با صدور پیامی صورت گرفت؛ تأکید آیت‌الله‌ العظمی مکارم شیرازی بر بازشناسی اصول و مبانی جهاد و مقاومت

 

رئیس جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل: دوران جدیدی آغاز شده است نظام سلطه آمریکا در داخل و خارج بی اعتبار شده است

 

آیت الله کعبی: هشدار آیت الله العظمی مکارم نسبت به نفوذ در میان علما، نشانه بصیرت مرجعیت دینی است

 

فرداشب بعد ازنماز مغرب و عشا مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله ممدوحی برگزار می‌شود

 

وزیر امور خارجه: در راستای سیاست خارجی متوازن با همه مناطق جهان گفت‌و‌گو می‌کنیم

 

 

* جام جم 1400/06/31

** محدودیت سنی واکسن کرونا برداشته شد

 

وزیر بهداشت گفت: از این پس افراد بالای ۱۸ سال در کل کشور می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند. وی افزود: در مورد واکسیناسیون دیگر محدودیتی نداریم و همه افراد می‌‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند. عین اللهی با بیان این‌که تاکنون بیش از۵۰ درصد مردم کشور مقابل کرونا واکسینه شده‌اند، ادامه داد: میزان واکسیناسیون به حدود ۴۵ میلیون دوز رسیده که تا سه هفته آینده احتمالا به ۷۰ درصد می‌رسد که اگر چنین شود قرنطینه هوشمند اجرایی می‌شود. وی افزود: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال نیز از سه روز پیش آغاز شده که این سن به‌تدریج کاهش پیدا خواهد کرد چون برنامه داریم در دو تا سه هفته آینده واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال را انجام دهیم. در حال حاضر در دنیا واکسن‌های سوبرانا و سینوفارم برای این گروه سنی تایید شده است.

 

* همشهری 1400/06/31

** آماده بازگشت به برجام هستیم

 

رئیس‌جمهوری آمریکا برای نخستین‌بار در سازمان ملل سخنرانی کرد. جو بایدن بخش نخست سخنرانی خود را به شرح اقداماتش اختصاص داد و در ادامه به توافق هسته‌ای و برجام رسید. او در این زمینه مدعی شد که «آمریکا همچنان به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبند است.» وی ادامه داد: «ایالات متحده آماده بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است منوط به اینکه تهران نیز به‌صورت کامل آن را اجرا کند.» رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این کشور با چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و آلمان همکاری می‌کند تا بازگشت ایران به توافق هسته‌ای، «در امنیت کامل و از طریق دیپلماسی» میسر شود. بایدن گفت: «ایالات متحده تنها به‌عنوان آخرین راه‌حل به گزینه نظامی متوسل می‌شود.»

 

* کیهان 1400/06/31

** باید با رفتار حرفه‌ای و فنی و به دور از نفوذهای سیاسی، روابط ایران و آژانس تسهیل و تسریع شود

 

معاون رئیس‌جمهور و رئیس ‌سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد. اسلامی درباره دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: ملاقات با مدیرکل آژانس در امتداد و پیرو بازدید او و مذاکرات و گفت‌وگوهای تهران بود. وی تاکید کرد: هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای نداریم و باید با رفتار حرفه‌ای و فنی و به دور از نفوذهای سیاسی، روابط ایران و آژانس مبتنی بر قوانین و مقررات تسهیل و تسریع شود.

 

** قوه قضائیه با تمام توان از فعالیت واحد‌های صنعتی و تولیدی حمایت می‌کند

 

دادستان تهران گفت: تلاش ما بر این است که قوه قضائیه با تمام توان و ظرفیتی که دارد از فعالیت‌های واحد‌های صنعتی و تولیدی حمایت و کمک کند. القاصی‌مهر در حاشیه بازدید از واحد‌های تولیدی در شهرک صنعتی «شمس‌آباد» با بیان اینکه هدف از این بازدید‌ها این است تا از نزدیک وضعیت این واحد‌های تولیدی را مشاهده کنیم و مشکلاتی که آنها با آن درگیر هستند را بررسی کنیم، اظهار داشت: بخشی از این مشکلات مربوط به مسائل حقوقی و قضایی است که به مجموعه دستگاه قضایی مربوط می‌شود. وی گفت: این واحد‌های تولیدی سرمایه ملی و اجتماعی هستند و بایستی هم صیانت و هم تقویت شوند و هم تمامی مسئولانی که متولی و مسئول هستند، پاسخگو باشند.

 

** ما را به رسمیت بشناسید تا حقوق بشر را رعایت کنیم

 

انتقادات از حکومت موقت طالبان بالا گرفته است. آنها برخلاف وعده‌هایی که داده بودند حکومت فراگیر تشکیل ندادند و دختران را نیز اجازه ندادند راهی مدارس شوند. همزمان عملیات‌های تروریستی داعش نیز در افغانستان علیه مواضع طالبان بالا گرفته است. سخنگوی طالبان در واکنش به نگرانی‌های اتحادیه اروپا در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان، گفت: اگر جامعه بین‌المللی، دولت جدید را به رسمیت بشناسد، طالبان به نگرانی‌ها در مورد اتهامات رسیدگی خواهد کرد. مجاهد افزود: تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آنها انتقادات خود را (در مورد نقض حقوق) مطرح کنند، ما فکر می‌کنیم این یک رویکرد یک طرفه است.

 

* شرق 1400/06/31

** کارهایی داریم که باید انجام دهیم

 

مدیر کل آژانس انرژی هسته‌ای از دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در وین ابراز خرسندی کرد. گروسی در توییتر نوشت: «از اینکه از محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس استقبال کردم، خرسند هستم تا به تقویت بیانیه مشترکی که اخیرا در تهران به دست آمد، بپردازیم». وی افزود: «اکنون کارهایی داریم که باید با یکدیگر انجام دهیم».

 

** تحریم‌های حوزه مخابراتی را شکستیم

 

مدیرعامل شرکت پرداخت‌الکترونیک سداد خبر داد که این شرکت با بهره‌گیری از دانش تعدادی از جوانان نخبه کشور، ضمن شکستن انحصار خارجی و پشت‌سرگذاشتن تحریم‌ها، موفق به بومی‌سازی تکنولوژی‌های جدید خصوصا تکنولوژی5G  در ایران شده است. علیپور اظهار کرد: کُر تکنولوژی 4G آخرین نسخه‌ای بود که اپراتورها از شرکت‌های چینی خریداری کرده بودند؛ موضوعی که باعث خروج حجم سنگینی از ارز در کشور در طول این سال‌ها شده است. وی افزود: در حوزه تکنولوژی‌های اینترنت و مخابرات، تیمی از جوانان نخبه کشورمان را که سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده بودند، شناسایی کردیم که آنها پلتفرمی به منظور بومی‌سازی تکنولوژی 5G  در ایران طراحی کردند.

 

* ایران 1400/06/31

** دوران جدیدی آغاز شده است

 

آیت الله رئیسی، رئیس جمهور، در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

■ من به عنوان منتخب ملت بزرگ ایران مفتخرم که به نمایندگی از آنها، پیام عقلانیت، عدالت و آزادی را که سه اصل اساسی برای حیات انسان معاصرند، به جهان برسانم.

■ پیشنهاد ایران ممنوع شدن هرگونه تحریم یا اخلال در زنجیره تأمین سلامت و محیط زیست و ثبت تحریم  اقلام بشر‌دوستانه به عنوان جنایت علیه بشریت است. 

■ من به دنبال تعامل مؤثر با همه کشورهای جهان بخصوص کشورهای همسایه هستم.

■ از کپیتال تا کابل یک پیام به جهان مخابره می شود: نظام سلطه امریکا در داخل و خارج بی اعتبار شده است

■ صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است

■ امریکا به جای تغییر «روش زندگی» خود با جهان «روش جنگ» خود را تغییر می‌دهد

■ تحریم، روش جدید جنگ امریکا با ملت‌ها است؛ تحریم دارو در دوران کرونا جنایت علیه بشریت است 

■ سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ ثبات و تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه است

■ اگر مجاهدت شهیدان سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نبود امروز داعش همسایه مدیترانه‌ای اروپا بود

■ آزادی در کوله پشتی سربازان بیگانه جا نمی‌شود 

■ رژیم اشغالگر قدس بزرگترین تشکیلات تروریسم دولتی است

■ ما به وعده‌های دولت امریکا اطمینان نداریم 

■ سلاح اتمی هیچ جایگاهی در دکترین  دفاعی و بازدارندگی ایران ندارد

■ انقلاب اسلامی ایران حامی آزادی و مانع افراطی‌گرایی است

 

** در راستای سیاست خارجی متوازن با همه مناطق جهان گفت‌و‌گو می‌کنیم

 

وزیر امور خارجه در آغاز سفر خود خبر داد که با استفاده از فرصت حضور همتایان و مقامات عالیرتبه کشورها حدود ۵۰ ملاقات و جلسه و شرکت در نشست‌های مختلف را در این سفر چند روزه از سر خواهد گذراند. امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد با استفاده از فرصتی که پیش آمده بتواند در راستای سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال، پویا و هوشمند دولت سیزدهم در تنظیم و توسعه روابط خارجی با همه مناطق جهان و کشورهایی که هدفگذاری شده مشورت‌ و گفت‌و‌گو کند. او خاطرنشان کرد: در جریان این سفر از جمله موضوعاتی که در دستورکار است با نگاه به همسایگان و اولویت آسیا و تمرکز بر سیاست خارجی متوازن و تعامل با همه کشورهای جهان، پیگیری دیپلماسی اقتصادی از جمله برنامه‌‌های گفت‌وگوها خواهد بود.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/06/31

** تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت

 

مراسم تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت سراسر کشور با حضور رئیس جمهوردر محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. آیت الله رئیسی در این مراسم تاکید کرد: این تجلیل و تکریم بخاطر این است که هیچکس دچار جهل و نادانی نشود و اگر به هر دلیل بخاطر فتنه فتنه‌گران و شیطنت شیاطین دچار گمراهی شد با نشان دادن راه شهیدان از گمراهی نجات یابد. وی افزود: رمز ماندگاری نام شهیدان و ایثارگران ما در دفاع مقدس، دفاع از حریم و حرم و دفاع از مبانی انقلاب اسلامی در این است که این عزیزان خودشان نیز قدسی شدند و این ماندگاری برای اخلاص در عمل آنها است.

 

** مذاکرات وین در هفته‌های آتی از سرگرفته می‌شود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: هر نشست و جلسه‌ای هماهنگی قبلی و تنظیم دستورکار لازم دارد و همانطور که قبلا تاکید شد گفتگوهای وین به‌زودی و طی چندهفته آتی از سرگرفته خواهد شد و این به اطلاع1+4 رسانده شده است. خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به اینکه آیا نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در دستور کار قرار دارد، گفت: برجام و گفتگوهای وین یکی از موضوعات اصلی ملاقات‌های دوجانبه با آقای بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه حاضر از 4+1 خواهد بود، اما نه برنامه‌ای برای جلسه وزرای خارجه ایران و 1+4 در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک از قبل تنظیم شده و نه اینکه بر اساس اطلاع ما همه وزرای خارجه 4+1 در نیویورک حاضر هستند.

 

* وطن امروز 1400/06/31

** پاسخ نماینده ایران به ادعاهای بی‌اساس وزیر انرژی عربستان

 

روزبهانی رایزن سیاسی نمایندگی دائم ایران در پاسخ به ادعاهای بی‌اساس وزیر انرژی عربستان گفت: این طنز تلخی است که جمله عامیانه «بهترین دفاع، حمله است» در حال تبدیل‌شدن به یک الگو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. عربستان در حالی به برنامه هسته‌ای ایران می‌پردازد که این کشور هنوز نسخه قدیمی «پروتکل مقادیر کوچک» را اجرا می‌کند و در نتیجه، از نظارت و راستی‌آزمایی جامع برنامه هسته‌ای خود توسط آژانس جلوگیری می‌کند.

 وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد ایران در قبال برنامه هسته‌ای خود شفافیت ندارد و به قوانین و تعهدات بین‌المللی پایبند نیست و این موضوع عربستان سعودی را نگران می‌کند.

 

** هک سایبری غول حوزه ارتباطات در فلسطین اشغالی

 

یک روزنامه عبری‌زبان خبر داد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطی رژیم صهیونیستی هدف حمله سایبری قرار گرفته است. یدیعوت آحارانوت گزارش داد این اقدام دوشنبه‌شب رخ داده و هکرها با نفوذ به سامانه‌های شرکت ارتباطی «Voicenter‌»، سیستم ارتباطات یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صهیونیستی را فلج کرده‌اند. طبق این گزارش، Voicenter یکی از شرکت‌های پیشگام در فلسطین اشغالی است که به شرکت‌های فعال در حوزه بازرگانی خدمات ارائه می‌کند. بر اساس گزارش یدیعوت آحارانوت،‌ هکرها که خود را «Deus» نامیده‌اند، در یکی از انجمن‌های اینترنتی اعلام کرده‌اند ۱۵ ترابایت از داده‌های شرکت مذکور را به سرقت برده‌اند و آن را در بستر اینترنت برای فروش قرار داده‌اند.

 

* جوان 1400/06/31

** پیاده نظامِ حاکمانِ بی‌خرد امریکا نشوید

 

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در پیامی با گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس و روز جهانی صلح نوشت: دفاع مقدس هشت ساله و ظرفیت مقاومت، صبر و تاب‌آوری ملت برابر توطئه‌ها و ترفند‌های دشمنان، از مؤلفه‌های قدرت ملی و ارکان بازدارنده ایران اسلامی است که به‌عنوان نماد پیروزی و اقتدار ملی توانسته است افزایش عمق راهبردی انقلاب و شکل‌گیری ژئوپلیتیک مقاومت در منطقه غرب آسیا را به واقعیتی مسلّم تبدیل کند، به گونه‌ای که امروز هیچ بیگانه و بیگانه‌پرستی، خیال تجاوز به مرز‌های هویتی و سرزمینی ایران و ایرانیان را در سر نپروراند. سرلشکر باقری در پیامش  از سربازان و نظامیان آزاداندیش ارتش ایالات متحده امریکا خواست اجازه ندهند جنایتکاران تروریست و خون‌آشام نشسته در اتاق‌های فرماندهی ارتش این کشور با چهره‌پردازی‌های موهوم و سخیف، آن‌ها را پیاده‌نظام سحرشده سیاست‌های سلطه و جنگ‌افروزی خود قرار دهند.

 

** دشمنان در سراشیبی سقوط و افول هستند

 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس یک حادثه تاریخی سلب و توقف‌پذیر نبود بلکه به عنوان حقیقت جاری در جامعه ادامه دارد. در حال حاضر هم مردم ایران مقابل تحریم‌های ظالمانه امریکا و فشار عملیات روانی امریکایی‌ها و غربی‌ها و عملیات سنگین رسانه‌ای آن‌ها ایستادگی می‌کنند و توانست این تحریم‌ها را بشکند. سردار سلامی افزود: از این به بعد دشمنان در سراشیبی سقوط و افول هستند و ما این موضوع را مشاهده می‌کنیم. آن‌ها در حال فرار هستند و از مردمک چشم‌های ملت ایران فاصله می‌گیرند و کوچک‌تر می‌شوند.

 

** تل‌آویو به شروط مقاومت در تبادل اسرا تن داد

 

منابع ارشد مصری فاش کردند که قاهره پیام‌هایی ناگهانی و بی‌سابقه از اسرائیل در خصوص به حرکت درآوردن و فعال کردن پرونده تبادل اسرا با جنبش حماس دریافت کرده است. این در حالی‌است که طی ماه‌های گذشته این پرونده شاهد رکود و بن‌بست در مورد نکات اساسی توافق نهایی بود. روزنامه فلسطینی «الایام» نیز دیروز در گزارشی نوشت که اسرائیل از شرط تکمیل پرونده تبادل اسرا در قبال رفع محدودیت‌ها از نوار غزه و بازسازی آن عقب‌نشینی و روند بازسازی نوار غزه را تسهیل کرده است.

همزمان با گشایش در پرونده تبادل اسرا، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس در خارج از فلسطین در گفتگوی تلفنی با خانواده‌های شش اسیری که به تازگی از زندان جلبوع فرار کرده بودند، تأکید کرد که این اسرا و بقیه فرزندان اسیر و رهبران آن به‌زودی از طریق یک تبادل اسرای درخشان و شایسته مقاومت فلسطین، آزاد خواهند شد.

 

* آفتاب‌یزد 1400/06/31

** تاکید وزیر خارجه آلمان بر لزوم ازسرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات وین

 

وزیر خارجه آلمان پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در بیانیه‌ای تاکید کرد: وقت برای توافق هسته‌ای با ایران تنگ است و دعوت از تهران برای بازگشت به مذاکرات وین نمی‌تواند همیشگی باشد. ماس ادامه داد: اکنون دولت جدید (ایران) باید سریع راه خود را برای بازگشت به میز مذاکره بیابد. در این خصوص نیز در روزهای آینده گفتگوهایی خواهیم داشت.

 

* خراسان 1400/06/31

** بی‌عرضگی در حل مشکلات نتیجه پشت کردن  به سنت‌های الهی است

 

 رئیس مجلس در مراسمی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: «امروز اگر بقای جمهوری اسلامی را شاهد هستیم به این دلیل است که در برهه‌های مختلف به خصوص دوران دفاع مقدس با اتکا به سنت‌های الهی  حرکت کرده‌ایم. اگر از سویی شاهد بی‌عرضگی در اداره کشور و از سویی شاهد ناراحتی مردم بودیم به این دلیل است که به سنت‌های الهی پشت کردیم و در اقتصاد، سیاست، روابط برادرانه و روابط اداری و غیره، می‌خواهیم زمینی عمل کنیم». قالیباف افزود: «آن‌هایی که اندیشه غربی و وادادگی در مقابل غرب را در ذهن دارند بدانند که عزت دنیوی و اخروی و حل مشکلات در سایه اعتقاد به سنت‌های الهی، اعتماد به مردم و تمسک به فرهنگ جهاد و شهادت و کار و تلاش به دست می‌آید».

 

* مردم سالاری 1400/06/31

** بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 

ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: بی تردید در هر سطری از کتاب ارزشمند این دفاع جانانه ، نکات درس آموزی نهفته که می‌بایست توسط پیشکسوتان و پدیدآورندگان آن برای نسل‌های امروز و آینده کشورمان به زیبایی ترسیم شود. امروز به برکت خون شهیدان انقلاب و ایثارگری رزمندگان، دفاع از منافع ایران اسلامی فراتر از مرزهای جغرافیایی رقم خورده و فرزندان برومند ایران در هر نقطه از دنیا که منافع نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاب کند پرچم پرافتخار کشورمان را به اهتزاز در می‌آورند و بحمدالله ره آورد این اقتدار، شکست هیمنه پوشالی نظام سلطه طلب بوده است.

 

* رسالت 1400/06/31

** دیدار وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران

 

وزارت خارجه آمریکا از دیدار «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور با «الیزابت تراس» همتای انگلیسی وی در نیویورک خبر داد. وبگاه وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای دراین‌باره گفت: «بلینکن و تراس درباره طیفی از مسائل ازجمله وضعیت افغانستان، ایران، مقابله با بحران‌های آب‌وهوایی، هند و اقیانوس آرام آزاد و تقویت روابط اقتصادی دوجانبه گفت‌وگو کردند.» بلینکن نیز در صفحه توییتر خود درباره این جلسه نوشت:‌ «دیدار چهره به چهره خوبی برای  اولین بار با وزیر خارجه انگلیس لیز تراس داشتم و درباره اولویت‌های مشترک از ایران و افغانستان گرفته تا ایندوپاسیفیک آزاد، صحبت کردم.»

 

* آرمان ملی 1400/06/31

** انتصاب مدیرکل جدید در وزارت کشور

 

با حکم احمد وحیدی وزیر کشور، زینب اختری به سمت مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت کشور منصوب شد. گفتنی است خانم زینب اختری دارای مدرک دکتری فیزیولوژی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا... است.

 

** دیدار وزیراطلاعات با آیت‌الله اعرافی

 

حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب وزیر اطلاعات با حضور در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه در قم با آیت‌ا... اعرافی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

* قدس 1400/06/31

** خبرهای خوب واکسن برکت در راه است

 

مدیر پروژه تولید واکسن کوو ایران برکت گفت: مجموع واکسن ایرانی کرونای تحویل داده شده از سوی ستاد اجرایی فرمان امام به وزارت بهداشت به ۶ میلیون ُدز رسید. جلیلی افزود: خطوط یک و دو کارخانه شفافارمد هم اکنون درحال تولید واکسن کرونا هستند و به زودی خبرهای بسیار خوبی برای مردم در زمینه واکسن برکت و دستاورد بزرگ دانشمندان ایرانی خواهیم داشت.

 

* اعتماد 1400/06/31

** تجارت ايران با اوراسيا به يك ميليارد و ۹۵۷ ميليون دلار رسيد

 

مديركل دفتر همكاري‌هاي بين‌الملل گمرك درخصوص تجارت خارجي با كشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اوراسيا در 5 ماهه سال جاري گفت: «در اين مدت تجارت خارجي با اين كشورها از يك ميليارد و 957 ميليون دلار گذشت. صادرات كشورمان به كشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اوراسيا بالغ بر 420 ميليون و 823 هزار دلار شده كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 37درصد رشد داشته است. كاخكي افزود: در همين مدت واردات كشورمان از كشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اوراسيا به يك ميليارد و 536 ميليون و 659 هزار دلار رسيده كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 59درصد رشد داشته است.

 

** عزم دولت براي گسترش همكاري با شركت‌هاي چيني

 

وزير نفت از برنامه‌ريزي براي جذب ۱۴۵ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي در صنعت نفت ظرف چهار تا هشت سال آينده خبر داد. اوجي در ديدار با ژونگ گويدونگ، رييس دفتر سينوپك در تهران با بيان اينكه دولت سيزدهم آماده همكاري همه‌جانبه با شركت‌هاي چيني براي توسعه پروژه‌هاي صنعت نفت در بخش بالادست و پايين‌دست است، تصريح كرد: انتظار داريم در دولت سيزدهم مشاركت‌ها و توافق‌هاي زياد ميان ايران و چين شكل بگيرد. اوجي افزود: اين دولت عزمش را براي گسترش همكاري همه‌جانبه با شركت‌هاي چيني جزم كرده و اميدواريم شاهد مشاركت شركت‌هاي چيني در حوزه‌هاي مختلف صنعت نفت باشيم.

 

* اطلاعات 1400/06/31

** امنیت بالاتر از دفاع است

 

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی به همراه برخی از معاونان با امیرسرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیدار و گفتگو کرد. در این نشست صمیمانه، امیر آشتیانی با بیان اینکه امنیت بالاتر از دفاع است، به اهمیت و حساسیت مأموریت‌های نیروی انتظامی، اشاره و بیان کرد: بایستی برای تقویت امنیت پایدار تلاش کنیم چراکه تحقق این مهم، به تقویت امنیت ملی منتج می‌شود. وی با اشاره به رویکرد وزارت دفاع در پشتیبانی از نیروی انتظامی خاطر نشان کرد: فصل جدیدی از همکاری وزارت دفاع و ناجا پیش رو است.

 

** مواضع ایران و حزب‌الله لبنان در قبال یمن شرافتمندانه است

 

رهبر انصارالله یمن در سخنانی به مناسبت هفتمین سالروز انقلاب ۲۱ سپتامبر اعلام کرد: مواضع شرافتمندانه در قبال یمن، از سوی ایران و حزب الله لبنان و آزادگان سوریه و عراق و بحرین اتخاذ می‌شود. «عبدالملک الحوثی» گفت: عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها ابزار دست آمریکا و گاوهای شیرده آن هستند. وی تاکید کرد: هدف گرفتن یمن در راستای خدمت به آمریکا، انگلیس و اسرائیل است.

 

* شهروند 1400/06/31

** احتمال شروع سفر «عمره» و «سوریه»

 

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سوال که آیا ایرانی‌ها به عمره امسال می‌رسند، گفت: «با توجه به تمایل‌هایی که برای ازسرگیری مذاکرات بین ایران و عربستان نشان داده شده است، اگر در مذاکرات دو کشور، مشکل کنسولگری و دفتر نمایندگی حل شود می‌توانیم.» رشیدیان درباره ازسرگیری اعزام زائران به سوریه نیز گفت: «امیدواریم با بهتر شدن شرایط، زمینه اعزام زیارتی به سوریه را داشته باشیم. مذاکره با وزارت سیاحه سوریه و حتی با عربستان که قطع رابطه هستیم، ادامه دارد.» وی درباره پیش‌بینی زمان برای ازسرگیری سفر زیارتی سوریه اظهار کرد: «امیدواریم در صورتی که ستاد ملی کرونا مجوز صادر کند، مقدمات سفر بعد از ماه صفر فراهم شود.»

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**تأکید آیت‌الله‌ العظمی مکارم شیرازی بر بازشناسی اصول و مبانی جهاد و مقاومت

 

حوزه/ آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پیامی به همایش سراسری تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت، بر اهتمام بیشتر برای انتقال ارزش هایی همچون اصول و مبانی دفاع مقدس به نسل جوان تاکید کردند.دراین پیام با اشاره به اینکه در طول این دوران، سخت‌ترین تحریم‌ها بر ایران تحمیل شد، تصریح شده است:اما این تحریم‌های سخت و بی‌سابقه هرگز نتوانست خللی در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب اسلامی ایجاد کند. درادامه این پیام آمده است:طلایه داران این دوران مقدس و شکوهمند پیشکسوتانی هستند که السابقون الأولون به شمار می‌آیند و بی‌تردید حماسه‌های غرورآفرین آنان در طول هشت سال دفاع مقدس نمونه بارز و روشنی از تأسی و الگوپذیری از نهضت امام حسین (ع) بوده است. ضروری است که متولیان و سیاست‌گذاران فرهنگی کشور به‌ویژه مسؤولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به بازشناسی اصول و مبانی این جهاد و مقاومت اهتمام بیشتری ورزند و این فرهنگ و آگاهی را به نسل‌های آینده منتقل کنند تا روحیه جهاد و دفاع و ایثارگری همیشه جاویدان و در سایه آن امنیت و آرامش پیوسته پاینده بماند.

 

**هشدار آیت الله العظمی مکارم  شیرازی نسبت به نفوذ در میان علما، نشانه بصیرت مرجعیت دینی است

 

رسا/ آیت الله کعبی، با اشاره به نقش مرجعیت در دفاع از اسلام گفت: مرجعیت دژ مستحکم اسلام و اهل بیت علیهم السلام است و ملجاء و پناهگاه مؤمنین در تبیین و هدایت دینی و فصل خصومات و مدیریت اجتماعی و مرزبان مبانی و اندیشه‌های اسلامی است؛ مرجعیت دیده بان مبارزه با استبداد و استعمار می‌باشد و استبداد و استعمار در طول تاریخ ضربات سهمگینی از مرجعیت دینی خورده است. عضو جامعه مدرسین افزود: الحمدلله مرجعیت ما بیدار و آگاه است و در مقابل توطئه‌ها و نفوذ دشمنان به مثابه سدی محکم ایستاده است و همواره با هوشمندی، توطئه‌ها و خط نفوذ دشمن را خنثی کرده است؛ آنها به وقت خود به مقامات تذکر دادند که دقت بیشتری بکنند و آخرین نمونه نیز تذکرات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به وزیر اطلاعات جدید است.عضو جامعه مدرسین در پایان تصریح کرد: اینکه ما از جانب یک مرجع تقلید این هشدار را مبنی بر توجه به نفوذ در بیت علماء می‌شنویم، نشان از بیداری ایشان دارد که یعنی خودشان مسائل را رصد می‌کنند و این مسئولیت دستگاه‌های امنیتی را سنگین تر می‌کند.

 

**مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله ممدوحی برگزار می‌شود

 

رسا/ مراسم گرامیداشت اولین سالگرد ارتحال عالم ربانی و انقلابی فیلسوف گرانقدر مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسن ممدوحی کرمانشاهی در مدرسه ثامن الائمه(ع) برگزار می شود.این مراسم در روز پنجشنبه 1/7/1400 مطابق با 16 ماه صفر بعد از نماز مغرب و عشاء در خیابان سمیه کوچه 11، حوزه علمیه ثامن الائمه علیه السلام، همراه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود.

 

**هیچ سقفی برای ارتقای روابط با ایران قائل نیستیم

 

فارس/وزیر خارجه اتریش در دیدار با امیرعبداللهیان با بیان این‌که این کشور هیچ سقفی برای ارتقای روابط با ایران قائل نیست، تمایل این کشور را برای میزبانی مذاکرات هسته‌ای همچون گذشته اعلام کرد. امیرعبداللهیان نیز دراین ملاقات با قدردانی از اهدای واکسن توسط اتریش به ایران اعلام کرد: دولت جدید آمادگی دارد روابط با اتریش را به بهترین سطح برساند.امیرعبداللهیان با تأکید بر اراده تهران برای تعریف متوازن روابط با اروپا، اظهار داشت: مناسبات اروپا با ایران نباید تابعی از نوع رفتار و نگرش غیرسازنده آمریکا به ایران باشد.وی همچنین در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این‌که دولت سیزدهم مذاکرات را از سر می‌گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

 

**واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

 

فارس/ یک مقام وزارت خارجه آمریکا به تغییر تیم مذاکره کننده ایرانی برای گفت‌وگوهای برجام واکنش نشان داد و گفت: «اگر مذاکره کننده اصلی تغییر یابد و ما همچنان قادر به گفت‌وگوی مستقیم با ایران نباشیم و آنها پارامترهای اساسی متفاوتی با آن چیزی که ما مذاکره کردیم بیایند، با مشکل مواجه خواهیم شد».وی در ادامه گفت: «ما حتی با مذاکره کنندگانی که با آنها آشنا بودیم نیز نتوانستیم شکاف‌ها را از بین ببریم. این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود درباره جدول زمانی انجام مذاکرات برجام گفت: «ما یک جدول زمانی نداریم. موضع ما این است که ما آماده بازگشت به میز مذاکره هستیم».سعید خطیب زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز اخیرا در کنفرانس خبری خود درباره ترکیب تیم مذاکره کننده ایران برای مذاکرات برجام گفت: « ترکیب تیم مذاکره کننده در حال بررسی است و طبیعتا تغییراتی صورت خواهد گرفت و شکل و شمایل این تغییرات هنوز نهایی نشده و به محض نهایی شدن به اطلاع همه خواهد رسید».

 

**دولت «بایدن» صلاحیت ارائه طرح صلح در سازمان‌ملل را ندارد

 

مهر/ وزیر خارجه کوبا در نخستین واکنش به سخنرانی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پیامی توییتری نوشت: دولت بایدن هیچ صلاحیت اخلاقی ندارد که در سازمان ملل متحد طرح ابتکاری را برای بسیج تلاش واقعی جامعه بین‌الملل به نفع صلح، عزت و توسعه انسانی مطرح کند. برونو رودریگز در این باره اضافه کرد: دولت بایدن در تلاش برای تقسیم جهان بین کسانی که تسلیم او می‌شوند و کسانی که از حق حاکمیت خود در تعیین سرنوشتشان دفاع می‌کنند، اشتباه بزرگ همراه با تبعات زیادی برای آن مرتکب می‌شود.وی در این باره افزود: اجرای ناشایست سیاست خارجی اشتباه و خطرناک «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق توسط بایدن، به صلح و ثبات بین المللی آسیب می‌رساند و عواقب جدی آن متوجه دولت آمریکاست.

 

**گردهمایی اعتراضی علیه مداخله‌های نظامی آمریکا در جهان

 

مهر / در نخستین روز برگزاری هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک، گروهی از معترضان در مقابل مقر این سازمان یک گردهمایی اعتراضی برگزار کرده و خواستار توقف مداخله‌های نظامی آمریکا در سرتاسر جهان و همچنین پذیرش پناهجویان بیشتری از سوی این کشور شدند.این گردهمایی اعتراضی در حالی برگزار شد که «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده برای ایراد سخنرانی در صحن مجمع وارد مقر سازمان ملل شد. در این گردهمایی، معترضان همچنین خواستار تعلیق «مجوز استفاده از نیروی نظامی»َAUMF)) و توقف بکارگیری حملات پهپادی نظامی شدند.

 

**طالبان سفیر خود نزد سازمان ملل متحد را معرفی کرد

 

مهر / «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت جدید افغانستان در نامه‌ای خطاب به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواستار ایراد سخنرانی در نشست سالانه مقامات بلندپایه کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل شد.در این نامه همچنین، «سهیل شاهین» سخنگوی گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل تعیین شد.فرحان حق سخنگوی گوترش دریافت نامه‌ای با این مضمون از وزارت خارجه دولت طالبان را تأیید کرد. این در حالی است که «غلام اسحاق زای» سفیر پیشین دولت افغانستان در سازمان ملل ماه گذشته از سوی طالبان از سمت خود برکنار شد.

 

**رکوردشکنی در تفریغ بودجه99

 

فارس/ رئیس دیوان محاسبات کشور در صفحه شخصی خود در رشته توئیتی خاطرنشان کرد:. همزمان با رکوردشکنی بی‌سابقه در تفریغ بودجه، برای نخستین بار نظارت مستمر بر اجرای بودجه سالانه در مقاطع ۲ ماهه نیز در حال اجراست که یکی از فواید آن، ارائه گزارش تفریغ سال‌های آتی در زمانی به مراتب زودتر از شهریورماه خواهد بود. مهرداد بذرپاش درادامه افزود: تفریغ بودجه به نمایندگان محترم مجلس نیز این امکان را می‌دهد که بیش از ۳ ماه بر عملکرد مالی دولت مطالعه داشته و با اشراف بیشتر، بودجه‌ای موثر و مردم‌پایه را به تصویب برسانند.ارائه گزارش تفریغ بودجه ۴ ماه زودتر از زمان مقرر قانونی و پیش از آغاز بودجه‌نویسی سال آینده، به دولت کمک می‌کند لایحه‌ای واقعی‌تر و با انحراف کمتر را تنظیم کند.براساس وعده‌ای که داده بودیم، با همراهی کارکنان پرتلاش دیوان محاسبات کشور موفق شدیم تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ را در پایان شهریورماه آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی نماییم.