن ابراز همدردی، برای ارسال کمک و حمایت از این جمعیت در مقابله با این آتش‌سوزی، اعلام آمادگی کرد.

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**تولید، اشتغال و معیشت مردم در اولویت کار دولت آینده باشد

 

اختصاصی/ حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی در دیدار با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با اشاره به انتخابات 28 خرداد 1400 گفت: انتخابات امسال برگ زرین دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی بوده که باعث یأس و ناامیدی دشمنان انقلاب و دلگرمی طرفداران انقلاب در سراسر دنیا گردید.

معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین درادامه با ذکر برکات و خیرات حاصله از این انتخابات اظهار داشت: در این انتخابات که منجر به انتخاب فردی اصلح برای سکان‌داری دولت شد امیدی برای مردم ایجاد شده که امیدواریم رئیس جمهور منتخب با انتخاب کابینه قوی، متخصص و جهادی به این حسن اعتماد جوابی مثبت دهند. وی سپس به اولویت‌های دولت آینده پرداخته و گفت: تولید، اشتغال و معیشت مردم باید در اولویت کار دولت آینده باشد ضمن اینکه از مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز نباید غفلت کرد. وی همچنین از فعالیت‌های مدیران شرکت شهرک‌های صنعتی استان تشکر کرده و از ایشان خواستند تا با رفع موانع تولید، حمایت همه‌جانبه خود را از تولیدکنندگان داشته تا با رونق تولید سبب ایجاد ا شتغال گردند.

 

**تماس تلفنی رئیس دفتر سیاسی حماس و دبیرکل جهاد اسلامی با آیت‌الله رئیسی

 

تسنیم / اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور منتخب ایران تلفنی گفت‌وگو کرد. هنیه خطاب به آقای رئیسی گفت: پیروزی شما را تبریک عرض می‌کنیم و بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مسئله فلسطین قدردانی می‌کنیم.

"زیاد النخاله" دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در تماس تلفنی با سید ابراهیم رئیسی پیروزی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفت. نخاله در این تماس تلفنی ضمن آرزوی موفقیت برای رئیس‌جمهور منتخب از حمایت او از ملت فلسطین و مقاومت قدردانی کرد. آیت الله رئیسی نیز در این تماس‌های تلفنی پیروزی بزرگ در نبرد سیف القدس را به هنیه و نخاله تبریک گفت. رئیس‌جمهور منتخب کشورمان تأکید کرد که ایران به دفاع از فلسطین ادامه خواهد داد و حمایت از ملت فلسطین تا آزادسازی قدس موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران است.

 

**دور هفتم مذاکرات وین احتمالاً در دولت رئیسی برگزار می‌شود

 

تسنیم/ شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که مذاکرات احیای برجام در وین احتمالاً پس از مراسم تحلیف آیت‌الله رئیسی هشتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از سر گرفته خواهد شد. دو دیپلمات که مدعی شده‌اند از برنامه زمان‌بندی مذاکرات وین آگاهی دارند، به بلومبرگ گفته‌اند که انتظار می‌رود که دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین اواسط ماه آگوست (اواخر مردادماه) برگزار شود. بلومبرگ به‌درخواست این دو دیپلمات، از افشای نام آنها خودداری کرده است.

اما دقایقی پس از انتشار گزارش بلومبرگ، «لارنس نورمن» خبرنگار وال‌استریت ژورنال در پیامی توئیتری نوشت: «شنیده‌های من حاکی از این است که ازسرگیری مذاکرات ایران [و طرف‌های دیگر برجام در وین] در اواسط ماه آگوست، صرفاً گمانه‌زنی است. هنوز هیچ برنامه‌ زمانی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نشده است.»

 

** ایران دخالت کشورهای غربی در امور داخلی کوبا را محکوم کرد

 

تسنیم/ سعید خطیب‌زاده در خصوص دخالت‌های آمریکا و برخی کشورهای غربی در قبال اعتراضات اخیر در کوبا با محکوم کردن هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور، خواستار پایان فوری تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه دیگر کشورها از جمله کوبا شد. سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان ساخت: کوبا برای بیش از شش دهه با تحریم‌های گسترده ایالات متحده آمریکا مواجه بوده است که اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم این کشور را به‌ویژه در شرایط پاندمی کرونا با شرایط بغرنجی روبه‌رو کرده است. خطیب‌زاده اضافه کرد: در این شرایط که ایالات متحده خود مسئول اصلی مشکلات عدیده ایجادشده برای مردم کوبا محسوب می‌شود، در قامت حامی اعتراضات کوبا ظاهر شده و با نقض آشکار قواعد تصریح‌شده بین‌المللی در صدد دخالت در امور داخلی این کشور برآمده است.

 

** واشنگتن در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم با ایران

 

فارس/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داد که این کشور در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم با ایران درباره مبادله زندانیان است. «ند پرایس» همچنین گفت که واشنگتن آماده دور هفتم مذاکرات وین است.

وی که در کنفرانس خبری وزارت خارجه صحبت می‌کرد، افزود: «در حال حاضر هیچگونه صرب‌الاجلی در ذهن خود نداریم اما پنهان نمی‌کنیم که در حال بررسی پیامدهای پیشرفت‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت بالقوه به برجام هستیم. وی افزود که این مذاکرات جدای مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای ایران بوده و واشنگتن به دنبال آزادی شهروندان خود در ایران در سریعترین زمان ممکن است.

 

** طالبان به قدرت برسد، لندن با آنها همکاری می‌کند

 

ایسنا/ وزیر دفاع انگلیس تاکید کرد که چنانچه طالبان وارد دولت افغانستان شود، لندن با این گروه کار خواهد کرد. بن والاس گفت: هر دولتی که باشد، به شرط رعایت هنجارهای بین‌المللی مشخص، دولت انگلیس با آن تعامل خواهد کرد. با این حال بن والاس هشدار داد که "اگر آنها به گونه‌ای رفتار کنند که حقیقتا نقض حقوق بشر باشد"، انگلیس در هر رابطه‌ای بازنگری خواهد کرد.

وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه با دیلی تلگراف اذعان کرد که چشم‌انداز همکاری کشورش با طالبان جنجالی خواهد بود. وزیر دفاع انگلیس همچنین از طالبان و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواست تا برای برقراری صلح در این کشور بعد از چند دهه درگیری همکاری کنند.

 

**معافیت بخشی از تحریم‌های ایران از سوی آمریکا

 

ایسنا / وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه کنگره این کشور را مطلع کرد که از تحریم ها علیه تجارت نفت ایران چشم پوشی می کند تا ایران بتواند به پول‌های بلوکه شده اش در کره جنوبی و ژاپن دست بیابد. طبق اطلاعیه‌ای که از طرف وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره فرستاده شده است، این معافیت که توسط آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امضا شده «انتقال پول‌های ایران از حساب‌های مسدود شده به صادر کنندگان در ژاپن و جمهوری کره» را مجاز می‌سازد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: وزیر امور خارجه پیش از این معافیتی را امضا کرده بود تا برای مورد استفاده قرار گرفتن پول‌های بلوکه شده ایران در حساب‌های این کشور در ژاپن و کره جهت بازپرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالاهای غیر تحریمی به ایران صادر کرده بودند، اعمال شود. نقل و انتقالات بازپرداخت گاهی زمان بر است و وزیر خارجه به مدت 90 روز دیگر این معافیت را تمدید کرد.

 

**شدیدترین تورم ۳۰ سال اخیر آمریکا رقم خورد

 

مهر/ سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد، وزارت کار آمریکا گزارش جدید خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد تورم آمریکا در ماه ژوئن با سریع‌ترین رشد خود از حدود ۱۳ سال گذشته روبرو شده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه ژوئن ۵. ۴ درصد جهش کرده است که این بزرگترین جهش این شاخص از آگوست سال ۲۰۰۸، درست قبل از بحران مالی جهانی، تا کنون است.

طبق این گزارش مهمترین عامل افزایش تورم آمریکا رشد قیمت خودروهای دست‌دوم و بالا رفتن قیمت مواد غذایی و انرژی بوده است.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که تورم آمریکا در این ماه حداکثر به ۵ درصد برسد. اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که شاخص اصلی تورم آمریکا در این ماه حداکثر ۳. ۸ درصد جهش کند.

 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom