انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دو روز متوالی 20 و 21 اسفند ماه 1396 با حضور پرشور طلاب و فضلای 148 حوزه انتخابیه مقیم در قم برای تعیین نمایندگان طلاب مشغول به تحصیل در حوزه علمیه قم جهت راه یابی به هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب برگزار گردید.

 

روز یکشنبه مورخ 20/12/1396 سالن اجتماعات مدرسه مبارکه فیضیه شاهد حضور جمع کثیری از حضرات آیات، حجج اسلام والمسلمین اعضای جامعه مدرسین، اساتید سطوح عالی و علما و فضلای حوزه علمیه قم بود که از ساعات اولیه صبح برای شرکت در انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم گرد هم آمده بودند.

در این دوره از انتخابات با بهرهگیری از فناوری اطلاعات و سامانهی ویژهی طراحی شده برای انتخابات، ثبت نام داوطلبان نمایندگی طلاب در موعد مقرر صورت گرفت و 600 نفر از فضلای حوزه بعنوان داوطلب نمایندگی در 148 حوزهی انتخابیه ثبت نام شدند.

از مجموع 600 داوطلب نمایندگی پس از طی مراحل قانونی تکمیل پرونده و تایید صلاحیتها 470 نفر مورد تایید قرار گرفت که تا زمان شروع انتخابات 40 نفر بصورت کتبی انصراف خود را از داوطلبی به ستاد انتخابات تحویل داده و در مجموع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در روزهای 20 و 21 اسفندماه 1396 با حضوری پرشور برای تعیین نمایندگان خود از بین 430 داوطلب نمایندگی برای 148 حوزه انتخابیه  پای صندوقهای رای حاضر شدند.

 

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال، رئیس ستاد انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در این دوره از انتخابات صحت اطلاعات هویتی رای دهندگان، و شرایط حضور طلاب در قم و حوزه انتخابیه مجاز برای رای دهنده طبق آئین نامه مجمع نمایندگان با استفاده از بانک اطلاعاتی پرونده طلاب در مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و سامانهی ویژهی طراحی شده برای این انتخابات به صورت برخط پای صندوق رای با کارت شناسایی مورد بررسی و کنترل قرار می گرفت.

 

آیت الله محمد مومن، نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه، پس از مشارکت در انتخابات فرمودند :کسانی که انتخاب میشوند برای رضای خدا واهل بیت خصوصا حضرت ولی عصر (عج) گام بردارند و برای پویایی حوزه تلاش کنند.

 

آیت الله مرتضی مقتدایی، قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه نیز پس از شرکت در هشتمین دوره مجمع نمایندگان فرمودند: این تشکیلات (مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم) بسیار مبارک است و افرادی که انتخاب میشوند باید به درد دل طلاب رسیدگی کنند.

 

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه با حضور در پای صندوق رای و مشارکت در انتخابات فرمودند :مجمع نمایندگان طلاب ازجمله نهادهایی است که حضرت امام (ره ) پایه گذار آن بودند واین مجمع میتواند با ارائه طرح و برنامه های خود بازوی فکری قوی برای مدیران حوزه باشد.

 

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین درادامه افزودند: هرچقدرحضور طلاب درعرصه انتخابات بیشترباشد این مجمع برای کارهایش ازپشتوانهی قوی تری برخوردارخواهد بود.

 

 

همچنین آیت الله سید احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه پس از شرکت در انتخابات با اشاره به جایگاه ویژهی مجمع نمایندگان طلاب فرمودند: این مجمع ازآخرین یادگارهای امام راحل است وحفظ آرمان های امام برما تکلیف است.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به برخی اظهار نظرها درباره عدم حضور طلاب درانتخابات، افزود: طلاب باشرکت حداکثری خود پاسخ برخی افراد را دادند وبه حرفهای آنان توجهی نکردند.

 

آیت الله سید محمد غروی، عضور جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز پس از شرکت در انتخابات فرمودند: مجمع طلاب با دستور حضرت امام(ره) به جامعه مدرسین حوزه علمیه برای ایجاد ارتباط بین بدنه طلاب با مدیریت حوزه علمیه تشکیل شد و از آن زمان تا کنون دارای آثار و برکات فراوانی بوده و از این پس نیز خواهد بود.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با توصیه به همهی منتخبین طلاب فرمودند: با تدبیر و هم دلی برای ساماندهی بهتر حوزه های علمیه تلاش کنید.

 

آیت الله عبدالله خائفی، عضو جامعه مدرسین حوزه، نیز با مشارکت در انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم برای منتخبین طلاب آرزوی توفیق کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمود عبداللهی، نماینده مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین پس از شرکت در انتخابات، ضمن توصیه به طلاب برای دقت در انتخاب افراد انقلابی و فعال فرمودند: همیشه اثر گذاری یک تشکل نسبت به یک فرد بسیار بیشتر است بنابراین مجمع نمایندگان طلاب به عنوان یک تشکل مقدس میتواند تاثیر بسیار خوبی در رشد و بالندگی حوزه داشته باشد

همچنین حضرات آیات و حجج اسلام والمسلمین بهشتی و کعبی از اعضای شورای عالی جامعه مدرسین و دیگر اساتید سطوح عالی حوزه و اعضای مجمع عمومی جامعه مدرسین از ساعات اولیه زمان اخذ با حضور در پای صندوق های رای در مدرسه مبارکه فیضیه در انتخابات شرکت کردند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین اعرافی عضو جامعه مدرسین و مدیر حوزه های علمیه نیز از اولین لحظات شروع کار صندوق های رای گیری در شهرک پردیسان حاضر  و در انتخابات مشارکت کردند.

 

لازم به توضیح است مراحل اخذ رای انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دو روز پی در پی و با توجه به استقبال بیش از حد طلاب و فضلا و حضور در پای صندوقهای رای با تمدید دو ساعته زمان رای گیری نهایتا در ساعت 20 روز یکشنبه مورخ 21/12/1396 به پایان رسید.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، رئیس ستاد هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان اعلام اسامی منتخبین طلاب فرمود: با توجه به استقبال پرشور طلاب عزیز و وجود صندوق های سیار در شهرکهای مهدیه و پردیسان شمارش آرا زمان بر خواهد بود، اما امیدواریم مراحل انجام کار تا قبل از پایان سال طی شود و اسامی منتخبین تا پایان اسفند ماه سال جاری اعلام شود. ان شاء الله

گزارش تصویری: