Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز932
دیروز1342
در هفته8842
در ماه44464
مجموع2187475

بازدید کنندگان برخط

5
Online

رئیس جمهور: برخی واردات واکسن و پیوستن به شانگهای را موکول به پذیرش FATF کرده بودند

 

رئیس‌ سازمان انرژی اتمی در نشست آژانس در وین: آمریکا باید به شکل مؤثر و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌ها را لغو کند

 

آیت الله اعرافی: حوزه همه توان خود را برای حفظ و حراست از دستاوردهای دفاع مقدس به کار خواهد گرفت

 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح: هر تعرضی با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد

 

اتحادیه اروپا: لغو تحریم‌ها علیه ایران بخش حیاتی برجام است

 

 

* جام جم 1400/06/30

** هر تعرضی با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد

 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: مسؤولان رژیم‌صهیونیستی می‌دانند هرگونه تعرض به سرزمین و منافع ایران با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد و در محاصره گروه‌های جهادی، تاب مقاومت ندارند. سرلشکر محمد باقری، گفت: رژیم‌صهیونیستی فکر می‌کرد با اتکا به آمریکا می‌تواند دارای مسیر رو به رشد باشد و شکست‌های پی در پی این رژیم کودک کش نشان‌دهنده این است که آینده خوشی در انتظار این رژیم نیست.

 

* همشهری 1400/06/30

** تشکر رهبر معظم انقلاب از والیبالیست‌های قهرمان

 

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی از تیم ملی والیبال ایران که در بیست و یکمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی دست یافت، تشکر کردند.متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسمه تعالی

پیروزی درخشان تیم ملی والیبال برای ملت ایران بسیار شیرین است. از شما جوانان عزیز و مربی ایرانی‌تان صمیمانه تشکر می‌کنم.

سیدعلی خامنه‌ای۲۹ شهریور1400

* کیهان 1400/06/30

** برخی واردات واکسن و پیوستن به شانگهای را موکول به پذیرش FATF کرده بودند

 

آیت‌الله رئیسی  در دیدار جمعی از فرزندان و خانواده شهدا گفت: سخن و پیام شهیدان همچون سخن قرآن و پیامبر اسلام(ص) در فضا طنین‌انداز است ولی فقط گوش‌هایی که برای شنیدن سخن حق آماده شده‌اند طنین سخن و پیام آنان را می‌شنوند. رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دولت نیز تلاش خواهد کرد مسیر نورانی شهدا را ادامه دهد، خاطرنشان کرد: شما نمایندگان و خانواده شهدا حتماً عملکرد دولت را زیر نظر قرار دهید و هرجا دیدید که عملکرد یا اقدامی با راه و آرمان شهدا تطبیق ندارد، تذکر دهید.

رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه اگر بر توان داخلی تکیه کنیم، انجام خیلی از کارها ممکن خواهد شد، اظهار داشت: متأسفانه شاهد بودیم که بعضی‌ها واردات واکسن یا حتی پیوستن کشور به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند و حتی در جلسات رسمی نیز بر موضع خود پافشاری می‌کردند. آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: در فاصله کوتاه سپری شده از دولت سیزدهم اتفاق خاصی نیفتاده که باعث افزایش واردات واکسن و یا پذیرش عضویت کشورمان در سازمان شانگهای بشود، الا اینکه کشورهای همسایه و دوست ما دیدند که دیگر توجه ما صرفاً به غرب نیست و ارتباط با همسایگان و کشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی ایران شده است.

 

** آمریکا باید به شکل موثر و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌ها را لغو کند

 

رئیس‌ سازمان انرژی اتمی در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آژانس خواست از سیاسی‌کاری بپرهیزد و تصریح کرد: زمان آن فرارسیده که آمریکا سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی‌آزمایی لغو کند. اسلامی خاطرنشان کرد: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با هدف رفع موانع پیشرفت توسط جمهوری اسلامی ایران توافق شد یک نمونه بارز از حسن نیت جمهوری اسلامی ایران است که ایالات متحده آمریکا با بی‌توجهی کامل نه تنها به آن عمل نکرد، بلکه با به‌کارگیری سیاست‌های یکجانبه‌گرایی مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از آن خارج شد. سیاست به اصطلاح «فشار حداکثری» نیز به شکست انجامید و دولت آمریکا راهی ندارد به غیر از اینکه اعتیاد خود به تحریم‌های یکجانبه را ترک کند و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد. وی بیان کرد: آیت‌الله دکتر رئیسی، رئیس‌جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده‌اند که دولت خواهان مذاکرات نتیجه‌محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران است.

رئیس‌ سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: متأسفانه بی‌عملی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برخورد با اقدامات تروریستی علیه تاسیسات صلح آمیز هسته‌ای، متجاوزان را تشویق به ادامه و حتی نقض اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد کرده است. وی تصریح کرد: ‌بسیار ضروری است که آژانس فوراً به این موضوع توجه کند تا هم از تاسیسات هسته‌ای در برابر چنین اقدامات یا تهدیدهایی محافظت و هم از اعتبار خود صیانت کند.

 

* شرق 1400/06/30

** آمریکایی‌ها مجبورند به برجام بازگشت کنند

 

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: مسیر حرکت دولت جدید ایران در سیاست خارجی و توسعه روابط همه‌جانبه با ۱۵ کشور همسایه ایران و نگاه به شرق و عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای مسیر امیدوارکننده و افتخارآفرین و امیدبخش برای حل مشکلات مردم عزیز کشورمان و انقلاب اسلامی است. سردار رحیم صفوی با تشریح آینده قدرت و شکل‌گیری قدرت آسیایی عنوان کرد: به فضل الهی یک قدرت شرقی یا قدرت آسیایی با ماهیت اقتصادی، فرهنگی و تمدنی در مقابل قدرت کشورهای غربی به رهبری آمریکا شکل خواهد گرفت. قدرت قاره آسیا تا چند دهه آینده قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد و بدون تردید این یک واقعیت و حقیقتی است که قدرت آمریکا رو به زوال و افول خواهد رفت و سیاست‌های راهبردی ایران از این فرصت بزرگ پیوستن به شانگهای و عضویت در سازمان همکاری اقتصادی اوراسیا می‌تواند کمال استفاده را ببرد و برای عبور از این وضعیت نامطلوب و دسترسی به آینده مطلوب برای ایران در همه ابعاد خصوصا اقتصاد و روابط اقتصادی و سیاسی و حتی پیمان‌های دفاعی و امنیتی بهره ببرد. او با بیان شکست سیاست‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکایی‌ها مجبور هستند به این قدرت بزرگ ایران تن دهند و تسلیم شوند و به برجام بازگشت کنند؛ چراکه ایران از شرایط برتر در محیط ملی و منطقه‌ای برخوردار است. آمریکایی‌ها مجبور هستند همان‌طور‌ که از افغانستان فرار کردند به‌زودی از سوریه هم فرار کنند.

 

* ایران 1400/06/30

** تکذیب خبر رد مصوبه واردات خودروهای خارجی در مجمع تشخیص

 

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تکذیب خبر رد مصوبه مجلس درخصوص واردات خودروهای خارجی در هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، گفت: هنوز هیأت عالی نظارت جلسه‌ای درباره این موضوع نداشته که آن را رد یا تأیید کرده باشد. وی افزود: ممکن است با آقای آقامحمدی که رئیس کمیسیون نظارت مجمع است گفت‌وگویی شده باشد که اگر چنین است من از این مسأله اطلاعی ندارم اما اینکه جلسه‌ای تشکیل شده و مصوبه رد شده باشد صحت ندارد و اصلاً جلسه‌ای نبوده است.

 

**  مسائل معیشتی معلمان یک بار برای همیشه باید حل شود

 

رئیس‌جمهوری با اشاره به اهمیت جایگاه و نقش شورای عالی آموزش و پرورش در بررسی کارشناسی مسائل مهم این حوزه و اتخاذ تصمیم برای حل مشکلات و ارتقای جایگاه تعلیم و تربیت در جامعه، تأکید کرد:  اولین گام در شورای عالی باید آسیب‌شناسی خود این شورا بوده و نقاط قوت و ضعف آن مشخص شود.

آیت‌الله رئیسی در نخستین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش در دولت سیزدهم که در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و بعد از نزدیک به ۱۰ سال به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، تأکید کرد: جایگاه آموزش و پرورش در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور باید تعریف شود و مسائل و مشکلات معیشتی معلمان را یک بار برای همیشه حل کنیم تا مسأله اصلی آموزش و پرورش ما مسأله مالی و معیشتی نباشد.

 

** مجلس هیچ طرحی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد

 

عضو  کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تکذیب خبر تصمیم مجلس برای افزایش قیمت بنزین، درباره نرخ بنزین در لایحه بودجه سال آینده تصریح کرد: در مورد افزایش قیمت بنزین در سال آینده صحبتی نشده است بنزین و حامل‌های انرژی وزن بالایی در سبد مصرفی خانوار دارند چون اساساً اقتصاد ما به دلار و بنزین ربط داشته و افزایش قیمت بنزین اثر تورمی بالایی خواهد داشت. زارع در مورد تعیین تکلیف یارانه‌های پنهان و آشکار گفت: این موضوع به مولفه‌ها و عوامل زیادی مربوط است که باید زیرساخت‌های آن فراهم شود همچنین موضوع یارانه نقدی هم مطرح بوده که باید از راه‌هایی چون نظرخواهی از مردم وضعیت آن را مشخص کرد. وی اضافه کرد: اساساً بنایی برای گران شدن حامل‌های انرژی یعنی بنزین و گازوئیل در سال آینده وجود ندارد و به احتمال زیاد افزایش قیمت در سال ۱۴۰۱ منتفی است.

همزمان ‌هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس هم گفت: مجلس هیچ طرح یا برنامه‌ای را برای افزایش قیمت بنزین یا سایر حامل‌های انرژی در سال جاری یا بودجه سال آینده دنبال نمی‌کند.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/06/30

** تظاهرات مردم بحرین علیه آل خلیفه و حمایت از «شیخ‌عیسی قاسم»

 

مردم بحرین با برگزاری تظاهراتی شبانه در شهر «منامه» ضمن سر دادن شعارهایی علیه آل خلیفه حمایت مجدد خود از شیخ عیسی قاسم را اعلام کردند. بحرینی‌ها در این تظاهرات شعارهایی را علیه آل خلیفه سر دادند. براساس این گزارش، شرکت کنندگان در تظاهرات مذکور اعلام کردند که تا زمان برآورده شدن خواسته‌ها و مطالباتشان به برگزاری تظاهرات علیه آل خلیفه ادامه می‌دهند. تظاهر کنندگان همچنین با سر دادن شعارهایی حمایت خود از شیخ عیسی قاسم، رهبر نهضت اسلامی در بحرین را اعلام کردند. چند روز پیش نیز مردم بحرین با برگزاری تظاهراتی در شهر «سنابس» اقدام آل خلیفه در امضای توافقنامه عادی سازی با رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کردند. ازسوی دیگر، معترضان بحرینی همچنین با سر دادن شعارهایی علیه آل خلیفه خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی در این کشور شدند.

 

* وطن امروز 1400/06/30

** انتخاب استانداران شاید زمان ببرد اما بهترین انتخاب‌ها را انجام می‌دهیم

 

احمد وحیدی، وزیر کشور درباره روند انتخاب استانداران گفت: این کار در مسیر انجام است و انجام خواهد شد و هماهنگی‌ها را انجام خواهیم داد تا بهترین انتخاب را داشته باشیم. با توجه به شرایط استان‌ها، موارد را با نمایندگان مجلس و معتمدان منطقه بررسی می‌کنیم. این کار امکان دارد زمان ببرد ولی ارزش دارد تا بهترین‌ها را انتخاب کنیم و در زمان مقرر به هیات دولت ارجاع خواهد شد.

 

* جوان 1400/06/30

** هرگاه به قدرت بومی تکیه کردیم، شگفتی آفریدیم

 

فرمانده کل سپاه پاسداران از دستیابی به بسیاری از دستاورد‌های علم و فناوری و فتح قله‌های دانش توسط فرزندان ملت ایران خبر داد و گفت: روند پیشرفت‌های ما هرگز متوقف نمی‌شود. سردار سرلشکر سلامی در آیین افتتاح نمایشگاه راهبردی خودکفایی و الحاق تجهیزات چک و خنثی سازی سپاه اظهار کرد‌: تاریخ بیش از چهل‌ساله انقلاب اسلامی درس‌های بزرگی را به همگان آموخته است؛ ما از فراز میدان‌های وسیع، عمیق و مجاهدت‌های پیوسته به واقعیت‌های ارزشمندی دست یافته‌ایم و آموختیم که هر درخششی در میدان، محصول همت بلند، اراده مستحکم، ایمان قوی و اعتماد به نفس اطمینان بخش در ذهن و قلب ما است. وی افزود: اگر ما در برابر مشکلات و تهاجمات در ذهن تسلیم می‌شدیم مجبور بودیم حاکمیت دشمن بر سرنوشت خود را بپذیریم، اما وقتی امامین بزرگ انقلاب به ما اعتماد به نفس و اراده غلبه بر چالش‌ها را آموخته‌اند به برکت شهدای والامقام و مجاهدت‌های تمامی این سالیان دریافتیم که می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم و با همت و اراده قوی بر بسیاری مشکلات فائق آمدیم. سرلشکر سلامی با تأکید بر اینکه ملت ایران بار‌ها ثابت کرده است که از فراز توطئه‌های شوم دشمنان حرکت می‌کند گفت: تجربه به ما آموخته‌است که هرگاه به ظرفیت‌های بومی و داشته‌های خود تکیه کرده‌ایم اتفاقات غافل‌گیرکننده و شگفتی‌سازی را رقم زده‌ایم.

 

* آفتاب‌یزد 1400/06/30

** آمریکا، لبنان را تهدید کرد

 

همزمان باورود محموله‌های سوخت از ایران به لبنان، وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که واردات نفت از ایران به نفع لبنان نیست و ممکن است این کشور را در معرض خطر تحریم قرار دهد. وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه مدعی شد: «فعالیت‌های حزب الله نهادهای لبنانی را تضعیف کرده و ممکن است لبنان را در معرض تحریم قرار دهد.» سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما آماده حمایت از لبنان هستیم اما باید از طرف مقامات دولتی تمایل به انجام وظایف خود وجود داشته باشد.» وی مدعی شد: «واردات نفت از ایران و افزایش فعالیت‌های حزب الله، لبنان را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

 

** موضع‌گیری عربستان علیه برنامه هسته‌ای ایران در نشست آژانس

 

وزیر انرژی سعودی با طرح ادعاهایی گفت که کشورش نسبت به آنچه که او «عدم پایبندی ایران به توافقات بین‌المللی» خواند، نگران است. عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در شصت و پنجمین نشست سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی بر ضرورت خالی شدن منطقه از سلاح کشتار جمعی و «ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای» تاکید کرد. وی گفت: عربستان نسبت به‌عدم پایبندی ایران به توافقات بین‌المللی نگران است. بن سلمان مدعی شد: عدم شفافیت تهران در تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهدیدی برای ممانعت از اشاعه سلاح کشتار جمعی است. وزیر انرژی سعودی تاکید کرد که کشورش از تمام تلاش‌ها بین‌المللی در راستای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در آغاز این نشست تاکید کرد: ما درصدد تلاش‌های دیپلماتیک بیشتر و ضروری در راستای ایجاد وضعیت رضایت بخش درخصوص برنامه هسته‌ای ایران هستیم.

 

* خراسان 1400/06/30

** در احراز صلاحیت ها به نقاط قوت و توانمندی افراد هم توجه شود

 

رئیس قوه قضاییه از کیفیت گزارش دستگاه‌ های نظارتی و امنیتی درباره ویژگی‌های صلاحیتی افراد انتقاد و  بر اصلاح این رویه مراجع استعلامی  تاکید کرد . حجت الاسلام  و المسلمین محسنی اژه ای با اشاره به گزارش دستگاه ‌های نظارتی و امنیتی درباره ویژگی‌های صلاحیتی افراد برای انتصابات و تفویض مسئولیت ‌ها، از این که در این گزارش‌ها صرفاً به نقاط ضعف افراد توجه می‌شود، انتقاد کرد و خواستار تغییر این رویه شد: «وقتی فردی برای تصدی مسئولیتی معرفی می‌شود بلافاصله 10یا 20 نقطه ضعف برای او شمرده می‌شود و این کار، اگر ضعف ‌های گفته شده صحیح باشد، تصمیم ‌گیری مدیران بالادستی را دشوار می‌کند.»  رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با بیان این که عدالت باید فراگیر باشد، افزود: «عدالت ایجاب می‌کند در احراز صلاحیت ‌ها به نقاط قوت و توانمندی افراد هم توجه شود و اگر کسی که می‌تواند مشکلی را حل کند و مسئله‌ای را سامان دهد به خاطر یک نقطه ضعف حذف کنیم جامعه را از توان و تخصص و دانش او محروم کرده‌ایم و این از عدالت دور است.» اژه ای با تصریح بر این که مراجع استعلام کننده نیز نباید اطلاعات خود را برای گزینش و جذب افراد منحصر به یک منبع کنند، بر لزوم توجه به کادرسازی برای آینده از میان نیرو‌های مستعد، کارآمد، پاکدست و متدین و انقلابی در همه دستگاه‌ها تأکید کرد.

 

* مردم سالاری 1400/06/30

** لغو تحریم‌ها علیه ایران بخش حیاتی برجام است

 

نماینده اتحادیه اروپا با اعتراف به عواقب خروج یکجانبه آمریکا از برجام تصریح کرد برطرف شدن تحریم‌ها، بخش حیاتی این توافق به شمار می‌رود. «آنزه لوگار» وزیر امور خارجه اسلوونی دیروز بیانیه مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در شصت‌وپنجمین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین جریان دارد، قرائت کرد. وی بیان داشت: اتحادیه اروپا در این مقطع حساس پایبندی خود را به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و حمایت از اجرای کامل و موثر آن اعلام می‌کند. اتحادیه اروپا همچنین به مسائل مرتبط با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها اعتراف می‌کند. وزیر خارجه اسلوونی خاطر نشان کرد که رفع تحریم های برجامی، در کنار اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهدات ایران، بخش مهمی از این توافق به‌شمار می‌رود. وی بدون اشاره به بدعهدی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی این ادعای تکراری را مطرح کرد که اتحادیه اروپا به تعهدات خود در برجام از جمله رفع تحریم‌ها عمل کرده است.

 

* رسالت 1400/06/30

** وزیر اطلاعات، رئیس جدید سازمان حراست کل کشور را منصوب کرد

 

حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب رئیس جدید سازمان حراست کل کشور را منصوب کرد. وزیر اطلاعات در آیین تکریم و معارفه‌ رئیس سازمان حراست کل کشور گفت: صیانت از مجموعه دستگاه‌های اجرایی کشور بر عهده این سازمان است. وزیر اطلاعات ضمن تأکید بر ضرورت مبارزه با فساد گفت: برخورد قاطع با فساد در دستگاه‌های اجرایی بر عهده این سازمان است و انتظار می‌رود در راستای اجرایی نمودن این شعار اساسی رئیس‌جمهور محترم همه حراست‌ها فعال شوند. وی هم‌افزایی مدیران حراست‌ها با مدیران دستگاه‌ها، جامعه اطلاعاتی و حراست کل کشور را برای اجرای این مسئولیت خطیر بسیار ضروری دانست.خطیب شعارهای اصلی دولت مردمی را مقابله با فساد دانست و اظهار داشت: سازمان حراست کل کشور و حراست‌ها باید برای ایفای نقش صیانتی و مقابله با فساد از تمام ظرفیت‌ها بهره‌برداری نمایند.

 

* آرمان ملی 1400/06/30

** درخواست‌های انگلیس از ایران

 

وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای به موضوعاتی اشاره کرد که قرار است وزیر خارجه این کشور در دیدار با همتای ایرانی خود در نیویورک به آنها بپردازد. پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه‌ای نوشت: لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس امروز برای اولین بار با برخی از همکاران بین المللی خود از جمله حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار خواهد کرد. در این بیانیه آمده است: تراس در این دیدار مطرح خواهد کرد که باید تمایلی دو جانبه نسبت به شروعی دوباره در روابط دوجانبه کشورهایمان وجود داشته باشد، اما عدم پایبندی هسته‌ای مستمر ایران و توسعه برنامه هسته‌ای آن مانع ایجاد پیش رفت در این زمینه است. وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد: «وزیر امور خارجه انگلیس خواستار آزادی سریع نازنین زاغری، انوشه آشوری، مراد طاهباز و تمامی تبعه‌های انگلیسی دیگری خواهد شد که در ایران زندانی شده‌اند».

 

* اعتماد 1400/06/30

** انهدام 4 مقر گروهك‌هاي ضدانقلاب در اقليم كردستان

 

جانشين قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) سپاه پاسداران گفت: چهار مقر گروهك‌هاي ضدانقلاب در پاسخ به تحركات اين گروه‌ها در جدار مرزي كشورمان با شمال عراق با گلوله‌هاي هوشمند مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شد. سردار ارجمندفر در تشريح عمليات اخير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عليه تحركات اخير تروريست‌ها در مرزهاي ‌شمال غرب ايران اظهار داشت: ‌گروهك‌هاي ضدانقلاب از سوي‌ مجموعه اطلاعاتي كشورهاي معاند و بيگانه و حتي برخي كشورهاي عربي در شمال عراق ساماندهي شده‌اند. او هدف اين كشورها از استقرار ‌گروهك‌هاي ضدانقلاب در مناطق شمال غرب ايران را ‌در راستاي استفاده از اهداف خود و ايجاد مانع در مسير جمهوري اسلامي ايران دانست. جانشين قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) سپاه با اشاره به هشدار ايران به دولت عراق، مسوولان و مديران در شمال عراق تصريح كرد: ‌ما‌ ‌تذكر داده بوديم كه اگر كوچك‌ترين خطايي از اين گروهك‌هاي معاند ديده شود پاسخ سختي دريافت خواهند كرد كه اين امر سبب متلاشي شدن 4 مقر اين گروه‌هاي ضدانقلاب شد‌.

 

* ابتکار 1400/06/30

** برخورد با شرکت‌های هواپیمایی متخلف در فروش بلیت‌های عراق

 

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی تخلفات انجام شده از سوی شرکت‌های هواپیمایی در خصوص قیمت بلیت‌های پرواز به عراق در ایام اربعین گفت: در این زمینه با پیگیری‌هایی که سازمان بازرسی کل کشور انجام داد، آیین نامه‌ای وضع و قیمت بلیت متناسب شد و مقرر گردید که اگر شرکت‌های هواپیمایی در این خصوص مرتکب تخلفی شوند برخورد جدی با آن‌ها صورت بگیرد.

 

* شهروند 1400/06/30

** واردات ٦٠ میلیون دوز واکسن جدید

 

دکتر همتی با اشاره به تشکیل جلسات مستمر با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، تأمین کنندگان و تولیدکنندگان واکسن کرونا، از واردات ٦٠ میلیون دوز واکسن جدید توسط جمعیت هلال‌احمر از تاریخ ١٠ مهر تا ١٠ آبان خبر داد. رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: «از دهم مهرماه سال‌جاری تا ١٠ آبان‌ماه، هر هفته ١٥ میلیون دوز واکسن وارد کشور می‌شود که مجموعا ٦٠ میلیون دوز واکسن کرونا وارد خواهد شد. امید است با این تلاش‌ها و با تزریق واکسن به تمامی مردم، گام بزرگی در راستای ایمن‌سازی کشور در مقابل این بیماری برداشته شود.»

او افزود: «یکی از دلایل تسریع واردات واکسیناسیون، مساعدت معاون اول رئیس‌جمهوری است که با تشکیل مستمر جلسات و حضور همه طرف‌ها، مجوزها به سرعت صادر می‌شود.

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**قدردانی آیت الله العظمی مکارم شیرازی از رهبر انقلاب، مراجع تقلید و علما

 

رسا/ آیت الله العظمی مکارم شیرازی با صدور پیامی از عموم مردم که با صدور پیام های تسلیت در پی درگذشت اخوی ایشان ابراز همدردی کردند، تشکر و قدردانی کرد.دراین پیام آمده است:فقدان اخوی اینجانب مرحوم آقای حاج رحیم مکارم رحمة الله علیه مایه ی حزن و اندوه فراوان گردید، اما راضی به رضای حضرت حق هستم.از مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، علما، شخصیت ها، گروه ها و عموم مردم که تسلیت و ابراز همدردی نموده و موجب امتنان و تسلّی خاطر گردیدند، تشکر و قدردانی دارم و از خدای منان برای همگان طول عمر با عزت، سلامتی و سعادت را خواهانم.

 

**حوزه باید به فکر تربیت نیرو برای نظام باشد

 

رسا/ آیت الله حسینی بوشهری در مراسم تودیع و معارفه مدیر سابق و سرپرست جدید مدرسه عالی انوار طاها در قم بر اهمیت کادر سازی و تربیت نیرو برای نظام جمهوری اسلامی از سوی حوزه تأکید و آن را در شرایط کنونی ضروری دانست و گفت: بعد از ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز مجموعه مستقلی برای این کار در حوزه آماده نشده است.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: باید مجموعه ای در حوزه ایجاد شود و اقدام به تربیت و کادر سازی برای نظام در دو رده علم و مهارت آموزی برای پذیرش مسئولیت های مختلف کند. اگر فردی از توانایی و بنیه علمی و مهارت لازم در انجام کار و مسئولیتی برخوردار باشد، در انجام وظائفش موفق تر خواهد بود.

 

**حوزه همه توان خود را برای حفظ و حراست از دستاوردهای دفاع مقدس به کار خواهد گرفت

 

حوزه / آیت الله اعرافی، در دیدار اعضای شورای عالی هماهنگی بسیج و حوزه‌های علمیه با اشاره به رابطه تنگاتنگ حوزه و فرهنگ دفاع مقدس گفت: لازم و ضروری است که همچنان دستاوردهای دفاع مقدس در کالبد حوزه جاری و ساری باشد و حوزه های علمیه در حفظ و حراست از این دستاوردها همه توان خود را به کار خواهند گرفت.مدیر حوزه های علمیه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دستاوردهای عظیم دفاع مقدس دو دسته است، دسته اول دستاوردهای سخت افزاری  و ظاهری که کشور توانست در برابر تجاوز ابرقدرت ها از تجزیه شدن و فروپاشی خود را حفظ کند، و دستاوردهای معنوی و الهی که همگان باید برای حفظ و حراست از آن تلاش کنند.

 

**هشدار وزیر راه به ایرلاین های متخلف

 

تسنیم/ وزیر راه و شهرسازی در واکنش به عدم پایبندی شرکتهای هواپیمایی داخلی به تعهدات خود در خصوص پروازهای اربعین گفت: دستور برخورد با گران‌فروشی را صادر کردم.رستم قاسمی در توئیتر نوشت: رفاه و آرامش زائران اربعین خط قرمز ماست.

 

**نخستین عملیات مشترک رسمی اسرائیل و امارات در افغانستان

 

تسنیم/ اسرائیل و امارات پس از عادی‌سازی روابط در نخستین عملیات رسمی مشترک خود در افغانستان 41 تبعه ظاهرا افغانی را با گذراندن از ایست‌های بازرسی طالبان به تاجیکستان منتقل نموده و پس از آن از طریق پرواز به امارات فرستادند.«یوتام پولایزر» مدیر اجرایی «ایزااید» با تایید این عملیات گفت: مسئله این بود که باید آن‌ها را از محلی که مخفی شده بودند جمع می‌کردیم، باید این کار را بدون اینکه طالبان شک کنند انجام می‌دادیم.به گزارش «تلگراف»، افرادی که در این عملیات محرمانه از افغانستان خارج شدند شامل یک خواننده مشهور افغان، 19 نفر از اعضای تیم دوچرخه سواری زنان افغانستان، 3 نفر از اعضای تیم روباتیک دختران افغانستان و بستگان آن‌ها و تعدادی از فعالان زن حقوق بشر بود.براساس این گزارش، اتباع افغان از طریق اتوبوس به مرز با تاجیکستان رسیدند و در نتیجه رایزنی‌های «سیلوان آدامز» میلیاردر اسرائیلی-کانادایی از مرز رد شدند و پس از آن از طریق پرواز چارتر شده توسط وی به امارات منتقل شدند.

 

**اذعان «باراک» به درماندگی اسرائیل مقابل ایران

 

تسنیم/ نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای درروزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت: این رژیم برنامه‌ای برای مقابله با ایران ندارد.باراک افزود: توافق هسته‌ای با ایران «با ایده‌آل بودن فاصله دارد» و زمان گریز هسته‌ای که تقریباً یک سال بود، الآن به 30 روز کاهش یافته است.این مقام سابق صهیونیست اذعان می‌کند که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران باعث نشد که این کشور در زیر تحریم‌ها عقب‌نشینی کند.

 

**ایران عامل تقویت سازمان شانگهای است

 

تسنیم/ "دویچه وله" آلمان در مطلبی به مسئله عضویت ایران در "سازمان همکاری شانگهای"، پرداخته و نوشت: الحاق ایران که تنها کشور خاورمیانه در این سازمان است، موقعیت و توان "سازمان همکاری شانگهای" را افزایش می‌دهد. ایران مرز زمینی با اوراسیا دارد و می‌تواند این منطقه را به خلیج فارس و دریای عمان متصل کند. همچنین می تواند موقعیت راهبردی خود در انتقال انرژی در خلیج فارس را به مزیت‌های راهبردی و ژئوپلتیک "سازمان همکاری شانگهای" اضافه کند. در عین‌ حال ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه نفوذ و اثرگذاری سازمان یادشده را ارتقاء می‌دهد؛ به‌خصوص که جمهوری‌اسلامی ایران یک شبکه از نیروهای همسو در خاورمیانه نیز دارد که می‌تواند برای تقابل و مهار هژمونی آمریکا آن ها را با سازمان شانگهای هم‌سو سازد.

 

**1+4 هیچ نشستی با ایران در سازمان ملل نخواهد داشت

 

فارس/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رد سخنان وزیر خارجه فرانسه، گفت که وزرای خارجه کشورهای 1+4 هیچ نشستی با ایران در حاشیه مجمع سالیانه سازمان ملل نخواهند داشت.جوزپ بورل گفت: «مهم نیست که این نشست در سطح وزرای خارجه برگزار شود یا نه، بلکه موضوع حائز اهمیت، تمایل تمامی طرف‌ها برای آغاز مذاکرات وین است.ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه بامداد امروز طی نشست خبری در مقر سازمان ملل مدعی شد که احتمال برگزاری نشستی با ایران درباره توافق هسته‌ای، در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک وجود دارد. پیش از او، «حسین امیرعبداللهیان» نیز گفته بود که دیدار با لودریان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، در برنامه کاری او قرار دارد.

 

**سازمان‌های بین‌المللی به وظایف خود در قبال وضعیت انسانی درافغانستان عمل کنند

 

فارس/ وزیر امور خارجه کشورمان بامداد امروز (سه شنبه) پس از ورود به نیویورک برای شرکت در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «فیلیپو گراندی» کمیسر عالی ملل متحد در امور پناهندگان دیدار و گفت و گو کرد. امیرعبداللهیان دراین دیدار گفت: ایران برای چهار دهه میزبان چهار میلیون نفر از خواهران و برادران افغانستانی بوده است و در تمامی این سال ها، به رغم وضعیت تحریمی و فشار اقتصادی و اخیرا فراگیری کرونا سعی کرده است میزبان خوبی باشد، اما ضروری است سازمان‌های بین‌المللی به طور فعالانه تری به وظایف خود نسبت به وضعیت انسانی در این کشور عمل کنند تا از آواره شدن بیشتر مردم نجیب افغانستان جلوگیری شود. فیلیپو گراندی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از میزبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران از آوارگان افغانستانی بر تعهد این نهاد نسبت به وضعیت آوارگان از جمله افغانستانی تاکید کرد.

 

**دولت نجیب میقاتی رای اعتماد گرفت

 

ایسنا/ دولت نجیب میقاتی بعد از جلسه طولانی توانست از پارلمان لبنان رای اعتماد بگیرد.نبیه بری رئیس پارلمان لبنان گفت: دولت نجیب میقاتی با ۸۵ رای موافق در مقابل ۱۵ رای مخالف از پارلمان رای اعتماد گرفت. به گفته بری، در جلسه پارلمان که در کاخ یونسکو برگزار شد ۲۰ نماینده در جلسه هفت ساعته درباره وظایف دولت آینده صحبت و مواضع خود را اعلام کردند.

 

**اتحادیه اروپا، آمریکا را به "بی وفایی" متهم کرد

 

ایسنا/ در پی بحران زیردریایی‌ها با فرانسه، رئیس شورای اروپا، واشنگتن را به "بی وفایی" متهم کرد شارل میشل، از ایالات متحده بابت موضوع زیردریایی‌های فرانسه و ایجاد توافق نظامی جدید در اقیانوس هند و آرام به ضرر پاریس به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: ایالات متحده در مورد موضوع زیردریایی‌ها و تشکیل توافق نظامی جدید در اقیانوس هند و آرام خلف وعده کرده است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom