پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی حادثه اخیر تروریستی در افغانستان

 

آیت‌الله العظمی سبحانی: جامعه اسلامی در پرتو وحدت صف واحدی را در برابر ترفندهای دشمنان تشکیل دهند

 

آیت‌الله کعبی: بنی صدر یک عبرت تاریخی برای همگان است

 

رئیس جمهور در آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها: دانشگاه اتاق فکر دولت برای ایجاد تحول باشد

 

آیت الله اراکی: مسؤولیت تأمین امنیت متوجه مسؤولان فعلی کشور افغانستان است

 

*جام جم 1400/07/20

**مذاکرات وین از داخل وزارت‌خارجه پیگیری می‌شود

 

سخنگوی وزارت‌خارجه کشورمان درباره مذاکرات وین و ترکیب تیم مذاکره‌کننده گفت:‌ مذاکرات وین انجام و داخل وزارت‌خارجه پیگیری می‌شود. از آن جهت که مذاکرات، گفت‌وگوی فنی برای اطمینان از اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌هاست لذا هیچ متن و توافق‌نامه جدیدی قرار نیست مذاکره شود و این گفت‌وگوهای فنی هم در مسیر عادی خود در وزارت‌خارجه توسط همین وزارتخانه انجام خواهد شد. خطیب‌زاده افزود: دوستان ما شبانه‌روز در حال مرور مباحث هستند. ما حتی یک ساعت را بعد از این‌که فرآیند بررسی داخلی درباره مذاکرات به جمع‌بندی برسد از دست نخواهیم داد که تاریخ را نهایی کنیم.

 

*کیهان 1400/07/20

**پیام‌ تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمدی ‌تاکندی

 

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ علی محمدی تاکندی را تسلیت گفتند. متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم. درگذشت عالم متخلّق جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ علی محمدی تاکندی; را به مردم عزیز قزوین و به‌ویژه به خاندان محترم و ارادتمندان و دوستان آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان مسألت می‌کنم.

 

**به‌زودی به مذاکره بر می‌گردیم اعتمادی به رفتار آمریکایی‌ها نداریم

 

وزیر امور خارجه با بیان‌ اینکه اعتمادی به رفتار آمریکایی‌ها نداریم، گفت: اگر آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهداتشان برگردند و برجام را دستاویزی برای بازی‌های سیاسی قرار ندهند، ایران صادق‌ترین طرف بازگشت به تعهدات برجامی باقی می‌ماند. امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه NBC گفت: فکر می‌کنم به زودی به مذاکره برگردیم. یکی از ویژگی‌های دولت جدید ایران این است که ما عملگرا هستیم. ما در چارچوب رفتار عملگرایانه پای میز مذاکره خواهیم رفت. هدف قهوه نوشیدن را در میز مذاکره نداریم. نتیجه ملموس برای ما مهم است. نتیجه‌ای که حقوق و منافع ملت ایران را تامین کند و این بستگی به نیت، اراده و رفتار طرف‌های مقابل دارد.

 

**تأمین امنیت فراگیر شهروندان افغانستان وظیفه حاکمان جدید این کشور است

 

مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت حمله تروریستی در یکی از مساجد ولایت قندوز، خواستار تأمین امنیت فراگیر همه شهروندان افغانستان شد. در بیانیه مجلس خبرگان رهبری آمده است: بی‌شک، با تقویت وحدت و همبستگی مردم افغانستان و اتحاد کشورهای اسلامی، زمینه‌های چنین اقدامات سبعانه‌ای که با هیچ منطق بشری سازگاری ندارد خشکانده خواهد شد. مجلس خبرگان رهبری در این بیانیه ضمن اعلام همدردی با مجروحان و بازماندگان داغدار شهدای این عملیات تروریستی و محکوم نمودن این جنایت هولناک از مسئولان کشور افغانستان می‌خواهد در تأمین امنیت فراگیر همه شهروندان افغان؛ فارغ از قومیت و مذهب، مجدانه بکوشند. همچنین از مجامع بین‌المللی خواسته می‌شود نسبت به حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان به طور جدی ممانعت به عمل آورده شود تا دیگر شاهد چنین فجایع دردآوری در این کشور مظلوم اسلامی نباشیم.

 

*همشهری 1400/07/20

**پیام تبریک رهبر معظم انقلاب به ورزشکاران کشتی‌فرنگی

 

در پی موفقیت ورزشکاران کشورمان در مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی از این پهلوانان و مربی آنان تشکر کردند. متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم. آفرین بر پهلوانان کشتی فرنگی کشور و مربی آنان که همه به‌ویژه جوانان را شاد کردند. ان‌شاءالله موفق باشید.

 

*شرق 1400/07/20

**نتیجه هر توافقی باید لغو تحریم‌ها و انتفاع از برجام باشد

 

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با آنداراس اییبی، رئیس مجلس شورای ملی سوئیس با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها گفت: طبق این قانون، ایران باید اطمینان داشته باشد که آمریکا فشار حداکثری به مردم ایران در تحریم‌ها را منتفی می‌کند. وی اضافه کرد: طبیعتا وقتی آمریکا از برجام خارج شده، باید گام اول را هم او بردارد و پایبندی باید در برابر پایبندی باشد و نمی‌شود صرفا آنها از ایران توقعات برجامی داشته باشند، اما خودشان آن را اجرا نکنند؛ ضمن اینکه نباید توافقات صرفا روی کاغذ باشد، بلکه بر اساس برجام باید تحریم‌ها لغو شده و ایران انتفاع اقتصادی داشته باشد.

 

*جمهوری‌اسلامی 1400/07/20

**پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی حادثه اخیر تروریستی در افغانستان

 

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پیامی به خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی مسجد شهر قندوز افغانستان که منجر به شهادت تعداد زیادی از شیعیان شد، تسلیت گفت. در این پیام آمده است: «سکوت داعیه داران حقوق بشر و بی تفاوتی مدعیان تمدّن و امنیّت ملّت ها و توانمندان دفع این گونه از توحشّ قبل از وقوع، و رفع آثار زیانبار آن بعد از وقوع، مسئولیّت_الهی را به همراه دارد زیرا امام صادق علیه السلام فرمود: «إنَّ التّارِکَ شِفاءَ المَجروحِ مِن جُرحِهِ شَریکٌ لِجارِحِهِ». امید است عنایت الهی شامل دولت و ملّت‌های آزاده شده تا شاهد جهانی برخوردار از عدل و أمن باشیم».

 

**هشدار سازمان ملل متحد درباره موج جدید مهاجرت افغان‌ها به ایران

 

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در هشداری به کشورها اعلام کرد در صورتی که کشورها کمک‌های وعده داده شده به افغانستان را عملی نکنند موج جدیدی از پناهجویان به مرزهای ایران و پاکستان سرازیر می‌شوند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کرد: کمبود منابع مانع تلاش‌های این آژانس برای جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان می‌شود.

 

*ایران 1400/07/20

**دانشگاه اتاق فکر دولت برای ایجاد تحول باشد

 

آیین آغاز رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد. آیت‌الله رئیسی در این مراسم با بیان اینکه پیشرفت علمی و تحول، محور سند بالادستی گام دوم است، دانشگاه را نقطه مرکزی ایجاد تحول در جامعه دانست و از دانشگاه‌ها و مراکز علمی خواست اتاق فکر دولت در ایجاد تحول در جامعه باشند. وی با بیان اینکه در کشور نیازمند تحول هستیم و این تحول حتماً باید علم‌ پایه باشد، گفت: دانشگاه‌ها و دانشگاهیان باید با مسأله‌محوری، نیازهای کشور را شناسایی و برای برون‌رفت از مشکلات راهکار ارائه کنند.

 

**تاکید ایران و آفریقای جنوبی بر تقویت همکاری مشترک

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی بر تقویت همکاری در زمینه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تأکید کردند. امیر عبداللهیان در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانم پاندور وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی پیرامون روابط و همکاری‌های دوجانبه بین‌المللی به گفت‌و‌گو و تبادل نظر پرداخت. در این تماس تلفنی موضوعات مختلف از جمله برگزاری دهمین کمیته سیاسی در سطح معاونین وزرای امور خارجه دو کشور در تهران، برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در سطح وزرای امور خارجه دو کشور، دیدار رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران از آن کشور و سایر موضوعات مورد علاقه مورد گفت‌و‌گو قرار گرفت.

 

**ایجاد فرصت طلایی برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها

 

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره جهاد امیدآفرینی، مقابله با جریان تحریف و جهاد تبیین، خواستار حرکت اساتید دانشگاه ها در مسیر جهاد امیدآفرینی شد. سردار جوانی در همایش مسئولان استانی کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای، اسلامی شدن دانشگاه‌ها را مهم توصیف کرد و با بیان اینکه اگر دانشگاه‌های ما اسلامی شود خروجی آن مثبت خواهد شد، اضافه کرد: ما در خیلی از حوزه‌ها پیشرفت‌های بزرگی را به رغم همه تحریم‌ها و مشکلات داشتیم، اشکالاتی هم داریم که باید برطرف شوند، ما الان با توجه به شکل‌گیری مجلس و دولتی انقلابی یک فرصت طلایی پیدا کردیم برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها.

 

*وطن امروز 1400/07/20

**سرلشکر باقری به پاکستان سفر می‌کند

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دعوت رسمی ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان در راستای گسترش دیپلماسی نظامی- دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار است امروز به صورت رسمی به این کشور همسایه سفر کند. سرلشکر باقری قرار است در راس یک هیات بلندپایه نظامی، امنیتی و دفاعی کشورمان با مقام‌های ارشد سیاسی، نظامی و امنیتی پاکستان دیدار کند. دیدار با نخست وزیر، فرمانده ارتش، رئیس ستاد مشترک ارتش و برخی دیگر از مقامات نظامی پاکستان در برنامه کاری سردار باقری در طول اقامت در شهر اسلام‌آباد قرار دارد. اعضای هیات بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه سفر به کشورهای همسایه شرقی، از شهر بندری «کراچی» در جنوب پاکستان و برخی مراکز نظامی و دریایی این کشور بازدید می‌کنند.

 

**نفتکش‌های ایران با اسکورت نیروی دریایی ارتش به لبنان رسیدند

 

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اسکورت شناورها با همت ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش با اقتدار انجام می‌شود و نفتکش‌های جمهوری اسلامی به سمت لبنان با اسکورت نیروی دریایی در دل دریاها انجام شد. دریادار ایرانی در نشست با نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد تجارت ایران از طریق دریا انجام می‌شود و نیروی دریایی تنها نیرویی است که فراتر از مرزهای کشور فعالیت می‌کند و توانسته در دیپلماسی دریایی نظام مقدس جمهوری اسلامی اثرگذار باشد. وی اضافه کرد: اسکورت شناورها با همت ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش با اقتدار انجام می‌شود و نفتکش‌های جمهوری اسلامی به سمت لبنان با اسکورت نیروی دریایی در دل دریاها انجام شد.

 

**رزمایش پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰

 

مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ از بامداد امروز به مدت ۲ روز با حضور یگان‌های برگزیده نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوافضای سپاه و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه کویر مرکزی و در گستره‌ای به پهنای نیمی از آسمان کشور برگزار خواهد شد. سرتیپ رحیم‌زاده، فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا6 کشور گفت: این رزمایش به منظور ارتقای آمادگی رزمی یگان‌ها، ایجاد بازدارندگی، ارزیابی سامانه‌های بومی پدافند هوایی برای مقابله با تهدیدات متنوع، پرحجم و دفاع همه‌جانبه و ۳۶۰ درجه در فضای جنگ الکترونیک و سایبری، ارتقای سطح دانش و مهارت کارکنان عملیاتی و فنی، اشراف اطلاعاتی و تمرین هم‌افزایی و هماهنگی مراکز فرماندهی و کنترل ارتش و سپاه در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور برگزار می‌شود.

 

*جوان 1400/07/20

**حرکت بسیج فتح قله‌ها و ایجاد اعتماد به نفس ملی است

 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «میدان وظیفه» گفت: بسیج به صورت هدفمند در حوزه فرهنگی، رسانه خدمات اجتماعی، فناوری و علم پیشرفت‌های بسیار بزرگی را طراحی کرده و گام‌های اولش را خیلی خوب برداشته است. سرلشکر سلامی با بیان اینکه پیمودن این مسیرها خیلی مهم است، خاطرنشان کرد: نقطه شروع هر مسیر مهم است، هیچ مسیر طولانی بدون برداشتن اولین قدم‌ها تعیین نمی‌شود. این مسیر‌ها هم بدون توقف است و نقطه توقف ندارد و راه و طریق است. وی با تأکید بر اینکه قصدمان این نیست که تمام فضای کشور را ما با بسیج در اختیار بگیریم، ادامه داد: بسیج خط‌شکن است و مرز‌های جدید را مدام تغییر می‌دهد. بسیج قله‌های جدید را فتح می‌کند و اعتماد به نفس ملی ایجاد می‌کند.

 

**بازدید اسلامی از رآکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده

 

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زیرساختهای علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای بازدید کرد. اسلامی در این بازدید که با همراهی جمعی از معاونین و مدیران سازمان انرژی اتمی انجام شد، از رآکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده و زیرساخت‌های علمی، تحقیقاتی پژوهشکده‌های «رآکتور و ایمنی هسته‌ای» و «فیزیک و شتابگرها» بازدید کرد. رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با توضیحات روسای پژوهشکده‌ها و معاونان پژوهشی آنها و همچنین بررسی تجهیزات علمی آزمایشگاه فیزیک نوترون و شتابدهنده واندوگراف، در جریان پروژه‌های خاتمه‌یافته و جاری و دستاوردهای مهم اخیر پژوهشکده‌ها در حوزه‌های مختلف علوم و فنون هسته‌ای قرار گرفت.

 

**اجازه فتنه‌گری و ماجراجویی به کشور‌های سلطه‌گر نمی‌دهیم

 

وزیر کشور در آیین تکریم و معارفه استاندار هرمزگان با بیان اینکه دفاع و امنیت کشورمان هم مردم‌محور و مردم‌پایه است، افزود: باید به دنبال الگویی باشیم که ظرفیت‌های مردمی را به صحنه بیاوریم و فضا را برای حرکت و توسعه از طریق مشارکت مردم فراهم کنیم. وحیدی با بیان اینکه جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد قدرت‌های فرامنطقه‌ای به دنبال ماجراجویی در منطقه‌مان باشند، اضافه کرد: دست همکاری را با کشور‌های همسایه می‌گیریم و اجازه فتنه‌گری در منطقه به کشور‌هایی نظیر امریکا را نمی‌دهیم.

 

*آفتاب‌یزد 1400/07/20

**ماجراجویی ایران در مرزهای شمالی ما باید پایان یابد

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مشارکت در مراسمی تحت عنوان «جولان برای پیشبرد اقتصاد و توسعه منطقه» گفت: ما از نزدیک اتفاقات سوریه و ارتباط آن با ایران را دنبال می‌کنیم. ما در هرجا و هر وقت که لازم باشد، با ابتکار، عمل خواهیم کرد تا یک روزی حضور ایران در سوریه پایان یابد. نفتالی بنت مدعی شد: آن‌ها در آنجا کاری ندارند، ماجراجویی آنان در مرزهای شمالی ما باید به اتمام برسد. موضع ما نسبت به بلندی‌های جولان ربطی به اوضاع سوریه ندارد. حتی اگر کار به آنجا بکشد که جهان دیدش را نسبت به سوریه یا اسد تغییر دهد، این هم باز ربطی به بلندی‌های جولان ندارد. بلندی‌های جولان متعلق به اسراییل است.

 

*خراسان 1400/07/20

**بازداشت معاون ابوبکر البغدادی

 

نخست وزیر عراق در پیامی در فضای مجازی از بازداشت معاون ابوبکر البغدادی سرکرده تروریست‌های داعش در خارج از عراق خبر داد. الکاظمی نوشت: در حالی که چشمان نیروهای امنیتی عراق به انتخابات بود، دستگاه اطلاعاتی با انجام یکی از دشوارترین عملیات‌های اطلاعاتی در خارج از مرزها موفق شد «سامی جاسم» سرپرست امور مالی داعش و معاون ابوبکر البغدادی را بازداشت کند.

 

**توافق وزیران نیرو و صمت برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع بزرگ

 

محرابیان وزیر نیرو در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزارت صمت برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید توسط صنایع، گفت: در موضوع برق امروز در این صنعت به خودکفایی رسیده‌ایم و صاحب فناوری و سازنده نیروگاه‌های برق آبی و حرارتی هستیم اما بسیار متاسفیم که در طی سال‌های اخیر سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی به شدت کاهش داشته است و نتوانسته‌ایم با رشد تقاضا و متناسب با آن در این بخش سرمایه گذاری کنیم. در این مراسم، فاطمی امین، وزیر صمت نیز گفت: ۳۸ درصد از میزان برق مصرفی کشور متعلق به بخش صنعت است که با احداث ۱۰ هزار مگاوات و اضافه شدن آن به شبکه توزیع، بخش صنعت و معدن نیاز خود به برق را تامین می کند.

 

*مردم سالاری 1400/07/20

**تکذیب فعالیت علیه ایران توسط مرزبانی جمهوری آذربایجان

 

نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای «اتهامات درخصوص استفاده از خاک این کشور علیه ایران» را رد کرد. در این بیانیه ادعا شده است: هیچ‌گاه نیروهای طرف ثالث در مرز دولتی آذربایجان وجود نداشته و نخواهند داشت. برخی شایعات مبنی بر اینکه از خاک آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه ایران استفاده می‌شود و نمایندگانی از یک جنبش افراطی مذهبی در آن حضور دارند، غلط است. در ادامه این بیانیه آمده است: نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان از پیشرفته ترین قابلیت‌ها برخوردار است و هیچ نیازی به حمایت نیروی خارجی برای مرزبانی قابل اطمینان و محافظت از مرزهای آذربایجان، ندارد.

 

*رسالت 1400/07/20

**بانک مرکزی به موقع ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را تامین کند

 

جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. مخبر در این جلسه بر ضرورت نظارت مستمر بر وضعیت بازار و رفع برخی نابسامانی‌ها در تأمین مایحتاج ضروری مردم تاکید کرد و دستگاه‌های متولی تنظیم بازار را ملزم کرد تا طرحی جامع و قابل اجرا برای مدیریت و ثبات بازار تهیه و به جلسه آینده ستاد ارائه کنند. در این نشست همچنین راهکارهای تامین و توزیع مناسب اقلام و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و نیز نحوه نظارت بر روند توزیع کالاها با قیمت مصوب مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

*آرمان ملی 1400/07/20

**اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

 

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت گفت: در صورت کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند سهمی‌قابل قبول از بازار این کشور در اختیار بگیرند. نوری با اشاره به درآمد نفتی بالای عربستان سعودی گفت: بازار این کشور از نظر کالاهای مصرفی بسیار گسترده است و با توجه به نزدیکی فرهنگی، موضوع حج و بقاع متبرکه و حضور قدیمی‌تجار ایرانی در بازار این کشور، صادرکنندگان ما ذائقه این بازار را می‌شناسند و قطعا در صورت نتیجه بخش شدن مذاکرات، می‌توان انتظار داشت که در این بخش تحولی ویژه به وجود آید.

 

*اعتماد 1400/07/20

**برگزاري نمايشگاه «منظومه فكري مقام معظم رهبري» در حوزه دفاعي و امنيتي

 

نمايشگاه «منظومه فكري مقام معظم رهبري» در حوزه دفاعي و امنيتي و جبهه مقاومت اسلامي با حضور دريادار علي فدوي جانشين فرمانده كل سپاه، در دانشگاه جامع امام حسين7 افتتاح شد. در مراسم افتتاح اين نمايشگاه سردار فرجيان‌زاده، معاون هماهنگ‌كننده حوزه نمايندگي ولي فقيه در سپاه، سردار حسني آهنگر، فرمانده دانشگاه جامع امام حسين7 و جمعي از فرماندهان و مسوولان ارشد رده‌هاي مختلف سپاه حضور داشتند. همچنين در اين نمايشگاه بسته‌هاي فرهنگي شامل محصولات و نرم‌افزارهايي با الهام گرفتن از فرامين فرمانده معظم كل قوا در راستاي تقويت بنيه دفاعي و امنيت پايدار و جبهه مقاومت اسلامي در معرض ديد بازديد‌كنندگان قرار گرفت.

 

*قدس 1400/07/20

**هدایای تقلبی ریاض به ترامپ!

 

بر اساس اسناد و مدارکی که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر کرده، هدایای گرانبهای سعودی‌ها به خانواده ترامپ در سال ۲۰۱۷، تقلبی از کار درآمده است. بر پایه این گزارش، تبادل هدیه بین رهبران آمریکا و کشورهای خارجی که اغلب امری روال و منظم است، در دوران ریاست جمهوری ترامپ به چالش‌هایی بعضاً خطرناک تبدیل شد. این هدیه‌ها شامل سه روپوش از جنس پوست ببر سفید و خز یوزپلنگ و یک خنجر با دسته‌ای از عاج بود که حال مشخص شده تقلبی بوده است.

 

*اطلاعات 1400/07/20

**واکسن «برکت» نامزد اخذ تأئیدیه سازمان بهداشت جهانی شد

 

رئیس سازمان غذا و دارو درباره آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا، توضیح داد: الان واکسن‌های 3 شرکت مجوز گرفته و وارد بازار شده‌اند و دو شرکت دیگر هم در شرف هستند و ظرف ۲۰ روز تا یک ماه آینده به بازار می‌آیند. آنچه که قطعا می‌توان گفت این است که باید به فکر بازارهای صادراتی باشیم و تعداد تولیدکنندگان ما بسیار فراتر از نیاز داخل کشور است. شانه‌ساز درباره اقدام واکسن‌سازان ایرانی برای دریافت تاییدیه‌های جهانی، تصریح کرد: مقدمات کار واکسن برکت برای دریافت تأییدیه سازمان جهانی بهداشت انجام شده‌است و مدارک کامل هستند و برای اخذ مجوز سازمان جهانی بهداشت کاندید شده است.

 

**پیشتازی جریان صدر درنتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق

 

رئیس کمیسیون عالی انتخابات عراق در نشستی خبری از آماده شدن نتایج شمارش آراء انتخابات پارلمانی در ۱۰ استان از مجموع ۱۸ استان این کشور و پیشتازی جریان صدر خبر داد. از سویی کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق طی بیانیه‌ای از تطابق صد در صدی نتایج شمارش دستی آرا با شمارش الکترونیکی خبر داد. کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد که طبق نتایج اولیه میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی ۴۱درصد بود.

 

*شهروند 1400/07/20

**بخشنامه‌ای برای ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها صادر می‌شود

 

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ممنوع‌الخروج کردن افراد توسط برخی دستگاهها از جمله سازمان مالیاتی، بانکها و برخی مراجع قضائی گفت: «آمار کسانی که ممنوع‌الخروج می‌شوند زیاد نیست، اما کم هم نیست و این مسأله باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است». حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: «اول باید معلوم شود که کدام دستگاه‌ها اجازه دارند افراد را ممنوع‌الخروج کنند و چه کسانی و برای چه مدتی باید ممنوع‌الخروج شوند و اینکه به مردم بدون هیچ توجیه قانونی اعلام نشود که ممنوع‌الخروج شده‌اند و در فرودگاه متوجه موضوع شوند، خسارت‌بار است». وی با بیان اینکه در روزهای آینده بخش‌نامه‌ای را برای ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها صادر خواهد کرد از دادستان کل کشور و سازمان بازرسی خواست که بر روند ممنوع‌الخروجیها نظارت جدی داشته باشند تا ضوابط آن رعایت شود.

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**جامعه اسلامی در پرتو وحدت صف واحدی را در برابر ترفندهای دشمنان تشکیل دهند

 

حوزه/ آیت‌الله العظمی سبحانی به مناسبت آغاز به کار رادیو وحدت در پیامی با اشاره به آیات قرآن در اهمیت وحدت تاکید کردند: در جهانی که دولت‌های کفر و استکبار با داشتن ایدئولوژی‌های مختلف، اقتصادهای متباین و سیاست‌های رنگارنگ، برای منافع مشترک، راه وحدت را پیش می‌گیرند و بسان دو لبه قیچی برای قطع ریشه اسلام حرکت می‌کنند؛ شایسته است، مسلمانان دست وحدت به هم داده، برای راندن شیاطین از سرزمین‌های اسلامی و اجرای احکام نورانی اسلام به سوی یک هدف گام بردارند.ایشان درادامه افزودند: جامعه اسلامی در پرتو وحدت در «قول و عمل» به کمک یکدیگر شتافته و در برابر ترفندهای دشمنان، صف واحدی را تشکیل می‌دهند و می‌توانند برنامه‌های خائنانه آنان را در هم پیچند. استاد حوزه قم در ادامه تصریح کردند: نظام جمهوری اسلامی، قدم هایی برای تقریب بین المذاهب برداشته است. نام گذاری ایام میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) به «هفته وحدت»، تأسیس «مجمع تقریب مذاهب اسلامی» از جمله آن‌ها است و امروز نیز شاهد تأسیس« رادیو وحدت» که با تکیه بر توان علمی و هنری که باید بر محور مشترکات امت اسلام حرکت کند و شبهات و مسائل پیرامونی را با حضور اساتید فریقین عالمانه و عادلانه روشن نماید.

 

**هویت حوزه علمیه با خدمت به مردم گره خورده است

 

حوزه/ آیت‌الله اعرافی در «همایش تقدیر و تجلیل از طلاب جهادی برادر و خواهر استان قم» گفت: در روزهای سخت و دشوار که همه در حال وحشت بودند، حوزویان بودند که سینه سپر کردند و با حرکت‌های جهادی به فعالیت پرداختند. مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: ذات و هویت حوزه و روحانیت و در تاریخ خدمت بوده و اگر روزی ذهن ما از خدمت تهی شود، هویت خود را از دست داده ایم؛ وی در ادامه افزود: درس‌های حوزوی نهایتا باید بیاید گره از کار جامعه در زندگی بگشاید. حوزه در کمک به مردم همواره در میدان بوده و تمام این خدمات با توجه به کارویژه‌های روحانیت انجام شده است.

 

**بنی صدر یک عبرت تاریخی برای همگان است

 

رسا/ آیت‌الله کعبی، به شرح جنایت‌ها و خیانت‌های بنی صدر پرداخت و گفت: بنی صدر نماد جریان غرب گرایی بود که قصد داشت با نفوذ در حاکمیت، کودتای نرم و تحریف افکار عمومی علیه جریان اصیل انقلاب، شورش و قدرت را تصاحب کند و انقلاب را به انحراف بکشاند. عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه بنی صدر از سال 58 بر روی شورای مرکزی منافقین حساب ویژه‌ای باز کرده و با سران آنها مراوداتی داشت، افزود: بنی صدر با فرار خود به خارج کشور، رسما به اپوزیسیون انقلاب اسلامی تبدیل شد و در سودای نابودی جمهوری اسلامی ایران به سر می‌برد، ولی بعد از مدتی خود جریان منافقین نیز بنی صدر را پس زدند و وی با ذلت و فلاکت همانند تمام افرادی که در مقابل انقلاب اسلامی ایستادگی کرده بودند، به درک واصل شد. وی ابراز داشت: بنی صدر یکی از مخالفان منحرف و غرب زده انقلاب اسلامی بود که از میسر امام و شهدا فاصله گرفته و مایه عبرت همگان شد و به تاریخ پیوست.

 

**مسئولیت تأمین امنیت متوجه مسئولان فعلی کشور افغانستان است

 

رسا/ آیت‌الله اراکی فاجعه کشتار شیعیان استان قندوز افغانستان را محکوم کرد و اعلام کرد:فاجعه کشتار مسلمانان مؤمن و عزیز افغانستان در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه‏ی مسجد سید آبادِ ولایتِ قندوز، بار دیگر خاطره جنایات مدعیان دروغین اسلام و داعشیان وحشیِ دست ساخت آمریکا را در اذهان زنده کرد و نشان از فتنه ای دیگر توسط آمریکا و ایادی او در افغانستان دارد. عضو جامعه مدرسین درادامه افزود:بی شک مسئولیت تأمین امنیت و دفع این فتنه خطرناک متوجه مسئولین فعلی کشور برادر و دوست افغانستان می‌باشد؛ و از خداوند برقراری صلح و آرامش کامل در این سرزمین را مسئلت دارم.

 

**ایران همه تلاش خود را برای کمک به حل بحران لبنان انجام داد

 

تسنیم/ دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: ایران همه تلاش خود را برای کمک به حل بحران لبنان انجام داد. وی با اشاره به بحران انرژی و سوخت در لبنان گفت: امروز لبنان نمی‌تواند با چین یا روسیه و تیم ایران وارد گفتگو برای حل این بحران شود؛ چرا که آمریکا با آن مخالفت می‌کند، پس راه‌حل این بحران چیست؟سید حسن نصرالله خطاب به برخی گروه‌های لبنانی گفت: اگر آمریکا را دوست خود می‌دانید، از این دوست خود که تصور می‌کنید انسانیت دارد، استثنائی را در زمینه تحریم‌های اعمال‌شده ضد لبنان درخواست کنید. وی در ادامه با اشاره به واردات سوخت از ایران علی رغم فشارها تصریح کرد: ما تمام تلاشمان را با دوستان و متحدان خود در این رابطه انجام می‌دهیم. امروز ایران چه‌کاری می‌تواند بیش از این برای لبنان انجام دهد؟ حتی سوریه نیز پذیرفت که گاز از مصر و اردن وارد این کشور شود. دوستان ما در حل این بحران به ما کمک می‌کنند اما، دوستان شما چه‌کار کردند؟

 

** آسیب پذیری شدید انگلیس از حملات سایبری

 

ایرنا/ رییس مرکز امنیت ملی فضای مجازی انگلیس درباره حملات سایبری از نوع باج‌افزار علیه شرکت‌های تجاری در این کشور هشدار داد و آن را یک خطر فوری عنوان کرد. لیندی کامرون ادعا کردکه این سازمان و آژانس جرائم ملی به این نتیجه رسیده‌اند این حملات «فاجعه‌بار» از سمت روسیه و همسایگانش صورت می‌گیرد. وی افزود که حملات یادشده تهدید علیه تمام شهروندان انگلیس از بنگاه‌های اقتصادی تا شوراهای شهر، مراکز عمومی و مدارس به شمار می‌رود. این درحالیست که به گفته خانم کامرون، بسیاری از سازمان‌ها در برابر این حملات مصونیت ندارند. چند ماه پیش شورای شهر هکنی انگلیس هدف حمله سایبری قرار گرفت که بر اثر آن سامانه خدمات رسانی آن برای مدت چند ماه از دسترس خارج شد.

 

**ایران و عربستان در آستانه توافق هستند

 

تسنیم/ خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات اعلام کرد که ایران و عربستان در آستانه یک توافق برای کاهش تنش‌ها و برقراری مجدد روابط دیپلماتیک قرار دارند. این دیپلمات که خبرگزاری فرانسه نامش را فاش نکرده اعلام کرد که عادی‌سازی روابط ایران و عربستان ظرف چند هفته آینده رسماً اعلام خواهد شد.

 

**ادعای حمله هکرهای ایران به آمریکا و اسرائیل

 

مهر/ شرکت مایکروسافت، مدعی است که گروهی از هکرهای وابسته به ایران علیه شرکت‌های آمریکایی و اسرائیلی فعال در حوزه فناوری دفاعی- که از نرم افزار این شرکت استفاده می‌کنند- دست به یک عملیات هکری گسترده زده‌اند.

این شرکت نخستین بار این گروه از هکرها را در اواخر ماه ژوئیه امسال با نام«DEV-0343»شناسایی و فعالیت‌های آنان را ردیابی کرد. هرچند تعداد پایگاه‌هایی که هدف این حملات سایبری قرار گرفته‌اند، قابل توجه نیست؛ شرکت مایکروسافت مدعی شد که هکرها پیوسته بر روی بهبود مهارتهای [هکری] خود کار می‌کنند. در میان مراکز مورد هدف این حمله سایبری، اسامی شرکت‌های دفاعی به چشم می‌خورد که از طرف‌های تولیدکننده رادارهای نظامی، فناوری پهپادی، سیستم‌های ماهواره‌ای و سیستم‌های مخابراتی واکنش اضطراری در ایالات متحده، اتحادیه اروپا و رژیم اسرائیل حمایت می‌کنند» و همین امر سبب شده شرکت مایکروسافت این حملات را به تهران نسبت دهد.

 

**ورود دومین محموله ۶ میلیون دزی واکسن کرونا

 

ایسنا/ رییس جمعیت هلال احمر از ورود دومین محموله ۶ میلیون دُزی واکسن از سری محموله‌های اعلام شده برای این هفته به کشور خبر داد و گفت: با حمایت معاون اول رئیس جمهور و همکاری بسیار خوب وزرای بهداشت و امور خارجه و همچنین مساعدت بانک مرکزی توانستیم طبق اعلام قبلی، دومین محموله ۶ میلیون دُزی واکسن کرونا را در این هفته وارد کشور کنیم که با ورود سومین محموله در روز پنجشنبه، وعده هلال احمر مبنی بر واردات ۱۸ میلیونی واکسن کرونا در یک هفته محقق خواهد شد. وی تصریح کرد: به طور کلی این جمعیت از اردیبهشت ماه تاکنون ۶۴ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن به کشور وارد کرده که با احتساب واردات یک محموله دیگر که روز پنج‌شنبه وارد خواهد شد، این میزان به ۷۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز می‌رسد.