با حکم رهبر معظم انقلاب پیمان جبلی به ریاست صداوسیما منصوب شد

 

رئیس قوه قضائیه: قوه قضائیه برای مسدود کردن گلوگاه‌های فساد عزمی جزم دارد

 

آیت الله فاضل لنکرانی: فاصله گرفتن از حوزه انقلابی طلاب را از مسیر حقیقی دور می‌کند

 

پکن درخواست آمریکا برای کاهش خرید نفت از ایران را رد کرد

 

در جریان سفر اسلامی به مسکو صورت گرفت رایزنی ایران و روسیه در مورد توسعه همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز

 

 

* جام جم 1400/07/08

** آمریکا همچنان خواهد باخت

 

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در چند بیانیه تند با اشاره به این‌که نیروهای آمریکایی از ابتدا نباید به غرب آسیا می‌رفتند، گفت با وجود چنین فرماندهانی، آمریکا همچنان خواهد باخت. دونالد ترامپ در این بیانیه تند که علیه رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و نحوه اجرای خروج آمریکایی‌ها از افغانستان منتشر کرده، نوشت: «خروج از افغانستان که به‌ شکلی بی‌نظم و به‌طور شرم‌آوری با بی‌کفایتی انجام شد، هیچ ربطی به دولت قبلی یا اتفاقات ۲۰ سال گذشته ندارد.» وی افزود: «خروج وحشتناک [از افغانستان] به‌طور ویژه، به‌ دليل این رخ داد که نظامیان زودتر از شهروندان و پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی جهان به ارزش ۸۵ میلیارد دلار، از این کشور خارج شدند. این خروج با ذهنیتی کودکانه انجام شد و فقط دولت بایدن مقصر آن است.»

 

* همشهری 1400/07/08

** امید مردم به دولت رئیسی

 

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در گزارشی اعلام کرد که طبق آخرین نظرسنجی انجام شده بیش از 53درصد از مردم معتقدند دولت رئیسی درمقایسه با دولت قبلی بهتر و 9.6درصد گفته‌اند بدتر عمل خواهد کرد. ۲۱درصد معتقدند فرقی نخواهد کرد. همچنین ۱۵درصد در این ‌خصوص اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و 1.1درصد نیز پاسخ نداده‌اند. همچنین در سؤال دیگری از این نظرسنجی پرسیده شد: «به‌نظر شما کابینه آقای رئیسی توانمندی لازم برای مدیریت امور کشور را دارد؟» که در پاسخ به این سؤال 57.6درصد پاسخ داده‌اند کابینه آقای رئیسی توانمندی لازم برای مدیریت امور کشور را دارد و در مقابل 18.8درصد گفته‌اند توانمندی لازم را ندارد. 23.6درصد افراد در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرده یا به سؤال پاسخ نداده‌اند.

 

* کیهان 1400/07/08

** رهبر معظم انقلاب، پیمان جبلی را به ریاست صداوسیما منصوب کردند

 

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در حکمی آقای دکتر پیمان جبلی را به ریاست سازمان صدا و سیما منصوب کردند. در حکم رهبر معظم انقلاب،‌ ضمن تشکر صمیمانه از تلاش خستگی‌ناپذیر دکتر علی‌عسکری، آمده است: «رسانه‌ ملی، دانشگاهی برای ارتقای سطح آگاهی و معرفت عمومی، و آوردگاهی برای مقابله با امواج خصمانه‌ تحریف و تفتین، و آسایشگاهی برای بهره‌مندی چشم و دل همگان از جلوه‌های زیبائی و هنر، و قرارگاهی برای پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور است. هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هایی است که باید با ارتقای سرمایه‌ انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید ان‌شاءالله».

 

** رایزنی ایران و روسیه در مورد توسعه همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز

 

محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران و آلکسی لیخاچوف، رئیس‌شرکت دولتی روس اتم در مورد توسعه همکاری‌های هسته‌ای صلح آمیز گفت‌وگو و رایزنی کردند. در این دیدار دو طرف با تاکید بر اینکه ایران و روسیه روابط راهبردی و درباره مسائل گوناگون همکاری دارند، اعلام کردند که تلاش دارند همکاری‌های دو کشور درباره انرژی صلح آمیز هسته‌ای را نیز با سرعت بالاتری دنبال کنند. اسلامی در این نشست ابراز امیدواری کرد که دو طرف از طریق این گفت‌وگوها روند همکاری‌ها را تقویت کنند و به آن شتاب دهند. الکسی لیخاچوف نیز از تعمیق مناسبات دوجانبه به ویژه در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استقبال کرد.

 

** شمار زائران اربعین به 17 میلیون نفر رسید

 

وزیر کشور عراق اعلام کرد شمار زائرانی که در مراسم اربعین امسال حضور داشتند به 17 میلیون نفر رسید. «عثمان الغانمی» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «نصیف الخطابی»، استاندار کربلا، همچنین اشاره کرد که طرح امنیتی ویژه اربعین موفقیت‌آمیز بوده است. «الخطابی» استاندار کربلا نیز با اعلام موفقیت‌آمیز بودن همه طرح‌های خدماتی ویژه اربعین، گفت 99 هزار کارمند در موفقیت‌آمیز بودن این مراسم از همه نهادها و وزارتخانه‌ها مشارکت داشتند.

 

* شرق 1400/07/08

** هیچ قدرتی توان حمله به ایران را ندارد

 

مشاور فرمانده کل قوا گفت: همان‌گونه که ایران قدرت اول تأثیرگذار در معادلات منطقه غرب آسیاست، قدرت دفاعی ما هم در این منطقه، قدرتی بزرگ و تأثیرگذار در معادلات دفاعی امنیتی محسوب می‌شود؛ به‌نحوی‌که هم ملت و هم نیروهای مسلح ما به قدری قدرتمند شده‌اند که هیچ‌یک از قدرت‌های فرامنطقه‌ای همچون آمریکا و دیگران در مقابل این قدرت نمی‌توانند هیچ‌گونه تفکر و اقدامی که منتهی به تهاجم نظامی گسترده به ایران شود، انجام دهند؛ چون وضعیت ایران متفاوت از افغانستان و عراق است. سرلشکر صفوی افزود: امنیت و قدرت دفاعی ما به‌واسطه قدرتی که کشورمان به آن دست یافته به نحوی است که تهدید و تهاجم نظامی علیه ما کمتر متصور می‌شود؛ اگرچه نیروهای مسلح کشورمان باید همواره آمادگی خود را حفظ کنند و دشمنان فرامنطقه‌ای را ضعیف و خفیف نپندارند تا دچار غافلگیری نشویم.

 

** تکذیب ملاقات شمخانی با مقامات عربستان

 

یک منبع مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: «هیچ‌گونه ملاقات یا تماسی میان دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با مقامات عربستان سعودی انجام نشده و برنامه‌ای نیز در این رابطه وجود ندارد». در دو روز گذشته برخی فعالان فضای مجازی بدون اشاره به منبع خبر خود، از ملاقات دریابان شمخانی با «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در بغداد خبر داده بودند.

 

* ایران 1400/07/08

** رونق تولید و ایجاد اشتغال، اصلی‌ترین مأموریت دولت است

 

رئیس جمهوری در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه بر اساس آمار حدود ۴۰ درصد ظرفیت‌های تولید کشور معطل است، فعال شدن این ظرفیت‌ها را در گرو اقدام جهادی و انقلابی دانست و تأکید کرد که اصلی‌ترین مأموریت دولت، رونق و افزایش تولید و جهش در ایجاد اشتغال است. آیت‌الله رئیسی افزود: همزمان با گسترش واکسیناسیون ضرورت دارد با یک حرکت منطقی، تدریجی و حساب شده فعالیت مراکز آموزشی و کسب و کارها به حالت عادی بازگشته و در مدار رونق قرار گیرد. رئیس جمهوری با بیان اینکه راه علاج مشکلات کشور رونق تولید است، تأکید کرد: باید نقدینگی‌ها در کشور به سمت تولید و اشتغال سوق یابد، چرا که رونق تولید و اشتغالزایی، مسأله محوری دولت سیزدهم است.

 

** بررسی راهبردهای مهار نرخ تورم در کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان

 

در نشستی در کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان اعضای کمیسیون، دغدغه‌ها و مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور را از جمله ضرورت باورمندی مسئولان و مدیران اقتصادی به اقتصاد اسلامی، تشکیل اتاق فکر مبتنی بر اقتصاد اسلامی با حضور نخبگان حوزوی و دانشگاهی، اتخاذ تصمیم لازم برای کنترل تورم و گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج اولیه مردم، لزوم قطع وابستگی بودجه سالانه از نفت، کنترل و مدیریت برداشت از صندوق توسعه ملی، کنترل نقدینگی و مدیریت رشد پایه پولی، کاهش هزینه‌های جاری و ضرورت صرفه‌جویی در دستگاه‌های دولتی با تشدید نظارت‌ها و انجام حسابرسی دقیق، لزوم دقت نظر در انتصاب مدیران اقتصادی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان مطرح کردند. در این جلسه خاندوزی وزیر اقتصاد با قدردانی از بیان دغدغه‌ها و مطالبات اقتصادی مردم از سوی خبرگان، سه راهبرد را برای کنترل نرخ تورم و مهار آن مطرح کرد. 

 

** ایران آماده تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق است

 

معاون وزیر نفت در امور گاز در دیدار با هیأت عراقی اعلام کرد: ایران آماده تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق است. چگنی گفت: رابطه ما با عراق، راهبردی است و جدای از روابط اقتصادی، روابط فرهنگی و دینی عمیقی داریم که اهمیت بسیاری دارد، از این‌رو هر چه همکاری ما بویژه در حوزه انرژی بیشتر باشد، این روابط عمیق‌تر و عینی‌تر خواهد بود. وی دیپلماسی قوی انرژی را یکی از برنامه‌های وزیر نفت دولت سیزدهم خواند و افزود: ضمن درخواست از طرف عراقی به پایبندی به قراردادهای جاری و توافق‌های پیشین، آماده بررسی پیشنهادهای جدید از سوی وزارت برق عراق به‌منظور تمدید قرارداد صادرات گاز به آن کشور هستیم.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/08

** زد و خورد و چاقوکشی در صف‌های طولانی بنزین در انگلیس

 

در پی تشدید بحران کمبود سوخت در انگلیس و تشکیل صف‌های بنزین در مقابل مراکز فروش بنزین هرج و مرج زیادی در پمپ‌ بنزین‌های این کشور به وجود آمده و کار تا جایی پیش رفته است که مواردی از چاقوکشی و زد و خورد در این مکان‌ها گزارش شده است. «دیلی میل» گزارش کرد که بحران کمبود سوخت و حوادث مرتبط با آن موجب شده است که ارتش انگلیس به حالت آماده‌باش درآید. این روزنامه انگلیسی گزارش کرد که برخی از جایگاههای سوخت در پی بحران به وجود آمده فروش بنزین را تا سقف 30 پوند سهمیه‌بندی کرده‌اند و خشونت در صف‌های طولانی پمپ بنزین‌های انگلیس رو به افزایش است و مردم با یکدیگر درگیر شده‌اند و حتی به روی هم چاقو می‌کشند.

 

** انتقاد صهیونیست‌ها از محتوای پوچ و بی‌معنای سخنرانی بنت در سازمان ملل

 

حزب لیکود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سخنرانی پوچ و توخالی در سالنی خالی از حضار ایراد کرد. در این بیانیه آمده است، سخنان نفتالی بنت درخصوص ایران نیز پوچ است زیرا وی پیش از این متعهد شده بود که علیه توافق هسته‌ای وارد یک نزاع جهانی نخواهد شد و فعالیت‌های اسرائیل را با آمریکا هماهنگ می‌کند. در بیانیه مذکور آمده است، نفتالی بنت خود را به عنوان یک سیاستمدار بی‌تجربه و خام به جهانیان نشان داد و آشکار کرد که حزب او تنها 6 کرسی در کنست، به دست آورده است. او مانند درختی بود که در جنگلی برزمین افتاده و نه کسی او را دید، نه کسی صدایش را شنید و نه کسی به او اهمیت داد.

 

* وطن امروز 1400/07/08

** اربعین باید در طول قرن‌ها پرشکوه‌ بماند

 

دبیر شورای نگهبان گفت: اربعین حسینی سرآغاز حرکت پربرکتی بود که در طول قرن‌ها باید این حرکت پرشکوه‌تر و پرشورتر بماند و می‌ماند. آیت‌الله جنتی طی سخنانی در جلسه شورای نگهبان، اربعین را عاشورای دوم عنوان و تصریح کرد: اگر مانعی در کار نباشد بسیاری از کشورهای دنیا از بحث اربعین استقبال می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده وضع طوری باشد که اربعین را در جوار مرقد مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام باشیم.

 

** حضور 24ساعته نیروی دریایی ارتش در دریا برای برقراری امنیت  

 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه تلویزیونی «گفتمان» تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با ۳ پدیده تحریم، توطئه و تهدید مواجه است. دریادار ایرانی با اشاره به اینکه تجهیزات امروز ما در لبه فناوری قرار دارد، گفت: تجهیزات ما به دست جوانان همین مرز‌و‌بوم ساخته شده است. وی خاطرنشان کرد: حفظ اقتدار کشور در گرو ایجاد امنیت است و نیروی دریایی ارتش برای برقراری امنیت پایدار به صورت ۲۴ ساعته و بدون توقف در دریا حضور دارد.

 

* جوان 1400/07/08

** لانه ترویست‌ها را در عراق خراب می‌کنیم

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه لانه تروریست‌ها را در عراق خراب می‌کنیم، به مسئولان عراق و اقلیم کردستان توصیه کرد که عناصر و اعضای گروهک‌های تروریست و ضدانقلاب را از شمال عراق بیرون کنند و در صورتی که این درخواست محقق نشود ما به وظیفه خود برای انهدام مقر‌ها و پایگاه‌های آن‌ها اقدام خواهیم کرد. سردار پاکپور در گردهمایی رزمندگان پیشمرگ مسلمان کرد، تصریح کرد: الان در شرایطی قرار داریم که آمادگی‌های نظامی ما برای مقابله با هرگونه اقدام تهدیدآمیز به حد اعلا رسیده است.

 

** «نه درشت» پکن به زیاده‌خواهی ضدایرانی واشنگتن

 

رویترز گزارش کرد که ایالات متحده از پکن خواسته خرید نفت از ایران را کاهش دهد. یک مقام ارشد امریکایی که به دلیل حساسیت این موضوع خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته که ما از خرید‌های نفتی شرکت‌های چینی از ایران آگاه هستیم. این مقام امریکایی گفته که ایالات متحده به صورت دیپلماتیک در خصوص کاهش خرید نفت خام ایران با چین تماس گرفته است. سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سؤالی درباره گزارش رویترز، گفت: «چین قاطعانه با هرگونه تحریم یکجانبه مخالف است و از ایالات متحده می‌خواهد در اسرع وقت از اعمال قوانین داخلی خود بر نهاد‌ها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد.» هوآ چوانیینگ افزود: همکاری چین با ایران طبق مقررات حقوق بین‌المللی و قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد. چین و ایران همواره با رعایت اصول برابری و منفعت متقابل، رابطه برد-برد و تجاری‌سازی همکاری کرده‌اند.

 

* آفتاب‌یزد 1400/07/08

** جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی را مدیریت کند

 

سفیر پیشین ایران در باکو گفت: انتظار داریم جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی علیه ایران را مدیریت کند. محسن پاک آیین در ارتباط با مسائل جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قفقاز در چند هفته اخیر و تاثیر آن بر روابط تجاری و بازرگانی در مرز با ایران گفت: مسئله و علت اصلی حوادث در قفقاز، ابهام در برخی از مفاد موافقتنامه صلح مسکو است که در سال ۲۰۲۰ بین آذربایجان و ارمنستان با حضور روسیه امضا شد و در نتیجه آن هفت شهر جمهوری آذربایجان آزاد شد اما تکلیف قره باغ مشخص نشد. وی درباره تحرکات اسرائیل در این حوادث نیز گفت: معتقدم اسرائیل دنبال آن است که در منطقه قدرت نمایی کند و موقعیت خودش را مهم جلوه دهد از این رو نباید بی‌جهت به آن پر و بال داد.

 

* خراسان 1400/07/08

** واردات فایزر منتفی شد، واکسیناسیون بانوان باردار با سینوفارم

 

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «از آن‌جاکه براساس آخرین شواهد علمی معتبر کمیته علمی کرونا، واکسیناسیون زنان باردار در مراکز واکسیناسیون توسط شبکه بهداشتی با واکسن سینوفارم انجام می‌شود، تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.»

 

** تربیت هشت میلیون جوان بسیجی از اهداف بسیج است

 

سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان این‌که تربیت هشت میلیون جوان بسیجی از اهداف بسیج است افزود: ۷۰ هزار مسجد به همراه   هزار و ۵۴ پایگاه بسیجی در کشور محور   حکومت اسلامی را تشکیل می دهند.

 

* مردم سالاری 1400/07/08

** لفاظی مقام اماراتی در روزنامه اسرائیلی

 

‌رئیس کمیته دفاعی، امور داخلی و خارجی شورای فدرال امارات متحده عربی در گفت و گویی با روزنامه روزنامه صهیونیستی گلوبز ‌مدعی شد ایران مرتبا در حال تخطی از قوانین بین‌المللی است و مرتبا استقلال همسایگانش را نقض می‌کند. النعیمی در ادامه اظهارات ضدایرانی‌اش گفت: توافق هسته ای به آن‌ها چراغ سبز نشان داده است که در منطقه هر کاری می‌خواهند، از جمله تروریسم شورشی و دخالت در امور دیگر کشورها، بکنند. وی گفت: «توافق هسته‌ای، به همان شکلی که در سال ۲۰۱۵ بود، فاجعه ای برای منطقه و تمام جهان خواهد بود و موجب قدرت گرفتن ایران خواهد شد».

 

** اکثر مردم آمریکا حامی ‌از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران

 

نتایج یک نظرسنجی که در بنیاد «گروه اوراسیا» در زمینه سیاست خارجی آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد اکثر مردم آمریکا حامی‌از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین هستند. این تحقیق نشان می‌دهد که ۶۲.۶ درصد مردم آمریکا از احیای توافق هسته ای(برجام) و تلاش برای رسیدن به توافقی که مانع تولید تسلیحات هسته‌ای می‌شود، حمایت می‌کنند. این در حالی است که ۳۷.۴ درصد مخالف مذاکرات هستند و فشار آوردن به ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی در راستای ممانعت از دستیابی آن به چنین تسلیحاتی می‌داند.

 

* رسالت 1400/07/08

** سوداگران رمز ارز دستگیر شدند

 

وزارت اطلاعات اعلام کرد: یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های سازمان‌یافته کلاهبرداری در سطح کشور توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و مورد ضربه قرار گرفت و عناصر آن دستگیر شدند. این باند با فریب افکار عمومی و تشویق افراد به خرید و سرمایه‌گذاری در رمز ارز مجعول «کینگ‌مانی» مبالغ هنگفتی را از زیرمجموعه‌های خود کسب کرده و با ایجاد نوسانات ساختگی در قیمت رمز ارز ادعایی، اقدام به خریدوفروش آن کرده است. در این عملیات اعضا این باند با حکم مرجع قضائی دستگیر و به‌دلیل تعداد زیاد مال‌باختگان، پرونده آنان در سیر مراحل قضائی می‌باشد.

 

* آرمان ملی 1400/07/08

** ۵۴۲ فقره شکایت در سه ماهه گذشته

 

شجاعی رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در توییتر خود نوشت: «کمیسیون اصل نود  مجلس در سه ماهه گذشته ۵۴۲ فقره شکایت وصول کرده و برای پیگیری آنها ۱۰۲۹ مکاتبه انجام داده است. گزارش خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال و پیگیری خاموشی‌های گسترده برق از مهم‌ترین کارهای کمیسیون در این سه ماهه بوده است.»

 

* قدس 1400/07/08

** ابلاغ قانون موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و فدراسیون روسیه

 

رئیس جمهوری یک قانون مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد. آیت الله رئیسی «قانون موافقتنامه انتقال محکومان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه‌های دادگستری و امور خارجه ابلاغ کرد.

 

* اعتماد 1400/07/08

** راي ‌اعتماد هيات دولت به استانداران لرستان، فارس و زنجان

 

هيات دولت به استانداران منتخب استان‌هاي لرستان، فارس و زنجان راي اعتماد دادند. در اين جلسه كه به رياست آیت‌الله رييسي برگزار شد، فرهاد زيويار، محمدهادي ايمانيه و محسن افشارچي به ترتيب به عنوان استانداران منتخب لرستان، فارس و زنجان، از هيات وزيران راي اعتماد گرفتند. فرهاد زيويار داراي مدرك دكتراي علوم سياسي است. محمدهادي ايمانيه فار‌غ‌التحصيل پزشكي عمومي و تخصص كودكان از دانشگاه علوم پزشكي شيراز و همچنين فارغ‌التحصيل فوق تخصص گوارش و كبد كودكان از دانشگاه علوم پزشكي تهران است. محسن افشارچي داراي مدرك دكترا در رشته مهندسي كامپيوتر - هوش مصنوعي از دانشگاه كلگري كانادا، كارشناسي ارشد رشته مهندسي كامپيوتر از دانشگاه علم و صنعت ايران و كارشناسي مهندسي كامپيوتر- سخت‌افزار از دانشگاه اصفهان است.

 

* اطلاعات 1400/07/08

** دعوت آیت‌الله العظمی سیستانی از مردم عراق برای حضور مسئولانه پای صندوق‌های رأی

 

دفتر آیت الله العظمی سیستانی بیانیه‌ای را درباره انتخابات پارلمانی پیش روی این کشور صادر کرد. در این بیانیه آمده است: مرجع عالیقدر شیعه همه را تشویق می‌کنند تا آگاهانه و مسئولانه در انتخابات آینده شرکت کنند، هرچند این انتخابات بدون هیچ گونه کاستی نیست اما این سالم‌ترین راه برای عبور کشور به آینده‌ای است که امید می‌رود بهتر از گذشته باشد و از طریق آن، از خطر افتادن در ورطه هرج و مرج و بن بست سیاسی جلوگیری به عمل می‌آید. آیت الله العظمی سیستانی تاکید کرد: رای دهندگان عزیز باید از تجربیات گذشته درس بگیرند و از ارزش آرای خود و نقش مهم آن در شکل گیری آینده کشور آگاه باشند؛ بنابراین از این فرصت مهم برای ایجاد تغییرات واقعی در اداره کشور استفاده کنند و دستان فاسد و ناتوان را از پست‌های اصلی حکومت حذف کنند. این امر در صورتی امکان پذیر است که افراد آگاه دوشادوش یکدیگر در رای گیری مشارکت فعال داشته باشند و انتخاب‌های خوبی انجام دهند. در غیر این صورت، شکست پارلمان‌های قبلی و دولت‌های ناشی از آنها تکرار می‌شود و پشیمانی فایده‌ای ندارد.

 

* شهروند 1400/07/08

** سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری مشترک ایران و روسیه از بندر کاسپین

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: «با توجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در زمینه های اقتصادی و امنیتی می‌توانیم در کنار هم به عنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری‌ها را پوشش دهیم». سعید محمد اظهار داشت: «پیشنهاد می‌شود کارگروه مشترکی در این خصوص تشکیل شود و موضوعات از طریق نمایندگان طرفین ایران و روسیه و نمایندگانی از وزارت راه وشهرسازی پیگیری و راهکارهایی به منظور سرعت بخشیدن به کار ارایه شود».

 

 

 

*اخبارخبرگزای ها و سایت های اینترنتی

 

 

**دستور مقام معظم رهبری در ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای

 

 

تسنیم/دفتر مقام معظم رهبری در نامه ای به آیت الله رئیسی ریاست جمهور اعلام کرد:: مرقومه ی جمعی از شرکت ها و کارخانجات تولید کنندگان لوازم خانگی مبنی بر مخالفت با ورود محصول نهایی لوازم خانگی در شرایطی که از نظر کمی و کیفی تولید اینگونه محصولات در کشور پاسخگوی نیاز داخلی است و درخواست جلوگیری از واردات این محصولات، مراتب به استحضار مقام معظم رهبری رسید، و مرقوم فرمودند:جناب آقای رئیسی- رئیس جمهور محترم

"این موضوع بسیار مهمی است. اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره‌ جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت های لوازم خانگی داخلی است که تازه توانسته اند قدری روی پا بایستند، جداً جلوی این مشکل را سد فرمایید".پیرو این نامه رئیس  دفتر رئیس جمهور طی نامه ای به وزیر صنعت و وزیر اقتصاد اعلام کرد که از واردات  محصول نهایی لوازم خانگی جلوگیری شود.غلامحسین اسماعیلی در نامه‌ای خطاب به فاطمی امین و خاندوزی وزرای صمت و اقتصاد مخالفت رئیس‌جمهور با واردات لوازم‌خانگی کره‌ای را اعلام کرد.

 

**قوه قضائیه برای ‌مسدود کردن گلوگاه‌های فساد عزمی جزم دارد

 

تسنیم/ رئیس قوه قضائیه که صبح امروز پنجشنبه به‌منظور بررسی مسائل قضایی و پیگیری احقاق حقوق عامه در رأس هیأتی به استان قزوین سفر کرده است، در جمع خبرنگاران تاکید کرد که آنچه در برخورد با ناهنجاری‌ها و مبارزه با فساد و تبعیض و حذف گلوگاه‌های فساد مربوط به دولت و مجلس است، به آن‌ها منتقل می‌کند تا این معضلات با اصلاح قوانین یا وضع قوانین جدید و تقویت بخش‌های نظارتی، برطرف شود. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه دستگاه قضایی در امر مبارزه با فساد و تبعیض و کمک به دولت در زمینه مسدود کردن گلوگاه های فساد، عزمی جزم دارد، افزود: در ‌مبارزه با فساد کوتاه نخواهیم آمد‌.

 

**فاصله گرفتن از حوزه انقلابی، طلاب را از مسیر حقیقی دور می کند

 

رسا/آیت الله فاضل لنکرانی، در دیدار مدیرعامل خبرگزاری رسا بر لزوم شناختن و معرفی افکار حوزه تأکید کرد و افزود: در جوهره حوزه های علمیه، انقلاب وجود دارد نه اینکه انقلاب عنوان عرضی بر حوزه باشد و امام خمینی(ره) این جوهر را کشف و نشان داد.عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه حوزه های علمیه نقش اساسی در انقلاب داشته و بنیان فکری انقلاب بر دوش حوزه های علمیه بوده، افزود: باید مؤلفه های حوزه انقلابی برای طلاب تبیین شود، . باید ماهیت حوزه انقلابی برای نسل امروز و طلاب جدیدالورود به صورت علمی نه به صورت دستوری و سیاسی تبیین شود. وی ابراز داشت: باید طلاب با همه جوانب چارچوب های حوزه انقلابی را بپذیرند و نباید ابعاد و چارچوب های حوزه را به صورت دستوری در اختیار طلاب قرار دهیم، بلکه باید این باور در میان طلاب به وجود بیاید که اگر از این مسیر فاصله بگیرند، از مسیر حقیقی فاصله گرفتند و نباید فکر کنند با جدایی از مسیر هنوز طلبه واقعی هستند.

 

**سپاه قدس سهم بزرگی در کمک به امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی دارد

 

تسنیم/ وزیر امور خارجه در دیدار با سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه تأکید کرد که نیروی قدس سهم بزرگی در کمک به امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی دارد. امیرعبداللهیان به نقش بی‌بدیل سردار شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود: اگر نقش ویژه این شهید بزرگوار و قهرمان مبارزه با تروریسم و صهیونیسم نبود،  امروز منطقه ما شکل دیگری داشت.وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: اگر داعش در سوریه و عراق موفق می‌شد، امروز سراسر جهان با تروریسم و افراط‌گرایی مواجه بود. سردار قاآنی نیز در این دیدار با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید بزرگوار سردار حاج قاسم سلیمانی و همچنین شهدای وزارت امور خارجه، جایگاه ویژه و قابل توجه وزارت امور خارجه در تأمین منافع ملی کشورمان را مورد تأکید قرار داد.

 

**مردم نیجریه نظام اسلامی را انتخاب می‌کنند

 

تسنیم / رهبر جنبش اسلامی نیجریه پس از آزادی از زندان در اولین مصاحبه تلویزیونی با شبکه بین‌المللی پرس تی وی ، جنبش اسلامی نیجریه را «صدای انقلاب اسلامی ایران در نیجریه» خواند و تأکید کرد که این جنبش شاهد رشد و شکوفایی است .شیخ زکزاکی اوضاع اجتماعی در نیجریه را نشان از تداوم استعمار دانست و گفت: اگر مردم در تصمیم گیری آزاد باشند نظام اسلامی را انتخاب می کنند.وی در ادامه با اشاره به حمله نیروهای نظامی نیجریه به شیعیان وشهادت جمع کثیری از آنان گفت:اما آنچه مرا غمگین‌تر می‌کند اینکه مقامات کورکورانه تیراندازی می‌کردند ، همسرم در آن حمله زخمی شد و هنوز هم گلوله از بدنش خارج نشده است، در بدن من هم گلوله است ضمن اینکه از کم بینایی رنج می‌برم.

 

**عراق جنگنده‌های پاکستانی را جایگزین جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکا می‌کند

 

تسنیم/ پایگاه خبری المعلومه در گزارشی با عنوان «عراق جنگنده‌های جی‌اف17 پاکستان را به منظور فشار بر واشنگتن جایگزین جنگنده‌های اف16 می‌کند»، آورده است: عراق به دنبال خرید 12 جنگنده از نوع «جی‌اف17» از پاکستان به ارزش تقریباً 600 میلیون دلار است .این منبع با اشاره به قابلیت های جنگنده های پاکستانی بیان کرد: عراق 26 جنگنده اف16 در اختیار دارد اما ایده خرید جنگنده‌های پاکستانی منطقی به نظر می‌رسد زیرا جنگنده‌های اف16 موشک و مهمات برای عملیات جنگی را در اختیار ندارند همچنین نیروی متخصص برای تعمیر ونگهداری این هواپیماها را ندارد و این سبب شده است که این جنگنده‌ها کارآیی نداشته باشند.

 

**۲۳ هزار زائر اربعین از مرز مهران وارد کشور شدند

 

مهر/ رئیس قرارگاه اربعین مرز مهران با اشاره به روند مطلوب ورود زائران اربعین به کشور، گفت: ۲۳ هزار نفر از زائران اربعین از مرز مهران وارد کشور شده اند. احمد کرمی با اشاره به اینکه همچنان برگشت زائران اربعین از مرز بین المللی مهران به داخل کشور ادامه دارد گفت: پیش بینی می‌شود فرآیند برگشت زوار اربعین تا روز شنبه ادامه پیدا کند.وی افزود: از اول ماه صفر تا هفتم مهرماه بیش از ۴۷ هزار نفر زائر از مرز بین المللی مهران عازم پیاده روی اربعین شده‌اند.وی گفت: همه دستگاه‌های خدمات رسانی و امدادرسان پای کار هستند و به صورت شبانه روزی در تلاش هستند که بهترین تمهیدات و امکانات را برای برگشت زوار انجام دهند که بدون هیچ دغدغه‌ای زائرین از مرز مهران به مقاصد خود برگشت داده شوند.

 

**بازخواست مقامات نظامی آمریکا برای خروج شتابزده از افغانستان

 

ایرنا/ با گذشت یک ماه از خروج شتابزده و آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان، فرماندهان نظامی ارشد آمریکا برای دومین روز در مجلس سنا درباره این تصمیم مورد بازخواست سناتورها قرار گرفتند.ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا دراین جلسه گفت: احتمال واقعی وجود دارد که القاعده یا داعش بتوانند در شش تا ۳۶ ماه آینده در افغانستان دوباره سازماندهی شوند.وی گفت: در حال حاضر تهدید تروریستی افغانستان کوچکتر از تهدیدات زمان ۱۱ سپتامبر است اما شرایط کنونی می تواند احتمال سازماندهی مجدد برای گروههای القاعده و داعش را فراهم کند. اکنون وظیفه ما این است که به حفاظت از شهروندان آمریکایی در برابر حملات افغانستان ادامه دهیم.لوید آستین وزیر دفاع آمریکا که به همراه ژنرال مک مکنزی دراین جلسه بودند، سخنان رییس ستاد مشترک ارتش را تایید کرد.

 

**ازسرگیری محاکمه نتانیاهو

 

ایسنا/ دادگاه مرکزی قدس جلسه دادگاهی نتانیاهو در پرونده فساد 4000 را که شامل اتهام‌های رشوه و کلاه برداری می‎شود، ازسرگرفت. در همین راستا، «ایلان یشوع» مدیرکل پایگاه خبری «والا» در دادگاه حاضر شده و اظهارات خود را بیان کرده است .قرار است تا چند روز دیگر جلسه‌ای برای رسیدگی به برخی اطلاعات به دست آمده از تلفن همراه ایلان یشوع برگزار شود. نتانیاهو در پرونده ۴۰۰۰ به این متهم است که در ازای اعطای تسهیلات ویژه به شرکت مخابراتی بزک و سایت والا، به پوشش خبری مناسبی از خود و همسرش دست یافته است.