رحلت پیامبر اعظم حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)، شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(علیهما السلام) را تسلیت می گوییم

 

فرمانده کل قوا: تکیه‌کنندگان به بیگانه برای تأمین امنیت به زودی سیلی می‌خورند

 

آیت‌الله خاتمی: طلبه‌ای که با توکل و توسل بیگانه باشد به جایی نمی‌رسد

 

بیانیه نمایندگان مجلس: هر گونه تغییرات ژئوپلیتیک منطقه خط قرمز ایران است

 

رئیس سازمان انرژی اتمی: راکتور IR20 اراک تا یک سال آینده استارت می‌خورد

 

* جام جم 1400/07/12

** آشکارشدن نقطه ضعف اسرائیل در ماجرای واردات سوخت به لبنان

 

رئیس شورای اجرایی حزب‌ا... گفت در واردات سوخت از ایران فقط بحث سوخت مطرح نبود؛ رژیم‌صهیونیستی اقرار کرد که نمی‌تواند کاری کند. سیدهاشم صفی‌الدین افزود: اسرائیل گفت که نمی‌تواند اقدامی در قبال کشتی‌هایی که جمهوری اسلامی ایران برای حزب‌ا... فرستاده بود انجام دهد، دلیلش هم آن بود که نمی‌خواست حزب‌ا... را وارد معادله جنگ دریاها کند و این نشان‌دهنده نقطه ‌ضعف اسرائیل است که بر قدرت ما افزود.

 

* همشهری 1400/07/12

** نظر مقام معظم رهبری استفاده از آقای عراقچی در شورا است

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در واکنش به نقدهایی که به حکم دبیری عباس عراقچی در شورای راهبردی روابط خارجی شده بود اعلام کرد که یکی از سیاست‌های حکیمانه مقام معظم رهبری استفاده از نیروهای قابلی است که در پی تغییر دولت‌ها با افراد جدید جایگزین می‌شوند. این سیاست همواره مدنظر معظم له بوده است و بدین‌ترتیب از نیروهایی که حاصل سال‌ها سرمایه‌گذاری و تجربه هستند در مناصب، مجامع و شوراهای مختلف استفاده شده است. خرازی افزود: نظر مقام معظم رهبری در مورد جناب آقای عراقچی نیز این بوده است که از ایشان در شورا استفاده شود.

 

* کیهان 1400/07/12

** تکیه‌کنندگان به بیگانه برای تامین امنیت به زودی سیلی می‌خورند

 

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای فرمانده معظم کل‌قوا در ارتباط تصویری با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح:

 

ـ تأمین امنیت با تکیه بر دیگران فقط یک توهم است، کسانی که به این توهم دچارند سیلی آن را به زودی خواهند خورد چرا که دخالت مستقیم یا غیرمستقیم بیگانگان در امنیت و جنگ و صلح هر کشوری، فاجعه‌ای مصیبت‌بار است.

 

ـ صلاح منطقه در این است که همه کشورها از ارتشی مستقل و متکی به ملت خود و هم‌افزا با ارتش‌های همسایگان برخوردار باشند.

 

ـ ارتش‌های منطقه می‌توانند امنیت منطقه را تأمین کنند و نباید اجازه دهند که ارتش‌های بیگانه برای حفظ منافع خود، دخالت یا حضور نظامی داشته باشند.

 

ـ حوادثی که در شمال غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با همین منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.

 

ـ نیروهای مسلح کشور عزیز ما همواره با اقتدار همراه با عقلانیت عمل می‌کنند و این عقلانیت باید الگویی برای دیگر کشورها و عامل حل مسائل موجود باشد و همه بدانند که اگر کسی برای برادران خود چاه بکند اول خودش در چاه می‌افتد.

 

ـ به فضل الهی، نیروهای مسلح ایران امروز به معنای واقعی کلمه سپر دفاعی ملت و کشور در مقابل تهدیدهای سخت دشمنان بیرونی و درونی هستند.

 

** باید ایران را به سمت توافقی بهتر از برجام حرکت دهیم

 

مدیر اداره کل اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی طی مصاحبه با خبرگزاری «والا» به طور علنی اعلام کرد که تهران به هیچ عنوان به سطح اورانیوم غنی‌شده مورد نیاز برای ساخت یک سلاح اتمی نزدیک نشده است. تمیر هایمن گفت علیرغم آنکه ایران به مقدار «نگران‌کننده‌ای» از اورانیوم غنی شده دست یافته است، اما در جایگاهی نیست که بتواند یک بمب اتم تولید کند. وی در ادامه گزینه‌هایی را که ممکن است ایران در پیش بگیرد، ارائه داد و مدعی شد که جمهوری اسلامی سه گزینه پیش رو دارد و یکی از آنها احیای برجام است و گزینه دیگر تلاش برای تقویت توافق است و گزینه سوم «سرکشی بی‌سابقه» است که شامل تداوم غنی‌سازی اورانیوم و تولید سلاح می‌شود. او افزود: بیایید فقط با این حقیقت موافق باشیم که کار درست این است که در جهت دیپلماسی، ایران را به سمتی که می‌خواهیم ببریم و آن تلاش برای یک توافق بهتر است.

 

* شرق 1400/07/12

** رزمایش جمهوری آذربایجان و ترکیه نزدیک ایران و ارمنستان

 

باکو و آنکارا از تصمیم به برگزاری رزمایشی مشترک در حوالی نخجوان خبر دادند که به مرزهای ایران و ارمنستان نزدیک خواهد بود. بر اساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و ترکیه روزهای پنج تا هشت اکتبر، یعنی از سه‌شنبه ۱۳ تا جمعه ۱۶ مهر، در نخجوان مانور مشترک «برادری فنا‌ناپذیر -2021» را برگزار خواهند کرد. خبر برگزاری این رزمایش در پی تنش‌های اخیری اعلام می‌شود که جمهوری آذربایجان با حمایت ترکیه و اسرائیل آن را کلید زده است و ایران و ارمنستان را هدف گرفته‌اند.

 

* ایران 1400/07/12

** دستور رئیس‌جمهوری برای تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار

 

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست آیت‌الله رئیسی برگزار شد و در این جلسه معاونت اقتصادی رئیس جمهور و کارگروه‌های مربوطه گزارشی از آخرین وضعیت متغیرهای اقتصاد کلان و برنامه‌های پیشنهادی ۲۷گانه با رویکرد مسأله شناسی و حل مسائل اقتصادی ارائه کردند. رئیس جمهور با تأکید بر اولویت‌بندی در برنامه‌های اقتصادی کشور دستور داد جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت با موضوع تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار در حوزه کالاهای اساسی و ارزاق عمومی برگزار شود. درجلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همچنین مقرر شد برنامه‌های مذکور بر اساس اولویت‌بندی در جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد.

 

** بهره‌‌برداری از 50 طرح بیمارستانی و درمانی در مناطق محروم کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

 

دیروز در مراسمی با حضور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و هیأت همراه، علی عسگری معاون اجتماعی و سیدمصطفی سیدهاشمی معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام و مدیرعامل بنیاد برکت درمحل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام، 50 طرح بیمارستانی و درمانی در مناطق محروم کشور به صورت ویدیو کنفرانسی افتتاح شد. سید مصطفی سیدهاشمی دراین مراسم با بیان اینکه راه‌اندازی ١٧ بیمارستان در دستور کار بنیاد برکت بوده که ١٢ مورد آن تاکنون به بهره‌برداری رسیده، افزود: امروز نیز بیش از 50طرح درمانی و بیمارستانی و تجهیز بیمارستان و اورژانس با هزینه 120میلیارد تومان درمناطق کم‌برخوردار افتتاح و تحویل وزارت بهداشت شد که با توجه به شرایط کرونایی کشور، اغلب این مراکز به طور ویژه به بیماران کرونایی خدمت‌رسانی می‌کنند.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/12

** اتصال همه روستاهای کشور به اینترنت تا پایان سال آینده

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: روستاهای کل کشور تا پایان سال آینده به طور کامل تحت پوشش اینترنت قرار می‌گیرند. زارع‌پور در مراسم افتتاح 88 باجه خدمات بانکی روستایی در مناطق کم برخوردار درباره پوشش کامل روستاهای کشور به اینترنت گفت: حدود 20 درصدی که باقی مانده جزو نقاط سخت، صعب العبور و دورافتاده است. وی افزود: در واقع تحقق اینترنت در این 20 درصد باقیمانده از روستاها به اندازه 80 درصد روستاهایی که مجهز به اینترنت شده‌اند زحمت دارد، اما براساس وعده‌ای که به نمایندگان مجلس داده‌ایم تا پایان سال 1401 شاهد پوشش سراسری روستاهای بالای 20 خانوار در سراسر کشور خواهیم بود.

 

** 44 کشته و زخمی در انفجار نزدیک مسجد عیدگاه کابل

 

صبح دیروز یک انفجار در نزدیکی دروازه‌ مسجد جامع عیدگاه در شهر کابل رخ داد. ذبیح‌الله مجاهد، معاون سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت خشونت طلب طالبان گفت که این انفجار در میان جمعیت غیرنظامی صورت گرفته است. وی آماری درباره تعداد قربانیان این حمله منتشر نکرد. اما شبکه الجزیزه گزارش داد که در این رویداد 12 نفر کشته و 32 نفر زخمی شده‌اند. تاکنون گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است.

 

* وطن امروز 1400/07/12

** هر گونه تغییرات ژئوپلیتیک منطقه خط قرمز ایران است

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای تصریح کردند: هر گونه تغییرات ژئوپلیتیک منطقه و تغییر در مرزهای کشورهای همسایه، خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و ما در مقابل هر اقدام بیگانگان کوتاه نخواهیم آمد. در بخش دیگری از بیانیه نمایندگان ملت آمده است: «رابطه ما با مردم و کشورهای همسایه از جمله مردم مسلمان و کشور برادر جمهوری آذربایجان دیرینه و پایدار است. اختلاف افکنی‌های دشمنان و القائات جعلی رژیم اشغالگر اسرائیل این وحدت و برادری را نخواهد گسست. مردم ایران هرگز در مقابل تعرض به امنیت منطقه و مصالح کشور کوتاه نخواهند آمد و انتظار این است که آذربایجان هر چه زودتر با فتنه‌انگیزی‌ها مخالفت کرده و با رفتارهای تفرقه‌افکنانه مقابله کند».

 

** تا یک سال آینده استارت رآکتور IR20 اراک می‌خورد

 

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در تشریح جزئیات جلسه روز گذشته این کمیسیون اظهار داشت: در این نشست محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی حضور داشت. نخعی گفت: به گفته اسلامی هدف‌گذاری سازمان انرژی اتمی در حوزه تولید انرژی روی تولید 8 هزار مگاوات برق یا احداث نیروگاه هسته‌ای گذاشته شده است و به موازات آن برنامه مشخصی برای تولید سوخت نیروگاهی دارد. نخعی خاطرنشان کرد: رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین خبر داد تا یک سال آینده استارت رآکتور IR20 اراک خواهد خورد.

 

* جوان 1400/07/12

** اعتماد ایران و چین موجب ثبات همکاری‌های بین منطقه‌ای می‌شود

 

رئیس‌جمهوری در پیامی با تبریک فرارسیدن روز ملی و هفتاد و دومین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، گفت: قطعاً اعتماد پایدار بین ایران و چین می‌تواند همکاری‌های بین منطقه‌ای را به توسعه، ثبات و صلح تبدیل کند. آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه تعهد پایدار چین به اولویت مسئله «توسعه» در دستورکار سیاست جهانی، حکایت از چشم‌انداز چین واحد از یک نظم بین‌المللی عادلانه، مردم‌گرا و به نفع همه کشورها، به‌ویژه کشور‌های درحال توسعه دارد، اظهار کرد: ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ صلح‌طلب و شرکای جامع راهبردی می‌توانند با همراهی راهبردی و همکاری‌های برد- برد، زمینه تحقق چندجانبه گرایی حقیقی را فراهم آورند.

 

** امنیت آبراهه‌های حساس مرهون آمادگی «نداجا» است

 

دریادار ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در ستاد وزارت دفاع با سردار فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح دیدار و گفتگو کرد. سردار فرحی در این دیدار با تجلیل از آمادگی‌های رزمی نیروی دریایی ارتش، امنیت راهبردی دریای عمان و آبراهه‌های حساس جمهوری اسلامی را مرهون آمادگی‌های دفاعی نیروی دریایی ارتش دانست و با اشاره به مأموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، اظهار داشت: نیروی دریایی فعل «ما می‌توانیم» را به نمایش گذاشت و توانست با گذر از آبراه‌های حساس و ژئوپلتیک جهان، قدرت دریایی ایران را به رخ همگان بکشد.

 

** لندن هم در ترور سردار سلیمانی ایفای نقش کرد

 

روزنامه انگلیسی گاردین با استناد به برخی تحقیقات نوشت که احتمالاً مِنتویث‌هیل پایگاه اطلاعاتی نیروی هوایی سلطنتی انگلیس (RAF) در عملیات پهپادی ترور شهید سردار قاسم سلیمانی نقش داشته است. در گزارشی که گاردین درباره ترور شهید سلیمانی منتشر کرده، آمده است: «تحقیق انجام شده نشان می‌دهد که احتمال دارد، ژنرال قاسم سلیمانی با استفاده از اطلاعاتی که از این پایگاه انگلیسی به دست آمده بود، ترور شده باشد.»‌ گاردین نوشت: «این تحقیق همچنین این سؤال را مطرح می‌کند که آیا کارکنان انگلیسی در این پایگاه در کمک به حملات پهپادی مرگبار امریکا دست دارند یا نه؛ به ویژه در یمن، پاکستان، سومالی و تمام مناطق درگیری که انگلیس به‌طور رسمی در آن‌ها درگیر یک جنگ نیست.»

 

* آفتاب‌یزد 1400/07/12

** گفت‌وگوی برجامی بورل با مقامات اماراتی

 

دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک اطلاعیه درباره سفر اخیر او به امارات متحده عربی و دیدارهایش در ابوظبی و دبی منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است: بورل در دیدارهای خود، شرکای اماراتی را در جریان تلاش‌هایش به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای با ایران (برجام) قرار داده است.

 

** پیشرفت مذاکرات ایران و عربستان

 

رئیس جمهور عراق اعلام کرد که گفتگوهای ایرانی سعودی پیشرفت خوبی داشته است. برهم صالح تاکید کرد: همچنان چالش‌هایی مقابل این گفتگوها وجود دارد اما امیدواریم که گشایش بزرگ به وجود بیاید و این گفتگوها مداوم باشد. عراق و منطقه نیازمند این امر است. وی در ادامه ایران و عربستان را دو کشور بزرگ منطقه توصیف کرد و گفت که کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه باید راه حل ریشه‌ای برای مشکل آب و حق آبه ایجاد کنند.

 

* خراسان 1400/07/12

** سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست شد

 

رئیس جمهور با صدور حکمی دکتر علی سلاجقه را به سمت «معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست» منصوب کرد. سلاجقه هم اکنون رئیس اتحادیه علمی انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران است. مدیر کل آموزش و ترویج و مشارکت‌های مردمی و مدیر کل دفتر اقتصاد سازمان حفاظت محیط زیست، ریاست انجمن آبخیزداری ایران، ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و ریاست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران از جمله مسئولیت‌های وی بوده است.

 

** سرقت اسناد هسته‌ای ایران با پهپاد

 

مصطفی خوش‌چشم، کارشناس مسائل بین‌الملل در برنامه جهان‌آرای شبکه افق گفت: صهیونیست‌ها بارها از پایگاهشان در آذربایجان، پهپاد به ایران فرستادند که یک بار نوع هرمس را در داخل ایران زدیم. عملیات سرقت اسناد هسته‌ای هم از همین مسیر انجام شد ولی در عین حال ایران همیشه سعی کرده از طریق دیپلماسی مشکل را حل کند.

 

* مردم سالاری 1400/07/12

** موافقت کمیسیون عمران با طرح آبرسانی از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان

 

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه دیروز این کمیسیون، طرح آبرسانی از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مورد تصویب اعضای کمیسیون قرار گرفت. حسین‌زهی اظهار کرد: بر اساس این طرح آبرسانی از دریای عمان به شهرهای استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و برخی شهرهای شمالی صورت خواهد گرفت. در حال حاضر مطالعات این طرح انجام شده و پس از تصویب آن در صحن مجلس، پیمانکار این پروژه نیز تعیین خواهد شد.

 

* رسالت 1400/07/12

** پهلو‌گیری سه فروند کشتی گندم 190 هزار تنی در بندر امام‌خمینی

 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: سه فروند کشتی اقیانوس‌پیما حامل گندم در مجتمع بندری امام خمینی پهلو گرفتند. جهان‌نژادیان افزود:این سه کشتی حامل ۱۹۰هزار تن گندم است که به سفارش شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به‌منظور تأمین ذخایر راهبردی کشور خریداری شده‌اند. وی افزود: با تخلیه و حمل محموله‌های این سه کشتی، مجموع واردات گندم از بندرگاه امام خمینی در سال جاری به ۹۳۸ هزار تن رسید.

 

* آرمان ملی 1400/07/12

** افزایش ۳۰۰ درصدی اختلاس در ایران

 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفت: اختلاس در شش ماهه امسال از جهت پرونده‌ای ۶۱ درصد، از جهت تعداد متهم ۹۴ درصد و از نظر ارزش ریالی ۳۳۳ درصد نسبت به شش ماهه سال گذشته افزایش داشته است. سردار مقیمی افزود‌: همچنین رشا و ارتشا نیز ۳۵۷ درصد نسبت به سال گذشته از نظر ارزش ریالی افزایش داشته است.

 

**  گزارشی از سفر سرزده رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد

 

مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور با حضور در شبکه خبر توضیحاتی در خصوص مصوبات سفر رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویر احمد داد:

 

ـ سد تنگ سرخ تنها ۱۰ درصد بین ۸ تا ۱۰ سال گذشته پیشرفت داشت که رئیس جمهور دستورات لازم را در خصوص آن دادند.

 

ـ در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد تقریباً در حوزه آب و خاک و کشاورزی ۵۲ طرح مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

 

ـ ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه صنعت طیور در استان اختصاص داده می‌شود.

 

ـ در حوزه بهداشت و درمان ۱۴ طرح به تصویب رسید و منابع مورد نیاز امسال و سال آینده تامین می شود.

 

ـ از تعداد یک میلیون واحد مسکن که بناست راه و شهرسازی احداث کند ۹ هزار واحد ظرف یک سال آینده تامین زمین می‌شود.

 

ـ با همکاری کمیته امداد ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

 

* قدس 1400/07/12

** توضیحات قالیباف درباره جزئیات طرح شفافیت

 

رئیس مجلس شورای اسلامی وعده داد مجلس در هفته‌های آینده اقدام مهم بررسی دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را به سرانجام برساند. قالیباف توضیح داد: در صورت تصویب طرح شفافیت آرا، مجلس در مقایسه با تمامی دستگاههای اداری کشور در عرصه شفافیت روندها و فرایندها فاصله غیرقابل مقایسه پیدا خواهد کرد. هدف این طرح این است که علاوه بر شفافیت آرای نمایندگان در حوزه‌های بسیار مهم، فرایندهای تصمیم‌سازی مجلس نیز شفاف شود.

 

** خطوط تولید واکسن برکت باید افزایش یابد

 

وزیر بهداشت در مراسم آیین بهره‌برداری از ۵۰ طرح بیمارستانی، درمانی و بهداشتی برکت در سراسر کشور با بیان اینکه مهم‌ترین دستاورد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تولید واکسن کووایران برکت است، گفت: همه امروز مشتاق استفاده از این واکسن هستند. واکسن برکت از موفق‌ترین واکسن‌های جهان است. عین‌اللهی تصریح کرد: خطوط تولید واکسن مردمی برکت باید افزایش یابد زیرا مردم استقبال بسیار خوبی از این واکسن داشته‌اند.

 

* اعتماد 1400/07/12

** راي‌اعتماد دولت به استانداران منتخب اصفهان و هرمزگان

 

نشست هيات وزيران به رياست رئیس جمهور برگزار شد و در اين جلسه آقايان سيدرضا مرتضوي و مهدي دوستي به ‌ترتيب به عنوان استانداران منتخب اصفهان و هرمزگان از اعضاي دولت راي اعتماد گرفتند. سيدرضا مرتضوي داراي مدرك دكتري در رشته مهندسي مواد پيشرفته از دانشگاه صنعتي اصفهان است. مهدي دوستي داراي مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد مهندسي عمران از دانشگاه صنعتي سهند تبريز است.

 

** ابراز اميدواري وزير خارجه عربستان به حل اختلاف با ايران

 

وزير امور خارجه عربستان سعودي با «جوزپ بورل» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار كرد. فيصل بن فرحان در اين ديدار، باز هم نسبت به پيشرفت‌هاي هسته‌ای جمهوري اسلامي ايران، ابراز نگراني و ادعا كرد كه تهران، در اين زمينه، تخطي كرده است. وی همچنین گفت كه مذاكرات رياض و تهران، در مرحله بررسي قرار دارد، ولي ابراز اميدواري كرد كه در جريان مذاكرات، مسائل اختلافي نيز حل شود.

 

* اطلاعات 1400/07/12

** اجلاسیه بین‌المللی «مجاهدان در غربت» با حضور نمایندگان ۲۸ کشور برگزار می‌شود

 

دبیرکل ششمین اجلاسیه بین المللی مجاهدان در غربت گفت: این اجلاسیه در روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ برگزار خواهد شد. سردار تهرانی‌مقدم درباره جزئیات این اجلاسیه گفت: این اجلاسیه برای ششمین سال متوالی و به منظور تجلیل و تکریم از جریان‌های مقاومت و همچنین تعامل و ارتباط بیشتر با یکدیگر برگزار می‌شود. وی با بیان این که رویکرد اصلی این اجلاسیه «افول آمریکا در نتیجه مقاومت» است، گفت: مجاهدان و مبارزان با امپریالیسم جهانی برای بررسی تاثیر مقاومت بر افول و اخراج آمریکا از منطقه از ۲۸ کشور جهان در این اجلاس شرکت می کنند.

 

** موشک‌های نقطه‌زن‌ایران در انتظار دشمن متجاوز است

 

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ‌نیروی دریایی سپاه در اوج آمادگی ‌قرار دارد، افزود: موشک‌های نقطه‌زن‌و پهپادهای پیشرفته ایران ‌در انتظار دشمن متجاوز است‎. سردار زیراهی با بیان این که اکنون نیروی دریایی سپاه در اوج آمادگی در خلیج‌فارس قرار دارد، تاکید کرد: وجود انواع و اقسام شناورهای تندرو و راکت‌انداز و موشک‌انداز با بردهای بالای ۵۰۰ کیلومتر و موشک‌های نقطه‌زن و کروز و پهپاد‌های پیشرفته در خلیج‌فارس، نشان از بالا بودن سطح اشراف نظامی، دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی نیروی دریایی سپاه برای دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی ایران است که همه آنها بومی‌سازی شده است و در اختیار رزمندگان قرار دارد‎.

 

* شهروند 1400/07/12

** معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد

 

اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی فرشاد مهدی‌پور را به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی منصوب کرد. مهدی‌پور دارای دکترای سیاست‌گذاری فرهنگی، کارشناسی ارشد ارتباط اجتماعی و کارشناسی خبرنگاری است. در سوابق مطبوعاتی او موسس و سردبیر روزنامه صبح‌نو، عضو هیأت مدیره خبرگزاری مهر و روزنامه‌های جام‌جم، صبح‌نو و تهران‌تایمز و سایت خبری فردا، مدیر خبرگزاری‌های خانه ملت و شانا، سردبیری هفته‌نامه‌های پنجره، سروش‌ هفتگی و آینده‌سازان، دبیری روزنامه‌های همشهری و خبر و خبرنگاری در روزنامه‌های قدس و جام‌جم و خبرگزاری فارس به چشم می‌خورد.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**پیام تبریک آیت‌الله حسینی بوشهری به رئیس جدید رسانه ملی

 

اختصاصی/ آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس شورای عالی جامعه مدرسین،‌در پیامی انتصاب دکتر پیمان جبلّی را به ریاست سازمان صداوسیما تبریک گفت. در این پیام آمده است: با احترام، انتصاب شایسته جنابعالی از سوی مقام معظم رهبری‌(مدظله‌العالی) را به سمت ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، تبریک و تهنیت گفته و امیدوارم با توجه به پیشینه انقلابی و تجربیات مدیریتی ویژه‌ای که طی سالها در بخش‌های مختلف صداوسیما کسب کرده‌اید، بتوانید در این مسئولیت خطیر و راهبردی؛ موفق، سربلند و مستظهر به تأییدات الهی باشید. دوام توفیقات شما را از خداوندمنان مسألت می‌نمایم.

 

**طلبه‌ای که با توکل و توسل بیگانه باشد به جایی نمی رسد

 

حوزه/ آیت‌الله خاتمی در ویژه برنامه عزاداری رحلت پیامبراکرم6 در مشهد، در جمع طلاب به تجربه‌های ۵۰ سال طلبگی خود اشاره کرد و گفت: طلبه زمانی موفق است که با توسل به اهل‌بیت(علیهم السلام) بیگانه نباشد؛ طلبه‌ای که با توکل و توسل بیگانه باشد قطعا به جایی نمی رسد. عضو جامعه مدرسین همچنین گفت: شخصیتی مانند آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری، موسس حوزه علمیه قم توجه و توسل ویژه‌ای به ائمه(علیهم السلام) داشت؛ امروز حوزه علمیه قم مدیون توسل های مکرر ایشان به امام حسین7 است، لذا طلبه بودن بدون توسل، طلبگی نیست.

 

** مذهب جعفری در افغانستان رسمیت یابد

 

تسنیم/ شورای علمای شیعه در ولایت «سرپل» در پیوند با تحولات جاری افغانستان در بیانیه‌ای از طالبان خواست تا «همانطور که تاکنون و دو دهه گذشته وجود داشته است، مذهب جعفری در قانون اساسی به شکل رسمی درج گردد». این شورا همچنین از طالبان خواست تا احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان در تمام این کشور و مناطق شیعه‌نشین و دادگاه‌ها تنفیض گردیده و رسمیت داشته باشد. در این بیانیه آمده است که با پیروزی طالبان امنیت سراسری در افغانستان تامین شده است اما مردم از آینده سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور نگران هستند.

 

**‌حضور تروریست‌ها در اطراف مرزهای ایران را برنمی‌تابیم

 

تسنیم/ فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به اینکه هم‌اکنون وضعیت نیروهای مسلح کشورمان بسیار خوب و در آمادگی کامل هستند، افزود: خوشبختانه سراسر کشور به ویژه استان کردستان در امنیت کامل بوده و هیچ مشکل خاصی نداریم. سردار «محمد پاکپور» همچنین پیش از این در گفت‌وگویی با اشاره به اهمیت و ضرورت مراقبت دائمی و مستمر از امنیت مرزها و مناطق مرزی تصریح کرد: امنیت مرزهای جمهوری اسلامی و کشورهای دوست و همسایه یک موضوع بهم‌پیوسته و مرتبط با یکدیگر بوده و این مسئله برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

** بسیاری از محدودیت‌های کرونایی برداشته می‌شود‌

 

تسنیم/ وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار جدید لرستان با اشاره به محدودیت‌های جدید کرونایی گفت: بنابر این است که در واقع با توسعه بحث واکسیناسیون وکاهش مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا بتوانیم در قالب یک پلتفرم هوشمند محدودیت‌ها رابه طورهوشمند اعمال کنیم و محدودیت‌های کلی را برداریم این موضوع در دستور کار است و قرار است به شکل پایلوت عمل شود و بعد بتوانیم عمومی کنیم. وحیدی از اجرای طرح هوشمند محدودیت‌ها در کشور و بررسی آن در جلسه آینده ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و افزود: با کامل شدن واکسیناسیون اجرای طرح هوشمند محدودیت‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد که با اجرای آن کار برای مردم آسان شده و بسیاری از محدودیت‌های کنونی برداشته می‌شود.

 

** الحشد الشعبی حمله تروریست‌های داعش را در شرق صلاح الدین دفع کرد

 

فارس/ سازمان الحشد الشعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای تیپ ۲۲ فرماندهی کرکوک و شرق دجله در الحشد الشعبی حمله تروریستی در ارتفاعات حمرین در جسر الزرکه در شرق استان صلاح الدین را دفع کردند. در این بیانیه آمده است: عملیات دفع حمله تروریست‌ها همچنان ادامه دارد. نیروهای الحشد الشعبی در مقطع اخیر ضمن موفقیت در تامین امنیت مراسم اربعین در مناطق استقرار خود در استان‌های مختلف، بارها حملات تروریست‌های داعش را در شرق صلاح الدین دفع کردند.

 

**بازداشت چند مدیرکل متخلف  دراستان فارس

 

فارس/ شامگاه دیشب سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) دراداره کل اطلاعات استان فارس، با اقدامات اطلاعاتی، چند نفر از مدیران کل این استان به همراه چند نفر از کارمندانشان را دستگیر کردند. برخی از نامبردگان به دلیل داشتن پست‌های مدیریتی حساس، اقدام به سوءاستفاده از موقعیت شغلی خود کرده بودند که فساد مالی، دریافت رشوه، پولشویی، خیانت در امانت و تضییع حقوق بیت المال، بخشی از اتهامات آن‌ها است.

 

**صدها مورد آزار جنسی کودکان در کلیساهای فرانسه

 

فارس/ تحقیقات تازه منتشر شده در فرانسه که از آن به عنوان بزرگترین بحران کلیسا در پانصد سال اخیر یاد می‌شود نشان می‌دهد که هزاران کشیش در فرانسه به کودکان تجاوز کرده‌اند. «ژان مارک ساوو» رئیس هیئت تحقیق کننده سوء استفاده جنسی اعضای کلیسا به رسانه‌های فرانسوی گفت که این کمیسیون شواهدی از ۲۹۰۰ تا ۳۲۰۰ کشیش متجاوز به کودک یافته است . به گفته وی، این حداقل برآورد صورت گرفته بوده است. این کمیسیون قرار است سه شنبه هفته جاری گزارش مفصلی را بر اساس بایگانی کلیسا، دادگاه، پلیس و همچنین مصاحبه با قربانیان منتشر کند. تحقیقات مستقل توسط کلیسای کاتولیک فرانسه در سال ۲۰۱۸ و پس از رسوایی‌های متعددی در سایر کشورها انجام شد. این مقام فرانسوی گفت که  این هیات ۲۲ پرونده که هنوز می‌توان اقدامات جنایی را بر مبنای آن‌ها انجام داد، به دادستان‌ها تحویل داده است.

 

**عراق با قدرت در برابر آمریکا و اسرائیل خواهد ایستاد

 

فارس/ رهبر جریان صدر عراق در نشست انتخاباتی جریان صدر در نجف اشرف گفت: زمان آن رسیده که صلح سراسر عراق را فراگیرد. اشغالگری، تروریسم، گرسنگی و بیم و هراس بس است. کی می‌شود که ما با صلح و امنیت زندگی کنیم. مقتدی الصدر افزود: این کشمکش‌های سیاسی و حزبی تا چه وقت ادامه دارد. عراق نیاز به صلح، همبستگی، خرد و عقل و اندیشه نیاز دارد. ما با قدرت در برابر دشمنانی نظیر آمریکا، اسرائیل، تروریسم و سازش می‌ایستیم.

 

**آغاز تعویض سوخت سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر

 

ایسنا/ مطابق برنامه‌ریزی‌های و با هماهنگی‌ مدیریت شبکه‌ برق کشور از ۱۰مهر ماه۱۴۰۰، فعالیت‌ بارگذاری سالیانه سوخت جدید و انجام بازرسی‌های فنی و تعمیرات اساسی تجهیزات مهم نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد. تعویض سوخت سالیانه و انجام بازرسی‌های فنی با هدف حصول اطمینان از تداوم کارکرد ایمن و مطمئن نیروگاه اتمی بوشهر و افزایش طول عمر مفید تجهیزات منحصر به‌فرد آن الزامی می‌باشد. از زمان آغاز بهره‌برداری از این نیروگاه، معادل ۷۸ میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی و از انتشار ۴۳ میلیون تن گازهای آلاینده جلوگیری شده است.

 

**در توطئه‌ای علیه ایران دست نداشته‌ و نخواهیم داشت

 

ایسنا/ نخست وزیر ارمنستان درباره روابط کشورش با ایران گفت: تازگی ندارد که برخی محافلی بتوانند هر از گاهی محتوایی درباره دست داشتن ارمنستان در برخی توطئه‌ها علیه ایران منتشر کنند. پاشینیان ادامه داد: ایران شریک ماست. من بر این باورم که شرکای ایرانی ما می‌دانند ارمنستان هیچ گاه در توطئه‌ای علیه ایران دست نداشته است و نخواهد داشت، چون این روابط به شدت برای ارمنستان اهمیت دارند. ما هیچ وقت فراموش نخواهیم کرد که ایران در اوایل دهه نود میلادی نقشی حیاتی برای ما پیدا کرد. این یک بنیان مستحکم برای روابط ماست که ارمنستان واقعا نمی‌تواند به خاطر آن در توطئه‌ای علیه ایران مشارکت کند. او همچنین گفت: تحریم‌ها مانع روابط اقتصادی با ایران می‌شوند. پاشینیان همچنین اجرایی شدن پروژه‌های مشترک بزرگ با ایران را اعلام کرد.