آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: واردات واکسن و پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، دو اقدام ارزشمند دولت

رئيس‌جمهور در سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد: اجازه نمی‌دهیم حقی از کارگران در هیچ نقطه‌ای از کشور ضایع شود

آیت الله خاتمی: هم پیمانان دشمنان نظام اسلامی، عواقب کار خود را مشاهده خواهند کرد

آیت الله کعبی عنوان کرد: تحقق «دانشگاه ارزش مدار صداوسیما» در سایه توجه به رهنمودهای رهبری و مراجع تقلید

رزمایش بزرگ ارتش در شمال غرب کشور فاتحان خیبر آماده مجازات صهیونیست‌ها


* جام جم 1400/07/10
** حمله شبانه به سفارت ایران در باکو

سفیر ایران در آذربایجان عنوان کرد: در پی تعرض و بی احترامی عده‌ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در نیمه شب پنجشنبه و اعتراض شدید و پیگیری های رسمی، پلیس دیپلماتیک و وزارت کشور جمهوری آذربایجان چهار متعرض به سفارت ایران را شناسایی، بازداشت و بازجویی کرد. موسوی گفت: سفارت ایران در حال پیگیری موضوع تا حصول نتیجه و تنبیه خاطیان است.

* همشهری 1400/07/10
** اهدای نذورات به حرم رضوی از تحریم‌های ایران استثنا شده است

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت: تبادلاتی که به طور معمول بخشی از سفر به ایران یا از ایران توسط اشخاص آمریکایی هستند، در دسته موارد استثنا از مقررات تبادلات و تحریم‌های ایران قرار می‌گیرند و بنابراین به طور کلی ممنوع نیستند. تبادلات مستثنی از این مقررات شامل زیارت اشخاص آمریکایی از حرم مقدس امام رضا(ع) و خریداری کالا و خدمات برای مصارف شخصی‌شان در هنگام سفر است. علاوه بر این، اهدای اقلامی مثل غذا، لباس و دارو توسط اشخاص آمریکایی به حرم مقدس امام رضا(ع) که به منظور تسکین آلام انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل استثنا از این مقررات شده و از این رو، به طور کلی، تحت این مقررات ممنوع نیستند.

* کیهان 1400/07/10
** اسرائیل هیچ استراتژی واقعی علیه ایران ندارد

نشریه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در یادداشتی به قلم روزنامه‌نگار باسابقه اسرائیلی نوشت: «حملات لفظی بنت به ایران در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی، پریشانی استراتژیک اسرائیل در قبال جمهوری اسلامی را نشان داد، که همزمان در حال سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود است.» رُن بن‌ییشای سخنرانی بنت را نشانه ضعف او دانسته و توضیح داد: «نخست‌وزیر اسرائیل تقریبا از آمریکا و متحدان اروپایی‌اش تمنا کرد که مواضع خودشان علیه تهران را سخت‌تر کنند و اقدامات شدیدتری برای توقف برنامه اتمی ایران انجام دهند». در ادامه این یادداشت آمده است: «نومیدی و یأس بنت از این حقیقت نشأت می‌گیرد که اسرائیل هیچ گزینه نظامی مؤثر، قابل اتکا و متعارفی برای متوقف کردن بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران قبل از رسیدن به هدف، ندارد».

** اظهار تأسف امیرعبداللهیان از اظهارات علی‌اف و تأکید بر رفع مشکل دسترسی ایران به اموال خود در کره جنوبی

در جریان تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در کشورمان، وزیر امور خارجه، ضمن آرزوی موفقیت برای سفیر در دوران ماموریتش در تهران و همچنین تاکید بر اهمیت روابط فیمابین در چارچوب روابط همسایگی، اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان را تأسف‌برانگیز خواند. امیرعبداللهیان انجام رزمایش نظامی از سوی کشورها در داخل اراضی خود را در چارچوب حق حاکمیت ملی دانست و با ‌اشاره به تحرکات رژیم صهیونیستی در کنار مرزهای مشترک کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌دهد.
امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با چانگ ایی ینگ، وزیر امور خارجه کره جنوبی با تمجید از روابط دوستانه دو کشور در دهه‌های گذشته، بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط تاکید کرد. وی در عین حال از ایجاد مشکل در عدم استرداد اموال ایران نزد بانک‌های کره به‌شدت انتقاد کرد. وی خواستار حل هرچه سریع‌تر مشکل دسترسی ایران به اموال خود در کره شد.

** واکنش بحرینی‌ها به سفر وزیرخارجه اسرائیل به منامه

مردم بحرین همزمان با ورود وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به منامه، تظاهرات برگزار و مخالفت خود را با عادی‌‌سازی روابط با تل‌آویو اعلام کردند. تظاهر‌کنندگان اقدام به آتش‌زدن لاستیک‌های خودروها در خارج از پایتخت بحرین کردند و کاربران با به راه‌انداختن هشتگ‌هایی مخالفت خود را اعلام کردند. در این میان، تصویر جالب‌توجهی، در رسانه‌های بحرینی دست‌به‌دست شد که حامل پیامی برای وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی بود. در این عکس تظاهرکنندگان بحرینی پلاکاردی به دست داشتند که به یک واقعه تاریخی اشاره داشت و روی آن نوشته شده بود: «آقای لاپید! می‌دانی این چیست؟» پس از این عبارت تصویر شمشیری رسم شده بود که به ماجرای فتح خیبر و شمشیر ذوالفقار اشاره داشت.

* شرق 1400/07/10
** هشدارهای ایران درباره سفر مقام اسرائیلی به بحرین

در پی سفر وزیر خارجه اسرائیل به بحرین و دیدار او با پادشاه این کشور، مقامات وزارت خارجه ایران با واکنش‌هایی منفی، درباره تبعات منفی این اقدام هشدار دادند. وزیر خارجه ایران در واکنش به این سفر و دیدار در توییتی نوشت: «استقبال حکومت بحرین از وزیر خارجه رژیم جعلی صهیونیستی، خیانت آشکار به آرمان مردم مظلوم و مقاوم فلسطین است». امیرعبداللهیان تأکید کرد: «ما فقط یک کشور می‌شناسیم که فلسطین نام دارد و پایتخت آن قدس است. بی‌تردید ارمغان تل‌آویو برای منطقه ‌و بحرین تنها ناامنی است». سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با یادآوری «اقدام خفت‌بار حاکمان بحرین در علنی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی»، «استقبال حقیرانه حاکمان» این کشور از مقام اسرائیلی را «خلاف خواست و رأی مردم شریف و آزاده بحرین» خواند. خطیب‌زاده «هرگونه زمینه‌سازی برای تثبیت حضور مخرب اسرائیل در منطقه را در راستای تنش‌زایی و ناامنی بیشتر» دانست و آن را محکوم کرد. وی افزود: «این‌گونه اقدامات موجب مشروعیت‌افزایی رژیم صهیونیستی نخواهد شد و تأثیری نیز بر آرمان آزادی قدس شریف به‌عنوان قبله اول مسلمین جهان ندارد».

* ایران 1400/07/10
** پنجمین سفر استانی رئیس جمهور؛ کهگیلویه و بویراحمد

رئیس جمهوری در پنجمین سفر استانی خود، صبح دیروز وارد شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شد. آیت الله رئیسی با اشاره به زمینه‌های خوب اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: نباید استان با مشکلاتی مثل محرومیت یا بیکاری مواجه باشد. وی بلافاصله پس از ورود به استان، در محل ساخت سد تنگ‌ سرخ حضور یافت و از روند ساخت آن بازدید کرد. او در واکنش به اظهارات برخی کارگران فعال در خصوص تأخیر در پرداخت حقوق و مزایا نیز گفت: حتماً به‌دنبال ایجاد چهارچوبی خواهیم بود تا حقی از هیچ کارگری در هیچ نقطه‌ای از کشور ضایع نشود. رئیس جمهور هنگام خروج از محدوده عمرانی سد با اجتماع پیش‌بینی نشده مردم منطقه مواجه شد و در اقدامی خارج از برنامه، دقایقی از نزدیک با مردم صحبت کرد. آیت الله رئیسی در دومین برنامه سفر، در جمع گروهی از عشایر بویراحمدی در تنگه گرگو حضور یافت و در فضایی صمیمی با آنان گفت‌و‌گو کرد. حضور در جمع نخبگان، ایثارگران و خانواده‌های شهدای استان دیگر برنامه سفر یکروزه رئیس جمهوری به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

** هشدار سخنگوی سپاه به ماجراجویی های دشمنان

سخنگوی سپاه گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی و برکت خون شهیدان، هدایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) و فداکاری و جهاد همه جانبه فرزندان این سرزمین، نسبت به هر زمان دیگری برای حفظ و صیانت از امنیت کشور، از قدرت بیشتری برخوردار است و ماجراجویی و توطئه دشمنان علیه ایران اسلامی دستاوردی جز نابودی آنان را به دنبال نخواهد داشت. سردار رمضان شریف لفاظی‌های صهیونیست‌ها و عنوان «طرح هزار ضربه چاقو» را اقدامی ناشی از هراس این رژیم جعلی از اقتدار جبهه مقاومت و ایران اسلامی خواند وخطاب به آنان تأکید کرد: شما از زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی هزار شمشیر از نیام برکشیدید، هیچ اتفاقی نیفتاد؛ تنها دستاورد آن تنگ‌تر شدن حلقه محاصره علیه شما در سرزمینی است که اشغال کرده‌اید.

** باید همپای امنیت و سیاست خارجی در حوزه داخلی نیز بدرخشیم

وزیر کشور در آیین معارفه استاندار جدید اردبیل با اشاره به اینکه «ایران اسلامی در حوزه دفاع و امنیت خوب درخشیده و در سیاست خارجی حرف برای زدن دارد و در حوزه داخلی نیز باید همپای این درخشش حرکت کند»، بر ضرورت آبادانی ایران به دست جوانان انقلابی از طریق تحقق دولت اسلامی، تأکید کرد و افزود: ما الگویی را که در سطح عالی مدیریت کشور نشان داده‎ایم، باید در سطح اجرایی در داخل استان‌ها هم نشان دهیم. وحیدی فرهنگ انقلاب اسلامی ایران را فرهنگ متعلق به مکتب اهل بیت(ع) برشمرد و دولت سیزدهم را دولت خود مردم و برخاسته از این فرهنگ عنوان و اضافه کرد: ما برای خدمت به مردم و ساختن کشور با انتخاب شایسته‌ترین افراد و مدیران، مسئولیت شرعی داریم.

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/10
** آغاز رزمایش ارتش در منطقه شمال غرب

رزمایش «فاتحان خیبر» نیروی زمینی ارتش با حضور تیپ‌های 216 زرهی، 316 زرهی، تیپ 25، گروه 11 توپخانه، گروه پهپاد، جنگال، گروه 433 مهندسی رزمی و با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در منطقه عمومی شمال غرب کشور آغاز شد. فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اهداف برگزاری رزمایش «فاتحان خیبر» گفت: در پایان هر دوره آموزشی و هر موقع که دستاورد ویژه‌ای داشته باشیم با برگزاری یک رزمایش از تجهیزات و تسلیحات ساخته شده آزمون به عمل می‌آوریم. سرتیپ حیدری افزود: دو سلاح ضدزره به همراه چند دستاورد دیگرِ نیروی زمینی ارتش و وزارت دفاع در رزمایش "فاتحان خیبر" رونمایی خواهد شد.

** خودکشی 580 نظامی آمریکایی درسال گذشته

580 نظامی ارتش آمریکا در سال گذشته خودکشی کردند. این به معنای افزایش میانگین خودکشی در بین سربازان تا 41.4 درصد در عرض 5 سال است. این رقم براساس گزارش سالانه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که روز پنجشنبه در مورد خودکشی در ارتش منتشر شد، به دست آمده است. در این گزارش آمده است که 580 نظامی در سال گذشته در میان سربازان عادی، نیروهای ذخیره و گارد ملی خودکشی کرده‌اند و میزان خودکشی در میان سربازان عادی در مدت 5 سال 41.4 افزایش یافته و به این ترتیب 28 خودکشی در هر 100.000 نفر ثبت شده است.

* وطن امروز 1400/07/10
** وزارت دفاع نقشی تعیین‌کننده در ارتقای قدرت نیروهای مسلح دارد

سرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: از آن جایی که وزارت دفاع به عنوان یک سرمایه ملی نقشی تعیین‌کننده‌ای در ارتقای قدرت دفاعی نیروهای مسلح کشور عزیزمان دارد، شایسته است تمام سازمان‌های صنعتی و خدماتی وزارت دفاع با هماهنگی، همگرایی و یکپارچگی و با وحدت فرماندهی به سمت اهداف بلند و متعالی خود حرکت کنند.

** آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازیچه گروهک‌های تروریستی نشود

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با اسپوتنیک درباره مواضع اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اجازه دسترسی ندادن به دوربین‌های نظارتی در سایت کرج اظهار داشت: متاسفانه به دلیل شیطنت‌ها و دشمنی‌هایی که با ایران می‌شود، نحوه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران، سیاسی و گزینشی و تبعیض‌آمیز بوده و این رفتار کاملا غیرقانونی و مردود است. اسلامی اضافه کرد: ایران داوطلبانه نظارت اضافی و الحاقی را در جهت اعتماد‌سازی پذیرفته است تا اینکه تحریم‌ها برداشته شوند. اما شاهد تحریم‌های جدید ظالمانه، غیرانسانی، غیرقانونی و پرتکرار به جای رفع تحریم‌ها هستیم. وی درباره گزارش مدیرکل آژانس مبنی بر وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ایران هم گفت: این موضوع از همان داستان‌های گروهک‌های ضدانقلاب و تروریستی است که در پناه امن اروپایی‌ها زندگی می‌کنند و تأمین مالی می‌شوند و با اخبار کذب، آژانس را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آژانس نباید بازیچه گروهک‌های تروریستی قرار بگیرد.

* جوان 1400/07/10
** اعتماد مردم بزرگ‌ترین سرمایه نظام است نباید مخدوش شود

رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان قزوین، اظهار داشت: امروز مردم نسبت به دولت، قوه قضائیه و مجلس امیدوار شده‌اند و این امیدواری و اعتماد آن‌ها تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند. حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: دشمن تلاش زیادی کرد با فضاسازی، اعتماد مردم را کاملاً مخدوش کند، اما اکنون که در سایه همدلی و هماهنگی قوا اعتماد مردم ترمیم شده موظف به صیانت و ارتقای آن هستیم. وی اعتماد مردم را بزرگ‌ترین سرمایه نظام عنوان کرد و گفت: اعتمادسازی با حرف ممکن نیست و باید در عمل کارآمدی نظام را نشان دهیم چرا که اکنون با وفاق و همکاری ایجاد شده طی سه ماه گذشته اگر خدای نکرده امید مردم از بین برود بیش از گذشته ضرر خواهیم کرد.

** تغییر ژئوپلتیک در منطقه خط قرمز ماست

فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه گردهمایی رزمندگان پیشمرگ کرد مسلمان در سنندج، در گفت‌وگویی با اشاره به اهمیت و ضرورت مراقبت دائمی و مستمر از امنیت مرز‌ها و مناطق مرزی گفت: برگزاری رزمایش‌های مختلف، تقویت‌کننده و استحکام‌بخش امنیت ملی است. سرتیپ پاکپور افزود: امنیت مرز‌های جمهوری اسلامی و کشور‌های دوست و همسایه یک موضوع به‌هم‌پیوسته و مرتبط با همدیگر است و این مسئله برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد. وی تصریح کرد: همچنان که پیشتر نیز اعلام کرده‌ایم، جلوگیری از تغییر در مرز‌های کشور‌های همسایه از راهبرد‌های جدی جمهوری اسلامی است و هرگونه تغییر ژئوپلتیک منطقه را مخلّ امنیت داخلی خود می‌دانیم و همواره آن را خط قرمز اعلام کرده‌ایم و بر این اساس بدیهی است که نسبت به آن بی‌تفاوت نباشیم.

** شاید برگشتن به برجام دیگر کافی نباشد

وزیر امور خارجه امریکا برای چندمین بار متوالی خواستار ازسرگیری مذاکرات وین شد. آنتونی بلینکن به شش دور مذاکرات وین اشاره کرد و گفت که در آن مذاکرات با حضور همکاران اروپایی، چین و روسیه نشان دادیم که کاملاً آماده بازگشت به تعهدات برجامی هستیم در صورتی که ایران نیز آمادگی انجام اقدام مشابه را داشته باشد. وی البته بدون توضیح بیشتر مطرح کرد که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نگران‌کننده است و ممکن است صرف بازگشت به برجام کافی نباشد.

* آفتاب‌یزد 1400/07/10
** دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه بلغارستان

رسولی سفیر کشورمان در بلغارستان با سوتلان استوئف، وزیر خارجه بلغارستان دیدار و طرفین در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر کردند. در جریان این گفت‌وگو وزیر امورخارجه بلغارستان تاکید کرد که گرامیداشت آتی ۱۲۵ امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال ۲۰۲۲ نشانگر وجود مکانیسم‌های پایدار و فعالی برای تعامل میان دو کشور می‌باشد. برگزاری بیستمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و علمی-فنی در تهران، وضعیت افغانستان و فشار مهاجرتی به کشورهای همسایه از جمله ایران از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

* خراسان 1400/07/10
** برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون خانه به خانه در کشور

وزیر بهداشت گفت: از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته‌ایم برای واکسیناسیون برخی افراد ناتوان یا دارای مشکل اقدام کنند و برای این منظور شماره تماس یا راه‌های ارتباطی برای ثبت اطلاعات این افراد وجود داشته باشد تا واکسیناسیون خانه به خانه در کشور اجرا شود. عین‌اللهی تاکید کرد: در شرایط فعلی که بیماری مقداری فروکش کرده، زمان طلایی واکسیناسیون است.

* مردم سالاری 1400/07/10
** بیانیه انگلیس درباره یکی از محکومان پرونده محیط زیست در ایران

وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه‌ای که روی پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه این کشور قرار گرفته است، درباره محکومیت مراد طاهباز، یکی از محکومان پرونده محیط زیست، گفت: مراد طاهباز امروز که ۶۶ساله می‌شود، بار دیگر روز تولدش را در بازداشت ناعادلانه در ایران می‌گذراند. الیزابت تراس در این بیانیه از ایران خواست آنچه که «رفتار بی‌رحمانه» خواند را با طاهباز پایان بدهد. وی همچنین با اشاره به دیدار و رایزنی‌اش با وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، گفت: موضوع مراد را هفته گذشته با وزیر امور خارجه ایران مطرح کردم و هنوز نسبت به بازگرداندن او به خانه و پیوستن دوباره به خانواده‌اش متعهد هستم.

** مسئول سیاست خارجی اروپا نسبت به ادامه مذاکرات وین اظهار امیدواری کرد


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به قطر سفر کرده است، پنجشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر امورخارجه قطر درباره مذاکرات ایران و 1+4 در وین برای احیای برجام گفت: به عنوان یک میانجی امیدوارم مذاکرات با ایران به زودی از سر گرفته شود. جوزپ بورل اظهار داشت: ما به همکاری خود برای از سرگیری مذاکرات در وین درباره توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهیم داد.

* رسالت 1400/07/10
** ترمز تورم طی ماه‌های آینده کشیده خواهد شد

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات دولت برای کنترل تورم گفت: ترمز افزایش قیمت‌ها طی ماه‌های آینده کشیده خواهد شد. خاندوزی گفت: متاسفانه آمار افزایش بیش از 3 درصدی متوسط قیمت‌ها در اقلام مصرفی خانوار در شهریور خبر بسیار ناخوشایندی است و این نرخ باید حتماً در ماه‌های آینده کنترل شود.وی گفت: دولت سیزدهم برای کنترل افزایش قیمت‌ها اقداماتی در دستور کار قرار داده است. وی گفت: با تغییرات لایحه بودجه سال 1401، کمتر کسری بودجه خواهیم داشت و شاهد پایین آمدن سطح عمومی قیمت‌ها در ماه‌های آینده خواهیم بود.

* آرمان ملی 1400/07/10
** تورم بالای ۵۰ درصد در ۸ استان

نرخ تورم در ۸ استان آذربایجان‌شرقی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان‌شمالی و زنجان از مرز ۵۰درصد هم عبور کرده است. ۲استان قم و تهران نرخ تورم حوالی ۴۱درصد را در پایان شهریور تجربه کرده و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه را به‌خود اختصاص داده‌اند. به‌این‌ترتیب شکاف تورم در استان‌ها بین استان قم (کمترین) و استان ایلام(بیشترین) به ۱۱.۸درصد رسیده است.

* قدس 1400/07/10
** واردات خودرو پس از عادی شدن شرایط ارزی کشور

وزیر صمت با بیان اینکه دست‌کم تا پایان سال واردات خودرو خارجی اشتباه است گفت: زمانی اقدام به واردات خودرو خارجی خواهیم کرد که به یک توازن ارزی در تراز تجاری برسیم و شرایط صادرات غیرنفتی کشور عادی شود. فاطمی امین افزود: در شرایط عادی که صادرات غیرنفتی مناسب داریم واردات خودرو می‌تواند به رقابت‌پذیری و کیفیت کمک کند.


** خروج خارجی‌ها، مقدمه صلح

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: توقف تجاوز، لغو محاصره و خروج نیروهای بیگانه و اشغالگر مقدمه برقراری هرگونه صلح در یمن است. وی در توییتی نوشت: کسی که به دنبال صلح در یمن است باید تجاوز نظامی را متوقف سازد. ملت یمن در موضع دفاع قرار دارند و تاکنون به هیچ کشوری تجاوز نکرده‌اند. آنها به دنبال حق کامل خود در برخورداری از آزادی، حاکمیت و استقلال هستند و کمتر از حق قانونی خود را قبول نخواهند کرد.

* اعتماد 1400/07/10
** همكاري عليه قدرت پهپادي ايران؟

يك روزنامه اسراييلي به نقل از منابعي مطلع مدعي شد كه بحرين و اسراييل قصد دارند در زمينه مقابله با پهپادهاي ايراني همكاري كنند. بر اساس ادعاي هاآرتص، يايير لاپيد وزير امور خارجه اسراييل در سفر به بحرين همراه با همتاي بحريني‌اش از يك ناو امريكايي بازديد كرد كه به گفته مقامات اسراييلي، در بر دارنده پيام روشني به ايران است. برخي منابع مطلع به هاآرتص گفته‌اند كه اسراييل و بحرين به دنبال همكاري در زمينه پاسخ به آنچه «حملات پهپادي ايران» خوانده شده، هستند.

* اطلاعات 1400/07/10
** موافقت رهبری با توسعه زراعت چوب و فضای سبز در پادگان‌ها

با پیگیری و درخواست سازمان جنگل‌ها از سردار سرلشگر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا به منظور بهره‌گیری از ظرفیت پادگان‌های نیروهای مسلح برای کشت نهال‌های سریع‌الرشد جهت کمک به دولت و نیز گسترش فضای سبز پادگان‌ها، این درخواست مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفته و طی نامه‌ای از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با توسعه زراعت چوب در فضای سبز پادگان‌های کشور موافقت و از امسال این اقدام مهم با نقش و مشارکت نیروهای مسلح شتاب بیشتری در کشور پیدا می‌کند.

** آماده پذیرش آتش بس در یمن هستم

ولیعهد عربستان سعودی در دیدار اخیر خود با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا در سخنانی اعلام کرد: آماده پذیرش آتش بس در یمن هستم. «بن سلمان» اعلام کرد که عربستان آماده پذیرفتن شرایط آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل است. پیشنهادی که بازگشایی فرودگاه صنعاء پایتخت یمن و اجازه عبور دادن به تانکرهای نفت در بندر حدیده از جمله شرایط آن است ضمن این که مذاکرات گروه‌های یمنی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی باید آغاز شود.

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی


**واردات واکسن و پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، دو اقدام ارزشمند دولت

رسا/آیت الله حسینی بوشهری، در سخنان آدینه‌ای خود ضمن تشکر از دولت بابت واردات واکسن به مخالفان واکسن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: مردم واقعا امیدوار شدند و این واردات واکسن مردم را امیدوار کرده است؛ ان شاءالله تردیدشان برطرف شود و طبق آنچه گفته می‌شود که واکسیناسیون جلوی مرگ و میر را می‌گیرد، واکسن بزنند البته هرچند که احتمال مبتلا شدن هست ولی خب مرگ و میر را کاهش می‌دهد.رئیس شورای عالی جامعه مدرسین همچنین با اشاره به گرانی‌های سرسام آور گفت: این گرانی برای همه و به خصوص برای قشری که درآمدشان محدود و کم است خیلی آسیب زا است؛ من تقاضا می کنم فکری به حال این گرانی بکنند و ما نباید کاری کنیم که امید مردم به ناامیدی تبدیل بشود.آیت الله حسینی بوشهری در پایان عضویت در سازمان شانگهای را نیکو شمرد و عنوان کرد: کسانی که چشم خود را به غرب دوخته بودند این را بدانند که ما باید درهای همه دنیا را به روی خود باز کنیم و ما نمی‌توانیم از همسایه های خود صرف نظر کنیم و فقط به غرب چشم بدوزیم.

**هم پیمانان دشمنان نظام اسلامی، عواقب کار خود را مشاهده خواهند کرد

رسا/آیت الله خاتمی، با هشدار به تحرکات برخی از کشورهای همسایه علیه ایران گفت: ایران حسن همجواری برای همسایگان خود داشته و بعد از انقلاب اسلامی هیچ گاه ایران متجاوز به همسایگان خود نبوده است. عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه اکنون برخی همسایگان سر ناسازگاری با نظام اسلامی ایران دارند، تصریح کرد: این گونه رفتار ها برای نظام اسلامی ایران غیرقابل تحمل است و این کشورها بدانند که ایران همواره از مرزهای خود و منافع خود دفاع خواهد کرد.آیت الله خاتمی افزود: همسایگان ایران که هم پیمان دشمنان ما شدند، مطمئن باشند که عواقب کار خود را مشاهده خواهند کرد. این کشورهای همسایه از تاریخ و سرنوشت صدام عبرت بگیرند و رفتار ناصحیح خود با نظام اسلامی ایران را اصلاح کنند.

**تحقق «دانشگاه ارزش‌مدار صداوسیما» در سایه توجه به رهنمودهای رهبری و مراجع تقلید

رسا /آیت الله کعبی ضمن تبریک انتصاب پیمان جبلی به ریاست سازمان صدا و سیما، به شرح انتظارات حوزه های علمیه از صدا و سیما پرداخت و گفت: برخلاف وجود شیطنت ها و تنوع رسانه ای دشمنان، همچنان رسانه ملی از سطح تأثیرگذاری بالایی در میان ملت ایران برخوردار است. عضو جامعه مدرسین درادامه افزود: صدا و سیما می تواند در تراز دانشگاه عمومی ارزش مدار و میدانی برای مواجهه با غول رسانه ای نظام سلطه و لنگرگاه اطمینان، امید مردم و پیشران تلاش و عزم اراده ملی برای حرکت به سمت ساخت تمدن نوین اسلامی قرار گیرد. وی با اشاره به انتظارات علما و حوزه های علمیه از صدا و سیما، تصریح کرد: باید صدا و سیما در تعمیق معرفت دینی، تقویت ارزشهای اسلامی و مقابله با ضد هنجارهای فرهنگی و تلاش برای جهاد تبیینی در مقابله با هجمه های دشمنان برنامه ریزی کند. وی بر تقویت ارتباطات و بهره وری از ظرفیت های حوزویان در برنامه‌سازی صدا و سیما تأکید کرد و گفت: توجه به مشورت، نصایح و رهنمودهای دلسوزانه مراجع تقلید و بزرگان دین می تواند صدا و سیما را در تراز صدا و سیمای مطلوب و دانشگاه ارزش مدار قرار دهد.

**پروژه بین المللی غرب برای از بین بردن مقاومت

تسنیم/ عضو دفتر سیاسی جنبش حماس طی اظهاراتی از آغاز اجرایی کردن پروژه ای با حضور کشورهای متعدد خبر داد که هدف آن تشدید محاصره غزه برای از بین بردن مقاومت است. ابومرزوق با اشاره به این نکته که محاصره حماس چیز جدیدی نیست توضیح داد که این طرح شامل تشدید محاصره اسرائیل بر نوار غزه، از بین بردن بازدارندگی خلق شده توسط مقاومت علیه هرگونه تجاوزگری رژیم صهیونیستی در هر جای فلسطین و آگاهی به وجود آمده در خصوص نتیجه بخش بودن اقدامات مقاومت انجام می شود تا فلسطین را در شرایط اختلاف نگاه دارند. وی اعلام کرد: جنبش حماس می داند که اوضاع در این شرایط باقی نخواهد ماند و هر آنچه در توان داریم را برای شکستن این محاصره تحمیلی به کار خواهیم گرفت.

**قربانیان کرونا در آمریکا از 700 هزار نفر فراتر رفت

فارس/ بر اساس آماری که رویترز منتشر کرد تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از 700 هزار نفر فراتر رفت.آمار رویترز حاکی از آن است که طی هفته گذشته میانگین قربانیان کرونا در آمریکا روزانه 2 هزار نفر بوده که تقریبا 60 درصد حداکثر میزان قربانیان کرونا در ماه ژانویه و پیش از آغاز واکسیناسیون بوده است.آمریکا در حال حاضر در آمارهای مرگ و میر و تعداد مبتلایان به کرونا در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

**سازمان ملل گره‌گشای هیچ مشکلی در جهان نیست

ایسنا/ وزیر خارجه ترکیه گفت: "امروز ، سازمان ملل نمی‌تواند هیچ مشکلی را در جهان حل کند، در هیچ موضوعی تدابیری اتخاذ کند و یا حتی از هرگونه درگیری مسلحانه جلوگیری کند." چاووش اوغلو، مکانیزم رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل و وجود حق وتو برای چند کشور را به باد انتقاد گرفت وگفت:"این روند باید تغییر کند، اگر این وضعیت تغییر نکند، سرنوشت سازمان ملل نابودی است. "

**بازداشت ۷ هزار کودک فلسطینی از زمان انتفاضه

ایرنا / هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از آغاز شعله‌ور شدن انتفاضه قدس تاکنون ۷ هزار کودک فلسطینی را بازداشت کرده است.
این هیئت تاکید کرد که خطرناک‌ترین اقدام و جنایت دشمن صهیونیستی پس از انتفاضه قدس، تشدید حملات و تجاوزات علیه کودکان فلسطینی بود؛ چرا که در این مدت بازداشت کودکان به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این هیات خواستار مداخله فوری یونیسف و دیگر نهادهای بین‌المللی برای حمایت از کودکان فلسطینی و توقف بازداشت آنان شد.

**تنها ۱۳۵ میلیون دلار برای کمک به افغانستان دریافت کرده ایم

ایرنا/ سازمان ملل متحد اعلام کرد از ۱.۲ میلیارد دلار کمک های بشردوستانه که کشورهای عضو برای کمک به افغانستان متعهد شده اند، تنها ۱۳۵ میلیون دلار آن را دریافت کرده است. این نهاد بین المللی از کشورهای کمک کننده خواست سریعتر کمک های خود را پرداخت کنند تا نیازهای فزاینده بشردوستانه در افغانستان برطرف شود.این در حالی است که مدیر صندوق جمعیت ملل متحد وضعیت کنونی افغانستان را نگران کننده دانسته و درمورد خطر قحطی زودهنگام در این کشور هشدار داده است.

**انتقال اسرای فراری زندان «جلبوع» به ۵ زندان

مهر / ۶ اسیر فلسطینی که موفق به فرار از امنیتی‌ترین زندان صهیونیستی شدند، به ۵ زندان مختلف فرستاده شدند. «زکریا الزبیدی» به زندان «ای شل» «محمود العارضه» به زندان «جلبوع» و «مناضل نفیعات» به زندان «ایالون» در رمله منتقل شدند.در همین حال، ۳ زندانی دیگر یعنی «محمد العارضه»، «یعقوب قادری» و «ایهم کممجی» هر کدام به ترتیب به زندان‌های «شکیما» «ریمونیم» و «اوهلی کیدار» انتقال پیدا کردند.۶ اسیر فراری زندان جلبوع در سلول‌های انفرادی زندانی هستند.

**الحشد الشعبی:ساختار ملی عراق را از نو می‌سازیم

فارس/رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق گفت: مرجع عالیقدر شیعه در عراق بر لزوم برگزاری شفاف و فعالانه انتخابات عراق تاکید کرد، انتخاباتی که ارزش‌های این کشور را حفظ خواهد کرد. او تاکید کرد: آیت الله العظمی سیستانی با بیانیه خود نشان داد که این دیدگاه و تصمیم مردم عراق از طریق برگزاری انتخابات است که اهمیت دارد. الفیاض گفت: ما باید ساختار ملی عراق را که توسط جنگ فرقه‌ای و فتنه از هم پاشیده بود، بازسازی کنیم.

**حشد الشعبی هیچ طرحی را برای ادغام یا انحلال نمی پذیرد

مهر / رئیس ائتلاف الفتح عراق در همایش انتخاباتی ائتلاف الفتح گفت: حشد الشعبی برای بقا متولد شده است و هیچ طرحی را برای ادغام یا انحلال آن نخواهیم پذیرفت. هادی العامری افزود: ائتلاف الفتح شبانه روز برای تشویق مردم به مشارکت در انتخابات و موفقیت آن و انجام اصلاحات مطلوب کار می‌کند و این از طریق حضور مردم پای صندوق‌های رأی میسر است.وی تاکید کرد که ائتلاف الفتح اجازه بازگشت تروریسم و طایفه گرایی را نخواهد داد.