در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صورت گرفت تأکید رئیس‌جمهور بر ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت تولید و مصرف انرژی در کشور

 

وزیر امور خارجه  در دیدار رئیس ‌مجلس سوئیس: اقدامات ما در مذاکرات درباره برجام متناسب با میزان عمل طرف‌ مقابل خواهد بود

 

رئیس قوه قضائیه: برای پیشگیری از فساد باید مسائل را شفاف با مردم در میان گذاشت

آیت‌الله عبدالهی:جنایات استکبار جهانی در افغانستان، با هدف تضعیف مقاومت و وحدت مردمی است

 

آيت‌الله اعرافي: احياء و برگرداندن اسناد موقوفات با جديت دنبال شود

 

* جام جم 1400/07/21

** دستگیری ۱۰ نفر از مرتبطان سرویس‌های اطلاعاتی

 

با رصد هوشمندانه و پیگیری‌های مستمر اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان بوشهر، ۱۰ نفر از مرتبطان سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه مرتبط با نظام سلطه، شناسایی شدند و با هدف پیشگیری از تعمیق ارتباطات و مقابله هدفمند با اقدامات ضد امنیتی آنان، دستگیر و پس از انجام تحقیقات لازم، پرونده آنها برای صدور حکم تحویل مرجع قضایی شد. از جمله اهداف سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای یادشده (با توجه به همدستی آشکار آنها با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای متخاصم و به نیابت از سرویس‌های مذکور)، جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی از مراکز حساس کشور و بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان مقیم و متردد به آن کشورهاست که با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان با تحرکات و تهدیدات آنها مقابله و با هماهنگی دستگاه قضایی، برخورد بازدارنده‌ای با مرتبطان سرویس‌های اطلاعاتی مذکور صورت گرفت.

 

* همشهری 1400/07/21

** ایجاد تنش از سوی مقامات باکو ادامه دارد

 

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در اظهاراتی ادعا کرد: اتهام حضور تروریست‌ها و نیروهای رژیم صهیونیستی در خاک این کشور و نزدیکی مرز ایران را مطلقا رد می‌کنیم. تأکید می‌کنیم که هیچ تروریستی در آذربایجان نیست. به‌طور کلی، به‌عنوان کشوری که از تروریسم رنج برده است، تروریست‌ها هیچ‌گاه جایی در آذربایجان نداشته‌اند. لیلا عبدالله آوا در ادامه اظهاراتش علیه ایران گفت: «کارزار ضد‌آذربایجان» به هیچ طریقی برای ایران سودمند نخواهد بود. ایران به این «اتهامات بی‌اساس» متوسل می‌شود چون باکو مانع ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به آذربایجان می‌شود و توانست مناطق اشغالی‌اش را از کنترل ارمنستان در بیاورد.

 

* کیهان 1400/07/21

** سرشبکه‌های اسرائیل در منطقه را زیر ضربه بردیم

 

معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت وگویی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در محاصره کامل جمهوری اسلامی ایران قرار دارد تصریح کرد: آنها تلاش مذبوحانه‌ای می‌کنند تا در پوشش فعالیت‌های اقتصادی گروه‌هایی را برای جمع‌آوری اطلاعات از ایران در کشورهای همسایه ساماندهی کنند اما غافل از آن هستند که انقلاب اسلامی در بین ملت‌های منطقه ریشه دوانده است و هیچکدام از ملت‌های منطقه حاضر به تحمل چنین وضعیتی نیستند. سردار نیل فروشان با ‌اشاره به اینکه سرشبکه‌های اصلی اسرائیل در منطقه را زیر ضربه برده‌ایم افزود: این رژیم‌اشغالگر در حال دست و پا زدن برای بقای خود است. وی با ‌اشاره به اینکه امروز رژیم‌اشغالگر قدس با شکاف‌های متعدد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روبه‌رو است تصریح کرد: اگر این شکاف‌ها بر هم منطبق شوند این رژیم فرو خواهد پاشید.

 

** دور از شرافت می‌دانم که به کمک‌های ایران در جنگ قره‌باغ ‌اشاره نکنم

 

دستیار رئیس‌جمهوری آذربایجان در امور سیاست خارجی با بیان اینکه «در جنگ قره‌باغ یکی از کشورهایی که به ما کمک کرد جمهوری اسلامی ایران بود» تصریح کرد: ما هرگز آن عداوت ارامنه و کمک‌های کشور برادر، ایران را فراموش نمی‌کنیم. حکمت حاجی‌اف با بیان اینکه «من دور از شرافت می‌دانم که به کمک‌های ایران در جنگ قره‌باغ‌اشاره نکنم» گفت: ایران جان ۴۰۰ هزار نفر از آذربایجانی‌ها را نجات داد.

 

** 100 اسیر فلسطینی در واکنش به جنایات زندانبانان صهیونیست دست به اعتصاب غذا زدند

 

100 تن از اسرای جنبش جهاد اسلامی فلسطینی در واکنش به تداوم جنایات زندانبانان صهیونیست، از دیروز اعتصاب غذای خود را شروع کردند. «جمیل علیان» مسئول پرونده اسرا و شهدا در جنبش جهاد اسلامی فلسطین، اعلام کرده اعتصاب غذای اسرای این جنبش در زندان‌های رژیم صهیونیستی از عصر سه شنبه با هدف توقف اقدامات غیر قانونی و مجازات‌های سازمان زندان‌های صهیونیستی شروع شده و اسرا از خوردن و آشامیدن پرهیز خواهند کرد. علیان تصریح کرد: «اعتصاب غذای 100 اسیر فلسطینی گام بزرگی در واکنش به اقدامات مقامات صهیونیستی در زندان‌ها به شمار می‌آید.»

 

* شرق 1400/07/21

** انریکه مورا به تهران می‌آید

 

شبکه الجزیره اعلام کرد که انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به منظور ارتباط با دولت جدید ایران این هفته به تهران سفر خواهد کرد.

 

** اعلام وصول طرح حمایت از مدافعان حرم

 

طرح حمایت از مدافعان حرم و طرح کمک به مشارکت دستگاه‌های اجرائی به بخش‌های غیردولتی در اجرای طرح‌های عمرانی اعلام وصول شد. محمد رشیدی در جلسه علنی دیروز موارد اعلام وصولی را قرائت کرد که شامل طرح‌هایی مانند حمایت از مدافعان حرم، طرح به‌رسمیت‌شناختن طب سنتی ایرانی در قوانین رسمی کشور، طرح اصلاح بند ج ماده ۲۴ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بود.

 

* ایران 1400/07/21

** تأکید رئیس‌جمهوری بر ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت تولید و مصرف انرژی در کشور

 

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست آیت‌الله رئیسی برگزار شد. رئیس جمهور در این جلسه بر ضرورت تهیه یک طرح جامع درباره نیازهای کشور به انرژی‌های مختلف تأکید کرد. وی همچنین ضرورت مدیریت تولید، تأمین و مصرف برق کشور، استفاده حداکثری از توان داخلی برای احداث نیروگاه‌ها و پیش‌بینی‌ها برای تأمین سوخت زمستانی نیروگاه‌های تولید برق را یادآور شد.

 

** شکایت از دولت قبل به قوه قضائیه ارجاع شد

 

در جلسه دیروز مجلس، سخنگوی کمیسیون اصل نود گزارش اقدامات غیرقانونی دولت یازدهم و دوازدهم درخصوص دانشجویان بورسیه سال‌های ۸۵ تا ۹۲ را قرائت و اعلام کرد: تخلف، قصور و فرافکنی مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم و وزارت علوم در تعیین تکلیف موضوع بورسیه‌ها برای نمایندگان کمیسیون اصل نود محرز بوده و براساس تبصره ۵ قانون نحوه اجرای اصل نودم قانون اساسی به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.

نمایندگان همچنین گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی درخصوص موارد اعلامی نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی و قوانین متعدد در موضوع عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی قوانین را در راستای اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس بررسی کرده و در نهایت با ۱۵۹ رأی موافق با ارجاع این گزارش به قوه قضائیه موافقت کردند.

 

** سفر سه روزه دادستان کل کشور به ارمنستان

 

دادستان کل کشور در صدر هیأتی از مسئولان قوه قضائیه، با استقبال سفیر کشورمان در ایروان و معاون دادستان جمهوری ارمنستان وارد ایروان شد. حجت‌الاسلام منتظری در سفر سه روزه به ارمنستان با پاشینیان نخست‌وزیر و تعداد دیگری از مقامات ارشد از جمله رئیس مجلس و وزیر دادگستری ارمنستان دیدار و درباره موضوعات مختلف از همکاری‌های قضایی و حقوقی، اجرای توافقات دوجانبه پیشین، همکاری در مبارزه با جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر و همچنین پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی در ارمنستان رایزنی خواهد کرد.

 

* وطن امروز 1400/07/21

** هیچ ناامنی‌ای را در منطقه راهبردی خلیج‌فارس برنمی‌تابیم

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه با برشمردن برخی رویارویی‌های انقلاب اسلامی با استکبار جهانی گفت: نیروی دریایی سپاه در خلیج‌فارس۶ عملیات موفق در مقابل آمریکای متجاوز انجام داده است که در این عملیات‌ها، هیمنه قدرت پوشالی آمریکا در خلیج‌فارس شکسته شد.دریادار تنگسیری افزود: ما هیچگاه در خلیج‌فارس شروع‌کننده جنگ نبودیم.

با اینکه آمریکایی‌ها نفتکش‌ها، سکوها و پایانه‌های نفتی ما را هدف قرار می‌دادند اما ما خویشتن‌داری کردیم؛ بعد از این همه خسارتی که آنها به ما وارد کردند، ما وارد جنگ یک و نیم ساله با آمریکایی‌ها شدیم و ۶ سیلی محکم و عبرت‌آموز به آنها زدیم. وی گفت: ما هیچ ناامنی و درگیری‌ای را در این منطقه راهبردی برنمی‌تابیم، خلیج‌فارس خانه ما و کشورهای همسایه ما است. آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس جایی ندارند زیرا هرجا که حضور یافتند ناامنی را با خود آوردند.

 

** نفتالی بنت برای رایزنی درباره ایران با پوتین دیدار می‌کند 

 

اولین دیدار بین نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) انجام می‌شود. طبق اعلام دفتر نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس‌جمهور روسیه درباره «طیف وسیعی از مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مسائل مهم منطقه‌ای از جمله برنامه هسته‌ای ایران» صحبت خواهند کرد.

 

* جوان 1400/07/21

** اقدامات ما در مذاکرات درباره برجام متناسب با میزان عمل طرف‌ مقابل خواهد بود

 

وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس مجلس سوئیس ضمن تأکید بر اینکه ایران در مذاکرات پیش رو، به تناسب اقدامات طرف مقابل عمل خواهد کرد، گفت که جمع‌بندی ایران از مذاکرات قبلی، در آینده نزدیک نهایی می‌شود.

امیرعبداللهیان در دیدار با آندریاس ایب با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم در خصوص ازسر‌گیری گفتگو‌های وین گفت: «در گفتگو‌های آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.»‌

 

** هدف دشمن درگیر کردن ایران در پرونده‌های امنیتی است

 

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه مشترک با دریابان شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی و معاونان این نهاد مهم‌ترین مسائل داخلی و خارجی در حوزه امنیت ملی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دریابان شمخانی در این جلسه گفت: هدف اصلی دشمنان طی سال‌های اخیر و در چارچوب اعمال سیاست فشار حداکثری، درگیر کردن جمهوری اسلامی ایران در پرونده‌های مختلف امنیتی در داخل و خارج از کشور برای ایجاد چالش‌های امنیت ملی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده است.

وی افزود: بدون شک اقتدار امروز نظام می‌تواند پشتوانه محکمی برای تلاش همه‌جانبه به منظور رفع آسیب‌های موجود به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی و بی‌اثر کردن جنگ ادراکی دشمنان برای ناامید کردن مردم باشد.

 

* آفتاب‌یزد 1400/07/21

** اسرائیل باید «قدرتمندترین» دولت خاورمیانه باشد

 

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در جریان نشست کنست درباره توافقنامه صلح موسوم به «ابراهیم» اظهار کرد: اسرائیل برای اینکه موفق به دستیابی به توافقنامه‌های صلح شود باید «قدرتمندترین» دولت در سطح خاورمیانه باقی بماند این اصل راهنمای ماست و برای همیشه باقی خواهد ماند. بنی گانتس گفت: من از امضای این توافقنامه‌های صلح بسیار خوشحالم و مطمئن هستم که گسترش خواهد یافت. این توافقنامه‌ها موتورهای تغییر در خاورمیانه خواهند بود.

 

* خراسان 1400/07/21

** انهدام اهداف با سامانه‌های بومی

 

در مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1400، سامانه‌های بومی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه و 15 خرداد نیروی پدافند هوایی ارتش که به دست متخصصان و دانشمندان جوان کشورمان تولید شده، با موفقیت اهداف واگذاری توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را سرنگون کرد. اهداف ارتفاع متوسط نیز با شلیک سامانه‌های بومی "مرصاد 16" نیروی پدافند هوایی ارتش و "طبس" نیروی هوافضای سپاه سرنگون شدند.

 

* مردم سالاری 1400/07/21

** مذاکرات باید مبتنی بر اخذ تضمین‌های لازم برای تحقق منافع ملت ایران باشد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که مذاکرات وین برگزار خواهد شد، گفت: ما تاکید بر این داریم که باید این مذاکرات مبتنی بر اخذ تضمین‌های لازم برای تحقق منافع ملت ایران باشد.

خطیب‌زاده در یک گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به اصول سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: دولت سیزدهم بر سیاست خارجی متوازن از حیث مناطق جغرافیایی و همچنین توجه به موضوعات تاکید دارد، اهداف سیاست خارجی، تامین منافع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی کشور و پیگیری همه این اهداف در عرصه‌های مختلف است و این پیگیری باید متوازن و متناسب باشد.

 

** تلاش برای تشکیل کابینه ائتلافی در عراق

 

با پایان انتخابات زودهنگام پارلمانی در دهم اکتبر (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) و اعلام نتایج اولیه آن توسط کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، جریان‌های بزرگ سیاسی در این کشور رایزنی‌ها را برای تبیین فراکسیون بزرگ پارلمانی و تمهیدات لازم برای تشکیل دولت جدید، آغاز کردند.

«جریان صدر» به عنوان پیروز اول انتخابات با کسب بالاترین آرا و ۷۳ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمان، یک تیم رایزنی برای گفت‌وگو با دیگر جریان‌های پیروز انتخابات، تشکیل داده است. جریان صدر اعلام کرده است که پست نخست وزیری را این بار سهم خود می‌داند و به هیچ وجه از آن کوتاه نمی‌آید.

 

* رسالت 1400/07/21

** تحریم و تحریف دو جنگ جدی علیه انقلاب است

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافع حرم در تقدیر از فعالان این عرصه، گفت: از همه کسانی که میراث‌داران شهدا هستند نه میراث‌خواران شهدا و با قلم و هنر خود، یاد ایثار، شهادت، مکتب امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی را زنده نگه می‌دارند تشکر می‌کنیم.

قالیباف تحریف و تحریم را دو جنگ جدی علیه انقلاب دانست و گفت: ما درگیر یک جنگ نابرابر رسانه‌ای هستیم که هر عملی را به‌شدت موردحمله قرار می‌دهند و جهاد تبیینی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند برای مقابله با همین جنگ نابرابر رسانه‌ای و فضای مسموم ایجاد شده دشمن است.

 

* آرمان ملی 1400/07/21

** تکذیب سفر سردار قاآنی به عراق

 

سفیر ایران در عراق ادعاهای برخی از رسانه‌ها مبنی بر سفر فرمانده نیروی قدس سپاه به این کشور همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق را تکذیب کرد. مسجدی در توئیتی نوشت که مطالب منتشر شده در برخی از شبکه‌ها و وسایل ارتباط جمعی نادرست و دروغ است.

برخی از رسانه‌های عراق از جمله خبرگزاری شفق به نقل از یک مسئول دولتی مدعی سفر سردار قاآنی به عراق برای گفت‌وگو بر سر نحوه تشکیل کابینه و ائتلاف‌ها شده بود.

 

** تا زمانی که لازم باشد ارسال محموله‌های سوخت به لبنان ادامه خواهد داشت

 

سفیر ایران در لبنان با بیان اینکه تا زمانی که لازم باشد از طرف جمهوری اسلامی ایران ارسال محموله‌های سوخت به لبنان ادامه خواهد داشت، گفت: در لبنان معروف است که این کشتی‌ها (کشتی محموله‌های سوخت) حتی در شکل‌گیری دولت جدید در لبنان تاثیرگذار بوده است.

فیروزنیا افزود: خوشبختانه در هفته‌های اخیر گازوئیل ایران به لبنان رسیده است و این گازوئیل در بیمارستان‌ها، مراکز خدمات اجتماعی، مراکز عام‌المنفعه که در ارتباط با همه مردم هستند توزیع شده است. این سوخت‌ها در مناطق و بین اقشار مختلف لبنان اعم از مسلمان، شیعه و سنی توزیع شده است و این کار در چارچوب یک اقدام تجاری بین ایران و تجار لبنانی صورت گرفته است.

 

* قدس 1400/07/21

** برگزاری نشست وزیران خارجه همسایگان افغانستان در تهران

 

مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران با اشاره به تحولات افغانستان در توییتی نوشت: تحرک دیپلماتیک قابل توجهی برای درک تحولات افغانستان و تأثیرگذاری بر آینده آن وجود دارد و کشورهای مختلف در سازوکارهای مختلف دیپلماسی خود را پیش می‌برند. موسوی افزود: آینده افغانستان در همکاری‌های منطقه‌ای و با همسایگان است؛ به زودی نشست وزیران خارجه همسایگان افغانستان در تهران برگزار می‌شود.

 

** آمریکا غرق در بحران‌های ساختاری است

 

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت این کشور هنوز با بحران‌های ساختاری برجای مانده از رئیس‌جمهور قبلی آمریکا روبه‌رو است. هیلاری کلینتون افزود: «ما در معرض حمله بسیار خطرناک و مداوم سطح بالا هستیم و بدیهی است رئیس جمهور سابق نه تنها پشت این جریان بود، بلکه آن را تحریک کرد و این کار را ادامه می‌دهد». کلینتون همچنین گفت اگر ترامپ تصمیم بگیرد در سال 2024 نامزد ریاست جمهوری شود، بدون شک نامزد جمهوری‌خواهان خواهد شد.

 

* اعتماد 1400/07/21

** لازم است تمام كشورها دسترسي عادلانه به واكسن داشته باشند

 

رييس كل بانك مركزي در جلسه مجازي گروه ٢۴ صندوق بين‌المللي پول با تشريح وضعيت جهاني پاندمي و تاثير آن بر اقتصاد كشورها گفت: اولويت كليدي گروه ٢۴ واكسيناسيون ملت‌ها در سطح جهان است، بر اين مبنا لازم است توليد و توزيع واكسن در سراسر جهان تسريع شود و تمام كشورها دسترسي عادلانه به واكسن داشته باشند.

صالح آبادي با بيان اينكه حمايت قدرتمند مالي از كشورهاي در حال توسعه اهميت زيادي دارد افزود: ما از تخصيص ۶۵٠ ميليارد دلار از محل صندوق بين‌المللي پول با سازوكار مشخص جهت مقابله با كرونا و ترميم اقتصادي كشورها استقبال مي‌كنيم.

 

** بايد روش‌هاي خلاقانه‌اي پيدا كنيم تا پروژه‌هاي عمراني تعطيل نشود

 

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: روند حركت در سال‌هاي گذشته به گونه‌اي بوده كه امروز منابع لازم براي پشتيباني از اين حجم پروژه‌هاي عمراني وجود ندارد. به تدريج هزينه‌هاي جاري افزايش پيدا كرده و با توجه به افزايش تورم، اعتبارات عمراني، ناچار كاهش پيدا كرده است.

ميركاظمي در ادامه با ارايه راهكارهايي براي پيشبرد پروژه‌هاي عمراني اظهار داشت: بايد روش‌هاي خلاقانه‌اي پيدا كنيم تا پروژه‌هاي عمراني تعطيل نشود و براي دستيابي به اين هدف لازم است تفكر شركتي به جاي تفكر پيمانكاري در تشكل‌هاي فني و مهندسي كشور حاكم شود.

 

* اطلاعات 1400/07/21

** برای پیشگیری از فساد باید مسائل را شفاف با مردم در میان گذاشت

 

رئیس قوه قضائیه در آیین نکوداشت چهلمین سالگرد تأسیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: برای اصلاح امور، پیشگیری از جرم و تشویق افراد برای مبارزه با فساد می‌توان بسیاری از مسائل را با مردم درمیان گذاشت و نباید در این باره خودسانسوری کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با نادرست دانستن این برداشت که گفته می‌شود همه گزارشات سازمان بازرسی محرمانه است، تأکید کرد: طبق آیین دادرسی اطلاع رسانی درباره همه مسائل قضایی ممنوع نیست و منعی برای اطلاع رسانی درباره اقدامات، دستاورد‌ها و همه گزارش‌های سازمان بازرسی وجود ندارد.

 

** استقبال عراق از ساخت آزادراه مشهد- نجف- مکه

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آزادراه مشهد- نجف - مکه در ادامه مسیر آزادراه‌های حرم تا حرم و قم- پل زال ساخته خواهد شد و از مرز ایلام وارد خاک عراق و سپس نجف اشرف خواهد شد. به گفته خادمی، پیشنهاد قبلی ایران برای ساخت این آزادراه اخیراً مورد موافقت و استقبال نخست وزیر عراق واقع شده است.

رئیس شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با تأکید بر اینکه احداث این آزادراه از نظر توسعه حمل و نقل بار و مسافر بسیار استراتژیک خواهد بود‌، اظهار داشت:‌ قطعا ساخت مسیر آزادراهی مشهد- مکه، موجب ارتقای تعاملات سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای، زیارتی و گردشگری غرب آسیا خواهد شد، ضمن آنکه دسترسی به حرم امام رضا7 و همچنین نجف اشرف و کربلا و از سوی دیگر مکه برای زوار راحت‌تر می‌شود.

 

* شهروند 1400/07/21

** فعالیت واحدهای صنفی از آبان منوط به تزریق واکسن است

 

وزیر کشور در پایان نشست ستاد مقابله با کرونا گفت: «اصنافی که با مواد غذایی سروکار دارند، از یک تاریخ مشخص‌شده به بعد اجازه فعالیت‌شان منوط به این است که واکسن زده باشند و این موضوع به شکل دقیق از سوی اصناف و وزارت بهداشت کنترل شود.»

وحیدی تاکید کرد: «مقرر شد تا ادارات اصناف اسامی اعضای شاغل در این بخش را به وزارت بهداشت ارایه کرده تا نظارت دقیق بر آنها صورت بگیرد.»فرمانده ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: «در حال حاضر شاید نزدیک به ۵۰ درصد اصناف واکسن زده‌اند و این کم است و باید به‌طور کامل همه افراد واکسن را تزریق کنند.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

** احياء و برگرداندن اسناد موقوفات با جديت دنبال شود

 

حوزه/ آیت‌الله اعرافي، در ديدار حجت‌الاسلام والمسلمين اسکندري مدير کل اوقاف و امور خيريه استان قم به تبيين اهميت و جايگاه موقوفات پرداخت و گفت: وقف در همه فرهنگ‌ها بوده که البته در اسلام داراي يک نظام اخلاقي و ويژه‌ای شده است که اگر درست بازسازي شود بارهاي زيادي از دوش مردم و جامعه بر می‌دارد و گره‌های زيادي را باز می‌کند. مدیر حوزه‌های علمیه درادامه گفت: لازم است در مباحث مربوط به وقف عمق و اهتمام بيشتري صورت پذيرد و در رشته‌های مربوط به وقف و امور خيريه دانش پژوهان خوبي تربيت شوند. مديرحوزه‌هاي علميه ابراز داشت: مقوله احياي موقوفات بسيار مهم است، احيا و برگرداندن اسناد موقوفات امري است که بايد با جديت دنبال شود چرا که در زمان رضاخان بسياري از اين موقوفات واقعا به تاراج رفت که لازم است براي احيا و برگرداندن آنها کار جدي صورت گيرد.

 

**جنايات استکبار جهاني در افغانستان با هدف تضعيف مقاومت و وحدت مردمي است

 

رسا/ آیت‌الله عبداللهي ضمن محکوم کردن جنايت تروريستي در مسجد شيعيان قندوز افغانستان گفت: همه انسان‌هاي آزاده و ملت‌هاي جهان بايد جنايات تروريستي را محکوم کنند. وي با بيان اينکه قدرت‌های جهاني براي دستيابي به اهداف استعماري سياسي و فرهنگي اين گونه عمليات‌های تروريستي عليه بشريت و مسلمانان را حلال و منطقي می‌دانند، گفت: استکبار جهاني و آمريکا تنها به اهداف مادي و جنايتکارانه خود فکر می‌کنند و نسبت به اعمال و انجام اين گونه کشتارها و جنايت‌ها عليه مردم مظلوم و مسلمان ابايي ندارند.  عضو جامعه مدرسين بر ضرورت اتحاد و همبستگي ملت‌ها و جوامع اسلامي در برابر ظلم‌های استکبار جهاني تأکيد کرد و گفت: جوامع اسلامي نبايد تنها به لفظ و شعار ظاهري در وحدت امت اسلامي اکتفا کنند، بلکه بايد يکپارچگي و همدلي ميان گروه‌ها و جبهه‌های مقاومت در جهت مقاومت و ايستادگي مقابل جنايتکاران جهان گسترش يابد.

 

**تعداد کرسي‌هاي ائتلاف «الفتح» و «دولة القانون» افزايش يافت

 

تسنيم/ پس از شمارش دستي صندوق آراي انتخابات پارلماني عراق در حوزه‌هاي انتخابي همه استان‌هاي عراق (بيش از 8000 حوزه انتخابي در سراسر کشور)، تغييراتي کلي در نتايج اوليه انتخابات حاصل شده است. با اين تغييرات کلي که بامداد چهارشنبه در وبسايت کميسيون انتخابات عراق منتشر شده و رسانه‌هاي عراقي به جزئيات آن اشاره کرده‌اند، تعداد کرسي‌‎هاي ائتلاف «الفتح» (به رياست هادي العامري) به 18 و «دولة القانون» (به رياست نوري المالکي) به 38 افزايش يافته است. در همين رابطه، «بغداد اليوم» گزارش داد که تعداد کرسي‌هاي «دولة القانون» از 34 به 39، «الفتح» از 14 به 19، «امتداد» از 9 به 12 و «الحکمة» از 2 به 3 کرسي افزايش يافته است.

 

**تأکيد وزراي خارجه ايران و جمهوري آذربايجان بر حل‌وفصل مشکلات از طريق گفتگو و همکاري

 

تسنيم / وزير امور خارجه کشورمان و جيحون بايراموف وزير امور خارجه جمهوري آذربايجان  در يک تماس تلفني آخرين تحولات روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسي قرار دادند.  اميرعبداللهيان با تأکيد بر ضرورت احترام متقابل و استقلال، حاکميت و تماميت ارضي کشورها افزود: تهران و باکو داراي روابط ديرينه‌ای با يکديگر هستند.

ايشان تصريح کرد: دو کشور بايد مانع سوءتفاهم در مناسبات في‌ما‌بين شوند و شايسته است به‌سرعت روابط خود را در مسير درست و  رو به رشد ادامه دهند. اميرعبداللهيان همچنين در اين‌گفتگوي تلفني خاطرنشان ساخت که توقع تهران اين است که مشکل تردد ترانزيتي کاميونها مرتفع گردد.

 

**سفر بنت به روسيه براي گفتگو درباره ايران

 

باشگاه خبرنگاران / دفتر نفتالي بنت، نخست وزير رژيم صهيونيستي با صدور بيانيه‌ای اعلام کرد که بنت جمعه هفته آينده براي ملاقات با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه به سوچي سفر خواهد کرد.  گفتگوي اين دو پيرامون برنامه هسته‌ای ايران خواهد بود.

در بيانيه دفتر نخست وزيري رژيم صهيونيستي همچنين آمده است: «طرفين درباره يک سري مسائل ديپلماتيک، امنيتي و اقتصادي بين دو کشور و همچنين مسائل مهم منطقه‌اي، که برنامه هسته‌ای ايران در اولويت اول آن قرار دارد، صحبت خواهند کرد. » اين اولين ملاقات بنت با رئيس جمهور روسيه از زمان ورود به دفتر نخست وزيري خواهد بود.

 

**هشدار صندوق بین‌المللی پول نسبت به خطرات تورمی در اقتصاد جهان

 

ایرنا/ صندوق بین المللی  پول هشدار داده است که اقتصاد جهان در حال ورود به فاز خطرات تورمی است. صندوق بین المللی پول از بانک‌های مرکزی کشورهای جهان خواست بسیار هوشیار باشند و اقدامات اولیه را برای تحکیم سیاستهای پولی در صورت تداوم فشارهای ناشی از قیمت‌ها در دستور کار قرار دهند.

صندوق بین‌المللی پول در دومین گزارش سالیانه خود در مورد چشم انداز اقتصادی جهان به خطرات جدیدی که اقتصاد جهان ممکن است با آنها روبرو شود، اشاره کرد.  این نهاد بین‌المللی همچنین نسبت به کُند شدن روند حرکتی رشد اقتصاد جهان پس از یک روند بهبودی قوی در سال جاری میلادی هشدار داد. این نهاد بین‌المللی اعلام کرد، میزان رشد کلی اقتصاد جهان در سال جاری میلادی نزدیک شش درصد باقی خواهد ماند که سطح بالایی پس از رکود در اقتصاد جهان محسوب می شود و می تواند در ادامه نشان دهنده تشدید شکاف میان کشورهای فقیر و غنی باشد.

 

**حمله به تاسيسات هسته‌ای بايد محکوم شود

 

ايسنا/ مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، در مصاحبه با انرژي اينتليجنس، در پاسخ به سوالي در مورد خرابکاري در تاسيسات هسته‌ای و داستان دوربين‌های آژانس، گفت: من يک ديپلمات هستم و به کاربرد زور اعتقادي ندارم و ما اين قبيل اقدامات را محکوم می‌کنيم. گروسي ادامه داد: کنفرانس عمومي آژانس با تصويب چندين قطعنامه در گذشته در اين مورد، بسيار صريح و شفاف بوده است.  برابر اين قطعنامه ها، هر نوع حمله‌ای عليه تاسيسات هسته‌ای بايد محکوم شود.

 

**با وجود ترامپ ايران هيچ گاه هسته‌ای نمي شد!

 

ايسنا / وزير امور خارجه سابق آمريکا در سخنانی درکنفراس ديپلمات سالانه اورشليم پست در فلسطين اشغالي با مطرح کردن اظهاراتي جنگ طلبانه عليه ايران، گفت حمله نظامي دقيقه نودي اسرائيل به ايران خشنود نگه داشتن آمريکا را به خطر می‌اندازد و دل جويي از آن است و موجب جسورتر شدن ايران می‌شود.  مايک پمپئو با دفاع از رويکرد دولت دونالد ترامپ نسبت به توافق هسته‌ای که به خروج يک جانبه از اين توافق و اعمال تحريم‌های متعدد عليه ايران انجاميد، گفت: ما جلوي منابع مالي آن‌ها را گرفتيم.  پمپئو با دفاع از اقدام تروريستي رئيس جمهور اين کشور عليه شهيد سردار قاسم سليماني گفت: حمله به قاسم سليماني آمادگي ما را در دفاع از منافع آمريکا در جهان نشان داد.  کاري که ما انجام می‌داديم، مانع از دستيابي ايران به تسليحات هسته‌ای می‌شد.  او مدعي شد، اگر دولت ترامپ يک يا دو سال ديگر در قدرت باقي می‌ماند، همکاري ميان آن و اسرائيل قادر به جلوگيري از توسعه‌های هسته‌ای ايران می‌بود. 

 

**همچنان مسير ديپلماتيک با ايران را ترجيح می‌دهيم

 

ايسنا/ سخنگوي کاخ سفيد در کنفرانس خبري اش که در پي رايزني يائير لاپيد وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي با مقامات آمريکايي درباره برنامه هسته‌ای ايران و مذاکرات هسته‌ای انجام شد، در پاسخ به اين که مذاکرات احياي توافق هسته‌ای در وين اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد گفت: ما مسلما شرکايمان را در جريان اقداماتمان در جهت دست يافتن به مسيري ديپلماتيک در مذاکرات  با ايران می‌گذاريم.  بنابراين، مطمئنا، در اين باره [با مقامات اسرائيلي] گفت و گو شده است.  ساکي ادامه داد: ما باور داريم ديپلماسي هميشه انتخاب اول است و بايد اين طور باشد.  وی با اشاره به سخنان وزير امور خارجه آمريکا درباره فرصت باقي مانده براي از سرگيري مذاکرات گفت: فکر می‌کنم همه ي شما شاهد بوديد وزير امور خارجه آخر هفته‌ای که گذشت گفته بود زمان نامحدود نيست، هنوز هم همين است.  اما ما به دنبال کردن مذاکرات ادامه می‌دهيم. تيم ما آماده بازگشت به دور ديگري از مذاکرات است.