اهدای قرآن با دستخط رهبر معظم انقلاب  به خانواده شهید لندی


وزیر امور خارجه: سیاست خارجی و اقتصاد کشور را به مذاکرات و برجام محض گره نمی‌زنیم جمهوري آذربايجان هوشيار باشد تا در تله صهيونيست‌ها نيفتد


آیت الله اعرافی: برای اولین بار برنامه بلند مدت برای حوزه نوشته شد


آیت الله فیاضی: انسان باید خود را عین وابستگی به خداوند بداند


دانشگاه ویرجینیا: شکاف در آمریکا عمیق گسترده، خطرناک و بی‌سابقه است


 
* جام جم 1400/07/11
**پایگاه اشغالگران آمریکایی در سوریه هدف قرار گرفت


پایگاه نظامی آمریکا در شهر الشدادی (جنوب استان الحسکه، شمال شرق سوریه) هدف حمله قرار گرفت. در این حمله پایگاه آمریکا در میدان نفتی الجیسه هدف قرار گرفت. این دومین حمله به پایگاه آمریکا در یک ماه گذشته است. همزمان با این حمله صدای شدید انفجار در شهر الشدادی به گوش رسید و دود از پایگاه مذکور به آسمان برخاست. گزارشی درباره جزئیات این حادثه ارسال نشده است.


* کیهان 1400/07/11
**اهدای قرآن با دستخط رهبری به خانواده شهید لندی


رئیس سازمان صداوسیما در سفر به استان خوزستان برای ادای احترام به شهید «علی لندی» به خانه این نوجوان فداکار ایذه‌ای رفت و از طرف رهبر معظم انقلاب، قرآنی را با دست خط ایشان به خانواده این شهید هدیه داد. پیمان جبلی، رئیس‌جدید صداوسیما در دیدار با خانواده شهید «علی لندی»، او را به‌عنوان نماینده یک جریان فرهنگی دانست و گفت: این شهید نماینده جریان فرهنگی نوجوانان کشور است و هر ازگاهی با وقوع چنین اتفاقاتی است که می‌فهمیم این رویش و نسل جدید که فداکاری خود را به رخ می‌کشد، روزبه‌روز رو به ازدیاد و تعالی است.
در متن دست‌نوشته رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است: «اهدا به خانواده گرامی و صبور نوجوان شجاع و فداکار آقای علی لندی که توانست خود را در جایگاه الگوی جوانان و نوجوانان نسل خود به همه نشان دهد؛ رحمت خدا بر او و بر پدر و مادر و دیگر کسانش.


**اذعان رژیم صهیونیستی به دست داشتن در ترور سردار سلیمانی


رئیس بخش اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی اذعان کرد که اطلاعات داده شده از سوی این رژیم به آمریکا منجر به ترور سردار سلیمانی شده است.
تمیر هایمن گفت: این اطلاعات را ما آماده کردیم و باعث شد که ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج (فارس) برگردد؛ چرا که آمریکا متوجه شد که سردار سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه جنگی علیه این کشور آغاز خواهد کرد و این مسئله بسیار مهمی بود. آمریکا در آن زمان به‌دلیل وجود داعش در منطقه حضور داشت نه به خاطر وجود ایران اما اطلاعات ما بعد از آن به ترور سردار سلیمانی کمک کرد. وی در ادامه تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی یک شبه انجام نشد بلکه برای این امر مقدمات کاملی چیده شد و برای آن ابتدا زیرساخت‌ها و امکانات لازم فراهم شد.


**شکاف در آمریکا عمیق، گسترده، خطرناک و بی‌سابقه است؛ نیمی از مردم خواستار تجزیه کشور هستند


دانشگاه آمریکایی ویرجینیا با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد شکاف در آمریکا، عمیق، گسترده، خطرناک و بی‌سابقه است. بر اساس نتایج این نظرسنجی نیمی از مردم آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه خواستار تجزیه آمریکا به دو کشور قرمز (جمهوریخواه) و آبی (دموکرات) هستند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از نیمی از کل حامیان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا «تا حدودی» با این نظر که ایالت‌های قرمز (رنگ نماد حزب جمهوری‌خواه، ایالت‌هایی که اکثر مردم حامی جمهوری‌خواهان هستند) باید از آمریکا جدا شوند، موافق هستند. در طرف مقابل، ۴۱ درصد حامیان جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از ایده جدایی ایالت‌های آبی (رنگ نماد دموکرات‌ها) حمایت کردند.


* همشهری 1400/07/11
**رئیس قوه قضاییه میزبان جلسه سران قوا


جلسه سران سه قوه به میزبانی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه برگزار شد. در این جلسه و در ادامه دیدار‌های قبلی سران قوا، رؤسای قوای قضاییه، مجریه و مقننه درباره مهم‌ترین موضوعات کشور از جمله مسائل اقتصادی گفتوگو و مشورت کردند تا روند رسیدگی به مسائل و مشکلات کشور سریع‌تر و جدی‌تر دنبال شود. این چهارمین نشست سران سه قوه از زمان تشکیل دولت سیزدهم است.


* شرق 1400/07/11
**در انتخابات عراق دخالت نکنید


رهبر جریان صدر اعلام کرد انتخابات مجلس باید به‌طور آزاد و بدون هیچ مداخله خارجی برگزار شود. مقتدی صدر اعلام کرد انتخابات مجلس عراق یک اقدام داخلی است و نباید هیچ طرف خارجی در فرایند این برنامه ملی دخالت داشته باشد. او تأکید کرد کشورهای همسایه و سایر کشورها به هیچ شکلی نباید در امور داخلی عراق مداخله کنند؛ نه مردم عراق را تشویق به مشارکت در انتخابات کنند و نه آنها را از حضور در پای صندوق‌های رأی بترسانند، در غیر این ‌صورت، «ما در آینده به همان شیوه با آنها رفتار خواهیم کرد».


* ایران 1400/07/11
**شتاب در واکسیناسیون دانش‌آموزان ضروری است


رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تمهیدات آغاز آموزش حضوری در مدارس صورت گرفته است، گفت: در کنار اقدامات انجام شده برای واکسیناسیون معلمان، کادر مدارس، والدین و رانندگان سرویس مدارس، لازم است واکسیناسیون دانش‌آموزان بالای دوازده سال نیز با سرعت انجام شود. آیت‌الله رئیسی گفت: با توجه به اینکه برای واکسیناسیون دوازده سال به پایین، نظرات علمی مختلفی وجود دارد لذا تا زمانی که به قطعیت علمی نرسیم، نباید اقدامی در این زمینه انجام شود. وی با اشاره به اینکه برای مقابله با ویروس کرونا محدودیت‌های هوشمند به مرور جای تعطیلی مراکز را می‌گیرد، گفت: در شرایط کنونی مراکز علمی و پژوهشی باید برای جبران عقب‌ماندگی‌های ناشی از شیوع کرونا، در مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی، نسخه‌ها و راهکارهای مناسب تدوین و ارائه کنند.


**از همکاری با ایران، روسیه و ترکیه حمایت می‌کنیم


رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌و‌گو با شبکه اسپانیایی «افه» بار دیگر از آمادگی همکاری کشورهای قفقاز جنوبی با ایران، روسیه و ترکیه خبر داد. «الهام علی‌اف» گفت: «ما از پیشنهاد رئیس جمهور ترکیه برای این بستر همکاری منطقه‌ای میان گروه 3+3 حمایت کردیم اما ارمنستان هنوز پاسخی نداده است». او افزود: این نه‌تنها برای حل و فصل پس از جنگ، بلکه به‌طور کلی برای توسعه منطقه‌ای در منطقه ما بسیار مهم خواهد بود. زیرا اگر بتوانیم این قالب همکاری را بین شش کشور منطقه ایجاد کنیم، ضامن اصلی برابر هر نوع خصومت جدید وعامل مهمی برای همکاری‌های منطقه‌ای خواهد بود و مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت.


* جمهوری‌اسلامی 1400/07/11
**خطیب زاده با رسانه صهیونیستی مصاحبه نداشته است


رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در فرانسه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ادعای کذب یک روزنامه رژیم صهیونیستی اظهار داشت: خبر منتشر شده توسط جروزالم پست مبنی بر مصاحبه سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه صهیونیستی معاریو دروغ محض و از اساس کذب است. ایشان طی اقامت در فرانسه با هیچ رسانه‌ای بجز رسانه‌های فرانسوی گفتگو نداشته است. رایزن مطبوعاتی سفارت افزود: البته چنین ادعاهای بی‌ارزشی برای گدایی مشروعیت توسط عناصر رژیمی است که در حضیض مشروعیت خود به سر میبرد. رسانه‌های متعلق یا منتسب به رژیم صهیونیستی پیش‌تر نیز سابقه انتشار اخبار جعلی را داشته‌اند و لذا اهالی رسانه کم‌ترین اعتباری برای چنین ادعاهای دروغینی قائل نیستند.


**عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی شد


رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، سید عباس عراقچی معاون سابق وزیر امور خارجه را به سمت دبیری شورا منصوب کرد. کمال خرازی در حکم انتصاب عراقچی، از او خواست نسبت به بازسازی دبیرخانه و توسعه نقش آن در تبیین سیاست‌های نظام و تنویر افکار عمومی جهانیان و تحقق منافع کشورمان اقدام کند. عراقچی پیش از این مسئولیت‌هایی از جمله سفارت در فنلاند و ژاپن، معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و معاونت سیاسی این وزارتخانه را بر عهده داشته است.


* وطن امروز 1400/07/11
**سومین نفتکش ایرانی حامل سوخت برای لبنان وارد خلیج سوئز شد


سایت اطلاع‌رسانی تانکر تراکرز که اخبار مربوط به حمل‌و‌نقل و ذخیره نفت خام در نقاط مختلف دنیا را دنبال و منتشر می‌کند اعلام کرد سومین محموله سوختی ایران به مقصد لبنان وارد خلیج سوئز شده است. بنابر اعلام تانکر تراکرز، این نفتکش که Fortune نام دارد، حامل گازوئیل یا بنزین است که از طریق بندر بانیاس در سوریه برای تحویل به حزب‌الله لبنان راهی سوریه است و اکنون از دریای سرخ وارد خلیج سوئز شده است.


**برنامه‌هایمان را در جزئیات هم در اختیار دولت قرار می‌دهیم


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست مشترک کارگروه کشاورزی دولت سایه که با حضور سرپرست جدید سازمان تعاون روستایی برگزار شد با بیان اینکه اصل نتیجه گرفتن از کارهاست، گفت: تلاش همه ما این باید باشد که دولت را چه در کلیات و چه در جزئیات و بخش‌های میانی کمک کنیم تا با انتخاب‌های درست و اتخاذ سازوکارهای صحیح، نتیجه‌های لازم در زمان خودش حاصل شود. جلیلی افزود: وظیفه خودمان می‌دانیم همان‌طور که برنامه‌ها و نکاتی را نسبت به کلیات مسائل کشور تقدیم دولت کردیم، حالا نسبت به بخش‌ها، سازمان‌ها و حتی معاونت‌های دستگاه‌ها برنامه‌هایی که آماده شده است را تقدیم کنیم تا ان‌شاءالله مورد استفاده قرار گیرد.


**وزیر دفاع ارمنستان سفیر ایران را در جریان اوضاع منطقه قرار داد


وزیر دفاع جمهوری ارمنستان در مجتمع اداری وزارت دفاع این کشور میزبان عباس بدخشان ظهوری سفیر و نماینده تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان بود. سرهنگ بهمن صادقین وابسته نظامی سفارت ایران در ارمنستان نیز در این دیدار شرکت کرد. طبق این گزارش، در این دیدار، آرشاک کاراپتیان با ارائه وضعیت منطقه، بر نقش ایران در تأمین امنیت منطقه تاکید کرد. 2 طرف همچنین درباره تعمیق همکاری ارمنستان و ایران و سایر موضوعات مرتبط با مسائل منطقه گفت‌وگو کردند.


* جوان 1400/07/11
**مبارزه همه‌جانبه‌نگر با فساد جزو دستورکارهای اصلی قوه قضائیه است


رئیس قوه قضائیه در جلسه‌ای با «کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات غیر جاری بانک‌ها» با اشاره به اینکه فساد سرایت می‌کند گفت: مبارزه همه‌جانبه نگر با فساد جزو دستور کار‌های اصلی قوه قضائیه است که بانک‌ها هم باید در این زمینه ایفای نقش مهمی داشته باشند. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اضافه کرد: حمایت جدی از تولید در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی با دشمن هستیم بر همه واجب است و بانک‌ها از پایه‌های اصلی حمایت از تولید داخلی هستند. وی همچنین تأکید کرد: در وصول مطالبات بانک‌ها باید مراقب بود هیچ واحد تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و همین‌طوری هم کسی نباید به نام تولید سوء‌استفاده کند.
در پایان رئیس دستگاه قضا مهلت دو هفته‌ای به کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانک‌ها برای ارائه راهکار‌های تقویت و افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته تعیین کرد.


**نیرو‌های مسلح باید همیشه در مرز دانش حرکت کنند


رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در حاشیه بازدید از نمایشگاه راهبردی خودکفایی و الحاق تجهیزات چک و خنثی‌سازی سپاه با بیان اینکه موضوع آسایش ملت و جامعه با امنیت پیوند دائمی دارد گفت: نیرو‌های مسلح و مؤسساتی که در حوزه دفاع و امنیت مسئولیت دارند، باید همیشه در مرز دانش حرکت کنند تا بتوانند هر حرکت کسانی که تکلیف خود را در ناامن‌سازی دنیا می‌دانند، خنثی کنند. اسلامی افزود: تحقق این موضوع جز با ارتقای توانمندی‌ها در حوزه تکنولوژی و سیستم‌های شناسایی میسر نمی‌شود؛ براین اساس، محقق ساختن موضوع مورد اشاره اقدامی است که می‌توان آن را زیبنده جهاد خودکفایی دانست وجهاد خودکفایی با این دیدگاه به موضوع ساخت دستگاه‌های چک و خنثی‌سازی اقدام کرده است.


**رونمایی از رادار «هرمز» و شبیه‌ساز «شمس»


از رادار تاکتیکی برد متوسط هرمز و شبیه‌ساز شمس که از سامانه‌های راهبردی برد بلند هستند با حضور سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش و جمعی از معاونان این نیرو در سازمان خودکفایی نیروی پدافند ارتش رونمایی شد. هدف از اجرای پروژه هرمز، طراحی و ساخت یک دستگاه رادار برد متوسط است به نحوی که علاوه بر استخراج اطلاعات سرعت هدف، بتواند فاصله هدف را با دقت بالا استخراج و اطلاعات را با کیفیت بالا به مرکز کنترل آتش موشک‌های پدافند هوایی ارسال کند.


* آفتاب‌یزد 1400/07/11
**از سرگیری مذاکرات وین امری ضروری است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که ازسرگیری مذاکرات وین امری ضروری است و این مذاکرات باید در اسرع وقت از سرگرفته شود. جوزپ بورل در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: ایران به برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد درحالی که مذاکرات وین متوقف شده است و زمان درحال پایان یافتن است. وی گفت که سقف زمانی برای بازگشت به مذاکرات وین وجود ندارد و باید در اسرع وقت به این مذاکرات برگردیم.


**طالبان از کشورهای جهان خواست سفارت‌هایشان را در کابل بازگشایی کنند


برای نخستین‎ بار معاون نخست وزیر، سرپرست وزارت خارجه و برخی از مقام‌های دیگر حکومت طالبان با سفیران کشورهای روسیه، چین، پاکستان و کشورهای دیگر دیدار کردند. عبدالغنی برادر در نخستین دیدار سفیران شماری از کشورها با مقام‌های دولت طالبان در وزارت خارجه گفت: امارت اسلامی سیاست آسیب رساندن به کشورهای جهان را ندارد و می‌خواهد که با تمامی کشورها رابطه خوب داشته باشد. ملابرادر در سخنرانی‌اش در این نشست از کشورهای جهان خواست تا سفارت‌هایشان را در کابل بازگشایی کنند و مخالفت‌هایشان را با امارات اسلامی از راه گفت‌وگو حل کنند.


* مردم سالاری 1400/07/11
**رزمایش فاتحان خیبر استراتژی منطقه را تغییر خواهد داد


فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در تبریز با بیان اینکه رزمایش فاتحان خیبر استراتژی منطقه را تغییر خواهد داد، گفت: یکی از توانمندی‌های این تیپ، سرعت عمل بالا، ورود به صحنه عملیات و اجرای ماموریت‌های محوله است.
سرهنگ دلاور با تاکید بر سخنان مسوولان لشکری و کشوری ایران اسلامی مبنی بر شیطنت برخی کشورهای همسایه و حضور رژیم غاصب صهیونیست و تروریست‌های داعش در منطقه، این گونه رفتارهای بدور از عرف سیاسی را محکوم دانست و اضافه کرد: رزمایش فاتحان خیبر یکی از مهمترین ماموریت‌های نیروهای مسلح در منطقه بود و پیام آن صلح و دوستی برای دوستان و همسایگان ایران اسلامی است.


* رسالت 1400/07/11
**رزمایش پیامی برای داعش و صهیونیسم دارد


فرمانده نیروی زمینی ارتش درباره رزمایش «فاتحان خیبر» گفت: این رزمایش حساسیت ویژه‌ای دارد و آن حضور پیدا و پنهان عناصر رژیم صهیونیستی و همچنین تعداد قابل‌توجهی از تروریست‌های داعشی در کشورهای منطقه است. داعشی‌ها به دعوت یکی از کشورهای منطقه و زمانی که بین ارمنستان و آذربایجان درگیری بود، وارد منطقه شدند.
سرتیپ حیدری خاطرنشان کرد که چون ما اطمینان نداریم که آن‌ها از منطقه خارج‌شده باشند، با برگزاری این رزمایش پیامی به آنان مخابره خواهد شد. آن‌ها و صهیونیست‌ها باید بدانند که جایی در منطقه ندارند و نیروهای مسلح نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن‌ها حساسیت ویژه‌ای دارند و در هرکجا که آن‌ها را ببینند، برخورد خواهند کرد.


* آرمان ملی 1400/07/11
**پنجره مذاکرات وین تا ابد باز نمی‌ماند


وزیرخارجه فرانسه در گفت‌وگو با العربیه گفت: مذاکرات منطقه‌ای ایران باید فعالیت‌های موشکی را نیز شامل شود. لودریان مدعی شد که برخی اقدامات ایران بازگشت به توافق هسته‌ای را پیچیده می‌کند. وی همچنین گفت که پنجره مذاکرات وین تا ابد باز نمی‌ماند.


* قدس 1400/07/11
**تأمین کل نیاز ارزی برای واردات دارو و کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۰


شیوا راوشی مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با اشاره به تأمین کل نیاز ارزی کشور برای واردات دارو و کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۰ گفت: به تشخیص قانون بودجه در سال جاری، 8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی تکلیف شده بود که این مبلغ به طور کامل در 6ماهه نخست سال تأمین شده و همچنین 5/1 میلیارد دلار هم برای واکسن کرونا تأمین ارز شده است.


* اعتماد 1400/07/11
**بررسي وضعيت زندان‌ها در كميسيون امنيت ملي مجلس


سخنگوي كميسيون حقوقي و قضايي مجلس در ‌خصوص عدم پاسخگويي قوه قضاييه درباره وضعيت زندان‌هاي كشور و ضرورت انتقال مسووليت اين بخش به دولت اظهار كرد: «مجلس وظيفه دارد از قوه قضاييه سوال كند و پرسش و بررسي از قوه قضاييه محدوديتي ندارد.»
دلخوش با بيان اينكه بنا بر اصل ۷۶ قانون اساسي، مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ حق‌ تحقيق‌ و تفحص‌ در تمام‌ امور كشور را دارد، گفت: «موضوع وضعيت زندان‌ها نيز در كميسيون امنيت ملي مجلس در حال بررسي و جلساتي براي پيگيري برگزار شده است.»


* اطلاعات 1400/07/11
**برنامه های فضایی ایران توسعه خواهد یافت


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: جمهوری اسلامی ایران برنامه های فضایی خود را توسعه می دهد. زارع‌پور در بازدید از سازمان فضایی ایران افزود: حوزه فضایی یکی از عرصه‌های اقتدار آفرین و امیدآفرین در میان مردم است.
وی گفت: امیدوارم هفته جهانی فضا که از دیروز آغاز شده است، نقطه شروعی برای حرکت شتابان صنعت فضایی در دوره جدید باشد. وی با اشاره به اهمیت صنعت فضایی گفت: امروز کاربردهای صنعت فضایی به همه حوزه های زندگی بشر تسری پیدا کرده است و باید بیش‌از پیش مورد توجه قرار گیرد.


**آماده باش برای مقابله با توفان در سواحل مکران


توفانی که از اقیانوس هند با سرعت 120 کیلومتر در ساعت به سمت سواحل جنوب شرقی ایران در حرکت بود، دیروز به محدوده چابهار و شرق استان هرمزگان رسید.
تمامی دستگاه‌های مدیریتی استان هرمزگان، استان سیستان و بلوچستان و استان کرمان برای مقابله با پیامدهای وزش این تندباد دریایی به حالت آماده باش درآمده‌اند. سازمان هواشناسی دیروز با صدور هشدار، از نزدیک شدن سامانه کم‌فشار حاره‌ای به سواحل مکران خبر داد.


**بایدن در حال اجرای سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری علیه ایران است


نشریه فارین‌پالیسی در تحلیلی به قلم «استفان والت» نظریه‌پرداز و استاد مطرح روابط بین‌الملل آمریکایی ضمن اشاره به شکست مکرر فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نوشت: رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در حال اجرای این سیاست است.
والت افزود: سیاست خارجی دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا علی‌رغم وعده‌های او برای ایجاد تغییر در آن، شکست خورده است. وی افزود: گفت‌وگوها با ایران به دلیل شک‌های دوجانبه و ترسو بودن دولت بایدن به جایی نرسیده است و گزاره‌ای که می‌توان بر سر آن شرط بست این است که هیچ توافق جدیدی در موضوع هسته‌ای ایران در راه نیست. والت تصریح کرد: در واقع به نظر می‌رسد بایدن در حال حرکت به سمت نسخه خودش از فشار حداکثری است که بارها علیه ایران امتحان شده اما هیچ‌گاه نتیجه نداده است.


* شهروند 1400/07/11
**موانع صادراتی تا پایان امسال به طور کامل رفع می‌شود


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «تا پایان سال‌جاری تمام موانع صادراتی رفع خواهد شد و سال۱۴۰۱ صادرکنندگان هیچ مشکلی برای ارسال کالاهای خود به کشورهای هدف نخواهند داشت.»
فاطمی‌امین در حاشیه آیین بازگشایی مجازی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی اظهار داشت: «رفع موانع صادراتی در قالب ۱۷ پروژه از سوی دولت در حال پیگیری است.» او با اشاره به تاکید رئیس‌جمهوری نسبت به دیپلماسی اقتصادی و همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه تاکید کرد: «تا پایان سال‌جاری فرآیندهای تجاری روان می‌شود تا علاوه بر هدف‌گذاری آماری، شاخص‌هایی مانند تنوع مقاصد و اشتغالزایی داشته باشیم.»
 
 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی


**برای اولین بار برنامه بلند مدت برای حوزه نوشته شد


رسا/ آیت‌الله اعرافی گفت: برای اولین بار با حمایت همه بزرگان حوزه ۲۰ سند بلند مدت، برنامه ۵ ساله و ۲۰۰ طرح از مجموع ۹۰۰ طرح مهم نوشته شده است. مدیر حوزه های علمیه کشور در ادامه با اشاره به برنامه های تحولی حوزه های علمیه، اظهار کرد: در ۴ الی۵ سال گذشته تقریبا هیچ بودجه برنامه ای نداشتیم و قریب به ۲۰۰ نیرو را نیز کاهش دادیم و با این وجود کارها و اقدامات بزرگی انجام شده است؛ در ۳ سال گذشته ۲۰۰ هزار موقوفه حوزوی شناسایی شده که اگر همه آنها به استفاده و بهره برداری برسند به طور یقین پیشرفت های بزرگی را به دنبال خواهد داشت و بسیاری از مشکلات بودجه ای حوزه رفع می‌شود.وی بیان کرد: یکی از محصولات و دستاوردهای چندسال اخیر، طرح آمایش و طراحی و اجرای درختواره رشته های حوزوی با ۱۶ رشته و ۴۰۰ گرایش است که با همکاری و مشارکت ۷۰۰ استاد به سرانجام رسید.

**انسان باید خود را عین وابستگی به خداوند بداند


رسا/ آیت‌الله فیاضی در درس اخلاق مرکز تخصصی فلسفه اسلامی با تاکید بر نماز اول وقت گفت: مرحوم آیت‌الله بهجت به آقای ابوترابی توصیه کرده بودند که دنیا و آخرت ما به وسیله نماز اصلاح می‌شود و نماز نیز با حضور قلب حاصل و کامل می‌شود و حصول حضور قلب هم مشروط به ترک لغویات است؛ در نماز نیز توجه به معانی کلمات حضور قلب نیست بلکه انسان باید توجه کند که در مقابل چه کسی ایستاده است. عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر انسان به علم بپردازد و از همین امر احساس کند که کسی شده این علم حجاب اکبر است و سالک نباید گول شیطان را در این مقام بخورد و به خاطر اینکه زیاد می‌داند از ادامه سیر و سلوک باز بماند و در همین مرحله اول باقی بماند؛ پس از اینکه انسان در مقام اول فهمید انسان عین وابستگی به خداوند متعال است و در مقام دوم باید ایمان پیدا کند.

**مجلس به دوران تاریک مجوزهای رانتی پایان داد


تسنیم/ رئیس مجلس در نشست علنی امروز قوه مقننه با تقدیر از سرعت گرفتن روند واکسینه شدن مردم در تمام نقاط کشور گفت: از مسئولان و بانیان این اقدام که حقیقتا تحول جهادی را رقم زده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنم. قالیباف در ادامه با اشاره به عملکرد مجلس گفت: یکی از مهمترین و اثربخش‌ترین مصوبات مجلس در دهه‌های اخیر تصویب طرح کلیات صدور مجوزهای کسب و کار با رأی قاطع بود این طرح موانع پیش روی مردم برای راه‌اندازی کسب و کار و خلق ثروت را برمی‌دارد و در این زمینه تحول ایجاد می‌کند. وی افزود: مجلس با تصویب این طرح، تمامی موانع زائد برای اخذ مجوز کسب و کار را حذف کرد و دوران تاریک مجوزهای رانتی، حلقه‌های بسته صنفی، انحصار های شغلی و امضاهای طلایی را پایان داد.

**سیاست خارجی و اقتصاد کشور را به مذاکرات و برجام محض گره نمی‌زنیم


فارس/ وزیر امور خارجه کشورمان دیشب با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و با بیان این‌که سیاست خارجی و اقتصاد کشور را به مذاکرات و برجام محض گره نمی‌زنیم، تصریح کرد: به طرف‌های مقابل گفتیم نیت ما جدی است و ما مرد مذاکره و مرد عمل هستیم. امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به تحولات شمال غرب کشورمان گفت: ما هرگز حضور عناصر رژیم جعلی صهیونیستی را در نزدیکی مرزهای ایران تحمل نخواهیم کرد.
وی افزود: تغییر ژئوپلیتیک در منطقه و در مرزها را تحمل نخواهیم کرد و نسبت به آن تحفظ جدی خواهیم داشت.او افزود: از آنجا که روابط عمیق دیپلماتیک میان ایران و جمهوري آذربایجان برقرار است نباید اجازه داد که حضور خارجی ها، روابط دوکشور را تحت تاثیر قرار دهد حقیقت اینجاست که پشت این تحریکات بازیگرانی قرار دارند که به دنبال ناامن سازی منطقه هستندو حداکثر تلاش خود را می‌کنیم تا جمهوري آذربایجان به عنوان همسایه خوب جمهوری اسلامی ایران در تله این بازیگران قرار نگیرد و به جولانگاه تروریست ها و صهیونیست ها تبدیل نشود و در پی آن در مرزهای جغرافیایی تغییری ایجاد نشود.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوري آذربايجان هوشيار باشد تا در تله صهيونيستها نيفتد، افزود: برخی از اظهارات مقامات اين کشور ریشه در این تاثیرات دارد ولی ما با قاطعیت و نگاهی دوستانه بر همسایگان، در حال مدیریت این موضوع در منطقه هستیم.

 **خط‌ونشان ایران برای دشمنان در رزمایش "فاتحان خیبر"


تسنیم/ فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب ارتش جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: بی‌تردید جمهوری اسلامی ایران حرکت‌های پنهان و آشکار رژیم صهیونیستی را کاملاً رصد کرده و روی آنها حساس است. امیر حاجیلو با اشاره به تعدادی از یگانهای حاضر در رزمایش فاتحان خیبر و ابعاد آن گفت: خوشبختانه رزمایش فاتحان خیبر یک رزمایش بسیار مقتدرانه‌ای است و مشابه‌سازی‌شده جنگ واقعی نیز به‌شمار می‌رود. وی درادامه با اشاره به تحولات منطقه گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران تغییر در مرزها و ژئوپولیتیک منطقه را به‌عنوان یک خط قرمز برای خود می‌داند وکشورهای دیگر نیز به این مهم واقف هستند.

**ورود ۶۲ هزار زائر اربعین به کشور از مرز مهران


مهر/ مجید کاکی فرماندار مهران اظهار کرد: از ۲۸ شهریورماه تاکنون ۶۲ هزار و ۲۰۰ زائر اربعین از مرز مهران وارد کشور شده است. وی با اشاره به اینکه تقریباً اکثر زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند، افزود: تمامی زائران اربعین در کمترین زمان ممکن از پایانه مرزی مهران به شهرهای خود منتقل شدند. فرماندار مهران با اشاره به خدمات رسانی ۲۴ ساعته موکب‌های مستقر در پایانه مرزی مهران، افزود: از زائران ورودی به کشور تست کرونا نیز گرفته می‌شود.

**تورم آمریکا به بالاترین سطح ۳۰ سال اخیر رسید


مهر/ وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد تورم این کشور در ماه آگوست تحت تأثیر اختلال در زنجیره‌های تأمین و تقویت غیرعادی تقاضا به دلیل ریکاوری اقتصاد (پس از شیوع کرونا) به بالاترین سطح در ۳۰ سال اخیر رسیده است. شاخص اصلی تورم که قیمت‌های پرنوسان انرژی و مواد غذایی را در نظر نمی‌گیرد و شاخص مورد علاقه فدرال‌رزرو است، در این ماه ۰.۳ درصد افزایش یافت و نسبت به سال گذشته به ۳.۶ درصد رسید. این در حالی بود که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی داوجونز پیش‌بینی کرده بودند رشد ماهانه قیمت‌ها ۰.۲ درصد و رشد سالانه آنها ۳.۵ درصد خواهد شد.این بالاترین سطح تورم از ماه می‌۱۹۹۱ تا کنون است و نشان‌دهنده همان فشار تورمی است که رئیس فدرال‌رزرو، جرومی پاول، این هفته آن را طاقت‌فرسا اعلام کرده بود.

**۸۰۰ ناظر سازمان ملل بر انتخابات عراق نظارت خواهند داشت


مهر/ «جنین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق از نظارت بین‌المللی بر روند برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور خبر داد. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق در این خصوص تصریح کرد: ۸۰۰ ناظر سازمان ملل بر انتخابات این کشور نظارت خواهند داشت. لازم است که این انتخابات شفاف برگزار شود. تعداد زیادی از ناظران بین المللی از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب هستند.او با اشاره به اینکه مأموریت هیأت سازمان ملل در خصوص انتخابات عراق با هیأت‌های پیشین متفاوت است، گفت: هیأتی که سال ۲۰۱۸ در فرایند انتخابات مشارکت داشت، فقط به مسائل امنیتی پرداخته بود، اما هیأت کنونی کمک فنی بزرگی به برگزاری انتخابات خواهد کرد.

**۳۵۰ هزار دوز آسترازنکا وارد کشور شد
باشگاه خبرنگاران/ معاون فنی گمرک از ورود شصت و دومین محموله واکسن کرونا به کشور با حجم ۳۵۰ هزار دوز آسترازنکا خبر داد. به گفته جمال ارونقی این محموله واکسن کرونا شامل ۳۵۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا از کشور اتریش است. به گفته این مقام گمرک ایران، محموله واکسن وارده از گمرک بصورت حمل یکسره ترخیص و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. با ترخیص این محموله واکسن از گمرک، تعداد واکسن های کرونای وارداتی به کشور، طی ۶۲ محموله، به تقریبا 80میلیون دوز رسید.