آیت الله العظمی نوری همدانی: جنایتکاران و عوامل پشتیبانی حادثه تروریستی افغانستان مجازات شوند

 

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: با توافقی ملی و تشکیل حاکمیت فراگیر در افغانستان دست فتنه‌جویان قطع شود

 

رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران: ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۱۲۰ کیلوگرم عبور کرد

 

تأکید رئیس جمهور بر فعال‌تر شدن ستاد تنظیم بازار زیر نظر معاون اول

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی: آمریکا در حالی به ایران اتهام می‌زند که دولت بایدن برای آمادگی جهت مذاکرات وین 2 ماه زمان صرف کرد

 

* جام جم 1400/07/19

** از گفت‌وگوی ایران و عربستان استقبال می‌کنیم

 

وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با یک روزنامه سوری در مورد گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عربی در خلیج فارس از جمله عربستان گفت که از این گفت‌وگوها استقبال می‌کند و «هر کشور عربی که می‌خواهد روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد یا اگر ایران راغب باشد که ما هم برای انجام هر گفت‌‌وگویی کمک کننده و تسهیل کننده باشیم، ما این آمادگی را داریم.» فیصل مقداد افزود: «ما معتقدیم که دشمن اصلی ما در سوریه و کشورهای عربی و جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل است. ما نباید از هدف اصلی دور شویم. هنگامی که اختلالی در این گونه روابط می‌بینیم، سوریه قادر است با همه طرف‌ها وارد تعامل شود تا اوضاع به حالت عادی برگردد.»

 

* همشهری 1400/07/19

** بازدید نمایندگان از نوار مرزی

 

جمعی از اعضای کمیسیون امنیت ملی با سفر به استان‌های آذربایجان شرقی و غربی از مرزهای شمال غرب کشور بازدید کردند. شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تاکنون جلساتی را با فرماندهان مرزبانی مستقر در این دو استان داشتیم، خاطرنشان کرد: در مجموع این مناطق از امنیت خوبی برخوردار هستند و همه نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی اعم از سپاه، ارتش و نیروی انتظامی با همدلی و همکاری با یکدیگر اشراف قابل‌قبولی بر امنیت منطقه دارند و از این آمادگی برخوردارند تا با هر نوع تهدید امنیتی در منطقه برخورد لازم را داشته باشند.

 

* کیهان 1400/07/19

** آمریکا در حالی به ایران اتهام می‌زند که دولت بایدن برای آمادگی جهت مذاکرات وین 2 ماه زمان صرف کرد

 

لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در توییتر خود، دولت ایران را به تعلل در ازسرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام متهم کرد و به کنایه نوشت: «۶ ماه و هفت روز از زمان آغاز مذاکرات (وین برای احیای برجام) در دوم آوریل ۲۰۲۱ می‌گذرد که این شامل یک دوره دو ماه و ۱۸ روز مذاکرات می‌شود و (باقی آن مربوط به دوره) سه ماه و ۱۹ روزه از زمانی می‌شود که دولت جدید ایران، این دوره دو ماه و ۱۸ روز گفت‌وگوها را مورد بررسی قرار می‌دهد». اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پاسخ به این پیام نورمن نوشت: به‌خاطر دقت موضوع، نباید فراموش کنیم که دولت جدید ایران در پایان آگوست تشکیل شده است که به این مفهوم است که کمتر از دوماه از تشکیل آن می‌گذرد. درخصوص ایالات متحده، دو ماه زمان برد که آماده مذاکرات وین (برای احیای برجام) شوند.

 

** ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۱۲۰ کیلوگرم عبور کرد

 

محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک:

ـ درخصوص ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد از رقم ۱۲۰ کیلو عبور کرده‌ایم و در این موضوع از برنامه جلوتر هستیم.

ـ بر اساس هدف گذاری‌ها و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است و بنابراین تلاش می‌کنیم این هدف گذاری را به اقدام عملی تبدیل کنیم.

ـ دشمنان به آژانس بسیار فشار می‌آورند و منافقین مزدور با گستردگی تلاش‌هایشان به همراه صهیونیست‌ها، مرتب تغذیه اطلاعات فریب‌دهنده با آژانس انجام می‌دهند و همواره آژانس را علیه کشور ما تحریک و برای او اطلاعات تولید می‌کنند.

ـ از آژانس خواستیم برای مسائل سیاسی و نفوذ این سیستم‌های مخرب صهیونیستی و جریان ضد انقلاب، حد توقفی را تعریف کند زیرا این شیوه قابل ادامه نیست اما آنها پاسخی ندادند.

ـ به غیر از یکی دو مورد از مواد قانون اقدام راهبردی مجلس که با نظر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس متفاوت بوده، از نظر سازمان انرژی اتمی تقریباً تمام موارد عمل شده است.

ـ راه‌اندازی راکتور خنداب در حال انجام است و براساس زمان بندی‌ها حدود یک سال دیگر کار دارد.

 

** قایق‌های موشک‌انداز پرنده ایران محافظان تنگه هرمز هستند

 

یک نشریه آمریکایی در تحلیلی به قایق‌های پرنده «باور-2» ایران ‌اشاره کرد و نوشت، این قایق‌ها به عنوان عوامل مفید کنار ناوگان قایق‌های تندروی این کشور در رویکرد نبرد نامتقارن ایران حضور دارند. نشنال اینترست نوشت: به نظر می‌رسد این قایق‌های کوچک یک یا دو نفره می‌توانند مترها از سطح زمین را با سرعت 100 گره دریایی (115 مایل در ساعت) طی کنند. آنها مجهز به عینک دید در شب، دوربین و نشانگرهای زمان واقعی هستند. تسلیحات شامل یک مسلسل است. البته گفته می‌شود این قایق قابلیت پرتاب موشک نیز دارد. به نوشته این نشریه، این قایق احتمالاً قادر به حمله مستقیم به دشمن نیست، بلکه با راهبرد نامتقارن دریایی، ایران را قادر می‌سازد تا از تنگه هرمز محافظت کند.

 

** دعوت مفتی عالی لبنان برای شورش علیه آمریکا و دفاع از ایران

 

مفتی جعفری لبنان در دیداری با هیئت‌های مردمی این کشور گفت، رها کردن کشور در این شرایط فاجعه‌بار و فروپاشی فراگیر قابل قبول نیست. شیخ «احمد قبلان» ضمن اعلام اینکه قیمومیت آمریکا بر لبنان باید تمام شود، افزود: آنچه انتظار می‌رود شورشی ملی علیه واشنگتن و قبول پیشنهاد ایران، چین یا روسیه است. هر کسی که خاموشی، فقر و غرق شدن را به پیشنهاد ایران، چین یا روسیه ترجیح می‌دهد نقش خائن به ملت مظلوم را دارد.

 

* شرق 1400/07/19

** انتخاب هیئت‌رئیسه کمیسیون «طرح صیانت»

 

اعضای هیئت‌رئیسه کمیسیون مشترک طرح صیانت مشخص شدند. بر این اساس رضا تقی‌پورانوری، نماینده مردم تهران به‌عنوان رئیس، سیدعلی یزدی‌خواه دیگر نماینده مردم تهران به‌عنوان نایب‌رئیس اول و حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان به‌عنوان نایب‌رئیس دوم انتخاب شدند. همچنین لطف‌اله سیاه‌کلی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز به‌عنوان سخنگو و بیژن نوباوه‌وطن نماینده مردم تهران و مهرداد ویس‌کرمی نماینده خرم‌آباد و چگنی به ترتیب دبیران اول و دوم این کمیسیون شدند.

 

** برای استرداد خاوری درخواستی صادر نشده است

 

سردار شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در مورد استرداد محمدرضا خاوری یکی از اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور که به کانادا متواری شده است گفته: استرداد وابسته به روابط دیپلماتیک و قضائی کشورهاست و برای این مجرم به‌رغم صدور اعلان قرمز و دستگیری و برگزاری دادگاه حکم استرداد صادر نشده و همچنان پیگیری‌ها برای استرداد وی ادامه دارد.

 

* ایران 1400/07/19

** تأکید رئیس جمهور بر فعال‌تر شدن ستاد تنظیم بازار

 

آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با بیان اینکه مسئولیت و مدیریت اصلی تنظیم بازار به‌عهده معاون اول رئیس‌جمهوری است، گفت: ستاد تنظیم بازار باید زیر نظر معاون اول فعال‌تر و عملیاتی‌تر شود. در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، نظرات و دیدگاه‌های اعضا درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی مطرح و بررسی شد.

 

** خلأ‌های موجود در عرصه جهادی و خدمت‌رسانی را شناسایی و اعلام کنید

 

معاون اول رئیس جمهور در نشستی با پیشکسوتان جهاد سازندگی، با تأکید بر ضرورت عملیاتی شدن دستور رئیس جمهور مبنی بر احیای جهاد سازندگی در بستر گام دوم انقلاب، تأکید کرد: افرادی که در این حوزه دغدغه دارند، خلأهای موجود در عرصه خدمت رسانی به محرومان و فعالیت‌های جهادی را شناسایی و به دولت ارائه کنند. مخبر افزود: مسلم است که کشور برای پیشرفت و آبادانی نیازمند عزم ملی و جهادی در خدمت رسانی و رفع مشکلات است و احیای جهاد سازندگی در بستر گام دوم به همین منظور در دستور کار دولت و رئیس جمهور قرار گرفته است.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/07/19

** سکوت امروز در برابر کشتار شیعیان افغانستان، آینده‌ای تلخ‌تر برای کل منطقه و جهان اسلام رقم می‌زند

 

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی در بیانیه‌ای کشتار شیعیان افغانستان را محکوم کرد. در این بیانیه تأکید شده است: بر همه مسلمانان با هر مکتب و اندیشه‌ای، خصوصا بر عالمان و دولتمردان مسلمان فرض است که رفتارهای وحشیانه این گروه‌های مدعی اسلام را محکوم کنند تا نام مقدس اسلام، این آیین رحمانی و انسان‌ساز، بیش از این بدنام و آلوده به این توحش‌ها نشود. بر همه سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها نیز فرض است که تمام توان خود را برای جلوگیری از این ستم‌ها و جنایت‌ها به کار بگیرند. نتیجه سکوت امروز، آینده تلخ‌تر و سیاه‌تر برای این مردم مظلوم و کل منطقه و جهان اسلام است.

 

** تهیه پیش‌نویس سند جامع همکاری بلندمدت ایران و روسیه

 

حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه کشورمان در مورد آخرین وضعیت سند راهبردی بین دو کشور و آخرین مذاکرات انجام شده در این زمینه گفت: تهیه و تدوین سند جامع همکاری‌های بلندمدت بین ایران و روسیه در دست پیگیری است و درحال حاضر مراحل تهیه پیش‌نویس و هماهنگی با مراکز و دستگاه‌های ذیربط داخل کشور را طی می‌کند.

 

** گردهمایی وزرای خارجه اسرائیل، آمریکا و امارات

 

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل و عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات دیدارهای دوجانبه جداگانه و نیز یک نشست سه جانبه برگزار می‌کند. در این بیانیه آمده است که سه وزیر درباره پیشرفت‌های صورت گرفته از زمان امضای توافقنامه ابراهیم در سال گذشته، فرصت‌های همکاری آینده و مسائل دوجانبه مانند امنیت و ثبات در منطقه گفتگو خواهند کرد.

 

* وطن امروز 1400/07/19

** برجام تمام ظرفیت وزارت خارجه نیست

 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نمی‌خواهیم کشور را به روسیه و چین گره بزنیم، بلکه در راستای منافع ۲ طرف سیاست خارجی را پیگیری و تنظیم می‌کنیم و هر مقدار که چین، روسیه، هند یا هر کشور دیگری در جهان در راستای منافع مشترک طرفینی ایده‌ها و ابتکاراتی داشته باشند و ما احساس کنیم منافع‌مان در سطح خیلی خوبی تامین می‌شود، از این ایده‌ها حتما استقبال می‌کنیم. امیرعبداللهیان با بیان اینکه معتقدیم باید با خردجمعی کار را به پیش برد تاکید کرد: ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم همه ظرفیت وزارت امور خارجه را درگیر مذاکرات برجام کنیم. ما در وزارت امور خارجه تقسیم کار کرده‌ایم؛ هر بخش باید به وظایف ذاتی خود عمل کند و یکی از کارهای ما موضوع مذاکرات برجام است.

 

** بیانیه آیت‌الله العظمی سیستانی در رابطه با جنایت قندوز

 

دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی، مرجع عالی شیعیان در عراق، در بیانیه‌ای ضمن محکومت کردن انفجار تروریستی اخیر در مسجدی در شهر قندوز افغانستان که منجر به شهادت تعداد زیادی از شیعیان شد و تسلیت به داغداران این فاجعه، تاکید کرد: «با کمال تاسف و تعجب شاهد آن هستیم که کشورهای اسلامی و جامعه جهانی ملت بی‌دفاع افغانستان را تنها گذاشته و زمینه را برای آنکه تعداد بیشتری از مؤمنان بی‌گناه افغانستانی در معرض حملات و جنایات گروه‌های تندرو افراطی قرار بگیرند، فراهم کرده‌اند. در چنین شرایط سختی از تمامی شما عزیزان می‌خواهیم وحدت و همبستگی ملی خود را تقویت و در پی راه‌حل‌های موفق برای حمایت از غیرنظامیان از سرکوب و جنایات‌ گروه‌های تروریستی باشید و راهکارهای مناسب را برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی در مساجد و اماکن عمومی بیندیشید».

 

* جوان 1400/07/19

** نیروی انتظامی امروز تصویری افتخار آمیز از یک پلیس دانا و هوشمند است

 

سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی به سرتیپ اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی، تأکید کرد: بی‌شک اقتدار و افتخار‌آفرینی‌های امنیت‌ساز امروز ناجا و اشراف و تسلط مؤثر آن بر تهدیدات متنوع سنتی و نوظهور و هوشمندسازی و پایداری امنیت داخلی و عمومی که با مشارکت مردمی و همراهی سایر دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی و نیرو‌های مسلح کشور، رضایتمندی مؤثر جامعه از عملکرد و نقش پذیری‌های نیروی انتظامی را رقم زده است؛ نمایشگر تصویری شکوهمند، قدرتمند و افتخارآمیز از یک پلیس دانا، توانا، هوشمند، قاطع و باصلابت در میدان برای جهانیان است.

 

** چشم فتنه در شمال‌غرب را باید کور کرد

 

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه مسائل شمال‌غرب بوی فتنه می‌دهد و باید از همین ابتدا چشم آن را کور کرد، گفت: سرنخ این مسئله به استراتژی غرب برای ایجاد اختلاف در منطقه می‌رسد. حسین نجابت با تأکید بر اینکه طبق سخنان مقام معظم رهبری، ملت ایران و نیرو‌های نظامی کشور تحمل هیچ‌گونه تعارضی را ندارند، گفت: همانطور که رهبر انقلاب در فرمایشات خود آورده‌اند، حتی تهدیدات را به طور جدی پاسخ می‌دهیم.

 

** دولت سیزدهم وارث بدهی ۵۲۳‌هزارمیلیارد تومانی دولت دوازدهم

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست غیر‌علنی مجلس از مشکلات دولت در تأمین هزینه‌ها و پرداخت بدهی‌های دولت قبل انتقاد کرد و به ارائه گزارشی از روند تحقق درآمد‌ها و میزان مصارف بودجه پرداخت. میر‌کاظمی گفت: دولت قبل در شش‌ماهه نخست با فروش ۸۵‌ هزار میلیارد تومان اوراق و ۵۴ ‌هزار میلیارد ‌تومان تنخواه هزینه‌های خود را تأمین کرده‌است و دولت فعلی باید ماهانه ۱۲‌ هزار ‌میلیارد ‌تومان برای سررسید اوراق فروخته شده در دولت قبل پرداخت کند که مجموع این پرداختی ۵۲۳‌ هزار میلیارد تومان است. وی با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم وارث بدهی‌های بالای دولت‌های پیشین به بانک مرکزی، تأمین اجتماعی و صندوق توسعه ملی است، گفت: در حال مدیریت و سر و سامان دادن به این بدهی‌ها هستیم و مدیریت در مصارف در دست گرفته شده و به گونه‌ای حرکت کردیم که ماه گذشته اولین ماهی بود که پرداختی‌ها در آن بدون خلق پول صورت گرفت.

 

* خراسان 1400/07/19

** «سعید محمد» به عنوان مشاور رئیس جمهور منصوب شد

 

آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور با صدور حکمی سعید محمد را به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب کرد.

 

** وجود پایگاه هوایی اسرائیل در خاک آذربایجان

 

مجری و تحلیلگر شبکه راشاتودی در واکنش به تنش میان ایران و آذربایجان، برخی اقدامات آذربایجان را عامل به وجود آمدن این تنش ذکر کرد و از وجود پایگاه هوایی اسرائیل داخل خاک آذربایجان پرده برداشت. به گفته وی اسرائیل می‌خواهد از این پایگاه برای ضربه زدن به ایران استفاده کند و همین مسئله مقامات ایران را نگران کرده است.

 

* مردم سالاری 1400/07/19

** درخواست برلین از تهران برای بازگشت به مذاکرات

 

صدراعظم آلمان که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین شد. مرکل گفت: فعالیت‌های غنی‌سازی ایران نشان می‌دهد که می‌بایست هرکاری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام داد. وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: جامعه بین‌الملل هفته‌های بسیار حساسی را درباره آینده توافق هسته‌ای با ایران پیش رو دارد. ما می‌خواهیم پیامی‌بی‌چون و چرا به ایران مبنی بر این ارسال کنیم که این کشور باید هرچه سریع‌تر به میز مذاکرات بازگردد.

 

** رزمایش جمهوری‌آذربایجان در دریای خزر

 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد، نیروی دریایی این کشور قرار است یک رزمایش در دریای خزر برگزار کند. در ادامه بیانیه این وزارتخانه همچنین آمده است: هدف از این مانور حفاظت و دفاع از زیرساخت‌های انرژی در آب‌های منطقه‌ای متعلق به جمهوری آذربایجان در دریای خزر است.

 

* رسالت 1400/07/19

** فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز پارلمان، اظهار کرد: جنایت بی‌رحمانه تروریست‌های تکفیری را به‌شدت محکوم می‌کنیم؛ مسئولان کشور افغانستان موظف به تأمین امنیت یکایک مردم آن کشور هستند و باید علاوه بر مجازات عاملان و بانیان این حادثه تأسف‌بار تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث اتخاذ کنند. قالیباف افزود: فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است که به دست گروه‌های تروریستی با پشتیبانی و حمایت آمریکایی‌ها به انجام می‌رسد؛ سران کشورهای اسلامی باید هوشیارانه با تأکید بر اتحاد ملل مسلمان مانع از تداوم فعالیت گروه‌های تکفیری شوند و اتحاد و امنیت را در سراسر منطقه تأمین کنند.

 

* آرمان ملی 1400/07/19

** جلسه کمیسیون امنیت ملی با سران قوا

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که کمیسیون امنیت ملی در آینده نزدیک با سران سه قوه جلسه خواهد داشت. عباس‌زاده مشکینی همچنین درباره «محوریت جلسه این کمیسیون با دبیر شورای عالی امنیت ملی» گفت: موضوعاتی که در جلسه مشترک با آقای شمخانی مطرح می‌شود عموما موضوعات مرتبط با موارد امنیت ملی و سیاست خارجی است، مثل مسائل افغانستان، قفقاز و مباحث مربوط به تحرکات برخی از کشورهای بیگانه و فرا منطقه‌ای در اطراف جمهوری اسلامی ایران. همچنین در رابطه با مسائل مربوط به برجام و آخرین پیغام‌های اروپایی‌ها در این جلسه، گفت‌وگو خواهد شد.

 

* قدس 1400/07/19

** آزمایش موشکی مقاومت فلسطین

 

شبکه قدس روز گذشته اعلام کرد مقاومت فلسطین در راستای توسعه توانمندی خود موشک آزمایشی به سمت دریا شلیک کرده است. فتحی حماد، عضو دفتر سیاسی حماس در پیامی گفت: کارخانه‌ها و کارگاه‌های ما کار تولید هزاران موشک را از سر گرفتند تا گردن‌کشی صهیونیست‌ها را در قدس و تل‌آویو متوقف کنند.

 

* اعتماد 1400/07/19

** پيگيري وضع زلزله‌زدگان انديكا در تماس تلفني رئيس جمهور

 

آیت‌الله رئيسي رييس دولت سيزدهم در تماس‌هاي تلفني جداگانه با استاندار خوزستان و فرماندار انديكا، ضمن پيگيري وضعيت رسيدگي به زلزله‌زدگان دستوراتي براي تسريع در امدادرساني و بازسازي اماكن خسارت‌ديده صادر كرد.

 

* اطلاعات 1400/07/19

** با توافقی ملی و تشکیل حاکمیت فراگیر در افغانستان دست فتنه‌جویان قطع شود

 

آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی در پیامی ضمن محکومیت حادثه ترویستی مسجد شیعیان در قندوز افغانستان، از حاکمیت این کشور خواست گروه‌های تکفیری و مسلح لجام‌گسیخته را مهار کرده و در راه امنیت شهروندان بی پناه آن سرزمین تلاش کند. در پیام این مرجع تقلید تأکید شده است: امروز ابتدایی‌ترین حق مردم افغانستان به آسانی پایمال می‌شود که قویاً سؤال برانگیز است!!! حاکمیت موجود باید توجه کند برای حیثیت و اعتبار خود هم که شده، گروه‌های تکفیری و مسلح لجام گسیخته را مهار کند و در راه امنیت شهروندان بی پناه آن سرزمین مظلوم بکوشد. در این پیام همچنین آمده است: امیدوارم با توافقی ملی و تشکیل حاکمیت فراگیر در افغانستان دست فتنه‌جویان قطع گردیده و پایانی برای این مصیبت‌های جانکاه رقم بخورد؛ به یقین جنایتکاران این حادثه پاسخ کار خود را خواهند دید.

 

** جنایتکاران و عوامل پشتیبانی حادثه تروریستی افغانستان مجازات شوند

 

آیت‌الله العظمی نوری همدانی در پی حادثه مصیبت‌بار انفجار مسجد سید آباد در استان قندوز افغانستان پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام ضمن تسلیت و همدردی با داغدیدگان این فاجعه، آمده است: این اقدام کینه توزانه، باعث غم و اندوه نه تنها مسلمانان بلکه هر انسان آزاده‌ای گردید، از این رو بر همه انسانها و بر همه مسلمانان لازم است آن را محکوم کنند و این جنایتکاران؛ چه کسانی که در کشتار و زخمی کردن دخالت داشتند و چه کسانی که به عنوان پشتیبانی و چه کسانی که نقشه این جنایت‌ها را می کشند مجازات شوند.

 

** تحقق عدالت اجتماعی از وظایف مهم حکومت است

 

رئیس قوه قضائیه در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: همه قوا و دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا در سایه تحقق عدالت در جامعه، یک نفر از نیازهای اولیه زندگی محروم نباشد و دیگری به ثروت هنگفت برسد و به تعبیری یکی از گرسنگی و دیگری از سیری دل درد نگیرد. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای تحقق عدالت اجتماعی را از وظایف مهم حکومت دانست و اظهار داشت: امروز که دشمن از یک طرف همه تلاش خود را به کار گرفته است تا بین مردم و نظام فاصله بیاندازد و از طرف دیگر به دنبال ایجاد شکاف بین دستگاه‌ها و اجزای نظام است، حفظ وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان از هر مقطع دیگری ضروری‌تر است.

 

* شهروند 1400/07/19

** در حوزه هوشمندسازی گام‌های موثری در ناجا برداشته شده است

 

فرمانده ناجا با اشاره به اقدامات پلیس در حوزه هوشمندسازی گفت: «با توجه به گستردگی مأموریت‌های پلیس و تأکیدات فرمانده کل قوا در بحث هوشمندسازی پلیس، گام‌های خوبی در این راستا طی سال‌های گذشته برداشته شده است.» سردار اشتری ادامه داد: «معتقدیم با توجه به اینکه زندگی مردم با فضای مجازی و تکنولوژی روز گره خورده، باید پلیس نیز در این رابطه بتواند به‌روز و کارآمد باشد و با پیشرفت در این حوزه ارایه خدمت کند.»

 

 

**اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**با پناهجویان افغان در انگلیس مثل زندانی رفتار می‌شود

 

تسنیم/ شماری از پناهجویان افغان که توسط انگلیس از افغانستان تخلیه شدند با انتقاد از شرایط خود و بدرفتاری با آن‌ها می‌گویند که با پناهجویان مانند «زندانی» رفتار می‌شود. پس از تصرف کابل توسط طالبان، هزاران نفر از مقامات و پرسنل نظامی افغان که به نیروهای ناتو کمک می‌کردند از افغانستان تخلیه شدند و به دلیل اینکه افغانستان در «فهرست قرمز» سفر قرار دارد، برای مدتی در قرنطینه قرار گرفتند. به گزارش «گاردین»، برخی از پناهجویان می‌گویند که هیچ خبری از محل اقامتی که دولت انگلیس به عنوان بخشی از طرح اسکان مجدد به آن‌ها وعده داده بود را دریافت نکرده‌اند، در اتاق‌های خود بدون اینکه قادر به تنفس هوای تازه باشند حبس شده‌اند، هیچ خبری از زمان خروج خود از این وضعیت ندارند و این قضیه بر سلامت روانی آن‌ها تاثیر منفی گذاشته است.

 

 **تکذیب خبرسازی رسانه‌های آذربایجان درباره ورود نظامیان ایرانی به این کشور

 

تسنیم/ برخی رسانه‌های آذربایجانی در خبری کاملاً کذب مدعی ورود نیروهای نظامی کشورمان به خاک آذربایجان در جنگ 44روزه سال گذشته قفقاز شده‌اند.

این خبرسازی مشکوک که در مقطع کنونی با هدف التهاب‌آفرینی و ایجاد جو ضدایرانی در فضای داخل آذربایجان صورت گرفته است با ارائه اطلاعات دروغ سعی کرده است ایران را متهم به تجاوز نظامی به خاک آذربایجان در منطقه زنگیلان و روستای سلطانلی کند. یک منبع آگاه به تحریف واقعیات و خبرسازی برخی رسانه‌های آذربایجانی واکنش نشان داد و خبرسازی درباره ورود نظامیان ایران به این کشور در جنگ سال گذشته قفقاز را تکذیب کرد.

 

 **خطر تروریسم تکفیری همچنان امت اسلامی را هدف قرار می‌دهد

 

فارس/ رییس ستاد کل نیروهای مسلح طی پیامی جنایت تروریستی و ضد بشری انفجار مسجد سید آباد شهر قندوز را شدیداً محکوم و تصریح کرد: خطر تروریسم تکفیری تولیدشده در اتاق‌های فکر نظام سلطه و صهیونیسم جهانی و سازمان‌های جاسوسی قدرت‌های استکباری همچنان امت اسلامی را هدف قرار می‌دهد. سرلشکر باقری در ادامه افزود:این مصیبت بزرگ و هشدار دهنده که اندوه و تاثر مسلمانان جهان بلکه آحاد بشریت را موجب شد، اهمیت وحدت، امنیت و ثبات در بلاد اسلامی به ویژه در کشور دوست و همسایه افغانستان را مورد تاکید قرار می‌دهد و در این راستا انتظار است در آینده نزدیک شکل‌گیری دولتی فراگیر به پاکسازی این کشور از لوث وجود پلید و خبیث تروریست‌های اجیرشده دشمنان اسلام و تحکیم امنیت و آرامش عمومی و بازگشت زندگی عادی مردمان رنجدیده، شریف و مجاهد این سرزمین منتهی شود.

 

 **اظهارات تازه علی‌اف درباره ایران و ارمنستان

 

 فارس/ الهام علی‌اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در بازدید از شهر «هادروت» منطقه قره‌باغ ادعا کرد که تا قبل از قرن نوزده در این شهر هیچ ارمنی حضور نداشت. الهام علی‌اف افزود: «ارمنستانی‌ها در قرن 19 از ایران به هادروت (انتقال و) اسکان داده شدند. همه این را می‌دانند. قبلاً هیچ ارمنی در اینجا نبود. آنها تاریخ را جعل کرده‌اند و هنوز واقعیت‌های کنونی را جعل می‌کنند.»

 

 **اقدام قاطع روسیه جواب داد لغو تحریم پس از تحریم مقام‌های آمریکا

 

فارس/ سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که ایالات متحده پیش از سفر «ویکتوریا نولاند»، معاون وزیر خارجه آمریکا به مسکو، تحریم‌ چند مقام روس را لغو کرده است. «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه تایید کرد پس از آنکه واشنگتن ممنوعیت ورود به آمریکای چند مقام روس را لغو کرد، نولاند نیز مجوز ورود به روسیه را کسب کرد.

انتظار می‌رود که نولاند روز دوشنبه به مسکو بیاید تا با «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه و دیگر مقام‌های بلند پایه روسیه دیدار کند. زاخاروا گفت: «نولاند در فهرست تحریم‌ها بود، به این معنی که او نمی‌تواند از مرز ما عبور کند. آمریکایی‌ها، مقام‌‌ها و کارشناسان امور خارجه روسیه را در فهرست سیاه خود قرار دادند. در این مورد، ما به طور متقابل با این مشکل برخورد کردیم.

 

*اتحادیه اروپا به یک ابزار در عرصه جهانی تبدیل شده

 

فارس/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه نگران از دست دادن نقش خود به عنوان بازیگر کامل در عرصه جهانی و تبدیل شدن از یک نهاد سیاسی به یک ابزار است. «جوزپ بورل» افزود: «امروز، اروپایی‌ها به طور فزاینده‌ای با خطر تبدیل شدن به یک ابزار به جای بازیگر در امور بین‌المللی مواجه بوده و به جای شکل دهی حوادث، به واکنش به تصمیمات دیگران می‌پردازد».

وی اضافه کرد که در حال حاضر دو گرایش در جهان وجود دارد که اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد که نخست، سیاست‌های آمریکا و متحدانش برای مهار چین و دوم، پویایی چند قطبی بازیگرانی نظیر روسیه است که سعی در گسترش حوزه نفوذ خود دارند. وی سران اتحادیه اروپا را فراخواند تا از تشکیل نیروهای مسلح خود حمایت کند که این نیروهای مسلح در رقابت با ناتو نبوده بلکه مکمل این ائتلاف خواهد بود.

 

**گفت‌وگوهای ایران و عربستان ادامه دارد

 

ایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به چهار دور مذاکره بین هیات‌های ایرانی و عربستانی گفت: گفت و گوهای ایران و عربستان بدون انقطاع ادامه دارد و قرار شده این گفت و گوها در فضای عمومی پیگیری نشود.

خطیب زاده درباره سفر امیرعبداللهیان به لبنان گفت: ایران و لبنان روابط‌شان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکرده‌اند و روابط ما تاب آورانه نسبت به تحریم هاست. وی همچنین تصریح کرد: سفر امیرعبداللهیان از قبل به سوریه تنظیم شده بود. وی درباره حمله به پایگاه‌های ضد ایرانی در عراق هم گفت: بارها به دوستان عراقی و اقلیم کردستان گفتیم این مسأله با حسن همجواری نسبتی ندارد که پایگاه‌هایی در خاک عراق علیه ایران باشند. این پایگاه‌ها باید جمع شوند. هرکجا لازم باشد براساس منافع خود عمل می‌کنیم.

 

**سفر یک مقام صهیونیستی دیگر به امارات متحده عربی

 

ایرنا/ منابع خبری گزارش دادند، «ایلی آویدار» وزیر برنامه‌ریزی راهبردی کابینه رژیم صهیونیستی به امارات متحده عربی سفر کرده است. آویدار برای شرکت در مراسمی در ابوظبی به مناسبت سالگرد امضای توافق عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل به این کشور سفر کرده است. پیش تر شبکه کان رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که ایلی آویدار پنجمین مقام اسرائیلی است که طی ۲ هفته اخیر به امارات متحده عربی سفر کرده است. هفته پیش نیز «ایلیت شاکید» وزیر کشور رژیم صهیونیستی به امارات متحده عربی سفر و با مقام‌های این کشور گفت وگو کرده بود.

 

**ناامیدی اسرائیل از آمریکا برای اعمال فشار بر ایران

 

ایسنا/ یک روزنامه صهیونیستی گزارش داد: علیرغم نتیجه‌های رسمی اعلام شده از مذاکرات راهبردی اخیر مقامات امنیتی و دفاعی آمریکا و اسرائیل در واشنگتن، دولت جو بایدن نسبت به دیدگاه اسرائیل مبنی بر اعمال فشار بیشتر بر ایران تمایلی نشان نداده است. روزنامه هاآرتص در ادامه نوشت: دولت اسرائیل و «وزارت دفاع» آن بیشتر و بیشتر از رویکرد آمریکا نسبت به مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران در حال دل سرد شدن هستند.

هاآرتص می‌افزاید: اسرائیل و آمریکا در غلبه بر اختلافات موجود در مواضعشان در گفت و گوی استراتژیک هفته قبلشان در واشنگتن که به ریاست مشاوران امنیت ملی هر دوی آن ها برگزار شد، بار دیگر شکست خوردند.

 

**الجزایراجازه برپایی پایگاه نظامی به آمریکا نمی‌دهد

 

ایرنا/ رئیس جمهوری الجزایر تاکید کرد که کشورش به هیچ کشوری از جمله آمریکا اجازه برپایی پایگاه نظامی خارجی در خاک خود را نمی‌دهد.

عبدالمجید تبون همچنین خاطرنشان کرد: "ما قیمومیت هیچ کشوری بر الجزایر را به رسمیت نمی‌شناسیم. این امر یکی از اصول اساسی کشور ما است. "وی همچنین بعید دانست ارتش کشورش در عملیات خارجی مشارکت نماید.