به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علیمه قم، حجت الاسلام و المسلمین مهدی اسلامی مسئول دفتر جامعه مدرسین درجلسه ای که صبح امروز به مناسبت روز اول محرم در این محل برگزار شد، ماه محرم را ماه احیای دین، ماه عدالت و مبارزه با ظلم و فساد خواند و ضمن طرح این سؤال که علت حضور اهل بیت (علیهم السلام) در شهرهایی همچون کربلا، سامرا، کاظمین، کوفه و مشهد که غیر از وطن آباء و اجدای آنهاست، چیست؟ به پاسخ آن پرداخت و گفت: پاسخ این سوال سرّ قیام سیدالشهداء (علیه السلام) در محرم سال 61 هجری قمری و حضور در کربلا را مشخص می کند.

وی تفاوت انسان با سایر حیوانات و جمادات را دارا بودن حق انتخاب و اختیار توصیف کرد و افزود: براساس همین حق انتخاب است که خداوند انسان را مکلف کرده و تکلیفی از او طلب می نماید.

او خاطر نشان کرد: سیدالشهداء (علیه السلام) طبق تکلیف خود عمل کرد، به کوفه رفت و مدینه را رها کرد و واقعه کربلا را رقم زد؛ کما اینکه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) با اینکه اهل مکه بود و ابلاغ دین اسلام را نیز از مکه آغاز کرده بود، به دستور خداوند و بنابر تکلیفی که خدا بر گردن او گذارده بود، به مدینه مهاجرت کرد.

وی حضور اهل بیت (علیهم السلام) در شهرها و مکان های مختلف را از سرتکلیف و برای حفظ دین عنوان کرد و افزود: شرکت ما در این مجالس از باب تأسی به حضرات معصومین (علیهم السلام) بوده باشد، در راه زنده نگه داشتن دین، قدم گذاشته ایم و ان شاءالله مشمول برکات حضور در جمع پیروان حسینی خواهیم بود.